Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • ČČK i lidé pomáhají obcím, které postihlo tornádo
  • Zájem o očkování pomalu klesá, začalo očkování dětí
  • Děti z dětských domovů hrály fotbalový ADRA Cup

ČČK i lidé pomáhají obcím, které postihlo tornádo

Český červený kříž i obyvatelé Frýdku-Místku uspořádali sbírku materiální pomoci pro obce zasažené tornádem. Minulý týden tam odvezli několik dodávek věcí a Český Červený kříž se na místě také zapojil do odklízecích prací. Teď je tam hlavně potřeba stavební materiál a řemeslníci.

Následky řádění tornáda se budou odklízet ještě řadu týdnů, možná i měsíců. V prvních dnech po ničivé přírodní katastrofě byla potřeba hlavně materiální pomoc. Český červený kříž Frýdek-Místek zorganizoval sbírku a odvezl tam 3 dodávky různých základních potřeb. Když přijeli společně s dobrovolnými hasiči z Hukvald na místo, rozhodli se rovnou fyzicky pomáhat.

Tereza Pyšková, ČČK Frýdek-Místek: "Hrozný pocit, chodí tam lidi kolem baráků, nevědí, co mají dělat. Sami si neporadí. Viděli jsme dům, který se srovnával se zemí a lidi vedle něho seděli v pergole a nezbylo jim nic než čekat.

Dalibor Rojíček, SDH Hukvaldy: "Vydali jsme se do Lužic, kde nás krizový štáb poslal do jedné ulice do zahrádkářské oblasti, kde nezbylo skoro vůbec nic, byly tam stromy, trosky, budovy zničené, a tak jsme se tam s kolegy od hasičů a vojáků dali do odklízecích prací stromů."

Jana Stanovská, ředitelka ČČK Frýdek-Místek: "To se ani nedá popsat, je to prostě apokalypsa. Je to něco hrozného, kdo to neuvidí na vlastní oči, tak neuvěří. Je tam plno dobrovolníků, je tam plno lidí ochotných pomáhat, je to tam dobře zorganizováno, myslím si, že jenom aby lidé opravdu dbali těch pokynů, co se říká, že nemají jezdit všichni najednou."

Aktuálně na místě pomáhají také dobrovolní hasiči z Frýdku-Místku. Okamžitě na katastrofu zareagoval i Vladimír Zybar, který díky sociálním sítím uspořádal další materiální sbírku.

Vladimír Zybar, organizátor materiální sbírky: "Říkal jsem si, že bude potřeba pro ty lidi něco udělat. Akorát byl problém sehnat nějaké skladovací prostory. Tak jsem se tady domluvil s vedením klubu a ti ochotně mi tady poskytli prostory a poté už to šlo samo. Lidi začali nosit věcné dary, oblečení, nářadí, hygienu."

Oblečení, jídla, tekutin a hygienických prostředků už je na místě dost, na to byl vyhlášen ve sbírkách stop stav. Teď je hlavně potřeba stavební materiál a řemeslníci, kteří pomůžou s opravou poškozených domů.

Jana Stanovská, ředitelka ČČK Frýdek-Místek: "Chodí lidé pro hřebíky, pro kladiva, pro kleště a všecko si myslím bude dobře zužitkováno."

Vladimír Zybar, organizátor materiální sbírky: "Nářadí, prodlužovačky, fixy, latě, hřebíky. Můžou to lidé nosit sem do Hudebního klubu Pošta na adresu U Staré pošty 745, na Facebooku najdou na mě telefonní kontakt, takže není žádný problém kdykoliv od 8:30 do 13:30 zavolají a já jim poskytnu bližší informace."

Aktuální potřeby se mění téměř každý den. Podrobnosti najdete na Facebooku Domu kultury Hodonín nebo na centrálním webu Jihomoravského kraje jmk.cz

---

Zájem o očkování pomalu klesá, začalo očkování dětí

Zájem o očkování pomalu klesá. Největší nápor byl pravděpodobně před dovolenými. Aktuálně probíhá především velký počet aplikací druhých dávek. Očkování ale postoupilo do další fáze, od července mohou rodiče registrovat děti od 12 do 15 let.

Očkovací centrum ve Frýdku-Místku očkuje každý den v týdnu. Průměrná čekací doba na termín je tady aktuálně podle statistik necelé tři dny.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "My očkujeme kolem 1 200 klientů denně. Teď jsou to hlavně ty druhovakcinace, protože předtím měsícem, 40 dny byl obrovský zájem o očkování, ale teď to upadá. Očkujeme už cirka 100 až 150 zájemců na druhovakcinaci denně."

Od července se otevřela registrace pro děti ve věku od 12 do 15 let. Hned první den rovnou rodiče přihlásili k očkování skoro 8 desítek dětí.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Ty musí být očkovány za přítomnosti rodičů a pokud by byl takový zájem, tak chceme očkovat cirka 100 dětí týdně, tak k tomu potřebujeme jejich zdravotní a očkovací průkaz."

Vakcín tady mají zatím dostatek, za celou dobu fungování centra jich aplikovali už na 67 tisíc.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Co se týká druhovakcinace, tak máme dostatek, slyšel jsem, že bude nějaké omezení vakcín pro první dávky. Nicméně ten zájem těch klientů už není tak velký, jako byl před měsícem nebo dvěma měsíci, takže si myslím, že pokryjeme všechny zájemce, kteří o očkování mají zájem."

V Národním domě bude očkovací centrum do konce srpna, pak se místo opět uvolní pro pořádání kulturních akcí.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "V současné době připravujeme očkovací centrum v nemocnici, které bude o něco menší. Předpokládáme, že pokud se budou očkovat třetí dávky, tak už to budeme dělat tady v nemocnici, případně se už bude očkovat u praktiků."

Samotná nemocnice zatím ještě v úplně normálním režimu není, přesto se situace s nakaženými covidem zatím postupně uklidňuje.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Máme v současné době 4 pacienty hospitalizované, takže my máme pořád ještě jednu akutní covidovou stanici, která je současně využívána i jako urgentní covidový příjem. Ta čísla jsou teď posledních 14 dní stejná. Nejsou velká, ale pacienti ještě pořád v nemocnici jsou."

Nemocnice se zároveň připravuje na výstavbu nové stanice následné péče a od září začne výstavba nástavby pavilonu chirurgických oborů.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Budeme přistavovat jednu lůžkovou stanici, a to bude taková velká logistická akce v nemocnici, kdy budou některé oddělení uzavřené. Takže v současné době jedeme na maximální možný provoz, což je asi 85 procent."

Přesto ve vzduchu visí stále strašák opět ve světě rostoucích počtů nákazy mutací delta. Co nás tak čeká dál, je zatím nejasné. Netrpělivě se očekává další vývoj po prázdninách, kdy budou mít lidé po dovolených a děti se vrátí do škol.

---

Děti z dětských domovů hrály fotbalový ADRA Cup

ADRA Frýdek-Místek uspořádala pro děti z dětských domovů malý fotbalový turnaj. Ani tak nešlo o to zvítězit, ale hlavně si zasportovat. Děti si vyzkoušely, jaké je to hrát na profesionálním hřišti a v závěru si odnesly také odměny a medaile za účast ve druhém ročníku ADRA Cupu.

Fotbal nemá hranice, spojuje a rozdává radost. To byla hlavní myšlenka, se kterou dobrovolnická organizace ADRA ve Frýdku-Místku uspořádala malý fotbalový turnaj pro děti z dětských domovů.

Michal Hřivnáč, vychovatel DDŠ Kunčice: "Naprosto parádní, bylo super, že jsme mohli hrát po minulém roce venku na krásném stadionu, všechno připravené, kluci si to užili, takže úplně perfektní." - Jak jste dopadli? - "Skončili jsme třetí, měli jsme ambice i na to první místečko, ale bohužel soupeř byl lepší."

Marek Gavora, brankář DDŠ Kunčice: "Některé ty zápasy byly hodně těžké, protože byli starší kluci a lepší takticky." - A jak jste si to užili? - "Dobře, i když jsme prohráli, prostě je to zábava. Není to nějaké sportovní utkání."

Václav Novotný, trenér DD Nový Jičín: "Pro mě úplně nové, protože jsme s chlapci tady byli poprvé a myslím, že se nám od začátku dařilo to, co jsme chtěli a tím, že jsme vyhráli, tak to je taková sladká tečka pro nás. Takže jsme velmi spokojení."

Turnaj nebyl limitován věkem, v týmu bylo vždy šest hráčů a střídat mohli jakkoliv. Síly mezi sebou poměřilo pět týmů.

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Z Frýdku-Místku, z Ostravy-Kunčic a z Nového Jičína. A pak se přidali nadšenci z ADRY. A ještě jeden tým nadšenců z Frýdku-Místku, který doplnil tu pětici."

Václav Novotný, trenér DD Nový Jičín: "Strašně se mi to líbí, že vlastně i tady v podstatě hrají smíšená družstva, různé věkové kategorie a tak dále. Takže si myslím, že je to prospěšné pro všechny."

Druhý ročník ADRA Cupu už proběhl na fotbalovém hřišti MFK Frýdek-Místek, ten první byl totiž ještě v tělocvičně.

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Jsme rádi, že město Frýdek-Místek a fotbalový klub městský, že nám vyšli vstříc a že nám umožnili tuto akci pořádat. My jsme za to nesmírně vděční, protože ta radost těch dětí mluví za všechno a když jsme se dívali do těch rozzářených očí a sportem nadšených, tak nás to uspokojuje."

Na třetím místě skončil Dětský domov Kunčice, druzí byli nadšenci z Frýdku-Místku a první místo vybojoval Dětský domov Nový Jičín. Odměny a medaile dostaly ale všechny zapojené děti.

Radim Mamula, předseda spolku MFK Frýdek-Místek: "ADRA Cup vnímáme velice pozitivně. Jsem moc rád, že jsme mohli vyjít vstříc takovému projektu, který je svým způsobem originální, že svým způsobem děti, které nemají rodiny, něco jim schází, tak můžou zažít atmosféru ligového fotbalu. Vyzkoušet si hlavní hřiště, vstup na to hřiště, tak jak na něj nastupují profesionální hráči a určitě je to pro ně nějaká motivace k tomu, aby sportovaly dál."

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V rámci rozvoje rodinné politiky ve městě jsme samozřejmě velmi rádi, že dobrovolnické organizace, jako ADRA, takové akce organizují. Děti z dětských domovů se dostanou na nová místa, mohou v sobě objevit svoje talenty, rozvíjet svoje schopnosti. Myslím si, že to je velmi důležité."

Další akcí, kterou už ADRA připravuje je příměstský tábor ve Faunaparku pro děti s poruchou autistického spektra.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
05. července 2021, 16:30

ČČK i lidé pomáhají obcím, které postihlo tornádo

Český červený kříž i obyvatelé Frýdku-Místku uspořádali sbírku materiální pomoci pro obce zasažené tornádem. Minulý týden tam odvezli několik dodávek věcí a Český Červený kříž se na místě také zapojil do odklízecích prací. Teď je tam hlavně potřeba stavební materiál a řemeslníci.

Následky řádění tornáda se budou odklízet ještě řadu týdnů, možná i měsíců. V prvních dnech po ničivé přírodní katastrofě byla potřeba hlavně materiální pomoc. Český červený kříž Frýdek-Místek zorganizoval sbírku a odvezl tam 3 dodávky různých základních potřeb. Když přijeli společně s dobrovolnými hasiči z Hukvald na místo, rozhodli se rovnou fyzicky pomáhat.

Tereza Pyšková, ČČK Frýdek-Místek: "Hrozný pocit, chodí tam lidi kolem baráků, nevědí, co mají dělat. Sami si neporadí. Viděli jsme dům, který se srovnával se zemí a lidi vedle něho seděli v pergole a nezbylo jim nic než čekat.

Dalibor Rojíček, SDH Hukvaldy: "Vydali jsme se do Lužic, kde nás krizový štáb poslal do jedné ulice do zahrádkářské oblasti, kde nezbylo skoro vůbec nic, byly tam stromy, trosky, budovy zničené, a tak jsme se tam s kolegy od hasičů a vojáků dali do odklízecích prací stromů."

Jana Stanovská, ředitelka ČČK Frýdek-Místek: "To se ani nedá popsat, je to prostě apokalypsa. Je to něco hrozného, kdo to neuvidí na vlastní oči, tak neuvěří. Je tam plno dobrovolníků, je tam plno lidí ochotných pomáhat, je to tam dobře zorganizováno, myslím si, že jenom aby lidé opravdu dbali těch pokynů, co se říká, že nemají jezdit všichni najednou."

Aktuálně na místě pomáhají také dobrovolní hasiči z Frýdku-Místku. Okamžitě na katastrofu zareagoval i Vladimír Zybar, který díky sociálním sítím uspořádal další materiální sbírku.

Vladimír Zybar, organizátor materiální sbírky: "Říkal jsem si, že bude potřeba pro ty lidi něco udělat. Akorát byl problém sehnat nějaké skladovací prostory. Tak jsem se tady domluvil s vedením klubu a ti ochotně mi tady poskytli prostory a poté už to šlo samo. Lidi začali nosit věcné dary, oblečení, nářadí, hygienu."

Oblečení, jídla, tekutin a hygienických prostředků už je na místě dost, na to byl vyhlášen ve sbírkách stop stav. Teď je hlavně potřeba stavební materiál a řemeslníci, kteří pomůžou s opravou poškozených domů.

Jana Stanovská, ředitelka ČČK Frýdek-Místek: "Chodí lidé pro hřebíky, pro kladiva, pro kleště a všecko si myslím bude dobře zužitkováno."

Vladimír Zybar, organizátor materiální sbírky: "Nářadí, prodlužovačky, fixy, latě, hřebíky. Můžou to lidé nosit sem do Hudebního klubu Pošta na adresu U Staré pošty 745, na Facebooku najdou na mě telefonní kontakt, takže není žádný problém kdykoliv od 8:30 do 13:30 zavolají a já jim poskytnu bližší informace."

Aktuální potřeby se mění téměř každý den. Podrobnosti najdete na Facebooku Domu kultury Hodonín nebo na centrálním webu Jihomoravského kraje jmk.cz

---

Zájem o očkování pomalu klesá, začalo očkování dětí

Zájem o očkování pomalu klesá. Největší nápor byl pravděpodobně před dovolenými. Aktuálně probíhá především velký počet aplikací druhých dávek. Očkování ale postoupilo do další fáze, od července mohou rodiče registrovat děti od 12 do 15 let.

Očkovací centrum ve Frýdku-Místku očkuje každý den v týdnu. Průměrná čekací doba na termín je tady aktuálně podle statistik necelé tři dny.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "My očkujeme kolem 1 200 klientů denně. Teď jsou to hlavně ty druhovakcinace, protože předtím měsícem, 40 dny byl obrovský zájem o očkování, ale teď to upadá. Očkujeme už cirka 100 až 150 zájemců na druhovakcinaci denně."

Od července se otevřela registrace pro děti ve věku od 12 do 15 let. Hned první den rovnou rodiče přihlásili k očkování skoro 8 desítek dětí.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Ty musí být očkovány za přítomnosti rodičů a pokud by byl takový zájem, tak chceme očkovat cirka 100 dětí týdně, tak k tomu potřebujeme jejich zdravotní a očkovací průkaz."

Vakcín tady mají zatím dostatek, za celou dobu fungování centra jich aplikovali už na 67 tisíc.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Co se týká druhovakcinace, tak máme dostatek, slyšel jsem, že bude nějaké omezení vakcín pro první dávky. Nicméně ten zájem těch klientů už není tak velký, jako byl před měsícem nebo dvěma měsíci, takže si myslím, že pokryjeme všechny zájemce, kteří o očkování mají zájem."

V Národním domě bude očkovací centrum do konce srpna, pak se místo opět uvolní pro pořádání kulturních akcí.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "V současné době připravujeme očkovací centrum v nemocnici, které bude o něco menší. Předpokládáme, že pokud se budou očkovat třetí dávky, tak už to budeme dělat tady v nemocnici, případně se už bude očkovat u praktiků."

Samotná nemocnice zatím ještě v úplně normálním režimu není, přesto se situace s nakaženými covidem zatím postupně uklidňuje.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Máme v současné době 4 pacienty hospitalizované, takže my máme pořád ještě jednu akutní covidovou stanici, která je současně využívána i jako urgentní covidový příjem. Ta čísla jsou teď posledních 14 dní stejná. Nejsou velká, ale pacienti ještě pořád v nemocnici jsou."

Nemocnice se zároveň připravuje na výstavbu nové stanice následné péče a od září začne výstavba nástavby pavilonu chirurgických oborů.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Budeme přistavovat jednu lůžkovou stanici, a to bude taková velká logistická akce v nemocnici, kdy budou některé oddělení uzavřené. Takže v současné době jedeme na maximální možný provoz, což je asi 85 procent."

Přesto ve vzduchu visí stále strašák opět ve světě rostoucích počtů nákazy mutací delta. Co nás tak čeká dál, je zatím nejasné. Netrpělivě se očekává další vývoj po prázdninách, kdy budou mít lidé po dovolených a děti se vrátí do škol.

---

Děti z dětských domovů hrály fotbalový ADRA Cup

ADRA Frýdek-Místek uspořádala pro děti z dětských domovů malý fotbalový turnaj. Ani tak nešlo o to zvítězit, ale hlavně si zasportovat. Děti si vyzkoušely, jaké je to hrát na profesionálním hřišti a v závěru si odnesly také odměny a medaile za účast ve druhém ročníku ADRA Cupu.

Fotbal nemá hranice, spojuje a rozdává radost. To byla hlavní myšlenka, se kterou dobrovolnická organizace ADRA ve Frýdku-Místku uspořádala malý fotbalový turnaj pro děti z dětských domovů.

Michal Hřivnáč, vychovatel DDŠ Kunčice: "Naprosto parádní, bylo super, že jsme mohli hrát po minulém roce venku na krásném stadionu, všechno připravené, kluci si to užili, takže úplně perfektní." - Jak jste dopadli? - "Skončili jsme třetí, měli jsme ambice i na to první místečko, ale bohužel soupeř byl lepší."

Marek Gavora, brankář DDŠ Kunčice: "Některé ty zápasy byly hodně těžké, protože byli starší kluci a lepší takticky." - A jak jste si to užili? - "Dobře, i když jsme prohráli, prostě je to zábava. Není to nějaké sportovní utkání."

Václav Novotný, trenér DD Nový Jičín: "Pro mě úplně nové, protože jsme s chlapci tady byli poprvé a myslím, že se nám od začátku dařilo to, co jsme chtěli a tím, že jsme vyhráli, tak to je taková sladká tečka pro nás. Takže jsme velmi spokojení."

Turnaj nebyl limitován věkem, v týmu bylo vždy šest hráčů a střídat mohli jakkoliv. Síly mezi sebou poměřilo pět týmů.

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Z Frýdku-Místku, z Ostravy-Kunčic a z Nového Jičína. A pak se přidali nadšenci z ADRY. A ještě jeden tým nadšenců z Frýdku-Místku, který doplnil tu pětici."

Václav Novotný, trenér DD Nový Jičín: "Strašně se mi to líbí, že vlastně i tady v podstatě hrají smíšená družstva, různé věkové kategorie a tak dále. Takže si myslím, že je to prospěšné pro všechny."

Druhý ročník ADRA Cupu už proběhl na fotbalovém hřišti MFK Frýdek-Místek, ten první byl totiž ještě v tělocvičně.

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Jsme rádi, že město Frýdek-Místek a fotbalový klub městský, že nám vyšli vstříc a že nám umožnili tuto akci pořádat. My jsme za to nesmírně vděční, protože ta radost těch dětí mluví za všechno a když jsme se dívali do těch rozzářených očí a sportem nadšených, tak nás to uspokojuje."

Na třetím místě skončil Dětský domov Kunčice, druzí byli nadšenci z Frýdku-Místku a první místo vybojoval Dětský domov Nový Jičín. Odměny a medaile dostaly ale všechny zapojené děti.

Radim Mamula, předseda spolku MFK Frýdek-Místek: "ADRA Cup vnímáme velice pozitivně. Jsem moc rád, že jsme mohli vyjít vstříc takovému projektu, který je svým způsobem originální, že svým způsobem děti, které nemají rodiny, něco jim schází, tak můžou zažít atmosféru ligového fotbalu. Vyzkoušet si hlavní hřiště, vstup na to hřiště, tak jak na něj nastupují profesionální hráči a určitě je to pro ně nějaká motivace k tomu, aby sportovaly dál."

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V rámci rozvoje rodinné politiky ve městě jsme samozřejmě velmi rádi, že dobrovolnické organizace, jako ADRA, takové akce organizují. Děti z dětských domovů se dostanou na nová místa, mohou v sobě objevit svoje talenty, rozvíjet svoje schopnosti. Myslím si, že to je velmi důležité."

Další akcí, kterou už ADRA připravuje je příměstský tábor ve Faunaparku pro děti s poruchou autistického spektra.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-05-07-2021-16-33