Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Město se od října rozdělí na tři parkovací zóny
  • Budova DPS ve Školské projde kompletní rekonstrukcí
  • ŘSD chystá pro veřejnost Den otevřené dálnice

Město se od října rozdělí na tři parkovací zóny

Tři parkovací zóny s různými cenami za parkování. Taková změna čeká řidiče ve Frýdku-Místku. Elektromobily budou mít parkování zdarma a zavedou se nové parkovací automaty. Půjde v nich platit jednoduše i kartou. Nová pravidla pro parkování by měla ve městě začít fungovat od října.

Frýdek-Místek dlouhodobě řeší problémy s parkováním. Jedna z nejhorších situací je na 8. pěšího pluku, kde je velmi obtížné během dne zaparkovat.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "8. pěší pluk, bylo místo, kde parkování bylo, ať už úplně zdarma nebo prakticky zdarma tak, že si občané, co tři hodiny, měnili parkovací lístek. Nám tady to ten 8. pěší pluk ucpalo. A každý to zná na poliklinice. Kdo jede na polikliniku, místo nenajde, protože zde auta parkují celý den."

I to je jeden z důvodů, proč se od října rozdělí město na 3 parkovací zóny. A, B a C, na kterých se také upraví parkovací ceník. Největší změnu čeká právě parkování na 8. pěšího pluku, U Staré pošty a na Zámeckém náměstí, což bude zóna C.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Lukrativní parkovací místa, kde potřebujeme tu obměnu co největší. Nechceme, aby nám tady auta parkovala celý den. A zde stojí první hodina 10 korun a každá další hodina 30 korun. V zóně C neplatí žádný celoroční parkovací lístek, ani předplatné, nic takového."

Prostor kolem bývalého autobusového stanoviště bude spadat pod zónu A.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "To znamená místo, které by mělo primárně obsloužit tu městskou památkovou zónu Místek. A zde bude parkování nejlevnější. První hodina 10 korun a každá další hodina taky deset korun."

A poslední zóna B budou všechna ostatní parkovací místa.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Těšínská, Sadová a tak dále. Zde se platí také za první hodinu 10 korun a každá další hodina 20 korun. Celodenní lístek v zóně B pak vyjde na 100 korun."

Ve městě se také postupně vymění parkovací automaty a zajistí se lepší systém plateb.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ještě letos se v ulicích objeví nové moderní parkovací automaty, ve kterých půjde platit kartou. Půjde platit přes mobilní aplikaci. Bude se zde zadávat registrační značka vozidla a dostaneme se do pozice moderního města. Tam, kde už jsme dávno měli být. Úplnou novinkou je, že elektromobily budou nově parkovat zdarma. To znamená auta začínající poznávací značkou EL."

Pro obyvatele, kteří bydlí v městských památkových zónách se na parkování nic nezmění.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ti jsou zvyklí na parkovací kartu za 1 200 korun ročně. A musí mít trvalé bydliště nebo být vlastníci nemovistotí. Nic se ani nemění pro právnické osoby podnikající v městské památkové zóně Frýdek nebo Místek. Pro ty je parkovací karta za 6 000 korun na rok. Pro zónu A a B bude možné zakoupit celoroční parkovací kupon za 3 000 korun na rok."

Změna systému má přinést větší řád, efektivitu, přehlednost a také odstranit některé zlozvyky. Jako například tady na Zámeckém náměstí, kdy parkují auta ve dvou řadách za sebou. Naposledy se podmínky pro parkování ve městě měnily v roce 2014.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Problémy s parkováním jsou nejčastější odpovědí lidí, když se jich ptáme, co ve Frýdku-Místku není ideální nebo co by se mohlo zlepšit. My jsme rozhodli, že se to pokusíme napravit. Poslední nařízení je z roku 2014. Logicky se doprava změnila, změnil se svět, aut přibylo. A ta norma z toho roku 2014 přestala být dostatečná.

Aktuálně se také připravuje zadání studie pro možné zavedení rezidentního parkování na sídlištích.

---

Budova DPS ve Školské projde kompletní rekonstrukcí

Pokoje nevyhovující standardům a bez sociálního zařízení. Taková je situace v pobočce Domova pro seniory Frýdek-Místek ve Školské ulici. Budova proto projde příští rok kompletní rekonstrukcí. Sníží se sice kapacita, ale zvýší kvalita poskytovaných služeb. Domov se na přestavbu už pomalu připravuje.

Jeden pokoj, ve kterém jsou až čtyři klienti. Zázemí, které už nevyhovuje moderním poměrům. Pobočka Domova pro seniory Frýdek-Místek v ulici Školská se proto pomalu chystá na velkou přestavbu.

Denisa Fusková, vedoucí domova pro seniory na Školské: "Rekonstrukce domova je důležitá ze dvou důvodů. A to jednak, že jsou momentálně tady k dispozici vícelůžkové pokoje, i čtyřlůžkové, které neodpovídají dnešnímu standardu. A ty by se v rámci té rekonstrukce měly snížit na jedno až dvoulůžkové. Tímto sice dojde k nějakému snížení kapacity domova, ale bude to na úkor zvýšení kvality."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Budova je dlouhodobě nedostatečná v rámci absencí sociálních zařízení. Chybí tady WC na pokoji, není tady sprcha na pokoji. Noví uživatelé, kteří si přijdou budoucí domov obhlédnout, tak vesměs odmítnou nástup na tuto budovu. Čekají až na zařazení na možné zařazení na volné místo na 28. říjnu."

Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek se neustále snaží zlepšovat své sociální služby. Budova domova pro seniory tady na ulici Školská je z roku 1932. Je 90 let stará a ty vnitřní dispozice už dneska neodpovídají moderním standardům."

V současnosti má pobočka domova 40 lůžek. Po přestavbě by se měla kapacita snížit na 27 lůžek.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Budova projde kompletní rekonstrukcí a v rámci ní se využije i půdních prostor. Tam vzniknou také pokoje. Kapacita se sice zmenší, ale dosáhneme toho, že budeme mít jenom jedno a dvoulůžkové pokoje se sociálním zařízením."

Práce by měly začít v červnu příštího roku. Domov už se ale na tak velkou akci postupně připravuje.

Denisa Fusková, vedoucí domova pro seniory na Školské: "Uživatelé byli všichni informováni, včetně rodinných příslušníků, že se chystá rekonstrukce této budovy. Je udělán plán, kterým postupně budeme uživatele přemísťovat na hlavní budovu na 28. říjen."

Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Z ministerstva práce a sociálních věcí se nám na tento projekt podařilo získat 23 milionů korun dotaci. Celkové náklady odhadujeme na nějakých 36 milionů korun. To znamená, že ten rozdíl doplatí Frýdek-Místek ze svého rozpočtu, ale samozřejmě přitom, jak se teď ceny stavebních materiálů a stavebních prací mění, tak ty celkové náklady mohou být vyšší."

Po rekonstrukci budova získá kromě hygienického zázemí na pokojích také nové společenské prostory, datové rozvody i požární signalizaci. Zásadní bude také rekonstrukce střechy a kanalizace.

---

ŘSD chystá pro veřejnost Den otevřené dálnice

Vezměte kolečkové brusle, kolo nebo koloběžku a přijďte se projet po obchvatu Frýdku-Místku. Ředitelství silnic a dálnic připravilo na tuto sobotu 11. června takzvaný Den otevřené dálnice, kam zve širokou veřejnost na prohlídku. K vidění budou i pracovní stroje a další technika.

Už 30. června chce Ředitelství silnic a dálnic zprůjezdnit alespoň část první etapy obchvatu Frýdku-Místku. Tu, která není postižena rozhodnutím soudu o zrušení stavebního povolení. Ještě před otevřením ale představí obchvat veřejnosti.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Chtěl bych pozvat veškerou veřejnost z celého regionu, ale i ze vzdálenějších míst a měst. A sice 11. června v sobotu, uděláme na právě této první etapě obchvatu Frýdku-Místku, takzvaný Den otevřené dálnice. Kdy mezi 10:00 až 17:00 hodinou uvítáme veškerou, doufám, že budeme mít dobré počasí, veřejnost. A ukážeme nejenom tu stavbu jako takovou a dokážeme veřejnosti, že je opravdu stavebně hotovo. A že jsme připraveni tu stavbu dát do provozu. Bohužel v tuto chvíli v tom brání zlá vůle odpůrců stavby. Ale to překonáme."

Radek Mátl, generální ředitel ŘSD: "Část od západu, od Olomouce, je bohužel postižena zrušením právní moci stavebního povolení a tam bohužel, dokud nenabydeme zpátky stavební povolení, tak nebudeme schopni tu stavbu zprovoznit. To znamená, nebudeme schopni napojit dálnici D48 na samotný obchvat Frýdku-Místku. Ale věříme, že se to povede poměrně rychle vyřešit ta situace a že potom budeme schopni potom bleskurychle prakticky v řádech dnů tu stavbu zprovoznit. Protože ta stavba je prakticky hotová. A dokonce už bylo požádáno i o její předčasné užívání."

V sobotu si na obchvatu lidé budou moci také prohlédnout techniku, která se na stavbě používá.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Bude tam dálniční technika, aby veřejnost viděla, jakým způsobem, jakými prostředky se o tu, byť novou dálnici, nadále budeme starat. Bude tam prezentace stavebních společností. Bude tam prezentace samozřejmě i bezpečnosti. Budou tam atrakce pro děti a bude možné si velkou část té stavby projet. A to už, jak kdo si bude přát. Na kole, na bruslích, s kočárkem nebo někdo i proběhnout."

Druhá etapa obchvatu získala stavební povolení rozhodnutím z 30. května, které by mělo nabýt právní moci za 14 dnů od vydání. Práce tak budou moci dále pokračovat.

Martin Kupka (ODS), ministr dopravy: "Co se týče té druhé etapy, kde čelíme i problémům spojeným se sesuvem půdy, tak tam očekáváme, že bychom v letošním roce tu část zprovoznili alespoň v polovičním profilu. Tak, aby to mohlo lidem co nejlépe a co nejrychleji sloužit."

Plánovaný termín zprůjezdnění druhé etapy je stále na konci letošního roku.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
06. června 2022, 16:30

Město se od října rozdělí na tři parkovací zóny

Tři parkovací zóny s různými cenami za parkování. Taková změna čeká řidiče ve Frýdku-Místku. Elektromobily budou mít parkování zdarma a zavedou se nové parkovací automaty. Půjde v nich platit jednoduše i kartou. Nová pravidla pro parkování by měla ve městě začít fungovat od října.

Frýdek-Místek dlouhodobě řeší problémy s parkováním. Jedna z nejhorších situací je na 8. pěšího pluku, kde je velmi obtížné během dne zaparkovat.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "8. pěší pluk, bylo místo, kde parkování bylo, ať už úplně zdarma nebo prakticky zdarma tak, že si občané, co tři hodiny, měnili parkovací lístek. Nám tady to ten 8. pěší pluk ucpalo. A každý to zná na poliklinice. Kdo jede na polikliniku, místo nenajde, protože zde auta parkují celý den."

I to je jeden z důvodů, proč se od října rozdělí město na 3 parkovací zóny. A, B a C, na kterých se také upraví parkovací ceník. Největší změnu čeká právě parkování na 8. pěšího pluku, U Staré pošty a na Zámeckém náměstí, což bude zóna C.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Lukrativní parkovací místa, kde potřebujeme tu obměnu co největší. Nechceme, aby nám tady auta parkovala celý den. A zde stojí první hodina 10 korun a každá další hodina 30 korun. V zóně C neplatí žádný celoroční parkovací lístek, ani předplatné, nic takového."

Prostor kolem bývalého autobusového stanoviště bude spadat pod zónu A.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "To znamená místo, které by mělo primárně obsloužit tu městskou památkovou zónu Místek. A zde bude parkování nejlevnější. První hodina 10 korun a každá další hodina taky deset korun."

A poslední zóna B budou všechna ostatní parkovací místa.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Těšínská, Sadová a tak dále. Zde se platí také za první hodinu 10 korun a každá další hodina 20 korun. Celodenní lístek v zóně B pak vyjde na 100 korun."

Ve městě se také postupně vymění parkovací automaty a zajistí se lepší systém plateb.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ještě letos se v ulicích objeví nové moderní parkovací automaty, ve kterých půjde platit kartou. Půjde platit přes mobilní aplikaci. Bude se zde zadávat registrační značka vozidla a dostaneme se do pozice moderního města. Tam, kde už jsme dávno měli být. Úplnou novinkou je, že elektromobily budou nově parkovat zdarma. To znamená auta začínající poznávací značkou EL."

Pro obyvatele, kteří bydlí v městských památkových zónách se na parkování nic nezmění.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ti jsou zvyklí na parkovací kartu za 1 200 korun ročně. A musí mít trvalé bydliště nebo být vlastníci nemovistotí. Nic se ani nemění pro právnické osoby podnikající v městské památkové zóně Frýdek nebo Místek. Pro ty je parkovací karta za 6 000 korun na rok. Pro zónu A a B bude možné zakoupit celoroční parkovací kupon za 3 000 korun na rok."

Změna systému má přinést větší řád, efektivitu, přehlednost a také odstranit některé zlozvyky. Jako například tady na Zámeckém náměstí, kdy parkují auta ve dvou řadách za sebou. Naposledy se podmínky pro parkování ve městě měnily v roce 2014.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Problémy s parkováním jsou nejčastější odpovědí lidí, když se jich ptáme, co ve Frýdku-Místku není ideální nebo co by se mohlo zlepšit. My jsme rozhodli, že se to pokusíme napravit. Poslední nařízení je z roku 2014. Logicky se doprava změnila, změnil se svět, aut přibylo. A ta norma z toho roku 2014 přestala být dostatečná.

Aktuálně se také připravuje zadání studie pro možné zavedení rezidentního parkování na sídlištích.

---

Budova DPS ve Školské projde kompletní rekonstrukcí

Pokoje nevyhovující standardům a bez sociálního zařízení. Taková je situace v pobočce Domova pro seniory Frýdek-Místek ve Školské ulici. Budova proto projde příští rok kompletní rekonstrukcí. Sníží se sice kapacita, ale zvýší kvalita poskytovaných služeb. Domov se na přestavbu už pomalu připravuje.

Jeden pokoj, ve kterém jsou až čtyři klienti. Zázemí, které už nevyhovuje moderním poměrům. Pobočka Domova pro seniory Frýdek-Místek v ulici Školská se proto pomalu chystá na velkou přestavbu.

Denisa Fusková, vedoucí domova pro seniory na Školské: "Rekonstrukce domova je důležitá ze dvou důvodů. A to jednak, že jsou momentálně tady k dispozici vícelůžkové pokoje, i čtyřlůžkové, které neodpovídají dnešnímu standardu. A ty by se v rámci té rekonstrukce měly snížit na jedno až dvoulůžkové. Tímto sice dojde k nějakému snížení kapacity domova, ale bude to na úkor zvýšení kvality."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Budova je dlouhodobě nedostatečná v rámci absencí sociálních zařízení. Chybí tady WC na pokoji, není tady sprcha na pokoji. Noví uživatelé, kteří si přijdou budoucí domov obhlédnout, tak vesměs odmítnou nástup na tuto budovu. Čekají až na zařazení na možné zařazení na volné místo na 28. říjnu."

Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek se neustále snaží zlepšovat své sociální služby. Budova domova pro seniory tady na ulici Školská je z roku 1932. Je 90 let stará a ty vnitřní dispozice už dneska neodpovídají moderním standardům."

V současnosti má pobočka domova 40 lůžek. Po přestavbě by se měla kapacita snížit na 27 lůžek.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Budova projde kompletní rekonstrukcí a v rámci ní se využije i půdních prostor. Tam vzniknou také pokoje. Kapacita se sice zmenší, ale dosáhneme toho, že budeme mít jenom jedno a dvoulůžkové pokoje se sociálním zařízením."

Práce by měly začít v červnu příštího roku. Domov už se ale na tak velkou akci postupně připravuje.

Denisa Fusková, vedoucí domova pro seniory na Školské: "Uživatelé byli všichni informováni, včetně rodinných příslušníků, že se chystá rekonstrukce této budovy. Je udělán plán, kterým postupně budeme uživatele přemísťovat na hlavní budovu na 28. říjen."

Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Z ministerstva práce a sociálních věcí se nám na tento projekt podařilo získat 23 milionů korun dotaci. Celkové náklady odhadujeme na nějakých 36 milionů korun. To znamená, že ten rozdíl doplatí Frýdek-Místek ze svého rozpočtu, ale samozřejmě přitom, jak se teď ceny stavebních materiálů a stavebních prací mění, tak ty celkové náklady mohou být vyšší."

Po rekonstrukci budova získá kromě hygienického zázemí na pokojích také nové společenské prostory, datové rozvody i požární signalizaci. Zásadní bude také rekonstrukce střechy a kanalizace.

---

ŘSD chystá pro veřejnost Den otevřené dálnice

Vezměte kolečkové brusle, kolo nebo koloběžku a přijďte se projet po obchvatu Frýdku-Místku. Ředitelství silnic a dálnic připravilo na tuto sobotu 11. června takzvaný Den otevřené dálnice, kam zve širokou veřejnost na prohlídku. K vidění budou i pracovní stroje a další technika.

Už 30. června chce Ředitelství silnic a dálnic zprůjezdnit alespoň část první etapy obchvatu Frýdku-Místku. Tu, která není postižena rozhodnutím soudu o zrušení stavebního povolení. Ještě před otevřením ale představí obchvat veřejnosti.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Chtěl bych pozvat veškerou veřejnost z celého regionu, ale i ze vzdálenějších míst a měst. A sice 11. června v sobotu, uděláme na právě této první etapě obchvatu Frýdku-Místku, takzvaný Den otevřené dálnice. Kdy mezi 10:00 až 17:00 hodinou uvítáme veškerou, doufám, že budeme mít dobré počasí, veřejnost. A ukážeme nejenom tu stavbu jako takovou a dokážeme veřejnosti, že je opravdu stavebně hotovo. A že jsme připraveni tu stavbu dát do provozu. Bohužel v tuto chvíli v tom brání zlá vůle odpůrců stavby. Ale to překonáme."

Radek Mátl, generální ředitel ŘSD: "Část od západu, od Olomouce, je bohužel postižena zrušením právní moci stavebního povolení a tam bohužel, dokud nenabydeme zpátky stavební povolení, tak nebudeme schopni tu stavbu zprovoznit. To znamená, nebudeme schopni napojit dálnici D48 na samotný obchvat Frýdku-Místku. Ale věříme, že se to povede poměrně rychle vyřešit ta situace a že potom budeme schopni potom bleskurychle prakticky v řádech dnů tu stavbu zprovoznit. Protože ta stavba je prakticky hotová. A dokonce už bylo požádáno i o její předčasné užívání."

V sobotu si na obchvatu lidé budou moci také prohlédnout techniku, která se na stavbě používá.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Bude tam dálniční technika, aby veřejnost viděla, jakým způsobem, jakými prostředky se o tu, byť novou dálnici, nadále budeme starat. Bude tam prezentace stavebních společností. Bude tam prezentace samozřejmě i bezpečnosti. Budou tam atrakce pro děti a bude možné si velkou část té stavby projet. A to už, jak kdo si bude přát. Na kole, na bruslích, s kočárkem nebo někdo i proběhnout."

Druhá etapa obchvatu získala stavební povolení rozhodnutím z 30. května, které by mělo nabýt právní moci za 14 dnů od vydání. Práce tak budou moci dále pokračovat.

Martin Kupka (ODS), ministr dopravy: "Co se týče té druhé etapy, kde čelíme i problémům spojeným se sesuvem půdy, tak tam očekáváme, že bychom v letošním roce tu část zprovoznili alespoň v polovičním profilu. Tak, aby to mohlo lidem co nejlépe a co nejrychleji sloužit."

Plánovaný termín zprůjezdnění druhé etapy je stále na konci letošního roku.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-06-06-2022-16-34