Protidrogový vlak byl ve F-M, byla to 500. zastávka
Interaktivní vlaková expozice Revolution Train opět dorazila do Frýdku-Místku. Školáci si prošli multimediální program zaměřený na rizika závislostí. Frýdek-Místek se zároveň stal už 500. zastávkou projektu od jeho spuštění v roce 2015.
Revolution Train je unikátní multimediální expozice. V několika propojených vagónech se děti pomocí příběhů, videí a aktivit ocitají v prostředí, kde se řeší reálné následky užívání drog.
Adéla Skarková, koordinátorka projektu Revolution Train: "Cílem je ovlivnit postoje návštěvníků k legálním i nelegálním drogám, k závislostem a inspirovat je k pozitivním životním volbám. Je dokázáno, že si člověk zapamatuje 10 % z toho, co slyší, 15 % z toho, co vidí, 40 % o čem diskutuje, ale až 80 % z toho, co skutečně zažije."
Během programu žáci procházejí čtyřmi kinosály a osmi interaktivními místnostmi.
Adéla Skarková, koordinátorka projektu Revolution Train: "Co se může stát, když někdo požije návykové látky nebo alkohol a pak sedne za volant. Pak mají možnost si vyzkoušet roli vyšetřovatele, kde zadrží drogového dealera. Je to všechno tou interaktivní zážitkovou formou."
Anketa: 1.) "My jsme z 2: ZŠ tady ve Frýdku a chodíme do 7. třídy. Nemám s tím žádné zkušenosti, jsme tu poprvé. Moje celá rodina snad kouří, ale já to nemůžu ovlivnit. Už jsem je prosil o to, aby přestali, ale nevyužívají té situace." - Jak tě zasáhl ten vlak? - "Bylo to velmi silné. Dozvěděl jsem se spoustu nových informací."
Anketa: 2.) "Bylo to úžasné." - Co tě na tom zaujalo? - "Videa a ty aktivity, co tam byly." - A co sis z toho odnesl? - "Že nebudu brát drogy."
Anketa: 3.) "Mně se to líbilo." - A co tě zaujalo nejvíc? - "Všechno." - A co sis z toho odnesla? - "Že nebudu brát drogy."
Anketa: 4.) "Mně se to líbilo. A určitě mě to odradilo od drog, že určitě nebudu nikdy brát drogy." - Co tě na tom nejvíc zasáhlo? - "Líbil se mi i ten interiér, jak to bylo hezky zpracované."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek i tento rok podpořilo projekt Revolution Train, tedy protidrogový vlak. Jsem za to velmi rád, protože tento vlak opravdu ukazuje žákům našich základních škol, jaké nástrahy na ně čekají."
Školy si v rámci projektu mohou také vybrat zapojení do dvou dalších navazujících projektů, které jim přijdou přednést policisté nebo lektoři.
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "A to je To je zákon, kámo a Tvoje cesta načisto. Kdy Lektoři a policisté rozebírají tento příběh z vlaku z pohledu zákona. Město Frýdek-Místek podporuje i další programy protidrogové prevence, například projekt od Modrého kříže, a dlouhodobě spolupracujeme také s Renarkonem."
Od roku 2015 prošlo vlakem více než 350 tisíc návštěvníků a Frýdek-Místek se letos stal jeho jubilejní 500. zastávkou.
---
F-M připravuje architektonickou soutěž na Český dům
Historická budova Českého domu ve Frýdku-Místku se pomalu připravuje na svou novou podobu. O té rozhodne architektonická soutěž, která má být vyhlášena ještě v průběhu dubna. Výsledkem by mělo být nové zázemí pro aktivity dětí a mladých lidí pod Střediskem volného času Klíč.
Český dům, historická budova z roku 1899, byl dlouhá léta nevyužívaný a chátral. Město ho po dlouhých jednáních a neúspěšných dražbách koupilo za necelých 20 milionů korun. Ihned po převzetí nechalo objekt oplotit a zahájilo záchovné práce. Cílem je, aby dům zůstal zachován a zároveň sloužil novému účelu.
Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku: "Český dům se v budoucnu stane centrem střediska volného času pro děti a my bychom rádi, aby tato historická, emočně cenná budova pro město získala novou podobu, která bude respektovat její historický ráz. Ale zároveň, aby vznikla rekonstrukce, případně přístavba, která bude zajímavá, bude moderní v tom smyslu, že bude vyhovovat tomu středisku volného času. Proto jsme se rozhodli vyhlásit architektonickou soutěž a hledáme studia, která by zpracovala budoucí podobu Českého domu tak, aby se stala reprezentativním místem Frýdku-Místku."
Aktuálně už se sešla porota, kterou tvoří 3 zástupci města a 4 architekti. Společně připravují podmínky architektonicko-urbanistické soutěže, která by měla být vyhlášena ještě v průběhu dubna.
Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku: "Frýdek-Místek nemá za sebou moc architektonických soutěží, ale myslím si, že je to město, které si zaslouží přistupovat k dominantním stavbám a památkám citlivě. Myslím si, že tady je velký dluh z minulosti a věřím, že se nám podaří to, co se podařilo zachovat z minulosti, tedy pozůstatky starého Frýdku a Místku, opravit a posunout tak, aby vytvořily nová zajímavá centra života ve městě."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsem rád, že jsme v minulosti nabyli budovu Českého domu, kde v tuto chvíli probíhá architektonická soutěž a ten plán zůstává samozřejmě stejný, jak jsme avizovali na zastupitelstvu, když jsme Český dům nabývali, tedy, že v této budově chceme zřídit Středisko volného času Klíč, které je v tuto chvíli rozmístěno v několika budovách ve Frýdku a Místku a tím se sjednotí všechny aktivity právě do Českého domu a tam budou probíhat všechny aktivity, které v tuto chvíli Klíč dělá pro děti."
Magistrát se zatím drží předchozích plánů, kdy chtěl rekonstrukci spustit nejpozději příští rok. Práce vyjdou na desítky milionů korun, ale město je na to finančně připraveno.
---
Policie měřila rychlost na místech vytipovaných lidmi
Ve středu proběhla na silnicích po Evropě bezpečnostní akce Speed Marathon. Policie se zaměřila především na kontrolu dodržování povolené rychlosti. A měřilo se i na několika místech ve Frýdku-Místku. Tipy na měření v této akci posílá pravidelně hlavně veřejnost.
Ve Frýdku-Místku policisté kontrolovali rychlost například v ulicích Jamnická a Skotňa ve Starém Městě. Dále v Zelinkovicích na ulici Příborská, ale například i v celé délce silnice I/56 od Frýdku-Místku až do Ostravice. Ale i v dalších obcích kolem.
Petr Štencel, vedoucí dopravní policie MS kraje: "Policisté se tady ve větší míře zaměřují opravdu na dodržování té povolené rychlosti. Samozřejmě neděláme jenom tu rychlost, děláme předjíždění, nebezpečné vybržďování, na alkohol se tu zaměřujeme."
Do výběru kontrolovaných míst se zapojili lidé, kteří dopředu online navrhovali lokality, kde by podle nich mělo dojít k měření. Jen v Moravskoslezském kraji bylo vybráno 57 míst.
Petr Štencel, vedoucí dopravní policie MS kraje: "My můžeme měřit v každé obci. To je takový, bohužel, národní sport, všichni spěchají, takže se dá říct, že bychom mohli měřit v každé obci. Každý pomalu starosta dneska nebo municipalita vnímá nějakou tu rychlost, že jim to tam jezdí rychle. Za minulý rok jsme měli nějakých přes devatenáct tisíc porušení rychlosti a měřili jsme v cca třináct tisíc hodinách, co jsme prováděli výkon služby, se zaměřením na dodržování nepovolené rychlosti. Samozřejmě někteří občané zvolili taktiku, že tam třeba dali 800 míst k měření. Tím vypadá, že by se tam mělo měřit, ale díváme se i na ty mínusy, co nám tam třeba dávají občané. Samozřejmě snažíme se to dávat třeba ke školám, ale vždycky nemůžeme všude měřit, to prostě nejde. Musíme je bezpečně zastavit."
V rámci celého kraje policisté zkontrolovali 415 řidičů a zjistili 240 přestupků. 164 z nich bylo překročení povolené rychlosti. Z toho 130 řidičů změřili v obci. Rekordmanům naměřili ve stovce 167 km/h a v padesátce 89 km/h. Pozitivní je, že nikdo nenadýchal.
Petr Štencel, vedoucí dopravní policie MS kraje: "Co se týká letošního roku, už máme zjištěných cca pět tisíc porušení rychlosti, což je ten průměr jako z loňského roku a je možné ve správním řízení tam dokonce přijít o řidičský průkaz, kdyby tady někdo jel devadesát tři na padesátce a jsou tam pokuty až pětadvacet tisíc třeba."
Od začátku roku se v kraji stalo přes 2 200 nehod, při kterých zemřelo 9 lidí a desítky dalších byly zraněny. Speed Marathon je nejen kontrolou, ale hlavně výzvou k větší ohleduplnosti za volantem.
---