Rozpočet F-M na rok 2024 je vyrovnaný a proinvestiční
Frýdek-Místek bude příští rok hospodařit s výdaji ve výši přes 2,3 miliardy. Zastupitelstvo schválilo rozpočet, který má být vyrovnaný, proinvestiční a prorůstový. Příjmy do městské kasy mají být přes 1,8 miliardy a rozdíl se má pokrýt z přebytku hospodaření.
Frýdek-Místek má za sebou poslední letošní zastupitelstvo. Jedním z nejdůležitějších bodů bylo schválení rozpočtu na další rok.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Letošní poslední zastupitelstvo, tak jako každý rok, má nejdůležitější bod programu, kterým je schválně rozpočtu na ten rok následující. A dobrá zpráva je, že rozpočet na rok 2025 pro město Frýdek-Místek byl schválen. Opět hlasy, které nebyly jenom z koalice, ale byly i z opozice. To je velmi dobrá zpráva. Frýdek-Místek ví, do čeho může investovat, ví, jak může pracovat s tím rozpočtem a může projekty, které má rozjeté, dokončovat nebo začínat projekty nové."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Myslím si, že je to velká jistota v této době, která úplně neoplývá jistotami. Je vyšší než minulý rok. Je kladen velký důraz na investice. Máme tam připraveno zhruba 300 milionů na investování plus rezervu města na investice dalších 270 milionů. Chceme dokončit stavby, které máme v plánu a začít nové. Ještě tam budou některé stavby z tohoto roku, jako je tělocvična v Chlebovicích, cyklostezka do Palkovic a případně nějaké další. A chceme začít tělocvičnu na druhé základní škole. Chceme udělat parkoviště Na Půstkách. Chceme rozjet další stavby pro školství, kulturu, sociální oblast a tak dále. Budeme taky splácet úvěr. To znamená, že teď půjde 73 milionů, na splátku a tím snížíme zadlužení na necelých 216 milionů na konci roku příštího. A následně do roku 2026 chceme snížit zadlužení na 140 milionů. Nebereme si žádné další zdroje a financujeme všechny dohodnuté programy, podpory, sociální programy a tak dále."
Celkové výdaje budou 2,353 miliardy korun a příjmy 1,842 miliardy. Rozdíl 511 milionů má pokrýt přebytek hospodaření z letošního roku. Do příjmů se také promítne mírné zdražení nájemného u komerčních bytů, které se ve městě dlouhá léta neměnilo.
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ve Frýdku-Místku je zhruba 21 tisíc bytů, z toho 1300 má město. Z toho je 500 bytů, které jsou pro sociální účely, jako domy zvláštního určení pro seniory a tak dále, kde je nájem velice přijatelný. A odpovídá statutu těch bytů. Ostatní, to jsou nájmy běžné, to znamená 800 bytů, které v podstatě mají dneska jeden z nejnižších nájmu v celém Moravskoslezském kraji. Takže postupně je chceme srovnat s ostatními městy. Tak jak to je zvykem, to znamená o inflační doložku. A dále se dostaneme asi výš. Dneska je rozmezí od 120 do 180 korun za metr čtvereční na měsíc. Tak, abychom měli zdroje na opravu, protože neustále financujeme opravy a běžnou údržbu, která byla zanedbaná a je tam dluh asi 400 milionů. Chceme, aby ty naše byty byly na úrovni normálních běžných bytů tady ve městě."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já jsem moc rád, že se dnešní zastupitelstvo schválilo rozpočet na celý rok 2025. To znamená, pro oblast, kterou mám ve správě, tedy sociální oblast, tak budeme hospodařit v příštím roce s rozpočtem zhruba 177 milionů. Z toho největší část samozřejmě půjde na naše příspěvkové organizace. To znamená Domov pro seniory, Hospic, Jesle, Penzion pro seniory, Žirafu a Centrum pečovatelské služby. To je ten největší balík. Další část financí jde do dotačních programů, například na rozvoj sociálních služeb, potom další dotační programy jsou v rámci prorodinné politiky, protidrogové prevence, prevence kriminality. Z rozpočtu jsou dále financovány také aktivity seniorů. Je také financován senior taxi a další aktivity v této oblasti."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Druhou velmi důležitou zprávou je, že po třech letech usilovné práce byl vytvořen nový dotační program pro podporu sportující mládeže a dětí. To je velká novinka pro město Frýdek-Místek. Tento program tady roky neexistoval a postupně vznikaly pravidla, která z 80 % rozdělují ty finance podle jasně daných vzorců. Podle počtu dětí a skupin, ve kterých sportují, jak se účastní turnajů, jak často trénují, a to je velký krok. A zároveň se nám podařilo navýšit finance pro mládež, takže v tom programu je 50 milionů, což je o více než 8,5 milionu více než v loňském roce. A opět po velmi bouřlivé a dlouhé diskuzi tento program byl podpořen a mládežnické sportovní kluby získaly finance, které jsou mnohem vyšší než v minulém roce. A většina klubů si polepšila. A já bych chtěl opět poděkovat všem, kteří podpořili tento program, protože opět hlasy byly nejenom z koalice, ale i z opozice."
Z mnoha dalších bodů se například schvalovalo také přejmenování části ulice Lískovecká na Marlenka a pojmenování mostu ve Frýdku po generálu Šnejdárkovi.
---
Pobočka DPS Školská byla po rekonstrukci otevřena
Frýdek-Místek slavnostně otevřel pobočku Domova pro seniory po velké rekonstrukci. Zařízení bude sloužit lidem s Alzheimerovou chorobou a dalšími typy demencí. Přestavba s navýšením o jedno patro vyšla na 51 milionů korun. Registrace začne domov přijímat od nového roku.
Pobočka Domova pro seniory Frýdek-Místek ve Školské ulici má za sebou velkou rekonstrukci. Budova z roku 1935 je nyní jako nová.
Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Změnilo se toho dost, přistavilo se jedno patro, ale kapacita klesla ze 40 osob na 27, nicméně je důležité protknout, že vlastně toto je opravdu už ve standardu materiálně-technickém, což jsou požadavky Ministerstva práce a sociálních věcí a jsem rád, že jsme je naplnili."
Zařízení bude fungovat jako domov se zvláštním režimem a registrace nových klientů bude přijímat od 1. ledna.
Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Pokoje jsou vlastně vybaveny standardně postelí, nábytkem, kde může mít opravdu každý uživatel své osobní věci. Vybavili jsme taktéž televizí, takže fakt rodiny už nebudou mít nutnost něco dovybavovat sami, opravdu s největšími drobnostmi. V poslední fázi jsme řešili také nábor lidí, takže už máme dobraný personál, takže 1.1. je start."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tento domov je určený pro seniory, kteří trpí Alzheimerovou nemocí a různými typy demencemi. Město tímto vlastně získalo svých 27 lůžek tohoto typu. Já bych chtěl poděkovat všem, kteří se na rekonstrukci podíleli."
Šárka Jelínková (KDU-ČSL), náměstkyně Ministerstva práce a sociálních věcí ČR: "My jako Ministerstvo práce a sociálních věcí podporujeme právě to, aby i ta starší zařízení byla rekonstruována tak, aby opravdu už odpovídala dnešním standardům. Aby měli klienti možnost třeba být v jednolůžkových, maximálně dvoulůžkových pokojích atd. Aby měli opravdu klid tady v té části svého života, aby mohli si odpočinout."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Stavba stála 51 milionů, původní rozpočet byl 63. To znamená, že jsme soutěží s cenou snížili. A dotace byla 21 milionů. Já jsem chtěl poděkovat v podstatě, pokud můžu teda, našim zastupitelům, že na to schválili peníze, odboru investic, odboru sociálních věcí. Všichni se na tom podíleli. OSOM, kteří museli najít nějaké místo pro uskladnění toho nábytku a tak dále. Všichni mají svůj podíl, byla to týmová práce a je to zásluha všech, kteří se na tom podíleli."
Radnice cílí na rozšíření péče o seniory a aktuálně intenzivně připravuje další nové projekty.
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Připravujeme dneska Alzheimer centrum ve spolupráci. Je to investor, který tady zainvestuje včetně LDNky a dalších na Berlíně 2, kde máme v příštím roce zájem udělat nebo chceme spustit, výstavbu sítí, což je předpoklad toho, že se to území nějakým způsobem stane zase plochou jako místem pro další čtyři investory."
Město plánuje také výstavbu vlastního zařízení Domovinka pro osoby se sníženou soběstačností.
---
Technické služby mají na letošní zimu 1 550 tun soli
Zimní údržba ve Frýdku-Místku je letos tradičně připravena s předstihem. Technické služby mají dostatek posypového materiálu a všechny stroje prošly důkladným servisem. Pohotovost se tradičně drží už od začátku listopadu a na silnicích a chodnících se očekává hladký průběh zimní sezóny.
Přípravy na zimu začaly ve Frýdku-Místku už na konci té minulé. Na skladech Technických služeb mají dostatek soli i dalších posypových materiálů. Zima by tak zdejší pracovníky neměla nijak překvapit.
Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Vždycky hned po zimě nakupujeme sůl na další sezónu, takže dneska máme plný sklad nějakých 1550 tun. Letos už při tom prvním zásahu jsme pár tun ubrali, takže o něco méně než těch 1550. Jinak máme připraveny všechny stroje, máme připraveno 10 smluvních traktorů, které zejména v těch městských částech tu údržbu zimní zajišťují, takže předpokládáme, že jsme, myslíme si, že jsme připraveni dobře."
Kromě zásob soli byly připraveny i stroje, které prošly důkladnou prohlídkou. Technické služby ve Frýdku-Místku se starají o 435 kilometrů komunikací. 180 tvoří cesty a zbytek jsou chodníky. Prioritně se vždy jako první udržují ty, které využívá městská hromadná doprava a také cesty a chodníky ke zdravotnickým zařízením i školám.
Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Naše technika je všechna zaservisována, je připravena na zimní sezónu. Některé stroje jsou víceúčelové, takže některé stále ještě jezdí na stavbách, takže až bude ten správný čas, tak je přestrojíme na zimní údržbu, ale už dneska jsme připraveni ty základní zásahy dělat."
I přesto, že zatím nenapadl vydatný sníh, který by se udržel dlouhodobě, teploty zvláště v nočních hodinách klesají pod nulu a do rána se může tvořit ledovka, tak i s tím se počítá.
Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Už od 1. listopadu jedeme v režimu pohotovostí, takže vždycky je nějaký vedoucí směny, je rozpis zaměstnanců, kteří by v případě, že by byla ta nutnost, tak by nastoupili a prováděli posyp, plužení, prostě to, co je třeba."
V loňské sezóně město na údržbu komunikací spotřebovalo 930 tun soli. Postup prací je uveden v aktualizovaném Plánu zimní údržby.
---