Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • O Virtuální univerzitu třetího věku ve F-M je zájem
  • Autovraky mizí z ulic F-M, pomáhají hlášení lidí
  • Lumpíkov se přestěhoval na Národních mučedníků

O Virtuální univerzitu třetího věku ve F-M je zájem

Knihovna Frýdek-Místek spustila historicky první ročník Virtuální univerzity třetího věku. O první přednášky formou virtuální projekce je mezi seniory velký zájem. Ti se po absolvování budou moci účastnit i promocí přímo na univerzitě v Praze.

Oddělení beletrie pobočky frýdecké knihovny v Jiráskově ulici zaplnili senioři, kteří mají stále zájem o vzdělávání. Zapojili se totiž do úplně nového projektu ve městě Virtuální univerzita třetího věku.

Taťána Antošová, Knihovna Frýdek-Místek: "My se tady budeme scházet co 14 dní a budeme vždycky promítat videopřednášky. Ten první kurz jsme si zvolili Etiku jako východisko z krize společnosti. A je to doporučený kurz. Jinak univerzita nabízí dalších 38 videopřednášek. Takže máme z čeho vybírat."

Anketa: 1.) "Já už jsem studovala na seniorské akademii. A tady mě to zaujalo, že to je virtuální, tak chci vyzkoušet, jaké to bude. A zajímá mě i to téma etika. A ráda se pořád vzdělávám."

Anketa: 2.) "Paní to řekla i za mě, a navíc tady to mám kousek domů, bydlím tady. Takže je to pro mě výhodné, že nemusím nikde běhat, lítat. A to téma je zajímavé. A myslím, že budou i další ještě."

Anketa: 3.) "Také bydlím blízko, je to výhodné pro mě. A navíc už jsem absolvovala asi 10 let U3V v Ostravě a teď toto téma mě zaujalo. Tak jsem toho využila, že jsme se přihlásila."

Anketa: 4.) "Já jsem inženýr strojař s červeným diplomem. To znamená, šroubky, matky, to je tak všechno, co umím. A cítím, že bych k tomu ještě potřeboval přidat něco ze společenských věd. A tak dál, abych nežil jenom s těmi šroubkama a matkama."

Taťána Antošová, Knihovna Frýdek-Místek: "Mě inspiroval můj tchán, který chodí už v Krnově do městské knihovny asi už osmým rokem. On má 82 let a je úplně z toho nadšený a vždycky o tom nadšeně vykládá. Takže proto nás to napadlo, že to bylo pěkné uspořádat i tady. A víme, že v okolních vesnicích dříve už tady ty kurzy probíhaly."

Program organizuje Provozně ekonomická fakulta České zemědělské univerzity v Praze. Tato forma vzdělávání funguje už od roku 2008, ale ve Frýdku-Místku s ní teprve začínají.

Taťána Antošová, Knihovna Frýdek-Místek: "Studium probíhá podobně jako normální akademický rok. Je zimní semestr a letní semestr. A pokud naši účastníci absolvují 6 těchto kurzů, tak se mohou účastnit potom promoce přímo na univerzitě. Je to slavnostní předání."

Vzdělávací program je určený pouze lidem se statutem důchodce, i těm invalidním.

---

Autovraky mizí z ulic F-M, pomáhají hlášení lidí

Frýdek-Místek bojuje s autovraky v ulicích. Proces jejich likvidace a odstraňování je ale velice administrativně náročný a zdlouhavý. Musí se totiž dodržet zákonné lhůty. Nahlašovat autovraky a vozidla bez platné technické kontroly pomáhá také veřejnost.

Autovrak, to je vůz, který je technicky nezpůsobilý k provozu. Druhou kategorií jsou pak auta bez technické kontroly. Ta nesmí stát na veřejných komunikacích, pokud mají propadlou technickou déle než půl roku.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "My využíváme všechny zákonné postupy. A v co nejkratších termínech, tak jak opravdu můžeme, ty autovraky odstraňujeme. A můžu říct, že ve srovnání s ostatními městy jsme na tom velmi dobře. A v podstatě tři čtvrtiny autovraků, které občané nahlásili v roce 2023, tak již zmizely z ulic. A na těch ostatních pracujeme."

Bohužel ani dnes není možné vozidlo, které stojí již delší dobu na jednom místě, nemá registrační značky, pneumatiky a třeba ani skla a zrcátka jen tak odtáhnout a zlikvidovat, i když postup se zjednodušil. Pokud vozidlo nebrání provozu a přímo neohrožuje okolí nebo životní prostředí nemůže ho město nechat ihned odtáhnout. Navíc každý případ se posuzuje jednotlivě.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Někdy to je velmi složité, protože jsou tam různé správní lhůty, ty automobily mají třeba ještě STK nebo nestojí na městských pozemcích, nestojí na komunikaci, ani na městské zeleni. A je to někdy opravdu administrativně velmi náročný proces. Nicméně našim cílem je, aby autovraky na ulicích města nestály a nezabíraly místa."

Městu velmi pomáhají také sami občané, kteří začali autovraky v ulicích nahlašovat.

Jana Musálková Jeckelová, mluvčí Frýdku-Místku: "Spolupráce s občany je velmi důležitá. Mockrát jim děkujeme, že nám nahlašují výskyt autovraků nebo nepojízdných vozidel v ulicích Frýdku-Místku. Ten způsob, jakým se nám mohou ozývat. Může to být přes aplikaci Munipolis, což se stává nejčastěji. Ale mohou se nám ozývat také telefonicky, emailem nebo poštou. Na webových stránkách města, když si rozkliknou občané položku magistrát, přes odbor dopravy se mohou dostat až k autovrakům. Zde najdou obecné informace, kde se mohou dočíst o tom, jak je to náročný proces. Hned vedle je seznam řešených vozidel i s fotografiemi, lokalitou, kde se tato vozidla nacházejí."

Na počátku řešení těchto aut je nutné zjistit jejich provozovatele a zaslat jim výzvu k odstranění vraků nebo vozidel bez platné STK. Od doručení výzvy se načítá dvouměsíční lhůta. Následují další zákonné kroky a lhůty, které jsou podrobně popsány . Nejdále může proces skončit ve správním řízení s provozovatelem vozu z důvodu spáchání přestupku.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Cílem vedení města i mým osobním je, aby veřejný prostor vypadal co nejlépe. A s tím souvisí spousty věcí. Jedním z nich je, aby byl v ulicích pořádek. A to je od drobného nepořádku, který mohou uklízet nyní v rámci nového programu lidé bez domova, kterým za to nabízíme stravenku. Mohou se zapojit občané, my jim jako město vycházíme vstříc, že zajistíme odvoz tohoto odpadu. A končí to třeba i u autovraků, které samozřejmě v ulicích nechceme."

Odtah aut provádějí technické služby na záchytné parkoviště. Náklad na jeden vůz přesahuje 1 500 korun. Po dvou měsících se pak vůz posílá na likvidaci s nákladem na další odtah přes 1 800 korun.

---

Lumpíkov se přestěhoval na Národních mučedníků

Centrum pro rodinu Lumpíkov ve Frýdku-Místku se přestěhovalo. Nové prostředí nabízí ještě více možností pro maminky s dětmi, které centrum navštěvují. Je zde velká zahrada, prostor pro školičku i školící a konzultační místnosti.

Národních mučedníků 586. To je nová adresa neziskové organizace Lumpíkov ve Frýdku-Místku. Centrum pro rodinu se sem přestěhovalo z třídy T. G. Masaryka.

Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "My jsme předtím měli výbornou dostupnost MHD, ale nyní máme tady tu krásnou zahradu, která slouží našim dětem i pro naše aktivity s dětmi. Což je pro nás velké plus. A druhé velké plus je i parkování, které je tady kolem. A plus lidé mohou zaparkovat i tady u Lidlu a jenom tady k nám přejít. Takže nemáme problém s parkováním, máme krásnou zahradu. A co se týká i těch rozložení místností pro ty naše vzdělávací potřeby, pro ty děti, tak tady je to přesně pro nás."

Veronika Madejová, koordinátorka projektů: "Nové prostory jsou skvělé. Jsou takové pro nás kompaktnější. Pro dětskou skupinu je to velký výhra, protože má zahradu hned pod nosem, což je fajn. A všem se tady líbí zatím, co nám přišli různí účastníci nebo návštěvníci. Takže jsme spokojeni."

V přízemí je školička pro dětskou skupinu, kterou využívají děti klientek. Postarají se tady o maximálně 12 dětí od dvou let až do předškolní docházky.

Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "První patro je naše vzdělávací patro, kde probíhají naše vzdělávací aktivity. Převážně pro ženy s malými dětmi."

Veronika Madejová, koordinátorka projektů: "Podporujeme je v jejich osobním i profesním rozvoji. Co dále děláme, jsou volnočasové aktivity pro děti, ale i pro dospělé. Pořádáme různé workshopy v průběhu celého školního roku. A v rámci letních prázdnin máme příměstské tábory pro děti. A neposlední aktivitou, kterou děláme, je podpora žen, které se setkaly nebo jsou v rámci domácího násilí. To jsou čtyři oblasti, na které se jako Lumpíkov zaměřujeme."

Lumpíkov byl založen v roce 2014 a jeho cílem bylo vytvoření komunity, kde se maminky mohou sdružovat, vyměňovat si informace a zároveň bude postaráno o jejich děti. Postupně se rozrostl do dnešní podoby.

Veronika Madejová, koordinátorka projektů: "Pomohli jsme spoustě lidí. Našimi vzdělávacími aktivitami prošlo až 350 osob. Každoročně na příměstských táborech, my jedeme v podstatě 8 týdnů během letních prázdnin a každý ten příměstský tábor je pro 20 dětí. Takže velmi mnoho. A těm ženám, kterým pomáháme v nějaké jejich nepříznivé situaci, co se týče toho domácího násilí, jsou to desítky ročně."

Aktuálně Lumpíkov rozjel už v nových prostorách projekt Práce, děti a já, který podporuje návrat žen zpět do práce, hlavně po dlouhodobé mateřské dovolené.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
16. října 2023, 16:30

O Virtuální univerzitu třetího věku ve F-M je zájem

Knihovna Frýdek-Místek spustila historicky první ročník Virtuální univerzity třetího věku. O první přednášky formou virtuální projekce je mezi seniory velký zájem. Ti se po absolvování budou moci účastnit i promocí přímo na univerzitě v Praze.

Oddělení beletrie pobočky frýdecké knihovny v Jiráskově ulici zaplnili senioři, kteří mají stále zájem o vzdělávání. Zapojili se totiž do úplně nového projektu ve městě Virtuální univerzita třetího věku.

Taťána Antošová, Knihovna Frýdek-Místek: "My se tady budeme scházet co 14 dní a budeme vždycky promítat videopřednášky. Ten první kurz jsme si zvolili Etiku jako východisko z krize společnosti. A je to doporučený kurz. Jinak univerzita nabízí dalších 38 videopřednášek. Takže máme z čeho vybírat."

Anketa: 1.) "Já už jsem studovala na seniorské akademii. A tady mě to zaujalo, že to je virtuální, tak chci vyzkoušet, jaké to bude. A zajímá mě i to téma etika. A ráda se pořád vzdělávám."

Anketa: 2.) "Paní to řekla i za mě, a navíc tady to mám kousek domů, bydlím tady. Takže je to pro mě výhodné, že nemusím nikde běhat, lítat. A to téma je zajímavé. A myslím, že budou i další ještě."

Anketa: 3.) "Také bydlím blízko, je to výhodné pro mě. A navíc už jsem absolvovala asi 10 let U3V v Ostravě a teď toto téma mě zaujalo. Tak jsem toho využila, že jsme se přihlásila."

Anketa: 4.) "Já jsem inženýr strojař s červeným diplomem. To znamená, šroubky, matky, to je tak všechno, co umím. A cítím, že bych k tomu ještě potřeboval přidat něco ze společenských věd. A tak dál, abych nežil jenom s těmi šroubkama a matkama."

Taťána Antošová, Knihovna Frýdek-Místek: "Mě inspiroval můj tchán, který chodí už v Krnově do městské knihovny asi už osmým rokem. On má 82 let a je úplně z toho nadšený a vždycky o tom nadšeně vykládá. Takže proto nás to napadlo, že to bylo pěkné uspořádat i tady. A víme, že v okolních vesnicích dříve už tady ty kurzy probíhaly."

Program organizuje Provozně ekonomická fakulta České zemědělské univerzity v Praze. Tato forma vzdělávání funguje už od roku 2008, ale ve Frýdku-Místku s ní teprve začínají.

Taťána Antošová, Knihovna Frýdek-Místek: "Studium probíhá podobně jako normální akademický rok. Je zimní semestr a letní semestr. A pokud naši účastníci absolvují 6 těchto kurzů, tak se mohou účastnit potom promoce přímo na univerzitě. Je to slavnostní předání."

Vzdělávací program je určený pouze lidem se statutem důchodce, i těm invalidním.

---

Autovraky mizí z ulic F-M, pomáhají hlášení lidí

Frýdek-Místek bojuje s autovraky v ulicích. Proces jejich likvidace a odstraňování je ale velice administrativně náročný a zdlouhavý. Musí se totiž dodržet zákonné lhůty. Nahlašovat autovraky a vozidla bez platné technické kontroly pomáhá také veřejnost.

Autovrak, to je vůz, který je technicky nezpůsobilý k provozu. Druhou kategorií jsou pak auta bez technické kontroly. Ta nesmí stát na veřejných komunikacích, pokud mají propadlou technickou déle než půl roku.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "My využíváme všechny zákonné postupy. A v co nejkratších termínech, tak jak opravdu můžeme, ty autovraky odstraňujeme. A můžu říct, že ve srovnání s ostatními městy jsme na tom velmi dobře. A v podstatě tři čtvrtiny autovraků, které občané nahlásili v roce 2023, tak již zmizely z ulic. A na těch ostatních pracujeme."

Bohužel ani dnes není možné vozidlo, které stojí již delší dobu na jednom místě, nemá registrační značky, pneumatiky a třeba ani skla a zrcátka jen tak odtáhnout a zlikvidovat, i když postup se zjednodušil. Pokud vozidlo nebrání provozu a přímo neohrožuje okolí nebo životní prostředí nemůže ho město nechat ihned odtáhnout. Navíc každý případ se posuzuje jednotlivě.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Někdy to je velmi složité, protože jsou tam různé správní lhůty, ty automobily mají třeba ještě STK nebo nestojí na městských pozemcích, nestojí na komunikaci, ani na městské zeleni. A je to někdy opravdu administrativně velmi náročný proces. Nicméně našim cílem je, aby autovraky na ulicích města nestály a nezabíraly místa."

Městu velmi pomáhají také sami občané, kteří začali autovraky v ulicích nahlašovat.

Jana Musálková Jeckelová, mluvčí Frýdku-Místku: "Spolupráce s občany je velmi důležitá. Mockrát jim děkujeme, že nám nahlašují výskyt autovraků nebo nepojízdných vozidel v ulicích Frýdku-Místku. Ten způsob, jakým se nám mohou ozývat. Může to být přes aplikaci Munipolis, což se stává nejčastěji. Ale mohou se nám ozývat také telefonicky, emailem nebo poštou. Na webových stránkách města, když si rozkliknou občané položku magistrát, přes odbor dopravy se mohou dostat až k autovrakům. Zde najdou obecné informace, kde se mohou dočíst o tom, jak je to náročný proces. Hned vedle je seznam řešených vozidel i s fotografiemi, lokalitou, kde se tato vozidla nacházejí."

Na počátku řešení těchto aut je nutné zjistit jejich provozovatele a zaslat jim výzvu k odstranění vraků nebo vozidel bez platné STK. Od doručení výzvy se načítá dvouměsíční lhůta. Následují další zákonné kroky a lhůty, které jsou podrobně popsány . Nejdále může proces skončit ve správním řízení s provozovatelem vozu z důvodu spáchání přestupku.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Cílem vedení města i mým osobním je, aby veřejný prostor vypadal co nejlépe. A s tím souvisí spousty věcí. Jedním z nich je, aby byl v ulicích pořádek. A to je od drobného nepořádku, který mohou uklízet nyní v rámci nového programu lidé bez domova, kterým za to nabízíme stravenku. Mohou se zapojit občané, my jim jako město vycházíme vstříc, že zajistíme odvoz tohoto odpadu. A končí to třeba i u autovraků, které samozřejmě v ulicích nechceme."

Odtah aut provádějí technické služby na záchytné parkoviště. Náklad na jeden vůz přesahuje 1 500 korun. Po dvou měsících se pak vůz posílá na likvidaci s nákladem na další odtah přes 1 800 korun.

---

Lumpíkov se přestěhoval na Národních mučedníků

Centrum pro rodinu Lumpíkov ve Frýdku-Místku se přestěhovalo. Nové prostředí nabízí ještě více možností pro maminky s dětmi, které centrum navštěvují. Je zde velká zahrada, prostor pro školičku i školící a konzultační místnosti.

Národních mučedníků 586. To je nová adresa neziskové organizace Lumpíkov ve Frýdku-Místku. Centrum pro rodinu se sem přestěhovalo z třídy T. G. Masaryka.

Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "My jsme předtím měli výbornou dostupnost MHD, ale nyní máme tady tu krásnou zahradu, která slouží našim dětem i pro naše aktivity s dětmi. Což je pro nás velké plus. A druhé velké plus je i parkování, které je tady kolem. A plus lidé mohou zaparkovat i tady u Lidlu a jenom tady k nám přejít. Takže nemáme problém s parkováním, máme krásnou zahradu. A co se týká i těch rozložení místností pro ty naše vzdělávací potřeby, pro ty děti, tak tady je to přesně pro nás."

Veronika Madejová, koordinátorka projektů: "Nové prostory jsou skvělé. Jsou takové pro nás kompaktnější. Pro dětskou skupinu je to velký výhra, protože má zahradu hned pod nosem, což je fajn. A všem se tady líbí zatím, co nám přišli různí účastníci nebo návštěvníci. Takže jsme spokojeni."

V přízemí je školička pro dětskou skupinu, kterou využívají děti klientek. Postarají se tady o maximálně 12 dětí od dvou let až do předškolní docházky.

Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "První patro je naše vzdělávací patro, kde probíhají naše vzdělávací aktivity. Převážně pro ženy s malými dětmi."

Veronika Madejová, koordinátorka projektů: "Podporujeme je v jejich osobním i profesním rozvoji. Co dále děláme, jsou volnočasové aktivity pro děti, ale i pro dospělé. Pořádáme různé workshopy v průběhu celého školního roku. A v rámci letních prázdnin máme příměstské tábory pro děti. A neposlední aktivitou, kterou děláme, je podpora žen, které se setkaly nebo jsou v rámci domácího násilí. To jsou čtyři oblasti, na které se jako Lumpíkov zaměřujeme."

Lumpíkov byl založen v roce 2014 a jeho cílem bylo vytvoření komunity, kde se maminky mohou sdružovat, vyměňovat si informace a zároveň bude postaráno o jejich děti. Postupně se rozrostl do dnešní podoby.

Veronika Madejová, koordinátorka projektů: "Pomohli jsme spoustě lidí. Našimi vzdělávacími aktivitami prošlo až 350 osob. Každoročně na příměstských táborech, my jedeme v podstatě 8 týdnů během letních prázdnin a každý ten příměstský tábor je pro 20 dětí. Takže velmi mnoho. A těm ženám, kterým pomáháme v nějaké jejich nepříznivé situaci, co se týče toho domácího násilí, jsou to desítky ročně."

Aktuálně Lumpíkov rozjel už v nových prostorách projekt Práce, děti a já, který podporuje návrat žen zpět do práce, hlavně po dlouhodobé mateřské dovolené.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-16-10-2023-16-34