F-M chystá stacionární radary, přispějí k bezpečnosti
Frýdek-Místek uvažuje o pořízení nových stacionárních radarů na měření rychlosti. Mají být na vytipovaných rizikových místech, kde řidiči nedodržují rychlost. Měřících míst bude více než radarů. Ty se budou v jednotlivých lokalitách střídat. Cílem je zvýšení bezpečnosti na silnicích a ochrana chodců.
Ve Frýdku-Místku postupně hledají různá řešení, která mají za cíl přispět k vyšší bezpečnosti hlavně chodců na přechodech. Strážníci na některých místech měří rychlost a nově se chystají další opatření.
Miroslav Bártek (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ve Frýdku-Místku je několik nebezpečných míst, kde řidiči automobilů nedodržují rychlost a ohrožují tím chodce. Proto pro zvýšení bezpečností přijímáme komplexní opatření. Zavedli jsme tzv. červenou vlnu, kdy v noci svítí všechny semafory červeně. A pokud řidič jede předepsanou rychlostí, přepnou se na zelenou. V opačném případě řidiči svítí červená. K dalším opatřením patří zřízení dalších semaforů, v plánu jsou také přechody pro chodce, ostrůvky a podobně."
Město si nechalo odborníky situaci v dopravě vyhodnotit a výsledkem je dokument, který předkládá několik rizikových a nebezpečných míst. Město na ně proto příští rok umístí stacionární radary k měření rychlosti. Při jejich zřízení bude také spolupracovat s okolními obcemi.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Nám se spojily ty dva podněty, kdy bychom rádi vyšli vstříc okolním obcím, pro které musíme nějakým způsobem tu službu zajistit, aby mohli pořídit radar na svém území. A zároveň jsme se rozhodli, že na území města, v těch nejkritičtějších místech, které jsou u škol, kde se pohybuje hodně dětí a tak dále, bychom umístili radary. Takovým způsobem, že například na deseti místech se bude měřit rychlost, ale řidiči nikdy nebudou vědět, který z těch radarů je aktivní."
Miroslav Bártek (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Smyslem není vybírat pokuty za rychlou jízdu, ale přimět řidiče, aby dodržovali dopravní značení a nejezdili v těchto místech rychle. A tím neohrožovali chodce."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Veškeré prostředky, které bychom potom získali z toho měření bychom dávali zpět do bezpečnosti silničního provozu. Do opravy komunikací a do vzniku nových parkovacích míst. A myslím si, že pokud se spojí tyhle dvě věci, bude to přínosné jak pro občany, a hlavně pro děti, kteří jsou chodci a budou se cítit bezpečněji, tak i pro řidiče. Kteří budou vědět, že jsou místa, kde mají opravdu dát pozor, kde mají dát nohu z plynu."
Podobný systém měření funguje i v jiných městech v kraji i napříč celou republikou.
---
Kalendář na rok 2025 představí sociální služby ve F-M
Frýdek-Místek vydal nový kalendář na rok 2025. Ten letos představuje jednotlivé poskytovatele sociálních služeb. Kalendář představuje 27 služeb působících na území města a slouží nejen jako poděkování jejich zaměstnancům, ale také k informování veřejnosti.
Město Frýdek-Místek navázalo na loňský úspěch kalendáře věnovaného sportovním klubům a letos připravilo edici zaměřenou na sociální služby. Kalendáře postupně dostávají jednotliví poskytovatelé a jedno z předání proběhlo v Domově Přístav.
Petra Morcinková, ředitelka Domova Přístav, Armáda spásy: "Myslím si, že to je skvělý počin vytvořit takovýto kalendář, ve kterém jsou vlastně prezentované ty služby. Dokáže se lépe i prezentovat ta práce nejen těch služeb, ale i toho, jaké je vlastně i to město, jak přistupuje k těm potřebám těch občanů. Co všechno je za potřebí, obstarávat, jaké služby jsou potřebné a ti občané zase mají možnost vidět i vlastně, které ty služby tady jsou a co je podporováno vlastně i s financí města."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek v letošním roce připravilo kalendář, který obsahuje 27 sociálních služeb, které působí na území města Frýdku-Místku. Chtěli jsme tak vlastně dát prostor, aby se některé sociální služby, které tady působí, tak aby se představily."
Petra Morcinková, ředitelka Domova Přístav, Armáda spásy: "V současné době tady máme ve městě dvě služby, je to Domov Přístav, je to domov se zvláštním režimem a máme službu Prevence bezdomovectví, která pracuje s klienty, kteří buď to ztratili bydlení, anebo jsou ohroženi ztrátou bydlení."
Budova Domova Přístav, který provozuje Armáda spásy, patří městu. V září během povodní se do ní dostala spodní voda, která poničila suterén.
Petra Morcinková, ředitelka Domova Přístav, Armáda spásy: "Bude muset dojít ještě k úpravám podlah, které jsou rozbité tou vodou." - K čemu to využíváte, ty prostory? - "Ty prostory se využívají jak ke skladovým místnostem, jsou tam kanceláře, jsou tam aktivizační místnosti, společenská místnost."
Část kalendářů dostanou všichni zaměstnanci v sociálních službách a část půjde postupně k seniorům.
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "A to v klubech seniorů, což je necelá pětistovka. A dále potom obyvatele domů zvláštního určení, což je zase dalších 500 kalendářů, které budou určeny pro seniory. Je to takové poděkování pro zaměstnance všech sociálních služeb, protože opravdu jejich práce si velmi vážíme. A víme, že tato práce je velmi náročná a jsme moc rádi, že tady tito zaměstnanci jsou. A pracují vlastně pro obyvatelé města Frýdku-Místku."
Podobnou tematiku kalendářů s představováním různých organizací chce město realizovat i příští rok.
---
20. ročník Festivalu dětských pěveckých sborů ve F-M
Katolický lidový dům ve Frýdku-Místku se stal dějištěm jubilejního 20. ročníku Festivalu dětských pěveckých sborů. Děti z různých měst v kraji zde poměřily své pěvecké umění. Soutěžily o zlaté, stříbrné a bronzové pásmo. Akce letos přilákala přes 250 mladých zpěváků.
Festival dětských pěveckých sborů letos ve Frýdku-Místku přivítal sedm sborů. Každý měl několik desítek malých talentovaných zpěváků. A mezi některými nechyběli ani mladí hudebníci, kteří sbor doprovázeli.
Jana Kohutová, organizátorka akce: "Dneska máme 20. jubilejní ročník Festivalu dětských pěveckých sborů. Přišly sbory z Moravskoslezského kraje, z Havířova, z Bystřice. Máme tady zástupce i Frýdku-Místku, jsme moc rádi, děti jsou nadšené, zpívají krásně."
Dana Kusinová, sbormistryně dětského pěveckého sboru Hlásek z Havířova: "Jezdíme pravidelně na tento festival, už dlouhá léta, během covidu byl trošičku, jsme měli zásek, takže jsme tady asi dva roky nebyli, ale teď už jsme zase začali jezdit a přivezli jsme jak vánoční písně, tak i dětské písničky, které naše děti rádi zpívají." - Kolik dětí máte v souboru a v jakých věkových kategoriích? - "Já vedu sbor, kde mám děti od třetí do páté třídy. A mám zhruba 48 dětí. – A tady dneska je? – Dneska je tady 38, protože jsme nemocní."
Hana Hladíková, sbor Podsováček, ZŠ Petra Bezruče Frýdek-Místek: "Za nás je to premiéra, protože my jsme se tady rozhodli se zúčastnit poprvé v rámci našeho sboru na druhém stupni, ale určitě za nás jako za školu Podsováček tady reprezentoval už několikrát."
S čím jste sem přijeli?
Tereza Tesarčíková, sbor Podsováček, ZŠ Petra Bezruče Frýdek-Místek: "Tak přijeli jsme s jednou latinskou písničkou Edeste Fideles a potom jsme to ladili vánočně. Takže vánoční skladby populárnějšího rázu, Hádej a Marek Ztracený tam byl."
Co říkáte na to porovnání mezi těmi soubory?
Hana Hladíková, sbor Podsováček, ZŠ Petra Bezruče Frýdek-Místek: "No, tak konkurence je to veliká a my jsme hlavně rádi, že se můžeme tady zúčastnit."
Tereza Tesarčíková, sbor Podsováček, ZŠ Petra Bezruče Frýdek-Místek: "A že děti se inspirují a vidí výkony i ostatních, takže to jsme rádi."
Hodnocení měla na starost tříčlenná porota, která byla složená z odborných pedagogů z oblasti zpěvu, sboru a hudby.
Jana Kohutová, organizátorka akce: "Máme tady tři pásma, zlaté, bronzové a stříbrné. Rozdělili jsme si to ještě podle stupně, první stupeň, druhý stupeň, aby to bylo fér. Těšíme se účastí a těšíme se z toho, že i po 20 letech je to stále oblíbené a stále k nám chodí sbory."
Festival opět ukázal, že sborový zpěv nejen podporuje hudební talent, ale také přispívá k týmovému duchu mezi dětmi. Těch sem letos přijelo opět přes 250.
---