Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Úřad opět funguje bez omezení, přesto návštěvu zvažte
  • Voda z oblíbeného pramene v Hájku je pitná
  • Situace v nemocnici F-M je zatím stabilní

Úřad opět funguje bez omezení, přesto návštěvu zvažte

Od pondělí fungují úřady opět v plném provozu. Vzhledem k aktuální epidemické situaci ale platí doporučení, že pokud na úřad nemusíte, tak tam nechoďte. Nejlépe zkuste řešit své záležitosti elektronicky nebo po telefonu. Tím způsobem je také dobré si návštěvu domluvit dopředu. Pokud se na úřad vypravíte, počítejte také s dodržením platných hygienických nařízení.

Dalo by se říct, že pro úředníky v pondělí nouzový stav skončil. Všichni se mohli vrátit naplno do práce a především opět rozšířit úřední hodiny, tak jako tomu bylo v době před zavedením nouzového stavu. Stejně tak je tomu i na Magistrátu ve Frýdku-Místku.

Anketa: 1.) "Tak jako v pořádku, já jsem byl platit za psa a smetí, odpad, klasicky." 2.) "Potřebuju podepsat tady nějaké potvrzení." 1.) "Je to lepší, ono já si myslím, že kdyby fungovalo všecko, bez omezení, ale nejde to, že, tak si myslím, že by to bylo o hodně lepší."

Přesto se veřejnosti doporučuje, aby z preventivních důvodů omezila osobní kontakt nejen s úředníky.

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Úřad je opět plně v provozu, nicméně v návaznosti na stále trvající epidemickou situaci apelujeme na občany, aby zvážili, zda je nutné osobně úřad navštívit. Většinu záležitostí je možné vyřídit telefonicky nebo elektronicky, mailem, kontakty na úředníky jsou na webu města."

Samozřejmě se počítá s tím, že jsou různé neodkladné záležitosti, které jinak než osobně na úřadě vyřídit nejdou. V těchto případech je proto dobé se nejlépe osobně dopředu objednat.

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Samozřejmě při vyřízení osobních dokladů nebo přepisů vozidel a podobně to bez osobního dostavení se na úřad nejde, tady ale doporučujeme, aby si lidé rezervovali termín návštěvy přes rezervační systém na určitý den a hodinu. Vyhnou se tak čekání a zkrátí dobu strávenou na úřadu na potřebné minimum. Na příští týden tam je ještě pár termínů volných je, březen ten je k dispozici celý."

Při návštěvě úřadu musejí lidé dodržovat všechna platná hygienická nařízení.

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Samozřejmě i na úřadě platí pravidlo roušky, ruce, rozestupy. Dezinfekce rukou je k dispozici při vstupu do budov magistrátu."

Snahou magistrátu je vždy vyřídit požadavky občanů kvalitně a v co nejkratší době. Tak, aby přitom nebyli vystaveni riziku jak návštěvníci, tak zaměstnanci úřadu.

---

Voda z oblíbeného pramene v Hájku je pitná

Pravidelně každý měsíc posílá magistrát na rozbor vodu z oblíbeného pramene v Hájku. Po celý rok totiž navštěvují místo obyvatelé, kteří si odnášejí doslova kanystry vody domů. V zimě bývá ale rezervoár zazimován, aby ho nepoškodil případný mráz.

Kouzelné místo na okraji části Lískovec s kaplí svatého Kříže v lese Hájku. Pod ním se nachází pramen, kam si už dlouhé roky chodí lidé pro vodu, bez ohledu na roční období. Město proto nechává dělat každý měsíc rozbory kvality zdejší vody.

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Voda z pramene v Hájku je kontrolována pravidelně po celý rok. Každý měsíc jsou odebírány vzorky vody, které putují k rozboru do laboratoře."

Aktuální výsledky potvrzují, že voda je naprosto v pořádku a pitná. Z dostupných dat vyplývá, že poslední období, kdy voda nebyla pitná bylo loni od srpna do října. V září dokonce laboratoř upozornila, že voda tehdy nebyla pitná ani po převaření, protože lidé často věří, že když si ji doma převaří, tak ji zbaví bakterií. Nyní už je ale pět měsíců zase zcela nezávadná. 

Historie zdejšího pramene je opravdu velmi zajímavá, o zdejší vodě se tvrdí, že je svatá a první zmínky o tomto prameni najedeme už v 18. století. 

Směřovali sem poutníci od baziliky Navštívení Panny Marie, kteří věřili, že má voda ze studánky zázračnou moc. Někteří lidé právě v minulosti tvrdili, že je voda uzdravila.

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Teď v zimně je, stejně jako v dobách dávno minulých, rezervoár zazimován, a to proto, aby v něm voda nezamrzla a nepoškodila ho. Takže voda teď teče takzvaným bypassem do nižšího bodu pod tímto rezervoárem a tam vytéká z nerezového potrubí. Z něj jsou v zimě vzorky vody odebírány také, takže ta kvalita vody je sledována neustále."

Protože je místo stále velmi vyhledávané nejen poutníky, město se o něj už řadu let stará a v případě potřeby ho opravuje.

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Prostor pod rezervoárem jsme koncem předloňského roku upravili, vedou k němu nové schody i zábradlí, takže je dobře přístupný."

Pramen s kaplí je velmi dobře přístupný i pro starší. Nachází se zhruba 150 metrů od autobusové zastávky K Hájku.

---

Situace v nemocnici F-M je zatím stabilní

Počty hospitalizovaných s nemocí Covid-19 v Nemocnici ve Frýdku-Místku se posledních 14 dní téměř nemění. Situace je ale oproti předchozím měsícům už stabilizovaná. Přesto se nemocnice společně s městem a okolím obávají, co se stane po případném rozvolnění, zda se nezačnou počty nakažených a hospitalizovaných opět zvětšovat.

Jeden nouzový stav byl ukončen a následně na to plynule navázal druhý. V podstatě se tak pro veřejnost nic nezměnilo. Dál pokračuje i fungování nemocnic, zásobování vakcínami i očkování.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Původně jsem měl informace, že by u nás nemohli pracovat vojáci, což by pro nás problém byl, pak zase problesky v médiích informace, že vojáci by mohli pracovat i nadále. Myslím si, že ten nouzový stav je spíš problém pro centrální řízení a pro krajské řízení celého kraje a týká se organizace práce, týká se povinnosti mediků a podobně. Z pozice nemocnice my fungujeme pořád stejně a myslím si, že pokud by tady zůstala armáda a případně by mohli tady pracovat dobrovolníci, tak by to úplně zásadní problém nebyl, ale protože by se lidé chovali možná více nezodpovědně než teď, tak bych to bral jako velký problém."

Podobně jako na vládě, na krajském úřadu, tak i ve Frýdku-Místku zasedá pravidelně každý týden krizový štáb, který vyhodnocuje aktuální situaci ve vývoji pandemie.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Na tom našem krizovém štábu jsou zástupci nejenom integrovaného záchranného systému, ale zejména jsou tam hygienici, je tam pan ředitel z nemocnice a jsou tam zástupci ze sociálních zařízení, které máme nejenom u nás ve městě, ale získáváme informace i z našeho ORP, to znamená to jsou informace z 36 obcí, které pod nás spadají jako pod obec s rozšířenou působností."

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Situace v nemocnice je posledních 14 dní dalo by se říct stabilní. Máme stejný příjem pacientů, nic se nemění, dneska na standardních odděleních máme 46 pacientů, na ARU 11 z toho 10 ventilovaných, a to je posledních 14 dnů přibližně stejné, takže jsme na určitém platu. Naučili jsme se s tím už v nemocnici žít a doufejme, byť ty prognózy nejsou úplně radostné, že ta situace by takto mohla zůstat i další týdny."

Situace se výrazně uklidnila v celém okrese. Aktuální počet nakažených se drží kolem hodnoty 1366 lidí, což by v porovnání s ostatními okresy v kraji zařadilo Frýdek-Místek na čtvrté místo.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Na druhou stranu v posledních dnech vidíme pozvolný trend toho nárůstu. Nárůstu těch nemocných a situace se asi s největší pravděpodobností začne zhoršovat. To, co vidíme v některých částech, například v Čechách, kdy mají zaplněné nemocnice, tak je velká obava, že do dvou, nejpozději do tří týdnů ten stejný stav přijde i u nás ve Frýdku-Místku, vlastně v celém našem kraji. A z toho jsou zatím ty největší obavy."

Velkou výhodou je, že se podařilo už proočkovat většinu zdravotníků v nemocnicích a také hlavně zaměstnanců a klientů v sociálních službách.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Dneska je nemocných 35 zaměstnanců covidem, což je o něco víc, než bylo před čtrnácti dny. Ta proočkovanost zaměstnanců je cirka 75 procent, takže ¾ zaměstnanců jsou naočkovány, což je velmi dobré číslo, mám z toho radost a věřím, že i to proočkování se projeví na tom, že nemocnost už bude v takových výškách, jako jsem uvedl."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Probíhá sice velmi pomalu, ale probíhá očkování 80 plus, protože těch vakcín, které dostáváme, například pro Moravskoslezský kraj, není mnoho. My jich nemáme ani 12 tisíc na týden, takže to je opravdu velmi malá částka. Doufáme nicméně, že se to očkování zrychlí v dalších týdnech."

Statistiky říkají, že největší počet nakažených už není mezi seniory staršími 65 let, ale právě mezi lidmi v období mladého a středního věku. Nové mutace viru jsou podle epidemiologů mnohem nebezpečnější. Šíří se velmi rychle a začínají posílat do nemocnic bohužel stále mladší lidi, kdy na jednotkách intenzivní péče končí bohužel už i třicátníci.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
18. února 2021, 16:45

Úřad opět funguje bez omezení, přesto návštěvu zvažte

Od pondělí fungují úřady opět v plném provozu. Vzhledem k aktuální epidemické situaci ale platí doporučení, že pokud na úřad nemusíte, tak tam nechoďte. Nejlépe zkuste řešit své záležitosti elektronicky nebo po telefonu. Tím způsobem je také dobré si návštěvu domluvit dopředu. Pokud se na úřad vypravíte, počítejte také s dodržením platných hygienických nařízení.

Dalo by se říct, že pro úředníky v pondělí nouzový stav skončil. Všichni se mohli vrátit naplno do práce a především opět rozšířit úřední hodiny, tak jako tomu bylo v době před zavedením nouzového stavu. Stejně tak je tomu i na Magistrátu ve Frýdku-Místku.

Anketa: 1.) "Tak jako v pořádku, já jsem byl platit za psa a smetí, odpad, klasicky." 2.) "Potřebuju podepsat tady nějaké potvrzení." 1.) "Je to lepší, ono já si myslím, že kdyby fungovalo všecko, bez omezení, ale nejde to, že, tak si myslím, že by to bylo o hodně lepší."

Přesto se veřejnosti doporučuje, aby z preventivních důvodů omezila osobní kontakt nejen s úředníky.

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Úřad je opět plně v provozu, nicméně v návaznosti na stále trvající epidemickou situaci apelujeme na občany, aby zvážili, zda je nutné osobně úřad navštívit. Většinu záležitostí je možné vyřídit telefonicky nebo elektronicky, mailem, kontakty na úředníky jsou na webu města."

Samozřejmě se počítá s tím, že jsou různé neodkladné záležitosti, které jinak než osobně na úřadě vyřídit nejdou. V těchto případech je proto dobé se nejlépe osobně dopředu objednat.

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Samozřejmě při vyřízení osobních dokladů nebo přepisů vozidel a podobně to bez osobního dostavení se na úřad nejde, tady ale doporučujeme, aby si lidé rezervovali termín návštěvy přes rezervační systém na určitý den a hodinu. Vyhnou se tak čekání a zkrátí dobu strávenou na úřadu na potřebné minimum. Na příští týden tam je ještě pár termínů volných je, březen ten je k dispozici celý."

Při návštěvě úřadu musejí lidé dodržovat všechna platná hygienická nařízení.

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Samozřejmě i na úřadě platí pravidlo roušky, ruce, rozestupy. Dezinfekce rukou je k dispozici při vstupu do budov magistrátu."

Snahou magistrátu je vždy vyřídit požadavky občanů kvalitně a v co nejkratší době. Tak, aby přitom nebyli vystaveni riziku jak návštěvníci, tak zaměstnanci úřadu.

---

Voda z oblíbeného pramene v Hájku je pitná

Pravidelně každý měsíc posílá magistrát na rozbor vodu z oblíbeného pramene v Hájku. Po celý rok totiž navštěvují místo obyvatelé, kteří si odnášejí doslova kanystry vody domů. V zimě bývá ale rezervoár zazimován, aby ho nepoškodil případný mráz.

Kouzelné místo na okraji části Lískovec s kaplí svatého Kříže v lese Hájku. Pod ním se nachází pramen, kam si už dlouhé roky chodí lidé pro vodu, bez ohledu na roční období. Město proto nechává dělat každý měsíc rozbory kvality zdejší vody.

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Voda z pramene v Hájku je kontrolována pravidelně po celý rok. Každý měsíc jsou odebírány vzorky vody, které putují k rozboru do laboratoře."

Aktuální výsledky potvrzují, že voda je naprosto v pořádku a pitná. Z dostupných dat vyplývá, že poslední období, kdy voda nebyla pitná bylo loni od srpna do října. V září dokonce laboratoř upozornila, že voda tehdy nebyla pitná ani po převaření, protože lidé často věří, že když si ji doma převaří, tak ji zbaví bakterií. Nyní už je ale pět měsíců zase zcela nezávadná. 

Historie zdejšího pramene je opravdu velmi zajímavá, o zdejší vodě se tvrdí, že je svatá a první zmínky o tomto prameni najedeme už v 18. století. 

Směřovali sem poutníci od baziliky Navštívení Panny Marie, kteří věřili, že má voda ze studánky zázračnou moc. Někteří lidé právě v minulosti tvrdili, že je voda uzdravila.

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Teď v zimně je, stejně jako v dobách dávno minulých, rezervoár zazimován, a to proto, aby v něm voda nezamrzla a nepoškodila ho. Takže voda teď teče takzvaným bypassem do nižšího bodu pod tímto rezervoárem a tam vytéká z nerezového potrubí. Z něj jsou v zimě vzorky vody odebírány také, takže ta kvalita vody je sledována neustále."

Protože je místo stále velmi vyhledávané nejen poutníky, město se o něj už řadu let stará a v případě potřeby ho opravuje.

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Prostor pod rezervoárem jsme koncem předloňského roku upravili, vedou k němu nové schody i zábradlí, takže je dobře přístupný."

Pramen s kaplí je velmi dobře přístupný i pro starší. Nachází se zhruba 150 metrů od autobusové zastávky K Hájku.

---

Situace v nemocnici F-M je zatím stabilní

Počty hospitalizovaných s nemocí Covid-19 v Nemocnici ve Frýdku-Místku se posledních 14 dní téměř nemění. Situace je ale oproti předchozím měsícům už stabilizovaná. Přesto se nemocnice společně s městem a okolím obávají, co se stane po případném rozvolnění, zda se nezačnou počty nakažených a hospitalizovaných opět zvětšovat.

Jeden nouzový stav byl ukončen a následně na to plynule navázal druhý. V podstatě se tak pro veřejnost nic nezměnilo. Dál pokračuje i fungování nemocnic, zásobování vakcínami i očkování.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Původně jsem měl informace, že by u nás nemohli pracovat vojáci, což by pro nás problém byl, pak zase problesky v médiích informace, že vojáci by mohli pracovat i nadále. Myslím si, že ten nouzový stav je spíš problém pro centrální řízení a pro krajské řízení celého kraje a týká se organizace práce, týká se povinnosti mediků a podobně. Z pozice nemocnice my fungujeme pořád stejně a myslím si, že pokud by tady zůstala armáda a případně by mohli tady pracovat dobrovolníci, tak by to úplně zásadní problém nebyl, ale protože by se lidé chovali možná více nezodpovědně než teď, tak bych to bral jako velký problém."

Podobně jako na vládě, na krajském úřadu, tak i ve Frýdku-Místku zasedá pravidelně každý týden krizový štáb, který vyhodnocuje aktuální situaci ve vývoji pandemie.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Na tom našem krizovém štábu jsou zástupci nejenom integrovaného záchranného systému, ale zejména jsou tam hygienici, je tam pan ředitel z nemocnice a jsou tam zástupci ze sociálních zařízení, které máme nejenom u nás ve městě, ale získáváme informace i z našeho ORP, to znamená to jsou informace z 36 obcí, které pod nás spadají jako pod obec s rozšířenou působností."

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Situace v nemocnice je posledních 14 dní dalo by se říct stabilní. Máme stejný příjem pacientů, nic se nemění, dneska na standardních odděleních máme 46 pacientů, na ARU 11 z toho 10 ventilovaných, a to je posledních 14 dnů přibližně stejné, takže jsme na určitém platu. Naučili jsme se s tím už v nemocnici žít a doufejme, byť ty prognózy nejsou úplně radostné, že ta situace by takto mohla zůstat i další týdny."

Situace se výrazně uklidnila v celém okrese. Aktuální počet nakažených se drží kolem hodnoty 1366 lidí, což by v porovnání s ostatními okresy v kraji zařadilo Frýdek-Místek na čtvrté místo.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Na druhou stranu v posledních dnech vidíme pozvolný trend toho nárůstu. Nárůstu těch nemocných a situace se asi s největší pravděpodobností začne zhoršovat. To, co vidíme v některých částech, například v Čechách, kdy mají zaplněné nemocnice, tak je velká obava, že do dvou, nejpozději do tří týdnů ten stejný stav přijde i u nás ve Frýdku-Místku, vlastně v celém našem kraji. A z toho jsou zatím ty největší obavy."

Velkou výhodou je, že se podařilo už proočkovat většinu zdravotníků v nemocnicích a také hlavně zaměstnanců a klientů v sociálních službách.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Dneska je nemocných 35 zaměstnanců covidem, což je o něco víc, než bylo před čtrnácti dny. Ta proočkovanost zaměstnanců je cirka 75 procent, takže ¾ zaměstnanců jsou naočkovány, což je velmi dobré číslo, mám z toho radost a věřím, že i to proočkování se projeví na tom, že nemocnost už bude v takových výškách, jako jsem uvedl."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Probíhá sice velmi pomalu, ale probíhá očkování 80 plus, protože těch vakcín, které dostáváme, například pro Moravskoslezský kraj, není mnoho. My jich nemáme ani 12 tisíc na týden, takže to je opravdu velmi malá částka. Doufáme nicméně, že se to očkování zrychlí v dalších týdnech."

Statistiky říkají, že největší počet nakažených už není mezi seniory staršími 65 let, ale právě mezi lidmi v období mladého a středního věku. Nové mutace viru jsou podle epidemiologů mnohem nebezpečnější. Šíří se velmi rychle a začínají posílat do nemocnic bohužel stále mladší lidi, kdy na jednotkách intenzivní péče končí bohužel už i třicátníci.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-18-02-2021-16-46