Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Seniortaxi má nového dopravce, podmínky se nemění
  • Třídění pomáhá k nenavyšování poplatků za odpad
  • F-M pomůže samoživitelkám s hledáním bydlení

Seniortaxi má nového dopravce, podmínky se nemění

Seniortaxi je ve Frýdku-Místku stále oblíbenější služba. Měsíčně ji využije na 400 zájemců. Od letošního roku jezdí po městě nový poskytovatel. Pro občany se nic nemění, jen si budou zvykat na nové řidiče. Zároveň je ale potřeba, aby měli vždy u sebe průkazky, které je opravňují k přepravě.

Seniortaxi funguje ve Frýdku-Místku od roku 2020. Za tu dobu o ni postupně narůstal zájem. Jen v loňském roce se měsíčně přepravilo průměrně 400 lidí. Řidiči najeli na 1000 jízd a přibližně 3 400 kilometrů.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Seniortaxi je velmi oblíbená služba pro seniory nad 70 let v našem městě. Využívá ji opravdu spousta seniorů, máme přes 4 600 průkazek vydaných na odboru sociálním."

Od letošního roku má služba ve městě nového poskytovatele. Pro seniory se ale nic nemění.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Zůstává v platnosti stále stejné telefonní číslo a také stále stejné průkazky. Samozřejmě senioři, kteří by nově chtěli využívat služeb seniortaxi, tak si mohou požádat na odboru sociálních služeb o průkazku, která bude vydána na jejich jméno a mohou vyžívat služby seniortaxi."

Lukáš Bárta, řidič seniortaxi: "Začínal jsem v Ostravě a teď u firmy, která vyhrála výběrové řízení tady ve Frýdku. A teď jezdíme od ledna tady ve Frýdku. Je to o trošku těžší oproti Ostravě, že se musíme ty ulice naučit. Pomáhá nám navigace i klienti, kteří jsou ochotní a navedou nás na ta místa, kam chtějí."

Senioři mohou jezdit k lékařům, do knihovny, na poštu, na magistrát, do Centra aktivních seniorů nebo třeba na Aquapark.

Lukáš Bárta, řidič seniortaxi: "My se tu firmu budeme snažit nahradit minimálně tak dobře, jako byli oni. Aby klienti defacto skoro nic nepoznali."

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Seniortaxi přijede, senior zaplatí pouze 20 korun za to přistavení toho seniortaxi. Samozřejmě doprovod má přepravu zdarma. Může to využívat maximálně šestkrát do měsíce, od pondělí do pátku, od 6:00 do 14:00 hodin."

Lukáš Bárta, řidič seniortaxi: "Pro nás je důležité, jediné, co se změnilo je to, že klienti byli zvyklí, jak tady ta taxislužba začala, tak byli zvyklí vozit kartičky, na kterých mají své osobní číslo. To potom nějakým časem vymizelo a teď bychom potřebovali, aby klienti zase ty kartičky vozili u sebe. Aby my jsme si mohli do archu, který máme se sebou, abychom mohli zapisovat jejich čísla. Je to pro evidenci jednotlivých jízd."

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "My jsme velmi rádi, že je tato služba velmi využívaná a jsme rádi, že můžeme pomoci hlavně seniorům, kteří jsou už opravdu neschopni dojít třeba na zastávku. Nebo nemají řidičský průkaz. Jsou už ve věku, kdy nejsou schopni řídit vozidlo a potřebují se dopravit opravdu na konkrétní místo."

Od začátku fungování do konce roku 2023 zaplatilo město za tuto službu téměř 4,5 milionu korun.

---

Třídění pomáhá k nenavyšování poplatků za odpad

Z větších měst byl Frýdek-Místek jediným, které letos nezvýšilo poplatek za odpad. Důvodem je snaha motivovat veřejnost ke třídění odpadů, což pomáhá zajistit nižší ceny. Nově byly k rodinným domům rozmístěny kontejnery na plast a změněn harmonogram svozu odpadu na jednou za 14 dní.

Na konci loňského roku rozvezla Frýdecká skládka k rodinným domům ve Frýdku-Místu na 4 500 žlutých nádob na plastové odpady.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Chceme v zásadě lidem sdělit, že je potřeba třídit odpad. Protože skládkování už bude omezeno a po určité době bude zakázáno úplně. To znamená, že teď to je problém celospolečenský, ale my se s tím musíme vypořádat. To znamená, že všichni musíme třídit odpad."

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Projekt má za účel to, abychom tu sběrnou síť ještě rozšířili ve Frýdku, protože ne všude se dají dát nádoby na ty zvonové nebo ty tisícovkové na klasický separovaný sběr, který je na těch ulicích. Takže tímto rozšíříme tu sběrnou síť. Chceme, aby se zvýšila ta produkce toho plastového odpadu a nápojových plechovek, které do toho lidé mohou dávat. A tím by mělo být méně odpadu, který potom přijde na skládku a bude ho více, který se vytřídí."

S tím souvisí také změna harmonogramu svozu odpadů od rodinných domů, který je nově jednou za 14 dní. V liché týdny plasty a v sudé komunální odpad.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Chceme i nějakým způsobem ušetřit i za svoz odpadů. To znamená, že pokud třídím plasty důkladně, tak se mi sníží objem směsného odpadu. Tím pádem nemusím mít svoz každý týden, ale třeba jednou za 14 dnů. Pokud se to osvědčí, tak ta úspora bude znamenat to, že nebudeme muset zvyšovat razantně poplatek za svoz, uložení a likvidaci komunálního odpadu."

Frýdek-Místek letos poplatek nezvýšil. Stejně jako Bruntál. Ostrava ale zvedla poplatky o 222 korun. A Nový Jičín s Opavou o 240 korun.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Náklady na likvidaci odpadů rostou, dramaticky. My už teď dotujeme, my jsme v podstatě na nějaké třetinové ceně, která neodráží ty skutečné náklady. A zbytek dotujeme z našeho rozpočtu. Takže děláme všechno proto, abychom nemuseli navyšovat tu cenu v příštím roce."

Vše ale závisí na tom, jak dobře budou lidé třídit odpad. Jsou totiž stále takoví, kteří to odmítají a další, kteří zakládají černé skládky nebo odpad odkládají v pytlech u popelnic. Ty se pak často trhají a opad se víří po okolí. Město pak stojí další úsilí a peníze zajištění úklidu.

---

F-M pomůže samoživitelkám s hledáním bydlení

Frýdek-Místek nově upravil systém přidělování městských bytů. Ten má pomoci s hledáním bydlení hlavně matkám samoživitelkám. Město už pro ně zároveň vyčlenilo několik bytů. Smlouvy budou uzavírány za běžných podmínek a nájmů. Maximálně však na dobu tří let.

Jeden z městských bytů ve Frýdku-Místku, ve kterém se už brzy ubytuje matka samoživitelka a její děti. Město totiž nově vylepšilo podmínky pro přidělování bytů sociálně znevýhodněným matkám.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "My jsme celý podzim pracovali na změnách zásad při přidělování bytů v režimu sociálního bydlení. Zásady byly původně z roku 2016. To znamená poměrně zastaralé. A rozšířili jsme to pro ty byty o samoživitele."

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Můžeme konstatovat, že jsme v brzké době připraveni vyčlenit určitý počet, ale určitý počet, ne nějaký masivní, bytů pro skutečně potřebné matky a otce samoživitele. A v podstatě bez ohledu na ty dosavadní podmínky, které někteří nemohli splnit, či nemohli čekat tak dlouho, jim jsme schopni přidělit v odůvodněných případech městský byt."

V minulosti byly samoživitelky při žádosti o byt zařazeny na poslední místo v pořadníku. A čekací doba tak mola být i 8 let. Změna teď spočívá v tom, že pořadí čekatelů určí rozsáhlé bodové hodnocení. Zvýhodněni jsou například zaměstnaní, oběti domácího násilí nebo ti, kteří aktivně řeší svou tíživou situaci.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "V tuto chvíli tyto byty budou pouze přidělovány na dobu určitou. A to znamená na tři roky. Aby nám kolovaly ty byty, aby se tam nezůstávalo zbytečně dlouho, aby opravdu byly využívány. Jelikož těch bytů není hodně, je jich málo. A potřebujeme opravdu řešit jenom ty nejtěžší případy. Aby nám rodiče nezůstávali na ulici nebo nemuseli třeba do azylového domu. Tak, aby se řešily právě ty akutní případy."

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Každopádně se nejedná o nějaké bydlení zdarma. V podstatě tady bude platit nájemné podle standardního výpočtu. Tak, jak vypočítává město jiným nájemníkům. A musí být vyřešeny dluhy. To znamená, že se nejedná o byty pro neplatiče. A minimálně musí být sjednáno, jaký svůj dluh městu zaplatí v přiměřené době."

Byty pro samoživitele vybralo město ve čtyřech různých lokalitách.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Co se týká dispozic, jsou to různé byty. Od 1+1 do 3+1, protože nemůžeme předpokládat, kolik těch dětí ti samoživitelé mají. Čili je nechceme dávat do těch nejmenších bytů, kde není dostatečný prostor pro vícečlenné rodiny."

Úprava přidělování bytů samoživitelům je čistě iniciativou města. Časem by ji ale obcím mohl uložit například nový zákon o sociálním bydlení, který se teprve ve vládě připravuje.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
22. ledna 2024, 16:30

Seniortaxi má nového dopravce, podmínky se nemění

Seniortaxi je ve Frýdku-Místku stále oblíbenější služba. Měsíčně ji využije na 400 zájemců. Od letošního roku jezdí po městě nový poskytovatel. Pro občany se nic nemění, jen si budou zvykat na nové řidiče. Zároveň je ale potřeba, aby měli vždy u sebe průkazky, které je opravňují k přepravě.

Seniortaxi funguje ve Frýdku-Místku od roku 2020. Za tu dobu o ni postupně narůstal zájem. Jen v loňském roce se měsíčně přepravilo průměrně 400 lidí. Řidiči najeli na 1000 jízd a přibližně 3 400 kilometrů.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Seniortaxi je velmi oblíbená služba pro seniory nad 70 let v našem městě. Využívá ji opravdu spousta seniorů, máme přes 4 600 průkazek vydaných na odboru sociálním."

Od letošního roku má služba ve městě nového poskytovatele. Pro seniory se ale nic nemění.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Zůstává v platnosti stále stejné telefonní číslo a také stále stejné průkazky. Samozřejmě senioři, kteří by nově chtěli využívat služeb seniortaxi, tak si mohou požádat na odboru sociálních služeb o průkazku, která bude vydána na jejich jméno a mohou vyžívat služby seniortaxi."

Lukáš Bárta, řidič seniortaxi: "Začínal jsem v Ostravě a teď u firmy, která vyhrála výběrové řízení tady ve Frýdku. A teď jezdíme od ledna tady ve Frýdku. Je to o trošku těžší oproti Ostravě, že se musíme ty ulice naučit. Pomáhá nám navigace i klienti, kteří jsou ochotní a navedou nás na ta místa, kam chtějí."

Senioři mohou jezdit k lékařům, do knihovny, na poštu, na magistrát, do Centra aktivních seniorů nebo třeba na Aquapark.

Lukáš Bárta, řidič seniortaxi: "My se tu firmu budeme snažit nahradit minimálně tak dobře, jako byli oni. Aby klienti defacto skoro nic nepoznali."

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Seniortaxi přijede, senior zaplatí pouze 20 korun za to přistavení toho seniortaxi. Samozřejmě doprovod má přepravu zdarma. Může to využívat maximálně šestkrát do měsíce, od pondělí do pátku, od 6:00 do 14:00 hodin."

Lukáš Bárta, řidič seniortaxi: "Pro nás je důležité, jediné, co se změnilo je to, že klienti byli zvyklí, jak tady ta taxislužba začala, tak byli zvyklí vozit kartičky, na kterých mají své osobní číslo. To potom nějakým časem vymizelo a teď bychom potřebovali, aby klienti zase ty kartičky vozili u sebe. Aby my jsme si mohli do archu, který máme se sebou, abychom mohli zapisovat jejich čísla. Je to pro evidenci jednotlivých jízd."

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "My jsme velmi rádi, že je tato služba velmi využívaná a jsme rádi, že můžeme pomoci hlavně seniorům, kteří jsou už opravdu neschopni dojít třeba na zastávku. Nebo nemají řidičský průkaz. Jsou už ve věku, kdy nejsou schopni řídit vozidlo a potřebují se dopravit opravdu na konkrétní místo."

Od začátku fungování do konce roku 2023 zaplatilo město za tuto službu téměř 4,5 milionu korun.

---

Třídění pomáhá k nenavyšování poplatků za odpad

Z větších měst byl Frýdek-Místek jediným, které letos nezvýšilo poplatek za odpad. Důvodem je snaha motivovat veřejnost ke třídění odpadů, což pomáhá zajistit nižší ceny. Nově byly k rodinným domům rozmístěny kontejnery na plast a změněn harmonogram svozu odpadu na jednou za 14 dní.

Na konci loňského roku rozvezla Frýdecká skládka k rodinným domům ve Frýdku-Místu na 4 500 žlutých nádob na plastové odpady.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Chceme v zásadě lidem sdělit, že je potřeba třídit odpad. Protože skládkování už bude omezeno a po určité době bude zakázáno úplně. To znamená, že teď to je problém celospolečenský, ale my se s tím musíme vypořádat. To znamená, že všichni musíme třídit odpad."

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Projekt má za účel to, abychom tu sběrnou síť ještě rozšířili ve Frýdku, protože ne všude se dají dát nádoby na ty zvonové nebo ty tisícovkové na klasický separovaný sběr, který je na těch ulicích. Takže tímto rozšíříme tu sběrnou síť. Chceme, aby se zvýšila ta produkce toho plastového odpadu a nápojových plechovek, které do toho lidé mohou dávat. A tím by mělo být méně odpadu, který potom přijde na skládku a bude ho více, který se vytřídí."

S tím souvisí také změna harmonogramu svozu odpadů od rodinných domů, který je nově jednou za 14 dní. V liché týdny plasty a v sudé komunální odpad.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Chceme i nějakým způsobem ušetřit i za svoz odpadů. To znamená, že pokud třídím plasty důkladně, tak se mi sníží objem směsného odpadu. Tím pádem nemusím mít svoz každý týden, ale třeba jednou za 14 dnů. Pokud se to osvědčí, tak ta úspora bude znamenat to, že nebudeme muset zvyšovat razantně poplatek za svoz, uložení a likvidaci komunálního odpadu."

Frýdek-Místek letos poplatek nezvýšil. Stejně jako Bruntál. Ostrava ale zvedla poplatky o 222 korun. A Nový Jičín s Opavou o 240 korun.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Náklady na likvidaci odpadů rostou, dramaticky. My už teď dotujeme, my jsme v podstatě na nějaké třetinové ceně, která neodráží ty skutečné náklady. A zbytek dotujeme z našeho rozpočtu. Takže děláme všechno proto, abychom nemuseli navyšovat tu cenu v příštím roce."

Vše ale závisí na tom, jak dobře budou lidé třídit odpad. Jsou totiž stále takoví, kteří to odmítají a další, kteří zakládají černé skládky nebo odpad odkládají v pytlech u popelnic. Ty se pak často trhají a opad se víří po okolí. Město pak stojí další úsilí a peníze zajištění úklidu.

---

F-M pomůže samoživitelkám s hledáním bydlení

Frýdek-Místek nově upravil systém přidělování městských bytů. Ten má pomoci s hledáním bydlení hlavně matkám samoživitelkám. Město už pro ně zároveň vyčlenilo několik bytů. Smlouvy budou uzavírány za běžných podmínek a nájmů. Maximálně však na dobu tří let.

Jeden z městských bytů ve Frýdku-Místku, ve kterém se už brzy ubytuje matka samoživitelka a její děti. Město totiž nově vylepšilo podmínky pro přidělování bytů sociálně znevýhodněným matkám.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "My jsme celý podzim pracovali na změnách zásad při přidělování bytů v režimu sociálního bydlení. Zásady byly původně z roku 2016. To znamená poměrně zastaralé. A rozšířili jsme to pro ty byty o samoživitele."

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Můžeme konstatovat, že jsme v brzké době připraveni vyčlenit určitý počet, ale určitý počet, ne nějaký masivní, bytů pro skutečně potřebné matky a otce samoživitele. A v podstatě bez ohledu na ty dosavadní podmínky, které někteří nemohli splnit, či nemohli čekat tak dlouho, jim jsme schopni přidělit v odůvodněných případech městský byt."

V minulosti byly samoživitelky při žádosti o byt zařazeny na poslední místo v pořadníku. A čekací doba tak mola být i 8 let. Změna teď spočívá v tom, že pořadí čekatelů určí rozsáhlé bodové hodnocení. Zvýhodněni jsou například zaměstnaní, oběti domácího násilí nebo ti, kteří aktivně řeší svou tíživou situaci.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "V tuto chvíli tyto byty budou pouze přidělovány na dobu určitou. A to znamená na tři roky. Aby nám kolovaly ty byty, aby se tam nezůstávalo zbytečně dlouho, aby opravdu byly využívány. Jelikož těch bytů není hodně, je jich málo. A potřebujeme opravdu řešit jenom ty nejtěžší případy. Aby nám rodiče nezůstávali na ulici nebo nemuseli třeba do azylového domu. Tak, aby se řešily právě ty akutní případy."

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Každopádně se nejedná o nějaké bydlení zdarma. V podstatě tady bude platit nájemné podle standardního výpočtu. Tak, jak vypočítává město jiným nájemníkům. A musí být vyřešeny dluhy. To znamená, že se nejedná o byty pro neplatiče. A minimálně musí být sjednáno, jaký svůj dluh městu zaplatí v přiměřené době."

Byty pro samoživitele vybralo město ve čtyřech různých lokalitách.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Co se týká dispozic, jsou to různé byty. Od 1+1 do 3+1, protože nemůžeme předpokládat, kolik těch dětí ti samoživitelé mají. Čili je nechceme dávat do těch nejmenších bytů, kde není dostatečný prostor pro vícečlenné rodiny."

Úprava přidělování bytů samoživitelům je čistě iniciativou města. Časem by ji ale obcím mohl uložit například nový zákon o sociálním bydlení, který se teprve ve vládě připravuje.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-22-01-2024-16-34