Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Zdi v hospici ničí vlhkost, město připravuje sanaci
  • Dům na Malém Koloredově hlídá nově 53 kamer
  • Karneval v Lidovém domě bavil handicapované

Zdi v hospici ničí vlhkost, město připravuje sanaci

Budovu městského hospice ve Frýdku-Místku čeká rekonstrukce spodního patra. Důvodem je nutnost sanovat vlhké zdi, které ničí spodní voda. Oprava částečně omezí chod hospice a plánuje se na letní měsíce. Aktuálně se připravuje projektová dokumentace.

Frýdek-Místek chystá opravu městského hospice. Ten totiž akutně potřebuje sanovat vlhké zdi ve spodním patře budovy.

Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Venkovní vlhkost se nám dostává do zdí v celém podzemním podlaží hospice. Projevuje se to tak, že opadává omítka. Jsou takové různé vlhké mapy, opadává dlažba, obklady a podobně."

Práce budou obsahovat rozebrání zámkové dlažby a odkopání násypu kolem stěn. Kontrolu a opravu hydroizolace, anglických dvorků a prostupů stěn pro plynovodní, vodovodní a elektro přípojku. Dalšímu vlhnutí bude předcházet nový systém drenáží a odvodňovací žlaby.

Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Samozřejmě jsme rádi, že oprava proběhne, že se to dostalo do seznamu investičních akcí města. Budeme se samozřejmě snažit, ať se oprava co nejméně dotkne provozu hospice. I když část našeho zařízení bude po dobu prací zavřená."

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Sanace zdiva v hospici se bude provádět v měsíci červenci a srpnu. Samozřejmě to zasáhne určitá místa pracovní. To znamená, nebude v provozu kuchyň a nebude v provozu prádelna. A také 14 pokojů, které jsou v přízemí. Samozřejmě jsme tomto museli vyřešit. Domluvili jsme se s ředitelem domova pro seniory, který nám zajistí vaření, potraviny a praní prádla pro hospic."

Hospic byl otevřen v roce 2010 a jeho vybudování tehdy vyšlo město na 106 milionů korun.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Frýdek-Místek je jedno z mála měst, které provozuje městský hospic. Což je myslím velmi dobré rozhodnutí, které se stalo v minulosti. Ale zároveň bohužel došlo k tomu, že byla vybrána lokalita, která se i jmenuje Na Bažinách. A my se potýkáme nyní dlouhodobě s problémem vlhkosti, která už obtěžuje i klienty. A nyní přistupujeme k druhé fázi odizolování toho, abychom se té vlhkosti zbavili. A ukazuje to na to, že i správná volba lokality a dobré promyšlení toho, kam investiční záměr umístit, je důležitá. A musí to být poučení pro nás všechny, abychom opravdu zvažovali, kde je která stavba vhodná."

Aktuálně se zajišťuje zpracování projektové dokumentace. Firmu, která práce zajistí, bude město hledat do poloviny roku. Do té doby by také měly být známy přesné náklady na rekonstrukci.

---

Dům na Malém Koloredově hlídá nově 53 kamer

Frýdek-Místek řešil připomínky nájemníků na bezpečnost v panelovém domě Malý Koloredov. Nechalo tam proto nově nainstalovat bezpečnostní kamery. Ty se hned v praxi osvědčily a strážníci díky nim vyřešili během několika dnů hned 15 událostí. Našli i jednu osobu v pátrání.

Polyfunkční dům Malý Koloredov ve Frýdku-Místku má nové zabezpečení. Město tady nechalo nainstalovat rozsáhlý kamerový systém.

Eva Satinská, technik správy obecního majetku: "Máme tady nainstalováno celkem 53 kamer, které jsou napojeny na městskou policii ve Frýdku-Místku. K monitorování různých kriminálních deliktů, které se tady často stávají. Vandalismus tady ve velké míře byl, ale díky kamerám se to všechno uklidnilo."

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Máme za to, že se podaří eliminovat alespoň ty zásadní jevy, které občanům vadily. A to jsou použité injekční stříkačky na chodbách, nevyžádané návštěvy, stejně tak to, co se dělo v bezprostřední blízkosti toho domu, kdy tam bylo podezření na nějakou distribuci návykových látek a podobně."

Lidé původně navrhovali zřízení strážní služby. Město šlo ale cestou kamer, které jsou jednak levnější a hlavně efektivnější, protože v reálném čase zaznamenávají dění v celém domě.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já jsem rád, že mohu konstatovat, že ta firma, jak se zdá, odvedla dobrou práci. Systém je funkční, samozřejmě budeme sledovat jeho funkčnost průběžně i v budoucím období. Tak, aby skutečně ten systém plnil to, co má. Pokud jde o náklady té veřejné zakázky, tak nakonec to skutečně byly náklady v nižší výši, než kolik by vyšla soukromá strážní služba. Případně nějaké stavební úpravy, jak jsme o tom hovořili a zněly i některé požadavky občanů, i třeba kolegů z magistrátu."

Eva Satinská, technik správy obecního majetku: "Kamery zabírají veškeré společné prostory. Je tady 130 bytů a 50 nebytových prostor. I nebytové prostory jsou snímány, chodby. Aby se zabránilo kriminalitě. Ale důležité, že vstupní dveře, jak do bytů, tak nebytů, jsou začerněny, abychom dodržovali GDPR."

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Chtěl bych dále uvézt, že ten instalovaný a zprovozněný systém se osvědčuje i v praxi. A za tu krátkou dobu, co funguje, už máme 15 událostí, které byly řešeny městskou policí. Patří mezi ně jednak přestupky proti občanskému soužití, nějaké drobné potyčky. A dokonce byla díky systému nalezena i jedna celostátně hledaná osoba."

Náklady na pořízení kamerového systému vyšly město na zhruba půl milionu korun.

---

Karneval v Lidovém domě bavil handicapované

Lidé s handicapem se bavili v Lidovém domě ve Frýdku-Místku. Tradičně se tady pro ně konal únorový karneval. Účast byla opět rekordní, protože přišlo na 150 klientů různých organizací z města i okolí.

Hudba, tanec a dobrá nálada zaplnila Lidový dům ve Frýdku-Místku. Lidé s handicapem přišli ukázat, že i oni se umějí skvěle bavit.

Jana Kohutová, organizátorka akce: "Je to karneval pro zdravotně postižené. Dneska máme druhý rekord. Máme tady 150 lidí. Baví se všichni úžasně. Tato akce je požádaná hlavně proto, aby se lidé s jakýmkoliv handicapem nebo s jakýmkoliv zdravotním omezením setkali, bavili se spolu a daří se nám to už 5 let. Takže jsme za to moc rádi."

Jaký je program, co je připraveno pro ně?

Jana Kohutová, organizátorka akce: "Tancování, tancování, tancování. Nějaké hry, hlavně tombola, protože oni milují tombolu. Ale kdo nemiluje tombolu a všichni si dáme dobrý oběd."

Vy tyto akce pořádáte pravidelně. Co kromě toho ještě děláte?

Jana Kohutová, organizátorka akce: "Tyto akce pořádáme pravidelně na jaro a na podzim, kdy máme havajský ples, právě pro tady tyto osoby s jakýmkoliv zdravotním handicapem. A pořádáme tady i náš karneval pro děti, masopust, přednášky, koncerty, různé kulturní akce pro širokou veřejnost."

Masky dneska byly asi libovolné.

Jana Kohutová, organizátorka akce: "Je to karneval, takže nebylo určeno téma. Takže každý přišel, za co chtěl. Ale masky jsou nádherné, vyřádili se na nich, takže jsme za to moc rádi."

Anketa: 1.) "Bavím se dobře a užívám si to, paráda. Mám tady své blízké a je to skvělá párty." - Jaký kostým jste zvolila? - "Jsem uklízečka nebo číšnice."

Anketa: 2.) "Moc se mi tady líbí, je to úžasné, že něco takového existuje. Mám tady své kamarády a moc dobře se bavím. Bude fajn, když to bude i příští rok. Budu moc ráda."

Anketa: 3.) "Já se jmenuju Marie Štenclová, jsem zdravá babička a docházím do klubu Otevřené srdce, které je u nás v Centru aktivních seniorů. Protože je mi to blízké, tak za nimi chodím. Jsou to lidé, kteří jsou mladí a vzali mě k sobě, protože je bolí duše a já je podporuji, aby byli aktivní. Humor mám ráda, tady je nádherně. Dneska jsem tady poprvé a jsem nadšená, mapuju si všechny tady. S Žirafou už jsem tančila. Otevřené srdce, to je jasné, to je moje skupinka, ale Škola života, Maják, prostě jsou to organizace a já jsem v produktivním věku dělala sociální věci, proto u toho zůstávám. Takže jsem i dobrovolní Adry, takže vím, co to je, když člověk je postižený nějak a potřebuje pomoci. Všichni jsme důležití pro život jsme všichni důležití. A mám radost tady z tohoto setkání."

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Já jsem velmi rád, že v Moravskoslezském kraji je dostatek poskytovatelů sociálních služeb, kteří nemyslí jenom na poskytování sociálních služeb. Ale i na to, co ti lidé potřebují. A to je běžný život. A důkazem toho je i dnešní karneval. Tady je třeba poděkovat pořadatelům. Ať už Katolickému lidovému domu ve Frýdku-Místku, ale i všem lidem, kteří se na této akci podílí. Protože vidíte, že tady je více jak 150 lidí, kteří, i když mají své zdravotní, či mentální postižení, se dokáží bavit tak, jako všichni ostatní. Takže je důležité dělat i tyto akce. Nejenom poskytovat sociální služby, ale pořádat pro ně i akce běžného života."

Moravskoslezský kraj tyto organizace podporuje.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Ano, my samozřejmě i na této akci se podílíme. Ať už je to prostřednictvím nějakých dárků a přebíráme také i záštitu. Protože říkáme, že je to velmi důležité pro všechny lidi."

Organizátoři věří, že se jim tradici těchto akcí, které nedělají rozdíly mezi handicapovanými a zdravými, podaří udržet dlouhodobě.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
22. února 2024, 16:45

Zdi v hospici ničí vlhkost, město připravuje sanaci

Budovu městského hospice ve Frýdku-Místku čeká rekonstrukce spodního patra. Důvodem je nutnost sanovat vlhké zdi, které ničí spodní voda. Oprava částečně omezí chod hospice a plánuje se na letní měsíce. Aktuálně se připravuje projektová dokumentace.

Frýdek-Místek chystá opravu městského hospice. Ten totiž akutně potřebuje sanovat vlhké zdi ve spodním patře budovy.

Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Venkovní vlhkost se nám dostává do zdí v celém podzemním podlaží hospice. Projevuje se to tak, že opadává omítka. Jsou takové různé vlhké mapy, opadává dlažba, obklady a podobně."

Práce budou obsahovat rozebrání zámkové dlažby a odkopání násypu kolem stěn. Kontrolu a opravu hydroizolace, anglických dvorků a prostupů stěn pro plynovodní, vodovodní a elektro přípojku. Dalšímu vlhnutí bude předcházet nový systém drenáží a odvodňovací žlaby.

Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Samozřejmě jsme rádi, že oprava proběhne, že se to dostalo do seznamu investičních akcí města. Budeme se samozřejmě snažit, ať se oprava co nejméně dotkne provozu hospice. I když část našeho zařízení bude po dobu prací zavřená."

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Sanace zdiva v hospici se bude provádět v měsíci červenci a srpnu. Samozřejmě to zasáhne určitá místa pracovní. To znamená, nebude v provozu kuchyň a nebude v provozu prádelna. A také 14 pokojů, které jsou v přízemí. Samozřejmě jsme tomto museli vyřešit. Domluvili jsme se s ředitelem domova pro seniory, který nám zajistí vaření, potraviny a praní prádla pro hospic."

Hospic byl otevřen v roce 2010 a jeho vybudování tehdy vyšlo město na 106 milionů korun.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Frýdek-Místek je jedno z mála měst, které provozuje městský hospic. Což je myslím velmi dobré rozhodnutí, které se stalo v minulosti. Ale zároveň bohužel došlo k tomu, že byla vybrána lokalita, která se i jmenuje Na Bažinách. A my se potýkáme nyní dlouhodobě s problémem vlhkosti, která už obtěžuje i klienty. A nyní přistupujeme k druhé fázi odizolování toho, abychom se té vlhkosti zbavili. A ukazuje to na to, že i správná volba lokality a dobré promyšlení toho, kam investiční záměr umístit, je důležitá. A musí to být poučení pro nás všechny, abychom opravdu zvažovali, kde je která stavba vhodná."

Aktuálně se zajišťuje zpracování projektové dokumentace. Firmu, která práce zajistí, bude město hledat do poloviny roku. Do té doby by také měly být známy přesné náklady na rekonstrukci.

---

Dům na Malém Koloredově hlídá nově 53 kamer

Frýdek-Místek řešil připomínky nájemníků na bezpečnost v panelovém domě Malý Koloredov. Nechalo tam proto nově nainstalovat bezpečnostní kamery. Ty se hned v praxi osvědčily a strážníci díky nim vyřešili během několika dnů hned 15 událostí. Našli i jednu osobu v pátrání.

Polyfunkční dům Malý Koloredov ve Frýdku-Místku má nové zabezpečení. Město tady nechalo nainstalovat rozsáhlý kamerový systém.

Eva Satinská, technik správy obecního majetku: "Máme tady nainstalováno celkem 53 kamer, které jsou napojeny na městskou policii ve Frýdku-Místku. K monitorování různých kriminálních deliktů, které se tady často stávají. Vandalismus tady ve velké míře byl, ale díky kamerám se to všechno uklidnilo."

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Máme za to, že se podaří eliminovat alespoň ty zásadní jevy, které občanům vadily. A to jsou použité injekční stříkačky na chodbách, nevyžádané návštěvy, stejně tak to, co se dělo v bezprostřední blízkosti toho domu, kdy tam bylo podezření na nějakou distribuci návykových látek a podobně."

Lidé původně navrhovali zřízení strážní služby. Město šlo ale cestou kamer, které jsou jednak levnější a hlavně efektivnější, protože v reálném čase zaznamenávají dění v celém domě.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já jsem rád, že mohu konstatovat, že ta firma, jak se zdá, odvedla dobrou práci. Systém je funkční, samozřejmě budeme sledovat jeho funkčnost průběžně i v budoucím období. Tak, aby skutečně ten systém plnil to, co má. Pokud jde o náklady té veřejné zakázky, tak nakonec to skutečně byly náklady v nižší výši, než kolik by vyšla soukromá strážní služba. Případně nějaké stavební úpravy, jak jsme o tom hovořili a zněly i některé požadavky občanů, i třeba kolegů z magistrátu."

Eva Satinská, technik správy obecního majetku: "Kamery zabírají veškeré společné prostory. Je tady 130 bytů a 50 nebytových prostor. I nebytové prostory jsou snímány, chodby. Aby se zabránilo kriminalitě. Ale důležité, že vstupní dveře, jak do bytů, tak nebytů, jsou začerněny, abychom dodržovali GDPR."

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Chtěl bych dále uvézt, že ten instalovaný a zprovozněný systém se osvědčuje i v praxi. A za tu krátkou dobu, co funguje, už máme 15 událostí, které byly řešeny městskou policí. Patří mezi ně jednak přestupky proti občanskému soužití, nějaké drobné potyčky. A dokonce byla díky systému nalezena i jedna celostátně hledaná osoba."

Náklady na pořízení kamerového systému vyšly město na zhruba půl milionu korun.

---

Karneval v Lidovém domě bavil handicapované

Lidé s handicapem se bavili v Lidovém domě ve Frýdku-Místku. Tradičně se tady pro ně konal únorový karneval. Účast byla opět rekordní, protože přišlo na 150 klientů různých organizací z města i okolí.

Hudba, tanec a dobrá nálada zaplnila Lidový dům ve Frýdku-Místku. Lidé s handicapem přišli ukázat, že i oni se umějí skvěle bavit.

Jana Kohutová, organizátorka akce: "Je to karneval pro zdravotně postižené. Dneska máme druhý rekord. Máme tady 150 lidí. Baví se všichni úžasně. Tato akce je požádaná hlavně proto, aby se lidé s jakýmkoliv handicapem nebo s jakýmkoliv zdravotním omezením setkali, bavili se spolu a daří se nám to už 5 let. Takže jsme za to moc rádi."

Jaký je program, co je připraveno pro ně?

Jana Kohutová, organizátorka akce: "Tancování, tancování, tancování. Nějaké hry, hlavně tombola, protože oni milují tombolu. Ale kdo nemiluje tombolu a všichni si dáme dobrý oběd."

Vy tyto akce pořádáte pravidelně. Co kromě toho ještě děláte?

Jana Kohutová, organizátorka akce: "Tyto akce pořádáme pravidelně na jaro a na podzim, kdy máme havajský ples, právě pro tady tyto osoby s jakýmkoliv zdravotním handicapem. A pořádáme tady i náš karneval pro děti, masopust, přednášky, koncerty, různé kulturní akce pro širokou veřejnost."

Masky dneska byly asi libovolné.

Jana Kohutová, organizátorka akce: "Je to karneval, takže nebylo určeno téma. Takže každý přišel, za co chtěl. Ale masky jsou nádherné, vyřádili se na nich, takže jsme za to moc rádi."

Anketa: 1.) "Bavím se dobře a užívám si to, paráda. Mám tady své blízké a je to skvělá párty." - Jaký kostým jste zvolila? - "Jsem uklízečka nebo číšnice."

Anketa: 2.) "Moc se mi tady líbí, je to úžasné, že něco takového existuje. Mám tady své kamarády a moc dobře se bavím. Bude fajn, když to bude i příští rok. Budu moc ráda."

Anketa: 3.) "Já se jmenuju Marie Štenclová, jsem zdravá babička a docházím do klubu Otevřené srdce, které je u nás v Centru aktivních seniorů. Protože je mi to blízké, tak za nimi chodím. Jsou to lidé, kteří jsou mladí a vzali mě k sobě, protože je bolí duše a já je podporuji, aby byli aktivní. Humor mám ráda, tady je nádherně. Dneska jsem tady poprvé a jsem nadšená, mapuju si všechny tady. S Žirafou už jsem tančila. Otevřené srdce, to je jasné, to je moje skupinka, ale Škola života, Maják, prostě jsou to organizace a já jsem v produktivním věku dělala sociální věci, proto u toho zůstávám. Takže jsem i dobrovolní Adry, takže vím, co to je, když člověk je postižený nějak a potřebuje pomoci. Všichni jsme důležití pro život jsme všichni důležití. A mám radost tady z tohoto setkání."

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Já jsem velmi rád, že v Moravskoslezském kraji je dostatek poskytovatelů sociálních služeb, kteří nemyslí jenom na poskytování sociálních služeb. Ale i na to, co ti lidé potřebují. A to je běžný život. A důkazem toho je i dnešní karneval. Tady je třeba poděkovat pořadatelům. Ať už Katolickému lidovému domu ve Frýdku-Místku, ale i všem lidem, kteří se na této akci podílí. Protože vidíte, že tady je více jak 150 lidí, kteří, i když mají své zdravotní, či mentální postižení, se dokáží bavit tak, jako všichni ostatní. Takže je důležité dělat i tyto akce. Nejenom poskytovat sociální služby, ale pořádat pro ně i akce běžného života."

Moravskoslezský kraj tyto organizace podporuje.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Ano, my samozřejmě i na této akci se podílíme. Ať už je to prostřednictvím nějakých dárků a přebíráme také i záštitu. Protože říkáme, že je to velmi důležité pro všechny lidi."

Organizátoři věří, že se jim tradici těchto akcí, které nedělají rozdíly mezi handicapovanými a zdravými, podaří udržet dlouhodobě.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-22-02-2024-16-46