Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Samoživitelé mohou dočasně získat městský byt
  • Ve F-M se instalují nové budky pro hnízdění ptáků
  • Pobočky TIC F-M projdou postupně rekonstrukcí

Samoživitelé mohou dočasně získat městský byt

Frýdek-Místek připravil nové zásady pro přidělování bytů pro sociálně znevýhodněné občany. Vstřícný krok se týká především rodičů samoživitelů. Po splnění řady kritérií mohou získat byt na až na tři roky. Během té doby si musí svou situaci vyřešit a najít trvalé bydlení.

První městský byt ve Frýdku-Místku pro matku v tíživé životní situaci už má svou novou nájemnici.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Já vám tedy blahopřeji. Tady získáváte klíče od bytu, kdy jste jedna z prvních matek samoživitelek, kterým předáváme byt v rámci našeho nového programu."

Město vyčlenilo několik sociálních bytů pro rodiče samoživitele. Ti ale musí projít rozsáhlým bodovým hodnocením, které dle kritérií určí, zda mají na byt nárok. V minulosti totiž pro ně byla čekací doba například až osm let. Nyní se proces urychlí.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme skutečně spolupracovali intenzivně s odborem sociálních věcí na tom, aby se odstranily určité nejasnosti v rámci přidělování bytů. A to zejména sociálně potřebným tak, aby odbor si mohl skutečně určit, kdo jde a kdo není sociálně potřebný. A takové osobě byt přidělit. Bavíme se nyní o kategorii samoživitelek nebo samoživitelů. To znamená samotných rodičů s dětmi."

Lucie, matka samoživitelka: "Jsem velice ráda, že jsem dostala tento byt. Sice jsem samoživitelka, ale jsem velice ráda, že město pro samoživitelky uvolnilo nějaké byty." - S kým tady budete bydlet? - "Se synem." - Kolik má let? - "Deset."

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Dneska jsme předali jeden z prvních bytů pro rodiče samoživitele. Mám z toho obrovskou radost, že se nám tato akce zdařila. Samozřejmě matka, která bude bydlet v tomto bytě, nebo otec samoživitel, bude spolupracovat se sociální službou na řešení své tíživé sociální situace. Tento byt je přidělen pouze na dobu tří let. Po tuto dobu by měl ten samoživitel si svoji sociální tíživou situaci vyřešit. Měl by si snažit našetřit na kauci, aby se mohl potom posunout dál. Bude platit běžné nájemné, které je určené pro městské byty."

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Samozřejmě podmínka jako u jiných nájemníků je ta, že nebudou mít nedoplatky vůči městu, případně je vyřeší a také budou hradit. A samozřejmě ty osoby také platí nájem. Čili není to v podstatě pouze něco, co by město poskytovalo zadarmo, bez protiplnění. On musí prokázat, ten samoživitel, skutečně tu naléhavou sociální situaci, aktivní přístup k řešení této situace. Proto i ten nájem je omezen maximální dobou, která může být kratší. Chceme ho motivovat, aby si našel vlastní bydlení. Ale zase z toho lidského hlediska nemůžeme nechat ty samoživitele s malými, někdy více, dětmi na ulici. To by bylo kontraproduktivní a pouze bychom zvyšovali ten počet lidí, kteří jsou na tom tak zle, že se třeba stávají postupně i bezdomovci."

Byty pro samoživitele vybralo město ve čtyřech různých lokalitách. Jsou jedno, dvou a třípokojové.

---

Ve F-M se instalují nové budky pro hnízdění ptáků

Parky ve Frýdku-Místku budou pro ptactvo lákavější. Radnice chce podpořit jejich hnízdění. Instaluje proto 30 nových vysoce odolných budek. Ptákům zajistí klid a bezpečí před predátory a zároveň nahradí chybějící přirozené dutiny ve stromech. Hnízdění se pak bude pravidelně vyhodnocovat.

Park Komenského sady ve Frýdku-Místku. Jedno z míst, které vybrali odborníci pro instalaci nových ptačích budek.

Petr Kulatý, referent odboru životního prostředí: "Na území města jsme v městských parcích vytipovali stromy, na které umísťujeme budky. Byly vybrány dva typy budek. Jeden typ pro menší ptáky. Například pro sýkory modřinky. A větší budky s větším otvorem pro jiné druhy ptáků, jako například sýkory koňadry nebo brhlíky, vrabce."

Nový typ budky doporučuje Česká ornitologická společnost. Zajišťují dobrou tepelnou izolaci, nehromadí vlhkost a tím pádem ani nehnijí. Zároveň ochrání ptáky před predátory.

Petr Kulatý, referent odboru životního prostředí: "Budky jsou ze směsi dřevěných pilin, cementu a nějaký speciální kompozit. Čili budky v podstatě jsou pevnější, není možné, aby ptáci ty budky narušili."

Pro umístění byla vybrána klidnější místa v parcích, aby se ptáci cítili v bezpečí.

Petr Kulatý, referent odboru životního prostředí: "Budky mají své evidenční číslo, toto bude zaneseno do městského pasportu a každoročně bude provedena kontrola těch budek. Budka se vyčistí a zároveň se provede vyhodnocení. Není ještě řečeno, že v každé bude zahnízděno. Podle toho můžeme případně tu budku přemístit a najít nějakou jinou, vhodnější, lokalitu."

Ve volné přírodě hnízdí ptáci v dutinách stromů. V městských parcích může být s takovými stromy problém kvůli bezpečnosti. Proto město volí přídavné budky.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Vedle velkých investic, které dělá město, tak jak už jsem o tom mluvil několikrát, myslím si, že detaily tvoří celek. A my nemáme ve městě dostatek vhodných stromů, které jsou vhodné pro hnízdění ptáků, protože zároveň musíme hlídat i bezpečnost. Takže stromy, které mají dutiny a mohou být nebezpečné, tak mizí z těch parků. A proto jsme se rozhodli, že umístíme pro drobné zpěvné ptactvo v městských parcích speciální budky na zahnízdění."

Životnost nových typů budek je garantována až na 25 let.

---

Pobočky TIC F-M projdou postupně rekonstrukcí

Frýdek-Místek začal s velkou rekonstrukcí poboček turistického informačního centra. Aktuálně se pracuje na Zámeckém náměstí. Pobočka na náměstí Svobody je v provozu. Modernizace obou poboček vyjde na 7,5 milionu korun. Zhruba 70 procent nákladů ale pokryje dotace.

Frýdecká pobočka Turistického informačního centra na Zámeckém náměstí se proměnila v jedno velké staveniště. Aktuálně totiž probíhá její rekonstrukce. Město ji rozjelo v souvislosti s plánem modernizace poboček.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V současné době probíhá rekonstrukce turistických informačních center ve Frýdku a v Místku. S tím, že jsme začali frýdeckou pobočkou, která je v současné době uzavřena. A bude se rekonstruovat. Až bude dokončena rekonstrukce této pobočky, tak započne rekonstrukce pobočky místecké. Tak, aby vždycky byla alespoň jedna pobočka funkční a přístupná občanům, návštěvníkům Frýdku-Místku a tím pádem jsme udrželi tak požadovaný provoz."

Lucie Talavašková, mluvčí TIC Frýdek-Místek: "Po dobu, po kterou potrvá rekonstrukce, jsou veškeré služby dostupné tady na naší pobočce v Místku na náměstí Svobody 6. Návštěvníci si tak mohou zakoupit suvenýry s tematikou Frýdku-Místku a Beskyd, vstupenky na kulturní a sportovní akce, získat spoustu tipů na výlety, různé propagační materiály a programy. Nechat si okopírovat nebo zalaminovat dokumenty a současně je místecká pobočka také dočasným sběrným místem pro výlep plakátů."

Na rekonstrukci každé pobočky má stavební firma tři měsíce. Frýdecká by měla být hotová v průběhu května.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Náklady na rekonstrukci obou poboček činí 7,5 milionů korun s tím, že dotace je 5 milionů. Rekonstrukce probíhá, protože byla potřeba modernizace těchto poboček. My jsme zapojeni do Technotrasy Moravskoslezského kraje, tak napojení na informační technologie, celkově vzhled těch poboček se přibližuje tomu modernímu světu, tomu fungování turistických informačních center ve světě."

I přes mírné stavební omezení se turistické informační centrum připravuje na sezónu, kdy i letos chystá řadu akcí.

Lucie Talavašková, mluvčí TIC Frýdek-Místek: "Za měsíc nás čekají Velikonoce, kdy nás budou moci lidé navštívit na našem stánku hned první den Velikonočního městečka, kde pro ně připravujeme ukázky pletení pomlázek, dětské dílničky a po celý týden budou moci vyrazit do Sadů Bedřicha Smetany na Velikonoční stezku. Dále nás čeká 18. května Frýdek-Místek na cestách na Olešné a připravujeme novinky v rámci projektu Po stopách textilek, kdy rozšíříme nabídku komentovaných prohlídek i na místeckou část s návštěvou Devy, kde se šijí oděvy pro záchranné složky. A v neposlední řadě, po loňské úspěšné premiéře, se podíváme v několika termínech i do cvičné štoly ve Staříči. A na co nesmím zapomenout, tak je i náš Gastrofestival, který se bude konat v srpnu."

Veškeré informace získají lidé osobně na pobočkách nebo na internetových stránkách visitfm.cz a ticfm.cz.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
26. února 2024, 16:30

Samoživitelé mohou dočasně získat městský byt

Frýdek-Místek připravil nové zásady pro přidělování bytů pro sociálně znevýhodněné občany. Vstřícný krok se týká především rodičů samoživitelů. Po splnění řady kritérií mohou získat byt na až na tři roky. Během té doby si musí svou situaci vyřešit a najít trvalé bydlení.

První městský byt ve Frýdku-Místku pro matku v tíživé životní situaci už má svou novou nájemnici.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Já vám tedy blahopřeji. Tady získáváte klíče od bytu, kdy jste jedna z prvních matek samoživitelek, kterým předáváme byt v rámci našeho nového programu."

Město vyčlenilo několik sociálních bytů pro rodiče samoživitele. Ti ale musí projít rozsáhlým bodovým hodnocením, které dle kritérií určí, zda mají na byt nárok. V minulosti totiž pro ně byla čekací doba například až osm let. Nyní se proces urychlí.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme skutečně spolupracovali intenzivně s odborem sociálních věcí na tom, aby se odstranily určité nejasnosti v rámci přidělování bytů. A to zejména sociálně potřebným tak, aby odbor si mohl skutečně určit, kdo jde a kdo není sociálně potřebný. A takové osobě byt přidělit. Bavíme se nyní o kategorii samoživitelek nebo samoživitelů. To znamená samotných rodičů s dětmi."

Lucie, matka samoživitelka: "Jsem velice ráda, že jsem dostala tento byt. Sice jsem samoživitelka, ale jsem velice ráda, že město pro samoživitelky uvolnilo nějaké byty." - S kým tady budete bydlet? - "Se synem." - Kolik má let? - "Deset."

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Dneska jsme předali jeden z prvních bytů pro rodiče samoživitele. Mám z toho obrovskou radost, že se nám tato akce zdařila. Samozřejmě matka, která bude bydlet v tomto bytě, nebo otec samoživitel, bude spolupracovat se sociální službou na řešení své tíživé sociální situace. Tento byt je přidělen pouze na dobu tří let. Po tuto dobu by měl ten samoživitel si svoji sociální tíživou situaci vyřešit. Měl by si snažit našetřit na kauci, aby se mohl potom posunout dál. Bude platit běžné nájemné, které je určené pro městské byty."

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Samozřejmě podmínka jako u jiných nájemníků je ta, že nebudou mít nedoplatky vůči městu, případně je vyřeší a také budou hradit. A samozřejmě ty osoby také platí nájem. Čili není to v podstatě pouze něco, co by město poskytovalo zadarmo, bez protiplnění. On musí prokázat, ten samoživitel, skutečně tu naléhavou sociální situaci, aktivní přístup k řešení této situace. Proto i ten nájem je omezen maximální dobou, která může být kratší. Chceme ho motivovat, aby si našel vlastní bydlení. Ale zase z toho lidského hlediska nemůžeme nechat ty samoživitele s malými, někdy více, dětmi na ulici. To by bylo kontraproduktivní a pouze bychom zvyšovali ten počet lidí, kteří jsou na tom tak zle, že se třeba stávají postupně i bezdomovci."

Byty pro samoživitele vybralo město ve čtyřech různých lokalitách. Jsou jedno, dvou a třípokojové.

---

Ve F-M se instalují nové budky pro hnízdění ptáků

Parky ve Frýdku-Místku budou pro ptactvo lákavější. Radnice chce podpořit jejich hnízdění. Instaluje proto 30 nových vysoce odolných budek. Ptákům zajistí klid a bezpečí před predátory a zároveň nahradí chybějící přirozené dutiny ve stromech. Hnízdění se pak bude pravidelně vyhodnocovat.

Park Komenského sady ve Frýdku-Místku. Jedno z míst, které vybrali odborníci pro instalaci nových ptačích budek.

Petr Kulatý, referent odboru životního prostředí: "Na území města jsme v městských parcích vytipovali stromy, na které umísťujeme budky. Byly vybrány dva typy budek. Jeden typ pro menší ptáky. Například pro sýkory modřinky. A větší budky s větším otvorem pro jiné druhy ptáků, jako například sýkory koňadry nebo brhlíky, vrabce."

Nový typ budky doporučuje Česká ornitologická společnost. Zajišťují dobrou tepelnou izolaci, nehromadí vlhkost a tím pádem ani nehnijí. Zároveň ochrání ptáky před predátory.

Petr Kulatý, referent odboru životního prostředí: "Budky jsou ze směsi dřevěných pilin, cementu a nějaký speciální kompozit. Čili budky v podstatě jsou pevnější, není možné, aby ptáci ty budky narušili."

Pro umístění byla vybrána klidnější místa v parcích, aby se ptáci cítili v bezpečí.

Petr Kulatý, referent odboru životního prostředí: "Budky mají své evidenční číslo, toto bude zaneseno do městského pasportu a každoročně bude provedena kontrola těch budek. Budka se vyčistí a zároveň se provede vyhodnocení. Není ještě řečeno, že v každé bude zahnízděno. Podle toho můžeme případně tu budku přemístit a najít nějakou jinou, vhodnější, lokalitu."

Ve volné přírodě hnízdí ptáci v dutinách stromů. V městských parcích může být s takovými stromy problém kvůli bezpečnosti. Proto město volí přídavné budky.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Vedle velkých investic, které dělá město, tak jak už jsem o tom mluvil několikrát, myslím si, že detaily tvoří celek. A my nemáme ve městě dostatek vhodných stromů, které jsou vhodné pro hnízdění ptáků, protože zároveň musíme hlídat i bezpečnost. Takže stromy, které mají dutiny a mohou být nebezpečné, tak mizí z těch parků. A proto jsme se rozhodli, že umístíme pro drobné zpěvné ptactvo v městských parcích speciální budky na zahnízdění."

Životnost nových typů budek je garantována až na 25 let.

---

Pobočky TIC F-M projdou postupně rekonstrukcí

Frýdek-Místek začal s velkou rekonstrukcí poboček turistického informačního centra. Aktuálně se pracuje na Zámeckém náměstí. Pobočka na náměstí Svobody je v provozu. Modernizace obou poboček vyjde na 7,5 milionu korun. Zhruba 70 procent nákladů ale pokryje dotace.

Frýdecká pobočka Turistického informačního centra na Zámeckém náměstí se proměnila v jedno velké staveniště. Aktuálně totiž probíhá její rekonstrukce. Město ji rozjelo v souvislosti s plánem modernizace poboček.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V současné době probíhá rekonstrukce turistických informačních center ve Frýdku a v Místku. S tím, že jsme začali frýdeckou pobočkou, která je v současné době uzavřena. A bude se rekonstruovat. Až bude dokončena rekonstrukce této pobočky, tak započne rekonstrukce pobočky místecké. Tak, aby vždycky byla alespoň jedna pobočka funkční a přístupná občanům, návštěvníkům Frýdku-Místku a tím pádem jsme udrželi tak požadovaný provoz."

Lucie Talavašková, mluvčí TIC Frýdek-Místek: "Po dobu, po kterou potrvá rekonstrukce, jsou veškeré služby dostupné tady na naší pobočce v Místku na náměstí Svobody 6. Návštěvníci si tak mohou zakoupit suvenýry s tematikou Frýdku-Místku a Beskyd, vstupenky na kulturní a sportovní akce, získat spoustu tipů na výlety, různé propagační materiály a programy. Nechat si okopírovat nebo zalaminovat dokumenty a současně je místecká pobočka také dočasným sběrným místem pro výlep plakátů."

Na rekonstrukci každé pobočky má stavební firma tři měsíce. Frýdecká by měla být hotová v průběhu května.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Náklady na rekonstrukci obou poboček činí 7,5 milionů korun s tím, že dotace je 5 milionů. Rekonstrukce probíhá, protože byla potřeba modernizace těchto poboček. My jsme zapojeni do Technotrasy Moravskoslezského kraje, tak napojení na informační technologie, celkově vzhled těch poboček se přibližuje tomu modernímu světu, tomu fungování turistických informačních center ve světě."

I přes mírné stavební omezení se turistické informační centrum připravuje na sezónu, kdy i letos chystá řadu akcí.

Lucie Talavašková, mluvčí TIC Frýdek-Místek: "Za měsíc nás čekají Velikonoce, kdy nás budou moci lidé navštívit na našem stánku hned první den Velikonočního městečka, kde pro ně připravujeme ukázky pletení pomlázek, dětské dílničky a po celý týden budou moci vyrazit do Sadů Bedřicha Smetany na Velikonoční stezku. Dále nás čeká 18. května Frýdek-Místek na cestách na Olešné a připravujeme novinky v rámci projektu Po stopách textilek, kdy rozšíříme nabídku komentovaných prohlídek i na místeckou část s návštěvou Devy, kde se šijí oděvy pro záchranné složky. A v neposlední řadě, po loňské úspěšné premiéře, se podíváme v několika termínech i do cvičné štoly ve Staříči. A na co nesmím zapomenout, tak je i náš Gastrofestival, který se bude konat v srpnu."

Veškeré informace získají lidé osobně na pobočkách nebo na internetových stránkách visitfm.cz a ticfm.cz.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-26-02-2024-16-34