Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Nová primářka chce dětské oddělení ve F-M rozvíjet
  • Sběrný dvůr pod estakádou ve F-M se výrazně rozšířil
  • Lidé si vybrali podobu fasády panelového domu

Nová primářka chce dětské oddělení ve F-M rozvíjet

Dětské oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku má novou primářku. Práci vzala jako profesní výzvu. Oddělení chce dále rozvíjet, aby zajistilo potřebnou péči pro děti z celého regionu.

Eva Klásková se dětské pediatrii věnuje už 30 let. Od ledna je nově primářkou Dětského a novorozeneckého oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku.

Eva Klásková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NemFM: "Jednak to oddělení, když jsem viděla, tak je opravdu pěkné. Je dobře vybavené, má dobrý komplement, má spousty spolupracujících odborností v rámci nemocnice, takže je to místo, kde se dá dělat opravdu dobrá medicína. A ta druhá potom byla, že jsem pochopila, že region to dětské oddělení chce. A že ho chce stabilizovat a rozvíjet. A to svým způsobem byla pro mě profesní výzva."

Nemocnice se dlouhodobě potýká s nedostatkem pediatrů. I to chce zkušená primářka řešit. Sama totiž působí jako pedagog budoucích lékařů na univerzitě v Olomouci.

Eva Klásková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NemFM: "Od ledna jednak stabilizujeme ten tým. Soustřeďujeme se na výchovu mladých kolegů, chceme co nejrychleji, aby nabrali co nejvíce odborných i praktických kompetencí. Otevřela se JIP, zhruba před měsícem. Ona byla otevřena vždycky, ale víceméně jako pooperační oddělení. Nebo oddělení jako takové pro sledování po anesteziích. Teď už jedeme klasiky jako klasická pediatrická JIP nižšího typu. To si myslím, že je velká změna. A jedeme tím pádem služby, které máme zabezpečeny, abychom to byli schopni zabezpečit společně i s novorozeneckým oddělením. Rozjíždíme poměrně výrazně dětskou kardiologii, která tady byla, ale ta poptávka v tom regionu je velká. Snažíme se rozvíjet preparticipační screening. A postupně, jak se nám podaří, vychovat kolegy, kteří tady někteří jsou relativně mladí. Tak je budeme zapojovat do práce těch nadstavbových odborností."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Ta nejpozitivnější zpráva je, že od začátku března lůžkové oddělení běží 24/7, i záchranka vozí děti permanentně, které mají problém a nemusí zajíždět do jiných nemocnic. To je ten největší posun. A na paní primářce a celém týmu toho dětského oddělení je vidět, že chtějí opravdu pracovat s tím, aby se snažili zvyšovat tu kvalitu v odbornostech a zvedali to oddělení celé nahoru. A já jí přeji hodně sil a věřím, že ta dobrá zpráva, kterou jsem dneska dostal, tak není poslední."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Při dnešní návštěvě dětského oddělení, tady v Nemocnici ve Frýdku-Místku, jsme se přesvědčili, že opravdu dětské oddělení je stabilizováno, funguje. Je tady nově zaměstnaná paní primářka, která si přivedla i další kolegy ze svého bývalého působiště. Dětské oddělení funguje 24/7 a dokonce je tady znovu zprovozněna i dětská intenzivní péče. Takže péče o naše pacienty, jak z města i z blízkého okolí, je plně zabezpečena."

Eva Klásková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NemFM: "Je potřeba co nejvíce komunikovat. Kde jsme, jakým způsobem tu péči děláme. Myslím si, že možná i to je jeden z našich úkolů, aby lidé věděli, že to oddělení funguje. Obecně je pediatrie velmi komplikovaný obor. Těch specialistů v pediatrii je velký nedostatek všude. To není regionální záležitost, to není záležitost Frýdku-Místku, to není záležitost Moravskoslezského kraje. A teď jde o to, aby se všechny ty procesy nastavily tak, aby při těch omezených, hlavně lidských zdrojích, naše děti tu péči měly. A abychom prostě, i za cenu nějaké centralizace té péče, ať už třeba jsou to LPS a podobně, tak aby ty děti, co opravdu tu péči v režimu 24/7 potřebují, aby ji měly. A na druhou stranu, aby třeba odkladná péče šla cestou té primární péče. Aby si lidé uvědomili, že když přijdou třeba s nemocným dítětem, tak jsme tady připraveni, ale pokud je to v uvozovkách návštěva, která by mohla být odkladná, i když já úplně chápu obavy rodičů, maminek a tak, že v tu chvíli může ten lékař chybět u akutního porodu anebo v situaci, kdy rychlá záchranná služba nám přiveze dítě s poruchou vědomí. Takže musíme se všichni k tomu stavět tak, abychom ty služby, my dobře poskytovali a region věděl, že je potřeba se k tomu stavět hodně racionálně."

V rámci péče o děti funguje v nemocnici dětská pohotovost pouze v pátek od 17:00 do 21:00 hodin. A o víkendech a svátcích od 8:00 do 18:00 hodin. Tuto službu ale sjednává kraj. Kvůli nedostatku sloužících lékařů se tak musela v roce 2022 omezit.

---

Sběrný dvůr pod estakádou ve F-M se výrazně rozšířil

Obyvatelé Frýdku-Místku mohou ještě pohodlněji vozit odpad do sběrného dvoru pod estakádou. Nově byl totiž za necelé tři miliony korun výrazně rozšířen. Dá se do něj vjet autem a odpad pohodlně vyložit.

Město Frýdek-Místek po dohodě s Frýdeckou skládkou výrazně rozšířilo sběrný dvůr pod estakádou.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "V minulosti jsme se pohybovali na velmi stísněném a malém prostoru. V době, kdy to patřilo ŘSD, tak jsme měli pronajaté jenom jedno pole sloupové, tak jsme tady měli takový menší sběrný dvůr, v podstatě jenom dvorek, kde mohli občané dávat celou škálu odpadů, ale neměli to v tom komfortu."

Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Došlo k navýšení těch kontejnerů na odpad. No a co se týče nějaké té užitečnosti pro občany, zvýšil se komfort, protože dříve tomu tak nebylo. Občan musel přijet s přívěsným vozíkem, zaparkovat ho vedle a všechno odnosit. Nyní je možné vjet s přívěsným vozíkem dovnitř a pohodlně ten odpad odevzdat."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jak jsme slíbili, tak jsme udělali rozšíření sběrného dvoru. Práce stály zhruba 3 miliony korun. Dohodli jsme se se skládkou, tam ta spolupráce je perfektní. My jsme získali pozemky od státu, tudíž k tomu mohlo dojít. A znamená to větší komfort jak pro skládku, tak pro občany. Protože je to uprostřed města."

Frýdecká skládka má ve městě čtyři sběrné dvory. Obecně bylo pravidlem, že ty největší navštívilo ročně až 10 tisíc lidí. Původní nejmenší dvůr pod estakádou sotva dva tisíce. To by se teď mělo změnit.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Teď ten sběrný dvůr se rozšířil z nějakých 430 metrů na 5 300 metrů čtverečních. A mohli jsme přidat další nádoby, další kontejnery, lidé jednou stranou mohou najet, projedou celým tím sběrným dvorem, umístí odpady do jednotlivých kontejnerů a zase druhou stranou vyjedou. Takže je to takové zefektivnění a zlepšení toho komfortu pro občany."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já bych tím pádem poprosil všechny občany, aby nedávali ty věci, které se jim nehodí, ty objemnější, které chtějí vyhodit, ke kontejnerům. Ale ať to odvezou do sběrného dvora, nedávají to k těm hnízdům popelnic, protože pak je s tím jenom práce. A musí se opět vynaložit další náklady, aby se to odvezlo. Chceme podpořit všechna opatření, aby se zabránilo znečišťování veřejného prostranství a aby tady ve městě byl pořádek."

Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Samozřejmě jsme rádi, že ty sběrné dvory tady jsou. Občané zde mohou odkládat nebezpečné odpady, mohou tady odkládat nábytek, elektrozařízení a tak dále. Samozřejmě do sběrných dvorů nepatří pneumatiky, biologicky rozložitelný odpad."

Sběrný dvůr pod estakádou má otevřeno od pondělí do pátku od 9:00 do 17:00 hodin a v sobotu od 8:00 do 14:00 hodin. Občané města sem mohou vozit odpad zdarma.

---

Lidé si vybrali podobu fasády panelového domu

Lidé ve Frýdku-Místku mohli hlasovat o podobě fasády velkého panelového domu v majetku soukromého vlastníka. Ten se v průběhu rekonstrukce obrátil na magistrát, aby dohodl možné varianty řešení.

Velký panelový dvojdům v ulici Marie Majerové ve Frýdku-Místku. Patří největšímu poskytovateli nájemního bydlení v zemi, který nyní provádí jeho rekonstrukci za 70 milionů korun.

Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Heimstaden Czech: "My se ve Frýdku-Místku chystáme kromě jiných projektů zateplovat i domy na ulici Marie Majerové. A v nejbližších letech i podobný dům na ulici ČSA. Tyto domy by měly mít podobné barevné varianty. A z toho důvodu, jelikož to jsou dominanty města, které jsou vidět už při příjezdu z Ostravy, jsme oslovili i městskou architektku."

Lucie Šidlová, hlavní architekta Frýdku-Místku: "Jsem moc ráda, že za námi chodí investoři, kteří chtějí zateplovat panelové domy s konzultací barevnosti fasád. Musíme hledat kompromis, protože naše představa je taková, že panelový dům by neměl být moc výrazný. Barevnost doporučujeme mírnou, jemnější, světlé barvy, i s ohledem na adaptační strategii města, kdy tmavé barvy způsobují přehřívání."

Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Heimstaden Czech: "My běžně spolupracujeme s našimi architekty, ale tady vnímáme, že to jsou natolik výrazné stavby, že jsme chtěli zkonzultovat barevné návrhy i s architektkou města, která prosazuje co nejjemnější barvy. A také, abychom definovali tu původní stavbu. To znamená, aby se zdůraznily prvky, které tam původně byly. Což v těch barevných návrzích je vidět."

Zároveň jsme se rozhodli do toho zapojit i veřejnost. Konkrétně obyvatele toho domu i okolí. Jakým způsobem?

Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Heimstaden Czech: "Nejenom obyvatelé domu, ale i široká veřejnost. Prakticky každý Frýdečan a Místečan, určitě vnímá, jak Frýdek-Místek vypadá. Takže jsme chtěli zapojit širokou veřejnost, která mohla hlasovat prostřednictvím facebookových stránek. Jednoduše dávat lajky. A to hlasování bylo poměrně vyrovnané."

Lidé nakonec hlasováním vybrali variantu číslo dvě. Nájemníci by po zateplení měli ušetřit až 20 procent nákladů za vytápění. Poskytovatel nájemního bydlení letos vyčlenil rekordních 660 milionů korun na zateplování domů. Díky tomu přijdou na řadu i domy, které na zateplení dlouho čekaly.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
28. března 2024, 16:45

Nová primářka chce dětské oddělení ve F-M rozvíjet

Dětské oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku má novou primářku. Práci vzala jako profesní výzvu. Oddělení chce dále rozvíjet, aby zajistilo potřebnou péči pro děti z celého regionu.

Eva Klásková se dětské pediatrii věnuje už 30 let. Od ledna je nově primářkou Dětského a novorozeneckého oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku.

Eva Klásková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NemFM: "Jednak to oddělení, když jsem viděla, tak je opravdu pěkné. Je dobře vybavené, má dobrý komplement, má spousty spolupracujících odborností v rámci nemocnice, takže je to místo, kde se dá dělat opravdu dobrá medicína. A ta druhá potom byla, že jsem pochopila, že region to dětské oddělení chce. A že ho chce stabilizovat a rozvíjet. A to svým způsobem byla pro mě profesní výzva."

Nemocnice se dlouhodobě potýká s nedostatkem pediatrů. I to chce zkušená primářka řešit. Sama totiž působí jako pedagog budoucích lékařů na univerzitě v Olomouci.

Eva Klásková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NemFM: "Od ledna jednak stabilizujeme ten tým. Soustřeďujeme se na výchovu mladých kolegů, chceme co nejrychleji, aby nabrali co nejvíce odborných i praktických kompetencí. Otevřela se JIP, zhruba před měsícem. Ona byla otevřena vždycky, ale víceméně jako pooperační oddělení. Nebo oddělení jako takové pro sledování po anesteziích. Teď už jedeme klasiky jako klasická pediatrická JIP nižšího typu. To si myslím, že je velká změna. A jedeme tím pádem služby, které máme zabezpečeny, abychom to byli schopni zabezpečit společně i s novorozeneckým oddělením. Rozjíždíme poměrně výrazně dětskou kardiologii, která tady byla, ale ta poptávka v tom regionu je velká. Snažíme se rozvíjet preparticipační screening. A postupně, jak se nám podaří, vychovat kolegy, kteří tady někteří jsou relativně mladí. Tak je budeme zapojovat do práce těch nadstavbových odborností."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Ta nejpozitivnější zpráva je, že od začátku března lůžkové oddělení běží 24/7, i záchranka vozí děti permanentně, které mají problém a nemusí zajíždět do jiných nemocnic. To je ten největší posun. A na paní primářce a celém týmu toho dětského oddělení je vidět, že chtějí opravdu pracovat s tím, aby se snažili zvyšovat tu kvalitu v odbornostech a zvedali to oddělení celé nahoru. A já jí přeji hodně sil a věřím, že ta dobrá zpráva, kterou jsem dneska dostal, tak není poslední."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Při dnešní návštěvě dětského oddělení, tady v Nemocnici ve Frýdku-Místku, jsme se přesvědčili, že opravdu dětské oddělení je stabilizováno, funguje. Je tady nově zaměstnaná paní primářka, která si přivedla i další kolegy ze svého bývalého působiště. Dětské oddělení funguje 24/7 a dokonce je tady znovu zprovozněna i dětská intenzivní péče. Takže péče o naše pacienty, jak z města i z blízkého okolí, je plně zabezpečena."

Eva Klásková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NemFM: "Je potřeba co nejvíce komunikovat. Kde jsme, jakým způsobem tu péči děláme. Myslím si, že možná i to je jeden z našich úkolů, aby lidé věděli, že to oddělení funguje. Obecně je pediatrie velmi komplikovaný obor. Těch specialistů v pediatrii je velký nedostatek všude. To není regionální záležitost, to není záležitost Frýdku-Místku, to není záležitost Moravskoslezského kraje. A teď jde o to, aby se všechny ty procesy nastavily tak, aby při těch omezených, hlavně lidských zdrojích, naše děti tu péči měly. A abychom prostě, i za cenu nějaké centralizace té péče, ať už třeba jsou to LPS a podobně, tak aby ty děti, co opravdu tu péči v režimu 24/7 potřebují, aby ji měly. A na druhou stranu, aby třeba odkladná péče šla cestou té primární péče. Aby si lidé uvědomili, že když přijdou třeba s nemocným dítětem, tak jsme tady připraveni, ale pokud je to v uvozovkách návštěva, která by mohla být odkladná, i když já úplně chápu obavy rodičů, maminek a tak, že v tu chvíli může ten lékař chybět u akutního porodu anebo v situaci, kdy rychlá záchranná služba nám přiveze dítě s poruchou vědomí. Takže musíme se všichni k tomu stavět tak, abychom ty služby, my dobře poskytovali a region věděl, že je potřeba se k tomu stavět hodně racionálně."

V rámci péče o děti funguje v nemocnici dětská pohotovost pouze v pátek od 17:00 do 21:00 hodin. A o víkendech a svátcích od 8:00 do 18:00 hodin. Tuto službu ale sjednává kraj. Kvůli nedostatku sloužících lékařů se tak musela v roce 2022 omezit.

---

Sběrný dvůr pod estakádou ve F-M se výrazně rozšířil

Obyvatelé Frýdku-Místku mohou ještě pohodlněji vozit odpad do sběrného dvoru pod estakádou. Nově byl totiž za necelé tři miliony korun výrazně rozšířen. Dá se do něj vjet autem a odpad pohodlně vyložit.

Město Frýdek-Místek po dohodě s Frýdeckou skládkou výrazně rozšířilo sběrný dvůr pod estakádou.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "V minulosti jsme se pohybovali na velmi stísněném a malém prostoru. V době, kdy to patřilo ŘSD, tak jsme měli pronajaté jenom jedno pole sloupové, tak jsme tady měli takový menší sběrný dvůr, v podstatě jenom dvorek, kde mohli občané dávat celou škálu odpadů, ale neměli to v tom komfortu."

Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Došlo k navýšení těch kontejnerů na odpad. No a co se týče nějaké té užitečnosti pro občany, zvýšil se komfort, protože dříve tomu tak nebylo. Občan musel přijet s přívěsným vozíkem, zaparkovat ho vedle a všechno odnosit. Nyní je možné vjet s přívěsným vozíkem dovnitř a pohodlně ten odpad odevzdat."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jak jsme slíbili, tak jsme udělali rozšíření sběrného dvoru. Práce stály zhruba 3 miliony korun. Dohodli jsme se se skládkou, tam ta spolupráce je perfektní. My jsme získali pozemky od státu, tudíž k tomu mohlo dojít. A znamená to větší komfort jak pro skládku, tak pro občany. Protože je to uprostřed města."

Frýdecká skládka má ve městě čtyři sběrné dvory. Obecně bylo pravidlem, že ty největší navštívilo ročně až 10 tisíc lidí. Původní nejmenší dvůr pod estakádou sotva dva tisíce. To by se teď mělo změnit.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Teď ten sběrný dvůr se rozšířil z nějakých 430 metrů na 5 300 metrů čtverečních. A mohli jsme přidat další nádoby, další kontejnery, lidé jednou stranou mohou najet, projedou celým tím sběrným dvorem, umístí odpady do jednotlivých kontejnerů a zase druhou stranou vyjedou. Takže je to takové zefektivnění a zlepšení toho komfortu pro občany."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já bych tím pádem poprosil všechny občany, aby nedávali ty věci, které se jim nehodí, ty objemnější, které chtějí vyhodit, ke kontejnerům. Ale ať to odvezou do sběrného dvora, nedávají to k těm hnízdům popelnic, protože pak je s tím jenom práce. A musí se opět vynaložit další náklady, aby se to odvezlo. Chceme podpořit všechna opatření, aby se zabránilo znečišťování veřejného prostranství a aby tady ve městě byl pořádek."

Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Samozřejmě jsme rádi, že ty sběrné dvory tady jsou. Občané zde mohou odkládat nebezpečné odpady, mohou tady odkládat nábytek, elektrozařízení a tak dále. Samozřejmě do sběrných dvorů nepatří pneumatiky, biologicky rozložitelný odpad."

Sběrný dvůr pod estakádou má otevřeno od pondělí do pátku od 9:00 do 17:00 hodin a v sobotu od 8:00 do 14:00 hodin. Občané města sem mohou vozit odpad zdarma.

---

Lidé si vybrali podobu fasády panelového domu

Lidé ve Frýdku-Místku mohli hlasovat o podobě fasády velkého panelového domu v majetku soukromého vlastníka. Ten se v průběhu rekonstrukce obrátil na magistrát, aby dohodl možné varianty řešení.

Velký panelový dvojdům v ulici Marie Majerové ve Frýdku-Místku. Patří největšímu poskytovateli nájemního bydlení v zemi, který nyní provádí jeho rekonstrukci za 70 milionů korun.

Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Heimstaden Czech: "My se ve Frýdku-Místku chystáme kromě jiných projektů zateplovat i domy na ulici Marie Majerové. A v nejbližších letech i podobný dům na ulici ČSA. Tyto domy by měly mít podobné barevné varianty. A z toho důvodu, jelikož to jsou dominanty města, které jsou vidět už při příjezdu z Ostravy, jsme oslovili i městskou architektku."

Lucie Šidlová, hlavní architekta Frýdku-Místku: "Jsem moc ráda, že za námi chodí investoři, kteří chtějí zateplovat panelové domy s konzultací barevnosti fasád. Musíme hledat kompromis, protože naše představa je taková, že panelový dům by neměl být moc výrazný. Barevnost doporučujeme mírnou, jemnější, světlé barvy, i s ohledem na adaptační strategii města, kdy tmavé barvy způsobují přehřívání."

Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Heimstaden Czech: "My běžně spolupracujeme s našimi architekty, ale tady vnímáme, že to jsou natolik výrazné stavby, že jsme chtěli zkonzultovat barevné návrhy i s architektkou města, která prosazuje co nejjemnější barvy. A také, abychom definovali tu původní stavbu. To znamená, aby se zdůraznily prvky, které tam původně byly. Což v těch barevných návrzích je vidět."

Zároveň jsme se rozhodli do toho zapojit i veřejnost. Konkrétně obyvatele toho domu i okolí. Jakým způsobem?

Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Heimstaden Czech: "Nejenom obyvatelé domu, ale i široká veřejnost. Prakticky každý Frýdečan a Místečan, určitě vnímá, jak Frýdek-Místek vypadá. Takže jsme chtěli zapojit širokou veřejnost, která mohla hlasovat prostřednictvím facebookových stránek. Jednoduše dávat lajky. A to hlasování bylo poměrně vyrovnané."

Lidé nakonec hlasováním vybrali variantu číslo dvě. Nájemníci by po zateplení měli ušetřit až 20 procent nákladů za vytápění. Poskytovatel nájemního bydlení letos vyčlenil rekordních 660 milionů korun na zateplování domů. Díky tomu přijdou na řadu i domy, které na zateplení dlouho čekaly.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-28-03-2024-16-46