Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Turistické informační centrum F-M má po rekonstrukci
  • Holubice na domě: Vláčil má významnou stopu ve F-M
  • Lidé mohou přispět na pomoc proti domácímu násilí

Turistické informační centrum F-M má po rekonstrukci

Turistům i místním opět slouží obě pobočky Turistického informačního centra Frýdek-Místek. Prošly totiž kompletní rekonstrukcí a stavební úpravou. Opravovaly se každá zvlášť a práce vyšly na více než 8 milionů korun.

Frýdek-Místek má zmodernizovaná turistická centra. Po dokončení i druhé pobočky na náměstí Svobody proběhlo jejich slavnostní otevření.

Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já jsem velice rád, že po rekonstrukci frýdecké pobočky Turistického informačního centra se podařilo zrekonstruovat v letošním roce i druhou pobočku Turistického informačního centra tady v Místku na náměstí Svobody. Turistická informační centra ve Frýdku-Místku plní velice důležitou funkci. Zprostředkovávají spousty informací pro turisty, je tady nabídka průvodcovské činnosti. Provozují prodej lístků, prodej vstupenek, samozřejmě podporují také místní podnikatele. Takže já bych chtěl tímto moc a moc poděkovat všem, kteří se výraznou měrou podíleli na modernizaci a rekonstrukci místecké pobočky, de facto i frýdecké pobočky a samozřejmě popřát Turistickému informačnímu centru ve Frýdku-Místku mnoho spokojených návštěvníků a turistů."

Monika Konvičná, ředitelka TIC Frýdek-Místek: "Rekonstrukce našich obou informačních center určitě přispěje k lepšímu pohodli našich občanů a návštěvníků města Frýdku-Místku. A samozřejmě přispěla i k pohodli našich pracovníků, protože ti už si to za celou dobu zasloužili. A strašně ráda děkuji městu Frýdku-Místku za to, že umožnili tu rekonstrukci a že se nám bude pracovat určitě dobře."

Interiér poboček je laděn do barev města. Nechybí velkoformátové dotykové obrazovky i dotykové tablety. Pobočky se navíc hlásí i k jednotné celokrajské vizuální identitě.

Petr Koudela, jednatel krajské centrály cestovního ruchu Moravian-Silesian Tourism: "My jsme za destinaci Severní Morava chtěli vytvořit takovou výkladní skříň i právě v infocentrech Moravskoslezského kraje. A poohlídli jsme se, jaký je stav aktuální napříč krajem. První zdařilá infocentra podle návrhu paní architektky Vysloužilové vznikla v Ostravě před pár lety. A společně s Moravskoslezským krajem jsme vytvořili koncept právě i pro ostatní města. Frýdek-Místek je jedním z těch měst, které se připojilo k té koncepci. A navíc je i první, které realizovalo. Takže Frýdku-Místku gratulujeme a děkujeme, že jste k té vizuální identitě destinace přihlásili a budou tak šířit i pozvání k nám do kraje turistům a návštěvníkům." - Co ta vizuální identita propaguje? - "Propaguje destinaci jako takovou a zaměřuje se i na Technotrasu, což je jeden z klíčových produktů cestovního ruchu. Je to odkaz na tradici, průmyslu, řemesel. Jsou to téměř čtyři desítky atraktivit napříč regionem, které lákají do návštěvnických center. Jak se buď dělal anebo i dělá průmysl."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Máme za sebou rekonstrukce dvou poboček, ještě jednu ve Frýdku. Celkově se náklady vyšplhaly přes 8 milionů korun, z toho dotaci budeme mít 5 milionů korun. A můžu říct, že ty pobočky jsou dneska na úrovni. Děláme to proto, aby informační centra informovala turisty, aby je nelákala, aby tady pobyli ve Frýdku-Místku déle třeba než jeden, dva dny. Je to i propagace města a dneska jsme tou investici zhodnotili i stavebně-technický stav v našich domů. Jsou památkové chráněné a byly tam vyměněné podlahy, omítky, elektroinstalace, rozvody, včetně nábytku a tak dále."

Turistické informační centrum funguje ve Frýdku-Místku od roku 1998.

---

Holubice na domě: Vláčil má významnou stopu ve F-M

Frýdek-Místek odhalil poctu Františku Vláčilovi. Slavný režisér ve městě prožil část dětství. Radnice proto k výročí 100 let od jeho narození vybrala formou výtvarné soutěže dílo, které Vláčila připomíná. Jde o ztvárnění fresky holubice, bidýlka a pamětní desky.

Freska holubice, bidýlka a pamětní desky na domě v Komenského ulici ve Frýdku-Místku. Nově odhalené dílo, které symbolizuje poctu slavnému režiséru Františku Vláčilovi.

Oldřich Morys, výtvarník: "František Vláčil tady strávil dětství a pravděpodobně nikdy se ve Frýdku-Místku neobjevil, zmizel nebo se odstěhoval odsud se svými rodiči ve 14 letech. Tak jsem tady použil analogii ptačí budky, která funguje podobně, kde vlastně jakoby pták, nebo ptáče stráví nějaké rané období svého života a potom vyletí a žije ten život dál."

Inspirací byl autorovi také režisérův film Holubice, který byl zlomovým v jeho kariéře.

Oldřich Morys, výtvarník: "Je to film, který pojednává o přátelství malého chlapce a holubice a končí loučením chlapce a holubice. A ten záběr, který je tady použit, tak je právě jakoby těsně předtím, než holubice pod tím kruhovým oknem z této fasády odlétá."

Město vyhlásilo výtvarnou soutěž na výročí 100 let od Vláčilova narození.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Prožil tady dětství, které formovalo jeho život. A takovou perličkou je, že vlastně jeho první režisérské pokusy nejsou filmové, ale jsou divadelní a jako ochotník režíroval vystoupení místního místeckého Sokola. A my jsme postupně chtěli začít tyhle ty osobnosti připomínat. František Vláčil je první a to, co je podstatné, že poprvé v novodobé historii jsme požádali umělce o to, aby se vyjádřili formou soutěže umělecké nebo architektonické, což je myslím velký počin."

Lucie Šidlová, hlavní architekta Frýdku-Místku: "Soutěž byla dvoukolová, v prvním kole anonymní a sešlo se nám devět soutěžních návrhů. Vybrali jsme nejdříve tři postupující do druhého kola, ti už potom nebyli anonymní. A těm jsme poslali nějaké připomínky k tomu, jak bychom si představovali další práci s tím návrhem. A z těch víceméně jednohlasně jsme vybrali tento návrh. Velice často se tam objevovaly samozřejmě klasické desky, pamětní, které často byly doplněny nějakým klišé. To znamená, často se tam objevoval nějaký filmový pás nebo tyto motivy. A to nám přišlo, že tímto směrem nechceme jít. A že chceme něco trošku odvážnějšího, ale zároveň bych řekla, že tohle je odvážné, ale velmi citlivé k tomu domu."

Frýdek-Místek chce postupně připomínat všechna velká jména spojená s městem.

---

Lidé mohou přispět na pomoc proti domácímu násilí

Rodinné centrum Lumpíkov z Frýdku-Místku již sedm let pomáhá obětem domácího násilí. Díky podpoře města, nadace a veřejné sbírky mohou nabídnout komplexní právní a psychologickou pomoc. Do sbírky se aktuálně může zapojit i veřejnost.

Domácí násilí je téma, které mnozí často přehlížejí. Mezi nejčastější oběti patří právě ženy. A těm pomáhají v Rodinném centru Lumpíkov ve Frýdku-Místku.

Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "Netušila jsem, že ten problém je tak velký, ale třeba každý týden se nám ozve minimálně jedna žena, která potřebuje pomoc, takže opravdu těch lidí tady na Frýdecku-Místecku je hodně."

Projektu se tady věnují průběžně už 7 let a ženám nabízejí odbornou pomoc a bezpečné zázemí. Ke každé oběti tady přistupují individuálně podle její situace.

Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "Nejčastěji potom odkazujeme na právničku, která s námi spolupracuje a tam sepisují svěření dětí do péče a další nějaké úkony, které jsou potřeba. A na druhou stranu máme psycholožku, která jí pomáhá s těmi traumaty vlastně pracovat. U nás získávají zázemí. A to zázemí je o tom, že my jim pomůžeme třeba hledat bydlení, sehnat kauce na byt a všechno, co by jim pomohlo, nebo novou práci." - Jak je to finančně náročné? - "Je to poměrně hodně finančně náročné, protože ty právníky, ty psychology, ty krizové interventy, kouče, kariérové poradce, všechny samozřejmě hradíme za tu ženu, která si to v té situaci nemůže dovolit."

Lumpíkov proto spustil online veřejnou sbírku, podpoří ho i nadační fond a peníze přidalo i město.

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Vítám aktivitu Lumpíkova, který připravil projekt Boj proti domácímu násilí a město Frýdek-Místek na tento projekt přispělo částkou 60 tisíc korun. Cílem je vlastně pomoci rodinám a jejich dětem, kteří se stali obětmi domácího násilí."

Martina Picková, manažerka projektu: "Nás se rozhodla podpořit Nadace OSF z grantové výzvy Stronger Roots. Kdy budeme mít výzvu na Darujme.cz a když vybereme sumu 50 tisíc, tak Nadace OSF se rozhodla tuto sumu nám zdvojnásobit. Tím podpoříme víc obětí domácího násilí a budeme tyto prostředky využívat naplno. Každý, kdo by nás chtěl podpořit v této výzvě, tak informace najde na našem webu ."

Veřejná sbírka na portálu skončí 12. prosince a vybrat se může i více než je cílová částka.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
28. listopadu 2024, 16:45

Turistické informační centrum F-M má po rekonstrukci

Turistům i místním opět slouží obě pobočky Turistického informačního centra Frýdek-Místek. Prošly totiž kompletní rekonstrukcí a stavební úpravou. Opravovaly se každá zvlášť a práce vyšly na více než 8 milionů korun.

Frýdek-Místek má zmodernizovaná turistická centra. Po dokončení i druhé pobočky na náměstí Svobody proběhlo jejich slavnostní otevření.

Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já jsem velice rád, že po rekonstrukci frýdecké pobočky Turistického informačního centra se podařilo zrekonstruovat v letošním roce i druhou pobočku Turistického informačního centra tady v Místku na náměstí Svobody. Turistická informační centra ve Frýdku-Místku plní velice důležitou funkci. Zprostředkovávají spousty informací pro turisty, je tady nabídka průvodcovské činnosti. Provozují prodej lístků, prodej vstupenek, samozřejmě podporují také místní podnikatele. Takže já bych chtěl tímto moc a moc poděkovat všem, kteří se výraznou měrou podíleli na modernizaci a rekonstrukci místecké pobočky, de facto i frýdecké pobočky a samozřejmě popřát Turistickému informačnímu centru ve Frýdku-Místku mnoho spokojených návštěvníků a turistů."

Monika Konvičná, ředitelka TIC Frýdek-Místek: "Rekonstrukce našich obou informačních center určitě přispěje k lepšímu pohodli našich občanů a návštěvníků města Frýdku-Místku. A samozřejmě přispěla i k pohodli našich pracovníků, protože ti už si to za celou dobu zasloužili. A strašně ráda děkuji městu Frýdku-Místku za to, že umožnili tu rekonstrukci a že se nám bude pracovat určitě dobře."

Interiér poboček je laděn do barev města. Nechybí velkoformátové dotykové obrazovky i dotykové tablety. Pobočky se navíc hlásí i k jednotné celokrajské vizuální identitě.

Petr Koudela, jednatel krajské centrály cestovního ruchu Moravian-Silesian Tourism: "My jsme za destinaci Severní Morava chtěli vytvořit takovou výkladní skříň i právě v infocentrech Moravskoslezského kraje. A poohlídli jsme se, jaký je stav aktuální napříč krajem. První zdařilá infocentra podle návrhu paní architektky Vysloužilové vznikla v Ostravě před pár lety. A společně s Moravskoslezským krajem jsme vytvořili koncept právě i pro ostatní města. Frýdek-Místek je jedním z těch měst, které se připojilo k té koncepci. A navíc je i první, které realizovalo. Takže Frýdku-Místku gratulujeme a děkujeme, že jste k té vizuální identitě destinace přihlásili a budou tak šířit i pozvání k nám do kraje turistům a návštěvníkům." - Co ta vizuální identita propaguje? - "Propaguje destinaci jako takovou a zaměřuje se i na Technotrasu, což je jeden z klíčových produktů cestovního ruchu. Je to odkaz na tradici, průmyslu, řemesel. Jsou to téměř čtyři desítky atraktivit napříč regionem, které lákají do návštěvnických center. Jak se buď dělal anebo i dělá průmysl."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Máme za sebou rekonstrukce dvou poboček, ještě jednu ve Frýdku. Celkově se náklady vyšplhaly přes 8 milionů korun, z toho dotaci budeme mít 5 milionů korun. A můžu říct, že ty pobočky jsou dneska na úrovni. Děláme to proto, aby informační centra informovala turisty, aby je nelákala, aby tady pobyli ve Frýdku-Místku déle třeba než jeden, dva dny. Je to i propagace města a dneska jsme tou investici zhodnotili i stavebně-technický stav v našich domů. Jsou památkové chráněné a byly tam vyměněné podlahy, omítky, elektroinstalace, rozvody, včetně nábytku a tak dále."

Turistické informační centrum funguje ve Frýdku-Místku od roku 1998.

---

Holubice na domě: Vláčil má významnou stopu ve F-M

Frýdek-Místek odhalil poctu Františku Vláčilovi. Slavný režisér ve městě prožil část dětství. Radnice proto k výročí 100 let od jeho narození vybrala formou výtvarné soutěže dílo, které Vláčila připomíná. Jde o ztvárnění fresky holubice, bidýlka a pamětní desky.

Freska holubice, bidýlka a pamětní desky na domě v Komenského ulici ve Frýdku-Místku. Nově odhalené dílo, které symbolizuje poctu slavnému režiséru Františku Vláčilovi.

Oldřich Morys, výtvarník: "František Vláčil tady strávil dětství a pravděpodobně nikdy se ve Frýdku-Místku neobjevil, zmizel nebo se odstěhoval odsud se svými rodiči ve 14 letech. Tak jsem tady použil analogii ptačí budky, která funguje podobně, kde vlastně jakoby pták, nebo ptáče stráví nějaké rané období svého života a potom vyletí a žije ten život dál."

Inspirací byl autorovi také režisérův film Holubice, který byl zlomovým v jeho kariéře.

Oldřich Morys, výtvarník: "Je to film, který pojednává o přátelství malého chlapce a holubice a končí loučením chlapce a holubice. A ten záběr, který je tady použit, tak je právě jakoby těsně předtím, než holubice pod tím kruhovým oknem z této fasády odlétá."

Město vyhlásilo výtvarnou soutěž na výročí 100 let od Vláčilova narození.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Prožil tady dětství, které formovalo jeho život. A takovou perličkou je, že vlastně jeho první režisérské pokusy nejsou filmové, ale jsou divadelní a jako ochotník režíroval vystoupení místního místeckého Sokola. A my jsme postupně chtěli začít tyhle ty osobnosti připomínat. František Vláčil je první a to, co je podstatné, že poprvé v novodobé historii jsme požádali umělce o to, aby se vyjádřili formou soutěže umělecké nebo architektonické, což je myslím velký počin."

Lucie Šidlová, hlavní architekta Frýdku-Místku: "Soutěž byla dvoukolová, v prvním kole anonymní a sešlo se nám devět soutěžních návrhů. Vybrali jsme nejdříve tři postupující do druhého kola, ti už potom nebyli anonymní. A těm jsme poslali nějaké připomínky k tomu, jak bychom si představovali další práci s tím návrhem. A z těch víceméně jednohlasně jsme vybrali tento návrh. Velice často se tam objevovaly samozřejmě klasické desky, pamětní, které často byly doplněny nějakým klišé. To znamená, často se tam objevoval nějaký filmový pás nebo tyto motivy. A to nám přišlo, že tímto směrem nechceme jít. A že chceme něco trošku odvážnějšího, ale zároveň bych řekla, že tohle je odvážné, ale velmi citlivé k tomu domu."

Frýdek-Místek chce postupně připomínat všechna velká jména spojená s městem.

---

Lidé mohou přispět na pomoc proti domácímu násilí

Rodinné centrum Lumpíkov z Frýdku-Místku již sedm let pomáhá obětem domácího násilí. Díky podpoře města, nadace a veřejné sbírky mohou nabídnout komplexní právní a psychologickou pomoc. Do sbírky se aktuálně může zapojit i veřejnost.

Domácí násilí je téma, které mnozí často přehlížejí. Mezi nejčastější oběti patří právě ženy. A těm pomáhají v Rodinném centru Lumpíkov ve Frýdku-Místku.

Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "Netušila jsem, že ten problém je tak velký, ale třeba každý týden se nám ozve minimálně jedna žena, která potřebuje pomoc, takže opravdu těch lidí tady na Frýdecku-Místecku je hodně."

Projektu se tady věnují průběžně už 7 let a ženám nabízejí odbornou pomoc a bezpečné zázemí. Ke každé oběti tady přistupují individuálně podle její situace.

Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "Nejčastěji potom odkazujeme na právničku, která s námi spolupracuje a tam sepisují svěření dětí do péče a další nějaké úkony, které jsou potřeba. A na druhou stranu máme psycholožku, která jí pomáhá s těmi traumaty vlastně pracovat. U nás získávají zázemí. A to zázemí je o tom, že my jim pomůžeme třeba hledat bydlení, sehnat kauce na byt a všechno, co by jim pomohlo, nebo novou práci." - Jak je to finančně náročné? - "Je to poměrně hodně finančně náročné, protože ty právníky, ty psychology, ty krizové interventy, kouče, kariérové poradce, všechny samozřejmě hradíme za tu ženu, která si to v té situaci nemůže dovolit."

Lumpíkov proto spustil online veřejnou sbírku, podpoří ho i nadační fond a peníze přidalo i město.

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Vítám aktivitu Lumpíkova, který připravil projekt Boj proti domácímu násilí a město Frýdek-Místek na tento projekt přispělo částkou 60 tisíc korun. Cílem je vlastně pomoci rodinám a jejich dětem, kteří se stali obětmi domácího násilí."

Martina Picková, manažerka projektu: "Nás se rozhodla podpořit Nadace OSF z grantové výzvy Stronger Roots. Kdy budeme mít výzvu na Darujme.cz a když vybereme sumu 50 tisíc, tak Nadace OSF se rozhodla tuto sumu nám zdvojnásobit. Tím podpoříme víc obětí domácího násilí a budeme tyto prostředky využívat naplno. Každý, kdo by nás chtěl podpořit v této výzvě, tak informace najde na našem webu ."

Veřejná sbírka na portálu skončí 12. prosince a vybrat se může i více než je cílová částka.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-28-11-2024-16-45