Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Na pořádek v místeckých kasárnách dohlédne správce
  • Na Technotrase se můžete vydat Po stopách textilek
  • Na náměstí v Místku se otevírá Muzeum Meteoritů

Na pořádek v místeckých kasárnách dohlédne správce

Rozlehlý areál kasáren v Místku je veřejně přístupný. Jeho stav je ale nevyhovující a je potřeba ho udržovat. Navíc si z něj někteří lidé udělali skládku. Město proto určilo jednoho ze svých zaměstnanců, který bude na pořádek a správný chod areálu dohlížet. Instalují se tam také fotopasti.

Místecká kasárna využívají menší podnikatelé. Jsou tady kanceláře a v rozsáhlém areálu hlavně garáže a menší sklady. Město se rozhodlo, že se na areál více zaměří a nastaví zde provozní řád.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Tak, abychom tady v podstatě činnost těch nájemců byli schopni lépe koordinovat, a to nejenom ve vztahu k městu, ale i k těm nájemcům samotným. V minulosti tady byly opakované stížnosti na drobné krádeže. Na to, že se jim v areálu tím pádem hůře podniká, takže jsme vedeni mimo jiné i snahou eliminovat tyto negativní jevy. Například instalováním fotopastí a podobně."

Zároveň byl jmenován správce místeckých kasáren. Ten bude v blízkém kontaktu se všemi nájemci a může okamžitě řešit aktuální problémy, které trápí jak samotné nájemce, tak město.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Každopádně bych chtěl říci, že se nejedná o nějaké nové pracovní místo nebo o nějakou funkci. Čerpali jsme z vlastních zdrojů a vytipovali jsme vhodného člověka, který podle nás tu funkci bude dobře zastávat."

Alexandr Pokorný, správce kasáren: "V měsíci srpnu jsme tady začali dělat správcovství celého areálu z několika důvodů. Jeden z důvodů je, že se tady množily černé skládky a město za nemalé peníze muselo začít likvidovat odpady. Takže z tohoto důvodu jsme tady zřídili nový provozní řád, podle kterého se budou muset účastníci a nájemci řídit a uvidíme, jak budeme pokračovat dál."

Skládky se často objevovaly v odlehlých místech areálu, kde je minimální provoz.

Alexandr Pokorný, správce kasáren: "Většinou u lesa a od tohoto týdne začneme montovat fotopasti, abychom mohli dělat nějaké právní kroky vůči těmto lidem."

V kasárnách aktuálně působí 69 nájemců, kteří by také uvítali, kdyby byl v areálu zajištěn pořádek.

Alexandr Pokorný, správce kasáren: "Momentálně nejvíce nájemců tady využívá garážové prostory. Potom taková drobná činnost, jako opravy střech, máme tady i firmu, která se zabývá vrtáním studen. Momentálně tady sídlí i firma, která provádí obchvat Frýdku-Místku."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Samozřejmě ten náš areál přináší městu i určitý výnos, takže od správce očekáváme, že bude vytipovávat objekty, které jsou vhodné k rekonstrukci nebo k opravě. Tak, abychom zase mohli pronajímat lepší prostory, které jsou lépe využitelné pro ty nájemce a případně zvyšovat i ten celkový výnos města z tohoto areálu."

Bývalý vojenský areál zabírá plochu zhruba 156 hektarů.

---

Na Technotrase se můžete vydat Po stopách textilek

První textilka vznikla ve Frýdku-Místku už roce 1832. Další postupně v 60. letech 19. století. Kdo by se o nich chtěl dozvědět něco víc, má možnost absolvovat ještě v září a říjnu prohlídky s průvodcem. V areálu Osmičky navíc vznikl selfiepoint, kde se mohou turisté vyfotit a sdílet zážitek na sociálních sítích.

Komentované prohlídky s názvem Po stopách textilek sklízí ve městě pravidelně velký úspěch. Turistické informační centrum připravilo na letní sezónu jednu na každý měsíc. Zájemci mají ještě možnost absolvovat poslední dvě z nich.

Lucie Talavašková, mluvčí TIC Frýdek-Místek: "Technotrasa je projektem Moravskoslezského kraje, který přibližuje 31 technických památek neotřele a se zážitkem. A právě v tomto projektu je zařazen také Frýdek-Místek se svou textilní historií. S průvodcem se mohou za ní vydat zájemci hned první školní den 1. září a následně 13. října."

Kateřina Švarcová, průvodkyně: "Prohlídka, která je zaměřená na historii textilnictví tady ve Frýdku-Místku trvá zhruba tak 3 hodinky, je to taková delší náročnější procházka. Projdeme velké množství místních textilních podniků a prohlídka je zakončená zde ve Slezanu, bývalé tkalcovně Slezan 05."

Komentovanou prohlídku doplní návštěva bývalých tkalcoven, přádelen a dalších budov, zábavné kvízy pro děti i dospělé, poznávačka látek a vstup na výstavu o historii textilnictví.

Lucie Talavašková, mluvčí TIC Frýdek-Místek: "Na obou prohlídkách si připomeneme tradici textilního průmyslu, nahlédneme do míst spjatých s výrobou textilií a oděvů, poznáme manufakturní architekturu a uslyšíme příběhy dělníků, bez nichž by manufaktury nemohly fungovat. A také jejich samotných majitelů, bez kterých by zase zdejší podniky nemohly vzniknout."

Kateřina Švarcová, průvodkyně: "Návštěvníci jsou většinou spokojení, jsou to lidé, kteří mají zájem o technické památky, protože obliba technických památek tady v Moravskoslezském kraji nebo návštěvy technických památek vlastně vzrůstají."

Turistické informační centrum si pro návštěvníky, ale i místní připravilo také jednu moderní novinku.

Lucie Talavašková, mluvčí TIC Frýdek-Místek: "Možná si někteří všimli, že v areálu Osmičky, se objevilo kovové srdce, které je logem zmiňované Technotrasy. Vznikl tak selfiepoint, který jsme pečlivě vybrali, aby byl hlavně fotogenický, s typickou architekturou, která vznikla díky textilkám, které město proslavily. Proto si myslíme, že je to místo, které by nemělo chybět nejen na sociálních sítích návštěvníků. Při sdílení fotografií na jejich Instagramech a Faceboocích pak mohou použít #visitfm, abychom potom mohli přenést jejich zážitky dalším potencionálním návštěvníkům."

U selfiepointu se můžete vyfotit kdykoliv. Na komentovanou prohlídku je nutné si zajistit rezervaci dopředu. Buď přes web nebo osobně na pobočkách Turistického informačního centra.

---

Na náměstí v Místku se otevírá Muzeum Meteoritů

Stovky kamenů z vesmíru různých druhů a typů. Většina z nich pochází z nálezů po celém světě. Na náměstí ve Frýdku-Místku vzniklo unikátní Muzeum meteoritů, které je představí veřejnosti. Na některé kousky si tam dokonce mohou návštěvníci i sáhnout.

Malé i velké kamínky zajímavých struktur a neobvyklého složení. Jsou často miliardy let staré a na planetu Zemi se dostaly z vesmíru. Nyní si je můžete prohlédnout od 1. září v nově vzniklém muzeu ve Frýdku-Místku.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "Většina jsou menší kousky, které máme ve velkém množství. Pak tady máme ale i unikátnější kameny, větší sbírkové kusy, které jsme získali od našich známých sběratelů v podstatě z celého světa."

Meteority jsou doplněny o název, datum, místo nálezu i váhu. Některé mají další zajímavé informace a příběhy.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "Máme tady maličký kousek měsíčního a marsovského meteoritu, což je v podstatě nejvzácnější meteorit, který v dnešní době můžete mít. To množství těchto meteoritů je asi 0,1 procento všech pádů. Takže jsou opravdu velmi vzácné a díky tomu, že my už dneska víme složení těchto těles, Měsíce a Marsu, tak můžeme tyto kameny přiřadit k této skupině meteoritů. Pak tady máme také hodně vzácné palasity, což jsou naopak nejhezčí meteority, jsou také velmi vzácné. Na světě je jich snad necelých 140 pádů."

Muzeum meteoritů nabízí návštěvníkům také jedinečnou možnost si na některé z meteoritů sáhnout. Jako například tento železokamenný palasit, který je starý několik milionů let.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "Náš záměr byl ten, aby ti lidé si od nás odnášeli, mimo to, že tyhle kameny uvidí, aby měli zážitek. Proto u nás můžou většinu kamenů si i osahat."

Meteority se až na pár výjimek skládají z prvků, které se vyskytují běžně na planetě Zemi. Jejich unikátnost spočívá v tom, že mají jedinečný poměr složení.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "To znamená, pokud máte nějaký kámen z vesmíru, bude mít jiné složení než jakýkoliv jiný kámen na Zemi. Díky tomu lze vždycky odlišit tyto kameny od pozemských. Potom také záleží, těch meteoritů je více druhů. Mezi ty základní patří kamenné, železné a železokamenné. Ty kamenné, jak jsme říkali, ty jsou starší, než planeta Země a je to vlastně původní materiál sluneční soustavy, když bychom řekli železné meteority, tam to znamená, že ta železná hmota je vlastně z jader nějakých asteroidů, planetek, protože i naše planeta obsahuje tekuté železoniklové jádro."

Meteority se samozřejmě dají najít také na našem území.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "Máme lokality, kde meteority zaručeně leží. Čeští vědci jsou špička ve svém oboru, dokážou vám vypočítat nejenom kolik těch kamenů spadlo, ale dokáží s velkou přesností vypočítat i kde spadly. A po nějaké době tyto výpočty sdílejí s veřejností."

V České republice jsou jen tři oficiální muzea meteoritů.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "Z toho ve Stonařově mají buď jeden anebo jenom dokonce model kamenů. To znamená po Národním muzeu je tohle asi veřejně největší sbírka."

Vstup do muzea je zdarma, nebrání se ale dobrovolnému příspěvku a najdete ho na náměstí Svobody v Místku.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
30. srpna 2021, 16:30

Na pořádek v místeckých kasárnách dohlédne správce

Rozlehlý areál kasáren v Místku je veřejně přístupný. Jeho stav je ale nevyhovující a je potřeba ho udržovat. Navíc si z něj někteří lidé udělali skládku. Město proto určilo jednoho ze svých zaměstnanců, který bude na pořádek a správný chod areálu dohlížet. Instalují se tam také fotopasti.

Místecká kasárna využívají menší podnikatelé. Jsou tady kanceláře a v rozsáhlém areálu hlavně garáže a menší sklady. Město se rozhodlo, že se na areál více zaměří a nastaví zde provozní řád.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Tak, abychom tady v podstatě činnost těch nájemců byli schopni lépe koordinovat, a to nejenom ve vztahu k městu, ale i k těm nájemcům samotným. V minulosti tady byly opakované stížnosti na drobné krádeže. Na to, že se jim v areálu tím pádem hůře podniká, takže jsme vedeni mimo jiné i snahou eliminovat tyto negativní jevy. Například instalováním fotopastí a podobně."

Zároveň byl jmenován správce místeckých kasáren. Ten bude v blízkém kontaktu se všemi nájemci a může okamžitě řešit aktuální problémy, které trápí jak samotné nájemce, tak město.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Každopádně bych chtěl říci, že se nejedná o nějaké nové pracovní místo nebo o nějakou funkci. Čerpali jsme z vlastních zdrojů a vytipovali jsme vhodného člověka, který podle nás tu funkci bude dobře zastávat."

Alexandr Pokorný, správce kasáren: "V měsíci srpnu jsme tady začali dělat správcovství celého areálu z několika důvodů. Jeden z důvodů je, že se tady množily černé skládky a město za nemalé peníze muselo začít likvidovat odpady. Takže z tohoto důvodu jsme tady zřídili nový provozní řád, podle kterého se budou muset účastníci a nájemci řídit a uvidíme, jak budeme pokračovat dál."

Skládky se často objevovaly v odlehlých místech areálu, kde je minimální provoz.

Alexandr Pokorný, správce kasáren: "Většinou u lesa a od tohoto týdne začneme montovat fotopasti, abychom mohli dělat nějaké právní kroky vůči těmto lidem."

V kasárnách aktuálně působí 69 nájemců, kteří by také uvítali, kdyby byl v areálu zajištěn pořádek.

Alexandr Pokorný, správce kasáren: "Momentálně nejvíce nájemců tady využívá garážové prostory. Potom taková drobná činnost, jako opravy střech, máme tady i firmu, která se zabývá vrtáním studen. Momentálně tady sídlí i firma, která provádí obchvat Frýdku-Místku."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Samozřejmě ten náš areál přináší městu i určitý výnos, takže od správce očekáváme, že bude vytipovávat objekty, které jsou vhodné k rekonstrukci nebo k opravě. Tak, abychom zase mohli pronajímat lepší prostory, které jsou lépe využitelné pro ty nájemce a případně zvyšovat i ten celkový výnos města z tohoto areálu."

Bývalý vojenský areál zabírá plochu zhruba 156 hektarů.

---

Na Technotrase se můžete vydat Po stopách textilek

První textilka vznikla ve Frýdku-Místku už roce 1832. Další postupně v 60. letech 19. století. Kdo by se o nich chtěl dozvědět něco víc, má možnost absolvovat ještě v září a říjnu prohlídky s průvodcem. V areálu Osmičky navíc vznikl selfiepoint, kde se mohou turisté vyfotit a sdílet zážitek na sociálních sítích.

Komentované prohlídky s názvem Po stopách textilek sklízí ve městě pravidelně velký úspěch. Turistické informační centrum připravilo na letní sezónu jednu na každý měsíc. Zájemci mají ještě možnost absolvovat poslední dvě z nich.

Lucie Talavašková, mluvčí TIC Frýdek-Místek: "Technotrasa je projektem Moravskoslezského kraje, který přibližuje 31 technických památek neotřele a se zážitkem. A právě v tomto projektu je zařazen také Frýdek-Místek se svou textilní historií. S průvodcem se mohou za ní vydat zájemci hned první školní den 1. září a následně 13. října."

Kateřina Švarcová, průvodkyně: "Prohlídka, která je zaměřená na historii textilnictví tady ve Frýdku-Místku trvá zhruba tak 3 hodinky, je to taková delší náročnější procházka. Projdeme velké množství místních textilních podniků a prohlídka je zakončená zde ve Slezanu, bývalé tkalcovně Slezan 05."

Komentovanou prohlídku doplní návštěva bývalých tkalcoven, přádelen a dalších budov, zábavné kvízy pro děti i dospělé, poznávačka látek a vstup na výstavu o historii textilnictví.

Lucie Talavašková, mluvčí TIC Frýdek-Místek: "Na obou prohlídkách si připomeneme tradici textilního průmyslu, nahlédneme do míst spjatých s výrobou textilií a oděvů, poznáme manufakturní architekturu a uslyšíme příběhy dělníků, bez nichž by manufaktury nemohly fungovat. A také jejich samotných majitelů, bez kterých by zase zdejší podniky nemohly vzniknout."

Kateřina Švarcová, průvodkyně: "Návštěvníci jsou většinou spokojení, jsou to lidé, kteří mají zájem o technické památky, protože obliba technických památek tady v Moravskoslezském kraji nebo návštěvy technických památek vlastně vzrůstají."

Turistické informační centrum si pro návštěvníky, ale i místní připravilo také jednu moderní novinku.

Lucie Talavašková, mluvčí TIC Frýdek-Místek: "Možná si někteří všimli, že v areálu Osmičky, se objevilo kovové srdce, které je logem zmiňované Technotrasy. Vznikl tak selfiepoint, který jsme pečlivě vybrali, aby byl hlavně fotogenický, s typickou architekturou, která vznikla díky textilkám, které město proslavily. Proto si myslíme, že je to místo, které by nemělo chybět nejen na sociálních sítích návštěvníků. Při sdílení fotografií na jejich Instagramech a Faceboocích pak mohou použít #visitfm, abychom potom mohli přenést jejich zážitky dalším potencionálním návštěvníkům."

U selfiepointu se můžete vyfotit kdykoliv. Na komentovanou prohlídku je nutné si zajistit rezervaci dopředu. Buď přes web nebo osobně na pobočkách Turistického informačního centra.

---

Na náměstí v Místku se otevírá Muzeum Meteoritů

Stovky kamenů z vesmíru různých druhů a typů. Většina z nich pochází z nálezů po celém světě. Na náměstí ve Frýdku-Místku vzniklo unikátní Muzeum meteoritů, které je představí veřejnosti. Na některé kousky si tam dokonce mohou návštěvníci i sáhnout.

Malé i velké kamínky zajímavých struktur a neobvyklého složení. Jsou často miliardy let staré a na planetu Zemi se dostaly z vesmíru. Nyní si je můžete prohlédnout od 1. září v nově vzniklém muzeu ve Frýdku-Místku.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "Většina jsou menší kousky, které máme ve velkém množství. Pak tady máme ale i unikátnější kameny, větší sbírkové kusy, které jsme získali od našich známých sběratelů v podstatě z celého světa."

Meteority jsou doplněny o název, datum, místo nálezu i váhu. Některé mají další zajímavé informace a příběhy.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "Máme tady maličký kousek měsíčního a marsovského meteoritu, což je v podstatě nejvzácnější meteorit, který v dnešní době můžete mít. To množství těchto meteoritů je asi 0,1 procento všech pádů. Takže jsou opravdu velmi vzácné a díky tomu, že my už dneska víme složení těchto těles, Měsíce a Marsu, tak můžeme tyto kameny přiřadit k této skupině meteoritů. Pak tady máme také hodně vzácné palasity, což jsou naopak nejhezčí meteority, jsou také velmi vzácné. Na světě je jich snad necelých 140 pádů."

Muzeum meteoritů nabízí návštěvníkům také jedinečnou možnost si na některé z meteoritů sáhnout. Jako například tento železokamenný palasit, který je starý několik milionů let.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "Náš záměr byl ten, aby ti lidé si od nás odnášeli, mimo to, že tyhle kameny uvidí, aby měli zážitek. Proto u nás můžou většinu kamenů si i osahat."

Meteority se až na pár výjimek skládají z prvků, které se vyskytují běžně na planetě Zemi. Jejich unikátnost spočívá v tom, že mají jedinečný poměr složení.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "To znamená, pokud máte nějaký kámen z vesmíru, bude mít jiné složení než jakýkoliv jiný kámen na Zemi. Díky tomu lze vždycky odlišit tyto kameny od pozemských. Potom také záleží, těch meteoritů je více druhů. Mezi ty základní patří kamenné, železné a železokamenné. Ty kamenné, jak jsme říkali, ty jsou starší, než planeta Země a je to vlastně původní materiál sluneční soustavy, když bychom řekli železné meteority, tam to znamená, že ta železná hmota je vlastně z jader nějakých asteroidů, planetek, protože i naše planeta obsahuje tekuté železoniklové jádro."

Meteority se samozřejmě dají najít také na našem území.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "Máme lokality, kde meteority zaručeně leží. Čeští vědci jsou špička ve svém oboru, dokážou vám vypočítat nejenom kolik těch kamenů spadlo, ale dokáží s velkou přesností vypočítat i kde spadly. A po nějaké době tyto výpočty sdílejí s veřejností."

V České republice jsou jen tři oficiální muzea meteoritů.

Jaroslav Filip, člen světové sběratelské asociace meteoritů I.M.C.A.: "Z toho ve Stonařově mají buď jeden anebo jenom dokonce model kamenů. To znamená po Národním muzeu je tohle asi veřejně největší sbírka."

Vstup do muzea je zdarma, nebrání se ale dobrovolnému příspěvku a najdete ho na náměstí Svobody v Místku.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-30-08-2021-16-34