Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Centrální hřbitov dostane letos první nová místa
  • Faunapark chystá opravu střechy stodoly
  • Rodina vybírá peníze na ergoterapie pro Nikolku

Centrální hřbitov dostane letos první nová místa

Práce na rozšíření centrálního hřbitova jsou v plném proudu. Ten poté nabídne 1 400 plnohodnotných hrobových míst, ale také kolumbária, která doposud ve městě chyběla. Výstavba je rozdělena do několika etap a první nová místa by měl hřbitov dostat ještě letos.

Velká plocha hned vedle centrálního hřbitova ve Frýdku-Místku. Teď je z ní staveniště, ale za 17 měsíců by měl být o těchto více než 20 tisíc metrů čtverečních hřbitov rozšířen.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je to akce, která je rozdělena do několika etap, aby se to zvládlo postupně. Tato etapa za 62 milionů korun je teďka v plném běhu, jak můžete vidět. Za mnou je ještě tady pozůstatek skleníků, které tady byly vytápěny. Takže je tam komín, který asi střelíme na podzim, ať ho odstraníme z té stavby."

Po zvětšení nabídne hřbitov 1 400 plnohodnotných hrobových míst, 850 urnových hrobů, 850 epitafů a 400 míst v kolumbáriích. Ta doposud ve městě chyběla. Prvního rozšíření by se zájemci o nová místa měli dočkat ještě letos.

Petr Mikulenka, vedoucí investičního odboru: "V letošním roce máme druhý rok výstavby. Měli bychom ještě letos zvládnout napojení dešťové kanalizace, opravu správního objektu a dopojení starého hřbitova na cca 300 epitafových míst."

Samotné přípravy celého projektu trvaly zhruba dva roky.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Na začátku v roce 2017 s tím byl velký problém, protože jsme se tady nemohli dostat přes jeden pozemek na odvodnění této plochy. Stálo to roky, nakonec se nám to podařilo a od roku 2017 začala praktická příprava, až do dnešních dní, kdy se to v podstatě postupně realizuje. Celková částka na obě etapy je naplánována na 80 milionů korun. Myslím si, že je nejvyšší čas, protože kapacita centrálního hřbitova už přestává stačit."

Petr Mikulenka, vedoucí investičního odboru: "V rámci výstavby nebo spíš projektových prací jsme se snažili zakomponovat i stávající vzrostlý jasan, který se podařilo umístit do středu hřbitova, kolem kterého bude posezení pochozí chodníček."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Na těch rekonstruovaných prostorech budou chodníky, kamerový systém, nové osvětlení, zeleň a bude to splňovat všechny parametry moderního hřbitova."

V rámci výstavby bude také opravena cyklostezka pod centrálním hřbitovem, pod kterou se pokládala nová kanalizace.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Příští rok musíme dodělat ještě cyklostezku, protože tam si ještě sedá podloží, takže pro jistotu to uvedeme do provozu až příští rok."

Termín dokončení rozšíření centrálního hřbitova je naplánován na říjen příštího roku, počítá se v něm i s případnými prodlevami, takže pokud půjde vše podle plánu, hotovo může být mnohem dřív.

---

Faunapark chystá opravu střechy stodoly

Více než 112 let stará stodola ve Faunaparku potřebuje nutně opravit střechu. Spolek proto shání peníze, kde se dá. Pomohou sponzoři, ale možná i veřejnost ve sbírce. Faunapark se totiž přihlásil do sbírky Daruj FM. Zda tam bude zařazen, rozhodnou v červnu zastupitelé.

Faunapark ve Frýdku-Místku je oblíbeným místem návštěv dětí, rodičů i základních škol. Pořádá se tady totiž řada naučných programů o zvířatech i přírodě.

Anketa Děti: 1.) "Líbili se mi ti králíčci." 2.) "Mě se líbil ten pejsek, co tady potulně běhá." 3.) "Králíčci, pejsek a líbilo se mi, jak jsme hráli na nástroje tam v divadle." 4. ) "Mě se tady líbilo pejsánky, tady dva psi, králíčci, další zvířata a jak tady natáčíte."

Martina Jalůvková, učitelka ZŠ J. Šlosara ve Sviadnově: "Dnes máme projektový den, takže jsme se zde dostavili, vlastně šli jsme pěšky ze základní školy a jsme absolvovali přednášku ve zdejším divadélku."

Faunapark je neziskový spolek nadšenců, kteří usilovně vlastními silami a dobrovolnickou činností neustále pracují na rozvoji parku. Aktuálně se připravuje oprava střechy stodoly.

Petr Dvořáček, předseda Spolku pro Faunapark ve F-M: "Je to více než 112 let starý objekt, který kdysi sloužil pro hospodářské zázemí Landsbergerů."

Střecha je v havarijním stavu a zatéká do ní. Dále potřebuje stodola zednické opravy štítů a omítek, hromosvod, odvodnění nebo výměnu nevzhledné Ytonogové vestavby za vrata.

Petr Dvořáček, předseda Spolku pro Faunapark ve F-M: "My jsme ji prakticky před šesti lety vyklidili, kde byl nános nepořádku zhruba do výše dvou metrů a odvezli jsme dva velké kontejnery a postupně jsme ji přebudovali na takový kulturní stánek. Je to vlastně jediný objekt, kde se lidé mohou schovat, když prší."

S plánem opravy se proto Faunapark přihlásil do řady grantových programů a požádal i o zařazení do programu Daruj FM.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Rada města doporučila zastupitelstvu ke schválení další projekt do Daruj FM. Jedná se o opravu stodoly ve Faunaparku."

Petr Dvořáček, předseda Spolku pro Faunapark ve F-M: "Jsme vděčni Magistrátu města Frýdek-Místek za to, že nás plánují zahrnout do programu Daruj FM. Těším se, že se do toho programu zapojí spousta lidí, podobně jako nás podporují při všech dalších akcích. Například při natírání plotu. Prakticky jsme dostali grant od společnosti Plzeňské pivovary v grantu Radegast lidem ve výši zhruba 380 tisíc. Rozpočet je 490 na nezbytně nutné opravy."

O zařazení do programu Daruj FM musí na svém dalším jednání rozhodnout zastupitelé. Celková částka na opravu a nové vybavení Stodoly se může vyšplhat až na 800 tisíc korun.

---

Rodina vybírá peníze na ergoterapie pro Nikolku

Malá velká bojovnice Nikolka. To je název sbírky, kterou založili rodiče pětileté holčičky z Frýdku-Místku. Dívenka trpí velmi vzácným a závažným epileptickým onemocněním, které má jako jediná v republice. Rodiče prostřednictvím sbírky shánějí peníze na potřebné, ale velmi nákladné rehabilitace.

Narodila se jako zdravá holčička. V patnácti měsících ale Nikolka dostala křeče, které se jevily jako febrilní, později epileptické.

Lukáš Hlaváč, tatínek Nikolky: "Následně byla hospitalizována několikrát v roce a až poté se nám podařilo dopídit se toho, aby nám udělali genetické vyšetření, kdy zjistili poruchu toho genu PCDH 19. Je to vzácné onemocnění, kde jsme jediní v republice."

Po jednom z těžkých záchvatů bohužel přestala úplně mluvit. Dnes je jí pět a půl roku, má ale velmi opožděný psychomotorický vývoj a podle psycholožky je na úrovni 2,5letého dítěte.

Veronika Musilová, ergoterapeutka SenzaErgo: "Ona si špatně uvědomuje svoje vlastní tělo. Nezná ty hranice, proto se jí špatně pracuje v tom prostoru. Nedokáže se soustředit na dané aktivity. Je pro ni těžké v podstatě vykonat jakýkoliv pohyb."

Lukáš Hlaváč, tatínek Nikolky: "Musíme s ní podnikat tady toto cvičení, které jí pomáhá a defacto je to celodenní péče, čtyřiadvacetihodinová péče. Neumí se sama najíst, neumí si udělat sama hygienu, je celodenně na plenkách."

Maminka je s ní stále doma a tatínek pracuje jako řidič MHD ve Frýdku-Místku. V rámci možností podstupuje Nikolka až třikrát týdně ergoterapie v Ostravě.

Veronika Musilová, ergoterapeutka SenzaErgo: "Vždycky věnujeme začátek té terapie podpoře toho body schématu. To znamená té tělesné mapy, kdy jí se snažíme určitě hranice toho vlastního těla. To máme jako takovou přípravnou fázi. Poté jdeme do té aktivity, kde se většinou snažíme o zapojení i trupového svalstva, aby trošičku posílila a vždycky to kombinujeme třeba s koncentrací pozornosti, koordinací oko – ruka, aby se aktivně dokázala účastnit nějakých aktivit. Snažíme se to vézt k tomu, aby se do budoucna byla schopna sama s něčím hrát."

Péče o holčičku je také nesmírně finančně náročná, proto rodiče požádali o pomoc veřejnost formou sbírky. Cíl byl 50 tisíc korun a už se vybralo o téměř 20 tisíc navíc.

Lukáš Hlaváč, tatínek Nikolky: "Až tak jsme to nečekali, ale zaplať pán Bůh, že se nám to podařilo a samozřejmě pokud by se více vybralo, tak nadále by se pokračovalo tady v této terapii."

Veškeré peníze, které se ve sbírce vyberou, budou použity na procedury navíc. Nikolka jezdí například dvakrát ročně vždy na měsíc do lázní.

Veronika Musilová, ergoterapeutka SenzaErgo: "U Nikolky už je patrné teď, kdy ona se dokáže lépe soustředit na ty aktivity, dříve se třeba zlobila, když jsem se snažila s ní pracovat tak, aby sledovala tu danou činnost. Teď už vydrží, aktivitu dokončí, má z toho i radost, takže určitě je to už patrné ten výsledek teď. Samozřejmě, ta práce je na dlouhou dobu. Nejde říct, že by stačilo, aby k nám Nikolka docházela měsíc a po měsíci by bylo všechno v pořádku."

Veřejná sbírka s názvem Malá velká bojovnice Nikolka bude ukončena 14. června.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
31. května 2021, 16:30

Centrální hřbitov dostane letos první nová místa

Práce na rozšíření centrálního hřbitova jsou v plném proudu. Ten poté nabídne 1 400 plnohodnotných hrobových míst, ale také kolumbária, která doposud ve městě chyběla. Výstavba je rozdělena do několika etap a první nová místa by měl hřbitov dostat ještě letos.

Velká plocha hned vedle centrálního hřbitova ve Frýdku-Místku. Teď je z ní staveniště, ale za 17 měsíců by měl být o těchto více než 20 tisíc metrů čtverečních hřbitov rozšířen.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je to akce, která je rozdělena do několika etap, aby se to zvládlo postupně. Tato etapa za 62 milionů korun je teďka v plném běhu, jak můžete vidět. Za mnou je ještě tady pozůstatek skleníků, které tady byly vytápěny. Takže je tam komín, který asi střelíme na podzim, ať ho odstraníme z té stavby."

Po zvětšení nabídne hřbitov 1 400 plnohodnotných hrobových míst, 850 urnových hrobů, 850 epitafů a 400 míst v kolumbáriích. Ta doposud ve městě chyběla. Prvního rozšíření by se zájemci o nová místa měli dočkat ještě letos.

Petr Mikulenka, vedoucí investičního odboru: "V letošním roce máme druhý rok výstavby. Měli bychom ještě letos zvládnout napojení dešťové kanalizace, opravu správního objektu a dopojení starého hřbitova na cca 300 epitafových míst."

Samotné přípravy celého projektu trvaly zhruba dva roky.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Na začátku v roce 2017 s tím byl velký problém, protože jsme se tady nemohli dostat přes jeden pozemek na odvodnění této plochy. Stálo to roky, nakonec se nám to podařilo a od roku 2017 začala praktická příprava, až do dnešních dní, kdy se to v podstatě postupně realizuje. Celková částka na obě etapy je naplánována na 80 milionů korun. Myslím si, že je nejvyšší čas, protože kapacita centrálního hřbitova už přestává stačit."

Petr Mikulenka, vedoucí investičního odboru: "V rámci výstavby nebo spíš projektových prací jsme se snažili zakomponovat i stávající vzrostlý jasan, který se podařilo umístit do středu hřbitova, kolem kterého bude posezení pochozí chodníček."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Na těch rekonstruovaných prostorech budou chodníky, kamerový systém, nové osvětlení, zeleň a bude to splňovat všechny parametry moderního hřbitova."

V rámci výstavby bude také opravena cyklostezka pod centrálním hřbitovem, pod kterou se pokládala nová kanalizace.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Příští rok musíme dodělat ještě cyklostezku, protože tam si ještě sedá podloží, takže pro jistotu to uvedeme do provozu až příští rok."

Termín dokončení rozšíření centrálního hřbitova je naplánován na říjen příštího roku, počítá se v něm i s případnými prodlevami, takže pokud půjde vše podle plánu, hotovo může být mnohem dřív.

---

Faunapark chystá opravu střechy stodoly

Více než 112 let stará stodola ve Faunaparku potřebuje nutně opravit střechu. Spolek proto shání peníze, kde se dá. Pomohou sponzoři, ale možná i veřejnost ve sbírce. Faunapark se totiž přihlásil do sbírky Daruj FM. Zda tam bude zařazen, rozhodnou v červnu zastupitelé.

Faunapark ve Frýdku-Místku je oblíbeným místem návštěv dětí, rodičů i základních škol. Pořádá se tady totiž řada naučných programů o zvířatech i přírodě.

Anketa Děti: 1.) "Líbili se mi ti králíčci." 2.) "Mě se líbil ten pejsek, co tady potulně běhá." 3.) "Králíčci, pejsek a líbilo se mi, jak jsme hráli na nástroje tam v divadle." 4. ) "Mě se tady líbilo pejsánky, tady dva psi, králíčci, další zvířata a jak tady natáčíte."

Martina Jalůvková, učitelka ZŠ J. Šlosara ve Sviadnově: "Dnes máme projektový den, takže jsme se zde dostavili, vlastně šli jsme pěšky ze základní školy a jsme absolvovali přednášku ve zdejším divadélku."

Faunapark je neziskový spolek nadšenců, kteří usilovně vlastními silami a dobrovolnickou činností neustále pracují na rozvoji parku. Aktuálně se připravuje oprava střechy stodoly.

Petr Dvořáček, předseda Spolku pro Faunapark ve F-M: "Je to více než 112 let starý objekt, který kdysi sloužil pro hospodářské zázemí Landsbergerů."

Střecha je v havarijním stavu a zatéká do ní. Dále potřebuje stodola zednické opravy štítů a omítek, hromosvod, odvodnění nebo výměnu nevzhledné Ytonogové vestavby za vrata.

Petr Dvořáček, předseda Spolku pro Faunapark ve F-M: "My jsme ji prakticky před šesti lety vyklidili, kde byl nános nepořádku zhruba do výše dvou metrů a odvezli jsme dva velké kontejnery a postupně jsme ji přebudovali na takový kulturní stánek. Je to vlastně jediný objekt, kde se lidé mohou schovat, když prší."

S plánem opravy se proto Faunapark přihlásil do řady grantových programů a požádal i o zařazení do programu Daruj FM.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Rada města doporučila zastupitelstvu ke schválení další projekt do Daruj FM. Jedná se o opravu stodoly ve Faunaparku."

Petr Dvořáček, předseda Spolku pro Faunapark ve F-M: "Jsme vděčni Magistrátu města Frýdek-Místek za to, že nás plánují zahrnout do programu Daruj FM. Těším se, že se do toho programu zapojí spousta lidí, podobně jako nás podporují při všech dalších akcích. Například při natírání plotu. Prakticky jsme dostali grant od společnosti Plzeňské pivovary v grantu Radegast lidem ve výši zhruba 380 tisíc. Rozpočet je 490 na nezbytně nutné opravy."

O zařazení do programu Daruj FM musí na svém dalším jednání rozhodnout zastupitelé. Celková částka na opravu a nové vybavení Stodoly se může vyšplhat až na 800 tisíc korun.

---

Rodina vybírá peníze na ergoterapie pro Nikolku

Malá velká bojovnice Nikolka. To je název sbírky, kterou založili rodiče pětileté holčičky z Frýdku-Místku. Dívenka trpí velmi vzácným a závažným epileptickým onemocněním, které má jako jediná v republice. Rodiče prostřednictvím sbírky shánějí peníze na potřebné, ale velmi nákladné rehabilitace.

Narodila se jako zdravá holčička. V patnácti měsících ale Nikolka dostala křeče, které se jevily jako febrilní, později epileptické.

Lukáš Hlaváč, tatínek Nikolky: "Následně byla hospitalizována několikrát v roce a až poté se nám podařilo dopídit se toho, aby nám udělali genetické vyšetření, kdy zjistili poruchu toho genu PCDH 19. Je to vzácné onemocnění, kde jsme jediní v republice."

Po jednom z těžkých záchvatů bohužel přestala úplně mluvit. Dnes je jí pět a půl roku, má ale velmi opožděný psychomotorický vývoj a podle psycholožky je na úrovni 2,5letého dítěte.

Veronika Musilová, ergoterapeutka SenzaErgo: "Ona si špatně uvědomuje svoje vlastní tělo. Nezná ty hranice, proto se jí špatně pracuje v tom prostoru. Nedokáže se soustředit na dané aktivity. Je pro ni těžké v podstatě vykonat jakýkoliv pohyb."

Lukáš Hlaváč, tatínek Nikolky: "Musíme s ní podnikat tady toto cvičení, které jí pomáhá a defacto je to celodenní péče, čtyřiadvacetihodinová péče. Neumí se sama najíst, neumí si udělat sama hygienu, je celodenně na plenkách."

Maminka je s ní stále doma a tatínek pracuje jako řidič MHD ve Frýdku-Místku. V rámci možností podstupuje Nikolka až třikrát týdně ergoterapie v Ostravě.

Veronika Musilová, ergoterapeutka SenzaErgo: "Vždycky věnujeme začátek té terapie podpoře toho body schématu. To znamená té tělesné mapy, kdy jí se snažíme určitě hranice toho vlastního těla. To máme jako takovou přípravnou fázi. Poté jdeme do té aktivity, kde se většinou snažíme o zapojení i trupového svalstva, aby trošičku posílila a vždycky to kombinujeme třeba s koncentrací pozornosti, koordinací oko – ruka, aby se aktivně dokázala účastnit nějakých aktivit. Snažíme se to vézt k tomu, aby se do budoucna byla schopna sama s něčím hrát."

Péče o holčičku je také nesmírně finančně náročná, proto rodiče požádali o pomoc veřejnost formou sbírky. Cíl byl 50 tisíc korun a už se vybralo o téměř 20 tisíc navíc.

Lukáš Hlaváč, tatínek Nikolky: "Až tak jsme to nečekali, ale zaplať pán Bůh, že se nám to podařilo a samozřejmě pokud by se více vybralo, tak nadále by se pokračovalo tady v této terapii."

Veškeré peníze, které se ve sbírce vyberou, budou použity na procedury navíc. Nikolka jezdí například dvakrát ročně vždy na měsíc do lázní.

Veronika Musilová, ergoterapeutka SenzaErgo: "U Nikolky už je patrné teď, kdy ona se dokáže lépe soustředit na ty aktivity, dříve se třeba zlobila, když jsem se snažila s ní pracovat tak, aby sledovala tu danou činnost. Teď už vydrží, aktivitu dokončí, má z toho i radost, takže určitě je to už patrné ten výsledek teď. Samozřejmě, ta práce je na dlouhou dobu. Nejde říct, že by stačilo, aby k nám Nikolka docházela měsíc a po měsíci by bylo všechno v pořádku."

Veřejná sbírka s názvem Malá velká bojovnice Nikolka bude ukončena 14. června.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-31-05-2021-16-34