Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Firma nestihla zateplit dům, ten obsadili netopýři
  • Radnice chce vyřešit křižovatku v Prostřední Suché
  • Zemědělci doufají, že letošní zima bude mít vliv i na přemnožené hraboše

Firma nestihla zateplit dům, ten obsadili netopýři

Firma, která opravuje dům na Dlouhé třídě v Havířově ho nestihla včas zateplit. Na zimu se pod střechu nastěhovali netopýři a práce musely být přerušeny. Což samozřejmě vadí nájemníkům i městu.

Oprava obytného domu na Dlouhé třídě v Havířově měla být už dokončena v lednu. Místo toho lidé žijí stále na stavbě a není divu, že jsou naštvaní.

anketa: “Jsme z toho všichni špatní. To víte, už jsme všichni starší lidé a vadí nám to. Kdyby alespoň před barákem uklidili. Je to strašné, co vám mám říkat. To mělo být do konce roku hotové. Já nevěřím, že to bude do konce roku hotové.”

anketa: “Je to blbé, už to trvá skoro rok. Už bychom chtěli, aby byl ten barák opravený. Mám malého a furt chodíme přes stavbu, je tu lešení. Takže nic moc.”

Problém je ten, že firma nestihla na podzim včas zateplit fasádu a pod střechou se mezi tím uhnízdili chránění netopýři. Město muselo práce přerušit, dokud netopýři po zimě neodletí.

Simona Součková, mluvčí MRA: “Nás to mrzí, ale s touto firmou máme obrovské problémy. Už na konci října měli mít defakto všechno hotovo, to znamená hlavně to zateplení a nedodrželi tento termín. V tuto chvíli se čeká až se oteplí, ale ne na jeden dva dny, ale až nastane dlouhodobější oteplení a dostaneme pokyn od příslušných institucí, že můžeme ve stavbě pokračovat, protože v tuto chvíli to opravdu nelze, protože se musíme přizpůsobovat biologickým hodinám netopýrů.”

Městská realitní agentura věří, že práce budou pokračovat ještě v dubnu. Firma se ale bude muset za nedodržení termínu a vzniklé komplikace připravit zřejmě na tučné penále. Jsou ale situace, kdy vše probíhá podle plánů a přesto si netopýři najdou cestu do domů. Dlouhodobé problémy mají obyvatelé v Mánesově ulici, kterým netopýři létají i v bytech. Městská realitní agentura tvrdí, že v tomto domě se podařilo problém vyřešit.

---

Radnice chce vyřešit křižovatku v Prostřední Suché

Město by chtělo vyřešit do dvou let problémovou křižovatku v Prostřední Suché. Nejjednodušší variantou by bylo vybudování kruhového objezdu, ten se ale do dané lokality nevejde. Proto se zvažuje náhradní varianta.

Vyjet z Fryštátské ulice v Prostřední Suché zejména v dopravní špičce je obtížné. Řidiči musí být hodně trpěliví. Křižovatka je celkově přetížená a i policie upozorňuje, že se zde stávají časté dopravní nehody. Řešením by bylo vybudování kruhového objezdu. Tomu ale brání obytný dům, který ale nepatří městu. Vlastník by byl ochoten jednat s městem o jeho odkupu. Radnice má ale vlastní řešení.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Já tam jezdím každý den a vím, že ta křižovatka je nebezpečná, že se tam stávají nehody. My tuto problematiku řešíme. Právě jsme se snažili nalézt řešení takové, abychom nemuseli odkupovat dům, protože kupovat dům jenom proto, abychom ho zbořili a takto zvyšovat náklady, se nám úplně nechce. Nechali jsme zpracovat studii, která danou problematiku řeší a teď jednáme se správcem komunikací, to je Správa komunikací MSK druhých a třetích tříd tak, aby oni vzali ten náš podklad, studii a řešili projektovou dokumentaci pro řešení té dotyčné křižovatky. Měl by se tam vlézt elipsoid ne klasický kruhový objezd, ale elipsoid z lepených dílců, které by měly vlézt do stávajícího prostoru a vyřešit tu situaci.”

Město by chtělo problémovou křižovatku vyřešit nejpozději do dvou let.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Máme studii, která říká, že je to realizovatelné. Projednali jsme to jak s policií, tak s jinými zainteresovanými orgány, které se k tomu vyjadřují a všichni nám na to dali stanovisko, že je to realizovatelné.”

Vyřešen už je i nebezpečný úsek na výjezdu z Havířova směrem na Ostravu.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Vyhodnocujeme dopravu, jsem rád, že dlouhá jednání vedla k tomu, že jsme našli řešení takové, že se neuzavřelo odbočení na Šumbark, protože by vznikl problém kousek dál na kruhovém objezdu. Po tom čtyřměsíčním období, kdy je křižovatka upravená, samozřejmě sledujeme a vyhodnocujeme dopravu a nestala se tam žádná dopravní nehoda. Myslím, že tomu pomáhá i úsekové měření rychlosti.”

---

Zemědělci doufají, že letošní zima bude mít vliv i na přemnožené hraboše

V loňském roce si zemědělci stěžovali na přemnožené hraboše. Hlodavci jim ve velkém decimovali úrodu a v celé zemi se řešilo, jak škůdce zlikvidovat. Například v Bludovicích na hraboše nasadili dravé ptáky, na které budou spoléhat i letos.

Od uplynulé zimy zemědělci očekávali snížení počtu přemnožených hlodavců, kteří jim loni ve velkém likvidovali úrodu. V zimě sice mrzlo, ale sněhová pokrývka působila jako izolace a hlodavci proto mrazem netrpěli tak, aby to snížilo jejich populaci. Místo mrazů však na hraboše zapůsobila voda z tajícího sněhu.

Slavomír Bača, agronom: “Sněhová pokrývka způsobuje spíše zamokření půdy, než promrznutí. I to zamokření pro ty hraboše bude mít nepříjemné dopady. Takže jsme rádi, že je sníh.”

Jan Kotula, zemědělec: “Hraboši jsou býložravci, takže oni ožírají kořínky, ožírají i nadzemní části rostlin, oslabují je. Oni ji nemusí sežrat celou, sežerou část té rostliny a tím pádem ona může vymrznou, případně je náchylnější na vnikání chorob a škůdců. Proto se snažíme o nějakou prevenci a nasazujeme berle, aby nám pomohlo i místní ptactvo.”

Jaký problém jste měli vy tady s hraboši?

Slavomír Bača, agronom: “Tady na severní Moravě s hraboši odjakživa není problémů až tak moc, ale když se posuneme na střední Moravu nebo jižní Moravu, tak tam už ty škody od hrabošů byly poměrně fatální. Ale neříkám, že tady to nebylo. Tím, že půda tady je dost těžší, tak ti hraboši na severní Moravě ne až tak úplně škodí.”

Hraboše je sice možné za určitých podmínek likvidovat chemicky, v Bludovicích na ně však nasadili dravé ptáky. Těm na polích postavili takzvané berle, ze kterých ptáci svou kořist vyhlížejí.

Jan Kotula, zemědělec: “Nasadili jsme berle. Ty necháváme spíše preventivně na poli, tedy na některých. Tím, že ta sněhová pokrývka byla a nebyla zas až tak velká, tak si myslíme, že nám to pomohlo.”

Ne všude ale draví ptáci pomohou a zemědělci proto budou muset opět použít chemii.

Slavomír Bača, agronom: “Hubení hrabošů je v současné době povoleno pouze na výjimku a chemický přípravek, který obsahuje účinnou látku na hraboše, není už tak účinný. Každopádně se musíme domlouvat s příslušnými orgány, abychom ty hraboše mohli hubit.”

Jak zemědělci přiznávají, podmáčená pole nesvědčí nejen hrabošům, ale ani jejich technice.

Jan Kotula, zemědělec: “Už jsme částečně vjeli do polí. Máme zaseto, máme rozvezený kompost. Ten se musel rozvážet převážně v noci, potažmo brzy ráno, protože jsme museli jezdit po zmrzlém, abychom nevynášeli nepořádek a abychom se tam vůbec udrželi.”

Jaká bude letošní úroda, to zemědělci ještě netuší. Doufají však, že škod od hrabošů bude méně než loni.

---Mohlo by Vás také zajímat