Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Havířovský expres

Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Město stále neví, které pobočky pošty se v Havířově zruší
  • Aktivita klíšťat se zvyšuje, lékaři doporučují očkování
  • Klíšťata mohou způsobit zvířatům vážná onemocnění

Město stále neví, které pobočky pošty se v Havířově zruší

Obce netrpělivě čekají na rozhodnutí, které pobočky pošty se u nich budou rušit. Prozatím se jen ví, že se počet sníží z 3 200 na 2 900. Konkrétní parametry pošta možná sdělí už příští týden. Následně chce své kroky vysvětlit jednotlivým zástupcům radnic. Podle primátora Havířova to je pozdě.

Ministerstvo vnitra tvrdí, že aby mohly být zachovány pobočky pošt i v těch nejmenších obcích, musí dojít k transformaci a redukci poboček tam, kde jich je hodně. Například v 70tisícovém Havířově je v současné době osm poboček. Kolik a které se budou rušit, se prozatím neví.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Česká pošta je státní podnik, který má na starosti ministerstvo vnitra. Musím říct, že jsem konsternován z toho, že s námi tuto problematiku nikdo nekomunikuje. My jako samospráva o tom nemáme žádné informace a jediné informace, které o tom máme, jsou z veřejných zdrojů. Já tu relevanci neumím posoudit v té první fázi, ale žádný dotaz, žádnou informaci o počtu poboček, kterých by se to mělo týkat, případně kolika zaměstnanců atd. jsme nedostali. Žádné takové informace nemáme. A musím říct, že s tím nesouhlasím já osobně. Je spousta lidí, kteří se bez těch poboček pošty neobejdou a velmi by mne zajímalo, jakým způsobem to hodlá ministerstvo vnitra řešit a troufám si říci, že budu v této věci ministra interpelovat ve sněmovně.”

Co jsou ty největší obavy a zda s tím budete moci ještě něco dělat?

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Za největší problém vnímám to, že s námi jako obcemi nikdo nekomunikuje. To mi přijde absolutně nehorázné. Ty pobočky jsou jednak v centru, tak jsou i v okrajových částech a je spousta lidí, kteří se bez služeb České pošty neobejdou. Ať už je to vyzvedávání důchodů, nebo obdržení zásilek. Ne každý je natolik schopen se pohybovat v elektronickém prostoru, aby ta pošta, nebo fyzická zásilka pro něj byla nahraditelná. My jsme 70tisícové město, druhé největší město v MSK a já pokládám za nehorázné, že o tom s námi nikdo nekomunikuje.”

anketa: “Ti lidi nevím, co budou dělat. Je to takové špatné. Na tu poštu chodí staří lidé, nemají účty, nebo tak. Takže nevím, jak to potom budou dělat.”

anketa: "Víte, co já bych udělal? Ten, kdo to ruší, ať to jde roznášet. Ať vidí, co ty ženské mají za práci. A ne, že chtějí něco rušit. Ať nic neruší. Ať se zamyslí, jak chodí ta pošťačka. Prší, neprší, sníh a musí jít.”

anketa: “Bude to smůla, budeme muset chodit tady na hlavní poštu a tak jsme ji měli tam dole u městského úřadu. Sice nefungovala, měla různou pracovní dobu, ale dobrá, aspoň něco, když už všechny ne. Já vím, že mají nějaké problémy, ale kdyby něco zůstalo, byli bychom určitě rádi.”

Jasno kolem rušení poboček by mohlo být už v příštím týdnu.

Matyáš Vitík, mluvčí České pošty: “Příští týden na jednání vlády budou potvrzené ty změny, tak hned zveřejníme pošty, kterých se to týká. My plánujeme, že po tom zveřejnění, tak každého starostu, kterého se ta změna bude týkat, tak s ním budeme mít pracovní jednání. Tam mu vysvětlíme nové rozložení těch poboček v jeho obci, ale nepředpokládáme, že by docházelo ke změnám.”

Česká pošta pracuje s tím, že se v rámci republiky k 1. červenci zruší na 300 poboček a zanikne přes dva tisíce pracovních míst.

---

Aktivita klíšťat se zvyšuje, lékaři doporučují očkování

S teplým počasím se zvyšuje aktivita klíšťat a tím i riziko nakažení. Lékaři proto apeluji, aby lidé zvážili očkování proti klíšťové encefalitidě, tedy nemoci, která může skončit i úmrtím.

Už nyní v březnu si mohou lidé z procházky v lese přinést na sobě přisáté klíště. A tím si mohou zadělat na velké zdravotní problémy. Klíšťata přenášejí nejen lymskou boreliózu, ale člověk se může nakazit i klíšťovou encefalitidou.

Lenka Koláčková, vedoucí lékařka infekčního oddělení Nemocnice Havířov: "ČR co se týče klíšťové meningoencefalitidy je jednou ze zemí, která má zvýšený výskyt tohoto onemocnění. Těch infikovaných klíšťat je jedno až dvě procenta ze všech klíšťat. Ročně je 500 až 1000 onemocnění v ČR a proočkovanost je velmi nízká. Onemocnění může být velmi závažné a při tom nejvyšším postižení může dojít až k úmrtí pacienta.”

První příznaky se projevují jako u chřipky, které nastupují po 7 až 14 dnech po zakousnutí. Pokud se léčba nepodchytí, dochází k napadení centrálního nervového systému, kdy může dojít až k otoku mozku.

Lenka Koláčková, vedoucí lékařka infekčního oddělení Nemocnice Havířov: "Očkuje se třemi dávkami. Je první dávka, potom druhá buď ve zrychleném schématu, nebo normálním, a to za 14 dní až 3 měsíce. Potom třetí dávka ta je s odstupem od druhé dávky zhruba šest a až deset měsíců. A potom se přeočkovává zhruba každé tři roky. Rizikoví jsou hlavně pacienti středního a vyššího věku, ale očkování je pro všechny včetně dětí a očkovat by se měli nechat všichni, kteří chodí do přírody.”

Infekční ambulanci navštívila i paní Eva Čubová.

Eva Čubová, klientka: "Přesvědčilo mě k očkování to, že často chodím do přírody, mám pejska. Občas nějaké to klíště z něho vytáhnu a pokud se mohu něčím takovým ochránit, tak proč do toho nejít. Moje děti jsou také očkované.”

Přesto, že je nyní větší zájem o vakcíny, proočkovanost se stále drží na nějakých 30%. Lidé nad 50 let mají nyní vakcinaci zcela zdarma.

Irma Kaňová, PR manažer Nemocnice Havířov: “Všechny zdravotní pojišťovny mají svůj fond prevence a přispívají částkou od 500 do 2100 korun na toto očkování v závislosti na tom, jaká pojišťovna to je. Ale všichni lidé nad 50 let se mohou přijít naočkovat zcela zdarma, ať jsou v jakékoliv zdravotní pojišťovně. Lidé nad 50 let mohou přijít přímo k nám do ambulance infekčního oddělení, žádáme je ale, aby nejdříve zavolali dopředu přímo sestrám, aby se objednali. Nepotřebují žádný recept, budou očkování přímo na místě.”

Luboš Vejmola, vedoucí lékárny Nemocnice Havířov: "Mladší lidí by měli kontaktovat svého praktického lékaře, který jim vystaví recept na základě si očkovací látku u nás koupí.” Je třeba nejdříve do lékárny volat, zda očkovací látku máte? “Ne nemusí, my v nemocniční lékárně máme dostatečnou zásobu očkovacích látek na každý den.”

Klíšťata také přenášejí boreliózu, na kterou však zatím není očkování. Lékaře by měli navštívit lidé, pokud se po kousnutí vytvoří na pokožce zarudlá skvrna s bílým středem.

---

Klíšťata mohou způsobit zvířatům vážná onemocnění

Na včasnou ochranu proti klíšťatům by měli myslet i majitelé psů. Jako u lidí, I zde platí, že pokud se zvíře nakazí, léčba je náročná. Na co si dát pozor, řekl v rozhovoru veterinární lékař Martin Polák.

Zakousnutého klíštěte na kůži psa či kočky si majitel nemusí vůbec všimnout. Do několika týdnů však může mít zvíře vážné problémy. Jak se jim vyhnout?

Co je nejvhodnější? Protože jsou různé přípravky, je i dokonce očkování proti borelióze.

Martin Polák, veterinář: "Určitě něco, aby to klíště vůbec na to zvíře nevlezlo a nebo, pokud už na něho vleze, tak aby ihned zemřelo, když se nasaje. Jsou různé typy přípravků. V současné době jako nejúčinnější bývají ať už tabletky, nebo obojky.”

Jak se díváte na očkování proti borelióze?

Martin Polák, veterinář: “Na boreliózu jsou rozporuplné názory u psů, do jaké míry způsobuje potíže, nebo nezpůsobuje. Asi se na tom dva veterináři neshodnou. Já osobně, pokud to ten majitel vyloženě nechce, tak to běžně nedoporučuji, aby ten pes byl očkovaný proti borelióze. Jsou jiné typy patogenů, které jsou přenášeny těmi klíšťaty a proti nim se neočkuje.”

To znamená, pokud je infikované klíště, pes onemocní. Čím nejčastěji onemocní a jak je ta léčba náročná?

Martin Polák, veterinář: "To onemocnění, které se často vyskytuje u klíšťat je anaplasmóza, je to onemocnění, které způsobuje záněty kloubů, horečky a podobné obtíže. Je to nepříjemné onemocnění, které se léčí antibiotiky po dlouhou dobu a může končit i fatálně. A další onemocnění podobné ehrilichióza. To je také onemocnění přenášené klíšťaty, může se projevovat obdobně, plus zasahovat krevní řadu. Co se týče té anaplasmózy, tak bych si troufl říct xkrát za měsíc tady jsou pacienti, kteří trpí na toto onemocnění.”

Může se stát, že pes, který má obojek, nebo je nějakým způsobem ošetřen proti klíšťatům, může se přesto nakazit zvíře?

Martin Polák, veterinář: “Určitě může, negarantuje to 100% účinnost, ale velmi výrazně ji snižuje. O nějakých 99% pokud je nějaký takový přípravek použit, tak to snižuje pravděpodobnost přenosu té infekce.”

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Havířovský expres
25. března 2023, 16:20

Město stále neví, které pobočky pošty se v Havířově zruší

Obce netrpělivě čekají na rozhodnutí, které pobočky pošty se u nich budou rušit. Prozatím se jen ví, že se počet sníží z 3 200 na 2 900. Konkrétní parametry pošta možná sdělí už příští týden. Následně chce své kroky vysvětlit jednotlivým zástupcům radnic. Podle primátora Havířova to je pozdě.

Ministerstvo vnitra tvrdí, že aby mohly být zachovány pobočky pošt i v těch nejmenších obcích, musí dojít k transformaci a redukci poboček tam, kde jich je hodně. Například v 70tisícovém Havířově je v současné době osm poboček. Kolik a které se budou rušit, se prozatím neví.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Česká pošta je státní podnik, který má na starosti ministerstvo vnitra. Musím říct, že jsem konsternován z toho, že s námi tuto problematiku nikdo nekomunikuje. My jako samospráva o tom nemáme žádné informace a jediné informace, které o tom máme, jsou z veřejných zdrojů. Já tu relevanci neumím posoudit v té první fázi, ale žádný dotaz, žádnou informaci o počtu poboček, kterých by se to mělo týkat, případně kolika zaměstnanců atd. jsme nedostali. Žádné takové informace nemáme. A musím říct, že s tím nesouhlasím já osobně. Je spousta lidí, kteří se bez těch poboček pošty neobejdou a velmi by mne zajímalo, jakým způsobem to hodlá ministerstvo vnitra řešit a troufám si říci, že budu v této věci ministra interpelovat ve sněmovně.”

Co jsou ty největší obavy a zda s tím budete moci ještě něco dělat?

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Za největší problém vnímám to, že s námi jako obcemi nikdo nekomunikuje. To mi přijde absolutně nehorázné. Ty pobočky jsou jednak v centru, tak jsou i v okrajových částech a je spousta lidí, kteří se bez služeb České pošty neobejdou. Ať už je to vyzvedávání důchodů, nebo obdržení zásilek. Ne každý je natolik schopen se pohybovat v elektronickém prostoru, aby ta pošta, nebo fyzická zásilka pro něj byla nahraditelná. My jsme 70tisícové město, druhé největší město v MSK a já pokládám za nehorázné, že o tom s námi nikdo nekomunikuje.”

anketa: “Ti lidi nevím, co budou dělat. Je to takové špatné. Na tu poštu chodí staří lidé, nemají účty, nebo tak. Takže nevím, jak to potom budou dělat.”

anketa: "Víte, co já bych udělal? Ten, kdo to ruší, ať to jde roznášet. Ať vidí, co ty ženské mají za práci. A ne, že chtějí něco rušit. Ať nic neruší. Ať se zamyslí, jak chodí ta pošťačka. Prší, neprší, sníh a musí jít.”

anketa: “Bude to smůla, budeme muset chodit tady na hlavní poštu a tak jsme ji měli tam dole u městského úřadu. Sice nefungovala, měla různou pracovní dobu, ale dobrá, aspoň něco, když už všechny ne. Já vím, že mají nějaké problémy, ale kdyby něco zůstalo, byli bychom určitě rádi.”

Jasno kolem rušení poboček by mohlo být už v příštím týdnu.

Matyáš Vitík, mluvčí České pošty: “Příští týden na jednání vlády budou potvrzené ty změny, tak hned zveřejníme pošty, kterých se to týká. My plánujeme, že po tom zveřejnění, tak každého starostu, kterého se ta změna bude týkat, tak s ním budeme mít pracovní jednání. Tam mu vysvětlíme nové rozložení těch poboček v jeho obci, ale nepředpokládáme, že by docházelo ke změnám.”

Česká pošta pracuje s tím, že se v rámci republiky k 1. červenci zruší na 300 poboček a zanikne přes dva tisíce pracovních míst.

---

Aktivita klíšťat se zvyšuje, lékaři doporučují očkování

S teplým počasím se zvyšuje aktivita klíšťat a tím i riziko nakažení. Lékaři proto apeluji, aby lidé zvážili očkování proti klíšťové encefalitidě, tedy nemoci, která může skončit i úmrtím.

Už nyní v březnu si mohou lidé z procházky v lese přinést na sobě přisáté klíště. A tím si mohou zadělat na velké zdravotní problémy. Klíšťata přenášejí nejen lymskou boreliózu, ale člověk se může nakazit i klíšťovou encefalitidou.

Lenka Koláčková, vedoucí lékařka infekčního oddělení Nemocnice Havířov: "ČR co se týče klíšťové meningoencefalitidy je jednou ze zemí, která má zvýšený výskyt tohoto onemocnění. Těch infikovaných klíšťat je jedno až dvě procenta ze všech klíšťat. Ročně je 500 až 1000 onemocnění v ČR a proočkovanost je velmi nízká. Onemocnění může být velmi závažné a při tom nejvyšším postižení může dojít až k úmrtí pacienta.”

První příznaky se projevují jako u chřipky, které nastupují po 7 až 14 dnech po zakousnutí. Pokud se léčba nepodchytí, dochází k napadení centrálního nervového systému, kdy může dojít až k otoku mozku.

Lenka Koláčková, vedoucí lékařka infekčního oddělení Nemocnice Havířov: "Očkuje se třemi dávkami. Je první dávka, potom druhá buď ve zrychleném schématu, nebo normálním, a to za 14 dní až 3 měsíce. Potom třetí dávka ta je s odstupem od druhé dávky zhruba šest a až deset měsíců. A potom se přeočkovává zhruba každé tři roky. Rizikoví jsou hlavně pacienti středního a vyššího věku, ale očkování je pro všechny včetně dětí a očkovat by se měli nechat všichni, kteří chodí do přírody.”

Infekční ambulanci navštívila i paní Eva Čubová.

Eva Čubová, klientka: "Přesvědčilo mě k očkování to, že často chodím do přírody, mám pejska. Občas nějaké to klíště z něho vytáhnu a pokud se mohu něčím takovým ochránit, tak proč do toho nejít. Moje děti jsou také očkované.”

Přesto, že je nyní větší zájem o vakcíny, proočkovanost se stále drží na nějakých 30%. Lidé nad 50 let mají nyní vakcinaci zcela zdarma.

Irma Kaňová, PR manažer Nemocnice Havířov: “Všechny zdravotní pojišťovny mají svůj fond prevence a přispívají částkou od 500 do 2100 korun na toto očkování v závislosti na tom, jaká pojišťovna to je. Ale všichni lidé nad 50 let se mohou přijít naočkovat zcela zdarma, ať jsou v jakékoliv zdravotní pojišťovně. Lidé nad 50 let mohou přijít přímo k nám do ambulance infekčního oddělení, žádáme je ale, aby nejdříve zavolali dopředu přímo sestrám, aby se objednali. Nepotřebují žádný recept, budou očkování přímo na místě.”

Luboš Vejmola, vedoucí lékárny Nemocnice Havířov: "Mladší lidí by měli kontaktovat svého praktického lékaře, který jim vystaví recept na základě si očkovací látku u nás koupí.” Je třeba nejdříve do lékárny volat, zda očkovací látku máte? “Ne nemusí, my v nemocniční lékárně máme dostatečnou zásobu očkovacích látek na každý den.”

Klíšťata také přenášejí boreliózu, na kterou však zatím není očkování. Lékaře by měli navštívit lidé, pokud se po kousnutí vytvoří na pokožce zarudlá skvrna s bílým středem.

---

Klíšťata mohou způsobit zvířatům vážná onemocnění

Na včasnou ochranu proti klíšťatům by měli myslet i majitelé psů. Jako u lidí, I zde platí, že pokud se zvíře nakazí, léčba je náročná. Na co si dát pozor, řekl v rozhovoru veterinární lékař Martin Polák.

Zakousnutého klíštěte na kůži psa či kočky si majitel nemusí vůbec všimnout. Do několika týdnů však může mít zvíře vážné problémy. Jak se jim vyhnout?

Co je nejvhodnější? Protože jsou různé přípravky, je i dokonce očkování proti borelióze.

Martin Polák, veterinář: "Určitě něco, aby to klíště vůbec na to zvíře nevlezlo a nebo, pokud už na něho vleze, tak aby ihned zemřelo, když se nasaje. Jsou různé typy přípravků. V současné době jako nejúčinnější bývají ať už tabletky, nebo obojky.”

Jak se díváte na očkování proti borelióze?

Martin Polák, veterinář: “Na boreliózu jsou rozporuplné názory u psů, do jaké míry způsobuje potíže, nebo nezpůsobuje. Asi se na tom dva veterináři neshodnou. Já osobně, pokud to ten majitel vyloženě nechce, tak to běžně nedoporučuji, aby ten pes byl očkovaný proti borelióze. Jsou jiné typy patogenů, které jsou přenášeny těmi klíšťaty a proti nim se neočkuje.”

To znamená, pokud je infikované klíště, pes onemocní. Čím nejčastěji onemocní a jak je ta léčba náročná?

Martin Polák, veterinář: "To onemocnění, které se často vyskytuje u klíšťat je anaplasmóza, je to onemocnění, které způsobuje záněty kloubů, horečky a podobné obtíže. Je to nepříjemné onemocnění, které se léčí antibiotiky po dlouhou dobu a může končit i fatálně. A další onemocnění podobné ehrilichióza. To je také onemocnění přenášené klíšťaty, může se projevovat obdobně, plus zasahovat krevní řadu. Co se týče té anaplasmózy, tak bych si troufl říct xkrát za měsíc tady jsou pacienti, kteří trpí na toto onemocnění.”

Může se stát, že pes, který má obojek, nebo je nějakým způsobem ošetřen proti klíšťatům, může se přesto nakazit zvíře?

Martin Polák, veterinář: “Určitě může, negarantuje to 100% účinnost, ale velmi výrazně ji snižuje. O nějakých 99% pokud je nějaký takový přípravek použit, tak to snižuje pravděpodobnost přenosu té infekce.”

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/havirovsky-expres/havirovsky-expres-25-03-2023-16-23