Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Více jak tři desítky tisíc covid pozitivních lidí v Moravskoslezském kraji. Denní přírůstky přes tři tisíce. Jak to zvládají nemocnice a zdravotnická zařízení včetně laboratoří se budu ptát náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Martina Gebauera, dobrý den, vítejte.
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Dobrý den.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Nejhorší situace je výrazně na Ostravsku, kde je přes 10 tisíc pozitivně testovaných, ale i další části regionu na tom nejsou o moc lépe. Frýdecko-Místecku přes šest tisíc a k podobnému číslu se blíží i Opavsku a Karvinsku. Ne všichni se dostanou do nemocnice, jsou zdravotnická zařízení v pohodě? Protože i těch se to týká, i tam jsou nemocní, případně lidé v karanténě a podobně.
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Naštěstí je tato varianta omicron, která tady opravdu už z 95% převládá. Je sice nakažlivější, to znamená, že jeden člověk nakazí v průměru zhruba dva lidi, ale nemá takové následky, aby ti lidé končili v nemocnicích, těch lidí, kteří končí teďka čerstvě v nemocnicích jsou jednotky naštěstí, maximálně desítky. Ale nicméně ty nemocnice se potýkají ještě s tím, kdy na těch dlouhodobých intenzivních lůžkách s postcovidovým syndrom a mnohdy těžkými průběhy na JIP a ARO leží pacienti, kteří vlastně dostali ještě tu deltu. A to jsou lidé, kteří vlastně tvoří to gro v těch nemocnicích a v té soustavnosti tím, že JIP s ARO se musí starat o tyto pacienty, tak i kdybychom byli personálně schopni v podstatě nastartovat de facto normální provoz, protože opravdu v každé nemocnici jich leží zhruba patnáct, dvacet těch standardních, tak kdybychom chtěli nastartovat normální operativu a normální provoz, tak nemůžeme, protože je nemáme poté operaci kam ukládat.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Hospitalizovaných s covidem je v průměru dvě stě čtyřicet, tedy přes dvě stě. S jakým průběhem? Co to jsou za lidé a teď mě zajímá jsou očkování či ne?
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Na standardních odděleních je většina neočkovaných, kteří mají průběh takový, že do nemocnice dostávají tím, že potřebují opravdu podpůrné léky a mononukleární protilátky, potřebují kyslík. Potom ti, co končí na těch JIP a ARU, tak ti jsou bohužel opravdu ze sta procent neočekávaní. Dá se říct, že opravdu to očkování, respektive ta posilovací dávka, ta třetí, opravdu zabraňuje tomu, aby člověk skončil na EKMO, aby skončil na umělé plicní ventilaci, aby končil v těch těžkých případech, ale může skončit na nějaké lehké podpoře kyslíku na standardním oddělení.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak to vypadá v laboratořích? Protože tam je ten nápor asi daleko větší, než byl v minulých měsících.
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Mě by samotného zajímalo to, jak pan ministr Válek před čtrnácti dny řekl, že máme kapacity v České republice na to, abychom testovali 200 250 tisíc lidí. Já si úplně nejsem jistý, kde ty kapacity chce vzít. Takže o tom jeho výroku velmi pochybuji, nicméně momentálně ty kapacity v laboratoří jedou naplno. Ta výtěžnost 60% je pozitivní z těch všech vzorků. Ale nejsem si úplně jistý, jestli by se to dalo ještě někam navyšovat. Opravdu jsou to technické kapacity personální, kapacity už tak ti lidé opravdu padají slušně řečeno na ústa. Ono je otázka, jestli vůbec testování při dnešní době, kdy jsou ty přírůstky opravdu 60-70 tisíc denně a to, co vlastně jsou ty statistiky, které můžeme dohledat v médiích, jsou bezpříznakový. To těch opravdu nakažených je daleko víc. Takže jestli vůbec má cenu opravdu testovat i ty, kteří nemají příznaky.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pomáhá nebo pomůže té situaci to samo-testování, jak ve firmách, tak ve školách?
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Určitě, protože to je takové to proti-síto, kdy opravdu zodpovědný člověk, který se otestuje, zjistí, že je pozitivní, tak opravdu nahlásí zaměstnavateli, nejde pět dnů do práce a nešíří, to znamená za těch pět dnů on je schopen nakazit, jak jsem říkal zhruba těch osm až deset dalších lidí. Takže toto se eliminuje a tím pádem ta vlna by mohla přejít.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Antigenní test doma lidem vyjde pozitivní, jdou na PCR test, ten vyjde negativní. Jak je možné, že se něco takového stane?
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Vysvětluji si to dvojím způsobem. Buďto ty a antigenní testy mohou být třeba prošlé, poškozené anebo nějaké z nějaké jiné fabriky, někde na Tchaj-wanu. Tím nemířím proti Tchaj-wanu, ale v podstatě někde nějaká garážová fabrika je může vyrábět, to je jedna věc. Anebo druhá věc je, kdy ten antigenní test odhalí v podstatě ten virus v nose a než se ten člověk třeba druhý den dostane na PCR, tak ta virová nálož už skončí, ale opravdu v medicíně ani v laboratořích bohužel nikdy nebylo, není a nebude stoprocentní.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Moravskoslezský kraj, co se týká očkování na tom není nejlépe. Pořád na nedosahujeme toho kýženého procentuálního čísla, čili nemáme ani těch 70%, kterého bychom chtěli dosáhnout. Mnozí si dělají naděje, že v únoru, když přijde proteinová vakcína, se ten počet navýší. Lidé jí bude více věřit. Vnímáte to také tak?
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Já jsem to tak celou dobu vnímal, že opravdu ti odpírači v mnohém opravdu nevěřím novému typu vakcíny, to znamená to je ta, co momentálně jsou Pfizery a tak dále. Už ti reklamovali v podstatě před rokem, že až přijde normálně rekombinantní proteinová vakcína, takže se určitě půjdou naočkovat, protože ta už je stará a ověřená. Když se teďka ptám okolí, které vlastně je tohoto ražení, tak už se můžete na zaregistrovat a na ten Novak můžete už užít a oni se zarazí a řeknou: "no to bude stejně nějaká novinka, já tomu taky nevěřím". Takže ono to v podstatě už nemá své opodstatněné racio, ale tady jde o to asi setrvat za každou cenu na svém postoji "nenechám se naočkovat nikdy". A jak jste říkala, že Moravskoslezský kraj na tom není dobře. Ono už to nikdy nedoroste nějakým zásadním způsobem v celé republice, protože v Moravskoslezském kraji to co měsíc roste o jedno desetinu. Takže opravdu jako těch nových přírůstků je velmi málo a obávám se, že opravdu ta doba i s tím, že momentálně zas spousta odborníků říká, že omicron je chřipečka, po které už budou všichni imunní. Tak už v podstatě ztratili jakoukoliv motivaci. Já bych byl rád, aby se nechali naočkovat, jelikož ta posilovací dávka má smysl opravdu. Věřím tomu, že i ta nová vakcína Novavax bude mít méně nežádoucích účinků oproti tomu mizivému, co vlastně momentálně je třeba u toho Pfizeru. Bylo by to fajn, že opravdu má to smysl ne skončit na EKMU a na podpoře dýchání.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ale objevují se i názory, že ta třetí dávka může některým lidem uškodit.
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Já jsem přesvědčený o tom, že v případě, že neuškodila první dávka, tak nemůže uškodit ani druhá ani třetí. Ty nežádoucí účinky, které opravdu mnohdy jsou popsány, tak jsou popsány s tím, že to má spojitost na alergickou reakci nějakou toho člověka, která může být nevyzpytatelná a může se objevit poprvé v životě anebo tam můžou být komplikace se sdruženým onemocněním, ale opravdu pokud po první dávce to ten člověk přežije s grácií, tak i tu třetí přežije bez problémů.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Objevují se případy, kdy se lidé chtějí vyhnout očkování a seženou si za peníze očkovací certifikát, jak to je u nás v Moravskoslezském kraji? Objevují se už oficiální případy a řeší se?
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Žádný oficiálně případ nebyl nahlášen, žádný řeší Krajský úřad odbor zdravotnictví, ale samozřejmě občas toto slýchám. Ale teďka je otázka, jestli opravdu ti lidé jsou třeba natolik nezodpovědní, že prostě si sehnali ten certifikát a nejsou naočkování anebo jsou naočkování akorát před svým okolím to prostě nechtějí přiznat a chtějí si hrát na hrdiny.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Navážu na to, co jste před chvíli říkal, že omicron už je údajně taková chřipka, se kterou se dá žít. Znamená to, že ta nejhorší situace už je za námi a opravdu ta predikce odborníků, že by březen mohl být takový přelomový se naplní?
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Víte my máme na ústavu pro zdravotnické informace velmi chytrého člověka, který nám jednou za týden vlastně posílá opravdu predikce toho, co se děje, pan profesor Dušek. Zatím, co ty predikce dělá a za celou dobu, co se toho chytli, tak mají hlavu a patu a mají smysl. A ty predikce říkají, že čtrnáct dnů to ještě může buďto růst anebo být plato a teprve potom to začne klesat. Takže je to předčasné, že bychom už dneska měli rozvolnit. Myslím si, že to je předčasné ještě, ale za takový měsíc, dva myslím, že je zcela reálné to, aby se začalo opravdu rozvolňovat a ten národ se dostane do nějaké fáze před dvěma lety. Samozřejmě za předpokladu, že zase nevybuchne nějaká jiná varianta toho viru. Ale já osobně spoléhám na to, že ten virus se v podstatě s námi naučil žít a zjistil, že je lepší levitovat s lehčím průběhem než ty lidi zabíjet. Takže já věřím tomu, že tady ten přírodní výběr a přírodní vývoj, že bude fungovat.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Znamená to, že například letní akce už by mohly být bez omezení?
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Doufám v to a věřím v to.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za Vaše odpovědi.
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Pěkný den.
Redakčně upraveno / zkráceno.