Host dne

Témata, která hýbou regionem, očima jeho předních osobností

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Febiofest, festival filmové tvorby, který už opakovaně vítá také Ostrava. Letos proběhne od 1. Do 3. Října v kinobaru Etáž. Mým hostem je Martin Tošenovský, ředitel ostravské části. Dobrý den vítejte. Já už jsem uvedla že Febiofest pravidelně také vítá Ostrava, ovšem letos ho pořádá někdo úplně jiný. Tak představte společnost, která je letošním pořadatelem té ostravské části.

Martin Tošenovský, ředitel ostravské části Febiofestu: Velký, když to řeknu Mezinárodní festival filmů, který přijede do Ostravy, industriálního prostředí, tak má pod záštitou Moravskoslezská kreativní akademie, což je spolek, který podporuje filmové, kreativní a vůbec věci pro nejen studenty, ale pro všechny, když to řeknu odborníky v tomto našem regionu. Samozřejmě měli jsme to všechno nachystáno a už jsme na tom pracovali a už jsme v březnu měli krásně být vypuštění a návštěvníci mohli chodit na velký festival v Dolní oblasti Vítkovic, který měl být samozřejmě propojen o zážitky gastronomie spojené s filmem, edukativní věci, zajímaví hosté a všechno nám přerušila samozřejmě viróza, která tady je v České republice a všude ve světě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pandemie hodně zasáhla kulturu. Nicméně věřme, že letošní ročník byť ne na jaře, ale na podzim proběhne. Febiofest tedy v Ostravě proběhne od 1. do 3. října. Co tomu předcházelo, když pomineme i ty jarní přípravy, tak jak jste na ně teď na podzim navázali?

Martin Tošenovský, ředitel ostravské části Febiofestu: V Praze už Febiofest odstartoval. Byl spuštěn hlavní galavečer. Je do 25., kdy bude zakončení. Samozřejmě byli jsme zúčastnění, všechny tyto věci společně řešíme a připravujeme se na celkový program. Nejenom filmu, ale i doprovodných věcí, které chystáme pro diváky a návštěvníky festivalu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A liší se ta podzimní verze od té připravované jarní, která neproběhla?

Martin Tošenovský, ředitel ostravské části Febiofestu: Liší se hodně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A v čem? Můžete prozradit alespoň něco, o co jsme se připravili bohužel kvůli pandemii.

Martin Tošenovský, ředitel ostravské části Febiofestu: Samozřejmě má to nějaké plusy a má to nějaké samozřejmě mínusy. Víceméně jde o to, že bylo navázáno spousty zahraničních hostů. Byli jsme připraveni mít různé, když to řeknu filmové produkce, které už jsme dávno chtěli mít i s delegací tady v Ostravě. Byly to i různé filmy, které už premiéru samozřejmě dávno měly nebo jsou odloženy a tímto způsobem se už dneska k nim nedostaneme. Takže pracujeme zase úplně s novým plánem, s novými věcmi, s novými programovými záležitostmi, které nám umožní abychom měli premiéry a měli místo filmy, které jsou k Febiofestu opravdu kované.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Už tady padlo, že zahajovací večer je čtvrtek 1.října. Zahajovacím filmem je film z české produkce, komedii Tichý společník, v hlavní roli s Klárou Issovou, Ondřejem Malým a Bolkem Polívkou. Proč zrovna padla volba na tento film?

Martin Tošenovský, ředitel ostravské části Febiofestu: Samozřejmě letošním ročníkem měla vůbec celkově putovat tématika, když to řeknu takového komediálního způsobu, což je jeden z trošičku i neobvyklých charakterů tohoto festivalu, ale na druhou stranu myslím si, že pro lidi je důležité, aby měli čas a možnost se někde odreagovat a zapomenout na různé věci, které mají kolem sebe a prožívají. Na druhou stranu jsme rádi, že je to premiéra v ČR a bude odstartována v Ostravě. Tento film v podstatě bude a je samozřejmě celou českou produkcí tvořen obsazením, takže jsme rádi, že máme domácí film z českého prostředí na galavečer.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ještě doplním. Režie, předloha i scénář, jedna osoba Pavel Gébl. Je to režisér a scénárista, který už několikrát získal Cenu Pavla Juráčka. Jaký má film úspěch u diváků a kritiky. Tak nevím, jestli už ho diváci viděli, když říkáte, že v Ostravě bude mít premiéru a obvykle bývají předpremiéry a kritici ho určitě viděli také, tak jestli už máte nějaké zprávy? Jaký má úspěch?

Martin Tošenovský, ředitel ostravské části Febiofestu: Vzhledem k tomu, že knižní podoba byla už v srpnu oceňována a má krásnou významnou cenu, tak je plné očekávání, že bude tento film diskutován a samozřejmě myslím si, že ani mně nesvědčí, abych tento film nějakým způsobem komentoval. Na druhou stranu bych rád pozval diváky, protože si myslím, že je to fajn, že budou mít příležitost podívat se na premiéru a sami ať odsoudí české prostředí, černý humor, který tam v tomto je vedený a můžou si svůj obrázek a diskuzi vytvořit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Bavíme se o zahajovacím večeru. Jak vlastně celý ten večer bude probíhat ve vaší režii?

Martin Tošenovský, ředitel ostravské části Febiofestu: Co se týká kreativní akademií. Na začátku vstup takového openingu, my ukážeme budoucí tvorbu, která se bude v kreativní akademií odehrávat a zároveň večer máme zahajovací mezinárodní festival a všichni se podíváme na hlavní večerní film.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jenom připomenu, že festival Febiofestu probíhá letos už po 27. a je primárně zaměřen na celovečerní snímky. Nabízí divákům nejlepší filmy současné, světové kinematografie, distribuční premiéry, retrospektivy a pocty filmovým osobnostem. Jaká část programu a kolik filmů se dostane právě tady k nám do Ostravy?

Martin Tošenovský, ředitel ostravské části Febiofestu: Nám se povedlo pro tento letošní ročník, ať je už druhý skoro podruhé, ale bude poprvé, tak 11 titulů. A jsou to různé mixy, které jsou pro diváka vesměs postaveny opravdu na různých dokumentárních ztvárnění. A myslím si, že tyto životní záležitosti jsou důležité pro lidi, aby vnímali a měli zase další přesah pro informace, co ve světě takhle vidí zažívají a dávají nám na vědomí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na snímku Ve třech dnech, jak která se skládají k sobě a možná ještě pro jaké diváci jsou připraveny.

Martin Tošenovský, ředitel ostravské části Febiofestu: Myslím si, že jsou to vyvážené snímky. Cílová skupina tohoto festivalu bývá člověk, který rád chodí nejenom na filmy, ale také diskutovat a dál rozebírat. Principem samozřejmě je fajn, když jsou vždycky bloky rozděleny, že přichází i ti autoři a tvůrci těch filmů a vy s nimi můžete o těch filmech hovořit. Samozřejmě teďka je omezeno v nějakým měřítku kvůli opatřením, ale na druhou stranu takhle bych si to představoval do budoucna, aby jsme takhle začali jaro, protože takhle by to mělo být. A to k tomu patří, i ten život, že opravdu diskutujeme, můžete se zeptat autorů, proč nebo co vlastně vy sami máte na chuti.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Možná z předchozích ročníků, dá se očekávat zájem diváků tady v Moravskoslezském kraji, čili konkrétně v Ostravě?

Martin Tošenovský, ředitel ostravské části Febiofestu: Já si myslím, že tady ta touha je. Potřeba scházet se a nějakým způsobem mít něco za čím můžete jít. Na co se dívat, doplňkové programy, workshopy, různé výstavy, zážitkové formy. Dívají se na film, což Febiofest je k tomu stavěn. Industriální prostředí v Ostravě je k tomu taky stavěné, takže my můžeme různá místa, které máme naplánované, že využijeme a bude to takový, když to řeknu klubový festival, který ukáže tu přidanou hodnotu, že tady v Ostravě ta chuť těchto věcí je a je veliká.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A návštěvníci festivalu jsou zvyklí, že se setkají s tvůrci a herci. Přesto všechno, že jsou taková opatření, přijede někdo do Ostravy?

Martin Tošenovský, ředitel ostravské části Febiofestu: Máme v tuto chvíli oslovené, samozřejmě v tuto chvíli jenom české herce, producenty a tvůrce. Přijede i delegace z Febiofestu, přímo ředitel a další dramaturgie, kteří se podílejí na Febiofestu. Budeme tady společně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Prozradíte alespoň některá jména?

Martin Tošenovský, ředitel ostravské části Febiofestu: Nechal bych to, ať sledujete facebookové stránky. Co se týče webu Febiofest Ostrava a tam ty aktuality zrovna momentálně jsou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Doprovodný program. Jak jste ho museli změnit, protože připravené jste měli tzv. festivalové válení. Chtěli jste, ať diváci, co nejvíce času stráví na festivalu Febiofest i s doprovodným programem.

Martin Tošenovský, ředitel ostravské části Febiofestu: Samozřejmě velice komplikovaně se tvoří nějaký program pro školy. To je v tuto chvíli nereálné. Jsou to maximálně pro ně jenom on-line věci, což je škoda. Ale máme tady setkání. Přijedou k nám i dětské domovy, které jsou pozvané. Podívají se na film, zároveň pak mají s tvůrci různou diskuzi a budou si sami moci vyzkoušet některé věci, které jsme pro ně připravili v rámci programu. A pak máme v podstatě ještě režiséra a producenta, který taky přijedou a budou se věnovat divákům a budu s nimi hovořit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já vám budu držet palce a Pane Tošenovský, díky vám za rozhovor.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat