Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy, Ostrava po povodni

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Startuje nový díl pořadu HOST DNE s tématem povodní. Ve studiu vítám primátora Ostravy Jana Dohnala. Dobrý den, vítejte, pane primátore u nás.

Jan Dohnal (Spolu/ODS), primátor Ostravy: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane primátore, pojďme v úvodu říct, jak to vypadalo v Ostravě po tom prvním víkendovém popovodňovém víkendu. Které ty lokality byly zasaženy v tu chvíli nejvíce?

Jan Dohnal (Spolu/ODS), primátor Ostravy: Já bych to vzal úplně od začátku, protože ta povodeň v Ostravě měla dvě fáze. V té první se nám vylily ty drobné toky, takže došlo k tradičním zaplavením. Vylila se Polančice, Starobělský potok, vylila se nám Porubka, takže došlo k těm lokálním záplavám, které samozřejmě nejsou úplně abnormální, ale už tak byly v chodu toho města nepříjemné, takže jsme se na ně museli nějak nijak nachystat. Byly tam nějaké drobné evakuace. A samozřejmě nějaké škody už vznikaly. To byl ten první den, ale samozřejmě celý ten druhý den, celá ta sobota už byla potom plná očekávání toho, co přijde, protože ty prognózy byly a na těch malých tocích se naplnily a my jsme se jakoby chystali na to rozlití té Odry. Takže to když přišlo, tak samozřejmě to bylo nepříjemné. Tady je třeba zase férově říci. Měli jsme opravdu luxus a já si nevybavuju, jestli to někdy v historii bylo nebo ne. My jsme se na ty povodně mohli 3 dny připravovat. A to musím říci, za mě. Je obrovský rozdíl, když víte, že bude povodeň 3 dny dopředu. Neumím si vůbec představit, kdybychom tu přípravu chystali a měli jsme na to 2 hodiny. Takže samozřejmě to město si tím nějak prošlo, nějak to dopadlo, ale ta příprava, kterou jsme měli, strašně moc pomohla.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A teď zmiňme ty nejvíce postižené lokality v Ostravě.

Jan Dohnal (Spolu/ODS), primátor Ostravy: Samozřejmě, když se nám začala vylévat Odra a tam došlo k souběhu té kulminace i s Opavou, tak se nám začala zalívat ostravská Nová Ves. Tam musím vyzdvihnout opravdu snahu hasičů, dobrovolných hasičů a místních obyvatel. Ta Nová Ves má vlastně dvě části, jižní a severní. My jsme čekali, že se to přelije na té jižní části tak jako vždycky. Takže opravdu velké vzepětí lidí a začala se tam budovat protipovodňová hráz. Začala se navyšovat a to pomohlo. Bohužel ta hráz, ale zhruba kilometr po proudu v soutoku s Opavou praskla a tam se nám vylila do krajiny Odra a do té Nové Vsi přišla z druhé strany. Takže zatopila severní osadu Nové Vsi. Takže tam ty škody jsou určitě největší.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Možná dořekněte, z jakého důvodu praskla ta hráz?

Jan Dohnal (Spolu/ODS), primátor Ostravy: No, je to teď předmětem dohadů. Budeme se na to muset podívat, ale na první dobrou, když jsem viděl ty záběry, když ta voda opadla toho rozbitého místa, tak ta hráz prostě v tak exponovaném místě za mě nebyla dobře konstrukčně navržena. Je to opravdu z nějakých sypkých materiálů a já si umím představit, že zrovna v místě, kde se sbíhají dvě řeky, tak by ta hra měla být opravdu řekněme z nějakého železo betonového skeletu obsypaná hlínou. To tam nebylo opravdu. Byl to písek, jíl, nějaká struska a celé to bylo zatravněné, takže ta hra si jakoby určitě ten tlak nemohla vydržet. Zase na druhou stranu, ona než praskla, tak už se jako přelévala. Ta povodeň byla tak velká, že ta hráz nám v několika sto metrových úsecích přetékala přes tu korunu té hráze, ale prasknout neměla a byl to fakt problém.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Teď jsem Vám do toho skočila. Kdy Vy jste to chtěl ještě doříct. Jak tím pádem ta voda zalila tu oblast?

Jan Dohnal (Spolu/ODS), primátor Ostravy: Když ta hráz praskla, tak kromě toho, že se rychle zalila ta severní část té Nové Vsi, tak ta voda potom pokračovala, zalila část Mariánských Hor, zalila Přívoz a protékala přívozskou koksovnou a tam se nám odtékala do Ostravice. Měli jsme trošičku štěstí v tom, že nebyla povodňová situace na řece Ostravici. Ta hladina té Ostravice byla níže a ta Odra mohla vytéct. Takže v tom Přívoze ta voda nebyla úplně dlouho. No a potom samozřejmě došlo k vylití Odry na konci Ostravy směrem na Bohumín. Tam se Odra vylila a zatopila část Koblova, kolem Antošovické ulice. Takže když bych to zrekapituloval, tak nejpostiženější místa a tam, kde byly i největší evakuace, tak v první fázi přelití Odry, v tom Koblově, tam se bavíme o několika stovkách lidí. A potom ta Nová Ves a samozřejmě velká evakuace Přívozu, to jsou takové nejpostiženější lokality.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Celkem bylo evakuováno kolik lidí?

Jan Dohnal (Spolu/ODS), primátor Ostravy: My ta čísla máme zhruba spočítané. V Ostravě se ta evakuace dotkla až 7 000 lidí, což opravdu není úplně málo. Bylo to něco na těch malých tocích, ale potom samozřejmě v souvislosti s tím rozlitím Odry v 300 000 městě by se mohlo zdát není to moc, ale vlastně 7 tisíc je 7 tisíc lidí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Dá se už teď říct, jaké budou škody v rámci Ostravy?

Jan Dohnal (Spolu/ODS), primátor Ostravy: Já teď budu odpovídat za nás. Samozřejmě, škody budou obrovské. Teď nechci hovořit o soukromém majetku, o majetku firem. My teď samozřejmě počítáme škody na majetku města a hodně hrubé, fakt jsou to hodně hrubé odhady a to číslo se bude určitě v řádu 100 milionů měnit. To odhadujeme někde jeden a půl miliardy korun. Ale je třeba si uvědomit, že třeba jenom ztráty na ostravském železničním uzlu, které patří státu, jsou v miliardách. Ty škody na území města budou určitě v mnoha miliardách. Ale pokud se bavíme o městském majetku, věříme, že ta miliarda a půl by mohla být nějaké limitní číslo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Co jste prožíval v momentě, kdy jste věděl, že ta povodeň je opravdu tak silná, tak obrovská? Od začátku už se začalo říkat, že je větší než v roce 97. Vy jste to celé řídil tady v Ostravě společně samozřejmě s Integrovaným záchranným systémem. Jak složité to bylo?

Jan Dohnal (Spolu/ODS), primátor Ostravy: Samozřejmě, měli jsme tu výhodu, že jsme se na to mohli trošičku připravit, ale ono se asi úplně připravit nedá. Takže opravdu v pátek, když měla povodeň přijít, jsme byli všichni na značkách. Všichni byli v práci, všichni byli nachystaní. Obrovské poděkování opravdu tady všem složkám IZS, naší městské policii, dobrovolným hasičům. Bylo to neuvěřitelné. Nicméně když ta povodeň přijde, tak samozřejmě se ukáže, že všechno je jinak. Opravdu jsme se na tom museli trošičku vyučit. Když jsem svolal první povodňovou komisi, tak se sešlo 25, možná 30 lidí. A já, když jsem jako primátor zažíval svoje první povodně, tak jsem se logicky zeptal, kdo už na té povodňové komisi byl někdy. A přihlásili se mi 3 lidi. Protože prostě ta povodňová komise se 15 let nesešla. Takže tím chci říct, že i za ty integrované záchranné složky a za všechny orgány tam byla hromada nových lidí. Samozřejmě existují postupy, jsou krizové plány, tohle to všechno existuje. Pracovali jsme s těmi povodňových mapami.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pojďme vytáhnout některá drobná, ale obrovská témata z povodní, a to. Třebovická elektrárna a teď OVAK, kdy čistírna odpadních vod je zatopená, nefunguje a veškeré splašky putují do řeky.

Jan Dohnal (Spolu/ODS), primátor Ostravy: Samozřejmě ty krizové plány, které město Ostrava má a které mají všichni tak předpokládají nějakou posloupnost toho, co se zachraňuje. A vždycky na tom prvním místě jsou prvky kritické infrastruktury, kde samozřejmě kromě nemocnic spadají opravdu i energetické zařízení teplárenské. Ta Ostrava se potýkala s řadou věcí. Opravdu nám několik dní v některých částech nešla elektřina. Samozřejmě ta elektrárna v těch Třebovicích nebo teplárna, je trošičku specifická a je to opravdu zařízení, které dodává teplo a teplou vodu zhruba 200 000 lidem v Ostravě. Takže opravdu je to strategická věc. Já musím říci, že tady smekám před zaměstnanci společnosti, před zaměstnanci Veolie, protože když jsme tam s hasiči poprvé dorazili a ještě ta elektrárna nebyla zaplavená, tak jsme se dívali do těch povodňových map a konzultovali jsme to i s Povodím Odry a Povodí Odry nás tady uklidňovalo, že k zatopení nedojde. Nicméně ti lidé, kteří tam byli, tak měli tabulky, měli je namalované. Jaké byly průtoky v roce 1997, jaké byly úhrny srážek. A poměrně jednoduše si dokázali spočítat, že zatopeni budou. Takže to se nakonec i potvrdilo. Nicméně to, že byli takhle proaktivní, když to řeknu laicky a teď to fakt jako neberte doslova. Povedlo se tu teplárnu včas vypnout a povedlo se klíčové věci odmontovat a odnést do míst, které nejsou zatopené. Což v praxi znamená, že když se ta elektrárna zatopila, tak potom, jak ta voda opadla, tak se dala poměrně rychle rozjet. Opravdu, ona se podařila nahodit v horizontu 4 dnů. Kdyby došlo k živelnému zatopení a ty technologie by se tam utopily, tak se bavíme třeba o měsíci, o dvou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Zatímco tohle je vyřešeno, tak několik měsíců, asi splašky do vody pouštět tady v Ostravě budeme.

Jan Dohnal (Spolu/ODS), primátor Ostravy: Samozřejmě, když jsem mluvil o tom, že Ostrava má škody odhadem za jeden a půl miliardy, tak my už víme zhruba, jak ty škody jsou strukturované a na čem to je. Největší škody určitě budeme mít na vodohospodářské infrastruktuře, logicky na čističce odpadních vod, což je prostě velké zařízení v Přívoze. Tady je třeba si říci, že je to nejníže položený bod v Ostravě. Logicky čistička odpadních vod spádově musí být nejníže položená, aby ta kanalizace do ní přirozeně tekla. A tady opravdu došlo k zaplavení, k poškození technologií. Ta voda tam byla i nejdéle. My jsme ji vyčerpali až skoro v závěru, protože ta voda se tam držela. Nevím, jestli všichni ví, kde je čistička odpadních vod. Je to kousek od křižovatky D1 a jak je most do Petřkovic, je to tam v těch místech. Ano, ta čistička je momentálně mimo provoz, je tam ekologická havárie a momentálně teda v Ostravě nejsme schopni zpracovávat odpadní vody.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Na jak dlouho?

Jan Dohnal (Spolu/ODS), primátor Ostravy: Ty optimistické scénáře říkají 3 měsíce. Ty černé říkají až 5 měsíců. Bude to o tom, jaký bude ten rozsah škod, který tam teda už nějakým způsobem mapujeme. Tady je třeba říci, že naši vodárenskou infrastrukturu provozuje společnost OVAK, kterou vlastní město napůl s francouzskou skupinou SUEZ. SUEZ je jedna z největších vodárenských skupin na světě, takže samozřejmě dodaly nám řadu odborníků. Máme přístup asi k poměrně kvalitnímu know-how. Je tam opravdu špičkový tým lidí ze světa a řeší, jak to nahodit co nejdříve. Ale taky je třeba říci, že je to podle mě druhá největší čistička odpadních vod v České republice. Není to jednoduché zařízení. A samozřejmě, dostalo se to až na krizový štáb v rámci České republiky, protože je to opravdu dneska ekologická havárie velkého rozsahu a tady věřím, že se i s pomocí třeba státních financí se to povede co nejrychleji stabilizovat. Ale znovu, není to jenom o penězích, je to opravdu i o nějakých technických řešeních. Prostě jsou tam věci, které se budou muset opravit a tohle prostě minimálně ty 3 měsíce potrvá.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane primátore, náš čas vypršel. Já Vám děkuji za rozhovor.

Jan Dohnal (Spolu/ODS), primátor Ostravy: Taky děkuju za pozvání. Pěkný den.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy, Ostrava po povodni
01. října 2024, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Startuje nový díl pořadu HOST DNE s tématem povodní. Ve studiu vítám primátora Ostravy Jana Dohnala. Dobrý den, vítejte, pane primátore u nás.

Jan Dohnal (Spolu/ODS), primátor Ostravy: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane primátore, pojďme v úvodu říct, jak to vypadalo v Ostravě po tom prvním víkendovém popovodňovém víkendu. Které ty lokality byly zasaženy v tu chvíli nejvíce?

Jan Dohnal (Spolu/ODS), primátor Ostravy: Já bych to vzal úplně od začátku, protože ta povodeň v Ostravě měla dvě fáze. V té první se nám vylily ty drobné toky, takže došlo k tradičním zaplavením. Vylila se Polančice, Starobělský potok, vylila se nám Porubka, takže došlo k těm lokálním záplavám, které samozřejmě nejsou úplně abnormální, ale už tak byly v chodu toho města nepříjemné, takže jsme se na ně museli nějak nijak nachystat. Byly tam nějaké drobné evakuace. A samozřejmě nějaké škody už vznikaly. To byl ten první den, ale samozřejmě celý ten druhý den, celá ta sobota už byla potom plná očekávání toho, co přijde, protože ty prognózy byly a na těch malých tocích se naplnily a my jsme se jakoby chystali na to rozlití té Odry. Takže to když přišlo, tak samozřejmě to bylo nepříjemné. Tady je třeba zase férově říci. Měli jsme opravdu luxus a já si nevybavuju, jestli to někdy v historii bylo nebo ne. My jsme se na ty povodně mohli 3 dny připravovat. A to musím říci, za mě. Je obrovský rozdíl, když víte, že bude povodeň 3 dny dopředu. Neumím si vůbec představit, kdybychom tu přípravu chystali a měli jsme na to 2 hodiny. Takže samozřejmě to město si tím nějak prošlo, nějak to dopadlo, ale ta příprava, kterou jsme měli, strašně moc pomohla.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A teď zmiňme ty nejvíce postižené lokality v Ostravě.

Jan Dohnal (Spolu/ODS), primátor Ostravy: Samozřejmě, když se nám začala vylévat Odra a tam došlo k souběhu té kulminace i s Opavou, tak se nám začala zalívat ostravská Nová Ves. Tam musím vyzdvihnout opravdu snahu hasičů, dobrovolných hasičů a místních obyvatel. Ta Nová Ves má vlastně dvě části, jižní a severní. My jsme čekali, že se to přelije na té jižní části tak jako vždycky. Takže opravdu velké vzepětí lidí a začala se tam budovat protipovodňová hráz. Začala se navyšovat a to pomohlo. Bohužel ta hráz, ale zhruba kilometr po proudu v soutoku s Opavou praskla a tam se nám vylila do krajiny Odra a do té Nové Vsi přišla z druhé strany. Takže zatopila severní osadu Nové Vsi. Takže tam ty škody jsou určitě největší.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Možná dořekněte, z jakého důvodu praskla ta hráz?

Jan Dohnal (Spolu/ODS), primátor Ostravy: No, je to teď předmětem dohadů. Budeme se na to muset podívat, ale na první dobrou, když jsem viděl ty záběry, když ta voda opadla toho rozbitého místa, tak ta hráz prostě v tak exponovaném místě za mě nebyla dobře konstrukčně navržena. Je to opravdu z nějakých sypkých materiálů a já si umím představit, že zrovna v místě, kde se sbíhají dvě řeky, tak by ta hra měla být opravdu řekněme z nějakého železo betonového skeletu obsypaná hlínou. To tam nebylo opravdu. Byl to písek, jíl, nějaká struska a celé to bylo zatravněné, takže ta hra si jakoby určitě ten tlak nemohla vydržet. Zase na druhou stranu, ona než praskla, tak už se jako přelévala. Ta povodeň byla tak velká, že ta hráz nám v několika sto metrových úsecích přetékala přes tu korunu té hráze, ale prasknout neměla a byl to fakt problém.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Teď jsem Vám do toho skočila. Kdy Vy jste to chtěl ještě doříct. Jak tím pádem ta voda zalila tu oblast?

Jan Dohnal (Spolu/ODS), primátor Ostravy: Když ta hráz praskla, tak kromě toho, že se rychle zalila ta severní část té Nové Vsi, tak ta voda potom pokračovala, zalila část Mariánských Hor, zalila Přívoz a protékala přívozskou koksovnou a tam se nám odtékala do Ostravice. Měli jsme trošičku štěstí v tom, že nebyla povodňová situace na řece Ostravici. Ta hladina té Ostravice byla níže a ta Odra mohla vytéct. Takže v tom Přívoze ta voda nebyla úplně dlouho. No a potom samozřejmě došlo k vylití Odry na konci Ostravy směrem na Bohumín. Tam se Odra vylila a zatopila část Koblova, kolem Antošovické ulice. Takže když bych to zrekapituloval, tak nejpostiženější místa a tam, kde byly i největší evakuace, tak v první fázi přelití Odry, v tom Koblově, tam se bavíme o několika stovkách lidí. A potom ta Nová Ves a samozřejmě velká evakuace Přívozu, to jsou takové nejpostiženější lokality.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Celkem bylo evakuováno kolik lidí?

Jan Dohnal (Spolu/ODS), primátor Ostravy: My ta čísla máme zhruba spočítané. V Ostravě se ta evakuace dotkla až 7 000 lidí, což opravdu není úplně málo. Bylo to něco na těch malých tocích, ale potom samozřejmě v souvislosti s tím rozlitím Odry v 300 000 městě by se mohlo zdát není to moc, ale vlastně 7 tisíc je 7 tisíc lidí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Dá se už teď říct, jaké budou škody v rámci Ostravy?

Jan Dohnal (Spolu/ODS), primátor Ostravy: Já teď budu odpovídat za nás. Samozřejmě, škody budou obrovské. Teď nechci hovořit o soukromém majetku, o majetku firem. My teď samozřejmě počítáme škody na majetku města a hodně hrubé, fakt jsou to hodně hrubé odhady a to číslo se bude určitě v řádu 100 milionů měnit. To odhadujeme někde jeden a půl miliardy korun. Ale je třeba si uvědomit, že třeba jenom ztráty na ostravském železničním uzlu, které patří státu, jsou v miliardách. Ty škody na území města budou určitě v mnoha miliardách. Ale pokud se bavíme o městském majetku, věříme, že ta miliarda a půl by mohla být nějaké limitní číslo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Co jste prožíval v momentě, kdy jste věděl, že ta povodeň je opravdu tak silná, tak obrovská? Od začátku už se začalo říkat, že je větší než v roce 97. Vy jste to celé řídil tady v Ostravě společně samozřejmě s Integrovaným záchranným systémem. Jak složité to bylo?

Jan Dohnal (Spolu/ODS), primátor Ostravy: Samozřejmě, měli jsme tu výhodu, že jsme se na to mohli trošičku připravit, ale ono se asi úplně připravit nedá. Takže opravdu v pátek, když měla povodeň přijít, jsme byli všichni na značkách. Všichni byli v práci, všichni byli nachystaní. Obrovské poděkování opravdu tady všem složkám IZS, naší městské policii, dobrovolným hasičům. Bylo to neuvěřitelné. Nicméně když ta povodeň přijde, tak samozřejmě se ukáže, že všechno je jinak. Opravdu jsme se na tom museli trošičku vyučit. Když jsem svolal první povodňovou komisi, tak se sešlo 25, možná 30 lidí. A já, když jsem jako primátor zažíval svoje první povodně, tak jsem se logicky zeptal, kdo už na té povodňové komisi byl někdy. A přihlásili se mi 3 lidi. Protože prostě ta povodňová komise se 15 let nesešla. Takže tím chci říct, že i za ty integrované záchranné složky a za všechny orgány tam byla hromada nových lidí. Samozřejmě existují postupy, jsou krizové plány, tohle to všechno existuje. Pracovali jsme s těmi povodňových mapami.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pojďme vytáhnout některá drobná, ale obrovská témata z povodní, a to. Třebovická elektrárna a teď OVAK, kdy čistírna odpadních vod je zatopená, nefunguje a veškeré splašky putují do řeky.

Jan Dohnal (Spolu/ODS), primátor Ostravy: Samozřejmě ty krizové plány, které město Ostrava má a které mají všichni tak předpokládají nějakou posloupnost toho, co se zachraňuje. A vždycky na tom prvním místě jsou prvky kritické infrastruktury, kde samozřejmě kromě nemocnic spadají opravdu i energetické zařízení teplárenské. Ta Ostrava se potýkala s řadou věcí. Opravdu nám několik dní v některých částech nešla elektřina. Samozřejmě ta elektrárna v těch Třebovicích nebo teplárna, je trošičku specifická a je to opravdu zařízení, které dodává teplo a teplou vodu zhruba 200 000 lidem v Ostravě. Takže opravdu je to strategická věc. Já musím říci, že tady smekám před zaměstnanci společnosti, před zaměstnanci Veolie, protože když jsme tam s hasiči poprvé dorazili a ještě ta elektrárna nebyla zaplavená, tak jsme se dívali do těch povodňových map a konzultovali jsme to i s Povodím Odry a Povodí Odry nás tady uklidňovalo, že k zatopení nedojde. Nicméně ti lidé, kteří tam byli, tak měli tabulky, měli je namalované. Jaké byly průtoky v roce 1997, jaké byly úhrny srážek. A poměrně jednoduše si dokázali spočítat, že zatopeni budou. Takže to se nakonec i potvrdilo. Nicméně to, že byli takhle proaktivní, když to řeknu laicky a teď to fakt jako neberte doslova. Povedlo se tu teplárnu včas vypnout a povedlo se klíčové věci odmontovat a odnést do míst, které nejsou zatopené. Což v praxi znamená, že když se ta elektrárna zatopila, tak potom, jak ta voda opadla, tak se dala poměrně rychle rozjet. Opravdu, ona se podařila nahodit v horizontu 4 dnů. Kdyby došlo k živelnému zatopení a ty technologie by se tam utopily, tak se bavíme třeba o měsíci, o dvou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Zatímco tohle je vyřešeno, tak několik měsíců, asi splašky do vody pouštět tady v Ostravě budeme.

Jan Dohnal (Spolu/ODS), primátor Ostravy: Samozřejmě, když jsem mluvil o tom, že Ostrava má škody odhadem za jeden a půl miliardy, tak my už víme zhruba, jak ty škody jsou strukturované a na čem to je. Největší škody určitě budeme mít na vodohospodářské infrastruktuře, logicky na čističce odpadních vod, což je prostě velké zařízení v Přívoze. Tady je třeba si říci, že je to nejníže položený bod v Ostravě. Logicky čistička odpadních vod spádově musí být nejníže položená, aby ta kanalizace do ní přirozeně tekla. A tady opravdu došlo k zaplavení, k poškození technologií. Ta voda tam byla i nejdéle. My jsme ji vyčerpali až skoro v závěru, protože ta voda se tam držela. Nevím, jestli všichni ví, kde je čistička odpadních vod. Je to kousek od křižovatky D1 a jak je most do Petřkovic, je to tam v těch místech. Ano, ta čistička je momentálně mimo provoz, je tam ekologická havárie a momentálně teda v Ostravě nejsme schopni zpracovávat odpadní vody.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Na jak dlouho?

Jan Dohnal (Spolu/ODS), primátor Ostravy: Ty optimistické scénáře říkají 3 měsíce. Ty černé říkají až 5 měsíců. Bude to o tom, jaký bude ten rozsah škod, který tam teda už nějakým způsobem mapujeme. Tady je třeba říci, že naši vodárenskou infrastrukturu provozuje společnost OVAK, kterou vlastní město napůl s francouzskou skupinou SUEZ. SUEZ je jedna z největších vodárenských skupin na světě, takže samozřejmě dodaly nám řadu odborníků. Máme přístup asi k poměrně kvalitnímu know-how. Je tam opravdu špičkový tým lidí ze světa a řeší, jak to nahodit co nejdříve. Ale taky je třeba říci, že je to podle mě druhá největší čistička odpadních vod v České republice. Není to jednoduché zařízení. A samozřejmě, dostalo se to až na krizový štáb v rámci České republiky, protože je to opravdu dneska ekologická havárie velkého rozsahu a tady věřím, že se i s pomocí třeba státních financí se to povede co nejrychleji stabilizovat. Ale znovu, není to jenom o penězích, je to opravdu i o nějakých technických řešeních. Prostě jsou tam věci, které se budou muset opravit a tohle prostě minimálně ty 3 měsíce potrvá.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane primátore, náš čas vypršel. Já Vám děkuji za rozhovor.

Jan Dohnal (Spolu/ODS), primátor Ostravy: Taky děkuju za pozvání. Pěkný den.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-01-10-2024-17-14