Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V Moravskoslezském kraji klesá počet nakažených koronavirem. Vyplývá to z údajů chytré karantény i dat ministerstva zdravotnictví. O komentář k vývoji pandemie v našem regionu jsem požádala hejtmana Iva Vondráčka, kterého vítám z ostravského studia televize Polar. Dobrý den pane hejtmane, vítejte.
Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: Dobrý den přeji.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na začátek možná, jaká je momentální situace v Moravskoslezském kraji s počtem nakažených? Zhodnocení možná po okresech prosím.
Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: Tak mohu říct, že přeci jenom dochází k mírnému poklesu nakažených. Dneska máme asi 56 tisíc těch, kteří jsou nějakým způsobem stále evidováni jako pozitivní. Bohužel nám stále roste číslo zemřelých. To je smutné číslo. Je tam asi 852 lidí, kteří skutečně podlehli tomu období. Na druhou stranu co si myslím že je pozitivní je, že z hlediska té sedmidenní incidence, to znamená kolik přibude nakažených za 7 dní na sto tisíc obyvatel, tak tam se to číslo stále snižuje. Takže je tam patrný pokles. Na druhou stranu je taky trošku jaksi nutné zvážit a vzít do úvahy to, že přece jen počet testů není tak vysoký jako býval. Jinými slovy řečeno, přeci jen ten údaj je trošku tímto zkreslený, protože navíc se ukazuje, že to procento pozitivně evidovaných nebo identifikovaných v těch testech je stále velmi vysoké. Pohybuje se to mezi dvaceti a pětadvaceti procenty a to je věc, která mě trošku zneklidňuje. To znamená, že se může kdykoliv to číslo nakažených znova zvýšit.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A nabízí se otázka, proč se méně testuje?
Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: No ta odpověď je vcelku jednoduchá, protože se málo lidí indikuje k testování. Dneska se indikuje vlastně ze dvou stran. Jednak jsou to praktičtí lékaři, to jsou lidé, kteří chodí k praktickému lékaři mají problém a jsou odeslány na odběry, na testy a samozřejmě dál je to krajská hygienická stanice, která dohledává. Prohledává všechny kontakty a na základě těch kontaktů potom tito lidé jsou odesílání k odběru. A stěžuje si na to krajská hygienická stanice. Poslední dobou se snižuje ten počet kontaktů, které jsou nahlášeny. Navíc ti lidé prý nezvedají telefon, nedávají další kontakty prostě je tedy jakási řekněme latentní snaha ne vždycky zveřejnit své kontakty, protože lidé do té karantény nechtějí.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A zmínil jste také číslo těch lidí, kteří zemřeli s covidem nebo na covid. To asi těžko specifikovat, uvádí to i odborníci. Nicméně tohle už epidemiologové predikovali někdy na začátku podzimu, někdy v září, že počet zemřelých bude stoupat. Takže to se vlastně naplnilo ta jejich predikce.
Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: Bohužel se to naplnilo a skutečně to souvisí s věkem těch lidí, protože už jak to říkal i pan ministr Blatný. V podstatě se jedná téměř výhradně o lidi, kteří jsou v tom vyšším věku. To znamená 75 plus. Přeci jen u těch mladých je to spíš výjimka. Je to spíš dáno nějakou řekněme další nemocí, kterou ten dotyčný má. Čili to je věc, která skutečně postihuje seniory a tím, že ten zásah v těch sociálních domovech byl poměrně velmi vysoký, tak vlastně dobíhá tato situace do tohoto nepříznivého stavu. Já bych tedy chtěl taky dodat to, že proto se jaksi rozhodlo o plošném testování v domovech, aby se nějakým způsobem předešlo těmto nákazám. Ta situace se zklidnila, ale přesto pořád se objeví někde někdo v rámci těchto domovů který nakažený je.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A teď k situaci v moravskoslezských nemocnicích. Údajně chybí přes 900 zdravotníků. A co pro to děláte, aby ta jejich místa byla obsazená, aby mohli fungovat nemocnice tak jak mají?
Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: Tak my samozřejmě využíváme především výpomoci ze strany studentů středních škol, zdravotních škol jsou to především maturanti dále mediků. Je dobrá zpráva to, že přeci jen to číslo těch pozitivně nakaženým nebo v karanténě klesá. Je to skutečně kolem 940 lidí z toho 65 jsou lékaři, 750 necelých jsou zdravotníci, zbytek jsou takové řekněme ty ostatní služby, které v těch nemocnicích máme a řešíme to právě těmito dobrovolníky, kteří jsou z řad studentů, ať už středních nebo vysokých škol. My jsme teď v situaci, že z nařízení vlády se vrací maturanti do školy. My jsme proto svolali všechny ředitele zdravotních škol, abychom se pobavili o tom do jaké míry by mohli ještě tito studenti, tito maturanti zůstat v rámci našich nemocnic, protože přeci jenom ten výpadek ne ve všech nemocnicích, ale v některých z nich by byl citelný.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Možná bychom mohli našim divákům vysvětlit jaký je rozdíl mezi antigenními testy a PCR testováním. Protože výzkum ukázal, že antigenní testy odhalí daleko více lidí kteří mají živý virus a mohou nakazit ostatní. Je to tak?
Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: To je určitě dobrá zpráva, protože ten antigenní test je výrazně levnější a také rychlejší. Ty PCR testy jsou skutečně ty, které jsou velmi přesné a nejpřesnější v daný okamžik. Proto se také plánuje další plošné testování. Já už jsem na to upozorňoval před týdnem, že by stálo za to otestovat učitele a stane se i tak. Předpokládá se, že začátkem prosince se zahájí testování v našich školách no a pak následně bude probíhat i plošné testování veřejnosti. Předpokládá se, že to bude dobrovolné. My kapacity testovací máme velmi vysoké, nicméně dohodli jsme se také na tom a to bude pořád platit a platí to doteď, že v okamžiku, kdy ten dotyčný je tím antigenním testem identifikován jako pozitivní, tak je tento test doprovázen ještě tím PCR testem, který to musí potvrdit. Protože přeci jen ten PCR test je nejpřesnější.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ten výzkum se prováděl v nemocnice Karviná Ráj spolu se Zdravotním ústavem tady v Ostravě. A z jakého důvodu zrovna v Moravskoslezském kraji výzkum probíhal? Uvádělo se, že je to kvůli tomu, že Karviná Ráj nejvíce testovala v období, kdy pandemie postihla horníky.
Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: Nemocnice Karviná Ráj má s tím velké zkušenosti s takovýmto testováním velkého počtu lidí, to je první věc. Druhá věc je já bych skutečně chtěl ocenit práci Státního zdravotního ústavu v Ostravě, který už i v té první vlně pandemie pomáhal s plošným testováním. Myslím si, že tam je skutečně taková ta vůle ty věci dál posouvat z hlediska poznání toho, které testy fungují. Takže myslím si, že to je věc, která je velmi důležitá. Díky právě Státnímu zdravotnímu ústavu my jsme jako kraj už před více než měsícem možná už téměř dvěma měsíci nakoupili zařízení právě pro to antigenní testování.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Od 16.listopadu jsou opatření v souvislosti s pandemií zaváděna podle protiepidemického systém PES. Jak to hodnotíte? Protože má své zastánce i odpůrce.
Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: Ten PES, jak se říká vznikl právě z tohoto důvodu, abychom do věcí zavedli jakýsi řád a jakýsi systém. Z tohoto pohledu jsem za to nesmírně rád. Nicméně jako každý systém i tento je závislý od dat, které máte k dispozici. A tady je právě to jedno skryté nebezpečí, že v okamžiku, kdy se přestává testovat v tom množství jako se testovalo, tak i ten PES vám neukáže to skutečné riziko, protože ti skutečně nemocní, nakažení jsou ukryti díky tomu, že se nezúčastnili toho testování. Na druhou stranu to považuju za důležité si uvědomit, co se může dít, jak se budou věci vyvíjet.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane hejtmane, jak vidíte vývoj epidemie do Vánoc. To lidi hodně zajímá.
Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: No já to samozřejmě vidím tak, že všichni jsou natěšení zase naběhnout do těch obchodů, obchodních center, nakupovat a udělat radost svým blízkým. Myslím si, že právě z tohoto důvodu se předpokládá to plošné testování, abychom do těch Vánoc tak trošku věděli zdali jsme nakažení nebo nejsme, protože samozřejmě těch sociálních kontaktů bude velmi přibývat díky tomu, že se budou setkávat rodiny a víme dobře, že právě rodiny byly jedním ze zdrojů šíření epidemie v těch minulých měsících. Takže, já bych skutečně tady je vybízel k velké opatrnosti a jak říkám možná by stálo za to trošku vrátit ty Vánoce řekněme do té doby, kdy to byly Vánoce o tom, že se vlastně dávalo ovoce, oříšky. Že to nemusíme stavět jenom na těch drahých dárcích, protože přeci jen vnímám tu situaci jako ještě velmi křehkou, velmi křehkou a myslím si, že to vyplývá i z těch čísel. Byť si myslím, že v tomto kraji to není úplně špatné. Myslím, že náš kraj právě tak nějak celkově se nachází v tom už řekněme stupni pohotovosti 3. Na rozdíl od jiných krajů.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na to upozorňují také odborníci, lékaři epidemiologové, že bychom možná měli být opravdu obezřetní a než uvolňovat opatření spíš se chystat na třetí vlnu, která by nás měla postihnout v lednu.
Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: Ta situace je skutečně křehká, ale hlavně co tady vlastně se blíží je chřipková sezóna a samotná chřipková sezona bude dále oslabovat lidí a bude samozřejmě běžet paralelně s covid 19, takže to bude opět zvýšený nápor na zdravotníky, na testování, protože budete muset od sebe oddělit ty, kteří mají jenom chřipku a ty, kteří mají covid 19. Takže ta situace bude skutečně teďka v těchto nejbližších týdnech. Nechci říct měsících, ať zbytečně nestraší, nejsem epidemiolog, ale vím o čem se tito lidé baví a co nám říkají na těch našich konferencích, které máme jako hejtmani.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane hejtmane, já vám děkuji za rozhovor i za váš čas, který jste věnoval našemu pořadu.
Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: Na viděnou.
Redakčně upraveno / zkráceno.