Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Pavel Rydrych, krajský koordinátor pro očkování, V MS kraji je naočkováno 38 tisíc lidí proti nemoci COVID-19

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: V závěru loňského roku se začalo v Česku očkovat proti nemoci Covid-19, v kraji už máme naočkováno několik tisíc lidí, zejména zdravotníků, lidí ze sociálních služeb a nejstarších seniorů. Více už k tématu Pavel Rydrych krajský koordinátor pro očkování. Dobrý den.

Pavel Rydrych, krajský koordináto pro očkování: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Na začátek prosím o vysvětlení jak fungují dodávky vakcín v rámci republiky, a podle jakého klíče a kolik vakcín celkem máme dostat do Moravskoslezského kraje v nejbližších dnech?

Pavel Rydrych, krajský koordináto pro očkování: Takže aktuálně pracujeme v rámci Moravskoslezského kraje se dvěma typy vakcín společnosti Pfizer Biontech a od společnosti Moderna. Aktuálně jsme dostali do Moravskoslezského kraje od konce minulého roku zhruba pět dodávek, které čítají víc jak 29 tisíc dávek od společnosti Pfizer, a také jednu dodávku od společnosti Moderna, která čítala 8400 dávek. To byla dodávka ze 14.1.. Včera dorazila další dodávka od společnosti Moderna, 2500 dávek, které skončily ve Fakultní nemocnici Ostrava, která je distribučním očkovacím místem. Takže aktuálně máme k dispozici v Moravskoslezském kraji toto množství. Dnes jsme, v rámci ranního webexu s ministerským předsedou a s ministrem zdravotnictví, byli informováni také o tom, že se chystá i dodávka třetího typu vakcíny, a to od společnosti AstraZeneca, která by měla být v průběhu několika týdnů dodána do ČR. Ta celková alokace pro Českou republiku AstraZeneca je 81 tisíc dávek a ten klíč, který je uplatněn na rozdělení do jednotlivých krajů je podíl 65 plus. A tím že Moravskoslezský kraj má zhruba 11,3% podílu této věkové kategorie, tak 11,3% dodávek z těch celkových celorepublikových by mělo jít do Moravskoslezského kraje.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A kolik to je v objemu, 11,3%, kolik to je na počet vakcín?

Pavel Rydrych, krajský koordináto pro očkování: Tak jak jsem zmiňoval, zhruba to odpovídá té dodávce v lednu, to znamená 29 tisíc dávek od Pfizeru a nějakých 8 tisíc dávek Moderny. Pokud se podíváme o úroveň níž, to znamená na únor, tak v únoru by to mělo být nějakých 38 tisíc dávek Pfizeru a nějakých 12 tisíc dávek od Moderny, a tím že dorazí i AstraZeneca, tak bychom se měli pohybovat někde kolem devíti tisíc dávek od AstraZeneca.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Za leden a únor budeme mít tím pádem naočkovaných kolik lidí?

Pavel Rydrych, krajský koordináto pro očkování: Teď to asi takhle rychle z hlavy nespočítám, ale aktuálně máme proočkovaných 38 000 zdravotníků, 80+, plus praktických lékařů z primární péče. V únoru bychom měli proočkovat kolem 59 000, a v březnu by to mělo být až kolem 70 000, podle těch dodávek, které byly avizovány.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: To je počet lidí anebo počet dávek, když každý člověk musí dostat dvě dávky?

Pavel Rydrych, krajský koordináto pro očkování: Tak já to beru tak, že i pro druhou vakcinaci my si dávky neschováváme. To znamená, že to co my dostaneme ze systému, to znamená z centrální úrovně, tak my de facto všechno vrhneme směrem k prvovakcinaci, a pak samozřejmě ty očekávání jsou, že v těch následujících týdnech budou ty dodávky, po těch dvaceti jedna respektive dvaceti osmi dnech, dodány i pro druhou vakcinaci. Podle pokynů pana ministra Blatného prostě všechno co přijde do Moravskoslezského kraje pouštíme samozřejmě do prvovakcinací. A ty dodávky, které dorazily třeba minulý týden, samozřejmě už potřebujeme na druhou vakcinaci z dodávek ze začátku ledna, takže my tady vždycky, když to řeknu takhle obrazně, máme dvaceti jedna denní nebo dvaceti osmi osmidenní schéma, kdy z těch dalších dodávek musíme vždy jakoby ukrojit pro tu druhou vakcinaci.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Možná ještě na vysvětlenou pro lidi, pro ty seniory 80+, kteří jsou zaregistrováni a mají termín očkování někdy třeba za 2 měsíce, tak podle toho co říkáte, že těch vakcín vypadá, že bude nakonec tedy dost, že svítá na lepší časy, že budou tedy o několik týdnů dříve naočkováni?

Pavel Rydrych, krajský koordináto pro očkování: Tak když se podívám do těch registrací, o kterých vy mluvíte, tak my aktuálně vidíme v našem registračním systému, který je zřízen z centrální úrovně, nějakých 19 tisíc registrací 80+, a dále také dva tisíce registrací praktických lékařů, kteří od 26.1. prochází centrálním rezervační systémem. To znamená, když to zjednoduším a dostaneme v průběhu měsíce 21tisíc vakcín, tak bychom byli schopni otevřít rezervace pro tyto registrované. Takže všechno je odvislé od množství dodaných vakcín, které přichází od jednotlivých společností. Když už je člověk zaregistrovaný, tak po dodávce vakcíny bude informován o tom, že se má přijít nechat naočkovat a bude mu přidělena rezervace. Já to možná ještě vysvětlím. Uvedu to na nějakém konkrétním příkladu, ať je to jednoznačné. Když si udělám 100 registrací pro 80+ a do Moravskoslezského kraje mi přijde 50 vakcín, tak já v rámci očkovacích míst otevřu rezervace pouze pro těch 50 prvních z těch registrovaných. Takže nemůže se stát to, a to je změna v tom systému, že bychom otevřeli rezervace a neměli pro pacienty vakcínu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Hovořil jste o Astře Zeneca - ta avizovaná dodávka třetího typu vakcíny, liší se od těch dvou, které už dostáváme do kraje?

Pavel Rydrych, krajský koordináto pro očkování: Tak my jsme dneska dostali, v rámci komunikace, konečně české SPC. To je ta informace o tom, jaká ta vakcína má základní indikační schémata a jak si její výrobce přeje, abychom ji používali. V rámci diskuze i se SÚKLem, protože on vydal toto SPC české, které přeložil z anglického originálu a vydal k tomu to rozhodnutí o tom, že vakcína je bezpečná a může být použita v ČR, tak my tady tu vakcínu zařadíme do našeho schématu, a podle dodávek, tato vakcína samozřejmě bude vhodná, protože její teplotní řetězec není tak náročný jako u předchozích vakcín, ale běží ve standardním režimu tak jako klasické chřipkové vakcíny, kterými běžně očkujeme populaci, je to těch 2 až 8 stupňů, tak tady očekávám, že tato vakcína by měla být poskytnuta do primární péče k praktickým lékařům, tak aby mohli očkovat již ve svých ordinacích. Takže beru, že vakcína od AstraZeneca už svými parametry je vhodná pro použití v ordinacích praktických lékařů, a bude záležet na dodávkách AstraZeneca, kdy se ta vakcína dostane i k nim.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Aktuálně se tedy očkuje v jednadvaceti očkovacích centrech a až bude vakcína vakcína od AstraZeneca budou očkovat i praktičtí lékaři, nicméně chystá se také otevření velkokapacitního očkovacího centra na Černé louce. V jakém sledu to všechno bude?

Pavel Rydrych, krajský koordináto pro očkování: Tak já Vás možná trošku popravím, těch jednadvacet očkovacích míst, už jsme na daleko vyšším čísle, už máme 34 očkovacích míst, z toho 9 neaktivních. To jsou ty očkovací místa, které zatím splnily všechny podmínky registrace, to znamená prošly schvalovacím procesem na úrovni centrálního řídícího týmu, mají schválené provozní řády Krajské hygienické stanice, ale zatím nevakcinují. Máme tady, jak jsem říkal, 34 očkovacích míst, z toho 25 aktivních, do kterých my aktivně rozvážíme vakcíny. A samozřejmě plánujeme i vysokokapacitní očkovací místo a jedním z těch největších, které je v přípravě a už se staví i fyzicky, je právě to místo na Černé louce. Takže toto je místo, které bude fungovat pod hlavičkou Fakultní nemocnice Ostrava, která nad ním převzala záštitu, je to ve spolupráci se Statutárním městem Ostrava, a to co je na tom specifické a zajímavé, je že by to mělo být místo, které bude vytvořeno ve spolupráci právě s primární péčí. Takže my teď sbíráme, když to řeknu, nabídky praktických lékařů, kteří by nám pomohli na těchto vysokokapacitních očkovacích místech tak, aby jsme byli schopni jednoznačně popsat tu provozní dobu toho očkovací místa. My jsme si stanovili cíl toho denního výtlaku očkování na nějakých tisíc osm set pozic.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Aktivně také chtějí k očkování přistoupit i velké průmyslové podniky, jsou to Třinecké železárny, OKD nebo také firma Liberty. Uvažuje se do budoucna, že by mohlo fungovat i v rámci těch podniků, že by pomáhali s vakcinací?

Pavel Rydrych, krajský koordináto pro očkování: Tak tohle je jedna z výborných spoluprací, kterou tady vnímáme i v rámci Moravskoslezského kraje, protože tady máme nejenom velké výrobní podniky, máme tady i velkou automobilku Hyundai v Nošovicích, máme tady velkou výrobu a v Opavě Mondelēz a spol., a všechny tyto podniky se na nás obrátili s tím, že mají své ordinace praktických lékařů, které se starají o jejich zaměstnance a oslovili nás v téhle věci, zdali až bude dostatečné množství vhodné vakcíny, tak oni budou schopni zajistit ty vakcinační místa přímo v prostorách jejich podniků tak, aby nemuselo docházet k velkému posunu pacientů z výrobního podniku do nějakého očkovacího místa. Takže tuto spolupráci samozřejmě vítáme a když se rozšíří množství dodávek, tak pak budeme spolupracovat i s těmito velkými podniky tak, aby ta vakcinace proběhla nikoli v očkovací místě, třeba v nemocnici, ale aby to očkování mohlo proběhnout ve vhodných prostorách, které budou zase schváleny jak Krajskou hygienickou stanicí tak Krajským úřadem, přímo na místě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane Rydrychu já vám děkuji za rozhovor a přeji nám všem, ať se máte co přerozdělovat, ať je dostatek vakcín pro Moravskoslezský kraj.

Pavel Rydrych, krajský koordináto pro očkování: Moc děkuju za pozvání a přeji všem hezký den.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Pavel Rydrych, krajský koordinátor pro očkování, V MS kraji je naočkováno 38 tisíc lidí proti nemoci COVID-19
02. února 2021, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: V závěru loňského roku se začalo v Česku očkovat proti nemoci Covid-19, v kraji už máme naočkováno několik tisíc lidí, zejména zdravotníků, lidí ze sociálních služeb a nejstarších seniorů. Více už k tématu Pavel Rydrych krajský koordinátor pro očkování. Dobrý den.

Pavel Rydrych, krajský koordináto pro očkování: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Na začátek prosím o vysvětlení jak fungují dodávky vakcín v rámci republiky, a podle jakého klíče a kolik vakcín celkem máme dostat do Moravskoslezského kraje v nejbližších dnech?

Pavel Rydrych, krajský koordináto pro očkování: Takže aktuálně pracujeme v rámci Moravskoslezského kraje se dvěma typy vakcín společnosti Pfizer Biontech a od společnosti Moderna. Aktuálně jsme dostali do Moravskoslezského kraje od konce minulého roku zhruba pět dodávek, které čítají víc jak 29 tisíc dávek od společnosti Pfizer, a také jednu dodávku od společnosti Moderna, která čítala 8400 dávek. To byla dodávka ze 14.1.. Včera dorazila další dodávka od společnosti Moderna, 2500 dávek, které skončily ve Fakultní nemocnici Ostrava, která je distribučním očkovacím místem. Takže aktuálně máme k dispozici v Moravskoslezském kraji toto množství. Dnes jsme, v rámci ranního webexu s ministerským předsedou a s ministrem zdravotnictví, byli informováni také o tom, že se chystá i dodávka třetího typu vakcíny, a to od společnosti AstraZeneca, která by měla být v průběhu několika týdnů dodána do ČR. Ta celková alokace pro Českou republiku AstraZeneca je 81 tisíc dávek a ten klíč, který je uplatněn na rozdělení do jednotlivých krajů je podíl 65 plus. A tím že Moravskoslezský kraj má zhruba 11,3% podílu této věkové kategorie, tak 11,3% dodávek z těch celkových celorepublikových by mělo jít do Moravskoslezského kraje.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A kolik to je v objemu, 11,3%, kolik to je na počet vakcín?

Pavel Rydrych, krajský koordináto pro očkování: Tak jak jsem zmiňoval, zhruba to odpovídá té dodávce v lednu, to znamená 29 tisíc dávek od Pfizeru a nějakých 8 tisíc dávek Moderny. Pokud se podíváme o úroveň níž, to znamená na únor, tak v únoru by to mělo být nějakých 38 tisíc dávek Pfizeru a nějakých 12 tisíc dávek od Moderny, a tím že dorazí i AstraZeneca, tak bychom se měli pohybovat někde kolem devíti tisíc dávek od AstraZeneca.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Za leden a únor budeme mít tím pádem naočkovaných kolik lidí?

Pavel Rydrych, krajský koordináto pro očkování: Teď to asi takhle rychle z hlavy nespočítám, ale aktuálně máme proočkovaných 38 000 zdravotníků, 80+, plus praktických lékařů z primární péče. V únoru bychom měli proočkovat kolem 59 000, a v březnu by to mělo být až kolem 70 000, podle těch dodávek, které byly avizovány.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: To je počet lidí anebo počet dávek, když každý člověk musí dostat dvě dávky?

Pavel Rydrych, krajský koordináto pro očkování: Tak já to beru tak, že i pro druhou vakcinaci my si dávky neschováváme. To znamená, že to co my dostaneme ze systému, to znamená z centrální úrovně, tak my de facto všechno vrhneme směrem k prvovakcinaci, a pak samozřejmě ty očekávání jsou, že v těch následujících týdnech budou ty dodávky, po těch dvaceti jedna respektive dvaceti osmi dnech, dodány i pro druhou vakcinaci. Podle pokynů pana ministra Blatného prostě všechno co přijde do Moravskoslezského kraje pouštíme samozřejmě do prvovakcinací. A ty dodávky, které dorazily třeba minulý týden, samozřejmě už potřebujeme na druhou vakcinaci z dodávek ze začátku ledna, takže my tady vždycky, když to řeknu takhle obrazně, máme dvaceti jedna denní nebo dvaceti osmi osmidenní schéma, kdy z těch dalších dodávek musíme vždy jakoby ukrojit pro tu druhou vakcinaci.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Možná ještě na vysvětlenou pro lidi, pro ty seniory 80+, kteří jsou zaregistrováni a mají termín očkování někdy třeba za 2 měsíce, tak podle toho co říkáte, že těch vakcín vypadá, že bude nakonec tedy dost, že svítá na lepší časy, že budou tedy o několik týdnů dříve naočkováni?

Pavel Rydrych, krajský koordináto pro očkování: Tak když se podívám do těch registrací, o kterých vy mluvíte, tak my aktuálně vidíme v našem registračním systému, který je zřízen z centrální úrovně, nějakých 19 tisíc registrací 80+, a dále také dva tisíce registrací praktických lékařů, kteří od 26.1. prochází centrálním rezervační systémem. To znamená, když to zjednoduším a dostaneme v průběhu měsíce 21tisíc vakcín, tak bychom byli schopni otevřít rezervace pro tyto registrované. Takže všechno je odvislé od množství dodaných vakcín, které přichází od jednotlivých společností. Když už je člověk zaregistrovaný, tak po dodávce vakcíny bude informován o tom, že se má přijít nechat naočkovat a bude mu přidělena rezervace. Já to možná ještě vysvětlím. Uvedu to na nějakém konkrétním příkladu, ať je to jednoznačné. Když si udělám 100 registrací pro 80+ a do Moravskoslezského kraje mi přijde 50 vakcín, tak já v rámci očkovacích míst otevřu rezervace pouze pro těch 50 prvních z těch registrovaných. Takže nemůže se stát to, a to je změna v tom systému, že bychom otevřeli rezervace a neměli pro pacienty vakcínu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Hovořil jste o Astře Zeneca - ta avizovaná dodávka třetího typu vakcíny, liší se od těch dvou, které už dostáváme do kraje?

Pavel Rydrych, krajský koordináto pro očkování: Tak my jsme dneska dostali, v rámci komunikace, konečně české SPC. To je ta informace o tom, jaká ta vakcína má základní indikační schémata a jak si její výrobce přeje, abychom ji používali. V rámci diskuze i se SÚKLem, protože on vydal toto SPC české, které přeložil z anglického originálu a vydal k tomu to rozhodnutí o tom, že vakcína je bezpečná a může být použita v ČR, tak my tady tu vakcínu zařadíme do našeho schématu, a podle dodávek, tato vakcína samozřejmě bude vhodná, protože její teplotní řetězec není tak náročný jako u předchozích vakcín, ale běží ve standardním režimu tak jako klasické chřipkové vakcíny, kterými běžně očkujeme populaci, je to těch 2 až 8 stupňů, tak tady očekávám, že tato vakcína by měla být poskytnuta do primární péče k praktickým lékařům, tak aby mohli očkovat již ve svých ordinacích. Takže beru, že vakcína od AstraZeneca už svými parametry je vhodná pro použití v ordinacích praktických lékařů, a bude záležet na dodávkách AstraZeneca, kdy se ta vakcína dostane i k nim.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Aktuálně se tedy očkuje v jednadvaceti očkovacích centrech a až bude vakcína vakcína od AstraZeneca budou očkovat i praktičtí lékaři, nicméně chystá se také otevření velkokapacitního očkovacího centra na Černé louce. V jakém sledu to všechno bude?

Pavel Rydrych, krajský koordináto pro očkování: Tak já Vás možná trošku popravím, těch jednadvacet očkovacích míst, už jsme na daleko vyšším čísle, už máme 34 očkovacích míst, z toho 9 neaktivních. To jsou ty očkovací místa, které zatím splnily všechny podmínky registrace, to znamená prošly schvalovacím procesem na úrovni centrálního řídícího týmu, mají schválené provozní řády Krajské hygienické stanice, ale zatím nevakcinují. Máme tady, jak jsem říkal, 34 očkovacích míst, z toho 25 aktivních, do kterých my aktivně rozvážíme vakcíny. A samozřejmě plánujeme i vysokokapacitní očkovací místo a jedním z těch největších, které je v přípravě a už se staví i fyzicky, je právě to místo na Černé louce. Takže toto je místo, které bude fungovat pod hlavičkou Fakultní nemocnice Ostrava, která nad ním převzala záštitu, je to ve spolupráci se Statutárním městem Ostrava, a to co je na tom specifické a zajímavé, je že by to mělo být místo, které bude vytvořeno ve spolupráci právě s primární péčí. Takže my teď sbíráme, když to řeknu, nabídky praktických lékařů, kteří by nám pomohli na těchto vysokokapacitních očkovacích místech tak, aby jsme byli schopni jednoznačně popsat tu provozní dobu toho očkovací místa. My jsme si stanovili cíl toho denního výtlaku očkování na nějakých tisíc osm set pozic.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Aktivně také chtějí k očkování přistoupit i velké průmyslové podniky, jsou to Třinecké železárny, OKD nebo také firma Liberty. Uvažuje se do budoucna, že by mohlo fungovat i v rámci těch podniků, že by pomáhali s vakcinací?

Pavel Rydrych, krajský koordináto pro očkování: Tak tohle je jedna z výborných spoluprací, kterou tady vnímáme i v rámci Moravskoslezského kraje, protože tady máme nejenom velké výrobní podniky, máme tady i velkou automobilku Hyundai v Nošovicích, máme tady velkou výrobu a v Opavě Mondelēz a spol., a všechny tyto podniky se na nás obrátili s tím, že mají své ordinace praktických lékařů, které se starají o jejich zaměstnance a oslovili nás v téhle věci, zdali až bude dostatečné množství vhodné vakcíny, tak oni budou schopni zajistit ty vakcinační místa přímo v prostorách jejich podniků tak, aby nemuselo docházet k velkému posunu pacientů z výrobního podniku do nějakého očkovacího místa. Takže tuto spolupráci samozřejmě vítáme a když se rozšíří množství dodávek, tak pak budeme spolupracovat i s těmito velkými podniky tak, aby ta vakcinace proběhla nikoli v očkovací místě, třeba v nemocnici, ale aby to očkování mohlo proběhnout ve vhodných prostorách, které budou zase schváleny jak Krajskou hygienickou stanicí tak Krajským úřadem, přímo na místě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane Rydrychu já vám děkuji za rozhovor a přeji nám všem, ať se máte co přerozdělovat, ať je dostatek vakcín pro Moravskoslezský kraj.

Pavel Rydrych, krajský koordináto pro očkování: Moc děkuju za pozvání a přeji všem hezký den.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-02-02-2021-17-14