Renáta Eleanora Orlíková: Lukáš Curylo, dosavadní první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje a také lídr kandidátky KDU-ČSL v krajských volbách. Jaká budou hlavní témata lidovců a jaké jsou představy o vedení hejtmanství se dozvíte už za chvíli. Dobrý den u televizních obrazovek a pane náměstku Vás vítám v našem studiu, dobrý den.
Lukáš Curylo, lídr kandidátky KDU-ČSL: Dobrý den.
Renáta Eleanora Orlíková: Už tady padlo, co bude naším hlavním tématem. Nicméně, vy jste od roku 2013 ředitelem Charity České republiky a od roku 2007 ředitel Diecézní charity Ostravsko-opavské. Od roku 2008 zastupitel Moravskoslezského kraje, v letech 1998 až 2010 zastupitel Městského obvodu Ostrava-Poruba. Od roku 2016, kdy jste byl lídrem kandidátky KDU-ČSL v Moravskoslezském kraji jste prvním náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje. To už tady padlo. To znamená žádný nováček ani v politice ani ve veřejném životě.
Lukáš Curylo, lídr kandidátky KDU-ČSL: Nikoliv, máte pravdu. Nováčkem nejsem a v podstatě se za to ani nestydím. Protože každý, kdo o mě bude chtít znát nějaké informace, co jsem dělal, jak jsem hlasoval, co jsem prosazoval, tak stačí zadat do vyhledávače Lukáš Curylo a vyjede mu X článků. Takže pro potencionálního voliče a pro občana jsem osobou podle mě známou a můžou si zjistit jestli mě chtějí nebo nechtějí volit na základě konkrétních názorů nikoliv slibů.
Renáta Eleanora Orlíková: Vyjmenovala jsem ty minulé funkce, ale těch současných máte také dost. To jsme tady ještě neřekli všechny. Dá se to všechno skloubit a dělat na sto procent?
Lukáš Curylo, lídr kandidátky KDU-ČSL: Já to řeknu takhle, když jsem nastupoval do funkce prvního náměstka, tak jsem měl trošku těžkou hlavu a projednával jsem to s lidmi, kteří mě do funkce ustanovili. Mě v rámci charity České republiky ustanovili do funkce biskupové Čech a Moravy, s těmi jsem diskutoval jestli chtějí abych pokračoval a dali mi svou důvěru. To jsem udělal i tady v rámci Diecézní charity Ostravsko-opavské a také jsem dostal důvěru. Samozřejmě jsem přijal určitá opatření, ustanovil jsem dva své zástupce, výkonné ředitele, kteří tuto funkci dělají a já jsem prakticky "jen" předseda představenstva, jak tedy Diecézní charity Ostravsko-opavské, tak i charity České Republiky. Tam to doposud bylo i zvykem, že vždy jeden z diecézních ředitelů byl ředitelem, ale v zásadě není to o tom, že by byl i ředitelem výkonným. Je tam výkonný ředitel a výkonný ředitel sekretariátu a já jsem v podstatě zase takový předseda představenstva. A každý z nás, kdo někde někdy byl v téhle funkci tak ví, že je to taková reprezentativní forma činnosti. Je to spíše o strategickém rozhodování, které připravují právě tyto výkonné složky, je to o zastupování společnosti navenek a v mezinárodním styku. Takže toto si myslím, že lze zvládnout. A co se týká funkcí a skloubení s krajem, tak si myslím, že se to naopak osvědčilo. Protože v rámci této koronavirové krize jsme byli ve styku přímo s klienty, informace jsme měli přímo z terénu. Řešil jsem konkrétní věci na té druhé straně. To znamená, že když jsme diskutovali během krizového štábu o ochranných pomůckách, dezinfekci a podobně, tak jsem měl přímé informace, kde skutečně ty pomůcky nemají.
Renáta Eleanora Orlíková: Ty byste si určitě uměl získat i kdybyste nebyl ředitelem charity.
Lukáš Curylo, lídr kandidátky KDU-ČSL: Určitě, ale mě to teď momentálně vyhovuje tak, jak to je, protože získávám obraz z reality a možná ze mě není úplně ten top profesionální politik, který možná často může a nemusí samozřejmě žít v určité bublině, ve které se pohybuje.
Renáta Eleanora Orlíková: Lidovci se do vedení kraje dostali po osmi letech tedy před čtyřmi lety. S jakými ambicemi jdete do krajských voleb nyní?
Lukáš Curylo, lídr kandidátky KDU-ČSL: Tak těch témat bude několik. Některé vyplynuly právě i z té koronavirové krize. My jsme samozřejmě měli určitá témata, jako i jiné politické strany, ale budou nás čekat věci, které jsme neočekávali a to samozřejmě zvýšená nezaměstnanost, která už překročila pětiprocentní hranici a jsme zase bohužel jeden z nejhorších krajů v České republice, co se týká nezaměstnanosti. Aktuální otázka bude otázka bezpečnosti, a to bezpečnosti rizika kriminality a jiných věcí, ale bezpečnosti právě i, co se týká těchto pandemií. Čeká nás druhá vlna, pravděpodobně na podzim, a budeme se muset na ni dobře připravit. A samozřejmě třetí oblast je ekonomická, která je velmi důležitá, protože výpadky v příjmech krajů jsou obrovské. Jen v tomto roce očekáváme výpadek ve výši 1,3 miliardy korun, což je vlastně desetina veškerých volných prostředků, které kraj má a bude muset na to reagovat již v tomto roce. např. aktualizací rozpočtu. Do zastupitelstva v červnu jdeme s návrhem určitého úvěrového rámce, abychom byli schopni zajistit investiční akce, opravy a velké strategické projekty, které kraj připravuje pro další období, ale i pro ty které v současnosti realizuje a to samozřejmě bude čekat i budoucí koalici v příštím roce, protože ten výpadek přes miliardu se očekává i v roce 2021.
Renáta Eleanora Orlíková: Z čeho ten miliardový výpadek je vlastně poskládaný?
Lukáš Curylo, lídr kandidátky KDU-ČSL: Tak je to z daní, protože my jsme z velké části závislí na daních, které přicházejí ze sdílených daní a díky určitým odklonům a odkladům při placení daní, které byly prominuty, tak u některých typů daní dva měsíce nepřišla ani koruna. To jsou obrovské výpadky, které se ještě uvidí v průběhu tohoto roku, protože my nevíme, jak se některé daně budou chovat a co to udělá s tím odklonem a co to udělá s plátci, kteří se nějakým způsobem dostali do problémů a chápeme to. A samozřejmě že máme i nějaký vícenáklady spojené s kovidem a s péčí o naše podnikatele. Připravujeme projekt v hodnotě desítek milionů korun na podporu rozjetí cestovního ruchu, na podporu kulturních akcí, aby se opět rozvinul kulturní a společenský život v našem kraji. Musíme se podílet na financování pomoci v rámci ANTICOVID pro osoby samostatně výdělečně činné a tak bych mohl pokračovat. To znamená, že minimálně už teď víme, že zhruba půl miliardy korun máme nečekaných výdajů, které jsme vůbec nepředpokládali. A pak samozřejmě nepředpokládané nízké příjmy, které jsou a toto se musí zkombinovat a musí se vymyslet, které prioritní akce se budou realizovat dál tak, aby se kraj opět dal do normálu a fungoval.
Renáta Eleanora Orlíková: Víte už teď co by třeba nemuselo z těch velkých plánovaných investic proběhnout?
Lukáš Curylo, lídr kandidátky KDU-ČSL: Tak teď se o tom diskutuje. Je samozřejmě několik priorit. Mezi těmi základními prioritami je jestli to je kofinancované z jiných zdrojů. To znamená, že samozřejmě ty projekty, které jsou kofinancovány z evropských peněz, tak samozřejmě realizovány musí být, protože bychom o tyto peníze přišli.Pak tam jsou strategické věci, které nesnesou odkladu jako je třeba oprava mostů, které jsou v havarijním stavu, oprava některých cest, rekonstrukce některých objektů, které jsou skutečně ve špatném stavu. Například v oblasti kultury je to oprava Sovince, protože tam vyhořela takzvaná zemědělská škola a zatékalo tam a docházelo k devastaci památky tak k tomu zastřešení muselo dojít. Takže to jsou věci, které nesnesou odkladu. A pak jsou samozřejmě taková politická témata, o kterých se bude diskutovat jestli pokračovat či nepokračovat. A jedním z takových témat je Černá kostka.
Renáta Eleanora Orlíková: Vy jste pro ?
Lukáš Curylo, lídr kandidátky KDU-ČSL: My jsme pro, protože si myslíme, že zaprvé kraj do toho už v minulosti i současnosti dal dost peněz. Je to téměř 80 milionů korun, které kraj již zainvestoval. A zadruhé pořád máme příslib od státu na kofinancování ve výši osmi set milionů korun, o kterých se samozřejmě bude diskutovat, ale já předpokládám, že když vláda deklarovala, že do investic a do oprav bude nadále dávat finanční prostředky, tak že ten závazek splní. A o tyto peníze bychom přišli.
Renáta Eleanora Orlíková: Vy, jako "Lidovci", máte na kraji na starosti kulturu, památky a také sociální oblast.V letošním roce chcete památkám pomoci i tak, že prodloužíte sezónu na podzim?
Lukáš Curylo, lídr kandidátky KDU-ČSL: My jsme se rozhodli, že u našich organizací, které zřizujeme přímo my, tam je to trošku snazší, že prodloužíme sezonu tím, že uhradíme vstupné ve výši asi sto patnácti sto dvaceti procent minulého roku na září a říjen. To znamená, že v září a v říjnu, s největší pravděpodobností, jestli to samozřejmě schválí zastupitelstvo a vedení kraje, tak návštěvníci budou mít vstup zdarma. Tím chceme trošku rozdýchat a dát impulz cestovnímu ruchu, aby se ta turistická sezona prodloužila. A současně to chceme nabídnout i zhruba dalším padesáti šedesáti památkám a atrakcím jiných zřizovatelů. To bude předmětem takového malého dotačního řízení, kdy se budou moci přihlašovat,a ty nejlepší, nejatraktivnější památky budou podpořeny právě touto formou v měsíci září a říjnu.
Renáta Eleanora Orlíková: Děkuji za rozhovor.
Lukáš Curylo, lídr kandidátky KDU-ČSL: Taky děkuji za pozvání a na shledanou.
Renáta Eleanora Orlíková: Mějte se hezky, uvidíme se u dalšího tématu.
Redakčně upraveno/ zkráceno