Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Boris Urbánek, skladatel, klavírista a hudební pedagog: Jazz open Ostrava letos proběhne od 6. do 20. 6.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jazz Open Ostrava letos proběhne od 6. do 20. června na několika místech Ostravy. Pozvání do studia přijal skladatel, klavírista a hudební pedagog Boris Urbánek. Ahoj.

Boris Urbánek, skladatel, klavírista a hudební pedagog: Dobrý den, ahoj.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak Borisi, pojďme si v krátkosti si něco o jazzové hudbě říct, než se dostaneme k samotnému festivalu. Jaké jsou vlastně hlavní styly a subžánry jazzu?

Boris Urbánek, skladatel, klavírista a hudební pedagog: Jejda, tak těžká otázka hned na začátek. Víš co? Já zkusím, odpovědět už velmi slavnou větou, že se ptali někoho známého, já nevím myslím Louise Armstronga, co je to jazz. A on tuším odpověděl, teď neřeknu úplně, jestli to přesně cituji, že pokud se takhle ptáš, tak se to nikdy nedozvíš, protože to se těžko dá vysvětlit, co to je jazz. Jazz je hudba samozřejmě tak obecně víme, že to je hudba. Historicky ji dokážeme zmapovat, kdy asi se začala nějak projevovat ten hudební směr a kde a tak o tom jsou napsány tlusté knížky. A v současné době v roce 2024, už má ten to hudební styl za sebou minimálně sto padesátiletou historii, vývoj, tak se někam posunul i díky technologiím, které v současné době kolem sebe máme. Takže ten vývoj je stále bych řekl, velmi dynamický. A hlavní směry jazzu? Víš co, to už je dneska? Já jsem vymyslel nebo, já určitě jsem to nevymyslel já. Určitě to vymyslel někdo jiný přede mnou, daleko chytřejší, ale jen mě napadlo, že jazz je taková obrovská řeka, takový veletok, už dnes. A on spojuje v sobě mnoho přítoků. A to jsou ty žánry, řekněme různé a on je tak dokáže krásně všechny vstřebat a dokáže je vlastně zpracovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já si myslím, že u jazzu asi nejvíc platí to, že jde ruku v ruce s improvizací. Je to tak?

Boris Urbánek, skladatel, klavírista a hudební pedagog: Ano, jeden z nejcharakterističtější rysů jazzu je, že se improvizuje. V tom je vlastně asi ten největší, řekl bych rozpoznatelný moment, který odděluje jazzovou hudbu od té ostatní. Každá jiná hudba je svým způsobem napsaná nebo se nějakým způsobem řekne takhle se to bude hrát a hotovo. I v rocku i v popu. Jenom ten jazz je schopný to vzít a úplně postavit, přestavět po svém, úplně tomu dát novou DNA. A díky improvizaci, protože stále jazzmani vymýšleli, jak to zahrát trochu jinak, jak to udělat. Člověk je tvor tvořivý. Dělá variace denně i v běžných procesech a v jazzové muzice je to řemeslo velmi důležité, řekl bych docela podstatné, protože vyjma těch s tím absolutním sluchem se to člověk musí naučit. To znamená, musí se naučit principy harmonické, melodické, rytmické. Rytmus je taky v jazzu poměrně důležitá složka, řekl bych možná úplně nejdůležitější. Musí mě to bavit samozřejmě to je základní věc.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jsem v úvodu řekla, že letošní festival, že Jazz Open 2024, bude probíhat na několika místech. Startuje 6. června v Docku a odstartuje ho uskupení -123min. Proč zrovna takhle?

Boris Urbánek, skladatel, klavírista a hudební pedagog: To jsou skvělí kluci. No tak všichni známe Zdeňka Bínu, který už tady vlastně brázdí z touto mini partou triem. Někdy jich bylo víc, někdy míň, ale to základ bylo vždycky trio, už brázdí nějakých dvacet let. To je přesně takový ten spontánní muzikant. On si vymýšlí na místě různé texty. To je ten tvořivý člověk, který je nespoutaný. Když ho člověk vidí na pódiu, tak z něho srší ta improvizační potence a ta nespoutanost. A mně se to hrozně líbí. A je to samozřejmě současná dynamická muzika, která je mi blízká, hodně rytmická a je to prostě příjemná zábavná hudba.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Další čtvrtek, tedy třináctého, bude v Parníku hrát Jan Spálený. Dá se to také o něm říct, že to je hudební režisér, dramaturg, noční vypravěč rozhlasových pohádek.

Boris Urbánek, skladatel, klavírista a hudební pedagog: Ano, je to renesanční osoba. Už jsme určitě někde viděli Honzu Spáleného. Je to samozřejmě brácha toho zpěváka Petra. Honza je skvělý chlap, muzikant a tady je zas úplně jiný hudební projev, trošku tradiční. On vyšel z toho blues velmi rád a vlastně náplň toho koncertu je hodně bluesová. Je takový vypravěč, on už s tou dispozicí hlasovou a tak i v tom úctyhodném věku si našel tu svoji krásnou parketu, kde je pořád autentický a kde baví lidi. A protože máme takový hezký zvyk během mnoha posledních let Jazz Openu, že děláme koncert jako do Hall of Fame neboli Jazzové legendy uvádíme. Tak letos uvádím do Síně slávy Jazz Open Ostrava, Honzu Spáleného.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já se dostávám tím pádem do festivalového týdne, protože ten startuje 18. Kristýnu Sibinskou, v Českém rozhlase, pak v Docku 19. a 20. vyvrcholení na Slezskoostravském hradě. Tak já jsem to tak rychle shrnul a teď to trošku podrobně rozveď.

Boris Urbánek, skladatel, klavírista a hudební pedagog: Kristýna Sibinská je mladá bubenice, která se mnou v kapele BBC Boris Band Combination strávila krásné 4 roky a vloni v létě odcestovala do Bostonu, protože dostala čtyřleté stipendium na slavné Berklee College of Music a je v Bostonu. Studuje v Bostonu. Ale protože jim skončí teďka ročník a přijede zpátky a protože chodí s Tomášem, kytaristou skvělým a mají spolu kapelu, tak jsem řekl hele, tak přijeď, udělejte rychle, dejte do kupy a já vás vezmu do na jazzový festival a zaplním kolonku vedle Hall of Fame zaplním kolonku Jazz Juniors. My každý rok uvádíme mladé jazzové muzikanty a představujeme mladé jazzové muzikanty publiku a snažíme se je dostat na ty prkna, která znamenají svět.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A o den později?

Boris Urbánek, skladatel, klavírista a hudební pedagog: Děláme jam session v Docku. To je taková asi nejryzejší forma setkávání se jazzových muzikantů, protože se sejdou a jamují takzvaně. Může si přijít zahrát, kdo chce. My samozřejmě doufáme, protože už ten den před tím by měla přiletět Ida Nielsen, měl by přiletět i Phil s kapelou. Budou v Ostravě, takže já je budu nutit, ať jdou se mnou na pivo do Docku. No a shodou okolností tam bude jam session, takže doufám, že je taky zapojím do jamu. No a to jsou vlastně hvězdy toho posledního vyvrcholení. Na Slezskoostravském hradě, kde jsme si vymysleli už před pár lety hrála na Jazz Open, hrála Ida Nielsen, basistka skvělá, která hrála s Prince asi šest sedm roků. Byla v kapele Prince. Na všech těch videích tam vždycky stojí. No a před čtyřmi lety byl v Ostravě Phill Lassiter trumpetista, aranžér. Skvělý aranžér, já když teda jsme u toho řemesla, tak on je nositel vrcholného řemesla, co se týče psaní jazzových aranžmá a psaní dechu a tak. On asi deset roků psal pro Prince. No a po třech letech se nějak jsme se domluvili, protože jsme s Phillem celkem v kontaktu. Sem tam si píšeme, já říkám hele, tak příští rok už už pojď. Tak se domluvili s Idou Nilsson a opravdu přijede s kapelou Phill se svojí kapelou Ida bude jejich host a měli by představit takový princovský repertoár. Já přesně nevím, co tam budou hrát, to je jeho tajemství. Nicméně bude to velké show ve jménu toho legendárního Prince, který odešel před osmi lety. Nějak tuším odešel nečekaně z tohoto světa a to byla tak výrazná výrazná osobnost. A zase jsme u těch škatulek. Princ přece nebyl jazz, ale jeho kapela hrála jazzové hudby, americká soul, rnb, funková kapela. No jako předkapela bude moje kapela, protože jsem si to nechtěl nechat ujít. Už jsem vlastně dlouho nehrál na hlavním koncertě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Několik let zpátky. Vím, že tam si jako taková ta šedá eminence.

Boris Urbánek, skladatel, klavírista a hudební pedagog: Už, jsem se bál, že je mě moc a že už ty lidi jako si řeknou Urbánek tam furt leze, proč jo. Ale letos mám i takový jako důležitý moment, který tam je. Já tam budu křtít desku. My jsme vloni, když jsme hráli právě ve studiu jedna Českého rozhlasu a streemovalo se to. To, co dneska bude, letos bude dělat Kristýna, tak s námi tenkrát Kristýnka měla jeden z posledních koncertů. My jsme ten koncert natočili a já z toho vydám "lajfku". Mělo by se to jmenovat asi Made in Ostrava. Nic originálnějšího mě nenapadlo. No a bude to vlastně náš koncert BBC s hostem Jirkou Baladou, Michal Žáček samozřejmě, Honza Tengler. Tam to prostě a tam to budeme křtít. No a abych tam nebyl na tom pódiu sám, tak jsem si pozval super hosty. Tím prvním je Michito Sanchez, americký perkusista. Když se podíváš na jeho webové stránky, tak ten výčet těch jmen, se kterými hrál Michito Sanchez je nekonečný a jsou tam fakt od Rolling Stones, Elton John prostě po ty úplně nejslavnější kapely. No a potom jsem si pozval ještě trumpetista trombonistu a saxofonista v jedné osobě Omara Kabira, což je takový Američan, kluk, který je takový independent. Když mu zavolám, přijde zahrát. No, tak jsem mu zavolal "Přijď zahrát". On je skvělý, hraje fantasticky. No a tak to bude takový celebration té naší nové desky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Super, takže se máme na co těšit. 20. června na Slezskoostravském hradě Open Jazz Ostrava 2024. Všichni jste vítáni. Díky za pozornost a tobě za rozhovor.

Boris Urbánek, skladatel, klavírista a hudební pedagog: Děkuji za pozvání. Těším se na vás, na všechny.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Boris Urbánek, skladatel, klavírista a hudební pedagog: Jazz open Ostrava letos proběhne od 6. do 20. 6.
05. června 2024, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jazz Open Ostrava letos proběhne od 6. do 20. června na několika místech Ostravy. Pozvání do studia přijal skladatel, klavírista a hudební pedagog Boris Urbánek. Ahoj.

Boris Urbánek, skladatel, klavírista a hudební pedagog: Dobrý den, ahoj.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak Borisi, pojďme si v krátkosti si něco o jazzové hudbě říct, než se dostaneme k samotnému festivalu. Jaké jsou vlastně hlavní styly a subžánry jazzu?

Boris Urbánek, skladatel, klavírista a hudební pedagog: Jejda, tak těžká otázka hned na začátek. Víš co? Já zkusím, odpovědět už velmi slavnou větou, že se ptali někoho známého, já nevím myslím Louise Armstronga, co je to jazz. A on tuším odpověděl, teď neřeknu úplně, jestli to přesně cituji, že pokud se takhle ptáš, tak se to nikdy nedozvíš, protože to se těžko dá vysvětlit, co to je jazz. Jazz je hudba samozřejmě tak obecně víme, že to je hudba. Historicky ji dokážeme zmapovat, kdy asi se začala nějak projevovat ten hudební směr a kde a tak o tom jsou napsány tlusté knížky. A v současné době v roce 2024, už má ten to hudební styl za sebou minimálně sto padesátiletou historii, vývoj, tak se někam posunul i díky technologiím, které v současné době kolem sebe máme. Takže ten vývoj je stále bych řekl, velmi dynamický. A hlavní směry jazzu? Víš co, to už je dneska? Já jsem vymyslel nebo, já určitě jsem to nevymyslel já. Určitě to vymyslel někdo jiný přede mnou, daleko chytřejší, ale jen mě napadlo, že jazz je taková obrovská řeka, takový veletok, už dnes. A on spojuje v sobě mnoho přítoků. A to jsou ty žánry, řekněme různé a on je tak dokáže krásně všechny vstřebat a dokáže je vlastně zpracovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já si myslím, že u jazzu asi nejvíc platí to, že jde ruku v ruce s improvizací. Je to tak?

Boris Urbánek, skladatel, klavírista a hudební pedagog: Ano, jeden z nejcharakterističtější rysů jazzu je, že se improvizuje. V tom je vlastně asi ten největší, řekl bych rozpoznatelný moment, který odděluje jazzovou hudbu od té ostatní. Každá jiná hudba je svým způsobem napsaná nebo se nějakým způsobem řekne takhle se to bude hrát a hotovo. I v rocku i v popu. Jenom ten jazz je schopný to vzít a úplně postavit, přestavět po svém, úplně tomu dát novou DNA. A díky improvizaci, protože stále jazzmani vymýšleli, jak to zahrát trochu jinak, jak to udělat. Člověk je tvor tvořivý. Dělá variace denně i v běžných procesech a v jazzové muzice je to řemeslo velmi důležité, řekl bych docela podstatné, protože vyjma těch s tím absolutním sluchem se to člověk musí naučit. To znamená, musí se naučit principy harmonické, melodické, rytmické. Rytmus je taky v jazzu poměrně důležitá složka, řekl bych možná úplně nejdůležitější. Musí mě to bavit samozřejmě to je základní věc.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jsem v úvodu řekla, že letošní festival, že Jazz Open 2024, bude probíhat na několika místech. Startuje 6. června v Docku a odstartuje ho uskupení -123min. Proč zrovna takhle?

Boris Urbánek, skladatel, klavírista a hudební pedagog: To jsou skvělí kluci. No tak všichni známe Zdeňka Bínu, který už tady vlastně brázdí z touto mini partou triem. Někdy jich bylo víc, někdy míň, ale to základ bylo vždycky trio, už brázdí nějakých dvacet let. To je přesně takový ten spontánní muzikant. On si vymýšlí na místě různé texty. To je ten tvořivý člověk, který je nespoutaný. Když ho člověk vidí na pódiu, tak z něho srší ta improvizační potence a ta nespoutanost. A mně se to hrozně líbí. A je to samozřejmě současná dynamická muzika, která je mi blízká, hodně rytmická a je to prostě příjemná zábavná hudba.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Další čtvrtek, tedy třináctého, bude v Parníku hrát Jan Spálený. Dá se to také o něm říct, že to je hudební režisér, dramaturg, noční vypravěč rozhlasových pohádek.

Boris Urbánek, skladatel, klavírista a hudební pedagog: Ano, je to renesanční osoba. Už jsme určitě někde viděli Honzu Spáleného. Je to samozřejmě brácha toho zpěváka Petra. Honza je skvělý chlap, muzikant a tady je zas úplně jiný hudební projev, trošku tradiční. On vyšel z toho blues velmi rád a vlastně náplň toho koncertu je hodně bluesová. Je takový vypravěč, on už s tou dispozicí hlasovou a tak i v tom úctyhodném věku si našel tu svoji krásnou parketu, kde je pořád autentický a kde baví lidi. A protože máme takový hezký zvyk během mnoha posledních let Jazz Openu, že děláme koncert jako do Hall of Fame neboli Jazzové legendy uvádíme. Tak letos uvádím do Síně slávy Jazz Open Ostrava, Honzu Spáleného.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já se dostávám tím pádem do festivalového týdne, protože ten startuje 18. Kristýnu Sibinskou, v Českém rozhlase, pak v Docku 19. a 20. vyvrcholení na Slezskoostravském hradě. Tak já jsem to tak rychle shrnul a teď to trošku podrobně rozveď.

Boris Urbánek, skladatel, klavírista a hudební pedagog: Kristýna Sibinská je mladá bubenice, která se mnou v kapele BBC Boris Band Combination strávila krásné 4 roky a vloni v létě odcestovala do Bostonu, protože dostala čtyřleté stipendium na slavné Berklee College of Music a je v Bostonu. Studuje v Bostonu. Ale protože jim skončí teďka ročník a přijede zpátky a protože chodí s Tomášem, kytaristou skvělým a mají spolu kapelu, tak jsem řekl hele, tak přijeď, udělejte rychle, dejte do kupy a já vás vezmu do na jazzový festival a zaplním kolonku vedle Hall of Fame zaplním kolonku Jazz Juniors. My každý rok uvádíme mladé jazzové muzikanty a představujeme mladé jazzové muzikanty publiku a snažíme se je dostat na ty prkna, která znamenají svět.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A o den později?

Boris Urbánek, skladatel, klavírista a hudební pedagog: Děláme jam session v Docku. To je taková asi nejryzejší forma setkávání se jazzových muzikantů, protože se sejdou a jamují takzvaně. Může si přijít zahrát, kdo chce. My samozřejmě doufáme, protože už ten den před tím by měla přiletět Ida Nielsen, měl by přiletět i Phil s kapelou. Budou v Ostravě, takže já je budu nutit, ať jdou se mnou na pivo do Docku. No a shodou okolností tam bude jam session, takže doufám, že je taky zapojím do jamu. No a to jsou vlastně hvězdy toho posledního vyvrcholení. Na Slezskoostravském hradě, kde jsme si vymysleli už před pár lety hrála na Jazz Open, hrála Ida Nielsen, basistka skvělá, která hrála s Prince asi šest sedm roků. Byla v kapele Prince. Na všech těch videích tam vždycky stojí. No a před čtyřmi lety byl v Ostravě Phill Lassiter trumpetista, aranžér. Skvělý aranžér, já když teda jsme u toho řemesla, tak on je nositel vrcholného řemesla, co se týče psaní jazzových aranžmá a psaní dechu a tak. On asi deset roků psal pro Prince. No a po třech letech se nějak jsme se domluvili, protože jsme s Phillem celkem v kontaktu. Sem tam si píšeme, já říkám hele, tak příští rok už už pojď. Tak se domluvili s Idou Nilsson a opravdu přijede s kapelou Phill se svojí kapelou Ida bude jejich host a měli by představit takový princovský repertoár. Já přesně nevím, co tam budou hrát, to je jeho tajemství. Nicméně bude to velké show ve jménu toho legendárního Prince, který odešel před osmi lety. Nějak tuším odešel nečekaně z tohoto světa a to byla tak výrazná výrazná osobnost. A zase jsme u těch škatulek. Princ přece nebyl jazz, ale jeho kapela hrála jazzové hudby, americká soul, rnb, funková kapela. No jako předkapela bude moje kapela, protože jsem si to nechtěl nechat ujít. Už jsem vlastně dlouho nehrál na hlavním koncertě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Několik let zpátky. Vím, že tam si jako taková ta šedá eminence.

Boris Urbánek, skladatel, klavírista a hudební pedagog: Už, jsem se bál, že je mě moc a že už ty lidi jako si řeknou Urbánek tam furt leze, proč jo. Ale letos mám i takový jako důležitý moment, který tam je. Já tam budu křtít desku. My jsme vloni, když jsme hráli právě ve studiu jedna Českého rozhlasu a streemovalo se to. To, co dneska bude, letos bude dělat Kristýna, tak s námi tenkrát Kristýnka měla jeden z posledních koncertů. My jsme ten koncert natočili a já z toho vydám "lajfku". Mělo by se to jmenovat asi Made in Ostrava. Nic originálnějšího mě nenapadlo. No a bude to vlastně náš koncert BBC s hostem Jirkou Baladou, Michal Žáček samozřejmě, Honza Tengler. Tam to prostě a tam to budeme křtít. No a abych tam nebyl na tom pódiu sám, tak jsem si pozval super hosty. Tím prvním je Michito Sanchez, americký perkusista. Když se podíváš na jeho webové stránky, tak ten výčet těch jmen, se kterými hrál Michito Sanchez je nekonečný a jsou tam fakt od Rolling Stones, Elton John prostě po ty úplně nejslavnější kapely. No a potom jsem si pozval ještě trumpetista trombonistu a saxofonista v jedné osobě Omara Kabira, což je takový Američan, kluk, který je takový independent. Když mu zavolám, přijde zahrát. No, tak jsem mu zavolal "Přijď zahrát". On je skvělý, hraje fantasticky. No a tak to bude takový celebration té naší nové desky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Super, takže se máme na co těšit. 20. června na Slezskoostravském hradě Open Jazz Ostrava 2024. Všichni jste vítáni. Díky za pozornost a tobě za rozhovor.

Boris Urbánek, skladatel, klavírista a hudební pedagog: Děkuji za pozvání. Těším se na vás, na všechny.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-05-06-2024-17-14