Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Další díl pořadu Host dne je na startovní čáře. Ve studiu vítám náměstkyně primátora Ostravy Lucii Baránkovou Vilamovou z hnutí ANO. Dobrý den, vítejte.
Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: Dobrý den, děkuji za pozvání.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní náměstkyně, Vy jste se v dubnu stala náměstkyní primátora a zároveň zastáváte funkci starostky v Porubě. Budete i nadále zastávat obě funkce?
Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: To nezáleží úplně tak na mně. Je pravda, že jsem učinila v Porubě jisté kroky k tomu, abych nevykonávala dvě uvolněné funkce najednou. Takže na posledním zastupitelstvu jsem nějakým způsobem reorganizovala svoje oblasti a gesce, o které jsem se doteďka starala, protože je pravda, a to je potřeba opravdu upřímně říct, že jsem měla těch gescí nezvykle více než třeba ostatní kolegové starostové doteďka. Některé jsem přeorganizovala a svěřila jsem některé místostarostům. Od června jsem ve funkci neuvolněné starostky. Nicméně ono se to trošku doplňuje, se mi zdá, protože já už pět let zastávám v Porubě funkci starostky, která má v gesci rozpočet a kulturu. Já v tuto chvíli na městě mám úplně ty samé gesce. Je potřeba říct, že ty principy, ta metodika sestavování rozpočtu, ty ustálené věci se opakují. Byť třeba na magistrátě, na městě se bavíme o nulu více v těch rozpočtech, tady jsou to podobné věci. Mě to dokázalo, když k nám přijela hned v květnu agentura Moody's, která měřila rating města, já jsem byla asi čtrnáct dní ve funkci a opravdu ten rozhovor s tou agenturou Moody's byl o všech gescích, o všech oblastech, které to město řeší přes sociální věci, kulturu, bytovou politiku, investice a jiné věci. Vzhledem k tomu mému působení, jak už v roli starostky, tak v zastupitelstvu města, jsme byli schopni vést rozhovor, jako kdybych ty činnosti dělala už jako by opravdu velkou a dlouhou dobu.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jako neuvolněná starostka tady v Porubě budete mít co na starosti?
Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: Jako neuvolněná starostka v Porubě mám stále rozpočet a strategický rozvoj s tím, že my jsme si s kolegy v klubu řekli, že tomu dáme pár měsíců a vyhodnotíme tu činnost, jestli je to možné skloubit dohromady či nikoliv. Takže dáváme si teď nějakou dobu hájení a po určité době, po nějakých měsících si znovu sedneme, vyhodnotíme si a řekneme, co dál.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste už zmínila ratingovou agentura Moody's. Ta Ostravu ohodnotila známkou Aa3 s negativním výhledem. Vysvětlete našim divákům, co to znamená.
Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: Ratingová známka Aa3, kterou v tomto roce město obhájilo, je nejvyšší možný stupeň a nejvyšší možná známka, kterou obhájit mohlo, protože je všeobecně známo, že žádná instituce v ČR nemůže mít vyšší ratingový stupeň, ratingovou známku, než má Česká republika. ČR má také výhled negativní, a to z toho důvodu především kvůli inflaci a kvůli rozpočtu, který se asi nevyvíjí v tuto chvíli úplně tím správným směrem. Nicméně dostali jsme informaci, že samozřejmě ratingová agentura Moody's tuto známku může přehodnocovat, pakliže by došlo k nějakému lepšímu vývoji, může třeba na konci roku a ten výhled přehodnotit. Nicméně já to vnímám jako velké plus pro město, že obhájila tuto známku a především kvůli stávajícím partnerům, ale i budoucím partnerům, kvůli potenciálním možným investorům, pro které je to signál, že město je stabilní, že má stabilní hospodaření, že má poměrně silnou likviditu, poměrně nízké zadlužení. To jsou také tři faktory, které ratingová agentura Moody's ocenila vysokým stupněm.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co na to říkáte, paní náměstkyně, jestli je v pořádku, že Ostrava má speciální fond, ze kterého financuje velké investice v nemocnici. Neměla by to financování v nemocnici jít jinou cestou? Protože pakliže je speciální fond, kde se shromažďují velké obnosy, to asi není dobrá cesta, nebo?
Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: Já si myslím, že je to správné nastavení. To z toho důvodu, že takové velké akce, jako je třeba generel městské nemocnice, kde se bavíme skutečně o řádu skoro miliard korun a stejně například koncertní hala. V těchto řádech se bavíme opravdu u velkých obrovských projektů, je dobře, že si to město odkládá ty finanční prostředky a že se tím šetří na ty jednotlivé akce, protože bez toho šetření a bez toho odkládání po řadu let by nebylo schopno ty jednotlivé akce zrealizovat. Je pravda, že to jsou tak velké akce, které opravdu město chystá třeba pět, osm, deset let. Takže po tu dobu je schopno tím, že si odkládá každý rok nějaké finanční prostředky v řádu stamilionů korun, nakonec opravdu na to našetřit a ty velké akce zrealizovat. Takže ten systém je v pořádku a myslím si, že je dobře nastavený, byť to vypadá, že se někde spoří a s těmi financemi se nic moc neděje. Třeba u té městské nemocnice to není úplně pravda, protože do městské nemocnice se investuje každým rokem nemalé finanční prostředky, ať už na modernizaci, na různé rekonstrukce a z toho fondu se to financuje. Takže za mě je to dobrá cesta, tak by se mělo postupovat, tak by se mělo hospodařit.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vysvětlete to laikům. Znamená to, že při tvorbě rozpočtu na každý rok se rovnou do toho fondu přemístí nějaké finance, ze kterých se potom financují v tom roce příštím investice v nemocnici?
Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: Přesně tak, jak jste řekla. Na začátku každého roku se do toho fondu přesunou finanční prostředky, které jsou účelově vázány pouze na městskou nemocnici nebo na rekonstrukci v městské nemocnici. Po celý rok se z toho fondu ty finanční prostředky čerpají. Pakliže město hospodaří dobře a dojde k nějakému přebytku, což se v posledních letech městu opravdu dařilo, že přebytky vykazovalo, i z toho přebytku může znovu odložit někdy v průběhu toho dalšího roku finance, což se dělo, ať na koncertní halu nebo na městskou nemocnici.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Krátká odpověď, Váš názor: Je třeba, aby Ostrava měla svou nemocnici? Nebylo by lepší ji dát pod křídla kraje nebo fakultní nemocnice?
Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: Těch diskusí kolem toho je obrovské množství a musím říct, že jsou hlasy a názory ode zdi ke zdi opravdu různé. Já v tuto chvíli nemám úplně nastudované financování nemocnic a ten systém věnuju. Věnuje se tomu rezortní náměstek, který vyloženě to má v gesci. Takže neumím úplně odpovědět, co je nejsprávnější cesta. Ona úplně asi ta nejsprávnější cesta není. Je to vždycky něco za něco. V tuto chvíli se ale nové vedení rozhodlo, že městskou nemocnici chce dále zvelebovat, chce ji modernizovat, chce ji rekonstruovat, protože chce ty služby svým občanům poskytnout. Já si myslím, že je to dobře.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme zmínit ještě další velké projekty. Teď jsme se věnovali nemocnici, Vy už jste zmínila koncertní halu, ale spolupodílí se Ostrava také na financování na základě memoranda Černé kostky. Nicméně tu nechme kraji. V tuto chvíli řekněte, jak to vypadá s koncertní halou?
Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: Na koncertní halu je v tuto chvíli vyhlášena veřejná zakázka a ten, kdo vyhraje tu veřejnou zakázku, by měl být znám někdy během srpna tohoto roku. Pakliže ještě nedojde k nějakému prodloužení toho termínu, kdy bude znám, tedy jako budoucí zhotovitel. My máme nějakou nyní předpokládanou cenu, za kterou by měla být ta koncertní hala postavena a koluje veřejným prostorám informaci, že je to tři a půl miliardy korun. Uvidíme, zda nám to to to výběrové řízení potvrdí či nikoliv. Samozřejmě podle toho dál můžeme plánovat, protože kdyby se ta vysoutěžená částka nějakým diametrálním rozdílem pohybovala od toho, co dneska očekáváme, je to samozřejmě chvíle, abychom se na chvilku zastavili a řekli si, z čeho to vlastně ufinancujeme? A zdali ten projekt nějakým způsobem nepřehodnotit. Ale já v tuto chvíli nechci předbíhat, protože my to skutečně nevíme. Musíme počkat, až doběhnou lhůty, musíme počkat na ty informace a pak se můžeme pohnout dál.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Blíží se období, kdy se začne připravovat rozpočet pro příští rok. Vy tomu asi budete velet nebo řídit ty přípravy a následně rozpočet předkládat zastupitelstvu a obhajovat ho. Jak to budete mít nastavené? Budete navazovat na předchůdce i v tom, jak se připravuje a předkládá ten rozpočet, nebo chystáte změny?
Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: Nové vedení deklarovalo hned v prvních dnech, že nechystá žádné velké revoluce nebo žádné velké změny a že v podstatě převezme projekty a bude chtít nějakým způsobem v nich pokračovat nebo je dotáhnout. Takže já si myslím, že žádné zvláštní, opravdu překotné změny se dít nebudou. Nicméně co nám v tuto chvíli dělá trošku vrásky na čele, je daňový balíček vlády, protože ten se může dotknout obcí docela významně. Ty informace se k nám dostávají různě po částech a vypadá to, že to ještě není finální rozhodnutí. My už dneska vyhodnocujeme, jaký dopad to bude mít na příjmovou stránku rozpočtu města a jaký dopad to může mít na výdajovou stránku rozpočtu města. Jaká opatření bychom případně mohli zavést, pakliže by to opravdu dopadlo, jak se dneska očekává. Nicméně je to ještě v živé diskuzi a těch variant je celá řada a my bychom potřebovali přesnější informace, abychom se dokázali na to nějakým způsobem připravit, protože rozpočet města se začíná připravovat už na konci prázdnin, kdy začínají ty první přípravné práce. Pakliže do té doby budeme mít informaci, jak finálně dopadl daňový balíček, budeme se na to umět připravit. Pakliže ne, bude to trošičku o pravděpodobnosti, o odhadech, o modelování různých situací.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní náměstkyně, náš čas vypršel. Já Vám děkuji za rozhovor.
Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: Děkuji.
Redakčně upraveno / zkráceno.