Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Martina Loskotová, předsedkyně spolku SKKB a Sára dětem: Onkopusinky z FN Ostrava dostanou hřiště

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Z ostravského studia vítám Martinu Loskotovou, předsedkyni spolku SKKB a Sára dětem, který pomáhá onkologicky nemocným dětem ve Fakultní nemocnici Ostrava. Marti, vítej ve studiu.

Martina Loskotová, předsedkyně spolku SKKB a Sára dětem: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na začátku Martino představme projekt. Jak dlouho už běží a proč padlo rozhodnutí shánět pomoc pro nemocné děti, které se léčí ve Fakultní nemocnici Ostrava?

Martina Loskotová, předsedkyně spolku SKKB a Sára dětem: Charitativní projekt Sára dětem vznikl zhruba před pěti lety a vznikl zcela náhodně a nečekaně. Bylo to v době, kdy jsme s manželem pořádali spoustu kulturních akcí v Bílovci mezi něž patří i Velká vánoční Sárashow, která byla vlastně spouštěčem toho všeho. Ta akce se těší tak velké oblíbenosti a návštěvnosti diváků, že jsme se rozhodli, že té návštěvnosti využijeme a dáme té akci nějaký smysl. V tom okamžiku padlo rozhodnutí, že bychom mohli výtěžek z této akce darovat někomu potřebnému. Otázka byla komu. Takže jsme přemýšleli a mě tenkrát napadla má dlouholetá kamarádka, která pracuje na oddělení dětské hematoonkologie Fakultní nemocnice v Ostravě. A častokrát mi vyprávěla příběhy dětí, rodičů co je jim dopřáno, co jim není dopřáno. Čím musí procházet. A v tom okamžiku byla volba jasná a my se rozhodli, že budeme podporovat toto oddělení.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ještě doplním, protože moc krásně dětem říkáte. Říkáte jim onkopusinky, je to tak?

Martina Loskotová, předsedkyně spolku SKKB a Sára dětem: Ano, je to tak.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kde vznikl tady ten nápad?

Martina Loskotová, předsedkyně spolku SKKB a Sára dětem: Ten nápad vznikl taky zcela náhodně, protože je spousta výrazů, které se používat nesmí. Bohužel jsou nadace, které mají své názvy pro tyto děti patentované. Takže jsme přemýšleli a onkopusinky se nám zdálo takové roztomilé, hezké.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ten projekt jsme už před pár lety u nás v televizi představovali. Nicméně vraťme se na ty začátky. Jaká byla reakce fakultní nemocnice, když jste vy z Bílovce přišli s tímto nápadem, že tomuto oddělení chcete pomoct.

Martina Loskotová, předsedkyně spolku SKKB a Sára dětem: Z jedné strany jsme byli hlasitě vítáni, ale musím říct, že se nám i trochu ze začátku nedůvěřovalo, že si prostě jen tak přijdeme a chceme pomáhat. Nicméně myslím, že naše pětileté úsilí přesvědčilo všechny o tom, že jsme opravdu mysleli vážně to, co říkáme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Abychom doplnili, co všechno už jste ve Fakultní nemocnici pomohli zrealizovat, protože kromě toho, že dětem každý rok darujete spoustu dárků, tak jsou to také peníze, které pro ně sháníte tak co už se díky vám na oddělení hematoonkologie dětském oddělení ve Fakultní nemocnici změnilo?

Martina Loskotová, předsedkyně spolku SKKB a Sára dětem: My jsme hned v prvním roce trošičku byli skeptičtí. Nevěřili jsme, že se nám podaří hned první rok vybrat tolik peněz a hned v úvodu jsme pořídili dětské hematoonkologii tři monitory životních funkcí, což byl tehdy hodně hezký dárek. Byli za něj velmi rádi. My jsme měli původně v plánu pořídit ten monitor jeden, ale našli jsme dodavatele, který nám nabídl sám od sebe, že nám za částku, kterou jsme vybrali dá monitory 3. Čímž jsme potěšili samozřejmě celé oddělení a potěšili jsme i děti, i rodiče, i nás. Dále jsme pořádali akce. Dál vznikaly rockové večery, vznikaly velké prázdninové Sára dny. Byla toho spousta a spousta a všechny ty výtěžky směřovaly právě na oddělení dětské hemačky. A my jsme pořídili třeba polohovací postel, dali jsme rodičům finanční dary pro své děti, spousta zdravotní pomoci směřovala. Ať už jsme nakoupili katetry, krytí na katetry, nakoupili jsme dezinfekce, betadiny, spousta hraček, spousta výtvarných zdravotních potřeb, malířských potřeb ale byla toho prostě spousta.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je moc krásné. Možná mě napadá taková otázka. Když si vyjmenovala, co všechno už jste zakoupili pro to oddělení. Při těch nápadech spolupracují s vámi lékaři a říkají vám nebo zdravotní sestry, co by bylo třeba pro ten rok koupit?

Martina Loskotová, předsedkyně spolku SKKB a Sára dětem: My samozřejmě vždycky, když nějaké peníze získáme, tak nejdříve se ptáme vedení tohoto oddělení, co by potřebovali a ti nás navedou tou správnou cestou. Nikdy nás zatím nenapadlo se do něčeho pouštět sami, děláme to, co oni potřebují.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Marti, máte už sečteno za kolik peněz jste pořídili pomůcky potřebné pro fakultní nemocnici pro dětské oddělení hematoonkologie?

Martina Loskotová, předsedkyně spolku SKKB a Sára dětem: Pokud opravdu počítáme celkovou částku, ať už materiální nebo finanční pomoci, tak ta se během těch pěti let vyšplhala na zatím konečných 1,8 milionu korun.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je nádherná částka. Děkujeme vám! Loňský rok byl pro všechny úplně jiný. Já mu tak trošku říkám covidový rok. Dotkl se ten rok i té vaší spolupráce s Fakultní nemocnicí?

Martina Loskotová, předsedkyně spolku SKKB a Sára dětem: Samozřejmě, že se nás dotkl a dotklo se nás to v tom, že jsme nemohli být v kontaktu s dětmi. Nebyli jsme připuštění na oddělení, nemohli jsme je navštěvovat, rozveselovat, nemohli jsme tradičně přicházet v maskách princezen a různých pohádkových bytostí. Děti to vždy velmi rozveselilo a byly za to opravdu rádi. Každoročně pořádáme před Vánocemi vánoční večírek takovou jakoby besídku na oddělení a i ta nám byla letos upřena. My přímo na té besídce vždy těm dětem rozdáváme velké vánoční balíky za přítomnosti Mikuláše, tančíme za doprovodného programu a pomáhají nám školy, pomáhá nám dům dětí v Bílovci. Nicméně k dětem se balíčky dostaly i tak, sestřičky je s radostí předaly.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jakou máte zpětnou vazbu, ať už od zdravotníků nebo od rodičů. Teď si asi řekla, že to není jenom o té materiální pomoci, ale i o tom, že za dětmi běžně chodíte a jste s nimi v kontaktu.

Martina Loskotová, předsedkyně spolku SKKB a Sára dětem: Naštěstí ta odezva je velmi pozitivní. Spousta těch rodičů je s námi v kontaktu dodnes. Posílají nám přání k Vánocům, přání k narozeninám. Posílají nám fotky svých dětí, jak jsou zdravé, jak jsou krásné, jak rostou. Dokonce jsem byla pozvána i na narozeniny jednoho svěřence. Ty odezvy jsou moc hezké, já jsem za to moc ráda.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pro tuto aktivitu v rámci projektu jste získali spoustu svých kamarádů i různých jiných lidí v okolí vašem i těch dalších přátel. Co oni, jak vám pomáhají?

Martina Loskotová, předsedkyně spolku SKKB a Sára dětem: Já jsem je tak trošku s nadsázkou všechny nazvala onkostrejdové a onkotety. Jsou to lidé, kteří jsou v naší společnosti opravdu po celou dobu. Pomáhají tím, že organizují sbírky mezi svými přáteli, mezi zaměstnanci na svých pracovištích. Pomáhají třeba i finančně, že pravidelně přispívají. Máme děvčata, která nám háčkují, pletou, šijou. Máme jednu onkotetu která každé onkopusince předá krásného háčkovaného medvěda. Ty dárky pokud nejsou předány přímo na oddělení dětem, tak jsou použity k prodeji a výtěžek z toho prodeje putuje zase na konto Sára dětem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Marti, jsme na začátku roku 2021.. Jaké jsou plány další spolupráce s Fakultní nemocnicí a vašeho spolku.

Martina Loskotová, předsedkyně spolku SKKB a Sára dětem: My máme jeden velký dlouhodobý plán doufáme, že se nám ho už letos konečně podaří zrealizovat, protože už na něm pracujeme třetím rokem. Covid nás trošku zastavuje. Máme v plánu vybudovat v prostoru za lékařskou klinikou dětskou terapeutickou zahradu. Jak tomu s radostí sestřičky říkají. My tomu říkáme hřiště a velkou zahradu s altánem. S prvky, které ty děti zabaví. Kde se prostě budou moci bavit v létě, aby nemusely být zavřené na oddělení. Ten projekt je opravdu náročný. Je náročný ať už finančně nebo energií. Ale já věřím tomu, že to dokonce dotáhneme. Máme onkotetu, která se nám v současné době stará o stavební povolení a já doufám, že začátkem jara bychom mohli se stavbou začít a v létě už by se naše onkopusinky mohly houpat na houpačkách.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Můžeš popsat, co tam vše v rámci toho hřiště vybudujete. A za kolik peněz?

Martina Loskotová, předsedkyně spolku SKKB a Sára dětem: Celkově ještě plán na finance není hotov, ale předpokládáme, že se nám hřiště vyšplhá na částku minimálně 600 tisíc korun. Když říkáme, že 600 tisíc korun víme už teď, že to bude určitě víc. Máme vybráno dost finančních prostředků k tomu, abychom mohli začít. Máme i firmy, které nás v tom podporují. Samy se nám ozývají a nabízí nám svou pomoc při práci. Na čímž ušetříme spoustu peněz a máme v plánu vybudovat velký altán pro maminky s dětmi, kde si mohou odpočinout, schovat se před sluníčkem. Máme v plánu vybudovat právě jak jsem již zmiňovala houpačky, klouzačky, i lavičky, které prostě děti k tomu odpočinku potřebují. Podařilo se nám navázat kontakt s šikovným panem architektem, který se bude snažit přizpůsobit hřiště stavbě kliniky, o které všichni víme, že připomíná parník. Takže bychom byli rádi i kdyby to hřiště bylo v podobném rázu a vypadalo jako nějaká plavba na moři. Uvidíme, co z toho nakonec výjde.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Budeme držet palce, já děkuji za rozhovor. Tobě i tvým přátelům, kteří pomáhají dětem onkologicky nemocným ve fakultní nemocnici moc děkujeme za všechny a držím palce, ať se vám další plány povedou.

Martina Loskotová, předsedkyně spolku SKKB a Sára dětem: Děkuji za pozvání.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Martina Loskotová, předsedkyně spolku SKKB a Sára dětem: Onkopusinky z FN Ostrava dostanou hřiště
06. ledna 2021, 17:13

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Z ostravského studia vítám Martinu Loskotovou, předsedkyni spolku SKKB a Sára dětem, který pomáhá onkologicky nemocným dětem ve Fakultní nemocnici Ostrava. Marti, vítej ve studiu.

Martina Loskotová, předsedkyně spolku SKKB a Sára dětem: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na začátku Martino představme projekt. Jak dlouho už běží a proč padlo rozhodnutí shánět pomoc pro nemocné děti, které se léčí ve Fakultní nemocnici Ostrava?

Martina Loskotová, předsedkyně spolku SKKB a Sára dětem: Charitativní projekt Sára dětem vznikl zhruba před pěti lety a vznikl zcela náhodně a nečekaně. Bylo to v době, kdy jsme s manželem pořádali spoustu kulturních akcí v Bílovci mezi něž patří i Velká vánoční Sárashow, která byla vlastně spouštěčem toho všeho. Ta akce se těší tak velké oblíbenosti a návštěvnosti diváků, že jsme se rozhodli, že té návštěvnosti využijeme a dáme té akci nějaký smysl. V tom okamžiku padlo rozhodnutí, že bychom mohli výtěžek z této akce darovat někomu potřebnému. Otázka byla komu. Takže jsme přemýšleli a mě tenkrát napadla má dlouholetá kamarádka, která pracuje na oddělení dětské hematoonkologie Fakultní nemocnice v Ostravě. A častokrát mi vyprávěla příběhy dětí, rodičů co je jim dopřáno, co jim není dopřáno. Čím musí procházet. A v tom okamžiku byla volba jasná a my se rozhodli, že budeme podporovat toto oddělení.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ještě doplním, protože moc krásně dětem říkáte. Říkáte jim onkopusinky, je to tak?

Martina Loskotová, předsedkyně spolku SKKB a Sára dětem: Ano, je to tak.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kde vznikl tady ten nápad?

Martina Loskotová, předsedkyně spolku SKKB a Sára dětem: Ten nápad vznikl taky zcela náhodně, protože je spousta výrazů, které se používat nesmí. Bohužel jsou nadace, které mají své názvy pro tyto děti patentované. Takže jsme přemýšleli a onkopusinky se nám zdálo takové roztomilé, hezké.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ten projekt jsme už před pár lety u nás v televizi představovali. Nicméně vraťme se na ty začátky. Jaká byla reakce fakultní nemocnice, když jste vy z Bílovce přišli s tímto nápadem, že tomuto oddělení chcete pomoct.

Martina Loskotová, předsedkyně spolku SKKB a Sára dětem: Z jedné strany jsme byli hlasitě vítáni, ale musím říct, že se nám i trochu ze začátku nedůvěřovalo, že si prostě jen tak přijdeme a chceme pomáhat. Nicméně myslím, že naše pětileté úsilí přesvědčilo všechny o tom, že jsme opravdu mysleli vážně to, co říkáme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Abychom doplnili, co všechno už jste ve Fakultní nemocnici pomohli zrealizovat, protože kromě toho, že dětem každý rok darujete spoustu dárků, tak jsou to také peníze, které pro ně sháníte tak co už se díky vám na oddělení hematoonkologie dětském oddělení ve Fakultní nemocnici změnilo?

Martina Loskotová, předsedkyně spolku SKKB a Sára dětem: My jsme hned v prvním roce trošičku byli skeptičtí. Nevěřili jsme, že se nám podaří hned první rok vybrat tolik peněz a hned v úvodu jsme pořídili dětské hematoonkologii tři monitory životních funkcí, což byl tehdy hodně hezký dárek. Byli za něj velmi rádi. My jsme měli původně v plánu pořídit ten monitor jeden, ale našli jsme dodavatele, který nám nabídl sám od sebe, že nám za částku, kterou jsme vybrali dá monitory 3. Čímž jsme potěšili samozřejmě celé oddělení a potěšili jsme i děti, i rodiče, i nás. Dále jsme pořádali akce. Dál vznikaly rockové večery, vznikaly velké prázdninové Sára dny. Byla toho spousta a spousta a všechny ty výtěžky směřovaly právě na oddělení dětské hemačky. A my jsme pořídili třeba polohovací postel, dali jsme rodičům finanční dary pro své děti, spousta zdravotní pomoci směřovala. Ať už jsme nakoupili katetry, krytí na katetry, nakoupili jsme dezinfekce, betadiny, spousta hraček, spousta výtvarných zdravotních potřeb, malířských potřeb ale byla toho prostě spousta.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je moc krásné. Možná mě napadá taková otázka. Když si vyjmenovala, co všechno už jste zakoupili pro to oddělení. Při těch nápadech spolupracují s vámi lékaři a říkají vám nebo zdravotní sestry, co by bylo třeba pro ten rok koupit?

Martina Loskotová, předsedkyně spolku SKKB a Sára dětem: My samozřejmě vždycky, když nějaké peníze získáme, tak nejdříve se ptáme vedení tohoto oddělení, co by potřebovali a ti nás navedou tou správnou cestou. Nikdy nás zatím nenapadlo se do něčeho pouštět sami, děláme to, co oni potřebují.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Marti, máte už sečteno za kolik peněz jste pořídili pomůcky potřebné pro fakultní nemocnici pro dětské oddělení hematoonkologie?

Martina Loskotová, předsedkyně spolku SKKB a Sára dětem: Pokud opravdu počítáme celkovou částku, ať už materiální nebo finanční pomoci, tak ta se během těch pěti let vyšplhala na zatím konečných 1,8 milionu korun.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je nádherná částka. Děkujeme vám! Loňský rok byl pro všechny úplně jiný. Já mu tak trošku říkám covidový rok. Dotkl se ten rok i té vaší spolupráce s Fakultní nemocnicí?

Martina Loskotová, předsedkyně spolku SKKB a Sára dětem: Samozřejmě, že se nás dotkl a dotklo se nás to v tom, že jsme nemohli být v kontaktu s dětmi. Nebyli jsme připuštění na oddělení, nemohli jsme je navštěvovat, rozveselovat, nemohli jsme tradičně přicházet v maskách princezen a různých pohádkových bytostí. Děti to vždy velmi rozveselilo a byly za to opravdu rádi. Každoročně pořádáme před Vánocemi vánoční večírek takovou jakoby besídku na oddělení a i ta nám byla letos upřena. My přímo na té besídce vždy těm dětem rozdáváme velké vánoční balíky za přítomnosti Mikuláše, tančíme za doprovodného programu a pomáhají nám školy, pomáhá nám dům dětí v Bílovci. Nicméně k dětem se balíčky dostaly i tak, sestřičky je s radostí předaly.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jakou máte zpětnou vazbu, ať už od zdravotníků nebo od rodičů. Teď si asi řekla, že to není jenom o té materiální pomoci, ale i o tom, že za dětmi běžně chodíte a jste s nimi v kontaktu.

Martina Loskotová, předsedkyně spolku SKKB a Sára dětem: Naštěstí ta odezva je velmi pozitivní. Spousta těch rodičů je s námi v kontaktu dodnes. Posílají nám přání k Vánocům, přání k narozeninám. Posílají nám fotky svých dětí, jak jsou zdravé, jak jsou krásné, jak rostou. Dokonce jsem byla pozvána i na narozeniny jednoho svěřence. Ty odezvy jsou moc hezké, já jsem za to moc ráda.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pro tuto aktivitu v rámci projektu jste získali spoustu svých kamarádů i různých jiných lidí v okolí vašem i těch dalších přátel. Co oni, jak vám pomáhají?

Martina Loskotová, předsedkyně spolku SKKB a Sára dětem: Já jsem je tak trošku s nadsázkou všechny nazvala onkostrejdové a onkotety. Jsou to lidé, kteří jsou v naší společnosti opravdu po celou dobu. Pomáhají tím, že organizují sbírky mezi svými přáteli, mezi zaměstnanci na svých pracovištích. Pomáhají třeba i finančně, že pravidelně přispívají. Máme děvčata, která nám háčkují, pletou, šijou. Máme jednu onkotetu která každé onkopusince předá krásného háčkovaného medvěda. Ty dárky pokud nejsou předány přímo na oddělení dětem, tak jsou použity k prodeji a výtěžek z toho prodeje putuje zase na konto Sára dětem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Marti, jsme na začátku roku 2021.. Jaké jsou plány další spolupráce s Fakultní nemocnicí a vašeho spolku.

Martina Loskotová, předsedkyně spolku SKKB a Sára dětem: My máme jeden velký dlouhodobý plán doufáme, že se nám ho už letos konečně podaří zrealizovat, protože už na něm pracujeme třetím rokem. Covid nás trošku zastavuje. Máme v plánu vybudovat v prostoru za lékařskou klinikou dětskou terapeutickou zahradu. Jak tomu s radostí sestřičky říkají. My tomu říkáme hřiště a velkou zahradu s altánem. S prvky, které ty děti zabaví. Kde se prostě budou moci bavit v létě, aby nemusely být zavřené na oddělení. Ten projekt je opravdu náročný. Je náročný ať už finančně nebo energií. Ale já věřím tomu, že to dokonce dotáhneme. Máme onkotetu, která se nám v současné době stará o stavební povolení a já doufám, že začátkem jara bychom mohli se stavbou začít a v létě už by se naše onkopusinky mohly houpat na houpačkách.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Můžeš popsat, co tam vše v rámci toho hřiště vybudujete. A za kolik peněz?

Martina Loskotová, předsedkyně spolku SKKB a Sára dětem: Celkově ještě plán na finance není hotov, ale předpokládáme, že se nám hřiště vyšplhá na částku minimálně 600 tisíc korun. Když říkáme, že 600 tisíc korun víme už teď, že to bude určitě víc. Máme vybráno dost finančních prostředků k tomu, abychom mohli začít. Máme i firmy, které nás v tom podporují. Samy se nám ozývají a nabízí nám svou pomoc při práci. Na čímž ušetříme spoustu peněz a máme v plánu vybudovat velký altán pro maminky s dětmi, kde si mohou odpočinout, schovat se před sluníčkem. Máme v plánu vybudovat právě jak jsem již zmiňovala houpačky, klouzačky, i lavičky, které prostě děti k tomu odpočinku potřebují. Podařilo se nám navázat kontakt s šikovným panem architektem, který se bude snažit přizpůsobit hřiště stavbě kliniky, o které všichni víme, že připomíná parník. Takže bychom byli rádi i kdyby to hřiště bylo v podobném rázu a vypadalo jako nějaká plavba na moři. Uvidíme, co z toho nakonec výjde.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Budeme držet palce, já děkuji za rozhovor. Tobě i tvým přátelům, kteří pomáhají dětem onkologicky nemocným ve fakultní nemocnici moc děkujeme za všechny a držím palce, ať se vám další plány povedou.

Martina Loskotová, předsedkyně spolku SKKB a Sára dětem: Děkuji za pozvání.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-06-01-2021-17-13