Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Petr Kümpl, primář infekčního oddělení Slezské nemocnice, Jen 10% očkovaných může dále šířit COVID-19

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Očkování proti onemocnění Covid-19 stále provází řada mýtů a dezinformací, některé se tváří seriózně, jiné vyvolávají až úsměv. Ve Slezské nemocnici už bylo aplikováno přes pětadvacet tisíc vakcín a lékaři potvrzují, že je očkování bezpečné. Na podrobnosti se budu ptát Petra Kümpela, primáře infekčního oddělení Slezské nemocnice Opava. Dobrý den, pane primáři, vítejte.

Petr Kümpl, primář infekčního oddělení Slezské nemocnice,: Dobrý den, zdravím Vás i televizní diváky z Covidové jednotky v Opavě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Proočkování populace je jedinou fungující cestou k návratu k normálnímu životu, protože proti nemoci Covid-19 není účinný lék a je třeba asi zdůraznit, že získáváme kolektivní imunitu právě tím, že bude proočkováno a to až 65-70% populace. Je to tak?

Petr Kümpl, primář infekčního oddělení Slezské nemocnice,: Ano je to tak. Bohužel je pravdou, to můžu potvrdit z Covidové jednotky naší, že zatím nemáme účinný protivirový lék na tuto závažnou nemoc. Nadále ji bereme jako zcela závažnou a vždy kritizujeme ty, co ji zpochybňují a zlehčují. Na protivirový lék stále celý svět čeká. To co se zatím používá je třeba Remdesivir, což je preparát, který byl vyvinut pro úplně jinou nemoc a u určitých pacientů s Covidem může pomoci, ale ta úspěšnost se v těch celosvětových studiích pohybuje u deseti-dvaceti procent lidí, u ostatních v podstatě na to účinné protivirové léčivo čekáme. A jedinou cestou jak se proti té nemoci bránit je tedy očkování. A tu kolektivní imunitu dosáhneme buď po očkování, ale současně s tím samozřejmě i tím, že se lidé promoří tím vlastním onemocněním. Nyní očkujeme v současné době hlavně ty starší ročníky. Nicméně my tu kolektivní imunitu nebo celkovou potřebujeme hlavně u lidí mladších, kteří se nejvíce stýkají s ostatními a to šíření je teda největší. Očekáváme tedy, že k zastavení vlastní infekce dojde až tehdy, kdy i tady ta nejnebezpečnější populace nebo skupina lidí bude naočkována.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak podle toho, jestli by to mělo jít tak jak slibuje premiér, tak od prvního června už by se mohli hlásit na své termíny naočkování lidé starší šestnácti let. Také jsem uvedla, že se také budeme bavit o mýtech a dezinformace kolem nemoci Covid-19. Pane primáři s jakými nejčastějšími mýty kolem této nemoci se setkáváte ve Slezské nemocnici?

Petr Kümpl, primář infekčního oddělení Slezské nemocnice,: Bohužel je nešťastné, že poměrně velký prostor dávají sociální sítě, eventuálně někdy i média, těm ne zcela ověřeným informacím. Za zcela škodlivé považuji, právě to co jsem řekl v úvodu, zlehčování toho onemocnění. Lidé kteří ho považují za nějaké chřipečku, nebo jsou lidé, kteří říkají, že je to přirozený vývoj populace, jako třeba pan doktor Polert, který nedávno prezentoval to tak, že prostě určitý druh primáta se ve světě přemnožil a tudíž došlo k tomu, že zákonitě příroda si našla mechanismus, jak ty primáty určitým způsobem zdecimovat a jejich stavy snížit. To samozřejmě v úvodu možná pan doktor myslel velice rozumně a takto příroda asi funguje, nicméně nelze to aplikovat samozřejmě na moderní medicínu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaká je například účinnost vakcíny? Možná bychom mohli říct, že lidé, kteří jsou naočkování, jakou mají šanci nemoc dostat a potom jaký se předpokládá, že by mohli mít průběh?

Petr Kümpl, primář infekčního oddělení Slezské nemocnice,: No tak tady nezbývá než vzdát hold našim vědcům, světovým vědcům a moderní medicíně, že dokázala vyvinout v podstatě úplně nový mechanismus vývoje vakcín, které jsou založeny na MRNA, kdy dáváme určitou informaci do těla našich buněk a ty vytvoří jenom nepatrnou část toho viru, ale tu důležitou, kterou se virus dostává do vlastních buněk. Jsou to vakcíny mimořádně bezpečné a je neuvěřitelné, že jejich účinnost se pohybuje kolem 95%. Jiné vakcíny, co známe z historie, v žádném případě tak vysokou účinnost nedosahovaly, bylo to kolem 60-70% u chřipkové vakcíny, která se každý rok vlastně dostává na náš trh a ne vždycky se samozřejmě ty kmeny trefí do té epidemiologické situace. Tady víme jednoznačně, že ty vakcíny působí na ty běžné mutanty Coronaviru a jsou velice účinné a jejich bezpečnost je mimořádně vysoká. Jak jste uvedla v úvodu, tak my jsme vyočkovali už přes pětadvacet tisíc dávek, sám se podílím na vakcinaci, a je to právě ta optimistická stránka naší práce, kdy na jedné straně vidíme Covidové pacienty, kde ne všechny zvládneme, a pak vidíme úspěšně očkované lidi, u kterých prakticky nedošlo k závažné reakci.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Má smysl si nechávat změřit množství protilátek proti Covidu po prodělané nemoci?

Petr Kümpl, primář infekčního oddělení Slezské nemocnice,: Otázka je k čemu by to sloužilo, protože víme, že ty protilátky poměrně rychle mizí. My to máme vyzkoušené u dárců zejména plazmy, kdy jsme v začátku, než byly ještě protilátky, které tuto metodu nahradí, jsme podporovali imunitu lidí a rekonvalescenci plazmou. Ti pacienti, co se u nás vyskytli pozitivní, jsme posléze vyzvali k tomu, jestli by nechtěli pomoct ostatním nakaženým tím, že darují plazmu, ve které jsou vlastně protilátky, které byly tou účinnou zbraní u těch nemocných lidí. No a tam jsme zjistili, že dva až tři měsíce ty protilátky vydržely a pak rychle klesaly, takže za dva měsíce v podstatě jejich plazma už byla nepoužitelná, že těch protilátek tam bylo velmi velmi málo. Tím neříkám, že jsou jediné mechanismy obrany protilátky, jsou tu ještě buněčné mechanismy, takže ti lidé možná chráněni jsou, ale to vyšetření protilátek tam nemá prakticky žádný význam. Naopak jednoznačně platí dogma, že po prodělání nemoci, by se lidi měli nadále nechat očkovat, protože ten efekt toho očkování v kombinaci s proděláním Coronaviru potom vede k daleko větší ochraně a k daleko většímu trvání té imunity a ochrany těch očkovaných.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Proč se lidé, kteří mají za sebou očkování, nemusí testovat?

Petr Kümpl, primář infekčního oddělení Slezské nemocnice,: Pacienti, kteří jsou očkováni, bohužel, i u nás se mohou vyskytnout někteří, kteří onemocní. Stoprocentní účinnost té vakcíny není, je to 95%, což, jak jsem řekl, je číslo úžasné, nicméně určitých pět procent ty protilátky a tu ochranu si nevytvoří. Takže lidi, kde je podezření na Coronavirus, samozřejmě testujeme běžně a bohužel někdy se stane, že naočkovaný člověk to onemocnění dostane. Ten jeho průběh je ale prakticky vždy velice lehký a můžu potvrdit z naší zkušenosti, že ani u jednoho očkovaného nedošlo na našem oddělení k úmrtí, což je úžasné číslo, protože denně nám tu leží desítky pacientů. Co se týká testování, myslíte někde na kulturních zařízeních eventuálně při výjezdu do zahraničí, takže to je samozřejmě konsenzus vědců, co je menší zlo, jestli omezit ty aktivity volnočasové, na které všichni se těšíme, i za cenu toho, že třeba pár lidí očkovaných může uniknout té naší pozornosti a může ten virus šířit. Ale to riziko je tam velmi malé. My víme, že očkovaný člověk může přenést to onemocnění opravdu velmi vzácně, udává se sotva v deseti procentech, na rozdíl od neočkované populace, a to číslo je zase velice krásné.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak bude vypadat příští rok, jak se bude očkovat? Protože zatím řešíme letošní rok ať se co nejvíce lidí naočkuje, ale co bude v příštím roce?

Petr Kümpl, primář infekčního oddělení Slezské nemocnice,: Tak v prvé řadě bych moc prosil, aby k tomu očkování přistoupili všichni seriózně, aby nedošlo k tomu čeho se obávám, že bude zde řada odmítačů, tak jak to bohužel v české populaci vidíme. Je to neuvěřitelné, máme tady klíšťovou encefalitidu desítky let, jsme na prvním místě ve světě v počtu onemocnělých a přitom proočkovanost naší populace v žádném případě nedosahuje čísel jako v okolních zemích, jako v Rakousku, Německu kde je proočkovanost 90% a u nás sotva 15-30%, to jsou čísla velice nízká. Podobně je tomu u chřipky, kde opravdu jsme raritou v Evropě, těch lidí, kteří se nenechávají očkovat je obrovské číslo. Takže doufám, že u Covidu k tomu nedojde, a že opravdu minimálně těch 70% populace se naočkuje. Takže výhled do budoucnosti je ten, že si myslím, že vakcín bude do léta dostatek a pro ten vývoj bude důležité, aby se všichni naočkovali. Takže pokud budeme vycházet z premisy, že se všichni naočkují, tak pak je potom hrozbou určitá mutace toho viru. Samozřejmě každý virus, každý organismus se snaží nějak obejít ty obranné mechanismy, takže předpokládáme u Coronaviru, že mohou vzniknout mutace, které budou odolné vůči očkování, ale vzhledem k tomu, jak ta vakcína, jak ta její výroba je poměrně jednoduchá, tak si myslím, že velké farmaceutické firmy velice rychle budou schopny přesmyknout tu MRA položku v těch vakcínách, a buď budou kombinované vakcíny, nebo už jsou vakcíny pro ty mutace a budeme se znova potom přeočkovávat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane primáři, já Vám děkuji za rozhovor i za užitečné informace pro diváky televize Polar. Mějte hezký den.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Petr Kümpl, primář infekčního oddělení Slezské nemocnice, Jen 10% očkovaných může dále šířit COVID-19
06. května 2021, 17:30

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Očkování proti onemocnění Covid-19 stále provází řada mýtů a dezinformací, některé se tváří seriózně, jiné vyvolávají až úsměv. Ve Slezské nemocnici už bylo aplikováno přes pětadvacet tisíc vakcín a lékaři potvrzují, že je očkování bezpečné. Na podrobnosti se budu ptát Petra Kümpela, primáře infekčního oddělení Slezské nemocnice Opava. Dobrý den, pane primáři, vítejte.

Petr Kümpl, primář infekčního oddělení Slezské nemocnice,: Dobrý den, zdravím Vás i televizní diváky z Covidové jednotky v Opavě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Proočkování populace je jedinou fungující cestou k návratu k normálnímu životu, protože proti nemoci Covid-19 není účinný lék a je třeba asi zdůraznit, že získáváme kolektivní imunitu právě tím, že bude proočkováno a to až 65-70% populace. Je to tak?

Petr Kümpl, primář infekčního oddělení Slezské nemocnice,: Ano je to tak. Bohužel je pravdou, to můžu potvrdit z Covidové jednotky naší, že zatím nemáme účinný protivirový lék na tuto závažnou nemoc. Nadále ji bereme jako zcela závažnou a vždy kritizujeme ty, co ji zpochybňují a zlehčují. Na protivirový lék stále celý svět čeká. To co se zatím používá je třeba Remdesivir, což je preparát, který byl vyvinut pro úplně jinou nemoc a u určitých pacientů s Covidem může pomoci, ale ta úspěšnost se v těch celosvětových studiích pohybuje u deseti-dvaceti procent lidí, u ostatních v podstatě na to účinné protivirové léčivo čekáme. A jedinou cestou jak se proti té nemoci bránit je tedy očkování. A tu kolektivní imunitu dosáhneme buď po očkování, ale současně s tím samozřejmě i tím, že se lidé promoří tím vlastním onemocněním. Nyní očkujeme v současné době hlavně ty starší ročníky. Nicméně my tu kolektivní imunitu nebo celkovou potřebujeme hlavně u lidí mladších, kteří se nejvíce stýkají s ostatními a to šíření je teda největší. Očekáváme tedy, že k zastavení vlastní infekce dojde až tehdy, kdy i tady ta nejnebezpečnější populace nebo skupina lidí bude naočkována.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak podle toho, jestli by to mělo jít tak jak slibuje premiér, tak od prvního června už by se mohli hlásit na své termíny naočkování lidé starší šestnácti let. Také jsem uvedla, že se také budeme bavit o mýtech a dezinformace kolem nemoci Covid-19. Pane primáři s jakými nejčastějšími mýty kolem této nemoci se setkáváte ve Slezské nemocnici?

Petr Kümpl, primář infekčního oddělení Slezské nemocnice,: Bohužel je nešťastné, že poměrně velký prostor dávají sociální sítě, eventuálně někdy i média, těm ne zcela ověřeným informacím. Za zcela škodlivé považuji, právě to co jsem řekl v úvodu, zlehčování toho onemocnění. Lidé kteří ho považují za nějaké chřipečku, nebo jsou lidé, kteří říkají, že je to přirozený vývoj populace, jako třeba pan doktor Polert, který nedávno prezentoval to tak, že prostě určitý druh primáta se ve světě přemnožil a tudíž došlo k tomu, že zákonitě příroda si našla mechanismus, jak ty primáty určitým způsobem zdecimovat a jejich stavy snížit. To samozřejmě v úvodu možná pan doktor myslel velice rozumně a takto příroda asi funguje, nicméně nelze to aplikovat samozřejmě na moderní medicínu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaká je například účinnost vakcíny? Možná bychom mohli říct, že lidé, kteří jsou naočkování, jakou mají šanci nemoc dostat a potom jaký se předpokládá, že by mohli mít průběh?

Petr Kümpl, primář infekčního oddělení Slezské nemocnice,: No tak tady nezbývá než vzdát hold našim vědcům, světovým vědcům a moderní medicíně, že dokázala vyvinout v podstatě úplně nový mechanismus vývoje vakcín, které jsou založeny na MRNA, kdy dáváme určitou informaci do těla našich buněk a ty vytvoří jenom nepatrnou část toho viru, ale tu důležitou, kterou se virus dostává do vlastních buněk. Jsou to vakcíny mimořádně bezpečné a je neuvěřitelné, že jejich účinnost se pohybuje kolem 95%. Jiné vakcíny, co známe z historie, v žádném případě tak vysokou účinnost nedosahovaly, bylo to kolem 60-70% u chřipkové vakcíny, která se každý rok vlastně dostává na náš trh a ne vždycky se samozřejmě ty kmeny trefí do té epidemiologické situace. Tady víme jednoznačně, že ty vakcíny působí na ty běžné mutanty Coronaviru a jsou velice účinné a jejich bezpečnost je mimořádně vysoká. Jak jste uvedla v úvodu, tak my jsme vyočkovali už přes pětadvacet tisíc dávek, sám se podílím na vakcinaci, a je to právě ta optimistická stránka naší práce, kdy na jedné straně vidíme Covidové pacienty, kde ne všechny zvládneme, a pak vidíme úspěšně očkované lidi, u kterých prakticky nedošlo k závažné reakci.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Má smysl si nechávat změřit množství protilátek proti Covidu po prodělané nemoci?

Petr Kümpl, primář infekčního oddělení Slezské nemocnice,: Otázka je k čemu by to sloužilo, protože víme, že ty protilátky poměrně rychle mizí. My to máme vyzkoušené u dárců zejména plazmy, kdy jsme v začátku, než byly ještě protilátky, které tuto metodu nahradí, jsme podporovali imunitu lidí a rekonvalescenci plazmou. Ti pacienti, co se u nás vyskytli pozitivní, jsme posléze vyzvali k tomu, jestli by nechtěli pomoct ostatním nakaženým tím, že darují plazmu, ve které jsou vlastně protilátky, které byly tou účinnou zbraní u těch nemocných lidí. No a tam jsme zjistili, že dva až tři měsíce ty protilátky vydržely a pak rychle klesaly, takže za dva měsíce v podstatě jejich plazma už byla nepoužitelná, že těch protilátek tam bylo velmi velmi málo. Tím neříkám, že jsou jediné mechanismy obrany protilátky, jsou tu ještě buněčné mechanismy, takže ti lidé možná chráněni jsou, ale to vyšetření protilátek tam nemá prakticky žádný význam. Naopak jednoznačně platí dogma, že po prodělání nemoci, by se lidi měli nadále nechat očkovat, protože ten efekt toho očkování v kombinaci s proděláním Coronaviru potom vede k daleko větší ochraně a k daleko většímu trvání té imunity a ochrany těch očkovaných.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Proč se lidé, kteří mají za sebou očkování, nemusí testovat?

Petr Kümpl, primář infekčního oddělení Slezské nemocnice,: Pacienti, kteří jsou očkováni, bohužel, i u nás se mohou vyskytnout někteří, kteří onemocní. Stoprocentní účinnost té vakcíny není, je to 95%, což, jak jsem řekl, je číslo úžasné, nicméně určitých pět procent ty protilátky a tu ochranu si nevytvoří. Takže lidi, kde je podezření na Coronavirus, samozřejmě testujeme běžně a bohužel někdy se stane, že naočkovaný člověk to onemocnění dostane. Ten jeho průběh je ale prakticky vždy velice lehký a můžu potvrdit z naší zkušenosti, že ani u jednoho očkovaného nedošlo na našem oddělení k úmrtí, což je úžasné číslo, protože denně nám tu leží desítky pacientů. Co se týká testování, myslíte někde na kulturních zařízeních eventuálně při výjezdu do zahraničí, takže to je samozřejmě konsenzus vědců, co je menší zlo, jestli omezit ty aktivity volnočasové, na které všichni se těšíme, i za cenu toho, že třeba pár lidí očkovaných může uniknout té naší pozornosti a může ten virus šířit. Ale to riziko je tam velmi malé. My víme, že očkovaný člověk může přenést to onemocnění opravdu velmi vzácně, udává se sotva v deseti procentech, na rozdíl od neočkované populace, a to číslo je zase velice krásné.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak bude vypadat příští rok, jak se bude očkovat? Protože zatím řešíme letošní rok ať se co nejvíce lidí naočkuje, ale co bude v příštím roce?

Petr Kümpl, primář infekčního oddělení Slezské nemocnice,: Tak v prvé řadě bych moc prosil, aby k tomu očkování přistoupili všichni seriózně, aby nedošlo k tomu čeho se obávám, že bude zde řada odmítačů, tak jak to bohužel v české populaci vidíme. Je to neuvěřitelné, máme tady klíšťovou encefalitidu desítky let, jsme na prvním místě ve světě v počtu onemocnělých a přitom proočkovanost naší populace v žádném případě nedosahuje čísel jako v okolních zemích, jako v Rakousku, Německu kde je proočkovanost 90% a u nás sotva 15-30%, to jsou čísla velice nízká. Podobně je tomu u chřipky, kde opravdu jsme raritou v Evropě, těch lidí, kteří se nenechávají očkovat je obrovské číslo. Takže doufám, že u Covidu k tomu nedojde, a že opravdu minimálně těch 70% populace se naočkuje. Takže výhled do budoucnosti je ten, že si myslím, že vakcín bude do léta dostatek a pro ten vývoj bude důležité, aby se všichni naočkovali. Takže pokud budeme vycházet z premisy, že se všichni naočkují, tak pak je potom hrozbou určitá mutace toho viru. Samozřejmě každý virus, každý organismus se snaží nějak obejít ty obranné mechanismy, takže předpokládáme u Coronaviru, že mohou vzniknout mutace, které budou odolné vůči očkování, ale vzhledem k tomu, jak ta vakcína, jak ta její výroba je poměrně jednoduchá, tak si myslím, že velké farmaceutické firmy velice rychle budou schopny přesmyknout tu MRA položku v těch vakcínách, a buď budou kombinované vakcíny, nebo už jsou vakcíny pro ty mutace a budeme se znova potom přeočkovávat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane primáři, já Vám děkuji za rozhovor i za užitečné informace pro diváky televize Polar. Mějte hezký den.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-06-05-2021-17-31