Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Peníze z Harcovky pomáhají zachraňovat zvířata. Karin Bojerová, Harcovka Charita

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Se spolkem Harcovka jsme se poprvé setkali v Záchranné stanici v Bartošovicích, kterou Harcovka podporuje. Po deseti letech činnosti na rok přerušuje činnost, aby byl čas na nový koncept. Z Ostravského studia vítám na dálku Karin Boryjovou. Dobrý den, vítejte.

Karin Boryjová, Harcovka Charita: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Tak Harcovka Charita, za 10 let rozdala téměř 4 miliony korun. Podpořili jste mnoho spolků, ale i jednotlivců, kteří pomáhají především zvířatům bez domova a čelí třeba tomu nejhoršímu. Co ale bylo na začátku, proč jste se rozhodli pomáhat zejména lidem, kteří se starají o zvířata?

Karin Boryjová, Harcovka Charita: Takže opravdu tak jak říkáte, spíše než zvířatům, pomáháme hlavně lidem, kteří pomáhají zvířatům a nebo se věnují nějakým ekologickým projektům. Ale začněme takovou tou filozofickou otázkou, co bylo první jestli vejce nebo slepice, a v našem případě to byla slepice. Náš prvotní záměr nebyl vydělávat peníze, náš prvotní záměr byl vytvořit koncept jak se zbavit nepotřebných věcí tak, aby neskončily na skládkách a neubíraly drahocennou půdu tím, že se skládky zvětšují a rozpínají se do přírody. My jsme začali tím, že jsme si chtěli uklidit naše vlastní domácnosti a věci jsme začali nosit na Harcovku, zkusili jsme, buďto lidi zaujmeme a za pár korun si to koupí anebo nezaujme a my s tím skončíme. Netušili jsme, že se prodá tak moc věcí, a že budeme více a více prodávat, a že vlastně vygeneruje tolik peněz, kterými ty spolky můžeme podporovat. Co jsme na začátku věděli, jestliže vyděláme, byť jenom málo peněz, určitě to půjde na podporu zvířat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Dá se vlastně říct, že jste takhle dávali starým věcem nový život?

Karin Boryjová, Harcovka Charita: Ano. Je to naše taková nějaká podstata, my jsme takoví ekologové se sestrou. Ještě bych ráda zdůraznila, že sice jsem tady jedna, ale my jsme dvě, a proto mluvím v množném čísle. Já a moje sestra, dvojče Petra, jsme do toho šly spolu, stejně tak vlastníme společně to studio. A vlastně první Charita-shop, který jsme vytvořily, dříve než jsme se dostaly na sociální sítě, byl v prostorách Harcovky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Už tady padlo, že za tu dobu desetileté činnosti jste vybraly pro dobrou věc na podporu lidí, kteří se starají o hendikepovaná zvířata, čtyři miliony korun. Za tu dobu, jste na nějaký z těch projektů, který jste podpořily více pyšné, nebo více ať už v pozitivním nebo negativním světle na něj rády či nerady vzpomínáte?

Karin Boryjová, Harcovka Charita: Všechny projekty jsou pro nás zásadní. Vždy, když jsme se pro něco rozhodovaly, tak jsme se rozhodovaly společně a vždy jsme si vybíraly něco, co se nám líbilo. Přesto skutečně jsou některé situace, na které vzpomínáme rády a které nás třeba více oslovily. A když už jste zmínila záchrannou stanici v Bartošovicích, tak tam například je projekt Návrat orla skalního do České republiky. Nám se několikrát podařilo být přítomni vypouštění ptáků, kteří byli vybaveni malinkatou vysílačkou, která byla umístěna na záda toho ptáka a záchranná stanice následně může ty ptáky monitorovat, aby viděli kam třeba odlétají za teplem přes zimu, ale také v případě těch orlů, kdy je ten Návrat orla skalního do České republiky, aby mu byli poblíž a v případě nějakého zranění mohli rychle zasáhnout. Byli jsme přítomni vypouštění mladých orlů do přírody. Byl to samec a samice, dva orli, kteří už byli připraveni v přípravné voliéře vysoko v horách, a my jsme čekali na jejich vypuštění s tou vysílačkou, která byla financována z našich prostředků, a to pro nás bylo velmi dojemné, protože ve chvíli, kdy se otevřely vrátka voliéry a jeden z těch orlů, v tu chvíli to byla samice, vylétla na okraje voliéry a rozhlédla se, tak jsme věděli, že to je moment, kdy už opouští bezpečí, i když jakoby vězení, ale ve skutečnosti bezpečí svého domova dosavadního, a pouští se do volné přírody. Ten moment, kdy vylétala z té voliéry, kdy si ještě sedla na ten okraj té voliéry, rozhlédla se a odhodlaně vzlétla, tak byl velice dojemný.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Já na vás hned navážu, z jakého důvodu teď po deseti letech s tímto projektem chcete skončit?

Karin Boryjová, Harcovka Charita: Nechceme skončit, tak jako jste na počátku zmínila, nekončíme, ale pouze přerušuje tu činnost, a přerušuje ji z toho důvodu, že potřebujeme vymyslet nějaký nový koncept, který by byl pro nás více přijatelný a více korespondoval s naším smýšlením. Jde o to, že my celou dobu podporujeme dvě věci, respektive tři, organizace, které podporujeme jsou ty, které jednak řeší důsledky, to je ta jedna strana a ty, které řeší příčiny těch problémů. Takže my podporujeme spolky, útulky, většinou to jsou mladé ženy, které se ze svého rozhodnutí, ze svých peněz, ze svého volného času, rozhodly pomáhat týraným pejskům, kočičkám, sbírat je z ulic, vytvářet jim nová zázemí, útulky a hledat jim nové domovy. Tomu říkáme, že řeší ty důsledky nějakého toho našeho systému. Ale potom také ty, kteří řeší příčiny, a to je například Hlas zvířat, organizace, která se snaží měnit zákony, tak aby byly zrušeny množírny, to se jim podařilo, nebo aby týrání zvířat byl trestný čin, to se jim také podařilo. Anebo obránci zvířat, kterým se podařilo zakázat chov zvířat na kožešiny. Takže tyto dvě věci jsou odlišné, ale vzájemně fungují a obojí je třeba. Obojí bychom rádi i nadále podporovali, ale jak jsem zmínila na začátku, pro nás to gró je, aby se redukovalo, aby se šetřilo životní prostředí, to znamená, aby se snižovalo obecně to množství věcí. My jsme chvílemi měli pocit, že přenášíme odpad z jedné skříně do druhé skříně, respektive, že někteří lidé nosili věci do charity a my jsme měli pocit, že jim pouze vyprazdňujeme skříně, aby mohli jít shopingu a znovu si ty skříně zaplnit. To je část naší činnosti, která nás nepotěšila. Takže my bychom chtěli pokračovat v tom vydělávání peněz pro ty spolky i pro ty organizace, které řeší ty zákony, ale současně bychom chtěli lidi více informovat a vzdělávat v té své změně životního stylu, aby přecházeli k minimalismu, aby nakupovali méně, aby si šetřili své věci, ale také aby dokázali s těmi věcmi, které už mají lépe zacházet a případně, když třeba něco mají rozbitého, aby věděli, že se to stále dá opravit. Jako příklad mohu uvést to, když mi králíček okousal koberec, tak jsem ho nevyhodila, abych tím zaplnila skládku, ale našla jsem si lidi, kteří se věnují tomu, že dokáží obšít ten koberec, a koberec ač byl o pět centimetrů menší, tak byl jako nový. Nebo chceme vést kurzy abcyklace, kurzy šití, aby si lidé uměli svůj oděv opravit, protože kolikrát stačí přišít knoflík, přišít poutko, ale mladí lidé to dneska neumí. A v těch už náročnějších věcech, aby si třeba z manželovy košile, která je z kvalitní bavlny, ale už má otřepený límeček, uměly použít materiál a uměly si z toho ušít něco hezkého, jako třeba uvádíme příklad sukýnku, kterou jsme ušily z košile.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak ty lidi chcete motivovat, aby s Vámi do toho šli, aby se učili novým věcem a dávali smysl těm starým věcem?

Karin Boryjová, Harcovka Charita: Myslím si, že za těch 10 let už jsme je docela namotivovali, protože současně s tím jak jsme rozdávali peníze a jak jsme mluvili o tom, jaké projekty jsme podpořili, tak jsme otevřeli album, které se nazývá Zachraňme přírodu společně. A k tomu nás inspirovali právě naši příznivci, kteří nám psali pěkné zpětné vazby a informovali o tom, že už několik let nenakupují jinde než u nás. Takže zavrhli vlastně nakupování v běžných normálních obchodech, ale rozhodli se pro ten seconhandový nákup. A nejenom, že nakupují, tedy u nás v tom seconhandu s cílem ještě navíc podpořit, ale současně i ty věci šetřili, aby ty věci ještě zachovalé, nám mohli poslat. Takže od toho se to odvinulo, my už vlastně ten okruh těch lidí kolem sebe máme, neustále jich přibývá, a oni chtějí, lidé dneska chtějí, ta doba taková je, že chtějí pomáhat přírodě, chtějí dělat ty změny. Mluví se o minimalismu, jsou filmy o minimalismu. Mluví se o vegetariánství, o veganství, o tom pomáhání, o tom globálním oteplování atd.. Takže já si nemyslím, že jsme to my, kteří by měli udělat tu změnu, ale jsme jedni z těch, kteří se k těmhle těm aktivitám pouze přidají.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Já Vám děkuji za rozhovor a přeji Vám hodně úspěchů.

Karin Boryjová, Harcovka Charita: Děkuji za pozvání.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Peníze z Harcovky pomáhají zachraňovat zvířata. Karin Bojerová, Harcovka Charita
07. ledna 2021, 17:30

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Se spolkem Harcovka jsme se poprvé setkali v Záchranné stanici v Bartošovicích, kterou Harcovka podporuje. Po deseti letech činnosti na rok přerušuje činnost, aby byl čas na nový koncept. Z Ostravského studia vítám na dálku Karin Boryjovou. Dobrý den, vítejte.

Karin Boryjová, Harcovka Charita: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Tak Harcovka Charita, za 10 let rozdala téměř 4 miliony korun. Podpořili jste mnoho spolků, ale i jednotlivců, kteří pomáhají především zvířatům bez domova a čelí třeba tomu nejhoršímu. Co ale bylo na začátku, proč jste se rozhodli pomáhat zejména lidem, kteří se starají o zvířata?

Karin Boryjová, Harcovka Charita: Takže opravdu tak jak říkáte, spíše než zvířatům, pomáháme hlavně lidem, kteří pomáhají zvířatům a nebo se věnují nějakým ekologickým projektům. Ale začněme takovou tou filozofickou otázkou, co bylo první jestli vejce nebo slepice, a v našem případě to byla slepice. Náš prvotní záměr nebyl vydělávat peníze, náš prvotní záměr byl vytvořit koncept jak se zbavit nepotřebných věcí tak, aby neskončily na skládkách a neubíraly drahocennou půdu tím, že se skládky zvětšují a rozpínají se do přírody. My jsme začali tím, že jsme si chtěli uklidit naše vlastní domácnosti a věci jsme začali nosit na Harcovku, zkusili jsme, buďto lidi zaujmeme a za pár korun si to koupí anebo nezaujme a my s tím skončíme. Netušili jsme, že se prodá tak moc věcí, a že budeme více a více prodávat, a že vlastně vygeneruje tolik peněz, kterými ty spolky můžeme podporovat. Co jsme na začátku věděli, jestliže vyděláme, byť jenom málo peněz, určitě to půjde na podporu zvířat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Dá se vlastně říct, že jste takhle dávali starým věcem nový život?

Karin Boryjová, Harcovka Charita: Ano. Je to naše taková nějaká podstata, my jsme takoví ekologové se sestrou. Ještě bych ráda zdůraznila, že sice jsem tady jedna, ale my jsme dvě, a proto mluvím v množném čísle. Já a moje sestra, dvojče Petra, jsme do toho šly spolu, stejně tak vlastníme společně to studio. A vlastně první Charita-shop, který jsme vytvořily, dříve než jsme se dostaly na sociální sítě, byl v prostorách Harcovky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Už tady padlo, že za tu dobu desetileté činnosti jste vybraly pro dobrou věc na podporu lidí, kteří se starají o hendikepovaná zvířata, čtyři miliony korun. Za tu dobu, jste na nějaký z těch projektů, který jste podpořily více pyšné, nebo více ať už v pozitivním nebo negativním světle na něj rády či nerady vzpomínáte?

Karin Boryjová, Harcovka Charita: Všechny projekty jsou pro nás zásadní. Vždy, když jsme se pro něco rozhodovaly, tak jsme se rozhodovaly společně a vždy jsme si vybíraly něco, co se nám líbilo. Přesto skutečně jsou některé situace, na které vzpomínáme rády a které nás třeba více oslovily. A když už jste zmínila záchrannou stanici v Bartošovicích, tak tam například je projekt Návrat orla skalního do České republiky. Nám se několikrát podařilo být přítomni vypouštění ptáků, kteří byli vybaveni malinkatou vysílačkou, která byla umístěna na záda toho ptáka a záchranná stanice následně může ty ptáky monitorovat, aby viděli kam třeba odlétají za teplem přes zimu, ale také v případě těch orlů, kdy je ten Návrat orla skalního do České republiky, aby mu byli poblíž a v případě nějakého zranění mohli rychle zasáhnout. Byli jsme přítomni vypouštění mladých orlů do přírody. Byl to samec a samice, dva orli, kteří už byli připraveni v přípravné voliéře vysoko v horách, a my jsme čekali na jejich vypuštění s tou vysílačkou, která byla financována z našich prostředků, a to pro nás bylo velmi dojemné, protože ve chvíli, kdy se otevřely vrátka voliéry a jeden z těch orlů, v tu chvíli to byla samice, vylétla na okraje voliéry a rozhlédla se, tak jsme věděli, že to je moment, kdy už opouští bezpečí, i když jakoby vězení, ale ve skutečnosti bezpečí svého domova dosavadního, a pouští se do volné přírody. Ten moment, kdy vylétala z té voliéry, kdy si ještě sedla na ten okraj té voliéry, rozhlédla se a odhodlaně vzlétla, tak byl velice dojemný.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Já na vás hned navážu, z jakého důvodu teď po deseti letech s tímto projektem chcete skončit?

Karin Boryjová, Harcovka Charita: Nechceme skončit, tak jako jste na počátku zmínila, nekončíme, ale pouze přerušuje tu činnost, a přerušuje ji z toho důvodu, že potřebujeme vymyslet nějaký nový koncept, který by byl pro nás více přijatelný a více korespondoval s naším smýšlením. Jde o to, že my celou dobu podporujeme dvě věci, respektive tři, organizace, které podporujeme jsou ty, které jednak řeší důsledky, to je ta jedna strana a ty, které řeší příčiny těch problémů. Takže my podporujeme spolky, útulky, většinou to jsou mladé ženy, které se ze svého rozhodnutí, ze svých peněz, ze svého volného času, rozhodly pomáhat týraným pejskům, kočičkám, sbírat je z ulic, vytvářet jim nová zázemí, útulky a hledat jim nové domovy. Tomu říkáme, že řeší ty důsledky nějakého toho našeho systému. Ale potom také ty, kteří řeší příčiny, a to je například Hlas zvířat, organizace, která se snaží měnit zákony, tak aby byly zrušeny množírny, to se jim podařilo, nebo aby týrání zvířat byl trestný čin, to se jim také podařilo. Anebo obránci zvířat, kterým se podařilo zakázat chov zvířat na kožešiny. Takže tyto dvě věci jsou odlišné, ale vzájemně fungují a obojí je třeba. Obojí bychom rádi i nadále podporovali, ale jak jsem zmínila na začátku, pro nás to gró je, aby se redukovalo, aby se šetřilo životní prostředí, to znamená, aby se snižovalo obecně to množství věcí. My jsme chvílemi měli pocit, že přenášíme odpad z jedné skříně do druhé skříně, respektive, že někteří lidé nosili věci do charity a my jsme měli pocit, že jim pouze vyprazdňujeme skříně, aby mohli jít shopingu a znovu si ty skříně zaplnit. To je část naší činnosti, která nás nepotěšila. Takže my bychom chtěli pokračovat v tom vydělávání peněz pro ty spolky i pro ty organizace, které řeší ty zákony, ale současně bychom chtěli lidi více informovat a vzdělávat v té své změně životního stylu, aby přecházeli k minimalismu, aby nakupovali méně, aby si šetřili své věci, ale také aby dokázali s těmi věcmi, které už mají lépe zacházet a případně, když třeba něco mají rozbitého, aby věděli, že se to stále dá opravit. Jako příklad mohu uvést to, když mi králíček okousal koberec, tak jsem ho nevyhodila, abych tím zaplnila skládku, ale našla jsem si lidi, kteří se věnují tomu, že dokáží obšít ten koberec, a koberec ač byl o pět centimetrů menší, tak byl jako nový. Nebo chceme vést kurzy abcyklace, kurzy šití, aby si lidé uměli svůj oděv opravit, protože kolikrát stačí přišít knoflík, přišít poutko, ale mladí lidé to dneska neumí. A v těch už náročnějších věcech, aby si třeba z manželovy košile, která je z kvalitní bavlny, ale už má otřepený límeček, uměly použít materiál a uměly si z toho ušít něco hezkého, jako třeba uvádíme příklad sukýnku, kterou jsme ušily z košile.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak ty lidi chcete motivovat, aby s Vámi do toho šli, aby se učili novým věcem a dávali smysl těm starým věcem?

Karin Boryjová, Harcovka Charita: Myslím si, že za těch 10 let už jsme je docela namotivovali, protože současně s tím jak jsme rozdávali peníze a jak jsme mluvili o tom, jaké projekty jsme podpořili, tak jsme otevřeli album, které se nazývá Zachraňme přírodu společně. A k tomu nás inspirovali právě naši příznivci, kteří nám psali pěkné zpětné vazby a informovali o tom, že už několik let nenakupují jinde než u nás. Takže zavrhli vlastně nakupování v běžných normálních obchodech, ale rozhodli se pro ten seconhandový nákup. A nejenom, že nakupují, tedy u nás v tom seconhandu s cílem ještě navíc podpořit, ale současně i ty věci šetřili, aby ty věci ještě zachovalé, nám mohli poslat. Takže od toho se to odvinulo, my už vlastně ten okruh těch lidí kolem sebe máme, neustále jich přibývá, a oni chtějí, lidé dneska chtějí, ta doba taková je, že chtějí pomáhat přírodě, chtějí dělat ty změny. Mluví se o minimalismu, jsou filmy o minimalismu. Mluví se o vegetariánství, o veganství, o tom pomáhání, o tom globálním oteplování atd.. Takže já si nemyslím, že jsme to my, kteří by měli udělat tu změnu, ale jsme jedni z těch, kteří se k těmhle těm aktivitám pouze přidají.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Já Vám děkuji za rozhovor a přeji Vám hodně úspěchů.

Karin Boryjová, Harcovka Charita: Děkuji za pozvání.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-07-01-2021-17-31