Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Jaroslav Prokop, ředitel ZUŠ, SUŠ a VOŠ Ostrava: Ave Art Ostrava otevírá obor multimediální tvorba

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: AVE ART Ostrava - Vyšší odborná škola, Střední umělecká škola a Základní umělecká škola v Ostravě-Hrabůvce přichází s pozitivní zprávou - od začátku září letošního roku rozšiřuje své portfolio o Vyšší odbornou školu Téma pro ředitele školy Jaroslava Prokopa. Dobrý den.

Jaroslav Prokop, ředitel ZUŠ, SUŠ a VOŠ Ostrava: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane řediteli. Sedm let trvalo než se Vám podařilo vytvořit Vyšší odbornou školu AVE ART Ostrava s prvním oborem, což je multimediální tvorba. Nebudu se ptát proč to úsilí bylo tak dlouholeté, ale spíš co to té škole přinese.

Jaroslav Prokop, ředitel ZUŠ, SUŠ a VOŠ Ostrava: Tak je to takový historický posun v rámci Moravskoslezského kraje, protože škola podobného typu tady vlastně neexistuje. Já už před těmi sedmi lety jsem nosil v hlavě tu myšlenku, protože mi přišlo přirozené, že absolventi uměleckých škol, kteří jsou výtvarně zdatní by nemuseli "ztrácet" čas teoretickými předměty, které se vyučují na vysokých školách, ale prakticky jde o to, prohloubit to řemeslo, které je učíme. Ta vyšší odborná škola je také založena na tom, že je posílena praxe ve firmách, takže je to takové propojování školy s praxí, a to si myslím, že u umělecko řemeslných oborů je to to pravé ořechové.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Absolventy které základní školy vy na vyšší odborné škole uvítáte?

Jaroslav Prokop, ředitel ZUŠ, SUŠ a VOŠ Ostrava: Pozor, my budeme vítat absolventy středních škol ne základních škol. Je to nástavba po střední škole. Je to možná komplikované v tom, že u nás mohou studovat studenti, kteří absolvují jednak výtvarné střední školy, ale i studenti gymnázií, kteří jsou obdařeni talentem, protože přijímací zkouška je talentová zkouška, takže není to jednoduché. My jsme ale vytvořili takový přípravný modul pro ty, kteří nenavštěvovali výtvarnou střední školu, který je připraví nebo srovná krok s těmi studenty, kteří čtyři roky chodili na výtvarné školy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Říkáte, že přijímací zkouška je odborná nebo praktická, z čeho se skládá, co musí zvládnout student, aby byl přijat?

Jaroslav Prokop, ředitel ZUŠ, SUŠ a VOŠ Ostrava: Klíčová je figurální kresba. Ta je zásadní. Ale dostanou i takový komiksový úkol, aby reagovali bezprostředně na konkrétní situaci, a přinesou si i domácí práce, které odborná komise posoudí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Kolik studentů byste si tak představovali pro nový obor?

Jaroslav Prokop, ředitel ZUŠ, SUŠ a VOŠ Ostrava: My máme schváleno 10 v jednom ročníku tzn. škola má mít tři ročníky, takže v tom prvním ročníku by mělo být deset dětí na tomto konkrétním oboru jakým je multimediální tvorba. V plánu, a věřím tomu, že v příštím roce to tak dopadne, budeme mít nabídku širší, protože díky situaci, kterou jsme všichni prožili v uplynulých dnech jsme nedopilovali a nedokončili další dva obory, které zbývají doupravit a musí projít znova akreditační komisí Ministerstva školství. Ty obory jsou Interiérový design a Navrhování zahrad. Třetím oborem bude Průmyslový design. Takže až škola nabude plné podoby, tak v každém oboru máme plánováno 10 žáků v jednom ročníku tzn. 30 a cílová kapacita školy by měla být 90 žáků.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Je možné u Vás studovat také distančně, tzn. při zaměstnání?

Jaroslav Prokop, ředitel ZUŠ, SUŠ a VOŠ Ostrava: Bohužel ne, protože na výtvarné škole musí výuka probíhat pod dohledem pedagoga výtvarníka. Když uděláme nějakou chybu na počátku tvorby, tak se nám protáhne do celého dílka. Princip té výuky je takový, že pedagog koriguje, sleduje v bloku šesti sedmi hodinovém, co ten žák vytváří. Takže ta distanční podoba u nás není. Někteří rodiče nás k tomu tlačí, ale bohužel nejde to.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Nový obor Multimediální tvorba bude mít jaké předměty?

Jaroslav Prokop, ředitel ZUŠ, SUŠ a VOŠ Ostrava: Chtěl bych říct, že multimediální tvorba bude nabízet nebo nabízí to, co je u nás na střední škole na velmi vysoké úrovni. A to je grafický design především dále je to motion design neboli animovaný film. K tomu se ale přidá dokumentární film a fotografie. Takže vlastně posouváme to, co konáme na té střední škole kousek dál a měli by z této naší školy odcházet lidé, kteří budou pracovat například v televizích jako je vaše nebo podobně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Na 25. srpna chystáte přijímací řízení. Do kdy se mohou studenti hlásit a jakou formou?

Jaroslav Prokop, ředitel ZUŠ, SUŠ a VOŠ Ostrava: Máme na naší webové stránce přihlášku, takže stačí vyplnit, odeslat a budou pozváni.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Vy jste na trhu jako AVE ART 18 let a za tuto dobu jste vychovali spoustu talentů. Jaké byly začátky?

Jaroslav Prokop, ředitel ZUŠ, SUŠ a VOŠ Ostrava: Začátky byly krušné. Protože začínali jsme se třemi obory. Byl to grafický design, umělecké kovářství a keramická tvorba, takže tím jsme začínali, ale postupem času jak nasloucháme trhu práce. Tak se vygenerovaly obory, které nabízíme dnes.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: O který obor u vás největší zájem nebo větší zájem?

Jaroslav Prokop, ředitel ZUŠ, SUŠ a VOŠ Ostrava: Větší zájem je samozřejmě o grafické obory. Grafický design ten je takový řekl bych dominantní, protože žáci si myslí, že je to jednodušší, ale vůbec to není pravda. Potom samozřejmě o ten interiérový a průmyslový design. Ty výsledky máme velmi dobré. Daří se nám získávat ocenění v národních soutěžích a i za hranicemi o nás vědí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Častokrát máte i velmi úspěšné maturanty a jejich maturitní práce jsou velmi úspěšné stejně tak jako letos.

Jaroslav Prokop, ředitel ZUŠ, SUŠ a VOŠ Ostrava: Letos byla takového velmi zajímavá a maturitní práce. Byla taková kolekce oděvů žáka, který studoval grafický design. Měl za úkol zpracovat potisky na textilie, ale on si to zkomplikoval tím, že nejenom potisk vytvořil, ale ušil překrásný komplet šatů. Maturita byla kouzelná v tom, že v průběhu maturitní zkoušky si pozval modelky, které předváděly navržené modely. Když se podíváme trošku do historie, tak před třemi lety byla úspěšná elektro motorka jejíž model získal v Národní studentské soutěži třetí cenu, což tehdy mezi vysokoškolskými pracemi nebylo špatné a měl jsem velkou radost, když letos v únoru mě oslovila Fajna dílna s tím, že připravují výstavu motorek, která v tuto chvíli už probíhá ve Světě techniky v Dolní oblasti Vítkovic a že by rádi ten model, který byl prakticky hlíněný a část byla vytvořena 3D tiskárnou, tak že tento model by rádi vyrobili v poměru nebo v měřítku jedna ku jedné. Takže dnes mají návštěvníci možnost tu naši malinkou motorku vidět v plné síle, sice z překližky ale možná že si ji nějaký výrobce všimne a že bude mít ještě další nějaký příběh nebo osud.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Když vás tady pane řediteli mám. Nemůže se nezeptat, jak jste ten letošní výjimečný pandemický školní rok zvládli. Sám jste zmínil, že je třeba i váš student měl každodenní styk s pedagogem, tak jak jste teď ty tři měsíce zvládali?

Jaroslav Prokop, ředitel ZUŠ, SUŠ a VOŠ Ostrava: Podle pokynů pana ministra jsme omezili výuku. To znamená figurální kresba která vlastně se nedá pod dohledem pedagoga nebo samostatně tvořit. Ono zkoušeli jsme to zpočátku. Víceméně jsme se orientovali na teoretické předměty případně i navrhování, které se dá odeslat pedagogovi. Ta výuka proběhla. Byl jsem velmi překvapený, když jsem podepisoval vysvědčení, tak dopadly také kupodivu velmi dobře a máme u nás na škole takzvané prospěchové stipendium takže věřte mi, v tom příštím školním roce se velice prohneme protože žáci mají možnost si požádat do konce měsíce září o toto stipendium. V těch minulých letech to v průměru bývalo těch zhruba 8 až 12 žáků a teď to číslo přeskočí dvacítku, takže bylo to dost motivační. Nevím jestli je to tím, že pedagogové byli trošičku jako takoví měkčí ale každopádně zpočátku jsme si říkali distanční forma studia nám není zdaleka cizí protože když někdo onemocní, tak stejně se s ním komunikuje tímto způsobem jakým se komunikovalo několik měsíců, ale přece jenom ta únava se ke konci dostavila a učitelé byli rádi, že to skončilo věřím, že to nebude v těch příštích letech nebo obdobích dál pokračovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane řediteli děkuji a přeji hezké prázdniny vám i vašim studentům.

Jaroslav Prokop, ředitel ZUŠ, SUŠ a VOŠ Ostrava: Děkuji Vám také.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Jaroslav Prokop, ředitel ZUŠ, SUŠ a VOŠ Ostrava: Ave Art Ostrava otevírá obor multimediální tvorba
07. července 2020, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: AVE ART Ostrava - Vyšší odborná škola, Střední umělecká škola a Základní umělecká škola v Ostravě-Hrabůvce přichází s pozitivní zprávou - od začátku září letošního roku rozšiřuje své portfolio o Vyšší odbornou školu Téma pro ředitele školy Jaroslava Prokopa. Dobrý den.

Jaroslav Prokop, ředitel ZUŠ, SUŠ a VOŠ Ostrava: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane řediteli. Sedm let trvalo než se Vám podařilo vytvořit Vyšší odbornou školu AVE ART Ostrava s prvním oborem, což je multimediální tvorba. Nebudu se ptát proč to úsilí bylo tak dlouholeté, ale spíš co to té škole přinese.

Jaroslav Prokop, ředitel ZUŠ, SUŠ a VOŠ Ostrava: Tak je to takový historický posun v rámci Moravskoslezského kraje, protože škola podobného typu tady vlastně neexistuje. Já už před těmi sedmi lety jsem nosil v hlavě tu myšlenku, protože mi přišlo přirozené, že absolventi uměleckých škol, kteří jsou výtvarně zdatní by nemuseli "ztrácet" čas teoretickými předměty, které se vyučují na vysokých školách, ale prakticky jde o to, prohloubit to řemeslo, které je učíme. Ta vyšší odborná škola je také založena na tom, že je posílena praxe ve firmách, takže je to takové propojování školy s praxí, a to si myslím, že u umělecko řemeslných oborů je to to pravé ořechové.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Absolventy které základní školy vy na vyšší odborné škole uvítáte?

Jaroslav Prokop, ředitel ZUŠ, SUŠ a VOŠ Ostrava: Pozor, my budeme vítat absolventy středních škol ne základních škol. Je to nástavba po střední škole. Je to možná komplikované v tom, že u nás mohou studovat studenti, kteří absolvují jednak výtvarné střední školy, ale i studenti gymnázií, kteří jsou obdařeni talentem, protože přijímací zkouška je talentová zkouška, takže není to jednoduché. My jsme ale vytvořili takový přípravný modul pro ty, kteří nenavštěvovali výtvarnou střední školu, který je připraví nebo srovná krok s těmi studenty, kteří čtyři roky chodili na výtvarné školy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Říkáte, že přijímací zkouška je odborná nebo praktická, z čeho se skládá, co musí zvládnout student, aby byl přijat?

Jaroslav Prokop, ředitel ZUŠ, SUŠ a VOŠ Ostrava: Klíčová je figurální kresba. Ta je zásadní. Ale dostanou i takový komiksový úkol, aby reagovali bezprostředně na konkrétní situaci, a přinesou si i domácí práce, které odborná komise posoudí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Kolik studentů byste si tak představovali pro nový obor?

Jaroslav Prokop, ředitel ZUŠ, SUŠ a VOŠ Ostrava: My máme schváleno 10 v jednom ročníku tzn. škola má mít tři ročníky, takže v tom prvním ročníku by mělo být deset dětí na tomto konkrétním oboru jakým je multimediální tvorba. V plánu, a věřím tomu, že v příštím roce to tak dopadne, budeme mít nabídku širší, protože díky situaci, kterou jsme všichni prožili v uplynulých dnech jsme nedopilovali a nedokončili další dva obory, které zbývají doupravit a musí projít znova akreditační komisí Ministerstva školství. Ty obory jsou Interiérový design a Navrhování zahrad. Třetím oborem bude Průmyslový design. Takže až škola nabude plné podoby, tak v každém oboru máme plánováno 10 žáků v jednom ročníku tzn. 30 a cílová kapacita školy by měla být 90 žáků.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Je možné u Vás studovat také distančně, tzn. při zaměstnání?

Jaroslav Prokop, ředitel ZUŠ, SUŠ a VOŠ Ostrava: Bohužel ne, protože na výtvarné škole musí výuka probíhat pod dohledem pedagoga výtvarníka. Když uděláme nějakou chybu na počátku tvorby, tak se nám protáhne do celého dílka. Princip té výuky je takový, že pedagog koriguje, sleduje v bloku šesti sedmi hodinovém, co ten žák vytváří. Takže ta distanční podoba u nás není. Někteří rodiče nás k tomu tlačí, ale bohužel nejde to.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Nový obor Multimediální tvorba bude mít jaké předměty?

Jaroslav Prokop, ředitel ZUŠ, SUŠ a VOŠ Ostrava: Chtěl bych říct, že multimediální tvorba bude nabízet nebo nabízí to, co je u nás na střední škole na velmi vysoké úrovni. A to je grafický design především dále je to motion design neboli animovaný film. K tomu se ale přidá dokumentární film a fotografie. Takže vlastně posouváme to, co konáme na té střední škole kousek dál a měli by z této naší školy odcházet lidé, kteří budou pracovat například v televizích jako je vaše nebo podobně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Na 25. srpna chystáte přijímací řízení. Do kdy se mohou studenti hlásit a jakou formou?

Jaroslav Prokop, ředitel ZUŠ, SUŠ a VOŠ Ostrava: Máme na naší webové stránce přihlášku, takže stačí vyplnit, odeslat a budou pozváni.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Vy jste na trhu jako AVE ART 18 let a za tuto dobu jste vychovali spoustu talentů. Jaké byly začátky?

Jaroslav Prokop, ředitel ZUŠ, SUŠ a VOŠ Ostrava: Začátky byly krušné. Protože začínali jsme se třemi obory. Byl to grafický design, umělecké kovářství a keramická tvorba, takže tím jsme začínali, ale postupem času jak nasloucháme trhu práce. Tak se vygenerovaly obory, které nabízíme dnes.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: O který obor u vás největší zájem nebo větší zájem?

Jaroslav Prokop, ředitel ZUŠ, SUŠ a VOŠ Ostrava: Větší zájem je samozřejmě o grafické obory. Grafický design ten je takový řekl bych dominantní, protože žáci si myslí, že je to jednodušší, ale vůbec to není pravda. Potom samozřejmě o ten interiérový a průmyslový design. Ty výsledky máme velmi dobré. Daří se nám získávat ocenění v národních soutěžích a i za hranicemi o nás vědí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Častokrát máte i velmi úspěšné maturanty a jejich maturitní práce jsou velmi úspěšné stejně tak jako letos.

Jaroslav Prokop, ředitel ZUŠ, SUŠ a VOŠ Ostrava: Letos byla takového velmi zajímavá a maturitní práce. Byla taková kolekce oděvů žáka, který studoval grafický design. Měl za úkol zpracovat potisky na textilie, ale on si to zkomplikoval tím, že nejenom potisk vytvořil, ale ušil překrásný komplet šatů. Maturita byla kouzelná v tom, že v průběhu maturitní zkoušky si pozval modelky, které předváděly navržené modely. Když se podíváme trošku do historie, tak před třemi lety byla úspěšná elektro motorka jejíž model získal v Národní studentské soutěži třetí cenu, což tehdy mezi vysokoškolskými pracemi nebylo špatné a měl jsem velkou radost, když letos v únoru mě oslovila Fajna dílna s tím, že připravují výstavu motorek, která v tuto chvíli už probíhá ve Světě techniky v Dolní oblasti Vítkovic a že by rádi ten model, který byl prakticky hlíněný a část byla vytvořena 3D tiskárnou, tak že tento model by rádi vyrobili v poměru nebo v měřítku jedna ku jedné. Takže dnes mají návštěvníci možnost tu naši malinkou motorku vidět v plné síle, sice z překližky ale možná že si ji nějaký výrobce všimne a že bude mít ještě další nějaký příběh nebo osud.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Když vás tady pane řediteli mám. Nemůže se nezeptat, jak jste ten letošní výjimečný pandemický školní rok zvládli. Sám jste zmínil, že je třeba i váš student měl každodenní styk s pedagogem, tak jak jste teď ty tři měsíce zvládali?

Jaroslav Prokop, ředitel ZUŠ, SUŠ a VOŠ Ostrava: Podle pokynů pana ministra jsme omezili výuku. To znamená figurální kresba která vlastně se nedá pod dohledem pedagoga nebo samostatně tvořit. Ono zkoušeli jsme to zpočátku. Víceméně jsme se orientovali na teoretické předměty případně i navrhování, které se dá odeslat pedagogovi. Ta výuka proběhla. Byl jsem velmi překvapený, když jsem podepisoval vysvědčení, tak dopadly také kupodivu velmi dobře a máme u nás na škole takzvané prospěchové stipendium takže věřte mi, v tom příštím školním roce se velice prohneme protože žáci mají možnost si požádat do konce měsíce září o toto stipendium. V těch minulých letech to v průměru bývalo těch zhruba 8 až 12 žáků a teď to číslo přeskočí dvacítku, takže bylo to dost motivační. Nevím jestli je to tím, že pedagogové byli trošičku jako takoví měkčí ale každopádně zpočátku jsme si říkali distanční forma studia nám není zdaleka cizí protože když někdo onemocní, tak stejně se s ním komunikuje tímto způsobem jakým se komunikovalo několik měsíců, ale přece jenom ta únava se ke konci dostavila a učitelé byli rádi, že to skončilo věřím, že to nebude v těch příštích letech nebo obdobích dál pokračovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane řediteli děkuji a přeji hezké prázdniny vám i vašim studentům.

Jaroslav Prokop, ředitel ZUŠ, SUŠ a VOŠ Ostrava: Děkuji Vám také.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-07-07-2020-17-14