Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Boris Urbánek, hudebník, skladatel, Jazz Open Ostrava 2021 - 9. 9. - 16. 11.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jazz Open Ostrava letos proběhne netradičně v září a také netradičně na několika místech v rozptylu několika dní. Podrobnosti už od pořadatelé festivalu Borise Urbánka. Dobrý den, vítejte ve studiu televize Polar.

Boris Urbánek, hudebník, skladatel: Dobrý den, děkuji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vysvětlete, proč tolik netradičních změn?

Boris Urbánek, hudebník, skladatel: My jsme se rozhodli díky celkem štědrému grantu z Magistrátu města Ostravy. Nám to bylo umožněno, že to uděláme vícedenní. A tak jsme si vymysleli takový koncept, že ten koncert hlavní zůstane na tom nádvoří Slezskoostravského hradu, neboť tam to před těmi sedmnácti lety začalo. Letos už bude patnáctý ročník, ale tím, že loňský jaksi nebyl, tak letos to bylo vlastně už po šestnácté. Takže v každém případě tam zůstane ten koncert hlavní a potom jsme si vymysleli, že teda Festival by měl být vícedenní, tak jsme si už vloni vymysleli několik koncertů v klubových scénách, například v Docku na Havlíčkově nábřeží. Ten je teďka rozkopaný, to nám dělá starosti. No a v letošním roce ten rozptyl bude ne několikadenní, ale několikaměsíční, protože zakončíme celý festival 16. listopadu u Jaromíra Nohavici v jeho Heligonce, kde vystoupí taky jeden skvělý americký jazzový hudebník, napovím bubeník.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: První takový ten zahajovací a největší asi večer je tento čtvrtek 9. září, tak co tam diváci, posluchači, návštěvníci všechno mohou si vychutnat.

Boris Urbánek, hudebník, skladatel: Takže 9. 9. Na nádvoří Slezskoostravského hradu vystoupí tři kapely od osmnácti hodin. Posunuli jsme ten začátek o hodinu dřív. Přece jenom si myslíme, že to počasí už nebude úplně nejteplejší. Tak jako řekněme v červnu, takže od osmnácti hodin. Nejdřív vystoupí mladá kapela, skvělých čtyř muzikantů, kteří si říkají Point of Few. Tím uděláme za dost mému přesvědčení, že bychom každý rok měli představovat mladé muzikanty, mladé kapely, neboť to je vlastně budoucnost téhle muziky. Takže to bude takzvaný Jezz Juniors. Potom máme kategorii Hall of Fame neboli Legends. No a to jsem si vymyslel společně s mojí kolegyní Marcelou, se kterou to děláme, že musíme udělat takovou velkou oslavu skvělému saxofonistovi, ostravskému saxofonistovi, legendě dneska už teda musím říct bohužel jednomu z mála žijících legend Rudolfu Březinovi. Ruda Bžezina, mnoholetý člen ostravského rozhlasového orchestru Fleminga Marie Rottrové a mimo jiné doprovázel takové veličiny jako je Rick Charles, Liza Minely a spoustu dalších skvělých světových zpěváků, což se teda fakt málokomu podaří. Letos nebo už pár let je také součástí orchestru Gustava Broma, neboť v Ostravě jak víme, žádný stabilní orchestr neexistuje. Já jsem při té příležitosti dal dohromady kluky, se kterými jsme si spolu kdysi hrávali v tzv. jaru a je to takový polo Big Band a doprovodíme Rudu Březinu přitom jeho uvedení do Síně slávy. No a jako zlatý hřeb večera tzv. hit liner bude americký trumpetista Phil Lassiter. Je to zajímavá postava. On je skvělý aranžér, skvělý producent a v předchozích dvaceti letech se mimo jiné věnoval například Princovi a dělal Princovi všechny ty dechové sekce. Věnoval se Al Jarreau a když si přečtete ten výčet všech těch hvězd pěveckých, těch opravdu megahvězd, se kterými spolupracoval, tak je úctyhodný. To se všechno můžou diváci dočíst na našem webu jazzopen.cz nebo na našich facebookových stránkách ať tady nezdržuji nějakým suchým výčtem věcí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste říkal, že Ostrava nemá už dlouhá léta stabilní orchestr, chybí Ostravě?

Boris Urbánek, hudebník, skladatel: Mně chybí, ale jestli chybí Ostravě to nevím. Všichni pamětníci pamatují orchestr, který fungoval při Českém rozhlasu Ostrava byla to instituce. Od padesátých let vychoval neuvěřitelné množství muzikantů, zpěváků ať už je to Hanka Zagorová, Věra Špinarová, Marie Rottrová, Pavel Novák, Petr Němec, prostě opravdu z hvězd tehdejších i dnešních ještě stále spoustu muzikantů. Já jsem vyrostl v tom orchestru, já si myslím, že chybí taky muzikantům, kteří vystoupí respektive vystudují konzervatoře nebo se naučíte hrát tu muziku a potřebují někde mít praxi a hrát. Nehledě k tomu, že vždycky každé zboží musím mít svého kupce, takže já si myslím, že i ostravský konzument hudby by rád přivítal sem tam koncert big bandu nebo polo big bandu, zkrátka orchestru profesionálního, který stále pracuje, maká na sobě zlepšuje se a tak dále.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dá se pro to něco udělat, aby se zase vrátil?

Boris Urbánek, hudebník, skladatel: Víte co? Tady jde o peníze až v poslední řadě. Nebo především. Takže je to všechno o zdrojích. Ten Český rozhlas respektive ústředí v Praze se rozhodlo, že Ostrava nepotřebuje orchestr, že stačí jenom jeden orchestr v Praze a ten je krásný, pracuje, natáčí no a v Ostravě asi mají pocit, že tady nepotřebujeme orchestr. Že dají peníze na něco jiného než na funkci nějakého profesionálního tělesa. Je to škoda. Nehledě k tomu, že by spousta mladých muzikantů neutíkala z Ostravy kamkoliv do Prahy a já nevím, kde toho vyžití a toho živobytí je teda daleko víc. A zůstali by tady, protože by měli živobytí tady, tak jak jsem zůstal tady já. Já jsem v roce 84-85 dostal nabídku do Olympicu například nebo spoustu jiných lákavých nabídek a já jsem tak nějak cítil, že patřím tady za A), to byl můj první můj pocit a za B) jsem viděl, že tady mám práci, že tady budu hrát v orchestru, že tady budu mít vyžití, můžu skládat, aranžovat, můžu se uplatňovat na všech frontách. Tak jsem nakonec tyhle ty lákavé nabídky nepřijal a myslím si, že to by měli dobří muzikanti mít tu šanci nepřijmout něco a zůstat tady a mít tady dobré živobytí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vraťme se k festivalu Jazz Open Ostrava letošního roku. Řekli jsme Slezskoostravský hrad 9. září. Ta další pokračování, která navážou na na 9. září, řekli jsme Heligonka a Dock. Co tam uvidíme, uslyšíme?

Boris Urbánek, hudebník, skladatel: V Docku chystám klubové koncerty jeden, dva podle nabídky. Jednám s jedním skvělým polským instrumentalistou, vibrafonistou. Jednám s mladými kapelami. Chci aby zase se představili muzikanti, kteří u nás tady regionální, kteří jinak nemají šanci nebo mají šanci, ale nemají takovou oficiální šanci se představit. No a 16. 11., já už to teď můžu prozradit, protože už je to víceméně všechno upečené a smlouva je uzavřena. Vystoupí v Heligonce jeden z nejlepších bubeníků na světě Dave Weckl, dlouholetý spoluhráč bohužel letos zesnulého Chicka Corea, ale také bubeník, který sem zajížděl s Mike Sternem a spousta jinými. Dave Weckl se svým basistou Tomem Kennedym dali dohromady kapelu a přijedou a zahrají v Heligonce. Pro mě to je obrovský svátek, protože Dave Weckl patří k tomu úplně nejlepšímu, co můžeme dneska vlastně na té světové scéně slyšet. Navíc je to můj kamarád, takže je to taková i trošku přátelská radost, že tady bude, tak na to se moc těším.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Možná taková otázka, na kterou možná těžko budete odpovídat. Co to udělá s posluchači a pravidelnými návštěvníky tohoto festivalu? Byli zvyklí v červnu, byli zvyklí víkend, teď je to září, čtvrtek.

Boris Urbánek, hudebník, skladatel: Já doufám, že ten hlad po živé muzice tohoto typu je natolik velký, že tady se už nehledí na to, jestli a kdy. Naopak, že lidi v kteroukoliv roční a možná i denní hodinu rádi přijdou na koncert a rádi si přijdou potom roce a půl letém půstu poslechnout muziku, ale tu nejlepší, tu na té nejsvětlejší úrovni. No tak já se toho nebojím vůbec. Já myslím, že si na to zvyknou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste už několikrát zmínil rok a půl lidé, že měli hlad po kultuře, po hudbě. Co vy? Co jste dělal za tu dobu?

Boris Urbánek, hudebník, skladatel: No, já jsem měl taky hlad po kultuře, po hudbě. No tak já jsem pracoval, já jsem napsal muzikál, který bude mít snad teda už premiéru o rok posunutou letos v prosinci. Muzikál, který se jmenuje Harpagon je lakonec? v Národním divadle moravskoslezském. Takže se na to moc těším, takže to byla moje náplň, velmi dlouhá náplň v tom období toho lockdownu takzvaného. No a teď v poslední době už píšu, aranžuji, například teď, když budeme hrát s Rudou, tak jsem psal aranžky, abychom mohli hrát nové věci na Jazz Open Ostrava. No a už pomalinku učil jsem na frýdlantské jazzové dílně jako už takových minulých 30 let, alespoň tedy mám takový vztah k té dílně ve Frýdlantů v Čechách jako by byla mým dítětem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak já vám děkuji za rozhovor a těším se na to, že se uvidíme na Jazz Open Ostrava 2021.

Boris Urbánek, hudebník, skladatel: Děkuju. Já jenom zopakuji začíná koncert v 18:00 a pro všechny, kteří se bojí že třeba bude chlad, já myslím, že ke konci už bude malinko chladněji, ať se lépe obléknou, ale my jsme pro ně nachystali skvělou gastro, tedy stánky s dobrým jídlem, s dobrým pitím, tak moc nejezte, ať si dáte na zahradě, ať můžete pobýt, poslechnout muziku a užít si to celé tak jako vždycky koneckonců.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Super, tak děkujeme za pozvání.

Boris Urbánek, hudebník, skladatel: Já děkuji za pozvání.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Boris Urbánek, hudebník, skladatel, Jazz Open Ostrava 2021 - 9. 9. - 16. 11.
07. září 2021, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jazz Open Ostrava letos proběhne netradičně v září a také netradičně na několika místech v rozptylu několika dní. Podrobnosti už od pořadatelé festivalu Borise Urbánka. Dobrý den, vítejte ve studiu televize Polar.

Boris Urbánek, hudebník, skladatel: Dobrý den, děkuji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vysvětlete, proč tolik netradičních změn?

Boris Urbánek, hudebník, skladatel: My jsme se rozhodli díky celkem štědrému grantu z Magistrátu města Ostravy. Nám to bylo umožněno, že to uděláme vícedenní. A tak jsme si vymysleli takový koncept, že ten koncert hlavní zůstane na tom nádvoří Slezskoostravského hradu, neboť tam to před těmi sedmnácti lety začalo. Letos už bude patnáctý ročník, ale tím, že loňský jaksi nebyl, tak letos to bylo vlastně už po šestnácté. Takže v každém případě tam zůstane ten koncert hlavní a potom jsme si vymysleli, že teda Festival by měl být vícedenní, tak jsme si už vloni vymysleli několik koncertů v klubových scénách, například v Docku na Havlíčkově nábřeží. Ten je teďka rozkopaný, to nám dělá starosti. No a v letošním roce ten rozptyl bude ne několikadenní, ale několikaměsíční, protože zakončíme celý festival 16. listopadu u Jaromíra Nohavici v jeho Heligonce, kde vystoupí taky jeden skvělý americký jazzový hudebník, napovím bubeník.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: První takový ten zahajovací a největší asi večer je tento čtvrtek 9. září, tak co tam diváci, posluchači, návštěvníci všechno mohou si vychutnat.

Boris Urbánek, hudebník, skladatel: Takže 9. 9. Na nádvoří Slezskoostravského hradu vystoupí tři kapely od osmnácti hodin. Posunuli jsme ten začátek o hodinu dřív. Přece jenom si myslíme, že to počasí už nebude úplně nejteplejší. Tak jako řekněme v červnu, takže od osmnácti hodin. Nejdřív vystoupí mladá kapela, skvělých čtyř muzikantů, kteří si říkají Point of Few. Tím uděláme za dost mému přesvědčení, že bychom každý rok měli představovat mladé muzikanty, mladé kapely, neboť to je vlastně budoucnost téhle muziky. Takže to bude takzvaný Jezz Juniors. Potom máme kategorii Hall of Fame neboli Legends. No a to jsem si vymyslel společně s mojí kolegyní Marcelou, se kterou to děláme, že musíme udělat takovou velkou oslavu skvělému saxofonistovi, ostravskému saxofonistovi, legendě dneska už teda musím říct bohužel jednomu z mála žijících legend Rudolfu Březinovi. Ruda Bžezina, mnoholetý člen ostravského rozhlasového orchestru Fleminga Marie Rottrové a mimo jiné doprovázel takové veličiny jako je Rick Charles, Liza Minely a spoustu dalších skvělých světových zpěváků, což se teda fakt málokomu podaří. Letos nebo už pár let je také součástí orchestru Gustava Broma, neboť v Ostravě jak víme, žádný stabilní orchestr neexistuje. Já jsem při té příležitosti dal dohromady kluky, se kterými jsme si spolu kdysi hrávali v tzv. jaru a je to takový polo Big Band a doprovodíme Rudu Březinu přitom jeho uvedení do Síně slávy. No a jako zlatý hřeb večera tzv. hit liner bude americký trumpetista Phil Lassiter. Je to zajímavá postava. On je skvělý aranžér, skvělý producent a v předchozích dvaceti letech se mimo jiné věnoval například Princovi a dělal Princovi všechny ty dechové sekce. Věnoval se Al Jarreau a když si přečtete ten výčet všech těch hvězd pěveckých, těch opravdu megahvězd, se kterými spolupracoval, tak je úctyhodný. To se všechno můžou diváci dočíst na našem webu jazzopen.cz nebo na našich facebookových stránkách ať tady nezdržuji nějakým suchým výčtem věcí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste říkal, že Ostrava nemá už dlouhá léta stabilní orchestr, chybí Ostravě?

Boris Urbánek, hudebník, skladatel: Mně chybí, ale jestli chybí Ostravě to nevím. Všichni pamětníci pamatují orchestr, který fungoval při Českém rozhlasu Ostrava byla to instituce. Od padesátých let vychoval neuvěřitelné množství muzikantů, zpěváků ať už je to Hanka Zagorová, Věra Špinarová, Marie Rottrová, Pavel Novák, Petr Němec, prostě opravdu z hvězd tehdejších i dnešních ještě stále spoustu muzikantů. Já jsem vyrostl v tom orchestru, já si myslím, že chybí taky muzikantům, kteří vystoupí respektive vystudují konzervatoře nebo se naučíte hrát tu muziku a potřebují někde mít praxi a hrát. Nehledě k tomu, že vždycky každé zboží musím mít svého kupce, takže já si myslím, že i ostravský konzument hudby by rád přivítal sem tam koncert big bandu nebo polo big bandu, zkrátka orchestru profesionálního, který stále pracuje, maká na sobě zlepšuje se a tak dále.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dá se pro to něco udělat, aby se zase vrátil?

Boris Urbánek, hudebník, skladatel: Víte co? Tady jde o peníze až v poslední řadě. Nebo především. Takže je to všechno o zdrojích. Ten Český rozhlas respektive ústředí v Praze se rozhodlo, že Ostrava nepotřebuje orchestr, že stačí jenom jeden orchestr v Praze a ten je krásný, pracuje, natáčí no a v Ostravě asi mají pocit, že tady nepotřebujeme orchestr. Že dají peníze na něco jiného než na funkci nějakého profesionálního tělesa. Je to škoda. Nehledě k tomu, že by spousta mladých muzikantů neutíkala z Ostravy kamkoliv do Prahy a já nevím, kde toho vyžití a toho živobytí je teda daleko víc. A zůstali by tady, protože by měli živobytí tady, tak jak jsem zůstal tady já. Já jsem v roce 84-85 dostal nabídku do Olympicu například nebo spoustu jiných lákavých nabídek a já jsem tak nějak cítil, že patřím tady za A), to byl můj první můj pocit a za B) jsem viděl, že tady mám práci, že tady budu hrát v orchestru, že tady budu mít vyžití, můžu skládat, aranžovat, můžu se uplatňovat na všech frontách. Tak jsem nakonec tyhle ty lákavé nabídky nepřijal a myslím si, že to by měli dobří muzikanti mít tu šanci nepřijmout něco a zůstat tady a mít tady dobré živobytí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vraťme se k festivalu Jazz Open Ostrava letošního roku. Řekli jsme Slezskoostravský hrad 9. září. Ta další pokračování, která navážou na na 9. září, řekli jsme Heligonka a Dock. Co tam uvidíme, uslyšíme?

Boris Urbánek, hudebník, skladatel: V Docku chystám klubové koncerty jeden, dva podle nabídky. Jednám s jedním skvělým polským instrumentalistou, vibrafonistou. Jednám s mladými kapelami. Chci aby zase se představili muzikanti, kteří u nás tady regionální, kteří jinak nemají šanci nebo mají šanci, ale nemají takovou oficiální šanci se představit. No a 16. 11., já už to teď můžu prozradit, protože už je to víceméně všechno upečené a smlouva je uzavřena. Vystoupí v Heligonce jeden z nejlepších bubeníků na světě Dave Weckl, dlouholetý spoluhráč bohužel letos zesnulého Chicka Corea, ale také bubeník, který sem zajížděl s Mike Sternem a spousta jinými. Dave Weckl se svým basistou Tomem Kennedym dali dohromady kapelu a přijedou a zahrají v Heligonce. Pro mě to je obrovský svátek, protože Dave Weckl patří k tomu úplně nejlepšímu, co můžeme dneska vlastně na té světové scéně slyšet. Navíc je to můj kamarád, takže je to taková i trošku přátelská radost, že tady bude, tak na to se moc těším.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Možná taková otázka, na kterou možná těžko budete odpovídat. Co to udělá s posluchači a pravidelnými návštěvníky tohoto festivalu? Byli zvyklí v červnu, byli zvyklí víkend, teď je to září, čtvrtek.

Boris Urbánek, hudebník, skladatel: Já doufám, že ten hlad po živé muzice tohoto typu je natolik velký, že tady se už nehledí na to, jestli a kdy. Naopak, že lidi v kteroukoliv roční a možná i denní hodinu rádi přijdou na koncert a rádi si přijdou potom roce a půl letém půstu poslechnout muziku, ale tu nejlepší, tu na té nejsvětlejší úrovni. No tak já se toho nebojím vůbec. Já myslím, že si na to zvyknou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste už několikrát zmínil rok a půl lidé, že měli hlad po kultuře, po hudbě. Co vy? Co jste dělal za tu dobu?

Boris Urbánek, hudebník, skladatel: No, já jsem měl taky hlad po kultuře, po hudbě. No tak já jsem pracoval, já jsem napsal muzikál, který bude mít snad teda už premiéru o rok posunutou letos v prosinci. Muzikál, který se jmenuje Harpagon je lakonec? v Národním divadle moravskoslezském. Takže se na to moc těším, takže to byla moje náplň, velmi dlouhá náplň v tom období toho lockdownu takzvaného. No a teď v poslední době už píšu, aranžuji, například teď, když budeme hrát s Rudou, tak jsem psal aranžky, abychom mohli hrát nové věci na Jazz Open Ostrava. No a už pomalinku učil jsem na frýdlantské jazzové dílně jako už takových minulých 30 let, alespoň tedy mám takový vztah k té dílně ve Frýdlantů v Čechách jako by byla mým dítětem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak já vám děkuji za rozhovor a těším se na to, že se uvidíme na Jazz Open Ostrava 2021.

Boris Urbánek, hudebník, skladatel: Děkuju. Já jenom zopakuji začíná koncert v 18:00 a pro všechny, kteří se bojí že třeba bude chlad, já myslím, že ke konci už bude malinko chladněji, ať se lépe obléknou, ale my jsme pro ně nachystali skvělou gastro, tedy stánky s dobrým jídlem, s dobrým pitím, tak moc nejezte, ať si dáte na zahradě, ať můžete pobýt, poslechnout muziku a užít si to celé tak jako vždycky koneckonců.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Super, tak děkujeme za pozvání.

Boris Urbánek, hudebník, skladatel: Já děkuji za pozvání.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-07-09-2021-17-14