Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Pavel Rydrych, koordinátor očkování v MS kraji, V MS kraji je jednou dávkou očkováno téměř 200 tis. lidí

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dobrý den u sledování pořadu HOST DNE. V dnešním díle se budu ptát na to, proč v kraji přibývá očkovacích center, když nemáme dostatek vakcín? Kolik lidí v Moravskoslezském kraji už má aplikovanou alespoň jednu dávku vakcíny? A proč se lidé nechtějí očkovat u praktických lékařů? Podrobnosti už Pavel Rydrych, krajský koordinátor očkování. Dobrý den, vítejte.

Pavel Rydrych, koordinátor očkování v MS kraji: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak, já už jsem naznačila o čem se dnes chceme bavit... Jak se zdržení vakcinace projeví v proočkovanosti? Před několika týdny jste sliboval, že do poloviny roku bude, alespoň jednou dávkou, očkován každý zájemce v Moravskoslezském kraji... Jak to vidíte teď aktuálně?

Pavel Rydrych, koordinátor očkování v MS kraji: Pokud se podívám na aktuální, tak bylo podáno již téměř 200 tisíc dávek očkování napříč očkovací látkami, a 70 tisíc občanů Moravskoslezského kraje již dostalo druhou dávku, to znamená mají ukončeno očkovací schéma. Ano sliboval jsem, že v prvním pololetí tohoto roku bude proočkováno alespoň 70 procent populace Moravskoslezského kraje, to je nějakých 700 tisíc lidí, ale pokud se podívám na dodávky v druhém kvartálu, tak ty dodávky v druhém kvartálu, alespoň v té vakcíně, která je pro nás dominantní, a to vakcína od společnosti Pfizer, bude ztrojnásobená. To znamená, pokud to převedu do čísel, tak v prvním kvartálu jsme dostali nějakých 150 tisíc dávek od společnosti Pfizer, a v tom druhém kvartálu jich dostaneme více než 470 tisíc. Takže, za mě, díváme-li se touto optikou a těmito čísly a chtěli bychom dojít k tomu mému požadovaném číslu, to je 70% proočkovaných, tak kdybychom všem dali pouze jednu dávku, tak bychom se na to číslo mohli dostat, tak jak jsem sliboval v prvním vstupu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kromě Prahy, jsme třetí nejaktivnější kraj v Česku. Je to zásluha kraje nebo je to tím, jak je systém přerozdělování vakcín nastaven, to znamená kolik je v kraji lidí 65 plus?

Pavel Rydrych, koordinátor očkování v MS kraji: Máte pravdu v tom, že se dělíme o třetí respektive čtvrtou pozici. Je to i tím, že Moravskoslezský kraj je, optikou ročenky 2019, třetím nejlidnatějším krajem v České republice. Odpovídá tomu zhruba 11,3% podílu na celém obyvatelstvu ČR. A touto optikou jsou i rozdělovány vakcíny, takže Moravskoslezský kraj získává 11,3% všech dodávek, které směřují do České republiky. Takže z tohohle titulu jsme tím třetím největším krajem, dostáváme i třetí největší množství dávek, proto to třetí místo, které aktuálně zastáváme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdo aktuálně může být naočkován? Jsou to lidé starší osmdesáti let, starší sedmdesáti let, zdravotníci, pedagogové, teď už také hasiči, policisté a rizikové skupiny čili nemocní lidé. Můžete trošku rozklíčovat jak v Moravskoslezském kraji máme jednotlivé skupiny naočkovány?

Pavel Rydrych, koordinátor očkování v MS kraji: V Moravskoslezském kraji, pokud se podíváme tou optikou toho věku, tak už těch celkových počtů máme, co se týče 80 plus, naočkováno 27%. Co se týče 70 až 79 aktuálně to je nějakých 32 procent obyvatel, kteří se zaregistrovali k očkování. Takže z mé strany je to výsledek, který odpovídá tomu, jak byly priority nastaveny od počátku. Tyto skupiny 80 a 70 plus se teď stávají dominantními. To znamená že více jak 60 procent obyvatelstva, kteří byli očkováni, jsou právě ve věkové kategorii 70 plus. Ty skupiny, o kterých jste se zmiňovala Vy, to znamená zdravotníci případně sociální pracovníci a další, to jsou skupiny, které byly očkovány v těch prvních měsících a jejich očkování se téměř úplně zastavilo, protože byli proočkováni téměř všichni. V tom bufferu, který teď aktuálně máme k dispozici, máme, co se týče očkovanců, zhruba dva tisíce zdravotníků, v té sociální oblasti je to ještě míň, ale na druhou stranu tento týden došlo k rozšíření té indikační skupiny pro sociální oblast a tady se nám to množství sociálních pracovníků zase znovu naplnilo. A tady nás čeká proočkovat nějakých čtyři tisíce rodných čísel.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak probíhá očkování u praktických lékařů? Já jsem v úvodu řekla, že lidé od těch praktických lékařů odcházejí, protože se obávají, že budou dlouho čekat na vakcínu a domnívají se, a teď to upřesněte, jestli to tak je opravdu, že v očkovacích centrech budou k očkování přizváni rychleji?

Pavel Rydrych, koordinátor očkování v MS kraji: Praktičtí lékaři od počátku měli být jakousi doplňkovou složkou těch našich očkovacích míst, aktuálně jich je 29, kam aktivně dovážíme vakcínu, a tyto očkovací místa jsou primárně zaváženy tou vakcínou od společnosti Pfizer a tudíž to očkování v těchto očkovacích místech má větší dynamiku a jsme schopni na těch očkovacích místech naočkovat daleko větší množství dávek než v ordinacích praktických lékařů. Druhou, ale nechci, aby to vyznělo nějak pejorativně, tou negativní složkou u praktických lékařů je, že je k nim směřována vakcína od společnosti Astra Zeneca, která nepřichází do České republiky v takovém množství, aby praktičtí lékaři, samozřejmě i když by chtěli, tak samozřejmě nemůžou poskytnout tu vakcínu většímu množství klientů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A poprosím o krátkou odpověď. Co teda poradit lidem, mají zůstat registrováni u praktických lékařů nebo se registrovat do očkovacích center? Co radíte vy?

Pavel Rydrych, koordinátor očkování v MS kraji: Nevím jestli je to moje rada, tak jak jsem zmínil, očkovací místa nebo očkovací centra jsou zásobovány v daleko větší míře, než ordinace praktických lékařů s ohledem na vakcíny. Na druhou stranu někteří občané si chtějí počkat na vakcínu, která přijde k praktickému lékaři, ke svému ošetřující lékaři, a z tohoto pohledu samozřejmě oni si vyčkají na ten okamžik, kdy ta vakcína bude dodána do ordinace praktického lékaře. Takže tady bych asi nebyl pro, aby došlo k nějaké přeregistraci z ordinací praktických lékařů do očkovacích center, protože ten systém, tak jak je nastaven, očkovací místa nějakým způsobem predisponuje a to z titulu, že se tam zaváží daleko větší množství očkovacích látek. Takže z mého pohledu, když už člověk prošel tou registrací a čeká na vakcínu, tak tady bych asi nedoporučil nějaký hromadný přechod k očkovacímu centru z ordinací praktických lékařů

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: U očkovacích center ještě zůstaneme, v kraji jich máme okolo třiceti, přibyly nově v Třinci, Havířově a Kravařích. Má smysl, aby přibývala ta očkovací centra, přestože těch očkovacích vakcín není tolik? A jaká je budoucnost těch očkovacích center?

Pavel Rydrych, koordinátor očkování v MS kraji: My jsme ta očkovací centra stavěli tou optikou toho prvního kvartálu, tak jak jsem v předchozích vstupech avizoval, tak ty dodávky už v dubnu měly být dvojnásobné oproti březnu, což se samozřejmě nestalo. A pokud srovnám dodávky mezi březnem a dubnem vakcíny od společnosti Pfizer, tak tady ten nárůst není dvojnásobný, ale je pouze o 50 procent. Ta očkovací místa rostla právě s tou strategií, abychom byli připraveni na to velké množství vakcín. A to velké množství vakcín přijde v tom následujícím kvartále. Takže my jsme připraveni na to veškeré vakcíny od společnosti Pfizer vyočkovat právě v těch očkovacích místech, které jsme postavili a to nejenom v nemocnicích, ale i očkovací místa, která jsou mimo nemocnice, ale pod jejich supervizí. Ta síť je nastavena tak, aby v tom následujícím kvartálu, to znamená duben až červen, jsme byli schopni vstřebat ten nárůst, o kterém jsem se tady zmiňoval. To je nárůst, který by měl umožnit vyočkovat třikrát tolik vakcín v očkovacích centrech než je to nyní. Takže ta síť je nastavená tak robustní, aby jsme potom nemuseli, když to řeknu, narychlo stavět další očkovací místa, a abychom byli na to připraveni. Ty očkovací místa svoji kapacitou, samozřejmě, jsou schopny aktuálně zvládnout až 9 tisíc očkování za den. Takže my se domníváme, že tak jak to bylo postaveno, tak je to dostatečně robustní, abychom, potom, až ty vakcíny přijdou v tom větším množství, které jsem zmiňoval, tak jsme byli schopni ty očkovací místa efektivně využít.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za rozhovor, náš čas vypršel. Mějte se hezky.

Pavel Rydrych, koordinátor očkování v MS kraji: Děkuji a hezký den. Na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Pavel Rydrych, koordinátor očkování v MS kraji, V MS kraji je jednou dávkou očkováno téměř 200 tis. lidí
08. dubna 2021, 17:30

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dobrý den u sledování pořadu HOST DNE. V dnešním díle se budu ptát na to, proč v kraji přibývá očkovacích center, když nemáme dostatek vakcín? Kolik lidí v Moravskoslezském kraji už má aplikovanou alespoň jednu dávku vakcíny? A proč se lidé nechtějí očkovat u praktických lékařů? Podrobnosti už Pavel Rydrych, krajský koordinátor očkování. Dobrý den, vítejte.

Pavel Rydrych, koordinátor očkování v MS kraji: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak, já už jsem naznačila o čem se dnes chceme bavit... Jak se zdržení vakcinace projeví v proočkovanosti? Před několika týdny jste sliboval, že do poloviny roku bude, alespoň jednou dávkou, očkován každý zájemce v Moravskoslezském kraji... Jak to vidíte teď aktuálně?

Pavel Rydrych, koordinátor očkování v MS kraji: Pokud se podívám na aktuální, tak bylo podáno již téměř 200 tisíc dávek očkování napříč očkovací látkami, a 70 tisíc občanů Moravskoslezského kraje již dostalo druhou dávku, to znamená mají ukončeno očkovací schéma. Ano sliboval jsem, že v prvním pololetí tohoto roku bude proočkováno alespoň 70 procent populace Moravskoslezského kraje, to je nějakých 700 tisíc lidí, ale pokud se podívám na dodávky v druhém kvartálu, tak ty dodávky v druhém kvartálu, alespoň v té vakcíně, která je pro nás dominantní, a to vakcína od společnosti Pfizer, bude ztrojnásobená. To znamená, pokud to převedu do čísel, tak v prvním kvartálu jsme dostali nějakých 150 tisíc dávek od společnosti Pfizer, a v tom druhém kvartálu jich dostaneme více než 470 tisíc. Takže, za mě, díváme-li se touto optikou a těmito čísly a chtěli bychom dojít k tomu mému požadovaném číslu, to je 70% proočkovaných, tak kdybychom všem dali pouze jednu dávku, tak bychom se na to číslo mohli dostat, tak jak jsem sliboval v prvním vstupu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kromě Prahy, jsme třetí nejaktivnější kraj v Česku. Je to zásluha kraje nebo je to tím, jak je systém přerozdělování vakcín nastaven, to znamená kolik je v kraji lidí 65 plus?

Pavel Rydrych, koordinátor očkování v MS kraji: Máte pravdu v tom, že se dělíme o třetí respektive čtvrtou pozici. Je to i tím, že Moravskoslezský kraj je, optikou ročenky 2019, třetím nejlidnatějším krajem v České republice. Odpovídá tomu zhruba 11,3% podílu na celém obyvatelstvu ČR. A touto optikou jsou i rozdělovány vakcíny, takže Moravskoslezský kraj získává 11,3% všech dodávek, které směřují do České republiky. Takže z tohohle titulu jsme tím třetím největším krajem, dostáváme i třetí největší množství dávek, proto to třetí místo, které aktuálně zastáváme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdo aktuálně může být naočkován? Jsou to lidé starší osmdesáti let, starší sedmdesáti let, zdravotníci, pedagogové, teď už také hasiči, policisté a rizikové skupiny čili nemocní lidé. Můžete trošku rozklíčovat jak v Moravskoslezském kraji máme jednotlivé skupiny naočkovány?

Pavel Rydrych, koordinátor očkování v MS kraji: V Moravskoslezském kraji, pokud se podíváme tou optikou toho věku, tak už těch celkových počtů máme, co se týče 80 plus, naočkováno 27%. Co se týče 70 až 79 aktuálně to je nějakých 32 procent obyvatel, kteří se zaregistrovali k očkování. Takže z mé strany je to výsledek, který odpovídá tomu, jak byly priority nastaveny od počátku. Tyto skupiny 80 a 70 plus se teď stávají dominantními. To znamená že více jak 60 procent obyvatelstva, kteří byli očkováni, jsou právě ve věkové kategorii 70 plus. Ty skupiny, o kterých jste se zmiňovala Vy, to znamená zdravotníci případně sociální pracovníci a další, to jsou skupiny, které byly očkovány v těch prvních měsících a jejich očkování se téměř úplně zastavilo, protože byli proočkováni téměř všichni. V tom bufferu, který teď aktuálně máme k dispozici, máme, co se týče očkovanců, zhruba dva tisíce zdravotníků, v té sociální oblasti je to ještě míň, ale na druhou stranu tento týden došlo k rozšíření té indikační skupiny pro sociální oblast a tady se nám to množství sociálních pracovníků zase znovu naplnilo. A tady nás čeká proočkovat nějakých čtyři tisíce rodných čísel.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak probíhá očkování u praktických lékařů? Já jsem v úvodu řekla, že lidé od těch praktických lékařů odcházejí, protože se obávají, že budou dlouho čekat na vakcínu a domnívají se, a teď to upřesněte, jestli to tak je opravdu, že v očkovacích centrech budou k očkování přizváni rychleji?

Pavel Rydrych, koordinátor očkování v MS kraji: Praktičtí lékaři od počátku měli být jakousi doplňkovou složkou těch našich očkovacích míst, aktuálně jich je 29, kam aktivně dovážíme vakcínu, a tyto očkovací místa jsou primárně zaváženy tou vakcínou od společnosti Pfizer a tudíž to očkování v těchto očkovacích místech má větší dynamiku a jsme schopni na těch očkovacích místech naočkovat daleko větší množství dávek než v ordinacích praktických lékařů. Druhou, ale nechci, aby to vyznělo nějak pejorativně, tou negativní složkou u praktických lékařů je, že je k nim směřována vakcína od společnosti Astra Zeneca, která nepřichází do České republiky v takovém množství, aby praktičtí lékaři, samozřejmě i když by chtěli, tak samozřejmě nemůžou poskytnout tu vakcínu většímu množství klientů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A poprosím o krátkou odpověď. Co teda poradit lidem, mají zůstat registrováni u praktických lékařů nebo se registrovat do očkovacích center? Co radíte vy?

Pavel Rydrych, koordinátor očkování v MS kraji: Nevím jestli je to moje rada, tak jak jsem zmínil, očkovací místa nebo očkovací centra jsou zásobovány v daleko větší míře, než ordinace praktických lékařů s ohledem na vakcíny. Na druhou stranu někteří občané si chtějí počkat na vakcínu, která přijde k praktickému lékaři, ke svému ošetřující lékaři, a z tohoto pohledu samozřejmě oni si vyčkají na ten okamžik, kdy ta vakcína bude dodána do ordinace praktického lékaře. Takže tady bych asi nebyl pro, aby došlo k nějaké přeregistraci z ordinací praktických lékařů do očkovacích center, protože ten systém, tak jak je nastaven, očkovací místa nějakým způsobem predisponuje a to z titulu, že se tam zaváží daleko větší množství očkovacích látek. Takže z mého pohledu, když už člověk prošel tou registrací a čeká na vakcínu, tak tady bych asi nedoporučil nějaký hromadný přechod k očkovacímu centru z ordinací praktických lékařů

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: U očkovacích center ještě zůstaneme, v kraji jich máme okolo třiceti, přibyly nově v Třinci, Havířově a Kravařích. Má smysl, aby přibývala ta očkovací centra, přestože těch očkovacích vakcín není tolik? A jaká je budoucnost těch očkovacích center?

Pavel Rydrych, koordinátor očkování v MS kraji: My jsme ta očkovací centra stavěli tou optikou toho prvního kvartálu, tak jak jsem v předchozích vstupech avizoval, tak ty dodávky už v dubnu měly být dvojnásobné oproti březnu, což se samozřejmě nestalo. A pokud srovnám dodávky mezi březnem a dubnem vakcíny od společnosti Pfizer, tak tady ten nárůst není dvojnásobný, ale je pouze o 50 procent. Ta očkovací místa rostla právě s tou strategií, abychom byli připraveni na to velké množství vakcín. A to velké množství vakcín přijde v tom následujícím kvartále. Takže my jsme připraveni na to veškeré vakcíny od společnosti Pfizer vyočkovat právě v těch očkovacích místech, které jsme postavili a to nejenom v nemocnicích, ale i očkovací místa, která jsou mimo nemocnice, ale pod jejich supervizí. Ta síť je nastavena tak, aby v tom následujícím kvartálu, to znamená duben až červen, jsme byli schopni vstřebat ten nárůst, o kterém jsem se tady zmiňoval. To je nárůst, který by měl umožnit vyočkovat třikrát tolik vakcín v očkovacích centrech než je to nyní. Takže ta síť je nastavená tak robustní, aby jsme potom nemuseli, když to řeknu, narychlo stavět další očkovací místa, a abychom byli na to připraveni. Ty očkovací místa svoji kapacitou, samozřejmě, jsou schopny aktuálně zvládnout až 9 tisíc očkování za den. Takže my se domníváme, že tak jak to bylo postaveno, tak je to dostatečně robustní, abychom, potom, až ty vakcíny přijdou v tom větším množství, které jsem zmiňoval, tak jsme byli schopni ty očkovací místa efektivně využít.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za rozhovor, náš čas vypršel. Mějte se hezky.

Pavel Rydrych, koordinátor očkování v MS kraji: Děkuji a hezký den. Na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-08-04-2021-17-30