Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Ivan Berger, ředitel NZM, Národní zemědělské muzeum - první státní muzeum v Ostravě

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V atraktivním areálu Dolní oblast Vítkovice působí od osmnáctého září 2020 první státní muzeum v Ostravě. Pobočka Národního zemědělského muzea nabízí expozice věnované potravinám, zemědělským strojům, také expozici, která je věnovaná Ostravě, regionu severní Moravy a českého Slezska. Ve studiu vítám ředitele Ivana Bergera. Dobrý den, vítejte.

Ivan Berger, ředitel NZM Ostrava: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, já už jsem řekla, že Národní zemědělské muzeum bylo jako ostravská pobočka otevřeno loni v září v Dolní Vítkovicích ve stoletých halách. Proč se volil tento prostor, když se muzeum plánovalo? Což jste mi prozradil, že už je od roku 2017, co na tom projektu jste pracoval do roku 2020, než se muzeum otevřelo.

Ivan Berger, ředitel NZM Ostrava: Ano, asi první myšlenky přišly ještě v roce 2016, kdy muzeum podalo žádost do Integrovaného regionálního operačního programu a v roce 2017 uspělo s tou dotací, začala realizace toho projektu. Ten prostor byl vybraný záměrně. Samozřejmě pro nás je důležitá atraktivita toho místa, protože i naše ostatní pobočky se nachází v docela atraktivních lokalitách. Namátkou, hlavní budova je v Praze na Letné hned vedle našeho technického muzea a Letenských sadů. Máme pobočku na Hluboké nad Vltavou, a tak podobně. Takže právě ta atraktivita a cílení na návštěvníky měly dosti kritérií, druhé samozřejmě bylo vybrat tu lokalitu, kterou ještě nemáme podchycenou v rámci té naší celorepublikové sítě a ta severní Morava a Slezsko tam zatím chyběla. Takže z tohoto důvodu, pak to samozřejmě byla výzva, byla to výzva konvertovat industriální památku na muzeum zemědělství. To se zatím vlastně u nás neudělalo a ve spolupráci s panem architektem Pleskotem z toho vzešel velmi zajímavý projekt.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ten projekt stál 120 milionů korun. Je to tak?

Ivan Berger, ředitel NZM Ostrava: Ano.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak jste se s tím prostorem sblížili? Tři roky trvaly přípravy než jste konečně v září mohli otevřít.

Ivan Berger, ředitel NZM Ostrava: Ten prostor doznal velkých změn. Většina lidí, kteří si pamatují ty haly, tak je pamatují z festivalu, kdy tam působila hospoda a tím projektem pana architekta Pleskota jsme ten celý prostor přetvořili. Vznikla vestavba, která propojuje ty dvě haly, které jsou čtyři metry od sebe. Zároveň je spojuje betonovým stropem v sedmi metrech. Vytváří galerie, které umožňují zajímavý pohled do těch hal právě z téhle výšky a v té prolucenzi těmi halami je postavena třetí plechová moderní hala, která asi vypadá úplně jinak než ty industriální haly, protože je čistě utilitárně zařízená právě pro muzejní expozici.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Národní zemědělské muzeum má několik poboček v rámci České republiky. Čím se od sebe liší nebo čím se třeba Ostrava od nich liší?

Ivan Berger, ředitel NZM Ostrava: Náš pan ředitel, když dostal tuto otázku, tak odpověděl, že největší rozdíl je v tom, že my máme v Ostravě popisky v polštině, ale to je samozřejmě odlehčení. My máme ve vínku určitá témata, která se snažíme prezentovat. U Nás to jsou, jak jste říkala, potraviny a zemědělská technika. Ale i tak vlastně fungujeme univerzálně, tedy celé muzeum je univerzální a snažíme se prezentovat i jiná témata, která se dotýkají zemědělství. Abych vám to přiblížil víc, tak jde o to, že my zemědělství nevnímáme jako jenom to, co se děje na poli, protože se to právě týká lesnictví, lesního hospodářství, nakládání s vodou, nakládání s půdou. Je tam právě ten přesah do potravinářství, což je vlastně sektor hospodářství průmyslu. Je tam gastro, které na to navazuje. Je to všechno a samozřejmě i určitá ochrana krajiny a ochrana toho životního prostředí, která tady je.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To jsou určitě stálé expozice, to co jste vyjmenoval. Jak budete reagovat třeba na jakékoli podněty z venčí? To znamená vedle stálých expozic, jestli budete mít i takové krátkodobé výstavy.

Ivan Berger, ředitel NZM Ostrava: Ano, vlastně ten projekt byl postavený na třech hlavních částech, které jsou neměnné, ale my pracujeme na takzvaném dynamickém konceptu. To znamená, že chceme, aby návštěvník, když přijde za rok nebo za dva i v těch trvalejší expozicích se v uvozovkách nenudil, tudíž chceme udělat nějaké změny. Ale aby tam docházelo třeba k aktualizacím. Takže vlastně obměňujeme třeba i zemědělskou techniku jako takovou. Je to dáno i tím, že se na nás obrací spousta lidí a nabízí nám zemědělskou techniku z tohoto regionu, kterou úplně zastoupenou nemáme tím, že jsme tady nepůsobili a velký prostor i na metr čtvereční, oproti ostatním pobočkám, máme věnovaný pro dočasné výstavy. Ta první výstava, kterou se to muzeum otevřelo v loňském roce a bude pokračovat zase celý letošní rok, tak jak výstava 50 let pivovaru Radegast v Nošovicích. Už vlastně můžu prozradit, že připravujeme další velkou výstavu, která bude na příští sezonu. Ta se věnuje takzvanému preciznímu zemědělství, to znamená k těm moderním technologiím zemědělstvím autonomního řízení traktorů, vertikálním zahradám na pěstování zeleniny a spoustě dalších takových technických novinek, které mají přesah i do různých dalších odvětví a vytváří tu současnost. Dovolím si říct, že i budoucnost českého zemědělství.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Už jsme zmínili, že jste otevřeli loni v září, nicméně, pandemická opatření vám muzeum zavřela na dlouhé měsíce. Teď znovu zvete návštěvníky, ať navštíví Národní zemědělské muzeum respektive pobočku Ostravy. Kolik dní jste měli otevřeno vlastně za tu dobu?

Ivan Berger, ředitel NZM Ostrava: Počítali jsme to kvůli statistice a měli jsme vloni otevřeno přesně 39 dní, respektive vloni do května letošního roku než jsme vlastně otevřeli a doufejme, že už nezavřeme. Takže veřejnost neměla moc šancí se k nám dostat. Třicet devět dní bylo rozděleno na dvě etapy říjen, září a prosinec. V prosinci i díky podpoře Moravskoslezského kraje, kdy jsme zařadili vstupy zdarma, tak k nám přišlo více jak čtyři tisíce tři sta lidí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak jste si nastavili metu, až bude otevřeno celoročně? Pakliže bude celoročně muzeum přístupné návštěvníkům, tak kolik asi tak tipujete, že vaši pobočku navštíví lidí?

Ivan Berger, ředitel NZM Ostrava: My máme skromné odhady, které počítají s roční návštěvností kolem třiceti tisíc návštěvníků, z hlediska našich propočtů, ale samozřejmě bychom byli rádi, abychom postupně násobili tu návštěvnost. A tohle to číslo na hodnotu, která se blíží ostatním třem našim pobočkám, přičemž nejúspěšnější pobočka pražská má návštěvnost kolem dvou set tisíc lidí ročně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Takže to je vaše meta, aby v Ostravě Národní zemědělské muzeum tu pobočka ostravskou navštívilo 200 tisíc lidí.

Ivan Berger, ředitel NZM Ostrava: Ano, ale to je samozřejmě běh na dlouhou trať.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Budeme Vám držet palce. Mě třeba zajímá, když i Vy jste sám zmínil, že se propojuje ta prohlídka i přes gastro, jestli třeba plánujete anebo už teď nabízíte nějaké ochutnávky regionálních produktů?

Ivan Berger, ředitel NZM Ostrava: My to tam máme připraveno, protože součástí i toho produktového okruhu je mobilní kuchyň tzv. edukační centrum regionálních potravin, kde je možné tepelně zpracovat jakoukoliv potravinu. Jde tam udělat kuchařská show. Dá se tam udělat předváděcí akce třeba nějakých historických potravin. Plánujeme takovou věc na Noc vědců, která proběhne v září letošního roku. Ale jinak vlastně připravujeme návštěvníkům nabídnout ochutnávky v rámci téměř každé akce, kterou připravujeme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jedna z věcí, co je taková novinka, pár dní zpátky, podpis memoranda s Ostravou a krajem. Na čem stavíte spolupráci?

Ivan Berger, ředitel NZM Ostrava: Spolupráci stavíme na výborných vztazích. Jeden z těch důvodů proč jsme v Ostravě je to, že jak vedení města, tak vedení kraje nám vyšlo neskutečně vstříc a vlastně od začátku se na tom projektu podíleli jak po té stránce politické podpory, tak po té stránce hledání partnerů, průsečíku a témat. Takže ten podpis toho memoranda byl takové završení tady té podpory nebo zhmotnění v listinné podobě. Kraj nás podporuje finančně a hledáme různá témata, která právě mohou být atraktivní pro kraj. Namátkou chceme pokračovat v tradici, kterou jsme doufám založili právě při slavnostním otevření muzea v září loňského roku, abychom vždycky v září předávali Cenu Regionální potravina Moravskoslezského kraje. Takže jedna strana přímo spojená s ochutnávkou těch vítězných potravin.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, já Vám držím palce, ať ta vaše metoda 200 tisíc návštěvníků ročně dosáhnete, co nejdříve. A přeji Vám hodně štěstí ve Vaši funkci. Děkuji vám za rozhovor.

Ivan Berger, ředitel NZM Ostrava: Děkuju.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Ivan Berger, ředitel NZM, Národní zemědělské muzeum - první státní muzeum v Ostravě
08. června 2021, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V atraktivním areálu Dolní oblast Vítkovice působí od osmnáctého září 2020 první státní muzeum v Ostravě. Pobočka Národního zemědělského muzea nabízí expozice věnované potravinám, zemědělským strojům, také expozici, která je věnovaná Ostravě, regionu severní Moravy a českého Slezska. Ve studiu vítám ředitele Ivana Bergera. Dobrý den, vítejte.

Ivan Berger, ředitel NZM Ostrava: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, já už jsem řekla, že Národní zemědělské muzeum bylo jako ostravská pobočka otevřeno loni v září v Dolní Vítkovicích ve stoletých halách. Proč se volil tento prostor, když se muzeum plánovalo? Což jste mi prozradil, že už je od roku 2017, co na tom projektu jste pracoval do roku 2020, než se muzeum otevřelo.

Ivan Berger, ředitel NZM Ostrava: Ano, asi první myšlenky přišly ještě v roce 2016, kdy muzeum podalo žádost do Integrovaného regionálního operačního programu a v roce 2017 uspělo s tou dotací, začala realizace toho projektu. Ten prostor byl vybraný záměrně. Samozřejmě pro nás je důležitá atraktivita toho místa, protože i naše ostatní pobočky se nachází v docela atraktivních lokalitách. Namátkou, hlavní budova je v Praze na Letné hned vedle našeho technického muzea a Letenských sadů. Máme pobočku na Hluboké nad Vltavou, a tak podobně. Takže právě ta atraktivita a cílení na návštěvníky měly dosti kritérií, druhé samozřejmě bylo vybrat tu lokalitu, kterou ještě nemáme podchycenou v rámci té naší celorepublikové sítě a ta severní Morava a Slezsko tam zatím chyběla. Takže z tohoto důvodu, pak to samozřejmě byla výzva, byla to výzva konvertovat industriální památku na muzeum zemědělství. To se zatím vlastně u nás neudělalo a ve spolupráci s panem architektem Pleskotem z toho vzešel velmi zajímavý projekt.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ten projekt stál 120 milionů korun. Je to tak?

Ivan Berger, ředitel NZM Ostrava: Ano.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak jste se s tím prostorem sblížili? Tři roky trvaly přípravy než jste konečně v září mohli otevřít.

Ivan Berger, ředitel NZM Ostrava: Ten prostor doznal velkých změn. Většina lidí, kteří si pamatují ty haly, tak je pamatují z festivalu, kdy tam působila hospoda a tím projektem pana architekta Pleskota jsme ten celý prostor přetvořili. Vznikla vestavba, která propojuje ty dvě haly, které jsou čtyři metry od sebe. Zároveň je spojuje betonovým stropem v sedmi metrech. Vytváří galerie, které umožňují zajímavý pohled do těch hal právě z téhle výšky a v té prolucenzi těmi halami je postavena třetí plechová moderní hala, která asi vypadá úplně jinak než ty industriální haly, protože je čistě utilitárně zařízená právě pro muzejní expozici.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Národní zemědělské muzeum má několik poboček v rámci České republiky. Čím se od sebe liší nebo čím se třeba Ostrava od nich liší?

Ivan Berger, ředitel NZM Ostrava: Náš pan ředitel, když dostal tuto otázku, tak odpověděl, že největší rozdíl je v tom, že my máme v Ostravě popisky v polštině, ale to je samozřejmě odlehčení. My máme ve vínku určitá témata, která se snažíme prezentovat. U Nás to jsou, jak jste říkala, potraviny a zemědělská technika. Ale i tak vlastně fungujeme univerzálně, tedy celé muzeum je univerzální a snažíme se prezentovat i jiná témata, která se dotýkají zemědělství. Abych vám to přiblížil víc, tak jde o to, že my zemědělství nevnímáme jako jenom to, co se děje na poli, protože se to právě týká lesnictví, lesního hospodářství, nakládání s vodou, nakládání s půdou. Je tam právě ten přesah do potravinářství, což je vlastně sektor hospodářství průmyslu. Je tam gastro, které na to navazuje. Je to všechno a samozřejmě i určitá ochrana krajiny a ochrana toho životního prostředí, která tady je.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To jsou určitě stálé expozice, to co jste vyjmenoval. Jak budete reagovat třeba na jakékoli podněty z venčí? To znamená vedle stálých expozic, jestli budete mít i takové krátkodobé výstavy.

Ivan Berger, ředitel NZM Ostrava: Ano, vlastně ten projekt byl postavený na třech hlavních částech, které jsou neměnné, ale my pracujeme na takzvaném dynamickém konceptu. To znamená, že chceme, aby návštěvník, když přijde za rok nebo za dva i v těch trvalejší expozicích se v uvozovkách nenudil, tudíž chceme udělat nějaké změny. Ale aby tam docházelo třeba k aktualizacím. Takže vlastně obměňujeme třeba i zemědělskou techniku jako takovou. Je to dáno i tím, že se na nás obrací spousta lidí a nabízí nám zemědělskou techniku z tohoto regionu, kterou úplně zastoupenou nemáme tím, že jsme tady nepůsobili a velký prostor i na metr čtvereční, oproti ostatním pobočkám, máme věnovaný pro dočasné výstavy. Ta první výstava, kterou se to muzeum otevřelo v loňském roce a bude pokračovat zase celý letošní rok, tak jak výstava 50 let pivovaru Radegast v Nošovicích. Už vlastně můžu prozradit, že připravujeme další velkou výstavu, která bude na příští sezonu. Ta se věnuje takzvanému preciznímu zemědělství, to znamená k těm moderním technologiím zemědělstvím autonomního řízení traktorů, vertikálním zahradám na pěstování zeleniny a spoustě dalších takových technických novinek, které mají přesah i do různých dalších odvětví a vytváří tu současnost. Dovolím si říct, že i budoucnost českého zemědělství.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Už jsme zmínili, že jste otevřeli loni v září, nicméně, pandemická opatření vám muzeum zavřela na dlouhé měsíce. Teď znovu zvete návštěvníky, ať navštíví Národní zemědělské muzeum respektive pobočku Ostravy. Kolik dní jste měli otevřeno vlastně za tu dobu?

Ivan Berger, ředitel NZM Ostrava: Počítali jsme to kvůli statistice a měli jsme vloni otevřeno přesně 39 dní, respektive vloni do května letošního roku než jsme vlastně otevřeli a doufejme, že už nezavřeme. Takže veřejnost neměla moc šancí se k nám dostat. Třicet devět dní bylo rozděleno na dvě etapy říjen, září a prosinec. V prosinci i díky podpoře Moravskoslezského kraje, kdy jsme zařadili vstupy zdarma, tak k nám přišlo více jak čtyři tisíce tři sta lidí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak jste si nastavili metu, až bude otevřeno celoročně? Pakliže bude celoročně muzeum přístupné návštěvníkům, tak kolik asi tak tipujete, že vaši pobočku navštíví lidí?

Ivan Berger, ředitel NZM Ostrava: My máme skromné odhady, které počítají s roční návštěvností kolem třiceti tisíc návštěvníků, z hlediska našich propočtů, ale samozřejmě bychom byli rádi, abychom postupně násobili tu návštěvnost. A tohle to číslo na hodnotu, která se blíží ostatním třem našim pobočkám, přičemž nejúspěšnější pobočka pražská má návštěvnost kolem dvou set tisíc lidí ročně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Takže to je vaše meta, aby v Ostravě Národní zemědělské muzeum tu pobočka ostravskou navštívilo 200 tisíc lidí.

Ivan Berger, ředitel NZM Ostrava: Ano, ale to je samozřejmě běh na dlouhou trať.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Budeme Vám držet palce. Mě třeba zajímá, když i Vy jste sám zmínil, že se propojuje ta prohlídka i přes gastro, jestli třeba plánujete anebo už teď nabízíte nějaké ochutnávky regionálních produktů?

Ivan Berger, ředitel NZM Ostrava: My to tam máme připraveno, protože součástí i toho produktového okruhu je mobilní kuchyň tzv. edukační centrum regionálních potravin, kde je možné tepelně zpracovat jakoukoliv potravinu. Jde tam udělat kuchařská show. Dá se tam udělat předváděcí akce třeba nějakých historických potravin. Plánujeme takovou věc na Noc vědců, která proběhne v září letošního roku. Ale jinak vlastně připravujeme návštěvníkům nabídnout ochutnávky v rámci téměř každé akce, kterou připravujeme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jedna z věcí, co je taková novinka, pár dní zpátky, podpis memoranda s Ostravou a krajem. Na čem stavíte spolupráci?

Ivan Berger, ředitel NZM Ostrava: Spolupráci stavíme na výborných vztazích. Jeden z těch důvodů proč jsme v Ostravě je to, že jak vedení města, tak vedení kraje nám vyšlo neskutečně vstříc a vlastně od začátku se na tom projektu podíleli jak po té stránce politické podpory, tak po té stránce hledání partnerů, průsečíku a témat. Takže ten podpis toho memoranda byl takové završení tady té podpory nebo zhmotnění v listinné podobě. Kraj nás podporuje finančně a hledáme různá témata, která právě mohou být atraktivní pro kraj. Namátkou chceme pokračovat v tradici, kterou jsme doufám založili právě při slavnostním otevření muzea v září loňského roku, abychom vždycky v září předávali Cenu Regionální potravina Moravskoslezského kraje. Takže jedna strana přímo spojená s ochutnávkou těch vítězných potravin.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, já Vám držím palce, ať ta vaše metoda 200 tisíc návštěvníků ročně dosáhnete, co nejdříve. A přeji Vám hodně štěstí ve Vaši funkci. Děkuji vám za rozhovor.

Ivan Berger, ředitel NZM Ostrava: Děkuju.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-08-06-2021-17-14