Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na současnou situaci na Ukrajině, která byla vojensky napadena Ruskem reagují municipality organizace i Lidé napříč Českem. Jakou pomoc poskytuje a organizuje Charita České republiky se budu ptát jejího ředitele Lukáše Curyla. Dobrý den, vítejte.
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), ředitel, Charita ČR: Dobrý den.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Charita České republiky dlouhodobě spolupracuje s ukrajinskou charitou, proto asi můžete velmi rychle a přesně reagovat na aktuální potřeby pro válkou sužované Ukrajinu, je to tak?
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), ředitel, Charita ČR: Ta situace na Ukrajině je velmi složitá a napjatá. Lidé jsou skutečně bezradní. Naši pracovníci i my si denně telefonujeme se svými ukrajinskými partnery, s organizacemi, s nimiž spolupracujeme již řadu let. My v oblasti Ukrajiny působíme již dvacet let. Působili jsme dříve již na Zakarpatí v oblasti Užhorod. Posledních osm let taky působíme právě v těch dotčených oblastech jak je Luhansku a Doněcko, kde se vede válka. Již možná bez povšimnutí dřívějšího tady lidí v České republice, kde umírali denně lidé a tam jsme pomáhali jak obětem konfliktu, tak samozřejmě dětem a seniorům. Takže pro naše pracovníky je to velmi složité období ne jen, co se týká pomoci, ale co se týká je citovou vypětí, protože často jsou přátelské vztahy vytvořené za ty dlouhá léta.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste mi prozradil, že máte přátelský vztah s ředitelkou Ukrajinské charity, že si telefonujete i v těchto vypjatých a náročných dnech zejména teda pro Ukrajince. Jak ty telefonáty vypadají nebo co Vám sděluje paní ředitelka?
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), ředitel, Charita ČR: Ta situace i pro Ukrajinskou charitu není jednoduchá, protože jejich pobočky na Ukrajině byly samy zasaženy, co se týká válečného konfliktu, tak samozřejmě odchodem lidí jak do bezpečí, to znamená matek s dětmi, tak i dospělých mužů, kteří jdou na frontu. Řeší i vlastní problémy v rámci migrace a v rámci stěhování vlastních poboček. Takže my jsme vlastně v podstatě ihned po tom vzniku toho konfliktu a napadení Ukrajiny posílali našim ukrajinským přátelům milion a půl korun, aby mohli nějakým způsobem realizovat tu bezprostřední pomoc a záchranu své vlastní činnosti.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Říkáte, že jim chybí lidé, znamená to, že charita uvažuje, že by vyslala své dobrovolníky nebo své pracovníky přímo na místo bojů?
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), ředitel, Charita ČR: Ta situace není jednoduchá, abychom tam posílali vlastní dobrovolníky. Samozřejmě, my se snažíme ve spolupráci i s jinými organizacemi tam zabezpečit alespoň tu materiální pomoc. Posílali jsme tam minulý týden dva kamiony pomoci právě do Záporoží, do Mariupolu, což je v podstatě země, která je těsně hraničící s Doněckem, aby právě pomohli těm obyvatelům, kteří byli postižení nebo jsou postižení bezprostředním konfliktem a válečným bezprávím, které se tam momentálně vede. Snažíme se jim dodávat věci, které potřebují jako jsou třeba elektrocentrály, jako je zdravotnický materiál, jako jsou spacáky a jiné věcí právě podle poptávky, kterou nám dávají
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Charita také zorganizovala s pomocí krnovské radnice přesun a ubytování pro několik desítek uprchlíků přímo v Krnově. Můžete popsat tu situaci jaká tam aktuálně je?
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), ředitel, Charita ČR: Toto přátelství mezi Krnovem a Nadvirnou se již vytvořilo před několika lety i právě prostřednictvím charity Krnov, která tam dlouhodobě působí. Starosta Nadvirné se obrátil právě na Krnov, aby bezprostředně pomohli obyvatelům Nadvirné při její evakuaci. Jsem rád, že se to podařilo a že již několik autobusů přijelo do Krnova a momentálně je tam zhruba sto Ukrajinců, kteří žijí právě v Krnově a okolí a vyřizují si právě vízum pro strpění pobytu na území České republiky tak, aby mohli začít pracovat, aby děti mohly chodit do školy a mohli se zapojit do běžného života tady v Česku. Samozřejmě, že když s nimi hovoří, tak oni by nejraději se vrátili zpátky. Oni samozřejmě mají velký citový vztah k své zemi a k té oblasti. Ale momentálně to skutečně není možné.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Sám říkáte, že to ubytování teď třeba v Krnově, ale i v jiných částech nejen našeho moravskoslezského regionu ale Česka, je pouze dočasný. Ví se už teď, jak se ta situace s uprchlíky bude do budoucna řešit?
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), ředitel, Charita ČR: To skutečně nevíme, my se připravujeme na různé varianty a to nejen jako charita, ale i jako Moravskoslezský kraj. Připravujeme se na to, že bychom rádi, kdyby tito lidé, kteří tady skutečně chtějí zůstat a ten konflikt bude trvat třeba několik měsíců, aby tady se zapojili do běžného života, aby získali práci, aby jejich děti mohly navštěvovat školy a zapojili se do běžného života, protože jak víme, tak mnozí Ukrajinci museli, hlavně muži, museli opustit naši zemi, aby mohli bránit svou zemi na Ukrajině. Uvolnila se pracovní místa, které by teoreticky mohly i zaplnit právě Ukrajinci, kteří přichází na naše území. Myslím se, že ty možnosti tady jsou oboustranně. A samozřejmě bude záviset na tom, jestli po nějaké stabilizaci toho prostředí na Ukrajině se tito lidé budou chtít vrátit na své území anebo tady budou zůstávat dál. Nejen u nás, ale třeba i v rámci celé EU.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Říkal jste, že v Krnově těch lidí je okolo sta. Ví se alespoň nějaké přibližné číslo kolik tady u nás v Moravskoslezském kraji uprchlíků z Ukrajiny máme?
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), ředitel, Charita ČR: Ta situace, co se týká čísel je trošku nepřehledná, protože my víme, že přes cizineckou policií a naším zařízením prošlo zhruba několik stovek Ukrajinců, kteří tady zůstávají nebo jsou ubytovaní v rodinách. My však nemáme zatím přehled o tom kolik lidí skutečně tady máme a kteří si napřímo domlouvali ubytování se svými příbuznými, známými nebo s dalšími organizacemi.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď možná shrňme, co dělá Moravskoslezský kraj? Jak se staví k této situace válečné situaci na Ukrajině a zároveň jak pomáhá uprchlíkům?
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), ředitel, Charita ČR: Moravskoslezský kraj v úterý otevřel své krajské Asistenční centrum pro Ukrajinu. Vzniklo to v rámci pavilonu na Černé louce ve spolupráci s městem Ostravou. Ve středu potom kraj zprostředkoval darování pěti sanitek právě na Ukrajinu, kde se nedostává této zdravotnické techniky, protože těch lidí postižených válečným konfliktem, úrazy a jiným postižením v rámci tohoto konfliktů samozřejmě přibývá a této techniky se tam nedostává. Zřídila se vlastní linka, na kterou Ukrajinci, ale i lidé z Česka mohou volat a informovat se o pomoci, jak už na ukrajinské straně, tak i u nás. To to číslo je 800 720 210 a uvolnilo se z vlastního rozpočtu 10 milionů korun na zajištění potom dalších služeb, jako jsou překladatelské služby, jako je placení a proplácení dopravy právě z Ukrajiny na naše území a připravujeme se samozřejmě i na to, abychom proplácet i náklady spojené s ubytováním těchto lidí na naše území a v našem kraji.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď říkáte, že je to deset milionů. Zvažuje kraj, že by ještě jednou třeba nějakou částku odsouhlasil pro Ukrajinu?
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), ředitel, Charita ČR: My jsme na to připraveni, ale předpokládáme, že stát slíbil, že vyhlásí dotační programy nejen pro humanitární organizace, ale i pro veřejné korporace jako jsme my, jako moravskoslezský kraj. Díky těmto finančně prostředkům bychom mohli v daleko větším měřítku třeba některé věci realizovat a hlavně dlouhodoběji, protože není možné, aby tyto finanční náklady řádově několika měsících byly proplaceny a realizovány prostřednictvím municipalit anebo Moravskoslezského kraje.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když jsme u těch peněz, sám jste říkal, že milion a půl putovalo z charity na Ukrajinu. Celkem charita České republiky vybrala přes osmdesát nebo okolo osmdesáti pěti milionů korun milionů korun. Ta částka se den ode dne mění. Vy ty peníze rovnou přeposíláte na Ukrajinu nebo se i za tu částku něco pořizuje? Něco se z ní hradí a podobně?
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), ředitel, Charita ČR: My jsme připravovali a dále připravujeme transport humanitární pomoci. Dva kamiony už odjely, další se připravuje přes Rumunsko tak, aby ty koridory byly bezpečné. My se snažíme tam finanční prostředky dostávat na ukrajinskou stranu různými kanály, protože dnes je to velmi složité i ten bankovní sektor je velmi omezený. A samozřejmě, že jsme poskytli finanční prostředky již na pomoc našim charitám v rámci ČR, protože to jsou vícenáklady spojené s ubytováním, s transportem, zajištěním drogistického zboží, potravin, ale i věcí jako transportu, nejen do toho daného zařízení, ale i do zařízení cizinecké policie ve Vyšším Lhotách nebo ve Frýdku-Místku či v Ostravě tak, aby se mohli zaregistrovat, získat toto vízum a mohli tím pádem čerpat i se třeba sociální dávky a mohli se zapojit do běžného života v ČR.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, já Vám děkuji za rozhovor za užitečné informace pro naše diváky.
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), ředitel, Charita ČR: Děkuji za pozvání a na shledanou.
Redakčně upraveno / zkráceno.