Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Projekt homesharing - naděje pro rodiny s autismem: Ivana Malcharová, koordinátorka projektu

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Opavská nezisková organizace Mikasa hledá dobrovolníky pro projekt "Home Sharing". V rámci něj budou pomáhat rodinám s autistickými dětmi. Ve studiu vítám Ivanu Malcharovou koordinátorku projektu. Dobrý den. Vítejte.

Ivana Malcharová, koordinátorka projektu, nezisková organizace Mikasa: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Možná na začátek bychom našim divákům mohli říct, kolik je v Moravskoslezském kraji rodin, které se starají o autistické děti?

Ivana Malcharová, koordinátorka projektu, nezisková organizace Mikasa: Nevíme to úplně přesně, ale rodin v Moravskoslezském kraji dle nějakých výzkumů je přes tisíc. Není to úplně zmapované. Ne všichni se třeba do výzkumu přihlásí, ale stále těchto rodin přibývá, co víme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Autistické děti, o které se budou tzv. dobrovolníci hostitelé starat, jak vysoký stupeň autismu mají? Anebo to vůbec neřešíte? Protože i ten autismus má lehčí a těžší formy. Tak řešíte to či ne?

Ivana Malcharová, koordinátorka projektu, nezisková organizace Mikasa: My do našeho projektu přijímáme klienty s autismem jakéhokoliv stupně, jak s vysoko funkčním tak s nízko funkčním. Záleží na rodinách, které se přihlásí, a potom záleží na hostitelích, kteří si vyberou, podle toho jaké mají zkušenosti, o které dítě jsou schopni se starat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Kdy vlastně vznikla potřeba vymyslet projekt Homesharingu, který vlastně odlehčí rodičům, kteří se starají o autistické dítě?

Ivana Malcharová, koordinátorka projektu, nezisková organizace Mikasa: Tuto myšlenku jako první k nám přivezli z Irska kolegové z Prahy, kteří irskou organizaci navštívili a zjistili, že je to velmi funkční a přínosné pro rodiče, takže se rozhodli, že tento projekt zavedou i tady u nás v ČR. Potom se dále začali rozšiřovat do Pardubic, kde začala v Pardubickém kraji organizace realizovat tento projekt, a my bychom ho rádi zrealizovali pro Moravskoslezský kraj.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Nezisková organizace Mikasa - o jaké klienty se teď momentálně stará? Protože toto je nový projekt, který zavádíte.

Ivana Malcharová, koordinátorka projektu, nezisková organizace Mikasa: Ano, tenhle projekt je nový a vzniká v letošním roce, ale organizace Mikasa už funguje deset let. v minulém roce oslavila desáté výročí. A máme služby jako: denní stacionář pro osoby se středně těžkým až těžkým kombinovaným postižením, autismem, s chováním náročným na péči, dále pak sociální rehabilitaci, která nacvičuje s klienty s autismem různé situace, ve kterých si nejsou jisti, nebo ve kterých potřebují pomoci. Pomáháme také rodinám, kteří se starají o děti s autismem, aby právě věděli jaké služby si mohou najít, co všechno si mohou vyhledat, o co si mohou zažádat, případně řešit nějaké situace, které jsou pro ně tíživé a nepříjemné.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: V úvodu jsem řekla, že vlastně hledáte dobrovolníky pro ten nový projekt, takzvané hostitele. Nicméně určitě s nějakými dobrovolníky už i teď spolupracujete, co to jsou za lidé?

Ivana Malcharová, koordinátorka projektu, nezisková organizace Mikasa: Pro Homesharing už máme nějaké hostitele přihlášené. Momentálně ještě neprobíhá tzv. párování s rodinami, jelikož je třeba aby se lidé proškolili. Ale informace o nich máme takové, že jsou to většinou lidé, kteří již mají rodiny, dětí jim odešly z domova, takže chtějí nějaké naplnění volného času, který chtějí využít na tuhle pomoc. Nebo jsou to třeba studenti po školách, kteří právě hledají nějaký rozvoj a chtěli by věnovat ten čas lidem s autismem, případně jsou to celé rodiny, které chtějí do fungování své rodiny začlenit i někoho jiného a tak i rozšiřovat obzory svým dětem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Co všechno ten dobrovolník-hostitel musí splnit, aby vy jste řekli ano, to je ten správný člověk, který se zvládne starat o autistické dítě?

Ivana Malcharová, koordinátorka projektu, nezisková organizace Mikasa: Převážně musí být ta osoba plnoletá, musí být trestně bezúhonná a důležité je hlavně, aby měla ta osoba kladný vztah k lidem s postižením a měla dostatek volného času, který by jim mohla věnovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A co ty rodiny, jak uvítali nabídku tady toho nového projektu? Jsou tam nějaké obavy, že třeba ti hostitelé by nezvládli to jejich dítě?

Ivana Malcharová, koordinátorka projektu, nezisková organizace Mikasa: Rodiny tyhle obavy mají,říkají, že neví jestli se budou schopni postarat zrovna o jejich dítě, protože má nějaké specifické potřeby. Také se obávají třeba toho, jestli budou moct toho hostitelé ze začátku poznat, seznámit se s ním. Je to těžké pro ty rodiny pouštět si někoho cizího domů. Takže spíše mají tedy tyto otázky na nás.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A když už jste vyslovila některé jejich obavy a otázky, tak budou třeba ti rodiče mít možnost se s těmi hostiteli setkat dřív než je pustí k sobě domů?

Ivana Malcharová, koordinátorka projektu, nezisková organizace Mikasa: Určitě. Vždycky když se najde nějaký hostitel, který by byl případně vhodný pro dané dítě v rodině, tak napoprvé se s tou rodinou seznámí, bude mít nějakých pár základních schůzek, u kterých bude trávit čas s tou rodinou, s tím dítětem, budou moci společně chodit ven, říci si o koníčcích toho dítěte, aby věděli jak ten čas společně trávit. A bude záležet jestli si v uvozovkách sednou nebo ne, budou schopni spolu spolupracovat, bude vyhovovat jak hostiteli rodina tak rodině hostitel a následně budou moci se párovat spolu, anebo se právě vymění ten hostitel, když to nebude možné.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Nastiňte našim divákům jak vlastně ten den bude vypadat, kdy rodina bude vědět, že si potřebuje něco vyřídit nebo možná bude chtít na chvilku si oddechnout a předá to své dítě hostiteli. A na jak dlouho?

Ivana Malcharová, koordinátorka projektu, nezisková organizace Mikasa: To je právě na tom, že je to svobodné rozhodnutí té rodiny a na té flexibilitě toho hostitele. Takže když oni se dohodnou, že budou spolu třeba trávit pravidelně čas jednou až dvakrát týdně, tak je to v pořádku, když se rozhodnou, že by chtěli hostitele pouze na víkendy, na přespání na noc, taky je tady tahle možnost. Zase záleží jak rychle si třeba vybudují ten vztah důvěry, aby vůbec dítě chtělo spát u toho hostitele, bylo s ním delší dobu, anebo spolu třeba budou trávit jenom ty chvíle, kdy si rodiče potřebují nějak jednorázově, krátkodobě něco zařídit, zajistit a odpočinout si, zajít si na večeři, užít si nějaký volný čas a hostitel tak bude schopný jim tady tohle umožnit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Počítá se třeba do budoucna s tím, že by třeba ti rodiče odjeli i na dovolenou, to znamená na několik dní a hostitel by se po celou tu dobu staral o to jejich autistické dítě?

Ivana Malcharová, koordinátorka projektu, nezisková organizace Mikasa: Určitě to jsou krásné vyhlídky, které bude super, kdyby se do budoucna splnily. Momentálně tím, že projekt rozjíždíme a mapujeme tyhle potřeby, tak ze začátku budeme rádi, když se nám povede tyhle rodiny spárovat a budou spolu alespoň krátkodobě, případně na ty víkendy. A když se nám podaří nějaké dlouhodobější pobyty, tak budeme jenom rádi, když těm rodinám budeme moci ulehčit s pomocí hostitelů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Musí ten hostitel mít nějak speciálně upravenou domácnost, aby se mohl zapojit do projektu? Nebo do budoucna musí udělat nějaké úpravy, aby autistické děti mohl hlídat?

Ivana Malcharová, koordinátorka projektu, nezisková organizace Mikasa: Zase je tu klient od klienta, hostitel od hostitele, některé děti potřebují nějaké úpravy v bytě, některé děti nevyžadují úpravy udělat. A zase záleží jestli je hostitel ochotný udělat nějaké přestavby nebo věnovat prostor pro to dítě, udělat mu nějaký vlastní pokoj. A to se zase bude odvíjet na komunikaci mezi tou rodinou a tím hostitelem. Případně do budoucna jsme schopni nějak se i my pomoci.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Kolik takových dobrovolníků pro celý Moravskoslezský kraj byste ideálně chtěli najít?

Ivana Malcharová, koordinátorka projektu, nezisková organizace Mikasa: Ideálně, čím víc tím líp, jelikož zpravidla bývá, že lidí kteří potřebují pomoc je převážně větší počet než těch, kteří půjdou jako hostitelé někam pomáhat. Takže momentálně máme přihlášených okolo dvaceti rodin s dětmi s autismem a do patnácti hostitelů. Takže, aby se to dalo nějakým způsobem hezky spárovat, aby nemuseli za sebou daleko dojíždět, protože Moravskoslezský kraj je velký, tak budeme rádi, když se ještě někdo přihlásí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A co bude odměnou těm hostitelům-dobrovolníkům?

Ivana Malcharová, koordinátorka projektu, nezisková organizace Mikasa: Odměnou vnímám, že by pro ně mohl být ten čas strávený s tím dítětem, něco nového se přiučit, získat nové zkušenosti. My ty hostitele budeme vzdělávat, takže dostanou i nějaké znalosti o daném tématu, budou se orientovat v problematice. Můžou za námi kdykoliv chodit na supervize, kdykoliv se doptávat, když v rodině si nebudou jistí s některou činností, budeme jim stále podporou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Celý tento projekt, kdy hostitelé budou pomáhat rodičům, kteří mají autistické dítě, podporuje Moravskoslezský kraj. Zatím máte podporu na 12 měsíců, pokud bude úspěšný budete pokračovat?

Ivana Malcharová, koordinátorka projektu, nezisková organizace Mikasa: Pokud bude projekt úspěšný, tak budeme rádi pokračovat, budeme rádi, když nás zase někdo finančně podpoří v tomhle projektu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Já vám děkuji za rozhovor a přeji Vám hodně štěstí.

Ivana Malcharová, koordinátorka projektu, nezisková organizace Mikasa: Děkuji mockrát.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: S Vámi se loučím, mějte se hezky a na viděnou.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Projekt homesharing - naděje pro rodiny s autismem: Ivana Malcharová, koordinátorka projektu
09. září 2020, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Opavská nezisková organizace Mikasa hledá dobrovolníky pro projekt "Home Sharing". V rámci něj budou pomáhat rodinám s autistickými dětmi. Ve studiu vítám Ivanu Malcharovou koordinátorku projektu. Dobrý den. Vítejte.

Ivana Malcharová, koordinátorka projektu, nezisková organizace Mikasa: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Možná na začátek bychom našim divákům mohli říct, kolik je v Moravskoslezském kraji rodin, které se starají o autistické děti?

Ivana Malcharová, koordinátorka projektu, nezisková organizace Mikasa: Nevíme to úplně přesně, ale rodin v Moravskoslezském kraji dle nějakých výzkumů je přes tisíc. Není to úplně zmapované. Ne všichni se třeba do výzkumu přihlásí, ale stále těchto rodin přibývá, co víme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Autistické děti, o které se budou tzv. dobrovolníci hostitelé starat, jak vysoký stupeň autismu mají? Anebo to vůbec neřešíte? Protože i ten autismus má lehčí a těžší formy. Tak řešíte to či ne?

Ivana Malcharová, koordinátorka projektu, nezisková organizace Mikasa: My do našeho projektu přijímáme klienty s autismem jakéhokoliv stupně, jak s vysoko funkčním tak s nízko funkčním. Záleží na rodinách, které se přihlásí, a potom záleží na hostitelích, kteří si vyberou, podle toho jaké mají zkušenosti, o které dítě jsou schopni se starat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Kdy vlastně vznikla potřeba vymyslet projekt Homesharingu, který vlastně odlehčí rodičům, kteří se starají o autistické dítě?

Ivana Malcharová, koordinátorka projektu, nezisková organizace Mikasa: Tuto myšlenku jako první k nám přivezli z Irska kolegové z Prahy, kteří irskou organizaci navštívili a zjistili, že je to velmi funkční a přínosné pro rodiče, takže se rozhodli, že tento projekt zavedou i tady u nás v ČR. Potom se dále začali rozšiřovat do Pardubic, kde začala v Pardubickém kraji organizace realizovat tento projekt, a my bychom ho rádi zrealizovali pro Moravskoslezský kraj.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Nezisková organizace Mikasa - o jaké klienty se teď momentálně stará? Protože toto je nový projekt, který zavádíte.

Ivana Malcharová, koordinátorka projektu, nezisková organizace Mikasa: Ano, tenhle projekt je nový a vzniká v letošním roce, ale organizace Mikasa už funguje deset let. v minulém roce oslavila desáté výročí. A máme služby jako: denní stacionář pro osoby se středně těžkým až těžkým kombinovaným postižením, autismem, s chováním náročným na péči, dále pak sociální rehabilitaci, která nacvičuje s klienty s autismem různé situace, ve kterých si nejsou jisti, nebo ve kterých potřebují pomoci. Pomáháme také rodinám, kteří se starají o děti s autismem, aby právě věděli jaké služby si mohou najít, co všechno si mohou vyhledat, o co si mohou zažádat, případně řešit nějaké situace, které jsou pro ně tíživé a nepříjemné.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: V úvodu jsem řekla, že vlastně hledáte dobrovolníky pro ten nový projekt, takzvané hostitele. Nicméně určitě s nějakými dobrovolníky už i teď spolupracujete, co to jsou za lidé?

Ivana Malcharová, koordinátorka projektu, nezisková organizace Mikasa: Pro Homesharing už máme nějaké hostitele přihlášené. Momentálně ještě neprobíhá tzv. párování s rodinami, jelikož je třeba aby se lidé proškolili. Ale informace o nich máme takové, že jsou to většinou lidé, kteří již mají rodiny, dětí jim odešly z domova, takže chtějí nějaké naplnění volného času, který chtějí využít na tuhle pomoc. Nebo jsou to třeba studenti po školách, kteří právě hledají nějaký rozvoj a chtěli by věnovat ten čas lidem s autismem, případně jsou to celé rodiny, které chtějí do fungování své rodiny začlenit i někoho jiného a tak i rozšiřovat obzory svým dětem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Co všechno ten dobrovolník-hostitel musí splnit, aby vy jste řekli ano, to je ten správný člověk, který se zvládne starat o autistické dítě?

Ivana Malcharová, koordinátorka projektu, nezisková organizace Mikasa: Převážně musí být ta osoba plnoletá, musí být trestně bezúhonná a důležité je hlavně, aby měla ta osoba kladný vztah k lidem s postižením a měla dostatek volného času, který by jim mohla věnovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A co ty rodiny, jak uvítali nabídku tady toho nového projektu? Jsou tam nějaké obavy, že třeba ti hostitelé by nezvládli to jejich dítě?

Ivana Malcharová, koordinátorka projektu, nezisková organizace Mikasa: Rodiny tyhle obavy mají,říkají, že neví jestli se budou schopni postarat zrovna o jejich dítě, protože má nějaké specifické potřeby. Také se obávají třeba toho, jestli budou moct toho hostitelé ze začátku poznat, seznámit se s ním. Je to těžké pro ty rodiny pouštět si někoho cizího domů. Takže spíše mají tedy tyto otázky na nás.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A když už jste vyslovila některé jejich obavy a otázky, tak budou třeba ti rodiče mít možnost se s těmi hostiteli setkat dřív než je pustí k sobě domů?

Ivana Malcharová, koordinátorka projektu, nezisková organizace Mikasa: Určitě. Vždycky když se najde nějaký hostitel, který by byl případně vhodný pro dané dítě v rodině, tak napoprvé se s tou rodinou seznámí, bude mít nějakých pár základních schůzek, u kterých bude trávit čas s tou rodinou, s tím dítětem, budou moci společně chodit ven, říci si o koníčcích toho dítěte, aby věděli jak ten čas společně trávit. A bude záležet jestli si v uvozovkách sednou nebo ne, budou schopni spolu spolupracovat, bude vyhovovat jak hostiteli rodina tak rodině hostitel a následně budou moci se párovat spolu, anebo se právě vymění ten hostitel, když to nebude možné.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Nastiňte našim divákům jak vlastně ten den bude vypadat, kdy rodina bude vědět, že si potřebuje něco vyřídit nebo možná bude chtít na chvilku si oddechnout a předá to své dítě hostiteli. A na jak dlouho?

Ivana Malcharová, koordinátorka projektu, nezisková organizace Mikasa: To je právě na tom, že je to svobodné rozhodnutí té rodiny a na té flexibilitě toho hostitele. Takže když oni se dohodnou, že budou spolu třeba trávit pravidelně čas jednou až dvakrát týdně, tak je to v pořádku, když se rozhodnou, že by chtěli hostitele pouze na víkendy, na přespání na noc, taky je tady tahle možnost. Zase záleží jak rychle si třeba vybudují ten vztah důvěry, aby vůbec dítě chtělo spát u toho hostitele, bylo s ním delší dobu, anebo spolu třeba budou trávit jenom ty chvíle, kdy si rodiče potřebují nějak jednorázově, krátkodobě něco zařídit, zajistit a odpočinout si, zajít si na večeři, užít si nějaký volný čas a hostitel tak bude schopný jim tady tohle umožnit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Počítá se třeba do budoucna s tím, že by třeba ti rodiče odjeli i na dovolenou, to znamená na několik dní a hostitel by se po celou tu dobu staral o to jejich autistické dítě?

Ivana Malcharová, koordinátorka projektu, nezisková organizace Mikasa: Určitě to jsou krásné vyhlídky, které bude super, kdyby se do budoucna splnily. Momentálně tím, že projekt rozjíždíme a mapujeme tyhle potřeby, tak ze začátku budeme rádi, když se nám povede tyhle rodiny spárovat a budou spolu alespoň krátkodobě, případně na ty víkendy. A když se nám podaří nějaké dlouhodobější pobyty, tak budeme jenom rádi, když těm rodinám budeme moci ulehčit s pomocí hostitelů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Musí ten hostitel mít nějak speciálně upravenou domácnost, aby se mohl zapojit do projektu? Nebo do budoucna musí udělat nějaké úpravy, aby autistické děti mohl hlídat?

Ivana Malcharová, koordinátorka projektu, nezisková organizace Mikasa: Zase je tu klient od klienta, hostitel od hostitele, některé děti potřebují nějaké úpravy v bytě, některé děti nevyžadují úpravy udělat. A zase záleží jestli je hostitel ochotný udělat nějaké přestavby nebo věnovat prostor pro to dítě, udělat mu nějaký vlastní pokoj. A to se zase bude odvíjet na komunikaci mezi tou rodinou a tím hostitelem. Případně do budoucna jsme schopni nějak se i my pomoci.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Kolik takových dobrovolníků pro celý Moravskoslezský kraj byste ideálně chtěli najít?

Ivana Malcharová, koordinátorka projektu, nezisková organizace Mikasa: Ideálně, čím víc tím líp, jelikož zpravidla bývá, že lidí kteří potřebují pomoc je převážně větší počet než těch, kteří půjdou jako hostitelé někam pomáhat. Takže momentálně máme přihlášených okolo dvaceti rodin s dětmi s autismem a do patnácti hostitelů. Takže, aby se to dalo nějakým způsobem hezky spárovat, aby nemuseli za sebou daleko dojíždět, protože Moravskoslezský kraj je velký, tak budeme rádi, když se ještě někdo přihlásí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A co bude odměnou těm hostitelům-dobrovolníkům?

Ivana Malcharová, koordinátorka projektu, nezisková organizace Mikasa: Odměnou vnímám, že by pro ně mohl být ten čas strávený s tím dítětem, něco nového se přiučit, získat nové zkušenosti. My ty hostitele budeme vzdělávat, takže dostanou i nějaké znalosti o daném tématu, budou se orientovat v problematice. Můžou za námi kdykoliv chodit na supervize, kdykoliv se doptávat, když v rodině si nebudou jistí s některou činností, budeme jim stále podporou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Celý tento projekt, kdy hostitelé budou pomáhat rodičům, kteří mají autistické dítě, podporuje Moravskoslezský kraj. Zatím máte podporu na 12 měsíců, pokud bude úspěšný budete pokračovat?

Ivana Malcharová, koordinátorka projektu, nezisková organizace Mikasa: Pokud bude projekt úspěšný, tak budeme rádi pokračovat, budeme rádi, když nás zase někdo finančně podpoří v tomhle projektu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Já vám děkuji za rozhovor a přeji Vám hodně štěstí.

Ivana Malcharová, koordinátorka projektu, nezisková organizace Mikasa: Děkuji mockrát.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: S Vámi se loučím, mějte se hezky a na viděnou.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-09-09-2020-17-14