Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mike Jedinela, spisovatel, který napsal knihu "Cirkus karanténa". Provokativní příběh nezdolného Mikeho, který říká věci otevřeně a popravdě. Knihou chce udělat něco pro lidi, aby více četli. Navíc slibuje odměnu jeden milion korun. Dobrý den, vítejte.
Mike Jedinela, spisovatel: Dobrý den, děkuji za pozvání.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak: "Jmenuji se Mike, napsal jsem knihu Cirkus karanténa a rozhodl jsem se, že udělám něco pro to, aby lidé více četli," jste zveřejnil. Lidé dneska málo čtou?
Mike Jedinela, spisovatel: Já si myslím, že ano. Věc v tom čtení lehce upadá. Je to i tou dobou, že dneska je všechno strašně rychlé a lidé chtějí zejména jako ty instantní informace, které jim dneska dávají média, sociální sítě a podobně. Či-li myslím si, že méně čtou, a proto jsem vymyslel tu soutěž o jeden milion korun, abych přiměl, zejména i tu mužskou populaci, protože vy ženy přeci jen beletrii čtete více a více dbáte o ten svůj osobní rozvoj a já jsem se právě rozhodl tím, že schovám mezi řádky 1 milion korun a bude toho nejchytřejšího čtenáře či čtenářky, kteří ty jej čtou.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je to také asi jeden z taháků, proč by si lidé měli tuto knihu koupit. Milion to není jen tak jako získat koupí knihy.
Mike Jedinela, spisovatel: Je to tak. My jsme s nakladatelem vlastně řešili jak přilákat pozornost na tu knihu, protože jedna věc je pokud už jste zajetá jako spisovatelka či spisovatel tak už lidé čekají na Viewegha, Lednickou, Mornštejnovou a podobně ale nikdo nečeká na Jedinu, protože ho nikdo nezná, takže jsme z toho titulu i vymysleli právě tu soutěž a je to opravdu unikátní i celosvětově vlastně ještě nikdo nic takového nevymyslel. A mě jako autora to trošku mrzí, protože já bych byl radši kdyby lidé šli víc hned po té knize. Myslím, že i obsahově má, co nabídnout a i v tom si myslím, že je unikátní, že je tam spousta různých témat, která nejsou třeba běžná pro beletrii jako takovou. My když jsme hledali s distributorem do jakého ranku ji zařadit, tak by tam vycházela kuchařka, protože je to taková gulášová polévka, směs všeho možného. Nicméně, oni ji zase řadili víc do erotického románu, takže by ji hodně těžko někdo srovnával s Padesáti odstíny šedi. To není úplně řekněme kniha, která by vzbuzovala v lidech něco extra pozitivního. Ale já to vnímám tak, že ta kniha je opravdu unikátní tím, že se v ní zabývají osobním růstem a hledáním trvalého štěstí a podobně.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Reklamou, jsme si teď řekli, je jeden milión a ta kniha má i takové neotřelé video, které by mělo zaujmout. Také nebývá úplně obvyklé, že by knihy lákaly k přečtení tímto způsobem.
Mike Jedinela, spisovatel: Je to tak. Já jsem ve chvíli, kdy jsem se svým týmem marketérů jsme zase hledali způsob propagace. Oslovili jsme pana Zdeňka Mahdala, který to video namluvil a tím videem jasně ukazujeme a informujeme ty potencionální čtenáře nebo zájemce o tu soutěž o čem kniha je. Že je kontroverzní, že je to provokativní román, protože se tam hodně dotýká i těch politických a společenských, dneska celospolečenských témat, takže někomu se může zdát, že ta kniha je řekněme z ranku knih, které by možná v budoucnu mohly být zakázané nebo nějakým způsobem nechtěné.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je to vaše prvotina, je to kuchařka podle Vás v uvozovkách, protože je to cestopis, je tam hodně erotiky. Jsou to všechno Vaše zkušenosti?
Mike Jedinela, spisovatel: Většina z nich ano. Přiznám se, že nějakých devadesát procent určitě ano. Té Fikce je tam méně. Nicméně, nechávám na každém ze čtenářů, aby si ten příběh užil a řekl si vlastně sám, jestli to je možné, aby se to stalo nebo není. Protože už ta zpětná vazba, která se ke mně dostává u věcí, které se opravdu staly, tak mi lidé říkají: "To se nemohlo stát! To je vymyšlený tady ten zrovna příběh..." A on je třeba zrovna pravdivý, ale já nikomu nikdy neříkám, co je a není fikce a řekněme ta realita.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co už o Vás napsali? Napsali že jste moderní dobrodruhem, byznysmenem zoceleným cestováním po celém světě, sebevědomým milovníkem krásných žen a přímočarý kritikem dění kolem. Je to všechno pravda?
Mike Jedinela, spisovatel: Dá se to tak říct. Já si myslím, že ten popis bych sám asi lépe ani nevystihl. Vzdávám hold autorovi tohoto článku.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dočetla jsem se, že někteří odborníci o Vás tvrdí, že vykazuje prokazatelné psychopatické rysy. Jiní zase praví, že jste ještě vyšinutý málo a na současnou politickou reprezentaci nemáte v tomto ohledu ani omylem.
Mike Jedinela, spisovatel: Je to tak, já se hodně zabývám právě tou politikou a politika podobně jako vysoké manažerské funkce přitahuje daleko větší procento právě těch psychopatů, což samozřejmě dneska vidíme v jasných kontrolách. Některé zdroje uvádějí, že to až osmkrát krát více než je v běžné populaci, a proto tvrdím, že ještě oproti těm současným politickým špičkám jsem právě málo vyšinutý. Ale rád o tom píšu, protože tím, že jsem žil v Asii, v Americe i v Evropě, tak ten kontext mám řekněme širší, do kterého si to skládám.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy knihu překládáte a chcete ji vydat i v Americe. Je poplatná jak pro Evropana, tak pro Američany.
Mike Jedinela, spisovatel: Já si myslím, že určitě jinak bych do té anglické mutace asi nešel. Já vlastně tím, že je Amerika můj druhý domov a miluju Ameriku, o něco víc miluji Česko, takže když hrajeme hokej, tak fandím více nám, ale napsal jsem to i v tom kontextu, protože když jsem žil v Americe, tak ty Američany strašně moc zajímalo, co my si o nich myslíme jako v Evropě. A tím, že Američani žijí na velkém kontinentu a mnoho z nich nikdy ani ho neopustí a nevycestují, tak se o nich říká, že mají omezené znalosti. Nicméně, když se zeptáte Čecha, aby vám vyjmenoval všech 50 států Ameriky, tak asi taky nebude vědět. Takže mnoho z nich třeba nezná ani Českou republiku, ale většina lidí na světě právě zná Prahu. No a oni s těmi lidmi, když komunikujete a zajímají se o to, vlastně co my si o nich myslíme, tak i z toho důvodu já si myslím, že ta kniha bude pro mě zajímavá. Co si takový Středoevropan myslí o Americe a opravdu se tam věnuji hlavně těm klišé, které my máme a které jsou mezi lidmi brány jako normální a myslíme si něco o těch Američanech a v té knize se ta klišé snažím přetočit.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Komu je kniha věnována a kdo si jí nejvíce vychutnat?
Mike Jedinela, spisovatel: To je zajímavá otázka. Já si upřímně myslím, že to je kniha téměř pro každého. Slýchávám i to že může být v některých pasážích trošku složitější, protože používám celkem věty rozvité, takže je tam více vedlejších vět a někteří méně chápající jedinci s tím můžou mít třeba problém, ale většina lidí tu knihu má rádo a říkají, že ať už to jsou muži nebo ženy, že se jim ta kniha líbí. My z těch dat, které máme z našeho e-shopu, kde knihu prodáváme, tak stále víme, že těch 80 procent kupujících jsou ženy, takže asi si ji více vychutnají teda ženy.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste na ni pracoval sedm měsíců. Proč jste se vlastně rozhodl od byznysu odstoupit a začít psát knihu?
Mike Jedinela, spisovatel: Mé podnikatelské aktivity byly zejména na americkém kontinentu, potažmo ještě na tom asijském. Tak najednou se ten svět zavřel. Nikdo nevěděl, co bude a já jsem se stal z člověka velmi vytížené jednou člověkem, který byl uzavřen doma se svou rodinou a nevěděl jsem, co dál. Tak jsem si vzal telefon do vany, protože jsem asi tři čtvrtě knížky napsal ve vaně. Šlo o to, abych se vrátil zpátky k tomu proč jsem začal psát, tak to bylo vlastně, abych se nezbláznil v tom, že z člověka, který má rád volnost, protože moje duše se neustále potřebuje někam pohybovat po tom světě, tak najednou, když vás jako zavřou do toho domácího vězení, tak já jsem měl možnost se buď zbláznit, anebo začít dělat něco konstruktivního. A tak jsem začal psát knihu, což byl řekněme můj sen. Já jsem v roce 2010 jednu rozepsal knihu, ale to bylo spíš přání otce myšlenky, protože jsem napsal asi pět procent knihy a nikdy jsem se dál neposune.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Knihu jste napsal pod pseudonymem "Mike Jedinela", to není vaše jméno. Proč jste zvolil pseudonym?
Mike Jedinela, spisovatel: Pseudonym jsem zvolil z několika důvodů, jeden je ten, že tím, že chci jít do toho světa s tou knihou, tak jsem chtěl použít jméno, které je libozvučnější než to moje občanské a to je jedna věc. Druhá věc je, že já za vším mám vždycky jakoukoli symboliku, takže i ten "Mike" tam je z nějakého důvodu a i ten "Jedinela" je tam z nějakého důvodu, což ostatně se čtenáři mohou dočíst proč to tak je. Další důvod je i ten, že tím jak je to kontroverzní, a že se tam po tom pátrá i v té soutěži po opravdových lidech, tak jsem chtěl alespoň chvíli uchránit rodinu od toho než se na to přijde kdo jsem. Ale je mi jasné, že to dlouho nevydrží.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za odpověď a přeji knize i Vám hodně úspěchů.
Mike Jedinela, spisovatel: Moc děkuji.
Redakčně upraveno / zkráceno.