Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Igor Krajdl, místopředseda Krajského soudu v Ostravě: Dohoda o vině a trestu urychlí a zlevní proces

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V říjnu loňského roku nabyla účinnosti novela, která upravila pravidla pro sjednávání dohody o vině a trestu. Zákonodárce si od změny slibuje zejména častější využívání tohoto institutu v praxi. Téma pro Igor Krajdla, místopředsedu krajského soudu Dobrý den. Pane doktore, institut dohody o vině a trestu byl do českého trestního řádu zaveden už v roce 2012, takže to není úplná taková novinka. Spíš ta novelizace. Dohodou končilo tehdy jen malé procento trestních věcí údajně kvůli administrativní a časové náročnosti. To by měla novelizace změnit, je to tak?

Igor Krajdl, místopředseda Krajského soudu v Ostravě: Já bych neviděl příčinu toho, proč bylo dříve těch dohod málo jenom v té administrativní náročnosti. Ale viděl bych hlavně hlavní příčinu v tom, že samotní obžalovaní nevěděli, co mají od dohody o vině a trestu očekávat. Ta novela, která je účinná od 1.10.2020 se totiž pro případ dohody výrazně snížila. Tzv. spodní hranice trestní sazby v podstatě až na třetinu. To znamená předtím nebyly ty hranice pevně nastaveny. Vycházelo se jenom jaksi z ducha zákona a teď od 1.10. loňského roku je přesně stanoveno, kde může ta spodní hranice trestní sazby v případě dohody začít. To znamená, že ti obžalovaní sami byť podle zákona vědí do čeho jdou jaký trest mohou očekávat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je pravdou, že Moravskoslezský kraj je jedním z regionů, kde se dohoda o vině a trestu využívá nejčastěji?

Igor Krajdl, místopředseda Krajského soudu v Ostravě: Ano, je to pravda. Sice jsme až na druhém místě za Hradcem Králové nicméně nám se na krajském soudě daří skončit dohodou o vině a trestu zhruba deset procent případů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Znamená to, že i pro vás je to rychlejší a snazší cesta.

Igor Krajdl, místopředseda Krajského soudu v Ostravě: On ten případ k soudu jde nicméně soud pouze schvaluje dohodu. To znamená, že místo několika denního ne-li několikaletého hlavního líčení je věc ukončena v jednom veřejném zasedání v průběhu řekněme hodiny.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jenom abych to více rozvedla pro naše diváky. Dohoda spočívá v tom, že obviněný za určitých podmínek přizná spáchání skutku a souhlasí s navrženým trestem. Říkám tady, že za určitých podmínek. O jaké určité podmínky se jedná. Co konkrétně musí splnit, aby k dohodě došlo?

Igor Krajdl, místopředseda Krajského soudu v Ostravě: Každý pachatel v podstatě může tu dohodu o vině a trestu uzavřít. Nicméně musí se samozřejmě pohybovat v těch zákonných mezích, musí zaplatit škodu, kterou trestným činem způsobil. Ale pro něho je výhoda právě v tom, že ten trest nemusí začínat třeba na krajském soudě pěti lety, ale může začínat třemi roky odnětí svobody.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A dohoda, jak už jste sám řekl, vždy souvisí s tím, že musí soud schválit tu dohodu. Stávají se také případy, kdy soud dohodu neschválí?

Igor Krajdl, místopředseda Krajského soudu v Ostravě: Stát se to samozřejmě může. Například pokud trest bude příliš nízký nebo v případě, že by právě ta dohoda nerespektovala práva poškozených a obžalovaný se touto dohodou nezavázal nahradit plnou částku škody, kterou způsobil poškozeným.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Znamená to, že je to výhodnější i pro toho obžalovaného. Dohodnout se na vině a trestu?

Igor Krajdl, místopředseda Krajského soudu v Ostravě: Ano samozřejmě je to výhodnější pro obžalovaného z několika stránek. Může tedy dostat nižší trest než by dostal v klasickém hlavním líčení, protože paragraf 58 odstavec 2 trestního zákoníku a odstavec 3 trestního zákoníku stanoví právě to, že můžeme ukládat trest pod spodní hranici trestní sazby a dalším bonusem je to, že je to pro obžalovaného samozřejmě výrazně levnější co se týče nákladů obhajoby, protože některá hlavní líčení, která trvají dlouho, tak vycházejí na 100, 150, 200 tisíc korun. A tyto náklady si samozřejmě obžalovaný ušetří.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Znamená to z dlouhodobého hlediska, že na Krajském soudě v Ostravě stihnete daleko více případů uzavřít?

Igor Krajdl, místopředseda Krajského soudu v Ostravě: Právě v to doufáme, že to bude důvodem, který nám uvolní cestu k rychlejšímu souzení, že část případů odvede v podstatě tu pracovní zátěž soudců směrem k dohodám a soudci se budou moci věnovat těžkým, náročným případům, kde dohody uzavřené nejsou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste také před chviličku řekl, že i pro toho obžalovaného mimo to, že to bude rychlejší, dostane třeba nižší hranici trestní sazby, ale zároveň také pro ně celý ten proces bude levnější. Uvedl jste, že z dlouhodobého hlediska jsou delší spory, tak stojí 150 až 200 tisíc. O kolik to pro toho obžalovaného bude levnější? Kolik zaplatí v tomto případě když se dohodne?

Igor Krajdl, místopředseda Krajského soudu v Ostravě: Řekl bych toto. V tenhle moment odpadají vlastně všechny náklady obhajoby po hlavním líčení. To znamená místo třeba sta úkonů po dvou tisících korunách to budou tři nebo čtyři úkony po dvou tisících korunách. To znamená ta úspora pro obžalovaného může být výrazná v řádu devadesáti procent nákladů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A lze dohodu o trestu a vině uzavřít i v případech zvlášť závažných zločinů. To znamená například když se jedná o vraždy nebo těžké ublížení na zdraví?

Igor Krajdl, místopředseda Krajského soudu v Ostravě: Ano, samozřejmě dohodu o vině a trestu lze uzavřít ve všech případech i v těch nejtěžších. To znamená u vražd, loupeží, znásilnění. Jen je třeba počítat s tím, že ten trest samozřejmě nebude třeba pod dolní hranicí trestní sazby, ale že místo dvaceti osmi let, které by soud uložil tak jako tak, to bude třeba pětadvacet nebo šestadvacet let, že ten obžalovaný samozřejmě nemůže očekávat v takových případech trest, který by byl výrazně rozdílný oproti trestu, který by dostal normálně. Příkladem může být nedávná dohoda z Hradce Králové, kde obžalovaný ze dvou vražd uzavřel dohodu o vině a trestu a přijal trest doživotí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A jak je to v případech trestního řízení s mladistvými? I tam se může uplatnit dohoda o trestu a vině?

Igor Krajdl, místopředseda Krajského soudu v Ostravě: Dohoda o vině a trestu u mladistvých lze uplatnit pouze v případě, že pachatel již dovršil ke dni uzavření dohody věk 18 let. To znamená u mladších než 18ti letých pachatelů v době řízení tedy dohodu uzavřít nelze, tam lze pouze prohlásit vinu, což je obdobný institut uzavření dohody, tam se pouze nestanoví trest. Nicméně pokud je tedy pachatel mladistvý již dosáhl věku osmnácti let v průběhu řízení, tak dohodu se státním zástupcem uzavřít může.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A je u sjednávání dohody obviněný zastoupen obhájce?

Igor Krajdl, místopředseda Krajského soudu v Ostravě: To zase záleží na konkrétním případu. Pokud není věc tzv. nutnou obhajobou, tak v tom případě se dohoda uzavírá pouze s obviněným je-li věc tzv. nutné obhajoby, to znamená, že obžalovaný musí mít v průběhu řízení obhájce, pak se dohoda výrazný obhájce, ale vždy se dohoda uzavírá s obviněným.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ta novelizace platí a jak už tady bylo řečeno od října loňského roku. Umíte říct kolik takových dohod už jste za tu dobu uzavřeli?

Igor Krajdl, místopředseda Krajského soudu v Ostravě: No my jsme to počítali na konci února. Těch dohod bylo 10. Domnívám se nebo vím o dalších dvou dohodách. To znamená v tuto chvíli my máme dohodu ve dvanácti věcech zhruba s pětadvaceti pachately.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A z našeho pohledu i pohled praxe. Co přináší dohody o vině a trestu?

Igor Krajdl, místopředseda Krajského soudu v Ostravě: Výrazné zrychlení řízení, ale na druhou stranu i uvolnění v podstatě vězeňských kapacit. Máme s takzvanou kriminalitou bílých límečků, kdy je formálně způsobena vysoká škoda. To znamená jsme v sazbě na pět až deset let. A my v podstatě v běžném hlavním líčení toho pachatele musíme takzvaně zavřít. Pokud ten pachatel uzavře dohodu o vině a trestu. Není vyloučeno, aby i při vyšší škodě pokud jde o prvotrestaného pachatele škodu nahradí, zaplatí nějaký peněžitý trest tak, aby ten trest mohl být podmíněný.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mým dnešním hostem byl Igor Krajdl, místopředseda Krajského soudu v Ostravě. Já vám děkuji za rozhovor.

Igor Krajdl, místopředseda Krajského soudu v Ostravě: Nemáte zač. Na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Igor Krajdl, místopředseda Krajského soudu v Ostravě: Dohoda o vině a trestu urychlí a zlevní proces
11. května 2021, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V říjnu loňského roku nabyla účinnosti novela, která upravila pravidla pro sjednávání dohody o vině a trestu. Zákonodárce si od změny slibuje zejména častější využívání tohoto institutu v praxi. Téma pro Igor Krajdla, místopředsedu krajského soudu Dobrý den. Pane doktore, institut dohody o vině a trestu byl do českého trestního řádu zaveden už v roce 2012, takže to není úplná taková novinka. Spíš ta novelizace. Dohodou končilo tehdy jen malé procento trestních věcí údajně kvůli administrativní a časové náročnosti. To by měla novelizace změnit, je to tak?

Igor Krajdl, místopředseda Krajského soudu v Ostravě: Já bych neviděl příčinu toho, proč bylo dříve těch dohod málo jenom v té administrativní náročnosti. Ale viděl bych hlavně hlavní příčinu v tom, že samotní obžalovaní nevěděli, co mají od dohody o vině a trestu očekávat. Ta novela, která je účinná od 1.10.2020 se totiž pro případ dohody výrazně snížila. Tzv. spodní hranice trestní sazby v podstatě až na třetinu. To znamená předtím nebyly ty hranice pevně nastaveny. Vycházelo se jenom jaksi z ducha zákona a teď od 1.10. loňského roku je přesně stanoveno, kde může ta spodní hranice trestní sazby v případě dohody začít. To znamená, že ti obžalovaní sami byť podle zákona vědí do čeho jdou jaký trest mohou očekávat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je pravdou, že Moravskoslezský kraj je jedním z regionů, kde se dohoda o vině a trestu využívá nejčastěji?

Igor Krajdl, místopředseda Krajského soudu v Ostravě: Ano, je to pravda. Sice jsme až na druhém místě za Hradcem Králové nicméně nám se na krajském soudě daří skončit dohodou o vině a trestu zhruba deset procent případů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Znamená to, že i pro vás je to rychlejší a snazší cesta.

Igor Krajdl, místopředseda Krajského soudu v Ostravě: On ten případ k soudu jde nicméně soud pouze schvaluje dohodu. To znamená, že místo několika denního ne-li několikaletého hlavního líčení je věc ukončena v jednom veřejném zasedání v průběhu řekněme hodiny.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jenom abych to více rozvedla pro naše diváky. Dohoda spočívá v tom, že obviněný za určitých podmínek přizná spáchání skutku a souhlasí s navrženým trestem. Říkám tady, že za určitých podmínek. O jaké určité podmínky se jedná. Co konkrétně musí splnit, aby k dohodě došlo?

Igor Krajdl, místopředseda Krajského soudu v Ostravě: Každý pachatel v podstatě může tu dohodu o vině a trestu uzavřít. Nicméně musí se samozřejmě pohybovat v těch zákonných mezích, musí zaplatit škodu, kterou trestným činem způsobil. Ale pro něho je výhoda právě v tom, že ten trest nemusí začínat třeba na krajském soudě pěti lety, ale může začínat třemi roky odnětí svobody.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A dohoda, jak už jste sám řekl, vždy souvisí s tím, že musí soud schválit tu dohodu. Stávají se také případy, kdy soud dohodu neschválí?

Igor Krajdl, místopředseda Krajského soudu v Ostravě: Stát se to samozřejmě může. Například pokud trest bude příliš nízký nebo v případě, že by právě ta dohoda nerespektovala práva poškozených a obžalovaný se touto dohodou nezavázal nahradit plnou částku škody, kterou způsobil poškozeným.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Znamená to, že je to výhodnější i pro toho obžalovaného. Dohodnout se na vině a trestu?

Igor Krajdl, místopředseda Krajského soudu v Ostravě: Ano samozřejmě je to výhodnější pro obžalovaného z několika stránek. Může tedy dostat nižší trest než by dostal v klasickém hlavním líčení, protože paragraf 58 odstavec 2 trestního zákoníku a odstavec 3 trestního zákoníku stanoví právě to, že můžeme ukládat trest pod spodní hranici trestní sazby a dalším bonusem je to, že je to pro obžalovaného samozřejmě výrazně levnější co se týče nákladů obhajoby, protože některá hlavní líčení, která trvají dlouho, tak vycházejí na 100, 150, 200 tisíc korun. A tyto náklady si samozřejmě obžalovaný ušetří.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Znamená to z dlouhodobého hlediska, že na Krajském soudě v Ostravě stihnete daleko více případů uzavřít?

Igor Krajdl, místopředseda Krajského soudu v Ostravě: Právě v to doufáme, že to bude důvodem, který nám uvolní cestu k rychlejšímu souzení, že část případů odvede v podstatě tu pracovní zátěž soudců směrem k dohodám a soudci se budou moci věnovat těžkým, náročným případům, kde dohody uzavřené nejsou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste také před chviličku řekl, že i pro toho obžalovaného mimo to, že to bude rychlejší, dostane třeba nižší hranici trestní sazby, ale zároveň také pro ně celý ten proces bude levnější. Uvedl jste, že z dlouhodobého hlediska jsou delší spory, tak stojí 150 až 200 tisíc. O kolik to pro toho obžalovaného bude levnější? Kolik zaplatí v tomto případě když se dohodne?

Igor Krajdl, místopředseda Krajského soudu v Ostravě: Řekl bych toto. V tenhle moment odpadají vlastně všechny náklady obhajoby po hlavním líčení. To znamená místo třeba sta úkonů po dvou tisících korunách to budou tři nebo čtyři úkony po dvou tisících korunách. To znamená ta úspora pro obžalovaného může být výrazná v řádu devadesáti procent nákladů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A lze dohodu o trestu a vině uzavřít i v případech zvlášť závažných zločinů. To znamená například když se jedná o vraždy nebo těžké ublížení na zdraví?

Igor Krajdl, místopředseda Krajského soudu v Ostravě: Ano, samozřejmě dohodu o vině a trestu lze uzavřít ve všech případech i v těch nejtěžších. To znamená u vražd, loupeží, znásilnění. Jen je třeba počítat s tím, že ten trest samozřejmě nebude třeba pod dolní hranicí trestní sazby, ale že místo dvaceti osmi let, které by soud uložil tak jako tak, to bude třeba pětadvacet nebo šestadvacet let, že ten obžalovaný samozřejmě nemůže očekávat v takových případech trest, který by byl výrazně rozdílný oproti trestu, který by dostal normálně. Příkladem může být nedávná dohoda z Hradce Králové, kde obžalovaný ze dvou vražd uzavřel dohodu o vině a trestu a přijal trest doživotí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A jak je to v případech trestního řízení s mladistvými? I tam se může uplatnit dohoda o trestu a vině?

Igor Krajdl, místopředseda Krajského soudu v Ostravě: Dohoda o vině a trestu u mladistvých lze uplatnit pouze v případě, že pachatel již dovršil ke dni uzavření dohody věk 18 let. To znamená u mladších než 18ti letých pachatelů v době řízení tedy dohodu uzavřít nelze, tam lze pouze prohlásit vinu, což je obdobný institut uzavření dohody, tam se pouze nestanoví trest. Nicméně pokud je tedy pachatel mladistvý již dosáhl věku osmnácti let v průběhu řízení, tak dohodu se státním zástupcem uzavřít může.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A je u sjednávání dohody obviněný zastoupen obhájce?

Igor Krajdl, místopředseda Krajského soudu v Ostravě: To zase záleží na konkrétním případu. Pokud není věc tzv. nutnou obhajobou, tak v tom případě se dohoda uzavírá pouze s obviněným je-li věc tzv. nutné obhajoby, to znamená, že obžalovaný musí mít v průběhu řízení obhájce, pak se dohoda výrazný obhájce, ale vždy se dohoda uzavírá s obviněným.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ta novelizace platí a jak už tady bylo řečeno od října loňského roku. Umíte říct kolik takových dohod už jste za tu dobu uzavřeli?

Igor Krajdl, místopředseda Krajského soudu v Ostravě: No my jsme to počítali na konci února. Těch dohod bylo 10. Domnívám se nebo vím o dalších dvou dohodách. To znamená v tuto chvíli my máme dohodu ve dvanácti věcech zhruba s pětadvaceti pachately.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A z našeho pohledu i pohled praxe. Co přináší dohody o vině a trestu?

Igor Krajdl, místopředseda Krajského soudu v Ostravě: Výrazné zrychlení řízení, ale na druhou stranu i uvolnění v podstatě vězeňských kapacit. Máme s takzvanou kriminalitou bílých límečků, kdy je formálně způsobena vysoká škoda. To znamená jsme v sazbě na pět až deset let. A my v podstatě v běžném hlavním líčení toho pachatele musíme takzvaně zavřít. Pokud ten pachatel uzavře dohodu o vině a trestu. Není vyloučeno, aby i při vyšší škodě pokud jde o prvotrestaného pachatele škodu nahradí, zaplatí nějaký peněžitý trest tak, aby ten trest mohl být podmíněný.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mým dnešním hostem byl Igor Krajdl, místopředseda Krajského soudu v Ostravě. Já vám děkuji za rozhovor.

Igor Krajdl, místopředseda Krajského soudu v Ostravě: Nemáte zač. Na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-11-05-2021-17-14