Host dne

Petr Kausta, předseda správní rady Nadačního fondu Paragraf: Krajský soud v Ostravě slaví 100. narozeniny

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Krajský soud v Ostravě slaví v letošním roce sté narozeniny. K té příležitosti se veřejnosti otevře možnost podívat se na pitevnu, do vězení nebo si prohlédnout prostory krajského soudu. Další podrobnosti už Petr Kausta, předseda správní rady Nadačního fondu Paragraf. Dobrý den, pane doktore, vítejte.

Petr Kausta, předseda správní rady Nadační fond Paragraf: Dobrý den všem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane doktore, před dvěma lety proběhla úspěšná akce "Noc práva", která měla hlavně popularizovat právo a lidem přiblížit, jak to chodí u soudu. Letošní akce trošku na ni navazuje. Hlavním tématem je 100 let Krajského soudu v Ostravě. Je to tak?

Petr Kausta, předseda správní rady Nadační fond Paragraf: Ano, je to tak, protože ta akce před těmi dvěma lety byla velmi úspěšná a účastnily se soudy, státní zastupitelství, policií a další subjekty. Tak se tenkrát na nás vedení krajského soudu obrátilo s tím, že až se bude slavit 100 let, zda bychom do toho s nimi nešli. Letos jsme byli osloveni, takže proto se to koná a jsme rádi, že jsme opět připravili velmi bohatý program.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Než se k němu dostaneme, řekněte ještě před těmi dvěma lety, o co nejvíc měli lidé zájem? Co je nejvíce zajímalo? Co je takovým největším tahákem i letos?

Petr Kausta, předseda správní rady Nadační fond Paragraf: Já si myslím, že měli zájem téměř o všechno, že to bylo zajímavé, pro ně něco nového. Přišlo tisíce lidí bych řekl. Samozřejmě tahákem byl pro mě překvapivě Ústav soudního lékařství, kde se lidé chtěli jít podívat na pitevnu, kde byla komentovaná prohlídka. Stejně tak je tomu letos, oni už jsou téměř v uvozovkách vyprodání, je o to velký zájem. Myslím si, že potom se asi o tom budeme bavit, že bude třeba se, co nejdříve registrovat. Určitě simulované soudní procesy byly zajímavé, protože tam jde o to, že to je skutečně příběh, který se stal. Nejsou tam žádní herci, ale ti protagonisté, soudce, státní zástupce, advokát, samozřejmě pachatel není ten, který tam byl, ale je tam někdo ze soudů, kdo o toho zahraje toho pachatele, ale je to příběh, který se opravdu stal.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jenom připomenu, že Krajský soud v Ostravě je o dva roky mladší než první československá ústava, co se také před těmi dvěma lety připomínalo?

Petr Kausta, předseda správní rady Nadační fond Paragraf: V zásadě my jsme měli zájem o to každý rok dělat noc práva. Teď zase v době covidu to nebylo, protože nebylo možné, aby se sešlo více lidí. I lidé měli samozřejmě nějakou obavu se někde stýkat více, takže jsme rádi, že jsme mohli teď navázat na těch sto let Krajského soudu v Ostravě a trošku si tu akci oživit. Je trošku menší než to bylo před těmi dvěma lety, ale v zásadě se zúčastňují stejné subjekty. Musím říct, že všichni byli velmi nadšeni, všechny ty složky, které tam jsou poskytly neuvěřitelnou součinnost lidí. Takže si myslím, že se mají, na co těšit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Letos se také bude hodně besedovat. Jaké je právní povědomí? Kolik je tady moravskoslezských zájemců třeba o soudnictví anebo vůbec o to, dozvědět se něco nového? Z těch vašich zkušenosti, padají tam i takové erudované otázky nebo jsou to ryze úplně amatérské?

Petr Kausta, předseda správní rady Nadační fond Paragraf: Já si myslím, že jsou obojího druhu. Já neumím zhodnotit jaké tady je právní povědomí. Obecně si myslím, že je špatné právě z mnoha důvodů. Nízká vzdělanost v právu od základních škol. Pak samozřejmě jsou to určitě představy o právu. Pak je to bohužel prezentace našich ústavních činitelů, vládních činitelů, kteří sami nerespektují předpisy a tím dávají špatný příklad veřejnosti, kteří si myslí, když můžou oni, tak můžeme i my samozřejmě. Proto si myslím, že takové akce jsou velmi prospěšné, kde se ti lidí můžou zeptat těch konkrétních soudců, státních zástupců, advokátů, soudních znalců, policistů na jejich názory, že jsou to lidé z masa a kostí, že jsou normální a že mají zájem tu svoji práci dělat dobře, aby to tady fungovalo, abychom se cítili bezpečně, abychom byli právní stát.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Máme tady v Moravskoslezském kraji dost soudců, advokátů, právníků nebo nám chybí?

Petr Kausta, předseda správní rady Nadační fond Paragraf: Já si myslím, že je určitě dost. Neumím teď posoudit, které složce, kdo chybí. Ale vím, že třeba Vězeňská služba v rámci i této akce své prezentace vazební věznice v Ostravě v rámci své přednášky určitě bude snažit se přilákat zájemce do jejich řad. Možná i policie, ale nechci za ně mluvit, ale takové signály určitě jsou, protože zájemců a dobrých lidí není nikdy dost. Myslím si, že tyhle složky o to budou mít zájem se prezentovat i z těchto důvodů, aby přilákali lidi.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: My se bavíme o akci, která proběhne 26. května. Budou to sté narozeniny Krajského soudu v Ostravě. Nebude ta akce probíhat jenom v Ostravě na Krajském soudě. Jmenuji, kde všude. Já vím od Vás, že to bude Olomouc, Frýdek Místek a různé části Ostravy.

Petr Kausta, předseda správní rady Nadační fond Paragraf: Ano, to znamená, hlavní program nebo část od hlavního programu je na Krajském soudě v Ostravě přímo a přilehlé vazební věznici, kde budou prohlídky jen pro školy vybrané z bezpečnostních důvodů. Pak to bude Okresní soud v Ostravě, kde bude vevnitř jednak pro zase program pro školy dopoledne a odpoledne pro širokou veřejnost, kde bude simulovaný soudní proces. Budou tam dvě přednášky policistů. Jedna také velmi zajímavá bych řekl k tomu, co se odehrálo; střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě v Porubě. Pak tam bude téma drog, velmi zajímavé. Samozřejmě simulovaný soudní proces také pro veřejnost. Co bude zajímavé je, že na prostranství vedle Okresního soudu v Porubě bude velká akce z hlediska technika policie, zbraně, vozidla, městská policie, která tam bude mít svoji techniku, psi, koně. Budou tam hasiči se svojí technikou, bude tam i vězeňská služba s vězeňským autobusem, svými vozidly. Takže to je v Porubě a kromě toho ještě Ústav soudního lékařství při Fakultní nemocnici, kde budou ty komentované prohlídky zase v Ústavu soudního lékařství, pitevny a tak dále. To láká lidi velmi k mému překvapení. Neuvidí samozřejmě pitvu lidí, osoby nějaké. To všechno bude 26. 5. Kromě toho to bude ve Frýdku Místku 26. 5., kde ta akce proběhne pouze na okresním soudě, kde budou komentované prohlídky soudu ve Frýdku Místku a plus besedy. Zapomněl jsem ještě na to, že v v Ostravě na krajském soudě bude film Dvanáct rozhněvaných mužů, kde bude následně panelová diskuze soudce, advokát a státní zástupce. Lidi se budou moc ptát, proč to tak je, jak to trestní řízení probíhal. Budou tam i přednášky v budově krajského soudu, právě vazební věznice, policie, kde budou další zbraně. Bude tam advokátní komora. Budou se moct optat, budou tam civilní soudci, trestní soudci se státním zástupcem a bude tam taky probační a mediační služba, která samozřejmě je také součástí trestního řízení. Nesmím zapomenout i na to, že proběhne divadelní představení. Dvě divadelní představení dopoledne a odpoledne v divadle Myron, Divadlo "12", kde bude zase americká inscenace. Filmy s následnou panelovou diskuzí zase soudce, advokát, státní zástupce.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je opravdu nabitý program. A to jste ještě neřekl všechno.

Petr Kausta, předseda správní rady Nadační fond Paragraf: Ještě jsem chtěl říct, se omlouvám, bude v krajském soudě pobočka Olomouc, ale 28. 5. v sobotu budou dvě prohlídky toho soudu v Olomouci, takže to je ještě poslední program.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zmínil jste hodně diskuzí, hodně besed, různé prohlídky. Na ty je třeba se dopředu přihlásit?

Petr Kausta, předseda správní rady Nadační fond Paragraf: Ano, my máme program na našem webu Nadačního fondu www.nfparagraf.cz, kde je kolonka projekty a v rámci projektu Ostravské paragrafy sto let Krajského soudu v Ostravě. Tam je podrobný program, kdy část programu je pro školy, kde se nedá zaregistrovat, ale pak u každého programu, u každé jednotlivé prohlídky, besedy je v zásadě link, kde se dá najet na registrační formulář, přihlásit se. Tam se člověk přihlásí, přijde mu potom vstupenka, informace mailem, aby věděl kdy, kde se má dostavit. Takže je to velmi podrobné. Doporučuji se rychle hlásit, protože je o to opravdu zájem. Lidi už se začínají hlásit, za pár dní už máme hodně lidí přihlášených.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jenom připomínám, že rezervaci, teď už vidí lidé titulek adresy, kde se mohou rezervovat. Mě by ještě zajímalo, o čem bude ten film Dvanáct rozhněvaných mužů. Můžete stručně přiblížit děj nebo je to překvapení?

Petr Kausta, předseda správní rady Nadační fond Paragraf: Myslím si, že mi to upoutáváme taky zhruba o čem to je. Neřeknu výsledek, ale je to jeden takový můj osobní film, který mám strašně rád, který mě přivedl k tomu, že dělám advokacii a právo jako takové. Je to americký film, kde hraje i náš herec Voskovec a je to v zásadě o práci porotců, kteří se sejdou k tomu, aby rozhodli o vině, nevině černošského chlapce, který je obviněn z vraždy svého otce. V zásadě se vyvíjí ta jejich poradní činnost. Jak se odvíjí, jak jednotlivě přemýšlejí ti porotci. Je tam vidět jak jsou důležité detaily. Každý jednotlivý detail a jak je důležitě každou tu věc, zejména trestní podrobně jaksi vyšetřit a zkoumat. Je to strašně pěkný film. Určitě k tomu je potom velmi zajímavá ta panelová diskuze, kde se můžou právě soudce, státního zástupce, advokáta zeptat, jak to vidí každý ze svého pohledu. To je na tom to krásné, co nikdy se normálně takhle nedozví a neotevře se jim ten soudce ten státní zástupce v rámci takovéto diskuze.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane doktore, já Vám děkuji za rozhovor a vám jenom připomínám sto let Krajského soudu v Ostravy 26. května.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat