Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Následky COVID-19, Opava hledá v rozpočtu 13%

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Hostem ve studiu je primátor Opavy Tomáš Navrátil a naším tématem je pandemické období a jeho následky. Dobrý den vám u televizních obrazovek. Hezké odpoledne v našem studiu, dobrý den pane primátore

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Dobrý den také.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Vrátíme se úplně na začátek března, co je v Opavě spojené s prvními dny epidemie?

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Úplně na začátku byla ta velká neznalost toho, co vlastně COVID-19 je, co s ním přichází. Myslím si ale, že jsme velice rychle začali reagovat a že jsme hledali řešení, i když v té chvíli nebyly dostupné ochranné bezpečnostní pomůcky, roušky a pod. Bylo sporné co bude, jak dlouho to bude trvat. Myslím si, že se to velice rychle dostalo do nějakého standardu, nastavili jsme si pravidla toho budoucího provozu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jaký byl váš osobní odhad jak to může dlouho trvat, protože když se zavřely školy tak mnozí z nás si říkali, to bude něco jako kdysi chřipkové prázdniny týden, dva týdny a pomine to. Nakonec jsou z toho nejdelší prázdniny, které děti měly, některé od března až do září. Jaký byl tedy váš odhad?

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Asi nějak podobně jsem to předpokládal, že skutečně se jedná o nějakých čtrnáct dnů maximálně do měsíce. Byl jsem překvapen, že to trvá tak dlouho, že se skutečně ten nouzový stav takhle prodlužoval. Nečekali jsme to, nicméně jsme na to reagovali v rámci možností které byly. Musím říct, že i v rámci uzavírání těch škol se dobře komunikovalo se školami včetně ředitelů, učitelů. Ti se snažili v rámci možností, které měli, zaujmout i on line výukovými programy. Nakonec se to i v tom školství zvládlo, i když to bylo nelehké, hlavně pro rodiče. Reakce byly pozitivní a myslím si, že učitelé a školství se k tomu skutečně postavilo dobře a i ty děti to zvládly.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Opava měla výborně fungující krizový štáb. Poodkryjte trošku roušku toho krizového štábu, jak to fungovalo uvnitř?

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Já bych tedy prostřednictvím tohoto zpravodajství chtěl poděkovat krizovém štábu, té akční skupině, tomu hlavnímu středu. Na začátku jsme se to také učili, protože jsme si nastavovali pravidla jak to bude. Velice schopný tým nastavil veškerou pomoc zejména lidem v té první linii. Museli jsme se postarat o domovy důchodců, pomáhali jsme nemocnicím, pomáhali jsme samozřejmě sociálním službám, hasičům, policii a pod. Každodenně to bylo úplně stejné, ráno jsme přišli měli jsme on-line telefonní linky, takže jsme věděli, co nás všechno čeká, jaké jsou potřeby. S místními firmami a s našimi organizacemi jsme se domlouvali a nechali si šít nebo jsme si sami ušili roušky. Bylo spoustu dobrovolníků a dárců, kteří nám roušky dávali. My jsme skutečně každé ráno nastavili to, co se bude ten daný den dělat. Ve spolupráci s ČČK jsme objednávali obědy, nakupovali léky a vše distribuovali pro místní občany. Byla to taková denní rutinní práce, ale každý den tam přišla nějaká nová inovativní myšlenka, která ten proces trošičku zlepšila a urychlila. Od místních podnikatelů jsme měli k dispozici osobní automobily pro ten rozvoz. Musím říci, ty odezvy občanů, když přijedete k nějaké důchodkyni, starší paní, která prostě už sama nezvládala situaci, a dovezli jsme jí léky nebo oběd, tak nám děkovali, posílali dopisy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Když jste vyjmenoval, co všechno jste zakomponovali do fungování krizového štábu, jestli jste dováželi nákupy, léky, a obstarávali spoustu jiných věcí,šití roušek, tak kolik lidí do toho bylo zapojeno?

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Těch přímých byly skutečně desítky lidí nejenom od nás z úřadu, ale i spolupráce se skauty, s Českým červeným křížem, s městskou policií, s dobrovolníky. Měli jsme velkou řadu dobrovolníků, kteří nabídli svou pomoc, i z řad našeho úřadu. My jsme se rozhodli ty informace přenášet na lidi co nejrychleji, tzn. vydávali jsme aktuální letáky, které šly do všech schránek do celého města a městských částí, aby ti lidi byli aktuálně informováni a informace nebyly staré. Takže skutečně desítky desítky lidí a dobrovolníků, kteří nám pomáhali a za to jsme moc vděčni.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Když jste zmínil magistrát, jak jste fungovali do začátku června a kdy jste vlastně naskočili do toho běžného provozu?

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: My jsme po celou dobu drželi službu pro lidi, úřad jako takový byl sice nouzovým stavem uzavřen, ale veškeré agendy jsme řešili prostřednictvím internetu, telefonicky. Pokud bylo skutečně potřeba, tak jsme udělali i takové opatření, že kdyby někdo nemohl přejet přes hranice, protože potřeboval pas, tak jsme zajistili, aby ten člověk mohl dojít k budově, abychom mohli ten pas vystavit, a aby ho ten člověk měl k dispozici. Fungovali jsme na směnný provoz, tzn. museli jsme udělat skupiny tak, aby se vzájemně ty agendy nepotkávali, abychom skutečně zajistili to, že nebudeme muset uzavřít nějaké oddělení, odbor nebo celou část magistrátu. Střídali jsme se obden tak, aby se ty dvě skupiny nepotkali a díky tomuto nastavení se skutečně podařilo, že jsme na magistrátě koronavirus neměli a tím pádem jsme chránili naše občany.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Spousta činností se během té doby zastavila, možná nejhůř na tom byla kultura, pomůžete jí ?

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: S kulturou to bylo velice složité, protože kultura samozřejmě byla silně zasažena, např. Městské divadlo vůbec neprovozovalo svou činnost takže měli velké výpadky na příjmech. Navíc jsme museli všude plošně dezinfikovat a čistit tak, aby nedošlo k nějakému zamoření. My jsme to dělali ve všech našich organizacích jak na úřadě, tak ve všech organizacích které k městu patří a také na školách, aby i po nástupu těch dětí byly ty prostory plošně vyčištěny a dezinfikovány,aby se nemohl virus dál šířit. Uvidíme co do budoucna, samozřejmě ty výpadky v této chvíli stále sčítáme, máme připraven rozpočet, kdy snižujeme zhruba o 13 procent. Celý magistrát, včetně všech našich městských organizací, ať už příspěvkových nebo obchodních mají za úkol snížit svůj rozpočet v letošním roce o 13 procent. Co bude s kulturou dál? Všechno se pomalinku rozjíždí akce, galerie začínají fungovat. Byli jsme teda nuceni v rámci kultury zrušit venkovní hudební festivaly, což nás moc mrzí. To jsou velice navštěvované akce veřejností, jsou to pěkné akce, včetně výstav. Zrušili jsme i velký festival, bohužel. Občané ani veřejnost nepřijdou o tyto krásné akce, akorát se posunuly v čase, posunuli jsme je do příštího roku. Věřím, že tu kulturu zvládneme nastartovat tak, aby fungovala.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak Opava podpoří nebo podpořila drobné podnikatele a živnostníky?

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: My jsme vypsali dva podpůrné programy formou darovacích smluv. Jednalo se o program COVID I a COVID II. COVID I. se staral zejména o podnikatele, OSVČ, kteří měli nařízením vlády uzavřeny své provozovny a řešili jsme celé území Opavska. A potom to byl COVID II., který se dotýkal zejména OSVČ a menších podnikatelů s obratem do pěti milionů korun, a tady jsme řešili, že provozovny nemusely být uzavřeny, ale jejich činnost byla významně omezena. V té první výzvě jsme dávali 20 tisíc korun na jedno IČO, v té druhé výzvě pro ty menší živnostníky to bylo 10 tisíc.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jaký byl zájem ze strany živnostníků a podnikatelů?

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Můžu říci konkrétní čísla, v rámci COVIDu I. bylo celkově 689 žádostí z toho 450 bylo úspěšných. My jsme museli zhodnotit zda jsou všechny náležitosti v pořádku, jestli nejsou zadlužení a tak dál. Celkově jsme vydali 9 milionu korun a v COVIDu 2 bylo celkem 367 žádostí z toho 290 uspělo a bylo to za necelé tři miliony korun.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Bylo něco za tu dobu, co se v Opavě úplně zastavilo?

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Úplně zastavilo asi ne, řekl bych, že se hodně zpomalilo. Samozřejmě každý se s tím pral tak jak uměl. Asi se úplně zastavil život v restauracích a hospodách, které skutečně byly úplně uzavřeny. Ti lidé se skutečně nemohli navštěvovat ani v těch rodinách, to znamená i ten útlum sociálního a společenského žití. Nicméně věřím tomu, že prostřednictvím dnešních moderních technologií a internetu jsme se alespoň touto formou mohli vidět a mohli komunikovat, takže myslím že úplně uzavřeno nebylo, ale bylo silně omezeno.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Vy jste sám zmínil, že budete hledat 13 procent ve svém rozpočtu, jak ta bude těžké? Co budete škrtat?

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: No, to uvidíme, protože ten úkol trvá. Měl by být splněn, nebo bude splněn do půlky července. Někde to bude samozřejmě jednodušší někde těžší. Na těch odborech, kde ty akce třeba neproběhly, tak tam to bude jednoduché najít, protože ty peníze tam prostě zůstaly. U některých to bude složitější, protože mají právě výpadky na příjmové straně, jsou to třeba ty obchodní společnosti, které neměly právě příjmy z těch z těch vstupů a podobně. Tam se to bude hledat složitěji. Těch 13 procent je taková nějaká moje představa, už jsem to s většinou odborů konzultoval a budou schopni to zvládnout i s těmi jejich společnostmi. Někteří budou na hraně, někteří to samozřejmě nesplní, protože investice nebo opravy proběhly v období před koronavirem. Tzn. oni značnou část těch svých finančních prostředků už vyčerpali. Ale samozřejmě s tím přihlédnutím toho, že je to rozloženo do celého roku takže věřím, že se to podaří. Uvidíme co bude příští rok.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane primátore já vám děkuji za rozhovor.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Také děkuji, krásný den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Vám děkuji za pozornost. Mějte hezké prázdniny.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Následky COVID-19, Opava hledá v rozpočtu 13%
14. července 2020, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Hostem ve studiu je primátor Opavy Tomáš Navrátil a naším tématem je pandemické období a jeho následky. Dobrý den vám u televizních obrazovek. Hezké odpoledne v našem studiu, dobrý den pane primátore

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Dobrý den také.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Vrátíme se úplně na začátek března, co je v Opavě spojené s prvními dny epidemie?

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Úplně na začátku byla ta velká neznalost toho, co vlastně COVID-19 je, co s ním přichází. Myslím si ale, že jsme velice rychle začali reagovat a že jsme hledali řešení, i když v té chvíli nebyly dostupné ochranné bezpečnostní pomůcky, roušky a pod. Bylo sporné co bude, jak dlouho to bude trvat. Myslím si, že se to velice rychle dostalo do nějakého standardu, nastavili jsme si pravidla toho budoucího provozu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jaký byl váš osobní odhad jak to může dlouho trvat, protože když se zavřely školy tak mnozí z nás si říkali, to bude něco jako kdysi chřipkové prázdniny týden, dva týdny a pomine to. Nakonec jsou z toho nejdelší prázdniny, které děti měly, některé od března až do září. Jaký byl tedy váš odhad?

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Asi nějak podobně jsem to předpokládal, že skutečně se jedná o nějakých čtrnáct dnů maximálně do měsíce. Byl jsem překvapen, že to trvá tak dlouho, že se skutečně ten nouzový stav takhle prodlužoval. Nečekali jsme to, nicméně jsme na to reagovali v rámci možností které byly. Musím říct, že i v rámci uzavírání těch škol se dobře komunikovalo se školami včetně ředitelů, učitelů. Ti se snažili v rámci možností, které měli, zaujmout i on line výukovými programy. Nakonec se to i v tom školství zvládlo, i když to bylo nelehké, hlavně pro rodiče. Reakce byly pozitivní a myslím si, že učitelé a školství se k tomu skutečně postavilo dobře a i ty děti to zvládly.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Opava měla výborně fungující krizový štáb. Poodkryjte trošku roušku toho krizového štábu, jak to fungovalo uvnitř?

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Já bych tedy prostřednictvím tohoto zpravodajství chtěl poděkovat krizovém štábu, té akční skupině, tomu hlavnímu středu. Na začátku jsme se to také učili, protože jsme si nastavovali pravidla jak to bude. Velice schopný tým nastavil veškerou pomoc zejména lidem v té první linii. Museli jsme se postarat o domovy důchodců, pomáhali jsme nemocnicím, pomáhali jsme samozřejmě sociálním službám, hasičům, policii a pod. Každodenně to bylo úplně stejné, ráno jsme přišli měli jsme on-line telefonní linky, takže jsme věděli, co nás všechno čeká, jaké jsou potřeby. S místními firmami a s našimi organizacemi jsme se domlouvali a nechali si šít nebo jsme si sami ušili roušky. Bylo spoustu dobrovolníků a dárců, kteří nám roušky dávali. My jsme skutečně každé ráno nastavili to, co se bude ten daný den dělat. Ve spolupráci s ČČK jsme objednávali obědy, nakupovali léky a vše distribuovali pro místní občany. Byla to taková denní rutinní práce, ale každý den tam přišla nějaká nová inovativní myšlenka, která ten proces trošičku zlepšila a urychlila. Od místních podnikatelů jsme měli k dispozici osobní automobily pro ten rozvoz. Musím říci, ty odezvy občanů, když přijedete k nějaké důchodkyni, starší paní, která prostě už sama nezvládala situaci, a dovezli jsme jí léky nebo oběd, tak nám děkovali, posílali dopisy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Když jste vyjmenoval, co všechno jste zakomponovali do fungování krizového štábu, jestli jste dováželi nákupy, léky, a obstarávali spoustu jiných věcí,šití roušek, tak kolik lidí do toho bylo zapojeno?

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Těch přímých byly skutečně desítky lidí nejenom od nás z úřadu, ale i spolupráce se skauty, s Českým červeným křížem, s městskou policií, s dobrovolníky. Měli jsme velkou řadu dobrovolníků, kteří nabídli svou pomoc, i z řad našeho úřadu. My jsme se rozhodli ty informace přenášet na lidi co nejrychleji, tzn. vydávali jsme aktuální letáky, které šly do všech schránek do celého města a městských částí, aby ti lidi byli aktuálně informováni a informace nebyly staré. Takže skutečně desítky desítky lidí a dobrovolníků, kteří nám pomáhali a za to jsme moc vděčni.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Když jste zmínil magistrát, jak jste fungovali do začátku června a kdy jste vlastně naskočili do toho běžného provozu?

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: My jsme po celou dobu drželi službu pro lidi, úřad jako takový byl sice nouzovým stavem uzavřen, ale veškeré agendy jsme řešili prostřednictvím internetu, telefonicky. Pokud bylo skutečně potřeba, tak jsme udělali i takové opatření, že kdyby někdo nemohl přejet přes hranice, protože potřeboval pas, tak jsme zajistili, aby ten člověk mohl dojít k budově, abychom mohli ten pas vystavit, a aby ho ten člověk měl k dispozici. Fungovali jsme na směnný provoz, tzn. museli jsme udělat skupiny tak, aby se vzájemně ty agendy nepotkávali, abychom skutečně zajistili to, že nebudeme muset uzavřít nějaké oddělení, odbor nebo celou část magistrátu. Střídali jsme se obden tak, aby se ty dvě skupiny nepotkali a díky tomuto nastavení se skutečně podařilo, že jsme na magistrátě koronavirus neměli a tím pádem jsme chránili naše občany.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Spousta činností se během té doby zastavila, možná nejhůř na tom byla kultura, pomůžete jí ?

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: S kulturou to bylo velice složité, protože kultura samozřejmě byla silně zasažena, např. Městské divadlo vůbec neprovozovalo svou činnost takže měli velké výpadky na příjmech. Navíc jsme museli všude plošně dezinfikovat a čistit tak, aby nedošlo k nějakému zamoření. My jsme to dělali ve všech našich organizacích jak na úřadě, tak ve všech organizacích které k městu patří a také na školách, aby i po nástupu těch dětí byly ty prostory plošně vyčištěny a dezinfikovány,aby se nemohl virus dál šířit. Uvidíme co do budoucna, samozřejmě ty výpadky v této chvíli stále sčítáme, máme připraven rozpočet, kdy snižujeme zhruba o 13 procent. Celý magistrát, včetně všech našich městských organizací, ať už příspěvkových nebo obchodních mají za úkol snížit svůj rozpočet v letošním roce o 13 procent. Co bude s kulturou dál? Všechno se pomalinku rozjíždí akce, galerie začínají fungovat. Byli jsme teda nuceni v rámci kultury zrušit venkovní hudební festivaly, což nás moc mrzí. To jsou velice navštěvované akce veřejností, jsou to pěkné akce, včetně výstav. Zrušili jsme i velký festival, bohužel. Občané ani veřejnost nepřijdou o tyto krásné akce, akorát se posunuly v čase, posunuli jsme je do příštího roku. Věřím, že tu kulturu zvládneme nastartovat tak, aby fungovala.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak Opava podpoří nebo podpořila drobné podnikatele a živnostníky?

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: My jsme vypsali dva podpůrné programy formou darovacích smluv. Jednalo se o program COVID I a COVID II. COVID I. se staral zejména o podnikatele, OSVČ, kteří měli nařízením vlády uzavřeny své provozovny a řešili jsme celé území Opavska. A potom to byl COVID II., který se dotýkal zejména OSVČ a menších podnikatelů s obratem do pěti milionů korun, a tady jsme řešili, že provozovny nemusely být uzavřeny, ale jejich činnost byla významně omezena. V té první výzvě jsme dávali 20 tisíc korun na jedno IČO, v té druhé výzvě pro ty menší živnostníky to bylo 10 tisíc.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jaký byl zájem ze strany živnostníků a podnikatelů?

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Můžu říci konkrétní čísla, v rámci COVIDu I. bylo celkově 689 žádostí z toho 450 bylo úspěšných. My jsme museli zhodnotit zda jsou všechny náležitosti v pořádku, jestli nejsou zadlužení a tak dál. Celkově jsme vydali 9 milionu korun a v COVIDu 2 bylo celkem 367 žádostí z toho 290 uspělo a bylo to za necelé tři miliony korun.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Bylo něco za tu dobu, co se v Opavě úplně zastavilo?

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Úplně zastavilo asi ne, řekl bych, že se hodně zpomalilo. Samozřejmě každý se s tím pral tak jak uměl. Asi se úplně zastavil život v restauracích a hospodách, které skutečně byly úplně uzavřeny. Ti lidé se skutečně nemohli navštěvovat ani v těch rodinách, to znamená i ten útlum sociálního a společenského žití. Nicméně věřím tomu, že prostřednictvím dnešních moderních technologií a internetu jsme se alespoň touto formou mohli vidět a mohli komunikovat, takže myslím že úplně uzavřeno nebylo, ale bylo silně omezeno.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Vy jste sám zmínil, že budete hledat 13 procent ve svém rozpočtu, jak ta bude těžké? Co budete škrtat?

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: No, to uvidíme, protože ten úkol trvá. Měl by být splněn, nebo bude splněn do půlky července. Někde to bude samozřejmě jednodušší někde těžší. Na těch odborech, kde ty akce třeba neproběhly, tak tam to bude jednoduché najít, protože ty peníze tam prostě zůstaly. U některých to bude složitější, protože mají právě výpadky na příjmové straně, jsou to třeba ty obchodní společnosti, které neměly právě příjmy z těch z těch vstupů a podobně. Tam se to bude hledat složitěji. Těch 13 procent je taková nějaká moje představa, už jsem to s většinou odborů konzultoval a budou schopni to zvládnout i s těmi jejich společnostmi. Někteří budou na hraně, někteří to samozřejmě nesplní, protože investice nebo opravy proběhly v období před koronavirem. Tzn. oni značnou část těch svých finančních prostředků už vyčerpali. Ale samozřejmě s tím přihlédnutím toho, že je to rozloženo do celého roku takže věřím, že se to podaří. Uvidíme co bude příští rok.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane primátore já vám děkuji za rozhovor.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Také děkuji, krásný den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Vám děkuji za pozornost. Mějte hezké prázdniny.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-14-07-2020-17-14