Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: 11. listopad - Den veteránů

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Plukovník Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava, je hostem ve studiu, Dobrý den.

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane plukovníku, před pár dny jsme si připomínali Den válečných veteránů, je to 11. listopad, den věnovaný památce ukončení první světové války. V Česku si ho připomínáme teprve od roku 2004 a každoročně už je patrné takové zakořeňování této tradice u nás. Jak si tento svátek připomíná armáda? A teď soustřeďme se tady na Moravskoslezský kraj.

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Armáda si tento svátek připomíná jako v celém světě a bohužel, jak jste sama zmínila, od roku 2004 teprve. Připomínáme si to tím, že navštěvujeme ta pamětní místa, která jsou spojena s první nebo s druhou světovou válkou. Musím říct, že v Moravskoslezském kraji vzniklo teďka důstojné místo v tom Parku československých letců, kde vznikl památník válečným veteránům. A tam jsme letos společně nejenom vojáci, ale samozřejmě i zastupitelé, občané města Ostravy a blízkého okolí položili květiny a poděkovali těm, kteří se zasloužili o to, že můžeme dneska žít v míru a v pohodě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme si říct význam tohoto vzpomínání.

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Je to vzpomínání, je to připomínání svých hrdinství těch lidí, kteří položili třeba i své životy. Připomínáme si vlastně ten 11. listopad jako ukončení první světové války, které se říkalo velká, protože zasáhla vlastně celý svět. Toho 11. listopadu v 11 hodin v tom severofrancouzském Compiegne podepsali v železničním vagónu příměří a řekli si, že už dneska končíme. Je potřeba připomínat si hrdinství nejenom vojáků první světové války, ale i druhé a všech válečných konfliktů, které dneska na naší planetě Zemi probíhají.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme se u těch veteránů na chvíli zastavit. Samozřejmě asi veteráni z první světové války, tu už asi snad nejsou mezi námi. Z druhé světové války těch už je taky pramálo. Ale přibývají i ti novodobí veteráni. Jak s nimi jste v kontaktu?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: S těmi novodobými veterány jsme v kontaktu, protože to jsou zpravidla lidé, kteří se rozhodli, že vstoupí například do aktivní zálohy a budou pokračovat dál v nějaké té své činnosti. Anebo jsou to vojáci z povolání, kteří ukončili svoji činnost a potkáváme se s nimi právě tady na těch pietních aktech. Zveme je na společné aktivity tak, abychom si připomenuli ty věci, které jsme spolu prožili anebo ty, které nás trápí a chtěli bychom je nějakým způsobem vyřešit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ti novodobí veteráni mají nějaké uplatnění? V aktivních zálohách to je taková činnost, která je v uvozovkách, promiňte mi to, neuživí. Je něco, co se jim dá nabídnout nebo postará se o ně armáda? Nebo kdo vlastně?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Musím říct, že ti, kteří se rozhodnou ukončit svoji činnost, aktivní činnost vojáka z povolání, zpravidla končí a rozloučí se s resortem a odchází. Ti, kteří nechtějí už nosit uniformu trvale, odchází právě do té aktivní zálohy, kterou Armáda ČR vytváří a do toho roku 2025 je představa taková, že bychom měli mít deset tisíc vojáků aktivní zálohy, kteří by měli rozšiřovat ty počty vojáků z povolání jako takových připravených k obraně vlasti. Jinak zpravidla po odchodu tito vojáci veteráni si sami hledají nějaká zaměstnání, byť v mnoha případech i armáda samozřejmě nabízí nějaké možnosti, kam se mohou uplatnit tito lidé.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaké mívají třeba potíže? Pakliže ti novodobí váleční veteráni potíže nějaké mají.

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Může se stát samozřejmě, že účastí v některé té zahraniční operaci, ať už to byl Afghánistán nebo Irák, mohou trpět tito vojáci jakýmisi řekněme psychickými problémy, které je pak mohou pronásledovat. K tomu tady potom slouží právě ta komunitní centra, která vznikají na území ČR, aby těm vojákům pomáhala. Jsou tady vojenské nemocnice, které jim poskytují pomoc, pokud tu pomoc potřebují, a řeknou si samozřejmě o ni. Pak je tady například Vojenský fond solidarity, se kterým je spojen i ten květ vlčího máku, kdy občané přispívají, občané, vojáci, kdokoliv, kdo se rozhodne, přispívají do Vojenského fondu solidarity. Z tohoto vojenského fondu solidarity můžeme pomáhat i tady těm novodobým válečným veteránům, kteří se mohou dostat do nějakých existenčních problémů z různých důvodů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k dalšímu tématu, a to jsou aktivní zálohy Vámi zmíněné už. Pojďme říct, co to jsou za lidé.

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Aktivní záložníci, to jsou občané České republiky, kterým není lhostejný osud této republiky. Jsou to lidé, kteří se rozhodli vstoupit do řad vojáků aktivní zálohy, kteří, jak už jsem zmínil, rozšiřují řady vojáků z povolání, Armády ČR a připravují se k obraně ČR, pokud by to bylo potřeba. A že by to mohlo být potřeba bohužel, vidíme i dneska na východě, kde probíhající konflikt na Ukrajině ukazuje, že čím lépe je občan připraven, tím lépe je to potom pro tu jeho vlastní zemi.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co takový člověk, který se rozhodne vstoupit do aktivních záloh, musí zvládnout? Na základě čeho ho přijmete?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: V prvé řadě je to jeho odhodlání a jeho rozhodnutí. On se rozhodne, že by se chtěl stát tedy vojákem aktivní zálohy a rozhodne se přijít na naše rekurzační pracoviště, kde mu poskytneme základní informace o tom, co mu nabízíme, jaké funkce může vykonávat. Samozřejmě my mu také řekneme, jaké jsou naše požadavky. Podle branného zákona tím základním požadavkem je, aby to byl občan ČR, aby byl ve věku od osmnácti do šedesáti let, aby byl trestně bezúhonný a aby byl schopen nabídnout něco Armádě ČR ze svých dovedností tak, aby bychom ho dokázali zařadit na nějakou funkci, kde tyhle jeho dovednosti budeme uplatňovat. Ale my samozřejmě toho člověka potom dále cvičíme a připravujeme ho pro ten výkon té funkce, kterou v Armádě České republiky může zastávat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dostávají tito lidé peníze?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Ano, dostávají odměnu, dostávají služné tak, jako vojáci z povolání za tu dobu, kdy vykonávají tu svojí aktivní účast. Ať už je to na dobrovolném vojenském cvičení, nebo je to na pravidelném vojenském cvičení nebo je to v operačním nasazení. Pokud splní tu minimální podmínku, že odslouží sedm dnů v kalendářním roce, dostávají potom ještě finanční odměnu, která nyní činí osmnáct tisíc korun.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Změnil se pohled na aktivní zálohy teď v souvislosti s válkou na Ukrajině?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Řekl bych, že ano. Řekl bych, že v Moravskoslezském kraji ten pocit odpovědnosti je velmi vysoký a svědčí o tom i to, že my jsme k 1. 7. letošního roku zřídili druhou jednotku vojáků aktivní zálohy u Krajského vojenského velitelství a postupně ji naplňujeme tak, jak se nám lidé hlásí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k našemu dalšímu tématu, a to je POKOS. Co je cílem tohoto projektu?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: POKOS: Příprava občanů k obraně státu je příprava nebo nahrazení možná, co si vzpomeneme z té minulé doby, jakési branné výchovy, kdy se snažíme děti základních a středních škol informovat o tom, kdo to je armáda, jaké je její poslání, jaké jsou to krizové stavy, co by měli udělat, pokud se do takových situací dostávají a pokud se něco děje. Takže je to rámcový vzdělávací program probíhající na základních a středních školách.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak často za dětmi s tímto programem jezdíte?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Jezdíme poměrně často. Musím říct, že zrovna dneska jsme tady na jedné základní škole v Ostravě. My tam na ty školy jezdíme podle toho, jak se na nás školy obrátí, že by potřebovaly pomoct při přípravě těch dětí. Sami nabízíme tuto možnost příjezdu do škol a jednou z takových velkých aktivit, kterou tady v Moravskoslezském kraji děláme, je branně bezpečnostní vědomostní soutěž Wolfram na památku Paradesátního výsadku z druhé světové války, která probíhá v oblastních kolech a pak probíhá finále základních a finále středních škol ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste vzpomněl brannou výchovu. Mohlo by se stát, nebo mělo by se to stát, aby se vrátila zpět do výuky?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Ona se tam svým způsobem právě tím Pokosem vrací. Myslím si, že je důležité, abychom dokázali reagovat na různé situace. A právě ten Pokos tomu má i napomáhat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co děti nebo o co se nejvíce zajímají, když vojáci za nimi přijdou?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Děti mají velký zájem o to, kdo to jsou vojáci? Proč máme různé uniformy, Když tam přijdeme, zajímají se o vybavení, zajímají se o techniku a o materiál, který vojáci používají. Někdy je až s podivem, jak ti malí caparti, nebo malí caparti, už ty děti řekněme z druhého stupně základní školy, jaké mají znalosti, jaké mají dovednosti při používání některých věcí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Stává se vám, že třeba na těch zejména středních školách řeknou, že na základě toho, že jste za nimi přišli, na základě projektu POKOS se rozhodnout vstoupit do armády?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Takovou informaci, kterou bych mohl přímo potvrdit, nemám, ale řekl bych, že by to k tomu i mohlo přispět, protože děti mají opravdu velmi často zájem se dozvědět další věci a doptávají se nás.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane plukovníku, já Vám děkuji za rozhovor i za Váš čas, který jste věnoval našemu pořadu HOST DNE.

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Já děkuji za pozvání a přeji Vám krásný den.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: 11. listopad - Den veteránů
15. listopadu 2022, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Plukovník Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava, je hostem ve studiu, Dobrý den.

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane plukovníku, před pár dny jsme si připomínali Den válečných veteránů, je to 11. listopad, den věnovaný památce ukončení první světové války. V Česku si ho připomínáme teprve od roku 2004 a každoročně už je patrné takové zakořeňování této tradice u nás. Jak si tento svátek připomíná armáda? A teď soustřeďme se tady na Moravskoslezský kraj.

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Armáda si tento svátek připomíná jako v celém světě a bohužel, jak jste sama zmínila, od roku 2004 teprve. Připomínáme si to tím, že navštěvujeme ta pamětní místa, která jsou spojena s první nebo s druhou světovou válkou. Musím říct, že v Moravskoslezském kraji vzniklo teďka důstojné místo v tom Parku československých letců, kde vznikl památník válečným veteránům. A tam jsme letos společně nejenom vojáci, ale samozřejmě i zastupitelé, občané města Ostravy a blízkého okolí položili květiny a poděkovali těm, kteří se zasloužili o to, že můžeme dneska žít v míru a v pohodě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme si říct význam tohoto vzpomínání.

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Je to vzpomínání, je to připomínání svých hrdinství těch lidí, kteří položili třeba i své životy. Připomínáme si vlastně ten 11. listopad jako ukončení první světové války, které se říkalo velká, protože zasáhla vlastně celý svět. Toho 11. listopadu v 11 hodin v tom severofrancouzském Compiegne podepsali v železničním vagónu příměří a řekli si, že už dneska končíme. Je potřeba připomínat si hrdinství nejenom vojáků první světové války, ale i druhé a všech válečných konfliktů, které dneska na naší planetě Zemi probíhají.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme se u těch veteránů na chvíli zastavit. Samozřejmě asi veteráni z první světové války, tu už asi snad nejsou mezi námi. Z druhé světové války těch už je taky pramálo. Ale přibývají i ti novodobí veteráni. Jak s nimi jste v kontaktu?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: S těmi novodobými veterány jsme v kontaktu, protože to jsou zpravidla lidé, kteří se rozhodli, že vstoupí například do aktivní zálohy a budou pokračovat dál v nějaké té své činnosti. Anebo jsou to vojáci z povolání, kteří ukončili svoji činnost a potkáváme se s nimi právě tady na těch pietních aktech. Zveme je na společné aktivity tak, abychom si připomenuli ty věci, které jsme spolu prožili anebo ty, které nás trápí a chtěli bychom je nějakým způsobem vyřešit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ti novodobí veteráni mají nějaké uplatnění? V aktivních zálohách to je taková činnost, která je v uvozovkách, promiňte mi to, neuživí. Je něco, co se jim dá nabídnout nebo postará se o ně armáda? Nebo kdo vlastně?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Musím říct, že ti, kteří se rozhodnou ukončit svoji činnost, aktivní činnost vojáka z povolání, zpravidla končí a rozloučí se s resortem a odchází. Ti, kteří nechtějí už nosit uniformu trvale, odchází právě do té aktivní zálohy, kterou Armáda ČR vytváří a do toho roku 2025 je představa taková, že bychom měli mít deset tisíc vojáků aktivní zálohy, kteří by měli rozšiřovat ty počty vojáků z povolání jako takových připravených k obraně vlasti. Jinak zpravidla po odchodu tito vojáci veteráni si sami hledají nějaká zaměstnání, byť v mnoha případech i armáda samozřejmě nabízí nějaké možnosti, kam se mohou uplatnit tito lidé.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaké mívají třeba potíže? Pakliže ti novodobí váleční veteráni potíže nějaké mají.

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Může se stát samozřejmě, že účastí v některé té zahraniční operaci, ať už to byl Afghánistán nebo Irák, mohou trpět tito vojáci jakýmisi řekněme psychickými problémy, které je pak mohou pronásledovat. K tomu tady potom slouží právě ta komunitní centra, která vznikají na území ČR, aby těm vojákům pomáhala. Jsou tady vojenské nemocnice, které jim poskytují pomoc, pokud tu pomoc potřebují, a řeknou si samozřejmě o ni. Pak je tady například Vojenský fond solidarity, se kterým je spojen i ten květ vlčího máku, kdy občané přispívají, občané, vojáci, kdokoliv, kdo se rozhodne, přispívají do Vojenského fondu solidarity. Z tohoto vojenského fondu solidarity můžeme pomáhat i tady těm novodobým válečným veteránům, kteří se mohou dostat do nějakých existenčních problémů z různých důvodů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k dalšímu tématu, a to jsou aktivní zálohy Vámi zmíněné už. Pojďme říct, co to jsou za lidé.

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Aktivní záložníci, to jsou občané České republiky, kterým není lhostejný osud této republiky. Jsou to lidé, kteří se rozhodli vstoupit do řad vojáků aktivní zálohy, kteří, jak už jsem zmínil, rozšiřují řady vojáků z povolání, Armády ČR a připravují se k obraně ČR, pokud by to bylo potřeba. A že by to mohlo být potřeba bohužel, vidíme i dneska na východě, kde probíhající konflikt na Ukrajině ukazuje, že čím lépe je občan připraven, tím lépe je to potom pro tu jeho vlastní zemi.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co takový člověk, který se rozhodne vstoupit do aktivních záloh, musí zvládnout? Na základě čeho ho přijmete?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: V prvé řadě je to jeho odhodlání a jeho rozhodnutí. On se rozhodne, že by se chtěl stát tedy vojákem aktivní zálohy a rozhodne se přijít na naše rekurzační pracoviště, kde mu poskytneme základní informace o tom, co mu nabízíme, jaké funkce může vykonávat. Samozřejmě my mu také řekneme, jaké jsou naše požadavky. Podle branného zákona tím základním požadavkem je, aby to byl občan ČR, aby byl ve věku od osmnácti do šedesáti let, aby byl trestně bezúhonný a aby byl schopen nabídnout něco Armádě ČR ze svých dovedností tak, aby bychom ho dokázali zařadit na nějakou funkci, kde tyhle jeho dovednosti budeme uplatňovat. Ale my samozřejmě toho člověka potom dále cvičíme a připravujeme ho pro ten výkon té funkce, kterou v Armádě České republiky může zastávat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dostávají tito lidé peníze?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Ano, dostávají odměnu, dostávají služné tak, jako vojáci z povolání za tu dobu, kdy vykonávají tu svojí aktivní účast. Ať už je to na dobrovolném vojenském cvičení, nebo je to na pravidelném vojenském cvičení nebo je to v operačním nasazení. Pokud splní tu minimální podmínku, že odslouží sedm dnů v kalendářním roce, dostávají potom ještě finanční odměnu, která nyní činí osmnáct tisíc korun.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Změnil se pohled na aktivní zálohy teď v souvislosti s válkou na Ukrajině?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Řekl bych, že ano. Řekl bych, že v Moravskoslezském kraji ten pocit odpovědnosti je velmi vysoký a svědčí o tom i to, že my jsme k 1. 7. letošního roku zřídili druhou jednotku vojáků aktivní zálohy u Krajského vojenského velitelství a postupně ji naplňujeme tak, jak se nám lidé hlásí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k našemu dalšímu tématu, a to je POKOS. Co je cílem tohoto projektu?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: POKOS: Příprava občanů k obraně státu je příprava nebo nahrazení možná, co si vzpomeneme z té minulé doby, jakési branné výchovy, kdy se snažíme děti základních a středních škol informovat o tom, kdo to je armáda, jaké je její poslání, jaké jsou to krizové stavy, co by měli udělat, pokud se do takových situací dostávají a pokud se něco děje. Takže je to rámcový vzdělávací program probíhající na základních a středních školách.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak často za dětmi s tímto programem jezdíte?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Jezdíme poměrně často. Musím říct, že zrovna dneska jsme tady na jedné základní škole v Ostravě. My tam na ty školy jezdíme podle toho, jak se na nás školy obrátí, že by potřebovaly pomoct při přípravě těch dětí. Sami nabízíme tuto možnost příjezdu do škol a jednou z takových velkých aktivit, kterou tady v Moravskoslezském kraji děláme, je branně bezpečnostní vědomostní soutěž Wolfram na památku Paradesátního výsadku z druhé světové války, která probíhá v oblastních kolech a pak probíhá finále základních a finále středních škol ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste vzpomněl brannou výchovu. Mohlo by se stát, nebo mělo by se to stát, aby se vrátila zpět do výuky?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Ona se tam svým způsobem právě tím Pokosem vrací. Myslím si, že je důležité, abychom dokázali reagovat na různé situace. A právě ten Pokos tomu má i napomáhat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co děti nebo o co se nejvíce zajímají, když vojáci za nimi přijdou?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Děti mají velký zájem o to, kdo to jsou vojáci? Proč máme různé uniformy, Když tam přijdeme, zajímají se o vybavení, zajímají se o techniku a o materiál, který vojáci používají. Někdy je až s podivem, jak ti malí caparti, nebo malí caparti, už ty děti řekněme z druhého stupně základní školy, jaké mají znalosti, jaké mají dovednosti při používání některých věcí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Stává se vám, že třeba na těch zejména středních školách řeknou, že na základě toho, že jste za nimi přišli, na základě projektu POKOS se rozhodnout vstoupit do armády?

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Takovou informaci, kterou bych mohl přímo potvrdit, nemám, ale řekl bych, že by to k tomu i mohlo přispět, protože děti mají opravdu velmi často zájem se dozvědět další věci a doptávají se nás.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane plukovníku, já Vám děkuji za rozhovor i za Váš čas, který jste věnoval našemu pořadu HOST DNE.

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: Já děkuji za pozvání a přeji Vám krásný den.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-15-11-2022-17-14