Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: O titul Historické město roku 2020 bude v celostátním kole bojovat Frenštát pod Radhoštěm. V minulosti už titul získal Nový Jičín, Příbor a Štramberk. Podrobnosti k soutěži poskytne starosta Frenštátu pod Radhoštěm Miroslav Halatin. Dobrý den pane starosto, vítejte.
Miroslav Halatin (ODS), starosta Frenštátu p/R: Dobrý den.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na začátku, v krátkosti, představte historii Frenštátu pod Radhoštěm, řada lidí má město spojené spíše se skokanskými můstky...
Miroslav Halatin (ODS), starosta Frenštátu p/R: Skokanské můstky jsou poté, co Jirka vyhrál v roce 68, ale mezitím, od nějakého století 1300, kdy to bylo ještě neoficiální a potom poté, co to prošlo Hukvaldským panstvím, tak bylo teprve město zaregistrované oficiálně až 1382. Nicméně od té doby už tady bylo několik činností, které byly historicky významné, protože ono to bylo ve vlastnictví církve z Olomouce. Byli tady úžasní lidé, kteří tu pracovali v různých oborech, byli tady látkaři, úžasní řemeslníci. A to co bylo o sportu, tak ještě před Jirkou, vlastně tady byla úžasná aktivní skupina, která v roce 1884 založila polskou jednotu Radhošť, což v podstatě nebylo jenom o profesionálním sportu, ale bylo to v podstatě i o užívání jednak pro místní občany, pro všechny možné turisty nejenom z tehdejší CK monarchie, ale i z celé republiky a z celého světa.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane starosto, Frenštát pod Radhoštěm je historickým městem Moravskoslezského kraje a ,omlouvám se, čím si to zasloužil? Jaké historické budovy a místa ve městě máte? Můžete zmínit alespoň některé z nich?
Miroslav Halatin (ODS), starosta Frenštátu p/R: Čím si to zasloužil to historické? Bylo úžasné, že město přežilo, za minulého režimu, odbourání části města na budoucí těžbu uhlí a tím pádem se tady trochu velká část pozdější památkové zóny, která byla nastavena v roce 2003, tak se trošičku omezila. Nicméně my tu máme dvaadvacet subjektů, čtyři úžasné sochy, které máme v registraci. Jsou to domy na náměstí Míru v centru, naše dva úžasné kostely, jeden je teď vyhodnocen Moravskoslezským krajem jako vítěz, a postupujeme teda do toho celostátního kola a budeme čekat s jakým výstupem. Pak se ještě chystají některé rekonstrukce. Zajímavé bylo, že na tom náměstí, ještě když to nebyla památková zóna, když se v roce, mám pocit 97-98, když se rekonstruovalo náměstí od radnice směrem dolů, tak tam je úžasný historický chodník, který je z takových těch kamínků vytažených někde z řeky a to se zrekonstruovalo.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Už jste tady naznačil, že jste spravovali fasádu kostela, který zaujal komisi, která vytáhla Frenštát jako historické město Moravskoslezského kraje, nicméně jak se město celkově stará o ty své památky? Kolik peněz investujete do jejich oprav a záchovy?
Miroslav Halatin (ODS), starosta Frenštátu p/R: Já nemám přesně rozpočet, ale vždycky to město do toho šlo ještě i před tou dobou, než jsme se stali tím NPÚ. Ale dneska je to tak, že v podstatě i když se hlásíme do dotace, tak už to v rozpočtu, co budeme mít teď osmnáctého února, tak máme vždycky na ten další rok navrženou částku na další realizaci. Teď se to bude týkat druhé etapy rekonstrukce kostela, který jsme zahájili vloni.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane starosto, budeme Vám držet všichni palce, ať Frenštát pod Radhoštěm uspěje i v celostátním kole a získá titul Historické město roku 2020.
Miroslav Halatin (ODS), starosta Frenštátu p/R: Já vám moc děkuji, tohle jestli se povede, tak to bude významné, protože já když jsem tu nastoupil, tak ještě za rok 2018 tady za rekonstrukci radnici, což je taky to historicky jedno z nej nej míst, tak v podstatě, tehdy myslím vyhrál Příbor, nicméně my jsme tam byli ocenění paní ministryni za to, co jsme investovali, udělali a provedli, byť jsme nebyli vítězové, ale byli jsme pozváni do Prahy a byli jsme na tom ocenění a dostali jsme aspoň poděkování za to, co jsme provedli.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A hostem ve druhé části pořadu je náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo. Dobrý den pane náměstku, vítejte.
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: Dobrý den.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: My jsme v první části hovořili o tom, že Frenštát je nominován do celostátního kola pro získání označení Historické město. Historickými městy v soutěži v celostátních kolech už se staly Příbor, Štramberk a Nový Jičín. Mají tato města, v rámci Moravskoslezského kraje, jakousi konkurenci, máte další nominanty?
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: Tak já jsem moc rád, že v našem kraji se nachází několik měst, které disponují právě významnou památkovou zónou a o tuto památkovou zónu dobře pečují a regenerují. A jsem také rád, že Moravskoslezský kraj je častým partnerem při této regeneraci. Já bych chtěl Frenštátu velmi poblahopřát k tomuto úspěchu a držím jim palce i v celostátním kole, které se bude konat v dubnu tohoto roku v Praze, a mělo by to být právě u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel, který slavíme 18.4.. A na tu vaši otázku bych odpověděl, že velmi krásné památkové zóny, které prošly v minulých letech regenerací je třeba Opava nebo Frýdek-Místek.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je Moravskoslezský kraj krajem, kde je vysoká koncentrace historických měst a historických památek? Kdybychom porovnali třeba s jinými územími v rámci celé ČR.
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: Náš kraj se může pyšnit nejen velkým počtem památek, ale také například v našem kraji se nachází, nejvíc ze všech krajů, tzv. polodřevěných a dřevěných sakrálních staveb, různých kostelíků, a je jich téměř třicet. Nachází se zde také památky, které jiné kraje nemají. Ale máme tady také i různé hrady, zámky, které navštěvují naši spoluobčané nejen z našeho kraje, ale i ze zahraničí. A tak bych mohl pokračovat. Například máme ještě hrad Hukvaldy, který patří mezi největší hradní komplexy vůbec v České republice. Takže máme se čím pochlubit, a myslím si, že za poslední léta došlo k velké regeneraci těchto našich památek. A návštěvníci je navštěvují čím dál častěji a návštěvnost našich památek narůstá a to nejen návštěvníků z našeho kraje, ale i z ostatních krajů či z jiných zemí.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A pane náměstku, jak kraj podporuje zachování památek, teď myslím kolik peněz ročně dáváte na jejich obnovu a rekonstrukci? Možná je to teď jiné v rámci pandemických opatření, nebo zůstává ta částka stejná?
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: My v posledních letech podporujeme památky a stavby, které patří do života v našem kraji, dvěma dotačními tituly tzv. malým dotačním titulem, kde každoročně alokujeme částku 11 milionů korun. A pak tzv. velký dotační titul, kde si vybíráme skutečně ty top památky, u kterých chceme pomoci s regenerací. A tam dáváme pokaždé jinou částku, právě dle možností absorpce a připravenosti daných projektů. V roce 2018 jsme dávali 12 milionů, v roce 2019 22 milionů, a v roce 2020 53 milionů korun. Ale skutečně v tomto roce náš rozpočet je poznamenaný výpadky, právě v souvislostí s kovidovou pandemií, takže v současnosti probíhá jednání o podpoře tohoto velkého dotačního titulu. Ale to si musíme počkat, protože tato diskuze právě v současnosti probíhá a bude předmětem schvalování v zastupitelstvu. Ale ten malý dotační titul, ve velikosti jedenácti milionů, tak ten byl vyhlášený a alokovaná částka byla schválena v rozpočtu na rok 2021. A v tomhle týdnu probíhá jednání výboru pro kulturu a památky, který to bude projednávat a v březnu by to mělo být na zastupitelstvo Moravskoslezského kraje.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jsou také v kraji nějaké památky, které se z různých důvodů nepodaří zachránit?
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: Tak my se obecně snažíme všechny památky renovovat a nebo alespoň transformovat pro jiné použití. Ty památky mají různé vlastníky, některé vlastníme my, jiné obce, některé vlastní církev či soukromníci. Myslím si, že se nám tady daří renovovat ty památky, nevím o významější památce, která by byla ohrožena nějakou destrukcí. Možná mi trošku leží na srdci kapucínský klášter ve Fulneku, který je v dezolátním stavu již desítky let a momentálně se uvažuje, co s ním, jak ho transformovat k jinému použití a je na to potřeba 200-250 milionů korun, což jsou velké peníze.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, já Vám děkuji za rozhovor. Mějte pěkné a zdravé dny.
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: Také Vám přeji pěkné a zdravé dny. Na shledanou.
Redakčně upraveno / zkráceno.