Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně ostravského primátora: Ostrava integruje do svých škol ukrajinské děti

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Spotřeba školních psychologů, projekt cykloboxu, který má děti rozhýbat po covidu, ale i aktuální téma začleňování ukrajinských dětí do škol. Nejen o tomto se budeme bavit v pořadu Host dne s náměstkyní primátora Ostravy Andreou Hoffmannová. Dobrý den, vítejte.

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Covid přinesl vyšší potřebu pomoci školních psychologů. Jejich podporu město realizuje šest let v pětadvaceti školách. Je jich teď třeba více a o kolik?

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: Určitě ano, po těch šesti letech, nejenom po covidu, se tato profese a odborná pozice na školách jeví jako zásadní. Školní psychologové nejen pomáhají dětem s problémy, ale působí i preventivně. Řeší školní šikanu. Nejenom na těchto pětadvaceti školách se ukazuje, že tato pozice je nezbytná.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď je školní psycholog na pětadvaceti školách. Má každá škola svého psychologa nebo těch psychologů je méně než pětadvacet a dělí svůj čas na několika školách?

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: V tuto chvíli opravdu každá z těch školou má svého psychologa. Je pro nás důležité, aby tomu tak i zůstalo. V rámci ministerstva školství jsou sice plány o tom, že se psychologové budou mezi školami dělit, ale toto nám nepřijde jako efektivní, protože těch problémů na školách a těch preventivních opatření je dost na to, především u těch velkých škol, aby fungoval jeden odborný pracovník.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak podpora psychologů zatíží městskou pokladnu? Kolika penězi?

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: Ten šestiletý projekt, který byl rozdělen na dvě části byl spolufinancován z evropských dotací, a to z devadesáti pěti procent. Poslední tři roky nás tato pozice a metodika "vše kolem" stála necelých sto milionů korun. Většina peněz jde opravdu do úvazku těchto lidí, ale také do vzdělávání a dalších podpůrných profesí, protože v rámci tohoto programu to nejsou jenom školní psychologové. Bohužel tyto evropské dotace končí, proto jsme se v tuto chvíli rozhodli překlenout to období mezi vznikem dalšího projektu a do konce školního roku zafinancovat tyto pozice z našich vlastních peněz. Město Ostrava na tyto pozice vyčlenilo celkem tři miliony korun. Stejnou částku pak na tyto pozice doplatí obvody.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Sto milionů, to není úplně málo. Máte zpětnou vazbu, jak školy nebo samotné děti vyhodnotí to, že toho psychologa na škole mají?

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: Určitě máme pozitivní zpětnou vazbu, a to je i důvodem, proč si školy tyto pozice zřizují například pomocí šablon a jiných dotací. Prevence je vždycky lepší než léčba. Jak jsem říkala, psycholog je opravdu odborná pozice a školní učitel v počtu dětí pětadvacet až třicet skutečně nemůže řešit specifické problémy těch dětí, různé výchovné věci a od toho je právě ten psycholog, ale například i sociální pedagog nebo speciální pedagog, který potom dále pomáhá s dětmi se specifickými potřebami tak, aby ulehčil práci pedagogů. Jak ředitelé, tak pedagogové tuto profesi vítají, protože jim určitě pomáhá.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ostrava zároveň v návaznosti na toto téma chce podpořit rozvoj oboru psychologie na katedře psychologie Filozofické fakulty Ostravské univerzity. To ale kritizují opoziční zastupitelé. Je to tak?

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: Opoziční zastupitelé spíše kritizují možná ten způsob přidělení dotace. Na zastupitelstvu jsme se shodli, že tento obor je potřebný i v rámci celé České republiky, Moravskoslezského kraje, hlavně Ostravy, protože magisterská psychologie je obor, který není tolik rozšířen. Máme málo klinických a školních psychologů a tyto funkce jsou opravdu potřebné ve školách, ale i například v poradnách a chybí zde profesionálové.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik teda jich je aktuálně nebo kolik lidí každý rok vystoupí ze Ostravské univerzity a úspěšně se stanou psychologem? A kolik byste jich potřebovali tady v Ostravě?

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: Nemohu teď mluvit za nově vznikající obor. Předpokládám, že jich bude zhruba dvacet až třicet. Ale bavíme se tady o rozmezí po akreditaci dvou až tří let. Vzhledem k tomu, že chceme rozšiřovat tyto profese na našich školách a v tuto chvíli jsme měli problém dlouhodobě sehnat i těch dvacet pět psychologů, kteří u nás fungují, tak mohu říct, že tím, že je tady přes šedesát ostravských škol, tak určitě ty první dva tři výchozí ročníky a absolventy využijeme jenom my a nedělám si iluzi, že by všichni šli do škol. Potřebujeme psychologii i jinde.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k dalšímu tématu. Ostrava chce rozhýbat děti po covidu, proto podporuje projekt Cykloboxy do ostravských škol. Tento projekt navazuje na velmi úspěšnou celonárodní výzvu Pěšky do školy. Co to tedy znamená, když nakoupíte cykloboxy ke školám?

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: Já bych začala tím projektem Pěšky do školy. Tím bych ráda poděkovala i všem školám, kteří se do něj zapojili, protože Ostrava je poměrně úspěšná v tomto projektu, zapojilo se opravdu nejvíce škol z celé republiky. Právě na tomto projektu jsme zjistili, že děti velmi rádi nejenom chodí do školy, ale jezdí do školy jak na koloběžkách, tak na kolech. Ale bohužel je nemají kam dávat školy, nemají kapacity na to, aby vytvářeli nějaká volná úložná místa ve školách a proto samy školy přišly s iniciativou zakoupení cykloboxů, abychom motivovali děti, aby nadále jezdily do školy právě na koloběžkách a na kolech. To byl důvod, proč jsme se jako ostravský magistrát rozhodli podpořit tuto aktivitu a obvodům, které do této aktivity školy zapojili přispíváme 50% na nákup těchto cykloboxů. Celková hodnota té zakázky v tuto chvíli je plánovaná na 2 miliony korun. Letošním rokem uvolníme dva miliony na nákup cykloboxů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pohyb dětí ve školách podporují také ostravské sportovní hry, ale já bych se možná zastavila také u projektu Podporujeme rozvoj školních knihoven, který vychází asi na základě jakéhosi nebo možná nějaké vnitřní statistiky, že dnešní děti málo čtou knihy.

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: Určitě jak Česká školní inspekce, tak například výsledky PISA ukazují, že musíme zapracovat na čtenářské gramotnosti. Myslím si, že i současné dění ohledně dezinformací a FAKE News dokazují, že musíme pěstovat kritické myšlení a čtenářskou gramotnost u dětí. Proto začínáme u těch nejmenších, a to budováním školních knihoven, které nejsou jenom určitým skladem knih, ale zároveň v nich pracují knihovníci, kteří s dětmi pracují pomáhá jim vybírat knihy a motivují je ke čtení. Pořádají různé čtenářské kluby a pomáhají dětem vybrat si správnou knihu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní náměstkyně, pojďme k aktuálnímu tématu a to je začleňování ukrajinských dětí do škol. Jak to bude v Ostravě probíhat? Je nějaký manuál z ministerstva školství, který by platil pro všechny školy v zemi, jak postupovat nebo respektive jak postupujete tady vy v Ostravě?

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: My jsme si ještě před tím, než začalo reagovat ministerstvo školství udělali statistiku o volných místech. V tuto chvíli Ostrava disponuje opravdu stovkami volných míst na školách, takže příchod nových ukrajinských dětí nebude znamenat nějaké rozšiřování škol, ale spíš jen naplnění dosavadních kapacit. My máme v plánu integrovat ukrajinské děti plně do našich tříd jak v rámci školek, tak v rámci základních škol. Nemáme tendenci vytvářet ukrajinské třídy, protože máme za to, že do konce školního roku díky pomoci odborné pomoci a díky učitelům jsou děti schopné osvojit si jazyk, skamarádit se a začlenit se do tříd tak, aby od září byli na úplně stejné jazykové startovní čáře jako ostatní děti. Proto také budou sloužit koordinátoři, kteří budou na školách působit a pomohou dětem začlenit se a zvyknout si na to nové školní prostředí. Budeme organizovat doučování českého jazyka a to nejenom pro děti, ale i pro jejich rodiče, pro mamky. Budeme pořádat kubíky pro rodiče s dětmi v rámci našich středisek volného času. Budeme také zajišťovat volnočasové aktivity. V tuto chvíli město vyhlásilo výzvu všem organizacím v Ostravě, které se věnují volnočasovým aktivitám sportu, kultuře, ale i vzdělávání, aby zasílaly své nabídky směrem k ukrajinským dětem právě na magistrát. My vytváříme databázi, ze které potom budou jak školy, tak i další organizace včetně neziskových organizací, které se v tuto chvíli o uprchlíky starají nabízet tyto aktivity. Já bych chtěla moc poděkovat všem, kteří nabídli pomocnou ruku a do těchto aktivit se dobrovolně zařadili.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jsou už některé ukrajinské děti aktuálně ve školách, ve třídách?

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: Ano jsou to zatím jednotky dětí na několika ostravských školách. Umisťujeme je podle jejich místa bydliště a tam, kde na školách existují už ty podpůrné procesy a pozice právě těch školních psychologů nebo sociálních pedagogů a zatím se začleňují a zvykají si na nové prostředí. Musím také zmínit, že tyto děti a jejich rodiče mají velmi často také různé posttraumatické problémy, vyrovnávají se s novým prostředím. Takže zajišťujeme i psychologickou pomoc.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Trošku jiná situace je v mateřinkách, protože tam je bariérou očkování dětí. Jak jste se popasovali s touto situací?

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: Podle zákona děti, které nastupují do našich mateřinek musí být očkované, což nejsou všechny ukrajinské děti. Takže pro tyto děti vznikají dětské skupiny do doby než budou očkované. V tuto chvíli přijímáme do školek očkované ukrajinské děti. Ty, které nejsou očkované, tak mají dětské skupiny.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní náměstkyně, já Vám děkuji za rozhovor.

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: Já také děkuji a přeji všem hezký den.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně ostravského primátora: Ostrava integruje do svých škol ukrajinské děti
16. března 2022, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Spotřeba školních psychologů, projekt cykloboxu, který má děti rozhýbat po covidu, ale i aktuální téma začleňování ukrajinských dětí do škol. Nejen o tomto se budeme bavit v pořadu Host dne s náměstkyní primátora Ostravy Andreou Hoffmannová. Dobrý den, vítejte.

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Covid přinesl vyšší potřebu pomoci školních psychologů. Jejich podporu město realizuje šest let v pětadvaceti školách. Je jich teď třeba více a o kolik?

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: Určitě ano, po těch šesti letech, nejenom po covidu, se tato profese a odborná pozice na školách jeví jako zásadní. Školní psychologové nejen pomáhají dětem s problémy, ale působí i preventivně. Řeší školní šikanu. Nejenom na těchto pětadvaceti školách se ukazuje, že tato pozice je nezbytná.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď je školní psycholog na pětadvaceti školách. Má každá škola svého psychologa nebo těch psychologů je méně než pětadvacet a dělí svůj čas na několika školách?

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: V tuto chvíli opravdu každá z těch školou má svého psychologa. Je pro nás důležité, aby tomu tak i zůstalo. V rámci ministerstva školství jsou sice plány o tom, že se psychologové budou mezi školami dělit, ale toto nám nepřijde jako efektivní, protože těch problémů na školách a těch preventivních opatření je dost na to, především u těch velkých škol, aby fungoval jeden odborný pracovník.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak podpora psychologů zatíží městskou pokladnu? Kolika penězi?

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: Ten šestiletý projekt, který byl rozdělen na dvě části byl spolufinancován z evropských dotací, a to z devadesáti pěti procent. Poslední tři roky nás tato pozice a metodika "vše kolem" stála necelých sto milionů korun. Většina peněz jde opravdu do úvazku těchto lidí, ale také do vzdělávání a dalších podpůrných profesí, protože v rámci tohoto programu to nejsou jenom školní psychologové. Bohužel tyto evropské dotace končí, proto jsme se v tuto chvíli rozhodli překlenout to období mezi vznikem dalšího projektu a do konce školního roku zafinancovat tyto pozice z našich vlastních peněz. Město Ostrava na tyto pozice vyčlenilo celkem tři miliony korun. Stejnou částku pak na tyto pozice doplatí obvody.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Sto milionů, to není úplně málo. Máte zpětnou vazbu, jak školy nebo samotné děti vyhodnotí to, že toho psychologa na škole mají?

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: Určitě máme pozitivní zpětnou vazbu, a to je i důvodem, proč si školy tyto pozice zřizují například pomocí šablon a jiných dotací. Prevence je vždycky lepší než léčba. Jak jsem říkala, psycholog je opravdu odborná pozice a školní učitel v počtu dětí pětadvacet až třicet skutečně nemůže řešit specifické problémy těch dětí, různé výchovné věci a od toho je právě ten psycholog, ale například i sociální pedagog nebo speciální pedagog, který potom dále pomáhá s dětmi se specifickými potřebami tak, aby ulehčil práci pedagogů. Jak ředitelé, tak pedagogové tuto profesi vítají, protože jim určitě pomáhá.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ostrava zároveň v návaznosti na toto téma chce podpořit rozvoj oboru psychologie na katedře psychologie Filozofické fakulty Ostravské univerzity. To ale kritizují opoziční zastupitelé. Je to tak?

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: Opoziční zastupitelé spíše kritizují možná ten způsob přidělení dotace. Na zastupitelstvu jsme se shodli, že tento obor je potřebný i v rámci celé České republiky, Moravskoslezského kraje, hlavně Ostravy, protože magisterská psychologie je obor, který není tolik rozšířen. Máme málo klinických a školních psychologů a tyto funkce jsou opravdu potřebné ve školách, ale i například v poradnách a chybí zde profesionálové.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik teda jich je aktuálně nebo kolik lidí každý rok vystoupí ze Ostravské univerzity a úspěšně se stanou psychologem? A kolik byste jich potřebovali tady v Ostravě?

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: Nemohu teď mluvit za nově vznikající obor. Předpokládám, že jich bude zhruba dvacet až třicet. Ale bavíme se tady o rozmezí po akreditaci dvou až tří let. Vzhledem k tomu, že chceme rozšiřovat tyto profese na našich školách a v tuto chvíli jsme měli problém dlouhodobě sehnat i těch dvacet pět psychologů, kteří u nás fungují, tak mohu říct, že tím, že je tady přes šedesát ostravských škol, tak určitě ty první dva tři výchozí ročníky a absolventy využijeme jenom my a nedělám si iluzi, že by všichni šli do škol. Potřebujeme psychologii i jinde.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k dalšímu tématu. Ostrava chce rozhýbat děti po covidu, proto podporuje projekt Cykloboxy do ostravských škol. Tento projekt navazuje na velmi úspěšnou celonárodní výzvu Pěšky do školy. Co to tedy znamená, když nakoupíte cykloboxy ke školám?

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: Já bych začala tím projektem Pěšky do školy. Tím bych ráda poděkovala i všem školám, kteří se do něj zapojili, protože Ostrava je poměrně úspěšná v tomto projektu, zapojilo se opravdu nejvíce škol z celé republiky. Právě na tomto projektu jsme zjistili, že děti velmi rádi nejenom chodí do školy, ale jezdí do školy jak na koloběžkách, tak na kolech. Ale bohužel je nemají kam dávat školy, nemají kapacity na to, aby vytvářeli nějaká volná úložná místa ve školách a proto samy školy přišly s iniciativou zakoupení cykloboxů, abychom motivovali děti, aby nadále jezdily do školy právě na koloběžkách a na kolech. To byl důvod, proč jsme se jako ostravský magistrát rozhodli podpořit tuto aktivitu a obvodům, které do této aktivity školy zapojili přispíváme 50% na nákup těchto cykloboxů. Celková hodnota té zakázky v tuto chvíli je plánovaná na 2 miliony korun. Letošním rokem uvolníme dva miliony na nákup cykloboxů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pohyb dětí ve školách podporují také ostravské sportovní hry, ale já bych se možná zastavila také u projektu Podporujeme rozvoj školních knihoven, který vychází asi na základě jakéhosi nebo možná nějaké vnitřní statistiky, že dnešní děti málo čtou knihy.

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: Určitě jak Česká školní inspekce, tak například výsledky PISA ukazují, že musíme zapracovat na čtenářské gramotnosti. Myslím si, že i současné dění ohledně dezinformací a FAKE News dokazují, že musíme pěstovat kritické myšlení a čtenářskou gramotnost u dětí. Proto začínáme u těch nejmenších, a to budováním školních knihoven, které nejsou jenom určitým skladem knih, ale zároveň v nich pracují knihovníci, kteří s dětmi pracují pomáhá jim vybírat knihy a motivují je ke čtení. Pořádají různé čtenářské kluby a pomáhají dětem vybrat si správnou knihu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní náměstkyně, pojďme k aktuálnímu tématu a to je začleňování ukrajinských dětí do škol. Jak to bude v Ostravě probíhat? Je nějaký manuál z ministerstva školství, který by platil pro všechny školy v zemi, jak postupovat nebo respektive jak postupujete tady vy v Ostravě?

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: My jsme si ještě před tím, než začalo reagovat ministerstvo školství udělali statistiku o volných místech. V tuto chvíli Ostrava disponuje opravdu stovkami volných míst na školách, takže příchod nových ukrajinských dětí nebude znamenat nějaké rozšiřování škol, ale spíš jen naplnění dosavadních kapacit. My máme v plánu integrovat ukrajinské děti plně do našich tříd jak v rámci školek, tak v rámci základních škol. Nemáme tendenci vytvářet ukrajinské třídy, protože máme za to, že do konce školního roku díky pomoci odborné pomoci a díky učitelům jsou děti schopné osvojit si jazyk, skamarádit se a začlenit se do tříd tak, aby od září byli na úplně stejné jazykové startovní čáře jako ostatní děti. Proto také budou sloužit koordinátoři, kteří budou na školách působit a pomohou dětem začlenit se a zvyknout si na to nové školní prostředí. Budeme organizovat doučování českého jazyka a to nejenom pro děti, ale i pro jejich rodiče, pro mamky. Budeme pořádat kubíky pro rodiče s dětmi v rámci našich středisek volného času. Budeme také zajišťovat volnočasové aktivity. V tuto chvíli město vyhlásilo výzvu všem organizacím v Ostravě, které se věnují volnočasovým aktivitám sportu, kultuře, ale i vzdělávání, aby zasílaly své nabídky směrem k ukrajinským dětem právě na magistrát. My vytváříme databázi, ze které potom budou jak školy, tak i další organizace včetně neziskových organizací, které se v tuto chvíli o uprchlíky starají nabízet tyto aktivity. Já bych chtěla moc poděkovat všem, kteří nabídli pomocnou ruku a do těchto aktivit se dobrovolně zařadili.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jsou už některé ukrajinské děti aktuálně ve školách, ve třídách?

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: Ano jsou to zatím jednotky dětí na několika ostravských školách. Umisťujeme je podle jejich místa bydliště a tam, kde na školách existují už ty podpůrné procesy a pozice právě těch školních psychologů nebo sociálních pedagogů a zatím se začleňují a zvykají si na nové prostředí. Musím také zmínit, že tyto děti a jejich rodiče mají velmi často také různé posttraumatické problémy, vyrovnávají se s novým prostředím. Takže zajišťujeme i psychologickou pomoc.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Trošku jiná situace je v mateřinkách, protože tam je bariérou očkování dětí. Jak jste se popasovali s touto situací?

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: Podle zákona děti, které nastupují do našich mateřinek musí být očkované, což nejsou všechny ukrajinské děti. Takže pro tyto děti vznikají dětské skupiny do doby než budou očkované. V tuto chvíli přijímáme do školek očkované ukrajinské děti. Ty, které nejsou očkované, tak mají dětské skupiny.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní náměstkyně, já Vám děkuji za rozhovor.

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: Já také děkuji a přeji všem hezký den.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-16-03-2022-17-14