Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Kateřina Krainová, koordinátorka aktivit: Sněhuláci pro Afriku zkracují africkým dětem cestu do školy

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Sněhuláci pro Afriku iniciativa organizace Kola pro Afriku, která pomáhá africkým dětem v Gambii na cestě do školy. Letos je aktuálně v běhu desátý ročník akce, podrobnosti už od Kateřiny Krainové, koordinátorky aktivity. Dobrý den, vítejte.

Kateřina Krainová, koordinátorka aktivit: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak už jsem zmínila, je letos desátý ročník akce. Zkuste se vrátit v čase a říct divákům, jak iniciativa pomáhá pomáhat Gambijským dětem se dostat do školy vznikla.

Kateřina Krainová, koordinátorka aktivit: Kola pro Afriku vznikla v roce 2012. Byla to naše první i fundraisingová aktivita a moc nám pomohla. Dá se říct, že díky výtěžku z téhle benefice jsme vůbec mohli začít prodávat kola do Afriky. Patronkou nebo vlastně matkou celé té benefice byla Míša Bémová, z Gymnázia Ostrava Hrabůvka, která ji pro nás dlouhá léta organizovala, díky které jsme deset let mohli dodávat kola do malé africké země Gambie, která leží v západoafrické části. Už v prvních ročnících měla tahle benefice obrovský úspěch. Možná proto, že byla nová, přinášela informace mezi děti o tom, jak vypadá česká rozvojová pomoc v Africe. Aktivně je stahovala do toho spolupodílení se na té pomoci tím, že stavěli sněhuláky jako symbol toho, co africké děti nikdy nemohou mít. Díky tomu pak přinášely i benefiční příspěvky do této akce a my jsme mohli vypravovat za benefiční výtěžek kontejnery plné kol právě do Gambie. Těch kontejnerů se odvezlo během deseti let cirka více než osm. Je to těžké říct, protože některé ročníky byly více úspěšné jako ty první, některé byly už méně úspěšnější. Ale pravda je, že za těch 10 let tahle akce vtáhla přes milión českých dětí do rozvojové pomoci. Vznikly tisíce sněhuláků a celkový výtěžek byl asi kolem tři čtvrtě miliónu za dobu těch deseti let.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Projekt je určen hlavně pro školy, které staví sněhuláky. Doplňte podrobnosti. Kdo se třeba může ještě z dalších lidí připojit? Nebo jsou to jenom školy?

Kateřina Krainová, koordinátorka aktivit: Původně ta akce takto zamýšlená byla, že vtáhne děti a jejich pedagogy, kteří pak tvořili ty patrony těch dětských skupin a skrze ně jsme komunikovali, skrze ně jsme těm dětem dodávali nějaké informace, osvětové letáčky, fotografie a tak dál, aby si dokázali představit, jak to vypadá v té Gambii. Později když už se ty ročníky koulily jeden za druhým a ta účast těch škol se snižovala, tak jsme si řekli, že je dobré otevřít to všem dětským kolektivům. To znamená, nejenom školám, ale i třeba sportovním klubům, družinám, kroužkům i jakýmkoliv dětským skupinám, které si naleznou dospělého patrona, který zaštítí tu skupinu a zaregistruje na stránkách snehulaciproafriku.cz a hned se může účastnit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak si vysvětlujete to, jak naznačujete, že ten klesající zájem škol o tuto akci? Čím to může být?

Kateřina Krainová, koordinátorka aktivit: Tam je asi více faktorů. V prvé řadě je to sníh, který často nebývá. Vzpomeneme-li si, ty zimy jsou čím dál méně studené a bílé. Takže to je jeden z těch faktorů, proč ty školy třeba opouští od té účasti. Nicméně některé školy jsou velmi kreativní a v průběhu těch let se ukázalo jak moc. Protože když třeba není sníh a děti stavět sněhuláka fyzicky nemohou, tak jej začaly vyrábět z různých materiálů, s různými technikami. Začaly je šít, péct, kreslit, vystřihovat, dokonce stavěli sněhuláky z dětí, oblékly se do bílých oblečení, postavily se do tvaru sněhuláků, vyfotili se pravděpodobně z dronů nebo z nějakého vysokého místa tak, aby byl ten obrovský sněhulák vidět. S Těmi fotkami soutěžili, protože každý ročník byl ukončen tím, že se hlasovalo o nejhezčí sněhulák. Ten druhý důvod, který třeba nesouvisel s tím počasím mohl být i ten, že se některé školy účastní pravidelně a myslím, že máme i skalní příznivce mezi školami. Ale některé školy to vzali jako jednorázové a v příštím ročníku už se aktivně třeba neúčastnili. Možná právě proto jsme si pro ně připravili letos k tomu jubilejním ročníku něco zajímavého, co by je opět namotivovalo k účastni. Jsou to nové vzdělávací a osvětové materiály, které přinášejí podrobnější informace o tom, jak vypadá život v Gambii, jaká vůbec je Gambie, kde leží, jak vypadá život školáka v Gambii, jaký je život dětí v Gambii. Jsou připravené pro děti kvízy, otázky, křížovky, videa, fotografie, zkrátka materiál, který mohou pedagogové použít při vyprávění si s dětmi o tom, jak vypadá česká rozvojová pomoc Africe. Ještě jen takový bonus obrovsky motivační, alespoň je z našeho pohledu, který souvisí i s tou naší organizací Kola pro Afriku, je instruktážní video, které jsme letos připravili jako bonus pro ty, kteří se nejen zaregistrují, ale kteří svou účastí podpoří i finančně tuto benefici. To je instruktážní video pro děti základních škol, které je metodicky vede v poli technickém vzdělávání, tedy konkrétně v opravě jízdního kola tak, aby si děti byly schopny opravy a servisovat své kolo před sezonou nebolí v průběhu ní samy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když se kola dostanou do Gambie, jak to je s jejich distribucí, aby se dostali k dětem, které je potřebují?

Kateřina Krainová, koordinátorka aktivit: Tady v tomhle směru spolupracujeme s partnerem naší sestry gambijské, která se jmenuje "Czech bikes for Gambian schools". Je to organizace, která sídlí v Gambii a která přebírá ty kola, ktera se tam přivezou, nejdříve je teda připraví a zajišťuje transport. Ta kola ze začátku naší účasti byla neupravená, přicházela v takovém stavu, v jakém jsme vlastně v Čechách sesbíraly, tak tam pomalu vznikala potřeba toho, aby ta kola někdo opravoval, aby je někdo před tím použitím zprovoznil do té míry, aby fungovala, co nejdéle. Takže se začali místní gambijští dospělí vzdělávat pro opravy kol. Dokonce každá škola, která vstoupila do toho projektu v Gambii měla podmínku, před tím než kola příjme, aby vytvořila pracovní místo pro školního opraváře. To jsme je zaučili a on tam na té škole funguje tak, aby ty kola jezdila co nejdéle. Takže je to vlastně skrze spolupráci Czech bikes for Gambian schools.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Víte kolik dětí díky projektu začalo pravidelně navštěvovat školu v Gambie?

Kateřina Krainová, koordinátorka aktivit: To je docela složitá otázka, protože my víme kolik kol jsme tam dovezli, my víme kolik škol je zapojeno v projektu, ale protože ty kola opravdu jsou starší a nemají tu životnost třeba desetiletou, některá ano, ale ne všechna, tak se může stát, že to dítě vlastně dostane kolo na tři roky a pak zase dostane druhé kolo. V průběhu těch deseti let, co kola do Afriky vozíme jsme přepravili více než 10 tisíc kol, do projektu bylo zapojeno kolem sedmdesáti gambijských škol, takže si troufám říct, že určitě polovina té sumy cirka pět tisíc dětí dostalo kolo a bylo jim umožněno díky tomu kolu docházet pravidelně do školy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je hezké číslo. Možná pro naše diváky pro zajímavost, jak daleko mají děti v Gambie do školy? Kolik denně za vzděláním musí ujet kilometrů?

Kateřina Krainová, koordinátorka aktivit: Je to docela velké číslo a není vždy stejné. Je to o tom, že my dodáváme kola do vnitrozemí Gambie, kde ty školy jsou sporadicky rozmístěné a ty vesničky kolem nich jsou v různých vzdálenostech od školy a ta podmínka toho, aby ta škola dostala ta kola a my samozřejmě monitorujeme tu potřebu skrze Czech bikes for Gambian schools a podmínka je teda, aby to dítě, které to kolo dostane docházelo do školy minimálně tři kilometry. Většinou je to teda pět kilometrů, ale někdy je to daleko víc v jednu stranu teda. Může to být i sedm kilometrů cesta do školy a sedm kilometrů zase zpátky, ale většinou je to průměrně kolem těch pěti, čtyř kilometrů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní Krainová, já Vám děkuji za rozhovor a přeji projektu Sněhuláci pro Afriku hodně štěstí. Hodně vyplněných přání v Gambie čili hodně dětí, které můžou jezdit do školy díky právě tomuto projektu.

Kateřina Krainová, koordinátorka aktivit: Moc děkuju. Mějte se hezky.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Kateřina Krainová, koordinátorka aktivit: Sněhuláci pro Afriku zkracují africkým dětem cestu do školy
18. ledna 2022, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Sněhuláci pro Afriku iniciativa organizace Kola pro Afriku, která pomáhá africkým dětem v Gambii na cestě do školy. Letos je aktuálně v běhu desátý ročník akce, podrobnosti už od Kateřiny Krainové, koordinátorky aktivity. Dobrý den, vítejte.

Kateřina Krainová, koordinátorka aktivit: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak už jsem zmínila, je letos desátý ročník akce. Zkuste se vrátit v čase a říct divákům, jak iniciativa pomáhá pomáhat Gambijským dětem se dostat do školy vznikla.

Kateřina Krainová, koordinátorka aktivit: Kola pro Afriku vznikla v roce 2012. Byla to naše první i fundraisingová aktivita a moc nám pomohla. Dá se říct, že díky výtěžku z téhle benefice jsme vůbec mohli začít prodávat kola do Afriky. Patronkou nebo vlastně matkou celé té benefice byla Míša Bémová, z Gymnázia Ostrava Hrabůvka, která ji pro nás dlouhá léta organizovala, díky které jsme deset let mohli dodávat kola do malé africké země Gambie, která leží v západoafrické části. Už v prvních ročnících měla tahle benefice obrovský úspěch. Možná proto, že byla nová, přinášela informace mezi děti o tom, jak vypadá česká rozvojová pomoc v Africe. Aktivně je stahovala do toho spolupodílení se na té pomoci tím, že stavěli sněhuláky jako symbol toho, co africké děti nikdy nemohou mít. Díky tomu pak přinášely i benefiční příspěvky do této akce a my jsme mohli vypravovat za benefiční výtěžek kontejnery plné kol právě do Gambie. Těch kontejnerů se odvezlo během deseti let cirka více než osm. Je to těžké říct, protože některé ročníky byly více úspěšné jako ty první, některé byly už méně úspěšnější. Ale pravda je, že za těch 10 let tahle akce vtáhla přes milión českých dětí do rozvojové pomoci. Vznikly tisíce sněhuláků a celkový výtěžek byl asi kolem tři čtvrtě miliónu za dobu těch deseti let.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Projekt je určen hlavně pro školy, které staví sněhuláky. Doplňte podrobnosti. Kdo se třeba může ještě z dalších lidí připojit? Nebo jsou to jenom školy?

Kateřina Krainová, koordinátorka aktivit: Původně ta akce takto zamýšlená byla, že vtáhne děti a jejich pedagogy, kteří pak tvořili ty patrony těch dětských skupin a skrze ně jsme komunikovali, skrze ně jsme těm dětem dodávali nějaké informace, osvětové letáčky, fotografie a tak dál, aby si dokázali představit, jak to vypadá v té Gambii. Později když už se ty ročníky koulily jeden za druhým a ta účast těch škol se snižovala, tak jsme si řekli, že je dobré otevřít to všem dětským kolektivům. To znamená, nejenom školám, ale i třeba sportovním klubům, družinám, kroužkům i jakýmkoliv dětským skupinám, které si naleznou dospělého patrona, který zaštítí tu skupinu a zaregistruje na stránkách snehulaciproafriku.cz a hned se může účastnit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak si vysvětlujete to, jak naznačujete, že ten klesající zájem škol o tuto akci? Čím to může být?

Kateřina Krainová, koordinátorka aktivit: Tam je asi více faktorů. V prvé řadě je to sníh, který často nebývá. Vzpomeneme-li si, ty zimy jsou čím dál méně studené a bílé. Takže to je jeden z těch faktorů, proč ty školy třeba opouští od té účasti. Nicméně některé školy jsou velmi kreativní a v průběhu těch let se ukázalo jak moc. Protože když třeba není sníh a děti stavět sněhuláka fyzicky nemohou, tak jej začaly vyrábět z různých materiálů, s různými technikami. Začaly je šít, péct, kreslit, vystřihovat, dokonce stavěli sněhuláky z dětí, oblékly se do bílých oblečení, postavily se do tvaru sněhuláků, vyfotili se pravděpodobně z dronů nebo z nějakého vysokého místa tak, aby byl ten obrovský sněhulák vidět. S Těmi fotkami soutěžili, protože každý ročník byl ukončen tím, že se hlasovalo o nejhezčí sněhulák. Ten druhý důvod, který třeba nesouvisel s tím počasím mohl být i ten, že se některé školy účastní pravidelně a myslím, že máme i skalní příznivce mezi školami. Ale některé školy to vzali jako jednorázové a v příštím ročníku už se aktivně třeba neúčastnili. Možná právě proto jsme si pro ně připravili letos k tomu jubilejním ročníku něco zajímavého, co by je opět namotivovalo k účastni. Jsou to nové vzdělávací a osvětové materiály, které přinášejí podrobnější informace o tom, jak vypadá život v Gambii, jaká vůbec je Gambie, kde leží, jak vypadá život školáka v Gambii, jaký je život dětí v Gambii. Jsou připravené pro děti kvízy, otázky, křížovky, videa, fotografie, zkrátka materiál, který mohou pedagogové použít při vyprávění si s dětmi o tom, jak vypadá česká rozvojová pomoc Africe. Ještě jen takový bonus obrovsky motivační, alespoň je z našeho pohledu, který souvisí i s tou naší organizací Kola pro Afriku, je instruktážní video, které jsme letos připravili jako bonus pro ty, kteří se nejen zaregistrují, ale kteří svou účastí podpoří i finančně tuto benefici. To je instruktážní video pro děti základních škol, které je metodicky vede v poli technickém vzdělávání, tedy konkrétně v opravě jízdního kola tak, aby si děti byly schopny opravy a servisovat své kolo před sezonou nebolí v průběhu ní samy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když se kola dostanou do Gambie, jak to je s jejich distribucí, aby se dostali k dětem, které je potřebují?

Kateřina Krainová, koordinátorka aktivit: Tady v tomhle směru spolupracujeme s partnerem naší sestry gambijské, která se jmenuje "Czech bikes for Gambian schools". Je to organizace, která sídlí v Gambii a která přebírá ty kola, ktera se tam přivezou, nejdříve je teda připraví a zajišťuje transport. Ta kola ze začátku naší účasti byla neupravená, přicházela v takovém stavu, v jakém jsme vlastně v Čechách sesbíraly, tak tam pomalu vznikala potřeba toho, aby ta kola někdo opravoval, aby je někdo před tím použitím zprovoznil do té míry, aby fungovala, co nejdéle. Takže se začali místní gambijští dospělí vzdělávat pro opravy kol. Dokonce každá škola, která vstoupila do toho projektu v Gambii měla podmínku, před tím než kola příjme, aby vytvořila pracovní místo pro školního opraváře. To jsme je zaučili a on tam na té škole funguje tak, aby ty kola jezdila co nejdéle. Takže je to vlastně skrze spolupráci Czech bikes for Gambian schools.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Víte kolik dětí díky projektu začalo pravidelně navštěvovat školu v Gambie?

Kateřina Krainová, koordinátorka aktivit: To je docela složitá otázka, protože my víme kolik kol jsme tam dovezli, my víme kolik škol je zapojeno v projektu, ale protože ty kola opravdu jsou starší a nemají tu životnost třeba desetiletou, některá ano, ale ne všechna, tak se může stát, že to dítě vlastně dostane kolo na tři roky a pak zase dostane druhé kolo. V průběhu těch deseti let, co kola do Afriky vozíme jsme přepravili více než 10 tisíc kol, do projektu bylo zapojeno kolem sedmdesáti gambijských škol, takže si troufám říct, že určitě polovina té sumy cirka pět tisíc dětí dostalo kolo a bylo jim umožněno díky tomu kolu docházet pravidelně do školy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je hezké číslo. Možná pro naše diváky pro zajímavost, jak daleko mají děti v Gambie do školy? Kolik denně za vzděláním musí ujet kilometrů?

Kateřina Krainová, koordinátorka aktivit: Je to docela velké číslo a není vždy stejné. Je to o tom, že my dodáváme kola do vnitrozemí Gambie, kde ty školy jsou sporadicky rozmístěné a ty vesničky kolem nich jsou v různých vzdálenostech od školy a ta podmínka toho, aby ta škola dostala ta kola a my samozřejmě monitorujeme tu potřebu skrze Czech bikes for Gambian schools a podmínka je teda, aby to dítě, které to kolo dostane docházelo do školy minimálně tři kilometry. Většinou je to teda pět kilometrů, ale někdy je to daleko víc v jednu stranu teda. Může to být i sedm kilometrů cesta do školy a sedm kilometrů zase zpátky, ale většinou je to průměrně kolem těch pěti, čtyř kilometrů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní Krainová, já Vám děkuji za rozhovor a přeji projektu Sněhuláci pro Afriku hodně štěstí. Hodně vyplněných přání v Gambie čili hodně dětí, které můžou jezdit do školy díky právě tomuto projektu.

Kateřina Krainová, koordinátorka aktivit: Moc děkuju. Mějte se hezky.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-18-01-2022-17-14