Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství, FNO: Obor fyzioterapie - vzdělání a profesní uplatnění

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Fyzioterapie je dynamicky se rozvíjející obor, který se zaměřuje na diagnostiku, léčbu a prevenci pohybových poruch. Dnes si budeme povídat o studiu fyzioterapie na Lékařské fakultě Ostravské univerzity a také o možnostech uplatnění absolventů v různých medicínských oborech. Ve studiu už vítám docenta Dalibora Pastuchu, přednostu Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství. Dobrý den.

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane docente, tak jaké jsou hlavní předměty a zaměření studia fyzioterapie na Lékařské fakultě Ostravské univerzity?

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Studenti můžou na naší lékařské fakultě momentálně studovat tři obory. Je to bakalářské studium fyzioterapie, dále navazující magisterský obor fyzioterapie. A co je taková zvláštnost, že to není zcela běžné v České republice, tak mají možnost také studovat bakalářský obor ergoterapie.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: V čem se liší váš program? Čili na Lékařské fakultě Ostravské univerzity s jinými univerzitami?

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Já si myslím, že ten hlavní a zásadní rozdíl je v tom, že klademe opravdu velký důraz na klinickou praxi. Je to díky extrémně velké provázanosti mezi Lékařskou fakultou a Fakultní nemocnicí Ostrava, která umožňuje studentům čerpat bohaté zkušenosti už v průběhu studia. Naši studenti už od prvního ročníku realizují velkou řadu praktických ukázek a praktické výuky právě přímo s pacienty a snažíme se, aby naši absolventi potom byli velmi dobře uplatnitelní v klinické praxi a hledali si místa zaměřená na práci s pacienty. Dnes řada studentů nebo absolventů různých studijních oborů fyzioterapie více inklinuje k takové té regeneraci. Snaží se pracovat spíše se sportovci, hledají zdravé klienty, nikoli pacienty. A my se snažíme být tou fyzioterapií, která vychovává ty fyzioterapeuty do nemocnic.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Je o studium tohoto oboru zájem mezi studenty?

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Já myslím, že zájem je veliký. Svědčí o tom čísla přihlášených studentů. Zatím každoročně dochází k výraznému nárůstu, čili my jsme rádi, že se studenti hlásí a že o tento krásný obor mají zájem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: To znamená, že to, co jsem řekla na začátku, že fyzioterapie je dynamicky se rozvíjející obor, je pravda.

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Máte naprostou pravdu. Je to obor, který se vyvíjí velmi dynamicky. Je to moderní obor, který přináší celou velkou řadu nových moderních metod, přístrojových vybavení, jako je virtuální realita, robotická rehabilitace, ale stále tím základem je ten lidský element.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak náročné je studium fyzioterapie je?

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Když řeknu, že je náročné, tak asi přijdu o studenty. Myslím si, že patří mezi náročnější obory, ale obory, které jsou krásné a tomu studentovi v podstatě od začátku přináší ten pocit toho, že to má smysl, že mohou pomáhat lidem a že mohou velmi výrazně zlepšovat jejich kvalitu života. Fyzioterapeuté jsou v podstatě dnes nedílnou součástí všech mezioborových týmů. Nenapadá mě v podstatě asi kromě radiologie a patologie žádný lékařský obor, kde by se fyzioterapeut neuplatnil a je to v podstatě od miminek, od novorozeneckého období až po seniory. Žádná odbornost se bez fyzioterapie a ergoterapie dnes už neobejde.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Vy jste říkal, že kladete důraz na to, aby vaši studenti od začátku studia se setkávali s praxí. Kdybyste to měl možná nějak vyjádřit třeba procentuálně, teorií a praxi během toho studia, jak by to vypadalo?

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: To se asi úplně přesně nedá spočítat, protože i řada třeba teoretických předmětů je navázaná na to, že ten student potom píše nějakou seminární práci, která je vázaná na praktické zkušenosti a dovednosti. Čili asi čistě numerický poměr bych nedokázal vyjádřit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pojďme ještě k tomu, jak a kde mohou vaši absolventi najít uplatnění.

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Co se týká jak oboru fyzioterapie, tak ergoterapie, tak samozřejmě mají uplatnění v celé řadě klinických pracovišť. V podstatě od ambulantního provozu to znamená, že mohou pracovat v provozech, kde je pouze ambulantní léčba. Dále jsou to samozřejmě lůžková nemocniční zařízení, zařízení následné péče. Dneska přibývá také fyzioterapeutů, kteří mohou spolupracovat s různými Alzheimer home centry, například léčebna dlouhodobě nemocných, ale také lázně nesmíme zapomínat, kde fyzioterapeut hraje naprosto zásadní roli a pro lázeňskou péči je nezbytný. Někteří absolventi potom, jak už jsem zmiňoval v úvodu, hledají své uplatnění spíše ve spolupráci třeba se sportovními oddíly. Mohou pracovat jako konzultanti některých sportovců a pomáhat jim například s jejich poruchami pohybového aparátu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Vy jste zmínil virtuální realitu. Znamená to, že studenti už během studia s virtuální realitou pracují?

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Ano, právě Ostravská lékařská fakulta je, řekl bych, v České republice jedním z prestižních nebo nejlépe rozvinutých pracovišť, které využívají virtuální realitu a podílíme se na několika vědecko výzkumných projektech, které právě využívají implementaci virtuální reality do fyzioterapie a ergoterapie. A studenti po celou dobu studia už mohou spolupracovat i na těchto projektech. Týká se to nejen spolupráce například s neurologickou klinikou, ale právě i s lázněmi nebo těmi léčebnami dlouhodobě nemocných.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Kolik studentů v letošním roce přijmete ke studiu?

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Nemáme zatím přesná čísla, ono vždycky záleží na řadě parametrů. Nicméně loni jsme přijímali zhruba 42 studentů do bakalářského programu fyzioterapie. Asi 20 studentů do navazujícího magisterského programu fyzioterapie a kolem dvaceti čtyř studentů na ergoterapie. Obávám se, že ta čísla se nebudou příliš měnit, že to bude velmi podobné i letos.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Já se zase překlopím do té praxe, když u vás student ukončí bakalářské studium. Jaké uplatnění najde? Na rozdíl od toho studenta, který pokračuje a je z něj pak magistr?

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Dnes to funguje tak, že student, který úspěšně ukončí bakalářské studium, může nastoupit do jakéhokoliv zdravotnického zařízení. Je tedy už erudovaný fyzioterapeut. Může samozřejmě pokračovat ve studiu magisterského navazujícího studia, ale není to podmínkou. V podstatě fyzioterapeut bakalář je plnohodnotným nelékařským zdravotnickým pracovníkem. Samozřejmě je tam potom nutná nějaká následná praxe pod dohledem a podobně, ale je schopný okamžitě nastoupit do práce. My bychom rádi nabídli studentům fyzioterapie kompletní spektrum vzdělání. To znamená, mohou u nás začít jako bakaláři, mohou studovat dále v navazujícím magisterském studiu a věříme, že úspěšně obhájíme akreditaci doktorského studijního programu, tedy studia Ph.D. a tím bychom byli jednou z mála fakult v České republice, která umožní tomu fyzioterapeutovi kompletní, studijní program včetně akademického titulu Ph.D.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: My už jsme tady spolu probrali to, že fyzioterapie je dynamicky se rozvíjející obor. Pane docente, za posledních deset let, jaký kus cesty tento obor ušel?

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Já myslím, že obrovský kus cesty. Já mám tu možnost, že moje vlastní sestra je fyzioterapeutka, která shodou okolností studovala před asi 40 lety tady, ještě v té době dvouletý nástavbový program fyzioterapie. Takže fyzioterapie je mi velmi blízká po celou dobu. A musím říct, že ta doba, kdy fyzioterapeut byl vnímán jako jakýsi v uvozovkách masér nebo někdo, kdo pomáhal pacientům chodit po chodbě, už je dávno pryč. Dneska fyzioterapeuti jsou extrémně erudovaní, samostatně pracující vysokoškolští pracovníci, kteří sami vytvářejí návrhy programů a sestavují dlouhodobé i krátkodobé rehabilitační plány. Čili neumím si v podstatě představit jakoukoliv lékařskou odbornost, která by s fyzioterapeutem nespolupracovala. Fyzioterapeuti jsou naprosto rovnocenní partneři pro lékaře a mnohdy sami navrhují léčebné postupy, včetně využití robotické rehabilitace. Využití nových metod je naprosto zásadní a myslím si, že fyzioterapie je v tomhle extrémně moderní obor.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A jaká je budoucnost fyzioterapie? Kam to až dojde?

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Těžko říct. Myslím si, že nikdo netušíme, jaká vůbec bude budoucnost medicíny v době umělé inteligence. Ale myslím si, že trendy ukazují, že poruchy pohybového aparátu nás budou asi trápit pořád a že budou operace, po kterých budeme potřebovat pomoc fyzioterapeutů a ergoterapeutů, abychom se byli schopni vrátit do plnohodnotného života. A stále budeme potřebovat tyto odbornosti, které sice možná nepomáhají přímo zachraňovat život, ale pomáhají nám, aby byl smysluplný a plnohodnotný. A to ať už fyzioterapeut nebo ergoterapeut umí naprosto přesně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Byť se tady bavíme o fyzioterapii, o studium tohoto oboru. Poraďte našim divákům, jak by měli o své tělo pečovat, aby se do rukou fyzioterapeutů nemuseli častokrát dostávat.

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Já myslím, že naprosto zásadní je pohybová aktivita, prostě pravidelný zdravý pohyb. Bohužel to, co my vídáme už od nejútlejších dětských let, je to, že množství pohybové aktivity dramaticky klesá, děti ztrácejí svou pohybovou dovednost, my dospělí trávíme stále více času v sedavém zaměstnání, případně v autech a podobně. Náš pohybový aparát na to prostě není připravený. A pravidelný pohyb je určitě základ toho, abychom se co nejméně museli dávat do rukou fyzioterapeutů, aby nám pak oni pomáhali.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak je to třeba u seniorů. Děti jste zmínil, ale určitě, nebo já si myslím, že nejčastěji si také k vám nebo do rukou fyzioterapeutů dostávají senioři a starší lidé.

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Je to pravda. Samozřejmě, i když vezmeme geografická data, tak naše populace stárne a Česká republika patří mezi země, kde ta kvalita dožití, to znamená nejenom délka dožití, ale dožití v kvalitním zdravotním stavu, bohužel není taková, jak bychom si představovali. A to u těch seniorů je důležité, aby ta pohybová aktivita byla především bezpečná. To znamená například s nějakou oporou, aby používali kompenzační pomůcky, protože pak se může stát, že i při pohybové aktivitě dojde ke zranění, které toho seniora zcela vyřadí na několik týdnů až měsíců z pohybu úplně, což může mít potom závažné následky. Takže bezpečná a pravidelná pohybová aktivita.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane docente, já vám děkuji za vaše odpovědi a vám za pozornost. Mějte se moc hezky.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství, FNO: Obor fyzioterapie - vzdělání a profesní uplatnění
18. února 2025, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Fyzioterapie je dynamicky se rozvíjející obor, který se zaměřuje na diagnostiku, léčbu a prevenci pohybových poruch. Dnes si budeme povídat o studiu fyzioterapie na Lékařské fakultě Ostravské univerzity a také o možnostech uplatnění absolventů v různých medicínských oborech. Ve studiu už vítám docenta Dalibora Pastuchu, přednostu Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství. Dobrý den.

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane docente, tak jaké jsou hlavní předměty a zaměření studia fyzioterapie na Lékařské fakultě Ostravské univerzity?

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Studenti můžou na naší lékařské fakultě momentálně studovat tři obory. Je to bakalářské studium fyzioterapie, dále navazující magisterský obor fyzioterapie. A co je taková zvláštnost, že to není zcela běžné v České republice, tak mají možnost také studovat bakalářský obor ergoterapie.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: V čem se liší váš program? Čili na Lékařské fakultě Ostravské univerzity s jinými univerzitami?

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Já si myslím, že ten hlavní a zásadní rozdíl je v tom, že klademe opravdu velký důraz na klinickou praxi. Je to díky extrémně velké provázanosti mezi Lékařskou fakultou a Fakultní nemocnicí Ostrava, která umožňuje studentům čerpat bohaté zkušenosti už v průběhu studia. Naši studenti už od prvního ročníku realizují velkou řadu praktických ukázek a praktické výuky právě přímo s pacienty a snažíme se, aby naši absolventi potom byli velmi dobře uplatnitelní v klinické praxi a hledali si místa zaměřená na práci s pacienty. Dnes řada studentů nebo absolventů různých studijních oborů fyzioterapie více inklinuje k takové té regeneraci. Snaží se pracovat spíše se sportovci, hledají zdravé klienty, nikoli pacienty. A my se snažíme být tou fyzioterapií, která vychovává ty fyzioterapeuty do nemocnic.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Je o studium tohoto oboru zájem mezi studenty?

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Já myslím, že zájem je veliký. Svědčí o tom čísla přihlášených studentů. Zatím každoročně dochází k výraznému nárůstu, čili my jsme rádi, že se studenti hlásí a že o tento krásný obor mají zájem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: To znamená, že to, co jsem řekla na začátku, že fyzioterapie je dynamicky se rozvíjející obor, je pravda.

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Máte naprostou pravdu. Je to obor, který se vyvíjí velmi dynamicky. Je to moderní obor, který přináší celou velkou řadu nových moderních metod, přístrojových vybavení, jako je virtuální realita, robotická rehabilitace, ale stále tím základem je ten lidský element.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak náročné je studium fyzioterapie je?

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Když řeknu, že je náročné, tak asi přijdu o studenty. Myslím si, že patří mezi náročnější obory, ale obory, které jsou krásné a tomu studentovi v podstatě od začátku přináší ten pocit toho, že to má smysl, že mohou pomáhat lidem a že mohou velmi výrazně zlepšovat jejich kvalitu života. Fyzioterapeuté jsou v podstatě dnes nedílnou součástí všech mezioborových týmů. Nenapadá mě v podstatě asi kromě radiologie a patologie žádný lékařský obor, kde by se fyzioterapeut neuplatnil a je to v podstatě od miminek, od novorozeneckého období až po seniory. Žádná odbornost se bez fyzioterapie a ergoterapie dnes už neobejde.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Vy jste říkal, že kladete důraz na to, aby vaši studenti od začátku studia se setkávali s praxí. Kdybyste to měl možná nějak vyjádřit třeba procentuálně, teorií a praxi během toho studia, jak by to vypadalo?

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: To se asi úplně přesně nedá spočítat, protože i řada třeba teoretických předmětů je navázaná na to, že ten student potom píše nějakou seminární práci, která je vázaná na praktické zkušenosti a dovednosti. Čili asi čistě numerický poměr bych nedokázal vyjádřit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pojďme ještě k tomu, jak a kde mohou vaši absolventi najít uplatnění.

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Co se týká jak oboru fyzioterapie, tak ergoterapie, tak samozřejmě mají uplatnění v celé řadě klinických pracovišť. V podstatě od ambulantního provozu to znamená, že mohou pracovat v provozech, kde je pouze ambulantní léčba. Dále jsou to samozřejmě lůžková nemocniční zařízení, zařízení následné péče. Dneska přibývá také fyzioterapeutů, kteří mohou spolupracovat s různými Alzheimer home centry, například léčebna dlouhodobě nemocných, ale také lázně nesmíme zapomínat, kde fyzioterapeut hraje naprosto zásadní roli a pro lázeňskou péči je nezbytný. Někteří absolventi potom, jak už jsem zmiňoval v úvodu, hledají své uplatnění spíše ve spolupráci třeba se sportovními oddíly. Mohou pracovat jako konzultanti některých sportovců a pomáhat jim například s jejich poruchami pohybového aparátu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Vy jste zmínil virtuální realitu. Znamená to, že studenti už během studia s virtuální realitou pracují?

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Ano, právě Ostravská lékařská fakulta je, řekl bych, v České republice jedním z prestižních nebo nejlépe rozvinutých pracovišť, které využívají virtuální realitu a podílíme se na několika vědecko výzkumných projektech, které právě využívají implementaci virtuální reality do fyzioterapie a ergoterapie. A studenti po celou dobu studia už mohou spolupracovat i na těchto projektech. Týká se to nejen spolupráce například s neurologickou klinikou, ale právě i s lázněmi nebo těmi léčebnami dlouhodobě nemocných.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Kolik studentů v letošním roce přijmete ke studiu?

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Nemáme zatím přesná čísla, ono vždycky záleží na řadě parametrů. Nicméně loni jsme přijímali zhruba 42 studentů do bakalářského programu fyzioterapie. Asi 20 studentů do navazujícího magisterského programu fyzioterapie a kolem dvaceti čtyř studentů na ergoterapie. Obávám se, že ta čísla se nebudou příliš měnit, že to bude velmi podobné i letos.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Já se zase překlopím do té praxe, když u vás student ukončí bakalářské studium. Jaké uplatnění najde? Na rozdíl od toho studenta, který pokračuje a je z něj pak magistr?

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Dnes to funguje tak, že student, který úspěšně ukončí bakalářské studium, může nastoupit do jakéhokoliv zdravotnického zařízení. Je tedy už erudovaný fyzioterapeut. Může samozřejmě pokračovat ve studiu magisterského navazujícího studia, ale není to podmínkou. V podstatě fyzioterapeut bakalář je plnohodnotným nelékařským zdravotnickým pracovníkem. Samozřejmě je tam potom nutná nějaká následná praxe pod dohledem a podobně, ale je schopný okamžitě nastoupit do práce. My bychom rádi nabídli studentům fyzioterapie kompletní spektrum vzdělání. To znamená, mohou u nás začít jako bakaláři, mohou studovat dále v navazujícím magisterském studiu a věříme, že úspěšně obhájíme akreditaci doktorského studijního programu, tedy studia Ph.D. a tím bychom byli jednou z mála fakult v České republice, která umožní tomu fyzioterapeutovi kompletní, studijní program včetně akademického titulu Ph.D.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: My už jsme tady spolu probrali to, že fyzioterapie je dynamicky se rozvíjející obor. Pane docente, za posledních deset let, jaký kus cesty tento obor ušel?

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Já myslím, že obrovský kus cesty. Já mám tu možnost, že moje vlastní sestra je fyzioterapeutka, která shodou okolností studovala před asi 40 lety tady, ještě v té době dvouletý nástavbový program fyzioterapie. Takže fyzioterapie je mi velmi blízká po celou dobu. A musím říct, že ta doba, kdy fyzioterapeut byl vnímán jako jakýsi v uvozovkách masér nebo někdo, kdo pomáhal pacientům chodit po chodbě, už je dávno pryč. Dneska fyzioterapeuti jsou extrémně erudovaní, samostatně pracující vysokoškolští pracovníci, kteří sami vytvářejí návrhy programů a sestavují dlouhodobé i krátkodobé rehabilitační plány. Čili neumím si v podstatě představit jakoukoliv lékařskou odbornost, která by s fyzioterapeutem nespolupracovala. Fyzioterapeuti jsou naprosto rovnocenní partneři pro lékaře a mnohdy sami navrhují léčebné postupy, včetně využití robotické rehabilitace. Využití nových metod je naprosto zásadní a myslím si, že fyzioterapie je v tomhle extrémně moderní obor.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A jaká je budoucnost fyzioterapie? Kam to až dojde?

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Těžko říct. Myslím si, že nikdo netušíme, jaká vůbec bude budoucnost medicíny v době umělé inteligence. Ale myslím si, že trendy ukazují, že poruchy pohybového aparátu nás budou asi trápit pořád a že budou operace, po kterých budeme potřebovat pomoc fyzioterapeutů a ergoterapeutů, abychom se byli schopni vrátit do plnohodnotného života. A stále budeme potřebovat tyto odbornosti, které sice možná nepomáhají přímo zachraňovat život, ale pomáhají nám, aby byl smysluplný a plnohodnotný. A to ať už fyzioterapeut nebo ergoterapeut umí naprosto přesně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Byť se tady bavíme o fyzioterapii, o studium tohoto oboru. Poraďte našim divákům, jak by měli o své tělo pečovat, aby se do rukou fyzioterapeutů nemuseli častokrát dostávat.

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Já myslím, že naprosto zásadní je pohybová aktivita, prostě pravidelný zdravý pohyb. Bohužel to, co my vídáme už od nejútlejších dětských let, je to, že množství pohybové aktivity dramaticky klesá, děti ztrácejí svou pohybovou dovednost, my dospělí trávíme stále více času v sedavém zaměstnání, případně v autech a podobně. Náš pohybový aparát na to prostě není připravený. A pravidelný pohyb je určitě základ toho, abychom se co nejméně museli dávat do rukou fyzioterapeutů, aby nám pak oni pomáhali.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak je to třeba u seniorů. Děti jste zmínil, ale určitě, nebo já si myslím, že nejčastěji si také k vám nebo do rukou fyzioterapeutů dostávají senioři a starší lidé.

Dalibor Pastucha, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství: Je to pravda. Samozřejmě, i když vezmeme geografická data, tak naše populace stárne a Česká republika patří mezi země, kde ta kvalita dožití, to znamená nejenom délka dožití, ale dožití v kvalitním zdravotním stavu, bohužel není taková, jak bychom si představovali. A to u těch seniorů je důležité, aby ta pohybová aktivita byla především bezpečná. To znamená například s nějakou oporou, aby používali kompenzační pomůcky, protože pak se může stát, že i při pohybové aktivitě dojde ke zranění, které toho seniora zcela vyřadí na několik týdnů až měsíců z pohybu úplně, což může mít potom závažné následky. Takže bezpečná a pravidelná pohybová aktivita.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane docente, já vám děkuji za vaše odpovědi a vám za pozornost. Mějte se moc hezky.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-18-02-2025-17-14