Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Hanka Matúšková, klavírní pedagožka a Jakub Danys, klavírista: Hudba je abstraktní umění, je o životě samém

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vyučuje hru na klavír. A potvrzením toho, že to umí, jsou její úspěšní žáci a studenti. Jaké byly její začátky? Co používá za výukové metody a chtěla se stát učitelkou klavíru? Řeč je o mimořádné pedagožce, za kterou stojí hodně práce, ale také řada úspěšných studentů. Ve studiu vítám Hanku Matúškovou a jejího studenta Jakuba Denise. Vítejte.

Hana Matúšková, klavírní pedagožka: Dobrý den.

Jakub Danys, klavírista: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Hani, začneme u tebe. Co tě inspirovalo stát se učitelkou klavíru?

Hana Matúšková, klavírní pedagožka: Tak mou inspirací byla má bývalá paní učitelka z klavíru Ivana Macháčová z Lidové školy umění v Ostravě Vítkovicích. Byla to velmi mírná laskavá žena, ale když jsme daly najevo, že chceme klavír dělat trošku hlouběji, tak byla i náročná a dokonce odvážná, protože ona velice ráda dávala novinky. A pamatuji si, že jsem v Ostravě na nějaké soutěži lidových škol umění hrála v premiéře cyklu skladby: Ptám se, ptám se. pampeliško od Milana Dlouhého nebo od Petra Ebena, Malé portréty, nebo jsme se spolužačkou hrály od Klementa Slavického Píseň domova a furiant. No a čili tato žena mě ovlivnila v tom, že mám velice ráda soudobou hudbu. A byla to žena, která učila až do konce svého života celý úvazek, takže to její povolání bylo spíše posláním.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Bude to u tebe také tak?

Hana Matúšková, klavírní pedagožka: No doufám, doufám. Pokud zdraví dovolí, tak ano, rada bych.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V kolika letech jsi začala hrát na klavír?

Hana Matúšková, klavírní pedagožka: Začala jsem hrát normálně v sedmi letech.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď se zeptám studenta v kolik jsi Kubo začal ty hrát?

Jakub Danys, klavírista: Já jsem začal v pěti a půl, ale vlastně jsem začal chodit do hudební školy nebo na výuku klavíru v šesti.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: No a je to takový ideální čas takhle začít s klavírem?

Hana Matúšková, klavírní pedagožka: Já si myslím, že ano. Jako je taková tendence začínat co nejdříve, někdy od tří, čtyř let. Ale já si myslím, že to dítě je vyspělejší až v těch pěti, šesti letech.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A dá se tehdy už rozpoznat, jestli to bude žák, který bude úspěšný, kterého to bude bavit?

Hana Matúšková, klavírní pedagožka: No tak to teda bych až tak neřekla, jestli se to dá. Samozřejmě ten talent toho dítěte se dá rozpoznat ihned, ale tam je ještě daleko více faktorů, které rozhodují o tom, jestli bude úspěšné.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Rozhoduje také o tom i to, jakým způsobem ty hodiny vedeš? To znamená výukové metody?

Hana Matúšková, klavírní pedagožka: Já si myslím, že ano.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaké jsou v tvém případě?

Hana Matúšková, klavírní pedagožka: Tak je to taková trošku širší otázka, ale pokusím se stručně. Takže u mě ty děti začínají Klavírní školičkou Zdeny Janžurové nebo Evropskou školou v Fritze Emontse. Anebo taky používám ruské školy a v podstatě začínáme úplně od těch nejzákladnějších věcí formou hry, říkadel, otázek a odpovědí, což je taky strašně důležité. A tahle ta hravost by vlastně se měla přenést potom až do konce studia a řekla bych, že u interpretů až do konce jejich profesní dráhy, protože vždycky hudba, jak víme, je abstraktní umění a v podstatě je to o životě samém. To znamená, že ten dialog nebo prostě pocity, emoce atd. To se tam promítá a i vyzrálí interpreti vlastně v té hudbě toto hledají.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tady už padlo, že máš za sebou spoustu úspěšných studentů žáků. Jeden z nich je tady s námi Kubi. Ale než nám bude Kuba odpovídat, tak řekni, kolik jich asi v součtu za sebou takových úspěšných žáků máš? Které jsi třeba dovedla k té profesionální kariéře a které ty úspěchy jejich vnímáš jako své největší?

Hana Matúšková, klavírní pedagožka: Tak kdybych měla počítat, tak dejme tomu tak šest žáků je takových, kteří opravdu mají zájem o tu hudbu a dejme tomu jí dělali i na střední škole a nebo potom třeba šli studovat i na vysokou školu, že dělali třeba nějakou kombinaci češtinu a hudební výchovu, tak tam třeba v tom klavíru pokračovali. No a pokud bych měla jmenovat jako nejúspěšnější žáky, tak bych tady samozřejmě měla za prvé jmenovat Jakuba a potom bych jmenovala velmi ráda Terezku Kotalovou, kterou jsem učila odmala a taky velice prostě, je moc šikovná. A potom ještě další Petra Matoušová a Honza Zdražila taky, protože byly letos soutěže v ZUŠ. To byl takový prubířským kámen té klavírní hry a tak tam se velice dobře umístili. Takže jmenuji právě je.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ty jsi za svoji klavírní kariéru poznal více učitelů než Hanku?

Jakub Danys, klavírista: Je to tak. Měl jsem tu možnost mít několik konzultací a vlastně spíše to byly krátkodobější spolupráce a měl jsem i jakoby ještě jednu paní učitelku. A to bylo asi na pět šest let, než jsem vlastně nastoupil na gymnázium a potom na ZUŠ k paní Matúškové.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaké to je, mít tak úspěšnou učitelku klavíru, která tě vlastně přivedla jednak k lásce klavíru a jednak k tomu, že vlastně klavír budeš studovat a asi se mu věnovat celoživotně?

Jakub Danys, klavírista: Je to neskutečné štěstí. Opravdu jsem vděčný, že takovou paní učitelku mám, protože nechci říkat, že mi spadla z nebe. Ale je to asi trošku tak, protože je to skvělý člověk a opravdu ne každý má to štěstí, že může mít někoho takového.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kubi, to je krásné a dojemné vyznání. Ještě tady nepadly ty úspěchy. Jste úspěšní oba dva, tak zmiňte některé ty úspěchy i pro naše diváky. Nenechávejte si je pro sebe.

Jakub Danys, klavírista: Tak úspěchy a největší úspěch za to považuji vlastně to, že jsem se nějakým způsobem našel. Vůbec, že ten klavír chci dělat a že mě to naplňuje jako člověka. Takže tohle mám opravdu na nějaké té stupnici důležitosti číslo jedna, že jsem objevil ten můj smysl života nebo proč tady chci být tak je to právě ta hudba. A jinak můžu samozřejmě jmenovat několik soutěží o Cenu Gustava Mahlera nebo teďka soutěže ZUŠ a tak dále. Bachova cesta opravdu mnoho, mnoho i v zahraničí, kde jsem byl. Tak to jsou takové ty krásné okamžiky, když se zadaří vlastně dobře zahrát, vyhrát, ale nic to nepřekoná. Ten dlouhodobý, jakoby pocit z té práce, z té hudby.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak byste oba dva popsali dynamiku vašeho vztahu, tedy student, žák? Hani?

Hana Matúšková, klavírní pedagožka: Tak to je velmi krásná hudební otázka. Takže obsahovala celou škálu, to znamená od Pianisi fortissimo, od Vlarga po prestissimo od Legiera a po Pe Santé a dejme tomu ScerCanda po Seriozo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Doufám, že nám naši diváci rozuměli.

Hana Matúšková, klavírní pedagožka: Já myslím, že ano.

Jakub Danys, klavírista: To bylo krásně poeticky vyjádřeno. Já myslím, že náš vztah fungoval velice dobře, i co se týče profesní, jakoby spolupráce učitel žák, ale i taky na osobní bázi. Myslím, že můžu říct, že jsme dobří kamarádi už s paní učitelkou po těch osmi letech. Takže já jsem si to hrozně užil, tu spolupráci a budu si užívat i dál, dokud budeme prostě fungovat v tom klavírním světě, což se budu snažit co nejdéle mi to půjde. Doufám, že se nějak nezraním. Tak to myslím, aby se mi nic nestalo. Musím zaťukat tady, že jako je to všechno v pohodě, zatím. Takže já myslím, že máme skvělý vztah a jsem hrozně za to rád.

Hana Matúšková, klavírní pedagožka: Potvrzuji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: No, nezbývá na moc času, Kubi, ty už jsi tak trošičku nakročil do té budoucnosti. Tak nějaké společné plány máte?

Hana Matúšková, klavírní pedagožka: Ty naše plány se teď trošku rozdělí, ale samozřejmě Kuba zpočátku bude potřebovat nějakou konzultaci, aby mi prostě třeba zahrál, co a jak nastudoval a já se pokusím podle svých možností mu poradit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kubi jenom abychom doplnili ty teď budeš studovat v Praze. Co tam bude konkrétně studovat?

Jakub Danys, klavírista: Hru na klavír na Akademii múzických umění na HAMU v Praze.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak zatímco Hanička teda řekla, že ta spolupráce ještě bude přetrvávat, vnímáš to tak také? Bude to asi trošku víc na dálku.

Jakub Danys, klavírista: Určitě se budeme vídat, jak to jen půjde a těším se na to.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: No a bez vás dvou ještě tak když rozříznou teď tu vaši spolupráci, tak co tě čeká teď v dalších následujících měsících? Velmi krátce. I Kuba se dostane ke slovu.

Hana Matúšková, klavírní pedagožka: V následujících měsících. Tedy pokud myslíme nový školní rok, tak mám tam zase nové žáčky, takže ti budou čekat na svou paní učitelku, až zase budu ovlivňovat a nějakým způsobem připravovat ke klavírní hře.

Jakub Danys, klavírista: Já určitě se budu soustředit na budování repertoáru. Hlavně bych chtěl zabrousit hodně do Chopina, Rachmaninova, Listea. Hodně etudy přes prázdniny budu mít čas, takže nacvičit toho co nejvíc a potom soutěže, koncerty.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám oběma děkuji za vaše odpovědi. Přeji Vám hodně štěstí nejenom v následujících měsících, ale i v budoucím klavírním světě nebo hudebním. Díky za rozhovor a vám za pozornost.

Jakub Danys, klavírista: Díky. Na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Hanka Matúšková, klavírní pedagožka a Jakub Danys, klavírista: Hudba je abstraktní umění, je o životě samém
18. června 2024, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vyučuje hru na klavír. A potvrzením toho, že to umí, jsou její úspěšní žáci a studenti. Jaké byly její začátky? Co používá za výukové metody a chtěla se stát učitelkou klavíru? Řeč je o mimořádné pedagožce, za kterou stojí hodně práce, ale také řada úspěšných studentů. Ve studiu vítám Hanku Matúškovou a jejího studenta Jakuba Denise. Vítejte.

Hana Matúšková, klavírní pedagožka: Dobrý den.

Jakub Danys, klavírista: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Hani, začneme u tebe. Co tě inspirovalo stát se učitelkou klavíru?

Hana Matúšková, klavírní pedagožka: Tak mou inspirací byla má bývalá paní učitelka z klavíru Ivana Macháčová z Lidové školy umění v Ostravě Vítkovicích. Byla to velmi mírná laskavá žena, ale když jsme daly najevo, že chceme klavír dělat trošku hlouběji, tak byla i náročná a dokonce odvážná, protože ona velice ráda dávala novinky. A pamatuji si, že jsem v Ostravě na nějaké soutěži lidových škol umění hrála v premiéře cyklu skladby: Ptám se, ptám se. pampeliško od Milana Dlouhého nebo od Petra Ebena, Malé portréty, nebo jsme se spolužačkou hrály od Klementa Slavického Píseň domova a furiant. No a čili tato žena mě ovlivnila v tom, že mám velice ráda soudobou hudbu. A byla to žena, která učila až do konce svého života celý úvazek, takže to její povolání bylo spíše posláním.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Bude to u tebe také tak?

Hana Matúšková, klavírní pedagožka: No doufám, doufám. Pokud zdraví dovolí, tak ano, rada bych.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V kolika letech jsi začala hrát na klavír?

Hana Matúšková, klavírní pedagožka: Začala jsem hrát normálně v sedmi letech.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď se zeptám studenta v kolik jsi Kubo začal ty hrát?

Jakub Danys, klavírista: Já jsem začal v pěti a půl, ale vlastně jsem začal chodit do hudební školy nebo na výuku klavíru v šesti.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: No a je to takový ideální čas takhle začít s klavírem?

Hana Matúšková, klavírní pedagožka: Já si myslím, že ano. Jako je taková tendence začínat co nejdříve, někdy od tří, čtyř let. Ale já si myslím, že to dítě je vyspělejší až v těch pěti, šesti letech.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A dá se tehdy už rozpoznat, jestli to bude žák, který bude úspěšný, kterého to bude bavit?

Hana Matúšková, klavírní pedagožka: No tak to teda bych až tak neřekla, jestli se to dá. Samozřejmě ten talent toho dítěte se dá rozpoznat ihned, ale tam je ještě daleko více faktorů, které rozhodují o tom, jestli bude úspěšné.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Rozhoduje také o tom i to, jakým způsobem ty hodiny vedeš? To znamená výukové metody?

Hana Matúšková, klavírní pedagožka: Já si myslím, že ano.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaké jsou v tvém případě?

Hana Matúšková, klavírní pedagožka: Tak je to taková trošku širší otázka, ale pokusím se stručně. Takže u mě ty děti začínají Klavírní školičkou Zdeny Janžurové nebo Evropskou školou v Fritze Emontse. Anebo taky používám ruské školy a v podstatě začínáme úplně od těch nejzákladnějších věcí formou hry, říkadel, otázek a odpovědí, což je taky strašně důležité. A tahle ta hravost by vlastně se měla přenést potom až do konce studia a řekla bych, že u interpretů až do konce jejich profesní dráhy, protože vždycky hudba, jak víme, je abstraktní umění a v podstatě je to o životě samém. To znamená, že ten dialog nebo prostě pocity, emoce atd. To se tam promítá a i vyzrálí interpreti vlastně v té hudbě toto hledají.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tady už padlo, že máš za sebou spoustu úspěšných studentů žáků. Jeden z nich je tady s námi Kubi. Ale než nám bude Kuba odpovídat, tak řekni, kolik jich asi v součtu za sebou takových úspěšných žáků máš? Které jsi třeba dovedla k té profesionální kariéře a které ty úspěchy jejich vnímáš jako své největší?

Hana Matúšková, klavírní pedagožka: Tak kdybych měla počítat, tak dejme tomu tak šest žáků je takových, kteří opravdu mají zájem o tu hudbu a dejme tomu jí dělali i na střední škole a nebo potom třeba šli studovat i na vysokou školu, že dělali třeba nějakou kombinaci češtinu a hudební výchovu, tak tam třeba v tom klavíru pokračovali. No a pokud bych měla jmenovat jako nejúspěšnější žáky, tak bych tady samozřejmě měla za prvé jmenovat Jakuba a potom bych jmenovala velmi ráda Terezku Kotalovou, kterou jsem učila odmala a taky velice prostě, je moc šikovná. A potom ještě další Petra Matoušová a Honza Zdražila taky, protože byly letos soutěže v ZUŠ. To byl takový prubířským kámen té klavírní hry a tak tam se velice dobře umístili. Takže jmenuji právě je.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ty jsi za svoji klavírní kariéru poznal více učitelů než Hanku?

Jakub Danys, klavírista: Je to tak. Měl jsem tu možnost mít několik konzultací a vlastně spíše to byly krátkodobější spolupráce a měl jsem i jakoby ještě jednu paní učitelku. A to bylo asi na pět šest let, než jsem vlastně nastoupil na gymnázium a potom na ZUŠ k paní Matúškové.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaké to je, mít tak úspěšnou učitelku klavíru, která tě vlastně přivedla jednak k lásce klavíru a jednak k tomu, že vlastně klavír budeš studovat a asi se mu věnovat celoživotně?

Jakub Danys, klavírista: Je to neskutečné štěstí. Opravdu jsem vděčný, že takovou paní učitelku mám, protože nechci říkat, že mi spadla z nebe. Ale je to asi trošku tak, protože je to skvělý člověk a opravdu ne každý má to štěstí, že může mít někoho takového.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kubi, to je krásné a dojemné vyznání. Ještě tady nepadly ty úspěchy. Jste úspěšní oba dva, tak zmiňte některé ty úspěchy i pro naše diváky. Nenechávejte si je pro sebe.

Jakub Danys, klavírista: Tak úspěchy a největší úspěch za to považuji vlastně to, že jsem se nějakým způsobem našel. Vůbec, že ten klavír chci dělat a že mě to naplňuje jako člověka. Takže tohle mám opravdu na nějaké té stupnici důležitosti číslo jedna, že jsem objevil ten můj smysl života nebo proč tady chci být tak je to právě ta hudba. A jinak můžu samozřejmě jmenovat několik soutěží o Cenu Gustava Mahlera nebo teďka soutěže ZUŠ a tak dále. Bachova cesta opravdu mnoho, mnoho i v zahraničí, kde jsem byl. Tak to jsou takové ty krásné okamžiky, když se zadaří vlastně dobře zahrát, vyhrát, ale nic to nepřekoná. Ten dlouhodobý, jakoby pocit z té práce, z té hudby.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak byste oba dva popsali dynamiku vašeho vztahu, tedy student, žák? Hani?

Hana Matúšková, klavírní pedagožka: Tak to je velmi krásná hudební otázka. Takže obsahovala celou škálu, to znamená od Pianisi fortissimo, od Vlarga po prestissimo od Legiera a po Pe Santé a dejme tomu ScerCanda po Seriozo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Doufám, že nám naši diváci rozuměli.

Hana Matúšková, klavírní pedagožka: Já myslím, že ano.

Jakub Danys, klavírista: To bylo krásně poeticky vyjádřeno. Já myslím, že náš vztah fungoval velice dobře, i co se týče profesní, jakoby spolupráce učitel žák, ale i taky na osobní bázi. Myslím, že můžu říct, že jsme dobří kamarádi už s paní učitelkou po těch osmi letech. Takže já jsem si to hrozně užil, tu spolupráci a budu si užívat i dál, dokud budeme prostě fungovat v tom klavírním světě, což se budu snažit co nejdéle mi to půjde. Doufám, že se nějak nezraním. Tak to myslím, aby se mi nic nestalo. Musím zaťukat tady, že jako je to všechno v pohodě, zatím. Takže já myslím, že máme skvělý vztah a jsem hrozně za to rád.

Hana Matúšková, klavírní pedagožka: Potvrzuji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: No, nezbývá na moc času, Kubi, ty už jsi tak trošičku nakročil do té budoucnosti. Tak nějaké společné plány máte?

Hana Matúšková, klavírní pedagožka: Ty naše plány se teď trošku rozdělí, ale samozřejmě Kuba zpočátku bude potřebovat nějakou konzultaci, aby mi prostě třeba zahrál, co a jak nastudoval a já se pokusím podle svých možností mu poradit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kubi jenom abychom doplnili ty teď budeš studovat v Praze. Co tam bude konkrétně studovat?

Jakub Danys, klavírista: Hru na klavír na Akademii múzických umění na HAMU v Praze.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak zatímco Hanička teda řekla, že ta spolupráce ještě bude přetrvávat, vnímáš to tak také? Bude to asi trošku víc na dálku.

Jakub Danys, klavírista: Určitě se budeme vídat, jak to jen půjde a těším se na to.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: No a bez vás dvou ještě tak když rozříznou teď tu vaši spolupráci, tak co tě čeká teď v dalších následujících měsících? Velmi krátce. I Kuba se dostane ke slovu.

Hana Matúšková, klavírní pedagožka: V následujících měsících. Tedy pokud myslíme nový školní rok, tak mám tam zase nové žáčky, takže ti budou čekat na svou paní učitelku, až zase budu ovlivňovat a nějakým způsobem připravovat ke klavírní hře.

Jakub Danys, klavírista: Já určitě se budu soustředit na budování repertoáru. Hlavně bych chtěl zabrousit hodně do Chopina, Rachmaninova, Listea. Hodně etudy přes prázdniny budu mít čas, takže nacvičit toho co nejvíc a potom soutěže, koncerty.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám oběma děkuji za vaše odpovědi. Přeji Vám hodně štěstí nejenom v následujících měsících, ale i v budoucím klavírním světě nebo hudebním. Díky za rozhovor a vám za pozornost.

Jakub Danys, klavírista: Díky. Na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-18-06-2024-17-14