Host dne

Jiří Havrlant, ředitel FN Ostrava, Od začátku pandemie se s covidem ve FNO léčilo 1500 lidí

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Fakultní nemocnice stejně jako řada dalších nemocnic reagovala na zhoršenou epidemiologickou situaci v Moravskoslezském kraji a zřídila další covidová lůžka. Zároveň se začalo očkovat a dělají se odběry více už ředitel Fakultní nemocnice Jiří Havrlant. Dobrý den, pane řediteli, vítejte. Pane řediteli, jaká je aktuální situace ve Fakultní nemocnici Ostrava? Kolik léčíte covid pozitivních pacientů a jaký je jejich stav?

Jiří Havrlant, ředitel FNO: Zhruba od toho nového roku po svátcích ta naše obložnost, co se týče pacientů s covidem byla až 190. Naše kapacita je někde kolem 250 lůžek a tento počet se vyšplhal na 190 v naší nemocnici s tím, že nějakých deset dnů se držel na této úrovni a poslední dva dny, tak jak klesají čísla co se týče pozitivity po PCR testu a jak se upravuje, tak vypadá, že se trošku blýská na lepší časy. Takže i počet pacientů, kteří jsou hospitalizováni se teda snižuje. Doufám, že to bude ten trend trvalejší, že zabrala ta opatření, která byla přijata o Vánocích.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik Fakultní nemocnice Ostrava měla od počátku pandemie covid pacientů?

Jiří Havrlant, ředitel FNO: Páteřní nemocnice odléčila k tomu dnešnímu dni zhruba asi 1500 pacientů s covid pozitivitou, z toho přes sto pacientů bylo na intenzivních lůžkách. Část toho byla na umělé plicní ventilaci a asi dvacet pacientů bylo na mimotělním oběhu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Už jsem řekla, že jste museli navýšit počet covidových lůžek, o kolik?

Jiří Havrlant, ředitel FNO: Na jaře jsme vystačili se zhruba 100 lůžek. Měli jsme otevřené jedno oddělení covid tzv., které je na půdorysu kliniky infekčního lékařství a kožního oddělení. S tím jsme na jaře vydrželi. To znamená zhruba sto. Na podzim, kdy začala druhá vlna, tak jsme tuto kapacitu rozšířili na 200. to znamená přidali jsme další pracoviště nebo dům, kde je plicní oddělení a psychiatrie. No a teď je mezi těmi svátky, jak ta situace se zhoršovala v republice, tak samozřejmě i u nás v kraji. Takže ta kapacita je dneska 250 lůžek. S tím že 200 je standartní. Máme celkem čtyři covidové jednotky, kde je 200 postelí. S tím, že jsou vybaveny samozřejmě i možností napojení kyslíku a 50 lůžek je intenzivní péče. To znamená, buď to jsou lůžka přímo na klinice anestezie a resuscitace, kde jsou i přístroje anebo to jsou jednotky intenzivní péče.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A jak je to s personálem pane řediteli? Stále vám chybí?

Jiří Havrlant, ředitel FNO: Správná otázka anebo důležitá. Ta kapacita je zhruba, co se týče prostorová nebo lůžková, tak odpovídá asi 25 % celkové kapacity ve Fakultní nemocnici, což odpovídá těm evropským trendům, že by měly nemocnice vyčlenit optimálně 25% své lůžkové kapacity. A my dneska máme zhruba 300. Zase to kleslo to číslo, protože, tak jak jsem říkal, že máme 190 pacientů na lůžkách covid pozitivní. Tak jsme měli zhruba 380 zaměstnanců mimo službu. To znamená na nemocenské nebo v karanténě nebo na ošetřování člena rodiny. Ale zejména šlo o nemocenskou a z tohoto počtu dvě třetiny lidí byly s diagnózou covid a jedna třetina pro ostatní diagnózy. A teď to číslo k dnešnímu dni kleslo asi na 315, takže jako ty parametry se zlepšují, ale říkám. Je to ještě pořád vysoké číslo personálu, protože je to více než deset procent celkového stavu zdravotníků a to už poznáte v provozu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Fakultní nemocnice Ostrava je také odběrovým místem. A slyšel jsem, že lidé dlouho až tři hodiny třeba v řadách čekají než se dostanou na řadu. Možná to bylo v takových těch nejvíc exponovaných datech kolem Vánoc. Změnila se situace?

Jiří Havrlant, ředitel FNO: Ano, tu informaci máte přesnou. Bylo to před svátky, kdy fakultní nemocnice jako páteřní, ale i ostatní nemocnice v kraji mají zřízená testovací místa nebo odběrová místa, takže ve Fakultní nemocnici to odběrové místo takzvané covid centrum je na okraji areálu nemocnice a zhruba první týden v prosinci loňského roku nemocnice kromě toho, že odebírá vzorek na test PCR, tak od 4.12. byl spuštěn i odběr na antigenní test. V té době ta situace, co se týče pozitivity a vůbec indikace praktickým lékařem rostla. To znamená, že ta logistika v tom covidovém centru a byl enormní zájem o to testování a vyšplhalo se to tehdy před těmi svátky a v období svátků asi zhruba pro vaši představu na 1700 testů. Z toho 1000 nebo 1100 testů bylo v té době PCR a asi 600 testů bylo antigenní. Takže ten rezervační systém, který byl tady u nás v kraji. Takže lidé buď chodili dřív nebo chodili později a to čekání samozřejmě tam bylo v té době hodně exponované a byly tam i samozřejmě tyto časy. V současné době ta situace je o něco lepší. Denně těch testů kleslo z 1700 asi zhruba na 1100.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, teď k očkování. Kolik už máte naočkovaných zdravotníků?

Jiří Havrlant, ředitel FNO: Začali jsme očkovat 29. Prosince. Díky tomu, že jsme obdrželi z fakultní nemocnice Brno jedno plato očkovacích látek. Takže jsme byli schopni začít očkovat neprodleně na druhý den ráno. Zase, máme zhruba tři tisíce zdravotníků. Takže podle strategie očkování nebo metodického pokynu jsme v té fázi tzv. 1A. Má to celkem tři fáze. 1A, 1B a fáze 2. tak v té v první fázi 1A jsou to zdravotníci a obyvatelé těch sociálních zařízení nebo pobytových zařízení, takže k dnešnímu dni z těch 3 tisíce zdravotníků máme naočkováno asi 2300 zdravotníků. Ten zájem se postupně zvyšoval a my jsme někde kolem šedesáti procent proočkovanosti první dávkou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A fakultní nemocnice bude také očkovat veřejnost. Bude jedním z očkovacích center. Těch očkovacích center má být v kraji do budoucna 21 a fakultní nemocnice má zastřešovat to největší z nich, která má vzniknout na Černé louce. Co to pro vás bude znamenat? Kolik tam budete muset vysílat lékaře nebo jak to bude fungovat?

Jiří Havrlant, ředitel FNO: Začíná teď v těchto dnech registrace a rezervace přes centrální systém seniorů osmdesátiletý a výše. To znamená, že i toto budou očkovat tyto očkovací místa, která jsou zejména v nemocnicích nebo na Zdravotním ústavu tady v Ostravě a připravujeme spolupráci se Sdružením praktických lékařů a s praktiky, kteří jsou v jednotlivých okresech tu logistiku, jakým způsobem budou zapojeni do očkování svých pacientů nebo svých registrovaných občanů. Vzpomněla jste očkovací centrum, které by mělo vzniknout na Výstavišti Černá louka. Tak jsme v technické přípravě, protože toto centrum má cenu, aby vzniklo v době, kdy tady do kraje bude přicházet těch vakcín víc než přichází teď. Tyto vakcín, které přichází jsou v řádu jednotek tisíc a tady by to už mělo být desítek tisíc vakcín v období toho konce února a března.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A závěrečná otázka, kdyby to centrální očkovací centrum mělo začít fungovat? Říkáte přelom únor, březen. V tu chvíli už bude dostatek vakcín?

Jiří Havrlant, ředitel FNO: Tak podle dosavadních znalostí nebo povědomí o tom, jak jsou chystány dodávky firmy Pfizer popřípadě tady v kraji je ještě očkovací látka Moderna, která je na stejném očkovacím principu a očekává se ještě očkovací látka třetí od firmy AstraZeneca. Takže leden a únor by to očkování mělo být prováděno právě v těchto očkovacích centrech. To znamená v nemocnicích zejména a na konci toho února a zejména v březnu bychom se měli částečně přesunout a pomoci ve spolupráci s praktiky naočkovat občany právě v těchto velkokapacitních centrech.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, já vám děkuji za rozhovor a za vaše odpovědi. Mějte hezký den.

Jiří Havrlant, ředitel FNO: Taky děkuji za pozvání a taky přeji hezký den.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat