Host dne
- Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Investiční práce na Slezské Ostravě
- Navýšení daně z nemovitosti
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mým dnešním hostem ve studiu je starosta městského obvodu Slezská Ostrava Richard Vereš a témat máme více, tak na ně pojďme. Pane starosto, dobrý den, vítejte u nás.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Dobrý den.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane starosto, pojďme na začátku zmínit opravu fasády Vaší radnice. Je to historická budova, určitě jste měli co do činění s památkáři a jestli to bylo složité jednání.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Budova radnice Slezské Ostravy je budova postavena v novorenesančním stylu jak vevnitř, tak zvenku. Skýtá spoustu architektonických i uměleckých skvostů. My se proto snažíme o tu budovu starat. Nyní, zhruba po období nějakých deseti let, prošla rozsáhlejší rekonstrukcí právě fasáda. A to z těch dvou nejviditelnějších stran, kdy tedy došlo jednak k opravě omítky, která už byla značně popraskaná a znečištěná, samozřejmě i k novému nátěru a také k oplechování některých prvků radnice. My se snažíme o radnici starat i uvnitř, proto pravidelně provádíme obnovu prvků interiéru, které jsou z části secesní a snažíme se třeba i provádět repasi historických dveří nebo jiné úpravy tak, aby radnice opravdu zůstala tím skvostem architektonickým i uměleckým, kterým určitě je.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste říkal, že fasáda se opravovala pouze ze dvou stran. Z jakého důvodu?
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Bylo to zejména z toho důvodu, že z jedné ze stran, kde dnes nejsou žádná okna, bude přistavena nová budova. Kdysi tam stávala stará radnice, ke které právě ta nová budova, která dnes už je stoletá, byla přistavena. Chceme udělat novou přístavbu radnice moderní, kam by se přesunul zbytek úřadu z budovy na náměstí Jurije Gagarina.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdy to plánujete?
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Plánujeme aktuálně vyhlášení architektonické soutěže, následně tedy projekt a výstavba by mohla být zahájena někdy mezi lety 2025 až 2026.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pro kolik úředníků potřebujete prostory? Jak velká by ta přístavba byla?
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Dnes na náměstí Jurije Gagarina v budově úřadu naše městského obvodu sedí zhruba sto dvacet úředníků. Chtěli bychom samozřejmě, aby nová budova splňovala všechny standardy dnešní doby, to znamená, aby byla nízkoenergetická, aby tam byl zachován vysoký standard jak pro pracovníky, tak pro návštěvníky úřadu. Uvažujeme například o tom, že by tam mohla sídlit i pobočka pošty.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme ještě něco říct o kompletně revitalizace Tylova sadu.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Tylův sad je prostor před budovou univerzity na Hladnově. Využívají ho zejména tedy studenti, ale i okolní rezidenti. Dnes bohužel je ne úplně v dobrém stavu. Nachází se tam spousta, řekl bych, až buše neprostupných křovin, spousta stromů, které jsou zastíněny právě stromy vyššími, znamená jsou neperspektivní. My jsme přistoupili jak s Ostravskou univerzitou, tak s městem Ostrava k přípravě projektu na proměnu tohoto místa. Měl by zde vzniknout teda nový moderní sad. Dojde samozřejmě i ke kácení některých současných dřevin. Naopak vznikne řada prvků, které podpoří biodiverzitu místa, ať už jde o slepé rameno řeky, kde budou svedeny dešťové vody nebo motýlí louku, budou zde i prvky pro děti, louka a samozřejmě i prostory, kde bude moci Ostravská univerzita provádět venkovní výuku.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V jakém stavu teď konkrétně projekt se nachází, teď myslím z časového pohledu.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Realizace už byla zahájena. My předpokládáme, že většina prací bude hotova do konce podzimu, kdy se může stát, že některé dodělávky se překlenout ještě do příštího roku.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme také zmínit nové hřiště na Kamenci.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Na sídlišti Kamenec se na nás obrátili rodiče zdejších dětí. Kamenec procházel revitalizací. Ze tří etap plánovaných jsou již hotové dvě etapy této revitalizace, přičemž původně bylo plánováno, že v rámci těchto etap vzniknou i nové dětské hřiště, také agility park pro psy. V průběhu veřejných projednání občané Kamence se sami vyslovili, protože tyto prvky nechtějí umístit na sídliště. My jsme je proto z projektu vypustili. Nicméně rodiče těch nejmenších dětí nás nyní upozornili na to, že jim chybí prvky právě pro děti, že také nesouhlasí s tím původním projektem na původním umístění hřiště. Nicméně navrhli nám nové místo, kde by hřiště mohlo být, a to na asfaltovém plácku, kde si dnes již děti hrají. My jsme tedy oslovili architekty, kteří měli s podobnými realizacemi zkušenost a dali jsme jim za úkol, aby využili toto stávající asfaltové hřiště, aby ho vhodně doplnili, aby zde vytvořili prostor, který by mohl sloužit nejenom dětem, ale i místní komunitě k setkávání a k jejich aktivitám. Na základě toho architektonického návrhů vznikly dvě varianty toho, jak by mohlo hřiště vypadat. My jsme tyto varianty představili obyvatelům sídliště Kamenec, kteří velmi interaktivní formou vybrali, která varianta se jim líbí více. A my se tedy dnes posuneme do přípravy realizační dokumentace a na jaře příštího roku bychom byli rádi, aby hřiště na Kamenci vzniklo.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na území Slezské Ostravy se nachází rozsáhlý areál zoologické zahrady. Je hodně navštěvované. Pane starosto, jak ovlivňuje ta návštěvnost a průjezdnost celý obvod? Život v obvodě a možná ještě jaký je vztah mezi Vaší radnicí a zoologickou zahradou? Teď cílím na to, jestli podporujete zoologickou zahradu i finančně.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Zoologická zahrada je příspěvkovou organizací města. To znamená, většina její činnosti je nad rámec toho, co si sama vydělá ze vstupného, financována právě z rozpočtu města. My jako Slezská Ostrava spolupracujeme velmi intenzivně se zoologickou zahradou. Například jim také vozíme větve z ořezu stromů, které následně slouží jako potrava pro zvířata apod. Stále přibývá i návštěvníků zoologické zahrady a samozřejmě si to s sebou nese i řadu problémů v okolí. Tím největším je doprava, protože ve dnech špičky tam míří tisíce automobilů. Město se proto snaží jít tomu naproti. Vznikl nový parkovací dům s téměř dvěma sty místy. My se snažíme regulovat tu dopravu i v okolí pomocí městské policie nebo rezidentního parkování, ale je zřízena i nová parkovací plocha u ulice Topolová. Nyní po rekonstrukci spodního parkoviště a dostavby parkovacího domu se situace výrazně zlepšila, a to i díky přidání parkovacího pruhu. Nicméně dále se snažíme provádět i kampaně, aby lidé více do zoo jezdili například městskou hromadnou dopravou, čemuž mohou pomoci i autobusy.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Souvisí s tím zvýšeným provozem nebo navýšeným provozem i opravy a modernizace zastávek na Michálkovické?
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Určitě. My jsme přikročili v letošním roce ke kompletní rekonstrukci chodníků na ulici Michálkovické a to v celém úseku od kruhového objezdu na Hladnovské až po Michálkovice. Tato rekonstrukce vyjde na šestadvacet milionů korun a je rozdělena do osmi etap. V rámci ní vznikají i nové zastávkové přístřešky městské hromadné dopravy. Současně pak Správa silnic MS kraje realizuje opravu vozovky. To znamená, už začala i oprava vozovky ulice Michálkovická. Potkali jsme se tedy v jednom roce i s parkovacím domem tak, aby to bylo co možná nejvíce koordinované a co možná nejméně to zatížilo právě návštěvníky zoologické zahrady. Nicméně myslím si, že zatím všechny etapy probíhají poměrně zdárně a že zvládneme tedy jak chodník, tak komunikaci v letošním roce úspěšně zrekonstruovat. A pak zase na nějakou dobu budou mít návštěvníci zoo od nás klid.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane starosto, Vy jste v předsednictvu Svazu měst a obcí. Vaším velkým tématem je navýšení daně z nemovitosti. Pojďme se tomuto tématu na chvíli věnovat.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Daň z nemovitosti je dnes de facto jedinou daní, která je příjmem obcí jako takových. Vládní konsolidační balíček, počítal s tím, že daň z nemovitosti bude nově z poloviny příjmem státu. My jako Svaz měst a obcí jsme s tímto nesouhlasili, protože je to jediná daň, která dnes reflektuje, jak jednotliví starostové, jednotlivé radnice pracují, jak tam u nich lidé podnikají, jak stavějí. Souvisí to s tím, že tyto peníze míří zejména na infrastrukturu těch daných obcí. Panovala nějaká shoda mezi vládou a Svazem měst a obcí. Bohužel ta dohoda nebyla dodržena, protože vláda nakonec poslala do toho vládního pozměňovacího návrhu konsolidačního balíčku trošku jinou verzi. Nicméně my v rámci Ostravy se stavíme k dani z nemovité věci jako starostové tak, že chceme daň z nemovitosti navýšit na dvojnásobek. To zejména z toho důvodu, že nám rostou veškeré náklady, které máme spojené s údržbou našich obvodů. Mohu zmínit například sekání trávy, údržbu veřejných prostranství, čištění komunikací, kde jenom v letošním roce nám skokově ceny těchto prací vyskočily o patnáct procent, protože to je míra inflace, kterou nám dodavatelé uplatňovali. Zároveň nám rostou velmi náklady na energie. Víme, že v příštím roce budeme mít dvojnásobnou cenu elektřiny. Pokud jde o plyn, tak zatím, kdybychom se dostali na tržní cenu, tak jenom v případě Slezské Ostravy se bavíme například o patnácti milionech, které by náš úřad vydal navíc právě za plyn. Všechny ty náklady rostou, a my proto budeme muset šáhnout k navýšení daně z nemovitosti. Není to úplně populární krok. Určitě s tím bude řada lidí nespokojených, nicméně opravdu ty náklady městských obvodů i města velmi významně rostou a my musíme toto reflektovat v navýšení právě této dani.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jenom krátká odpověď, o kolik navýšíte?
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: My jsme chtěli dvojnásobek. Tím, že vláda bude upravovat ještě ty základní sazby, tak se může stát, že to bude něco kolem trojnásobku dnešních sazeb.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane starosto, já Vám děkuji za rozhovor a vám za pozornost. Na viděnou u dalšího tématu.
Redakčně upraveno / zkráceno.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mým dnešním hostem ve studiu je starosta městského obvodu Slezská Ostrava Richard Vereš a témat máme více, tak na ně pojďme. Pane starosto, dobrý den, vítejte u nás.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Dobrý den.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane starosto, pojďme na začátku zmínit opravu fasády Vaší radnice. Je to historická budova, určitě jste měli co do činění s památkáři a jestli to bylo složité jednání.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Budova radnice Slezské Ostravy je budova postavena v novorenesančním stylu jak vevnitř, tak zvenku. Skýtá spoustu architektonických i uměleckých skvostů. My se proto snažíme o tu budovu starat. Nyní, zhruba po období nějakých deseti let, prošla rozsáhlejší rekonstrukcí právě fasáda. A to z těch dvou nejviditelnějších stran, kdy tedy došlo jednak k opravě omítky, která už byla značně popraskaná a znečištěná, samozřejmě i k novému nátěru a také k oplechování některých prvků radnice. My se snažíme o radnici starat i uvnitř, proto pravidelně provádíme obnovu prvků interiéru, které jsou z části secesní a snažíme se třeba i provádět repasi historických dveří nebo jiné úpravy tak, aby radnice opravdu zůstala tím skvostem architektonickým i uměleckým, kterým určitě je.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste říkal, že fasáda se opravovala pouze ze dvou stran. Z jakého důvodu?
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Bylo to zejména z toho důvodu, že z jedné ze stran, kde dnes nejsou žádná okna, bude přistavena nová budova. Kdysi tam stávala stará radnice, ke které právě ta nová budova, která dnes už je stoletá, byla přistavena. Chceme udělat novou přístavbu radnice moderní, kam by se přesunul zbytek úřadu z budovy na náměstí Jurije Gagarina.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdy to plánujete?
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Plánujeme aktuálně vyhlášení architektonické soutěže, následně tedy projekt a výstavba by mohla být zahájena někdy mezi lety 2025 až 2026.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pro kolik úředníků potřebujete prostory? Jak velká by ta přístavba byla?
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Dnes na náměstí Jurije Gagarina v budově úřadu naše městského obvodu sedí zhruba sto dvacet úředníků. Chtěli bychom samozřejmě, aby nová budova splňovala všechny standardy dnešní doby, to znamená, aby byla nízkoenergetická, aby tam byl zachován vysoký standard jak pro pracovníky, tak pro návštěvníky úřadu. Uvažujeme například o tom, že by tam mohla sídlit i pobočka pošty.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme ještě něco říct o kompletně revitalizace Tylova sadu.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Tylův sad je prostor před budovou univerzity na Hladnově. Využívají ho zejména tedy studenti, ale i okolní rezidenti. Dnes bohužel je ne úplně v dobrém stavu. Nachází se tam spousta, řekl bych, až buše neprostupných křovin, spousta stromů, které jsou zastíněny právě stromy vyššími, znamená jsou neperspektivní. My jsme přistoupili jak s Ostravskou univerzitou, tak s městem Ostrava k přípravě projektu na proměnu tohoto místa. Měl by zde vzniknout teda nový moderní sad. Dojde samozřejmě i ke kácení některých současných dřevin. Naopak vznikne řada prvků, které podpoří biodiverzitu místa, ať už jde o slepé rameno řeky, kde budou svedeny dešťové vody nebo motýlí louku, budou zde i prvky pro děti, louka a samozřejmě i prostory, kde bude moci Ostravská univerzita provádět venkovní výuku.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V jakém stavu teď konkrétně projekt se nachází, teď myslím z časového pohledu.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Realizace už byla zahájena. My předpokládáme, že většina prací bude hotova do konce podzimu, kdy se může stát, že některé dodělávky se překlenout ještě do příštího roku.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme také zmínit nové hřiště na Kamenci.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Na sídlišti Kamenec se na nás obrátili rodiče zdejších dětí. Kamenec procházel revitalizací. Ze tří etap plánovaných jsou již hotové dvě etapy této revitalizace, přičemž původně bylo plánováno, že v rámci těchto etap vzniknou i nové dětské hřiště, také agility park pro psy. V průběhu veřejných projednání občané Kamence se sami vyslovili, protože tyto prvky nechtějí umístit na sídliště. My jsme je proto z projektu vypustili. Nicméně rodiče těch nejmenších dětí nás nyní upozornili na to, že jim chybí prvky právě pro děti, že také nesouhlasí s tím původním projektem na původním umístění hřiště. Nicméně navrhli nám nové místo, kde by hřiště mohlo být, a to na asfaltovém plácku, kde si dnes již děti hrají. My jsme tedy oslovili architekty, kteří měli s podobnými realizacemi zkušenost a dali jsme jim za úkol, aby využili toto stávající asfaltové hřiště, aby ho vhodně doplnili, aby zde vytvořili prostor, který by mohl sloužit nejenom dětem, ale i místní komunitě k setkávání a k jejich aktivitám. Na základě toho architektonického návrhů vznikly dvě varianty toho, jak by mohlo hřiště vypadat. My jsme tyto varianty představili obyvatelům sídliště Kamenec, kteří velmi interaktivní formou vybrali, která varianta se jim líbí více. A my se tedy dnes posuneme do přípravy realizační dokumentace a na jaře příštího roku bychom byli rádi, aby hřiště na Kamenci vzniklo.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na území Slezské Ostravy se nachází rozsáhlý areál zoologické zahrady. Je hodně navštěvované. Pane starosto, jak ovlivňuje ta návštěvnost a průjezdnost celý obvod? Život v obvodě a možná ještě jaký je vztah mezi Vaší radnicí a zoologickou zahradou? Teď cílím na to, jestli podporujete zoologickou zahradu i finančně.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Zoologická zahrada je příspěvkovou organizací města. To znamená, většina její činnosti je nad rámec toho, co si sama vydělá ze vstupného, financována právě z rozpočtu města. My jako Slezská Ostrava spolupracujeme velmi intenzivně se zoologickou zahradou. Například jim také vozíme větve z ořezu stromů, které následně slouží jako potrava pro zvířata apod. Stále přibývá i návštěvníků zoologické zahrady a samozřejmě si to s sebou nese i řadu problémů v okolí. Tím největším je doprava, protože ve dnech špičky tam míří tisíce automobilů. Město se proto snaží jít tomu naproti. Vznikl nový parkovací dům s téměř dvěma sty místy. My se snažíme regulovat tu dopravu i v okolí pomocí městské policie nebo rezidentního parkování, ale je zřízena i nová parkovací plocha u ulice Topolová. Nyní po rekonstrukci spodního parkoviště a dostavby parkovacího domu se situace výrazně zlepšila, a to i díky přidání parkovacího pruhu. Nicméně dále se snažíme provádět i kampaně, aby lidé více do zoo jezdili například městskou hromadnou dopravou, čemuž mohou pomoci i autobusy.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Souvisí s tím zvýšeným provozem nebo navýšeným provozem i opravy a modernizace zastávek na Michálkovické?
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Určitě. My jsme přikročili v letošním roce ke kompletní rekonstrukci chodníků na ulici Michálkovické a to v celém úseku od kruhového objezdu na Hladnovské až po Michálkovice. Tato rekonstrukce vyjde na šestadvacet milionů korun a je rozdělena do osmi etap. V rámci ní vznikají i nové zastávkové přístřešky městské hromadné dopravy. Současně pak Správa silnic MS kraje realizuje opravu vozovky. To znamená, už začala i oprava vozovky ulice Michálkovická. Potkali jsme se tedy v jednom roce i s parkovacím domem tak, aby to bylo co možná nejvíce koordinované a co možná nejméně to zatížilo právě návštěvníky zoologické zahrady. Nicméně myslím si, že zatím všechny etapy probíhají poměrně zdárně a že zvládneme tedy jak chodník, tak komunikaci v letošním roce úspěšně zrekonstruovat. A pak zase na nějakou dobu budou mít návštěvníci zoo od nás klid.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane starosto, Vy jste v předsednictvu Svazu měst a obcí. Vaším velkým tématem je navýšení daně z nemovitosti. Pojďme se tomuto tématu na chvíli věnovat.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Daň z nemovitosti je dnes de facto jedinou daní, která je příjmem obcí jako takových. Vládní konsolidační balíček, počítal s tím, že daň z nemovitosti bude nově z poloviny příjmem státu. My jako Svaz měst a obcí jsme s tímto nesouhlasili, protože je to jediná daň, která dnes reflektuje, jak jednotliví starostové, jednotlivé radnice pracují, jak tam u nich lidé podnikají, jak stavějí. Souvisí to s tím, že tyto peníze míří zejména na infrastrukturu těch daných obcí. Panovala nějaká shoda mezi vládou a Svazem měst a obcí. Bohužel ta dohoda nebyla dodržena, protože vláda nakonec poslala do toho vládního pozměňovacího návrhu konsolidačního balíčku trošku jinou verzi. Nicméně my v rámci Ostravy se stavíme k dani z nemovité věci jako starostové tak, že chceme daň z nemovitosti navýšit na dvojnásobek. To zejména z toho důvodu, že nám rostou veškeré náklady, které máme spojené s údržbou našich obvodů. Mohu zmínit například sekání trávy, údržbu veřejných prostranství, čištění komunikací, kde jenom v letošním roce nám skokově ceny těchto prací vyskočily o patnáct procent, protože to je míra inflace, kterou nám dodavatelé uplatňovali. Zároveň nám rostou velmi náklady na energie. Víme, že v příštím roce budeme mít dvojnásobnou cenu elektřiny. Pokud jde o plyn, tak zatím, kdybychom se dostali na tržní cenu, tak jenom v případě Slezské Ostravy se bavíme například o patnácti milionech, které by náš úřad vydal navíc právě za plyn. Všechny ty náklady rostou, a my proto budeme muset šáhnout k navýšení daně z nemovitosti. Není to úplně populární krok. Určitě s tím bude řada lidí nespokojených, nicméně opravdu ty náklady městských obvodů i města velmi významně rostou a my musíme toto reflektovat v navýšení právě této dani.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jenom krátká odpověď, o kolik navýšíte?
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: My jsme chtěli dvojnásobek. Tím, že vláda bude upravovat ještě ty základní sazby, tak se může stát, že to bude něco kolem trojnásobku dnešních sazeb.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane starosto, já Vám děkuji za rozhovor a vám za pozornost. Na viděnou u dalšího tématu.
Redakčně upraveno / zkráceno.