Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dnešní díl pořadu věnujeme kultuře. Zaměříme se na podporu z rozpočtu Moravskoslezského kraje. Ve studiu už vítám náměstka hejtmana Lukáše Curyla. Dobrý den, vítejte.
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Dobrý den.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, řekněme na začátek, jak velké dotační peníze do kultury každoročně kraj vkládá. Zaměřme se na letošní rok.
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: V letošním roce šlo na podporu kultury největší balík peněz snad v historii kraje. Bylo to přes 130 milionů korun. Těch dotačních titulů je několik. Je to podpora jak profesionálních souborů, tak je to podpora knihovnictví, je to podpora festivalů, podpora investic, oprav našich památek. Takhle bychom mohli pokračovat.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ještě na chviličku zůstaneme u těch peněz, protože teď se nacházíme v období, kdy se připravuje rozpočet pro příští rok. Vy říkáte, že letos se do kultury dalo přes 130 milionů, že je to nejvyšší částka za x let zpátky. Jak to bude v příštím roce?
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: My jsme teď ve fázi vyjednávání. Samozřejmě, že reflektuje i situaci na národní úrovni, co se týká zastropování cen energií, plynu a podobně. Takže budeme to vše vyhodnocovat. Měli jsme takové první dvě čtení, jak tomu říkáme, podobně jak se to dělá u státního rozpočtu. Zatím je to v návrhu nějakým zkráceným způsobem navrženo, že by se některé věci zafinancovaly dle aktuální skutečnosti v příštím roce. Ale uvidíme. Zatím bojuji za to, abychom ty částky měli obdobné jako v tomto roce.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dá se říct, jaké krácení bude třeba v procentuálním vyjádření?
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Těžko říct v dané chvíli je to i nějaká forma vyjednávání. Myslím si, že by to bylo i nevhodné vůči kolegům. Ale přistupuje se ke všem resortům stejně, to znamená, že je to vyjednávání v rámci celku.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Moravskoslezský kraj podporuje filmovou tvorbu, tedy mimo jiné v regionu. Letos je to sedm a půl milionů korun, které půjdou filmařům. Je to tak?
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Ano, naším cílem je nalákat filmaře, aby točili v našem kraji. Víme, že filmová tvorba má ekonomický multiplikační efekt, protože podporuje místní firmy, ať už je to hotelnictví, gastro firmy anebo samozřejmě i komparz a jiné záležitosti. Víme, že to je velký byznys, který nějakým způsobem pomáhá dané lokalitě. Ta částka samozřejmě může se zdát relativně nízká v rámci rozpočtu jednotlivých filmů, ale pro ty filmaře je to docela významná částka, jelikož k tomu je třeba přičíst i to, že tady máme dobré zázemí. Dáváme tady lokaci různých památek a jiných částí kraje, které jsou pro filmaře zajímavé. Takže si myslím, že v tom součtu to může být pro filmaře docela dobrá pobídka mimo Prahu.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Znamená to podle toho, co říkáte, že to jsou filmaři z jiných částí republiky, Nejsou to místní?
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Je to různé. Někteří jsou místní, kteří tady působí a točí tady dlouhá léta. Ale samozřejmě, že se do našeho dotačního titulu mohou přihlásit i producenti, kteří nejsou z našeho kraje. Ale podmínkou je, že alespoň velká část toho natáčení musí právě probíhá v našem kraji.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Můžeme vyjmenovat už některé projekty? Já tady mám třeba označeno za vším hledej ženu nebo pokračování seriálu Liga mužské moudrosti.
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Těch filmů je několik. Máme tam i dokumentární, časosběrný snímek Ta druhá, což je takový zajímavý snímek. Bude tam hraný film Mord, což je sice strašně, ale je to inspirované nějakou skutečnou událostí, která se udála. Jak už jste říkala, Liga mužské moudrosti anebo ještě hraný film Alchymistka zakletá v čase, což dělá tady místní QQ Studiu Ostrava.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Podle čeho vybíráte projekty, které podpoříte?
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Ty kritéria jsou jasné. Musí tady pokud možno co nejvíce právě točit v našem kraji. Musí do toho vtáhnout i místní firmy, místní komparz nebo právě gastro služby anebo další firmy, které třeba dělají osvětlení nebo kulisy. Je to o tom, abychom pomohli i naším firmám, které působí v této oblasti právě filmové produkce, aby našly uplatnění a aby našly zakázky. Takže to jsou asi základní kritéria, které posuzujeme. Samozřejmě potom je to kvalita daného filmu, daného scénáře. Scénáře se studují, my je máme k dispozici a i odborná komise odborníků, kteří posuzují i obsah toho, jestli to bude zajímavé pro potenciální diváky, vůbec obsah a to sdělení daného filmu nebo daného dokumentárního pořadu.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k dalšímu tématu, a to je knihovnická K2. Letos putuje do Raškovic a já jenom vysvětlím Pro diváky je to soutěž, která už osmým rokem oceňuje v sudém roce nejlepší knihovníky a v lichém roce nejlepší knihovny Moravskoslezského kraje. Zeptám se prostě, z jakého důvodu?
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Ten důvod nasnadě, protože knihovny dneska nejsou pouze o půjčování knížek, ale stávají se takovým komunitním centrem obcí, měst. Dělají další vzdělávací i kulturní aktivity, ať už v oblasti výstavnictví, besed, setkání seniorů nebo výukové programy pro děti a mládež. Takže si myslím, že ty knihovny dneska jsou takovým místem skutečně setkávání lidí různých generací. Pomáhají nám v rozvoji vzdělanosti naší populace. Hlavně knihovníci a knihovnice především, protože jsou zaměstnány především ženy, jsou velmi kreativní ve svých činnostech a vymýšlejí nové projekty, nové interaktivní prvky, které zavádějí do knihovnictví. Tahle cenná má právě oceňovat jak tu osobní angažovanost v rámci knihoven, samozřejmě i rozvoj knihovnického prostoru, ať už to jsou právě dětská centra, ať už to jsou počítačové učebny anebo další aktivity, které jsou v oblasti knihovnictví dneska trendem a myslím si, že posouvají knihovnictví dál v rámci rozvoje ve 21. století.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Moravskoslezská vědecká knihovna neboli černá kočka - kostka. Kočka možná také... Je nasnadě se zeptat, jaký je aktuální stav?
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Aktuální stav je takový, že na podzim tohoto roku bychom měli mít platné stavební povolení. V současnosti už je připravena výzva, která momentálně probíhá schvalovacím procesem. 3. listopadu by měl tuto výzvu schvalovat monitorovací výbor, který je celostátní. Očekáváme, že 10. listopadu bude výzva vyhlášena a my se tam v polovině listopadu přihlásíme a budeme usilovat o finanční prostředky ve výši jedna celá sedm miliardy korun.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Aktuální událost tohoto týdne, Jantarové schodiště. Přibydou na něm další dvě jména, a to zakladatelky pěveckého sboru Permoník Evy Šeinerové a také fotografa Viktora Koláře. Připomeňte divákům, proč se něco takového v Dolních Vítkovicích děje?
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: My jsme před pár lety zavedli Krajskou kulturní cenu Jantar, kdy oceňujeme nejen umělce v oblasti třeba herectví nebo vážné hudby, ale i populární hudby, básníky, sochaře a v podstatě veškerou kulturní obec, která momentálně v našem kraji produkuje svoji činnost. Řekli jsme si, že by bylo dobré, když jsme vytvořili síň slávy, do té vždycky vstupují dva lidé z různých oborů, že bychom chtěli zvěčnit nějakým způsobem i pro budoucí generace. Někde to je v podstatě otisk ruky v Cannes na zemi nebo hvězdička v Los Angeles. My jsme si řekli, že my tady máme specifický objekt, což je Bolt Tower a na něm máme schodiště. Řekli jsme si, nebylo by špatné právě na tomto schodišti zvěčnit naše osobnosti. Takhle vznikla myšlenka, že na tom schodišti se vždy instalují hvězdy jednotlivých oceněných, kteří vešli do Síně slávy. Takže návštěvníci Bolt Tower, budou moci si zhlédnout další dvě hvězdičky, které tam budou instalovány.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jen velmi krátce, v Opavě Kateřinkách se podařil mimořádný nález. Při kontrole řepy objevil nálezce šperk. Podle předběžných odhadů se jedná o zlatý diadém z doby bronzové. I Vy jste byl u toho, kdy se o něm hovořilo v Bruntále v místním muzeu.
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Ano, je to unikátní šperk. Zaprvé se zachoval ve velmi dobré podobě. A za druhé z té doby bronzové tady moc památek nebo archeologických nálezů v naší oblasti nemáme. Svědčí to o tom, že tady pravděpodobně probíhala Jantarová stezka a že nějaký kupec nebo rodina, která byla velice bohatá, tady projížděla. Ten diadém, je otázka, jestli to je diadém, protože dneska se archeologové o to přou, jestli to nebyl opasek nakonec, protože je to velikostí jako diadém je poměrně veliký. Takže uvidíme, jak ty výzkumy proběhnou. Počítáme, že teď to bude procházet právě výzkumem, očistou, renovací. Za rok a půl to bude zpřístupněno veřejnosti včetně právě komentářů k čemu ten šperk byl, proč byl a jak se tady mohl dostat. Takže máme se na co těšit.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, já Vám děkuji za rozhovor a Vám za pozornost. Mějte se moc hezky.
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Na shledanou.
Redakčně upraveno / zkráceno.