Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Petr Kazík, manažer sboru Permoník, Permoník přivezl z New Yorku opět zlato

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pěvecký sbor Permoník z Karviné přivezl ze Spojených států z věhlasné Carnegie Hall v New Yorku už počtvrté zlato. Zážitky z úspěšné daleké cesty se dozvíte už za chvíli z úst sbormistryně Martiny Juríkové a prezidenta sborového studia Permoník Petra Kazíka. Dobrý den vám oběma. Velká gratulace nejen vám, ale celému sboru a všem těm lidem, kteří byli s vámi a kteří se tak trošku i zasloužili včetně dětí o ten velký úspěch. Než se začneme bavit o tom, jak to tam celé probíhalo přímo v tom koncertním sále, užili jste si i něco dalšího? Stihli jste vidět něco z města? Máte jiné zážitky?

Petr Kazík, prezident Permoníku: Máme spousty zážitků. Víte, když už se dělá takový zájezd, vždycky jedeme na delší dobu. Samozřejmě někdy i kvůli aklimatizaci. Ale pro ty naše členy chceme, aby to byl opravdu životní zážitek. Moje kolegyně Martina Juríková, kromě toho, že je světová sbormistryně, tak je mistryně světa v dělání zájezdů. Až ji Permoník přestane bavit, tak si může dělat cestovku a bude velmi úspěšná. Takže program je vždycky nesmírně dobře vymyšlen. Velká výhoda je, že Martina už byla v Americe počtvrté, takže ona to tam velmi dobře zná. My všichni ve velké většině jsme tam byli poprvé, pár lidí tam bylo podruhé, takže díky Martině a díky celé té organizaci měli možnost děcka vidět všechny důležité věci v New Yorku. Těch zážitků bylo opravdu za pět zájezdu bych řekl.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ono je to asi důležité, aby ty děti měly i tady tyhle zážitky. Možná otázka, jak těžké bylo naplánování odjezdu? Protože už vámi zmíněný covid, finance nemalé, které takový zájezd stojí. Jak těžké to rozhodování bylo a jak dlouhé?

Martina Juríková, sbormistryně Permoníku: Rozhodování bylo složité, protože poprvé se mělo jet v roce 2020 a vzhledem k tomu, co celý svět prožíval se pětkrát odkládal ten termín, protože jsme nemohli vycestovat. Tři týdny jsme měli v tom roce 2020 do odjezdu, to znamená všechny faktury zaplacené, všechny letenky a vlastně peníze byly na cestě. Takže to bylo dost složité. A tady chci zase poděkovat Petrovi, že to nevzdal v okamžiku, kdy já jsem říkala: "Vzdejme to, to prostě jako nedáme, protože se mělo jet v prosinci 2020, v březnu, v červnu, na podzim," a byli jsme moc rádi, že březen 2022 se zapíše do sborové kroniky jako zájezd, který se opravdu uskutečnil. Samozřejmě to vycestování bylo složité, protože ty podmínky cestování jsou složité. Podmínky vystoupení v Carnegie Hall, která má speciální hygienická pravidla nebyla také úplně jednoduchá.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: K samotné soutěži, před tím než zpíváte, tak s vámi jeden z porotců prožívá den na workshopu.

Martina Juríková, sbormistryně Permoníku: Ano, to je taková specialita téhle soutěže. Každá soutěže jiná, některá je dvoukolová, někde se soutěží o Grant Prix. Tahle soutěž je specifická, protože Carnegie Hall je jedna z nejprestižnějších koncertní síni na světě a ten soutěžní večer tam probíhá formou jednoho koncertu, na kterém předvádíte ten svůj soutěžní program. Festival trvá čtyři dny a hned druhý den s námi pracují na workshopech porotci a jsou dva ty workshopy. Takže na prvním workshopu s námi spolupracoval pan Alex Schumacher, to je americký skladatel, který teď žije na Havaji a jeho festivalový výbor vybral, aby napsal premiérovou skladbu, kterou my jsme v Carnegie Hall prezentovali. Takže jsme jsme měli v Carnegie Hall kromě soutěžního programu taky světovou premiéru skladby Kyrie. Takže první workshop pracoval s námi hodinu a půl. Vidět ho, jak se radoval, když jsme to poprvé předvedli, tak to je, jak já říkám, to se zapíše do takových těch okamžiků nezapomenutelných. Druhý workshop byl s paní porotkyní. Vlastně ten porotce přijde na ten workshop a dívá se jak děcka reagují, jak zpívají, jak reagují na mě. Má předem náš soutěžní repertoár a vybírá si, co by si chtěl poslechnout a na těch skladbách potom pracuje ještě před soutěží. Takže si vás tak jako vyzkouší před soutěží a pak to třeba dá dohromady s tím, co předvedeme přímo v Carnegie Hall.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: No mě zajímá, zatímco paní sbormistryně je na tom jevišti a prožívá to s těmi dětmi, jak to prožíváte Vy?

Petr Kazík, prezident Permoníku: To je těžké, protože Permoník má několik zvláštností a díky těmto zvláštnostem vlastně se stal tedy opravdu ve světě docela úspěšným sborem. Jedna velká zvláštnost je, že zakladatelka sboru paní Eva Šeinerová a její manžel si vychovali své nástupce. Úspěšných sbormistrů je mnoho, ale to odcházení je těžké, jak známé od klasika. Většinou si nevychovávají, neumí to předat. Paní Šeinerová v padesáté sezóně řekla se svým manželem, že končí - to je zajímavá informace i pro posluchače a diváky TV POLAR - protože oni se rozhodli, že se rozloučí se svojí mezinárodní kariérou v Carnegie Hall. Požádali o to ty pořadatele festivalu, jestli by mohli přijet v roce 2016 rozloučit se a ukončit to světové. A oni řekli: "Bude to pro nás nesmírná čest, když v Carnegie Hall budou Šeinerovi končit." Paní Šeinerová si vychovala všechny své nástupkyně, všechny sbormistryně a sbormistři, kteří dneska pracují s těmi sedmi sbory, začali v šesti letech a jsou absolventi celého toho.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A já doplní, včetně Vás.

Petr Kazík, prezident Permoníku: No a mě si vychoval pan Šeiner nebo respektive věděl, že mě vychovává jako budoucího prezidenta. Ale Šeinerové mě vychovali tak skvěle, že jsem díky jejich výchově našel svoji profesi, svoje místo v tom byznys světě a hodí se jí taková postava do toho.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak to tedy prožíváte, když vystupuje Permoník?

Petr Kazík, prezident Permoníku: Tak, že sedím a trpím, protože nemohu zpívat samozřejmě. Ne, tak samozřejmě snažíme se udělat to zázemí. A Vy jste na začátku řekla velmi dobře, všichni, co se zasloužili. Opravdu ten zájezd byl výjimečný v tom, že byli tam i lidé, kteří byli fakt hosti, kteří s námi jeli, že třeba jako opravdu se přidali, a dokonce si to sami platili a měli to jako svůj zájezd. Chtěli s námi být, což je samozřejmě moc milé. Ale teď myslím ten pracovní tým, což byl Michal Žáček jako soprán saxofonista, který s námi opravdu nehraje běžně a byl s námi hlavně kvůli této akci. Byl tam Martin Straka jako fotograf, který s námi poprvé vyjel. Vznikla neskutečně příjemná atmosféra. Takže všichni jsme se snažili pomoct děckám rozptýlit ty nervozity, které logicky jsou. Pak jsme to s nimi prožívali a ony, když zpívali, tak nesmírně si to užily. Už jsme zažili hodně, za těch padesát let jsem zažil se sborem hodně, ale mám pocit, že fakt možná to byl ten covidový absťák, že konečně jsme na jeviště a konečně můžeme a teď si to teda užijeme!

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Užíváte si to také tak?

Martina Juríková, sbormistryně Permoníku: Já si to užívám.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Protože mnozí dirigenti říkají, že třeba když nereagují, tak před tím nejí a během toho vystoupení zhubnou, protože dávají do toho maximum. Jak to je u Vás?

Martina Juríková, sbormistryně Permoníku: Když jsme docestovali do New Yorku a všichni fakt řekli, že už jsme tady a že nás nic nezastaví, tak jsme měli tenhle koncert v České národní budově. Ten se nesmírně povedl. To bylo velice důležité pro mě i pro děcka, že jsme měli to jasné znamení, že fakt jako jsme dobře připraveni. Dva měsíce předtím zpívali se slavnou Queenie Revival skupinou, tak jsme měli nacvičené We are the Champions a Bohemian Rhapsody. Když jsme zpívali ten vážný program a najednou pořadatele uslyšeli z naší šatny, že tam prostě hulákáme Queen, protože naše motto sborové je "Zpívání je radost" a radost vytváří radostný člověk svobodně dýchající, těšící se, žádný trémou stažený a příliš jakoby zodpovědný. Takže jako vybalancovat takové to těšení se, ale zároveň, že si to chceme užít. Právě ten koncert v České národní budově byl takový jako: "Ano, teď už můžeme přijít do Carnegie Hall a užít si to."

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Povídat bychom mohli strašně moc dlouho, protože tady těch zážitků jak je od vás slyšet je velmi mnoho. Čas je neúprosný. Jaký byl příjezd?

Petr Kazík, prezident Permoníku: Když tam vidíte ty rodiče, vidíte tam bývalé členy. Většinou je vždycky zvětšena nějaká uvítací píseň, vidíte tam paní Šeinerovou, zakladatelku sboru, jak tam skromně stojí v koutku, ale vidíte jak se tetelí radostí, že jsme to zvládli. Přijdou poděkovat a my musíme poděkovat v tu chvíli rodičům, že ty děti takto dobře vedou. Všem, protože na všechny se nedostane, takže všem říct: "Hele, vy jste tam byli taky," protože jsme jedna pospolitost a samozřejmě vždycky nás vítají ti, co nám pomáhají, takže nebýt kraje, nebýt města, nebýt těch donátorů, tak se tyhle věci nestanou.

Martina Juríková, sbormistryně Permoníku: Já teda bych moc ráda poděkovala všem svým kolegyním a kolegovi včetně našeho klavíristy, Jakuba Šotkovského, pro kterého to byla světová premiéra, protože je nově klavíristou koncertního sboru a mužského komorního sboru. Takže poděkovat ještě své kolegyni Karině Grimmové, Zuzce Vídnicové, Radce Veselé.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Přeji ať oběma, nejen vám, ale tomu celému týmu včetně dětí, vám tohle vydrží, co nejdéle, ať máte co nejvíce úspěchů dalších a děkuji vám za rozhovor.

Petr Kazík, prezident Permoníku: My děkujeme.

Martina Juríková, sbormistryně Permoníku: Děkujeme za pozvání.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Petr Kazík, manažer sboru Permoník, Permoník přivezl z New Yorku opět zlato
20. dubna 2022, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pěvecký sbor Permoník z Karviné přivezl ze Spojených států z věhlasné Carnegie Hall v New Yorku už počtvrté zlato. Zážitky z úspěšné daleké cesty se dozvíte už za chvíli z úst sbormistryně Martiny Juríkové a prezidenta sborového studia Permoník Petra Kazíka. Dobrý den vám oběma. Velká gratulace nejen vám, ale celému sboru a všem těm lidem, kteří byli s vámi a kteří se tak trošku i zasloužili včetně dětí o ten velký úspěch. Než se začneme bavit o tom, jak to tam celé probíhalo přímo v tom koncertním sále, užili jste si i něco dalšího? Stihli jste vidět něco z města? Máte jiné zážitky?

Petr Kazík, prezident Permoníku: Máme spousty zážitků. Víte, když už se dělá takový zájezd, vždycky jedeme na delší dobu. Samozřejmě někdy i kvůli aklimatizaci. Ale pro ty naše členy chceme, aby to byl opravdu životní zážitek. Moje kolegyně Martina Juríková, kromě toho, že je světová sbormistryně, tak je mistryně světa v dělání zájezdů. Až ji Permoník přestane bavit, tak si může dělat cestovku a bude velmi úspěšná. Takže program je vždycky nesmírně dobře vymyšlen. Velká výhoda je, že Martina už byla v Americe počtvrté, takže ona to tam velmi dobře zná. My všichni ve velké většině jsme tam byli poprvé, pár lidí tam bylo podruhé, takže díky Martině a díky celé té organizaci měli možnost děcka vidět všechny důležité věci v New Yorku. Těch zážitků bylo opravdu za pět zájezdu bych řekl.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ono je to asi důležité, aby ty děti měly i tady tyhle zážitky. Možná otázka, jak těžké bylo naplánování odjezdu? Protože už vámi zmíněný covid, finance nemalé, které takový zájezd stojí. Jak těžké to rozhodování bylo a jak dlouhé?

Martina Juríková, sbormistryně Permoníku: Rozhodování bylo složité, protože poprvé se mělo jet v roce 2020 a vzhledem k tomu, co celý svět prožíval se pětkrát odkládal ten termín, protože jsme nemohli vycestovat. Tři týdny jsme měli v tom roce 2020 do odjezdu, to znamená všechny faktury zaplacené, všechny letenky a vlastně peníze byly na cestě. Takže to bylo dost složité. A tady chci zase poděkovat Petrovi, že to nevzdal v okamžiku, kdy já jsem říkala: "Vzdejme to, to prostě jako nedáme, protože se mělo jet v prosinci 2020, v březnu, v červnu, na podzim," a byli jsme moc rádi, že březen 2022 se zapíše do sborové kroniky jako zájezd, který se opravdu uskutečnil. Samozřejmě to vycestování bylo složité, protože ty podmínky cestování jsou složité. Podmínky vystoupení v Carnegie Hall, která má speciální hygienická pravidla nebyla také úplně jednoduchá.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: K samotné soutěži, před tím než zpíváte, tak s vámi jeden z porotců prožívá den na workshopu.

Martina Juríková, sbormistryně Permoníku: Ano, to je taková specialita téhle soutěže. Každá soutěže jiná, některá je dvoukolová, někde se soutěží o Grant Prix. Tahle soutěž je specifická, protože Carnegie Hall je jedna z nejprestižnějších koncertní síni na světě a ten soutěžní večer tam probíhá formou jednoho koncertu, na kterém předvádíte ten svůj soutěžní program. Festival trvá čtyři dny a hned druhý den s námi pracují na workshopech porotci a jsou dva ty workshopy. Takže na prvním workshopu s námi spolupracoval pan Alex Schumacher, to je americký skladatel, který teď žije na Havaji a jeho festivalový výbor vybral, aby napsal premiérovou skladbu, kterou my jsme v Carnegie Hall prezentovali. Takže jsme jsme měli v Carnegie Hall kromě soutěžního programu taky světovou premiéru skladby Kyrie. Takže první workshop pracoval s námi hodinu a půl. Vidět ho, jak se radoval, když jsme to poprvé předvedli, tak to je, jak já říkám, to se zapíše do takových těch okamžiků nezapomenutelných. Druhý workshop byl s paní porotkyní. Vlastně ten porotce přijde na ten workshop a dívá se jak děcka reagují, jak zpívají, jak reagují na mě. Má předem náš soutěžní repertoár a vybírá si, co by si chtěl poslechnout a na těch skladbách potom pracuje ještě před soutěží. Takže si vás tak jako vyzkouší před soutěží a pak to třeba dá dohromady s tím, co předvedeme přímo v Carnegie Hall.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: No mě zajímá, zatímco paní sbormistryně je na tom jevišti a prožívá to s těmi dětmi, jak to prožíváte Vy?

Petr Kazík, prezident Permoníku: To je těžké, protože Permoník má několik zvláštností a díky těmto zvláštnostem vlastně se stal tedy opravdu ve světě docela úspěšným sborem. Jedna velká zvláštnost je, že zakladatelka sboru paní Eva Šeinerová a její manžel si vychovali své nástupce. Úspěšných sbormistrů je mnoho, ale to odcházení je těžké, jak známé od klasika. Většinou si nevychovávají, neumí to předat. Paní Šeinerová v padesáté sezóně řekla se svým manželem, že končí - to je zajímavá informace i pro posluchače a diváky TV POLAR - protože oni se rozhodli, že se rozloučí se svojí mezinárodní kariérou v Carnegie Hall. Požádali o to ty pořadatele festivalu, jestli by mohli přijet v roce 2016 rozloučit se a ukončit to světové. A oni řekli: "Bude to pro nás nesmírná čest, když v Carnegie Hall budou Šeinerovi končit." Paní Šeinerová si vychovala všechny své nástupkyně, všechny sbormistryně a sbormistři, kteří dneska pracují s těmi sedmi sbory, začali v šesti letech a jsou absolventi celého toho.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A já doplní, včetně Vás.

Petr Kazík, prezident Permoníku: No a mě si vychoval pan Šeiner nebo respektive věděl, že mě vychovává jako budoucího prezidenta. Ale Šeinerové mě vychovali tak skvěle, že jsem díky jejich výchově našel svoji profesi, svoje místo v tom byznys světě a hodí se jí taková postava do toho.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak to tedy prožíváte, když vystupuje Permoník?

Petr Kazík, prezident Permoníku: Tak, že sedím a trpím, protože nemohu zpívat samozřejmě. Ne, tak samozřejmě snažíme se udělat to zázemí. A Vy jste na začátku řekla velmi dobře, všichni, co se zasloužili. Opravdu ten zájezd byl výjimečný v tom, že byli tam i lidé, kteří byli fakt hosti, kteří s námi jeli, že třeba jako opravdu se přidali, a dokonce si to sami platili a měli to jako svůj zájezd. Chtěli s námi být, což je samozřejmě moc milé. Ale teď myslím ten pracovní tým, což byl Michal Žáček jako soprán saxofonista, který s námi opravdu nehraje běžně a byl s námi hlavně kvůli této akci. Byl tam Martin Straka jako fotograf, který s námi poprvé vyjel. Vznikla neskutečně příjemná atmosféra. Takže všichni jsme se snažili pomoct děckám rozptýlit ty nervozity, které logicky jsou. Pak jsme to s nimi prožívali a ony, když zpívali, tak nesmírně si to užily. Už jsme zažili hodně, za těch padesát let jsem zažil se sborem hodně, ale mám pocit, že fakt možná to byl ten covidový absťák, že konečně jsme na jeviště a konečně můžeme a teď si to teda užijeme!

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Užíváte si to také tak?

Martina Juríková, sbormistryně Permoníku: Já si to užívám.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Protože mnozí dirigenti říkají, že třeba když nereagují, tak před tím nejí a během toho vystoupení zhubnou, protože dávají do toho maximum. Jak to je u Vás?

Martina Juríková, sbormistryně Permoníku: Když jsme docestovali do New Yorku a všichni fakt řekli, že už jsme tady a že nás nic nezastaví, tak jsme měli tenhle koncert v České národní budově. Ten se nesmírně povedl. To bylo velice důležité pro mě i pro děcka, že jsme měli to jasné znamení, že fakt jako jsme dobře připraveni. Dva měsíce předtím zpívali se slavnou Queenie Revival skupinou, tak jsme měli nacvičené We are the Champions a Bohemian Rhapsody. Když jsme zpívali ten vážný program a najednou pořadatele uslyšeli z naší šatny, že tam prostě hulákáme Queen, protože naše motto sborové je "Zpívání je radost" a radost vytváří radostný člověk svobodně dýchající, těšící se, žádný trémou stažený a příliš jakoby zodpovědný. Takže jako vybalancovat takové to těšení se, ale zároveň, že si to chceme užít. Právě ten koncert v České národní budově byl takový jako: "Ano, teď už můžeme přijít do Carnegie Hall a užít si to."

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Povídat bychom mohli strašně moc dlouho, protože tady těch zážitků jak je od vás slyšet je velmi mnoho. Čas je neúprosný. Jaký byl příjezd?

Petr Kazík, prezident Permoníku: Když tam vidíte ty rodiče, vidíte tam bývalé členy. Většinou je vždycky zvětšena nějaká uvítací píseň, vidíte tam paní Šeinerovou, zakladatelku sboru, jak tam skromně stojí v koutku, ale vidíte jak se tetelí radostí, že jsme to zvládli. Přijdou poděkovat a my musíme poděkovat v tu chvíli rodičům, že ty děti takto dobře vedou. Všem, protože na všechny se nedostane, takže všem říct: "Hele, vy jste tam byli taky," protože jsme jedna pospolitost a samozřejmě vždycky nás vítají ti, co nám pomáhají, takže nebýt kraje, nebýt města, nebýt těch donátorů, tak se tyhle věci nestanou.

Martina Juríková, sbormistryně Permoníku: Já teda bych moc ráda poděkovala všem svým kolegyním a kolegovi včetně našeho klavíristy, Jakuba Šotkovského, pro kterého to byla světová premiéra, protože je nově klavíristou koncertního sboru a mužského komorního sboru. Takže poděkovat ještě své kolegyni Karině Grimmové, Zuzce Vídnicové, Radce Veselé.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Přeji ať oběma, nejen vám, ale tomu celému týmu včetně dětí, vám tohle vydrží, co nejdéle, ať máte co nejvíce úspěchů dalších a děkuji vám za rozhovor.

Petr Kazík, prezident Permoníku: My děkujeme.

Martina Juríková, sbormistryně Permoníku: Děkujeme za pozvání.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-20-04-2022-17-14