Renáta Eleanora Orlíková: Zjišťujeme pro vás témata, se kterými budou voliče oslovovat jednotlivé politické strany. Tentokrát se budu ptát Josefa Babky, lídra Komunistické strany Čech a Moravy. Dobrý den, vítejte.
Josef Babka, lídr Komunistické strany Čech a Moravy: Dobrý den vám i divákům.
Renáta Eleanora Orlíková: Tak pane doktore, vy jste od roku 2000 zastupitel Moravskoslezského kraje a v letech 2012 až 2016 také první náměstek hejtmana. Od roku 1990 jste zastupitel města Ostravy v letech 2002 až 2006 jste byl také radním města. Žádný nováček na místní politické scéně.
Josef Babka, lídr Komunistické strany Čech a Moravy: Tak nejen nováček, já jsem prakticky nejdéle sloužící zastupitel kontinuálně. Jak jste říkala, jak na úrovni Moravskoslezského kraje, tak zejména Statutárního města Ostravy a je pravdou, že jsem i nejdéle funkční předseda komise právní na městě Ostrava - kontinuálně 25 let.
Renáta Eleanora Orlíková: Znamená to, že jste měl možnost být u některých témat v kraji v minulém volebním období. Co bylo pro vás takové zásadní nebo nejzásadnější?
Josef Babka, lídr Komunistické strany Čech a Moravy: Ve vedení kraje jsme byli od roku 2008 do roku 2012. Byl jsem člen rady a následně, jak jste správně řekla, první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje. A to bylo období, kdy se čerpaly i evropské peníze. Byla to částka přesahující 20 miliard korun, čili bylo to jednak náročné z hlediska výběru, kam se tyto finanční prostředky budou investovat a samozřejmě byla náročná i vlastní realizace těchto akcí. Já jsem rád, že jsem se podílel zejména na těch akcích, které se dotýkaly bezpečnosti a integrovaného záchranného systému. Je to dneska vidět, máme celý kraj pokryt integrovanými a výjezdovými centry a máme zcela jasné prvenství v rámci Integrovaného bezpečnostního centra, které je dodneška pořád ojedinělé v České republice.
Renáta Eleanora Orlíková: Na post hejtmana už kandidujete pošesté. Od roku 2000 vedete krajskou kandidátku. Jak se mění pohled KSČM na kraj?
Josef Babka, lídr Komunistické strany Čech a Moravy: Tak jak jste řekla, doposud členové strany, členové mého klubu byli jak ve vedení, tak v opozici v rámci Moravskoslezského kraje a pohled na kraj je neustále stejný. Je to náš domov, je to místo kde pracujeme, kde žijeme a kde chceme zejména pracovat a napomáhat rozvoji tohoto kraje a rozvíjet podmínky pro život našich občanů.
Renáta Eleanora Orlíková: Komunistické straně napříč celou Českou republikou ubývají voliči. Čím je chcete oslovit tady v Moravskoslezském kraji?
Josef Babka, lídr Komunistické strany Čech a Moravy: Tak ubývají. To je pravda. Známe také i příčiny. Vznikla celá řada politických subjektů, které částečně přebírají některé programové věci od Komunistické strany Čech a Moravy, anebo jejích programových cílů. A tím samozřejmě to rozvolnění voličů je znát i na úbytku členů a zejména i voličů, kteří volili komunistickou stranu. Nám jde samozřejmě o to, aby se tito voliči k nám vrátili jako k autentické levicové straně. Aby nás v těchto volbách znovu podpořili.
Renáta Eleanora Orlíková: Jaká témata teda budou ta vaše stěžejní v podzimních krajských volbách?
Josef Babka, lídr Komunistické strany Čech a Moravy: My jsme samozřejmě zareagovali i na problematiku, která v současné době žije v České republice. To znamená pandemii koronaviru. My víme, že tato pandemie sice odezní, ale bude mít i řadu důsledků. Takové naše hlavní motto tedy je: Bezpečnost, zdraví, soběstačnost a solidarita. Každý bod můžeme rozvádět, protože bezpečnost, to není jenom o bezpečnosti lidí a bezpečnosti v rámci veřejného pořádku, ale je to o bezpečnosti v rámci energetické soběstačnosti a v řadě dalších oblastí.
Renáta Eleanora Orlíková: Koronavirová pandemie vymýtí odmítavý názor na očkování. To jsou vaše slova. Co si pod nimi můžeme představit?
Josef Babka, lídr Komunistické strany Čech a Moravy: To jsou slova novináře. To byl jenom titulek. Moje slova zněla trochu jinak. Já jsem hovořil o tom, že tato pandemie přispěje k poznání nutnosti očkování pro děti a další, a tím jsem měl na mysli zejména i našich seniorů a těch, kteří jsou v dnešní pandemii nejvíce ohroženi. Vymýtit to určitě ne, ale myslím si, že každý rozumný občan, každá matka či otec po zjištění, že by byla vyvinuta vakcína proti koronaviru, tak by bezesporu neváhali a nechali své děti, ale i dospělí své nejbližší příbuzné, očkovat.
Renáta Eleanora Orlíková: Bude to také jedno z témat jak zacílit na voliče tady v Moravskoslezském kraji?
Josef Babka, lídr Komunistické strany Čech a Moravy: Já myslím, že to není téma. To byl takový povzdech v novinovém článku. Ale bezesporu výchova našeho obyvatelstva k některým věcem, se kterými jsme se setkávali v průběhu pandemie. To znamená, výchova k určité sebekázni, ale i v oblasti civilní obrany, kdy tento systém byl po třiceti letech zcela nefunkční nebo respektive zanikl. Určité prvky, zejména do výchovy na základních a středních školách, je třeba navrátit.
Renáta Eleanora Orlíková: Které myslíte konkrétně?
Josef Babka, lídr Komunistické strany Čech a Moravy: Když jste viděla, jak se děti nedokážou chovat při vyhlášení jakýchkoliv stavů,že naši obyvatelé nejsou schopni v řadě případů zareagovat a nevědí ani kam si mají jít pro pomoc. Notabene, že žádná pomoc v tomto případě není poskytována. Kdysi ten systém civilní obrany a ochrany byl jaksi v rámci polistopadového vývoje zahlušen jako nepotřebný a ukazuje se, že nejsou jenom války a nejsou jenom nějaká jiná nebezpečí, ale že jsou i tyto pandemická nebezpečí, a že stát by měl být povinen být na tuto situaci připraven. Zejména po té stránce materiálně-technické. A samozřejmě i postupy, které by se občané a zejména i mládež měli naučit, seznámit se s nimi ve školských zařízeních.
Renáta Eleanora Orlíková: To znamená návrat k civilní obraně? To je jedno z vašich témat?
Josef Babka, lídr Komunistické strany Čech a Moravy: Jestli to bude návrat k civilní obraně nebo jak se to bude jmenovat. Tak je důležité vědět, to co jsme se ještě učili my, jak se chovat ve škole při vyhlášení poplachu. Dnes houkají sirény a lidé ani nevědí proč ty sirény houkají. Lidé nevěděli, kam by si případně měli jít pro ochranné pomůcky, což byla zcela běžná záležitost všech podniků, škol a dalších institucí a organizací, kde byly tyto zásoby pro občany vyčleněny. Tyto věci, myslím si, byly zbytečně zrušeny.
Renáta Eleanora Orlíková: Nouzový stav ohrozil řadu podnikatelů a živnostníků. Jaké budou podle vás dopady? A ještě taková podotázka. Schvalujete pomoc podnikatelům, kterou třeba nabízí Ostrava?
Josef Babka, lídr Komunistické strany Čech a Moravy: Tak my samozřejmě podporujeme tuto oblast. Já jsem osobně požádal i pana primátora o to, aby se nejednalo jenom o podnikatelskou sféru, protože máme celou řadu nepodnikatelské sféry, nepleťme s neziskovou sférou. Nepodnikatelská sféra, která by zasluhovala svojí pozornost. A sama Ostrava a další města mají své hospodářství, na které tato pandemie silně dopadla. Když jsme v Ostravě připomenu SAREZU, která dodneška neví, kdy otevře své provozy, Vítkovickou arénu, kulturní zařízení a některé další a tam bezesporu došlo k velkému výpadku tržeb. Tyto záležitosti, si myslím, organizace nejsou schopny samy řešit a budou potřebovat pomoc od svého zřizovatele.
Renáta Eleanora Orlíková: Velkým tématem Moravskoslezského kraje je stavba Moravskoslezské vědecké knihovny, takzvané Černé kostky. Co vy na to? Podporujete?
Je to dlouhé. My jsme vždycky výstavbu vědecko-technické knihovny podporovali,vždy ale za podmínek, že tato knihovna bude spolufinancována státem. Ostatně ve všech krajích, není jediný kraj, který by postavil vědecko-technickou knihovnu ze svých vlastních zdrojů, vždycky tam byl příspěvek státu. Ta historie knihovny je velmi dlouhá a došlo i k odebrání 490 milionů z rozpočtu tehdejším panem ministrem Kalouskem, aby tato knihovna nevznikla. Čili pokud by měla být realizována a předpokládáme, že bude jako sdružená investice kraje a státu. Mám ovšem obavy i po dnešním vývoji, anebo po vývoji, který nastal již před pandemií, kdy paní ministryně Schillerová veřejně říkala, že některé významné stavby v krajích bude financovat do výše deseti procent. A 10 procent v případě vědecko-technické knihovny nebo bílého stínu a nebo některých dalších velkých akcí, koncertní haly je velmi malý příspěvek státu a to by byl potom velmi vysoký dopad na rozpočet jak města tak kraje.
Renáta Eleanora Orlíková: Dlouho se tady v kraji diskutuje o rozšiřování spalovny, to znamená, kam třeba s odpadem, který se už prostě nedá skládkovat. Také nebezpečný odpad je třeba likvidovat. Jaký je váš názor na rozšíření spalovny nebo vůbec výstavbu spalovny kdekoliv v Moravskoslezském kraji?
Jsou odpady, které je třeba nějakým způsobem zlikvidovat a ukládání na skládky skončí. Mělo skončit v roce 2024, ale Evropa to prodloužila do roku 2030. Přesto je třeba se na to připravit, protože ani stavba spalovny není jednoduchou záležitostí. Myslím si, že je dobře, že se upustilo od té velké spalovny. Čili předpokládám, že by mohlo vzniknout spíše více malých spaloven na území moravskoslezského kraje a samozřejmě musíme najít zejména taková místa, aby spalování odpadu bylo energeticky využitelné.
Renáta Eleanora Orlíková: Já vám děkuji za rozhovor.
Josef Babka, lídr Komunistické strany Čech a Moravy: Děkuji taky.
Renáta Eleanora Orlíková: S vámi se loučím. Na viděnou.
Redakčně upraveno/ zkráceno.