Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Jaromír Javůrek, ředitel festivalu, Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka startuje 27. května

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka startuje 27. Května zahajovacím koncertem na nádvoří Slezskoostravského hradu. Organizátoři chystají kromě symfonických koncertů také workshopy pro děti, jazzový večer nebo rodinné víkendy na Hukvaldech. Podrobnosti uslyší Jaromír Javůrek, ředitel festivalu. Dobrý den pane řediteli vítejte.

Jaromír Javůrek, ředitel Janáčkova festivalu: Dobrý den vám i všem televizním divákům televize Polar.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Také pane řediteli připomeňme v krátkosti nedávnou minulost festivalu. Myslím tím sloučení někdejších dvou významných festivalů a dejte také důvod té progrese.

Jaromír Javůrek, ředitel Janáčkova festivalu: Já se vrátím s vaším svolením ještě dál. První koncert festivalu klasické hudby v Ostravě se konal 8. Května 1950. Takže my tu historii vlastně navazujeme už ze začátku padesátých let. Hukvaldy byly ještě o trošku dříve, kdy se konaly Janáčkova hudební Lašsko. Už v roce 1948. Takže ta festivalová tradice opravdu je tady velice dlouhá. Festivaly se měnily, proměňovaly samozřejmě to hlavní poslání zůstalo stejné. No a teď odpovím konkrétně na vaši otázku proč. Došlo ke sloučení z několika důvodů. Začnu tím nepopulárním čili ekonomickým. Bylo neudržitelné blízko sebe. Je to třicet kilometrů od sebe ty festivaly v rozmezí čtrnácti dnů, tři týdnů jak který rok se konaly po sobě. V podstatě se stejným zaměřením. Oba dva festivaly nesly Janáčkovo jméno byť trošku v jiné podobě. Tak si myslím, že to sloučení bylo naprosto namístě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V pozadí měsíce jsou pro kulturu hodně nejistá z hlediska pořadatelství kvůli pandemickým opatřením. Kdy jste se vlastně rozhodli, že jdete do risku a festival nezrušíte právě kvůli pandemii.

Jaromír Javůrek, ředitel Janáčkova festivalu: Ten rok 2020 byl nesmírně těžký, nesmírně složitý pro všechny promotéry, pro všechny pořadatele. A my jsme si to vyzkoušeli naprosto jasně. Zrušili jsme, nebylo jiné možnosti festival na jaře. Udělali jsme náhradní festivalový program na podzim. Ale i ten jsme odehráli jenom asi ze čtyřiceti, pětačtyřiceti procent. Takže jsme si řekli, letos do toho rizika půjdeme navíc a vy to víte moc dobře. Nikdo vám na konkrétní otázku přijde další vlna, nepřijde další vlna, jak rychle bude ta pandemie ustupovat, jak rychle půjde proočkování všech obyvatel české republiky. Nikdo vám na tyto otázky neodpoví. Takže ano máte pravdu je to obrovské riziko, ale zatím dáli bůh, tak my opravdu 27. Května začneme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Součástí letošního festivalu je symbolické předání prezidentské štafety festivalu mezi Ivanem Ženatým a Tomášem Netopilem. Proč toto?

Jaromír Javůrek, ředitel Janáčkova festivalu: Janáčkův máj dnes festival Leoše Janáčka má tu tradici od devadesátých let minulého století že v jeho čele stojí čestný prezident festivalu. Tím prvním byl slezský rodák Ilja Hurník, který v těch devadesátých letech kdy nad festivalem opravdu visel damoklův meč mu svou osobností svou autoritou nesmírně, nesmírně pomohl. Těmi dalšími byl Libor Pešek po něm Gabriela Beňačková, Zdeněk Mácal a Ivan Ženatý. No a samozřejmě, že je logické, že tato funkce je předávána zhruba po třech, čtyřech letech, jak to komu vychází to funkční období a je to dáno tím, že každý z těch festivalů přináší něco ze své osobnosti, něco ze své hudební profese, něco ze svého jména a tak díky tomu právě i ostravské publikum mohlo jako jediné v České republice kromě pražského vidět živě Zdenka Mácala, který celou kariéru si odbyl v zahraničí především ve Spojených státech amerických. Ostravské publikum ale třeba i posluchači v Krnově mohli na vlastní uši slyšet hvězdu Metropolitní opery Gabrielu Beňačkovou a mohl bych pokračovat. No a nadešel čas abychom opět tu prezidentskou štafetu posunuli dále Ivan Ženatý předá pomyslnou taktovku opravdovému dirigentovi Tomáši Netopilovi a já s obrovskou radostí mohu konstatovat první schůzky byly neseny v entuziasmu, v nadšení, plné vizí, co by se s festivalem dalo dělat a v této atmosféře se neslo také první zasedání on line nové umělecké rady festivalu. Takže osobně si slibují, že příchod nového prezidenta posune zase festival o kousek dál.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A možná nazrál část v rámci toho našeho rozhovoru abychom odtajnili, co letošní návštěvníky a posluchače festivalu čeká. A já jsem si tady označila že k vrcholům letošního ročníku bude patřit určitě festivalový debut estonské dirigenty Kristiny Puscy.

Jaromír Javůrek, ředitel Janáčkova festivalu: Možná, víte jak se říká, že všechno zlé je k něčemu dobré. Takže možná díky té celosvětové pandemii, rušením koncertu jsme objevili čas této vynikající mladé dirigenty, která opravdu se narodila v Estonsku přes studia v Berlíně začala úžasnou kariéru. Dneska je jako hudební ředitelkou Opery v Basileji, tak šéfkou jednoho z výborných orchestrů v Nizozemsku a přijede do Ostravy. S ní přijede mladá francouzská klavíristka De La Soul, která provede Beethovenův klavírní koncert číslo 3. Na tento koncert se osobně nesmírně nesmírně těším a myslím si, že to bude skutečně velká událost. Pak to bude koncert, který jsme už trošku nakousli. To znamená koncert ve kterém Ivan Ženatý z arménským cellistou přednesou sólové party slavného Bramsova dvojkoncertu a v druhé polovině koncertu zazní Dvořákova šestá symfonie. To vše pod taktovkou nového prezidenta Tomáše Netopila, nicméně přijede rezidenční orchestr našeho festivalu symfonikové nové pražského rozhlasu a v Opavě provedou legendární Symfonii číslo 5 Sergeje Prokopjeva a jeden z nejlepších dneska mladých houslistu Evropy a rozhodně nejlepší maďarský houslista přednese Beethovenův houslový koncert.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A opravdu se máme se na co těšit a já vás ještě doplním, že jste připravili řadu doprovodných akcí. Mně se třeba líbilo, že jste mysleli na děti a v programu liškou jsou označené programy, které jsou speciálně věnovány dětem.

Jaromír Javůrek, ředitel Janáčkova festivalu: Myslíme si, že právě hukvaldská Obora je tím místem, kde mohou rodiny s dětmi malými i většími přijít a nejen poslouchat koncerty, nejen třeba na zmíněnou Polskou krev Oskara Nedbala, ale mohou se s tou hudbou seznámit i jinak. Dnes se říká interaktivně. To znamená, děti si budou moci zkusit vyrobit jednoduché hudební nástroje. Budou si moci zazpívat písničky, budou si moci nakreslit lišku bystroušku atd.. čili máme to vymyšleno tak, aby skutečně ty rodiny byly schopny v tom prostředí obory si to odpoledne s Leošem Janečkem úplně užít.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Určitě bychom neměli zapomenout také na novinkou letošního ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka a to je první mistrovský kurz který povede špičkový klavírista Ivo Kahánek.

Jaromír Javůrek, ředitel Janáčkova festivalu: Kurz bude věnován Leoši Janáčkovi, jak jinak a jsem nesmírně rád, že rodák z Beskyd, absolvent Janáčkovy konzervatoře v Ostravě potom Akademie múzických umění v Praze, jeden z nejúspěšnějších, nejžádanějších českých klavíristou. Mimochodem po Rudolfu Firkušném byl první a do této chvíle poslední z českých klavíristů, kteří hráli s legendární Berlínskou filharmonií. Takže Ivo Kahánek povede tento kurz a my si myslíme a věříme v to, že tímto odstartujeme zase novou tradici Janáčkova festivalu

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zařazujete i jiné žánry jako třeba jazzový podvečer s Františkem Uhlířem. Anebo netradiční večer s Ivou Bittovou. To asi také přiláká možná úplně jiné posluchače než kteří běžně chodí na vážnou hudbu.

Jaromír Javůrek, ředitel Janáčkova festivalu: Tak Ostrava má fakt dobré a silné jazzové posluchače. Zázemí je to jednak díky klubu Parník, je to díky festivalu JAZZ Open, který každoročně pořádá kolega a jeden ze skladatelů, který taky byl uveden na našem festivalu Borisem Urbánkem. A jak se těším na Františka Uhlíře, je to žijící legenda toho, teď to řeknu škaredě starého českého poctivého jazzu. Moc se těším na jeho vlastní jubilejní odložený koncert, takže to je ten jazzový večer. No a samozřejmě Iva Bittová je typickou umělkyní, která stojí mezi houslemi a zpěvem. Mezi folkem a klasikou. Prostě je nezařaditelná, originální. Jedněmi nenáviděná, druhými zbožňována a myslím si, že právě ona přitáhne na svůj koncert a své vystoupení ty posluchače, kteří by třeba na běžný klasický koncert nepřišli.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To byl Jaromír Javůrek. Já vám děkuji za rozhovor.

Jaromír Javůrek, ředitel Janáčkova festivalu: Já vám děkuji za pozvání a všechny televizní diváky zvu na koncerty letošního festivalu Leoše Janáčka.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Děkujeme a ať se Vám daří.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Jaromír Javůrek, ředitel festivalu, Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka startuje 27. května
20. května 2021, 17:30

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka startuje 27. Května zahajovacím koncertem na nádvoří Slezskoostravského hradu. Organizátoři chystají kromě symfonických koncertů také workshopy pro děti, jazzový večer nebo rodinné víkendy na Hukvaldech. Podrobnosti uslyší Jaromír Javůrek, ředitel festivalu. Dobrý den pane řediteli vítejte.

Jaromír Javůrek, ředitel Janáčkova festivalu: Dobrý den vám i všem televizním divákům televize Polar.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Také pane řediteli připomeňme v krátkosti nedávnou minulost festivalu. Myslím tím sloučení někdejších dvou významných festivalů a dejte také důvod té progrese.

Jaromír Javůrek, ředitel Janáčkova festivalu: Já se vrátím s vaším svolením ještě dál. První koncert festivalu klasické hudby v Ostravě se konal 8. Května 1950. Takže my tu historii vlastně navazujeme už ze začátku padesátých let. Hukvaldy byly ještě o trošku dříve, kdy se konaly Janáčkova hudební Lašsko. Už v roce 1948. Takže ta festivalová tradice opravdu je tady velice dlouhá. Festivaly se měnily, proměňovaly samozřejmě to hlavní poslání zůstalo stejné. No a teď odpovím konkrétně na vaši otázku proč. Došlo ke sloučení z několika důvodů. Začnu tím nepopulárním čili ekonomickým. Bylo neudržitelné blízko sebe. Je to třicet kilometrů od sebe ty festivaly v rozmezí čtrnácti dnů, tři týdnů jak který rok se konaly po sobě. V podstatě se stejným zaměřením. Oba dva festivaly nesly Janáčkovo jméno byť trošku v jiné podobě. Tak si myslím, že to sloučení bylo naprosto namístě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V pozadí měsíce jsou pro kulturu hodně nejistá z hlediska pořadatelství kvůli pandemickým opatřením. Kdy jste se vlastně rozhodli, že jdete do risku a festival nezrušíte právě kvůli pandemii.

Jaromír Javůrek, ředitel Janáčkova festivalu: Ten rok 2020 byl nesmírně těžký, nesmírně složitý pro všechny promotéry, pro všechny pořadatele. A my jsme si to vyzkoušeli naprosto jasně. Zrušili jsme, nebylo jiné možnosti festival na jaře. Udělali jsme náhradní festivalový program na podzim. Ale i ten jsme odehráli jenom asi ze čtyřiceti, pětačtyřiceti procent. Takže jsme si řekli, letos do toho rizika půjdeme navíc a vy to víte moc dobře. Nikdo vám na konkrétní otázku přijde další vlna, nepřijde další vlna, jak rychle bude ta pandemie ustupovat, jak rychle půjde proočkování všech obyvatel české republiky. Nikdo vám na tyto otázky neodpoví. Takže ano máte pravdu je to obrovské riziko, ale zatím dáli bůh, tak my opravdu 27. Května začneme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Součástí letošního festivalu je symbolické předání prezidentské štafety festivalu mezi Ivanem Ženatým a Tomášem Netopilem. Proč toto?

Jaromír Javůrek, ředitel Janáčkova festivalu: Janáčkův máj dnes festival Leoše Janáčka má tu tradici od devadesátých let minulého století že v jeho čele stojí čestný prezident festivalu. Tím prvním byl slezský rodák Ilja Hurník, který v těch devadesátých letech kdy nad festivalem opravdu visel damoklův meč mu svou osobností svou autoritou nesmírně, nesmírně pomohl. Těmi dalšími byl Libor Pešek po něm Gabriela Beňačková, Zdeněk Mácal a Ivan Ženatý. No a samozřejmě, že je logické, že tato funkce je předávána zhruba po třech, čtyřech letech, jak to komu vychází to funkční období a je to dáno tím, že každý z těch festivalů přináší něco ze své osobnosti, něco ze své hudební profese, něco ze svého jména a tak díky tomu právě i ostravské publikum mohlo jako jediné v České republice kromě pražského vidět živě Zdenka Mácala, který celou kariéru si odbyl v zahraničí především ve Spojených státech amerických. Ostravské publikum ale třeba i posluchači v Krnově mohli na vlastní uši slyšet hvězdu Metropolitní opery Gabrielu Beňačkovou a mohl bych pokračovat. No a nadešel čas abychom opět tu prezidentskou štafetu posunuli dále Ivan Ženatý předá pomyslnou taktovku opravdovému dirigentovi Tomáši Netopilovi a já s obrovskou radostí mohu konstatovat první schůzky byly neseny v entuziasmu, v nadšení, plné vizí, co by se s festivalem dalo dělat a v této atmosféře se neslo také první zasedání on line nové umělecké rady festivalu. Takže osobně si slibují, že příchod nového prezidenta posune zase festival o kousek dál.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A možná nazrál část v rámci toho našeho rozhovoru abychom odtajnili, co letošní návštěvníky a posluchače festivalu čeká. A já jsem si tady označila že k vrcholům letošního ročníku bude patřit určitě festivalový debut estonské dirigenty Kristiny Puscy.

Jaromír Javůrek, ředitel Janáčkova festivalu: Možná, víte jak se říká, že všechno zlé je k něčemu dobré. Takže možná díky té celosvětové pandemii, rušením koncertu jsme objevili čas této vynikající mladé dirigenty, která opravdu se narodila v Estonsku přes studia v Berlíně začala úžasnou kariéru. Dneska je jako hudební ředitelkou Opery v Basileji, tak šéfkou jednoho z výborných orchestrů v Nizozemsku a přijede do Ostravy. S ní přijede mladá francouzská klavíristka De La Soul, která provede Beethovenův klavírní koncert číslo 3. Na tento koncert se osobně nesmírně nesmírně těším a myslím si, že to bude skutečně velká událost. Pak to bude koncert, který jsme už trošku nakousli. To znamená koncert ve kterém Ivan Ženatý z arménským cellistou přednesou sólové party slavného Bramsova dvojkoncertu a v druhé polovině koncertu zazní Dvořákova šestá symfonie. To vše pod taktovkou nového prezidenta Tomáše Netopila, nicméně přijede rezidenční orchestr našeho festivalu symfonikové nové pražského rozhlasu a v Opavě provedou legendární Symfonii číslo 5 Sergeje Prokopjeva a jeden z nejlepších dneska mladých houslistu Evropy a rozhodně nejlepší maďarský houslista přednese Beethovenův houslový koncert.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A opravdu se máme se na co těšit a já vás ještě doplním, že jste připravili řadu doprovodných akcí. Mně se třeba líbilo, že jste mysleli na děti a v programu liškou jsou označené programy, které jsou speciálně věnovány dětem.

Jaromír Javůrek, ředitel Janáčkova festivalu: Myslíme si, že právě hukvaldská Obora je tím místem, kde mohou rodiny s dětmi malými i většími přijít a nejen poslouchat koncerty, nejen třeba na zmíněnou Polskou krev Oskara Nedbala, ale mohou se s tou hudbou seznámit i jinak. Dnes se říká interaktivně. To znamená, děti si budou moci zkusit vyrobit jednoduché hudební nástroje. Budou si moci zazpívat písničky, budou si moci nakreslit lišku bystroušku atd.. čili máme to vymyšleno tak, aby skutečně ty rodiny byly schopny v tom prostředí obory si to odpoledne s Leošem Janečkem úplně užít.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Určitě bychom neměli zapomenout také na novinkou letošního ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka a to je první mistrovský kurz který povede špičkový klavírista Ivo Kahánek.

Jaromír Javůrek, ředitel Janáčkova festivalu: Kurz bude věnován Leoši Janáčkovi, jak jinak a jsem nesmírně rád, že rodák z Beskyd, absolvent Janáčkovy konzervatoře v Ostravě potom Akademie múzických umění v Praze, jeden z nejúspěšnějších, nejžádanějších českých klavíristou. Mimochodem po Rudolfu Firkušném byl první a do této chvíle poslední z českých klavíristů, kteří hráli s legendární Berlínskou filharmonií. Takže Ivo Kahánek povede tento kurz a my si myslíme a věříme v to, že tímto odstartujeme zase novou tradici Janáčkova festivalu

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zařazujete i jiné žánry jako třeba jazzový podvečer s Františkem Uhlířem. Anebo netradiční večer s Ivou Bittovou. To asi také přiláká možná úplně jiné posluchače než kteří běžně chodí na vážnou hudbu.

Jaromír Javůrek, ředitel Janáčkova festivalu: Tak Ostrava má fakt dobré a silné jazzové posluchače. Zázemí je to jednak díky klubu Parník, je to díky festivalu JAZZ Open, který každoročně pořádá kolega a jeden ze skladatelů, který taky byl uveden na našem festivalu Borisem Urbánkem. A jak se těším na Františka Uhlíře, je to žijící legenda toho, teď to řeknu škaredě starého českého poctivého jazzu. Moc se těším na jeho vlastní jubilejní odložený koncert, takže to je ten jazzový večer. No a samozřejmě Iva Bittová je typickou umělkyní, která stojí mezi houslemi a zpěvem. Mezi folkem a klasikou. Prostě je nezařaditelná, originální. Jedněmi nenáviděná, druhými zbožňována a myslím si, že právě ona přitáhne na svůj koncert a své vystoupení ty posluchače, kteří by třeba na běžný klasický koncert nepřišli.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To byl Jaromír Javůrek. Já vám děkuji za rozhovor.

Jaromír Javůrek, ředitel Janáčkova festivalu: Já vám děkuji za pozvání a všechny televizní diváky zvu na koncerty letošního festivalu Leoše Janáčka.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Děkujeme a ať se Vám daří.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-20-05-2021-17-30