Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Před dvěma lety se z čínského Wu-Chanu začalo šířit virus způsobující onemocnění COVID-19. Od té doby HO prodělaly stovky milionů lidí na celém světě. O tom, co se za tu dobu řešilo a muselo změnit ve fungování Krajské hygienické stanice v Ostravě se už za chvíli dozvíte od ředitelky Zuzany Babišové. Dobrý den, vítejte.
Zuzana Babišová, ředitelka Krajské hygienické stanice MS kraje: Dobrý den.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní ředitelko, vraťme se na začátek pandemie, kdy Krajská hygienická stanice začala přijímat opatření. O pandemii jsme se vlastně poprvé zmiňovali u nás tady na jaře v roce 2020.
Zuzana Babišová, ředitelka Krajské hygienické stanice MS kraje: Řekla bych, že ten rok 2020 byl určitě zlomový nejen pro společnost v ČR, ale samozřejmě i pro pracovníky Krajské hygienické stanice. Určitě na samém počátku jsme nikdo z nás netušili, jak celá ta nákaza může mít rozměry, kolik opatření bude třeba přijmout a jak to fakticky vůbec zasáhne do činnosti Krajské hygienické stanice jako takové.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Můžete být trošku konkrétní? Jak to tedy zasáhlo do života Krajské hygienické stanice? Co jste všechno museli přijmout za opatření a možná přijmout i více zaměstnanců?
Zuzana Babišová, ředitelka Krajské hygienické stanice MS kraje: Pokud bych začala těmi zaměstnanci, tak my jako ostatní služební úřady máme místa systemizované, to znamená je pevně dán počet, který můžeme obsadit. Nicméně v polovině roku 2020 na základě usnesení vlády a následně schválené systemizace nám bylo přidáno 11 nových si systemizovaných míst, což samozřejmě určitě byla podpora pro náš pracovní tým, to znamená z původního počtu 242 zaměstnanců jsme se dostali na počet 253, který nyní máme. Pokud jde o tu práci, tak úplně novum, co bylo pro nás byla hned na samém počátku té epidemie obsluha linky 112. To znamená naši zaměstnanci v režimu 24/7 byli byli vysláni k výkonu práce právě na tuto linku. Vykonávali tu operátorskou funkci. Poskytovali veškeré penzum informací občanům související právě s touto nákazou a zejména občanům vracejícím se tehdy z Rakouska a z Itálie a z ostatních států. To byla vlastně první taková zatěžkávací zkouška pro nás. Dále to bylo vydávání rozhodnutí repatriantů. To znamená osobám vracející se tehdy z Velké Británie, kdy jsme rovněž v režimu 24/7 museli být v pohotovosti a těmto osobám vydávat rozhodnutí, což byly první dvě takové náročné zkoušky pro nás.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Telefonování, to vás provází vlastně celou dobu. Ať už dotazy od lidí anebo možná někdy i nadávky, protože i to jsme slyšeli, že s tím jste se setkávali velmi často.
Zuzana Babišová, ředitelka Krajské hygienické stanice MS kraje: Určitě, další změnou bylo to, že většina zaměstnanců hygienické stanice musela tzv. trasovat, to znamená kontaktovat osoby, které jsou pozitivně testované včetně jejich kontaktů. Samozřejmě jsme vyřizovali celou penzum i dalších dotazů. To znamená lidé i dodneška volají nepřetržitě. Vlastně samozřejmě ten obsah těch hovorů se v čase mění. Tehdy to bylo že nevěděli, jak se mají chovat. Nyní třeba volají nejčastěji k vůli karanténa. Pokud jde o ty narážky nebo respektive ta ty slovní ataky, samozřejmě zaznamenali jsme to napříč jednotlivými odbory, ať už přes telefon, tak dokonce k těm narážkám docházelo i při výkonu státního zdravotního dozoru, bohužel.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Museli jste některé činnosti, které jste do té doby prováděli každodenně omezit právě kvůli té covidové situaci?
Zuzana Babišová, ředitelka Krajské hygienické stanice MS kraje: Určitě, museli jsme omezit samozřejmě ten plánovaný státní zdravotní dozor, ten bych řekla, že byl téměř utlumena. Co jsme ale samozřejmě nemohli utlumit je šetření podnětů, kterých jsme dostávali celou škálu od občanů. Takže na ty podněty jsme chodili a co jsme bohužel nemohli utlumit byla i činnost hygienické služby jako dotčeného orgánu. To znamená je třeba si uvědomit, že my plníme jiné funkce než jsou funkce v souvislosti s covidem. To znamená funkce dotčeného orgánu, vydávání závazných stanovisek, vydávání rozhodnutí ke schvalování provozních řádů. Tato agenda absolutně v souvislosti s covidem neutichla a nadále musela být z naší strany vykonávána.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Těch pandemických omezení, nařízení během těch dvou let jsme zažili všichni hodně. Častokrát vy jste byli ti, kteří je potom vydávali nebo kontrolovali. Která z těch nařízení pro vás byla nejtěžší?
Zuzana Babišová, ředitelka Krajské hygienické stanice MS kraje: Ono obecně lze říci, že nejtěžší bylo právě to penzum přijímaných opatření, protože víte sami, že ta kadence byla opravdu vysoká. Takže nejenom, že my jsme si při výkonu naší práce museli na to zvykat, ale současně jsme se snažili dělat i navenek a respektive ne školit, ale informovat naše občany o tom jakým způsobem mají ta opatření dodržovat. Určitě náročný byl výkon státního zdravotního dozoru při kontrole těchto mimořádných opatření. To znamená zmíním tu bezinfekčnost, kontrola bezinfekčnosti v restauračních zařízeních. Nebylo to vlastně zcela úplně optimální, protože občané samozřejmě nás slovně napadali. K fyzickému útoku díkybohu nedošlo a vždycky jsme tuto činnost vykonávali ve spolupráci s policií, za což jsme samozřejmě velice vděční, že ti nám poskytli takový support při těch kontrolách. Přesné číslo teď v hlavě bohužel nemám, ale těch kontrol bylo řádově stovky ne-li tisíce. Samozřejmě každé to období přineslo určité jiné množství kontrol. Krom těch klasických kontrol jsme kontrolovali i ty izolace a tam jsme se taky dostali v rámci republiky na jedno z nejlepších čísel počtu provedených kontrol.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak se po těch dvou letech změnila práce Krajské hygienické stanice nebo zaměstnanců? Co vlastně jste si z té jakoby covidové doby vzali a museli vzít pro svoji budoucí práci?
Zuzana Babišová, ředitelka Krajské hygienické stanice MS kraje: Já si myslím, že každý zaměstnanec se musel naučit pracovat trošičku jiným způsobem. Měli jsme tak jak každý úřad určité zavedené zvyklosti. To znamená zvýšil se kadence, to znamená lidi se na to museli přizpůsobit. Museli jste určité úkoly řešit v jiném časovém rozmezí tzn. v kratším časovém rozmezí. Takže toto asi ta kadence, na kterou jsme si museli zvyknout. Jiný systém práce a část našich odborníků ze sekce se samozřejmě musela tzv. přeorientovat na tu epidemiologickou práci. To znamená vykonávat tuto. Takže museli se učit novým věcem. Řekla bych díky bohu se již nyní vracíme k té naší klasické práci tak, že odborná sekce bude teď kontrolovat to, co ji spadá do její věcné působnosti.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď k aktuální covidové situaci v Moravskoslezském kraji. Jak jsme na tom? Kolik lidí je v nemocnicích? Jestli to nemocnice zvládají a vůbec možná změňte poměr očkovaných/neočekávaných lidí. Jak to teda u nás v Moravskoslezském kraji je?
Zuzana Babišová, ředitelka Krajské hygienické stanice MS kraje: Pokud jde o tu naši situaci v našem kraji, tak ta incidence je 1 276,8 to znamená lehce jsme nad tím republikových průměrem, který činí 1 125,8 jsme teda druzí v republice s nejvyšší inteligencí. Nicméně musím konstatovat, že i v našem kraji dochází k poklesu počtu nakažených. Je to denně, vlastně opravdu ty počty klesají. Takže myslím si, že jsme na dobré cestě, byť ty počty jsou stále vysoké, ale mají ten sestupný ráz, což si myslím, že je hlavní. Pokud jde o ty nemocnice, tak data, která mám k dispozici z dnešního dne, tak k datu 17. 2. bylo celkem 517 lidí v nemocnicích, z toho 37 osob je s takzvaným těžkým průběhem a dle dostupných informací z ministerstva zdravotnictví jsou to primárně osoby, které jsou právě neočkované, které končí s tím těžkým průběhem v těch nemocnicích.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď k trasování. Teď už to neděláte vy, jako pracovníci Krajské hygienické stanice, ale mají to dělat ti lidé sami. Má to nějaký význam ještě spoléhat? V tuto chvíli možná cílí i na to, jestli můžeme spoléhat na to, že ti lidé to udělají opravdu přesně a řeknu opravdu "s těmi lidmi jsem se potkal a ti mohou mít ten problém teď".
Zuzana Babišová, ředitelka Krajské hygienické stanice MS kraje: Já si myslím, že to primárně o osobní odpovědnosti každého člověka. To znamená, pokud chcete chránit lidi ve svém okolí, tak to děláte pro ně, neděláte to pro ten systém. Samozřejmě chcete je nějakým způsobem informovat. Takže pokud to lidé chtějí udělat, tak samozřejmě to sebetrasování provedou a označí ty osoby jenom z toho titulu, aby jim právě přišla ta SMS o tom, že aby někde měli v povědomí tu informaci, že se s někým setkali a že případně, pokud se u nich rozvinout ty symptomy typické právě pro pro tu nákazu, že by kontaktovali svého lékaře. Je o tom uvědomění těch lidí. Takže záleží samozřejmě na nich. Tak jak se vyvíjely v čase poznatky o té nemoci, tak samozřejmě se v čase vyvíjí i ty nástroje chytré karantény. Já to považuji ze strany ministerstva zdravotnictví jakýsi určitě logický krok, který nastal právě v tomto momentu.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď možná ještě k výhledu, který je podle odborníků optimistický, ale ve srovnání nebo když dáme do rovnítka očkování, tak ti, kteří doteď se nenechali naočkovat, tak možná už jenom proto, že slyší, že ten výhled optimistický je, nenutí se k tomu, aby přemýšleli o tom se očkovat. Jaký je Váš názor na tyto lidi?
Zuzana Babišová, ředitelka Krajské hygienické stanice MS kraje: Já teda v tomhle musím říct bohužel souhlasím s Vámi, že ti se nenechali a tím rozvolnění nebo respektive takovým tím nábojem toho pozitivního výhledu si řeknou, že když mě to nedonutilo doteď, tak se nenechám naočkovat. Sami vidíme na tom očkování, které nám zasílá pravidelně ministerstvo zdravotnictví, že skáčeme o desetinky. Skáčeme po procentech nahoru a skáčeme v jednotlivých věkových kategoriích v očkování. Skáčeme o desetinky procent nahoru. Takže jsou to vlastně jednotky lidí, co se nechávají očkovat. Musím říct, že samozřejmě dobrá zpráva je to, že v kategorii 65+ až nějakých 85 máme zhruba 80 procent naočkovaných seniorů, což si myslím, že je relativně příznivé číslo, byť samozřejmě v Moravskoslezském kraji je to číslo kolem 59 procent.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní ředitelko, já Vám děkuji za informaci, za Vaše odpovědi. Mějte hezký den.
Zuzana Babišová, ředitelka Krajské hygienické stanice MS kraje: Také děkuji za pozvání na shledanou.
Redakčně upraveno / zkráceno.